Биографии Характеристики Анализ

Резюме на тема прости и сложни вещества. Конспект на урок по химия "Тема" Прости и сложни вещества

Конспект на урок по химия в 8 клас на тема: Прости и сложни вещества. Урокът е придружен с презентация. Целта на урока: запознаване с прости и сложни вещества - основните форми на съществуване на елементи в природата; изпълнение на задачи за усвояване на понятията "просто вещество", "сложно вещество", Развийте способността да разграничавате прости вещества от сложни въз основа на техните химични формули.

Изтегли:


Преглед:

Катедра Управление на образованието

Свободненски район на Амурска област

MOU Rogachevskaya OOSh

Предмет:

„Прости и сложни вещества“

Химия 8 клас

с. Рогачевка

Мишена: запознаване с прости и сложни вещества - основните форми на съществуване на елементите в природата; изпълнение на задачи за усвояване на понятията "просто вещество", "сложно вещество",Развийте умения за разграничаване на прости вещества от сложни въз основа на техните химични формули.

Цели на урока

образователен: 1. да разкрие понятията: прости и сложни вещества като форма на съществуване на химичните елементи

Разработване: 1. Развиване на познавателен интерес към изучавания предмет; 2. създава условия за усвояване на методите за изследване на състава на веществото; 3. да формират умение за търсене, обработка, анализ и систематизиране на информация; 4. развиват способността за логично изразяване на своята гледна точка; 5. преподават техники за рефлексия, развиват адекватна самооценка; 6. развиват способността за получаване на информация.

Образователни: самостоятелно решаване на проблеми, използвайки съществуващите знания; развиват способността да анализират, сравняват, сравняват и обобщават;научете се да бъдете независимив различни видове дейности;

Планирани резултати.

1. Формиране на идеи за формите на съществуване на химичните елементи в природата и развитието на знания за химичните елементи.

2. Развитие на знанията на учениците за физичните свойства на веществата.

3. Развитието на научното мислене на учениците при формирането на способността да се сравняват и описват химически обекти в хода на самостоятелни упражнения и сложни задачи, както и в развитието на умения за прилагане на знания и методи на действие в нови условия.

4. Формирането на научния мироглед на учениците и усвояването на водещите мирогледни идеи на курса: познаваемостта и единството на материалния свят, зависимостта на свойствата на веществата от неговия състав и структура.

5. Развитие на интерес и мотивация за изучаване на химия при позоваване на житейския опит на учениците и систематизиране на знания за разпространението и връзката на веществата в природата.

По време на часовете:

1. Организационен момент

Здравейте! Здравейте скъпи гости!

Защо си толкова тъжен в часовете по химия?

Кажи ми бързо: в кой урок,

Кой се осмели да те обиди в близкото минало?

Така че ще повдигна настроението ви днес,

Знам най-добрия начин

Нека проучим темата!

2 . Проверка на домашните.

Пак по традиция

Започваме както обикновено

Проверяваме домашните.

При нас е обичайно.

Пригответе се да отговорите

Сега ще се обадя!

уплашен? пошегувах се...

няма да се обадя!

По-добре да ти дам тестове

Ще ви дам всички оценки по-късно.

Упражнение 1. В таблицата напишете буквата “X” или “F” (химическа или физическа) срещу всяко явление и буквите “T” или “T” срещу тела и вещества.

"Б" съответно.

P/n

Феномени. Тела и вещества

X, F; Т, В

Образуване на ръжда върху железни предмети.

Изветряне на скали.

Изпаряване на вода от резервоар.

Вряща вода в чайник.

Изгаряне на бензин в автомобилен двигател.

Потъмняване на сребърни прибори.

Гниещи растения.

Топене на желязо.

Стъклена чаша.

Желязо.

Кофа.

Заек.

Задача 2. Дефинирайте понятията "молекула" и "атом".

Задача 3. Определете състава: H2O, O2, CO2, Cl2.

3. Учене на нов материал.

В химията, в допълнение към термините "атом" и "молекула", често се използва понятието "елемент". Какво е общото и как се различават тези понятия?

Химическият елемент е атом от същия вид. Така, например, всички водородни атоми са елементът водород; всички кислородни и живачни атоми са съответно елементите кислород и живак.

O 2, Cl 2. H 2 O, CO 2

По какво се различават молекулите на кислорода и хлора от молекулите на водата и въглеродния диоксид?

Учениците могат да отговорят, че молекулите на кислорода и хлора са образувани от атоми от един и същи тип. – Прости вещества.

Веществата вода и въглероден диоксид се образуват от различни видове атоми. - Сложни вещества.

Прости вещества- вещества, образувани от атоми на един химичен елемент.

Ne, Ar, O 2, Br 2, I 2, O 3, P 4, S 8

(Едноатомните прости вещества са молекули на инертни газове; двуатомни - молекули на водород, кислород, хлор, бром, йод; триатомни - озон, четириатомни - фосфор и др.)

Имената на простите вещества често съвпадат с името на CE, атомите, от които са образувани.

Простите вещества се характеризират с определени физични свойства (агрегатно състояние, цвят, плътност).

Сложни вещества (химични съединения)- Това са вещества, образувани от свързани помежду си атоми на различни химични елементи.

H 2 O, C 6 H 12 O 6, NaCl, KMnO 4, CO 2, CO

(вода, глюкоза, натриев хлорид - готварска сол, калиев перманганат - калиев перманганат, въглероден диоксид, въглероден оксид).

Сложните вещества се характеризират с определени физични свойства.

ВЕЩЕСТВА

просто сложно

H 2 , O 2 , N 2 , Cl 2 H 2 O, CO 2 , H 2 SO 4

Оправяне на темата„Прости и сложни вещества. Относително молекулно тегло на веществото.

Упражнение. Разделете следните вещества на прости и сложни: SO 2 K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, Al 2 O 3, H 2, Br 2, NaCl, MgSO 4 , KOH, Fe, Au, Ag, ZnO, LiI KF, Cr, SO 3

Представете резултата под формата на таблица:

ПРОСТИ ВЕЩЕСТВА

СЛОЖНИ ВЕЩЕСТВА

K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, H 2, Br 2, Fe, Au, Ag, Cr,

SO 2 Al 2 O 3, NaCl, MgSO 4, KOH, ZnO, LiI KF, SO 3

Изчислете молекулните тегла на веществата (независимо с проверка).

Тест.

№1

Колко прости вещества са записани в поредица от формули:

H 2 O, N 2, O 3, HNO 3, P 2 O 5, S, Fe, CO 2, KOH.

№2

И двете вещества са комплексни:

A) C (въглища) и S (сяра);

B) CO 2 (въглероден диоксид) и H 2 O (вода);

B) Fe (желязо) и CH 4 (метан);

№3

Изберете правилното твърдение:

Простите вещества са съставени от атоми от един и същи вид.

А) прав

Б) Невярно

№4

В какъв случай става въпрос за желязото като химичен елемент?

А) Желязото е метал, който се привлича от магнит;

Б) Желязото влиза в състава на ръждата;

В) Желязото има метален блясък;

Г) Железният сулфид съдържа един железен атом.

№5

В кой случай става въпрос за кислорода като просто вещество?

А) Кислородът е газ, който поддържа дишането и горенето;

Б) Рибите дишат кислород, разтворен във вода;

В) Кислородният атом е част от водната молекула;

Г) Във въздуха има кислород.

Изпълнете практически задачи под формата на самостоятелна работа.

Рефлексия и обобщение.

Какво ново научихте в урока?

Какви въпроси предизвикаха затруднения?

Какви знания придобихте днес?

Домашна работа.§5, 6 стр. 25 упражнение № 11–13

Примери за практическа задача:

  • Вместо точки поставете необходимите изрази (химичен елемент, просто вещество, сложно вещество, смес): а) меден оксид ______________, тъй като се състои от _______________________, мед и кислород; При нагряване на ____________________ живачен оксид се образуват две ___________________________: живак и кислород.
  • Попълнете пропуснатите думи: а) съставът на химичните съединения ___________________ строеж _______________________________.

    P / n Феномени. Тела и вещества Х, Ф; T, B 1. Образуване на ръжда върху железни предмети. X 2. Изветряне на скалите. F 3. Изпарение на вода от резервоар. F 4. Вряща вода в чайник. F 5. Изгаряне на бензин в автомобилен двигател. Х 6. Потъмняване на сребърни прибори. X 7. Гниещи растения. X 8. Топене на желязо. F 9. Стъкло. B 10. Желязо. B 11. Кофа. T 12. Заек. T

    Задача 2. Дефинирайте понятията "молекула" и "атом".

    Задача 3. Определете състава: H 2 O, O 2, CO 2, Cl 2.

    Химичните елементи съществуват под формата на химични съединения. химични съединения прости сложни вещества вещества

    Простите вещества са изградени от един вид атоми Сложните неща са изградени от различни видове атоми. Как да изразим състава на веществото с помощта на знаците на химичните елементи? O 2 H 2 H 2 O индекс

    Упражнение. Разделете изброените по-долу вещества на прости и сложни: SO 2 K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, Al 2 O 3, H 2, Br 2, NaCl, MgSO 4, KOH, Fe, Au, Ag, ZnO , LiI , KF , Cr , SO 3

    Какво ново научихте в урока? Какви въпроси предизвикаха затруднения? Какви знания придобихте днес?

    Домашна работа. §5, 6 стр. 25 упражнение № 11–13


    Предмет: Прости и сложни вещества. Химичен елемент.

    Разработено от: Терюкова Елена Александровна

    учител по биология и химия

    с. Архангелск. Воронежска област

    Цели на урока: да изучават понятията "просто и сложно вещество", "химичен елемент", "алотропия";

    Научете се да разпознавате прости и сложни вещества, научете как да правите сравнително описание на „смес“ и „химическо съединение“

    - образователни: формулирайте ясна представа за проста и сложна субстанция, химичен елемент, дефинирайте понятието "алотропия";

    - развиващи се: да формират способността да извличат информация от устно съобщение, видео фрагменти, презентации, наблюдавани процеси; описват наблюденията, изобразяват схематично инструменти;

      да формират способността да анализират данни, да идентифицират същността на наблюдаваните процеси, да обобщават и да правят изводи;

      развиват способността да формулират и аргументират собственото си мнение, развиват независимост;

      да продължи формирането на химическата реч на учениците, творческото мислене, правилата за научна комуникация, способността за прогнозиране на резултата от дейността;

      организират самостоятелни дейности, подобряват уменията за самооценка на знанията

    - възпитатели: възпитават култура на интелектуален труд; чувство за отговорност, самоувереност, взискателност към себе си; способност за работа по двойки.

    Планирани резултати:

    Предмет: знаят ясно какво е „просто и сложно вещество“, „химичен елемент“, „алотропия“.

    Да може да идентифицира отличителните характеристики на "смес" и "химическо съединение". Усвояване на понятийния апарат на урока;

    придобиване на опит в използването на различни методи за изследване на химични явления: наблюдение на техните трансформации по време на прости химични експерименти с помощта на лабораторно оборудване и инструменти;

    умение за провеждане и описване на самостоятелно извършени химични експерименти на родния език и езика на химията;

    способността да се правят изводи и заключения от наблюдения, изучавани химични модели.

    Метасубект:

    Регулаторен UUD

      способността да съпоставят действията си с планираните резултати, да наблюдават дейностите си в процеса на постигане на резултата, да определят методите на действие в рамките на предложените условия и изисквания, да коригират действията си в съответствие с променящата се ситуация, да оценяват резултатите на решаване на поставените задачи и др.

    Когнитивна UUD

    Ясна представа за "прости и сложни вещества", "химичен елемент", "алотропия"; приложете ги на практика.

      способност за създаване, прилагане и трансформиране на знаци и символи, модели и схеми за решаване на образователни и познавателни проблеми;

      използването на основни интелектуални операции: анализ и синтез, сравнение, обобщение, идентифициране на причинно-следствени връзки, търсене на аналози;

      формиране и развитие на компетентност за използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ компетентности);

      използване на различни източници за получаване на химическа информация;

      поставяне и формулиране на целта и задачите на урока; формулиране и аргументиране на лично мнение

    Комуникативен UUD

      съзнателно и доброволно изграждат речево изявление в устна форма; аргументирано отговарят на въпроси, обосновават своята гледна точка; слушайте и разбирайте речта на другите; влизат в образователно сътрудничество с учителя и съучениците, извършват съвместни дейности по двойки, групи и др.

    Оборудване:

      мултимедиен проектор;

      мултимедийна презентация към урока;

      лабораторно оборудване;

    Структура на урока:

      организационен етап.

      Актуализация на знанията.

      Постановка на учебната задача.

      Усвояване на нови знания и първична консолидация.

      Физкултминутка.

      Затвърдяване на изучения материал.

      Домашна работа.

    По време на часовете:

    Етапи на урока

    Формирани умения

    Дейност на учителя

    Студентски дейности

    1. Организационен момент.

    Мишена:

    Създаване на работно настроение на учениците за урока, мотивация за учене. Определете нивото на подготовка на учениците за урока

    лични:

    определя общи и индивидуални правила за работа за всички

    Метасубект:

    Регулаторен UUD

    способността да упражнява контрол върху дейността си, да определя методи на действие и да ги коригира

    Комуникативен UUD

    слушайте и разбирайте речта на другите

    Поздравления. Проверка на готовността на класа и класната стая за урока. Липсва. Информирам ви, че имаме урок по изучаване на нов материал.

    Подготовка за проверка на домашните.

    Проверка на дома

    задачи.

    Упражнение 1.

    1.) Какво представляват атомите?

    2.) Какво представляват молекулите?

    3.) Какво представлява кристалната решетка на дадено вещество?

    4.) Веществата с молекулярна структура са…….

    5.) Веществата с немолекулна структура са ......

    Задача 2.

    История на изучаването на структурата на материята. Учените и техните трудове.

    Задача 3.

    Избройте видовете кристални решетки. Опишете физичните свойства на веществата, характерни за всеки тип кристална решетка.

    Задача 4.

    Дайте примери за вещества с различна кристална решетка.

    Учителски поздрав. Проверка на работното място: местоположението на учебните пособия, наличието на раздаване, лабораторно оборудване.

    Подгответе се за задачи.

    Изпълнете задачите на индивидуална основа.

    2.Актуализиране на знанията.

    Мишена: навеждайки учениците на въпроса: „Защо се нуждаем от знания за прости и сложни вещества, химични елементи и явлението алотропия?“

    Лична : Способността да спазва дисциплината в класната стая, да се отнася с уважение към учителя и съучениците. Формиране на мисли за необходимостта от изучаване на предмета химия, необходимостта от придобиване на знания за прости и сложни вещества, химичен елемент, феномена на алотропията.Прилагане на знанията на практика.

    Регулаторен UUD:

    Способност да организира изпълнението на задачите на учителя.

    Комуникативен UUD: способност за възприемане на информация на ухо, отговаряне на въпроси на учителя

    В последния урок си припомнихме историята на изучаването на структурата на веществата. Говореха за произведенията на Левкип, Демокрит, Ломоносов.

    Тук можем да добавим и трудовете на френските учени Бойл и Мариот, които потвърдиха съществуването на най-малките частици материя. Оставаше само да разберем какви са тези частици.

    През следващите 150 години, след работата на Бойл и Мариот, усилията на химиците са насочени към установяване на състава на различни вещества.

    И учените са успели в това. Да опитаме и ние.

    3. Постановка на учебната задача.

    Мишена: Мотивирайте учениците да усвояват нови знания.
    Определяне на целите и задачите на урока

    лични:

    формиране на готовност и способност на учениците за саморазвитие и самообразование

    Метасубект:
    Комуникативен UUD

    съзнателно и доброволно изграждат речево изявление в устна форма; аргументирано отговарят на въпроси, обосновават своята гледна точка; слушайте и разбирайте речта на другите

    Регулаторен UUD:

    приема учебно-познавателната задача и я запазва до края на учебната дейност;

    коригирайте собствените си отговори и отговорите на съучениците си

    Когнитивно UUD:

    поставяне и формулиране на целта и задачите на урока; формулиране и аргументиране на лично мнение;

    осъзнаване на учебно-познавателната задача

    В природата има огромен брой вещества.

    Открихме, че веществата са изградени от атоми и молекули.

    Атомите при нормални условия не могат да съществуват сами дълго време. Те могат да се комбинират със същите или други атоми.

    Какъв е резултатът?

    Как може да се обясни голямото разнообразие от вещества в природата?

    Как мислите, на какви точки могат да се разделят веществата по състав?

    Набор от атоми с еднакви или подобни характеристики е ... ..?

    Опитвайки се да отговорите на въпросите, опитайте се да формулирате целта и задачите на нашия урок.

    Заключение: в хода на днешния урок ще научим какво се получава от комбинацията на атомите, как веществата се разделят по състав, какво е химичен елемент. Научаваме за такова явление като "алотропия".

    Нека приложим придобитите знания на практика.

    Учениците слушат учителя, възприемат информация.

    Те се опитват да отговорят на въпроси.

    Формулирайте целите и задачите на урока.

    Правят си изводи.

    4. Учене на нов материал.

    Мишена:

    Да изучава понятията "просто и сложно вещество". "химичен елемент", "алотропия";

    Да се ​​изследват отличителните характеристики на "смес" и "химическо съединение".

    лични:

    способността да управляват своята когнитивна дейност; определя общи и индивидуални правила за поведение;

    формиране на отговорно отношение към ученето, готовност и способност на учениците за саморазвитие и самообразование въз основа на мотивация за учене и познание, съзнателен избор и изграждане на по-нататъшна индивидуална траектория на обучение;

    формиране на комуникативна компетентност в общуването и сътрудничеството с връстници, възрастни в процеса на образователна, преподавателска и изследователска дейност

    Метасубект:

    Регулаторен UUD

    способността да съпоставят действията си с планираните резултати, да контролират дейността си в процеса на постигане на резултата, да определят методите на действие в рамките на предложените условия и изисквания, да коригират действията си в съответствие с променящата се ситуация, за оценка на резултатите от решаването на поставените задачи

    Когнитивна UUD

    Дайте точна дефиниция на понятията "просто и сложно вещество", "химичен елемент", "алотропия". Да може ясно да разграничава смесите от химичните съединения,способност за създаване, прилагане и трансформиране на знаци и символи, модели и схеми за решаване на образователни и познавателни проблеми;

    използването на основни интелектуални операции: анализ и синтез, сравнение, обобщение, идентифициране на причинно-следствени връзки, търсене на аналози;

    формиране и развитие на компетентност за използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ-компетенции)

    Комуникативен UUD

    съзнателно и доброволно изграждат речево изявление в устна форма; аргументирано отговарят на въпроси, обосновават своята гледна точка; влизат в образователно сътрудничество с учителя и съучениците, извършват съвместни дейности по двойки, групи

    Предмет:

    усвояване на понятийния апарат на урока

    Разказ на учителя.

    Атомите на различни вещества са свързани помежду си в строго определен ред, установяването на който е една от най-интересните дейности на химика.

    Учените от миналото вещества, които се разлагат на по-прости, се наричат ​​„съединения (сложни вещества), например вода (припомнете си предишния урок - електролиза на вода), въглероден диоксид, железен оксид. Веществата, които не могат да бъдат допълнително разложени, се наричат ​​​​„елементи“ (прости вещества), например: водород, кислород, мед, злато.

    Компилиране на клъстер:

    вещества

    Прост комплекс

    Съединенията често се наричатхимични съединения.

    Пример: живачен оксид (2) се получава чрез комбиниране на атоми на прости вещества - живак и кислород.

    Броят на различните вещества е огромен. В заобикалящия ни материален свят има относително малко атоми, които се различават един от друг по най-важните си характеристики - около стотина. Всеки вид атом има свой собствен химичен елемент.

    Химичен елемент е колекция от атоми с еднакви или подобни характеристики.

    В природата се срещат около 90 различни химични елемента. Досега физиците са се научили как да създават нови, липсващи видове атоми. Такива атоми (и съответно такива химични елементи) се наричатизкуствени.

    Към днешна дата са синтезирани повече от 2 дузини изкуствено получени елементи.

    Всеки елемент има латинско име и едно- или двубуквен символ.

    Съставяне на таблица:

    Компилиране на клъстер:

    "Форми на съществуване на химичен елемент".

    Химичен елемент

    Свободни атоми Сложни вещества

    Прости вещества

    Прости вещества са вещества, които са изградени от атоми на един химичен елемент.

    Сложни вещества Вещества, които са изградени от атоми на различни химични елементи.

    Един от първите химици, който посочи необходимостта от разграничаване на понятията просто вещество и химичен елемент, беше D.I. Менделеев. Всъщност всяко просто вещество се характеризира с определени физични и химични свойства. Когато всяко просто вещество влезе в химическа реакция и образува ново вещество, тогава то губи повечето от свойствата си. Пример: желязото, реагирайки със сяра, губи своя метален блясък, ковкост и магнитни свойства.

    Разликата между просто вещество и елемент става особено ясна, когато срещнем няколко прости вещества, които са съставени от един и същ химичен елемент.

    Пример: парче фосфор е бяло полупрозрачно вещество с точка на топене 44,2О C, силно отровен, във въздуха, на тъмно, фосфорът свети и може да се запали спонтанно.

    Фосфорът е просто вещество, не може да се разложи на други вещества.

    Но ако фосфорът се нагрява без достъп на въздух, той придобива блясък в тъмното, става нетоксичен, не се запалва спонтанно във въздуха и тези нови свойства не изчезват при спиране на нагряването.

    В същото време взетото от нас вещество не се разлага, нищо не се добавя към него, но се наблюдава различна форма на съществуване на същия елемент в свободно състояние:

    Първото вещество е бял фосфор, второто вещество е червен фосфор.

    Подобно на фосфора, много други елементи в свободно състояние могат да съществуват под формата на различни прости вещества.

    Съществуването на химичен елемент под формата на няколко прости вещества се наричаалотропия.

    Наричат ​​се различни прости вещества, образувани от един и същи елементалотропни модификации този елемент.

    Пример: O2 и O3;

    Въглерод: графит, диамант, карабин, графен.

    Фосфор: бял, червен, черен.

    Сяра: ромбична, моноклинна, пластична.

    Изготвяне на таблица: "Сравнителни характеристики на смеси и химични елементи."

    (Приложение 1).

    Учениците слушат учителя, възприемат информация.

    Запишете определението в тетрадка.

    Направете клъстер.

    Запишете определенията.

    Попълнете таблицата.

    5. Физкултурна минутка.

    Упражнения за очите.

    Изпълнявайте упражнения.

    6. Фиксиране на материала.

    Мишена: обобщаване и систематизиране на усвоените знания.

    Личен UUD:

    Способността да управляват своята когнитивна дейност.

    Регулаторен UUD:

    Способността да упражняват контрол върху дейността си в процеса на постигане на резултати.

    Решение на практически задачи.

    (Приложение 2).

    Класиране.

    Изпълнявайте задачи.

    Участвайте в дискусии, допълвайте се взаимно, анализирайте отговорите.

    Почистете работното място.

    7. Домашна работа.

    Запишете домашното.

    Урок 7 Презентация на тема: „Прости и сложни вещества. Относителни атомни и молекулни тегла"

    Цел: формирането на понятието "относителна атомна маса" сред учениците, относително

    молекулна маса"

    Задачи: - да се изучават понятията: прости и сложни вещества, относителна молекулна маса; - научите как да изчислявате относителното молекулно тегло; определят по формули прости и сложни вещества;

    Решавайте проблеми самостоятелно, като използвате съществуващите знания;

    Развиват способността за анализ, сравнение, сравнение и обобщаване;

    Оборудване: PTHE

    По време на часовете:

    1. Въвеждащо-мотивационен етап

    а) организационен момент

    б) психическа нагласа

    2. Актуализиране на предишни знания

    Химическа тренировка.

    Учителят показва карти със символи на химични елементи, учениците ги назовават.

    ТЕСТ - проверка на предварително изучения материал (за проверка на отговорите съседите по бюрото сменят листа и поставят бележки - взаимна проверка)

    Задача 1: мач .

    1. Argentum 4. Silicium 7. Arsenicum 10. Ferrum

    2. Аурум 5. Станнум 8. Стибий

    3.Hydrargyrum 6.Plumbum 9.Cuprum

    а) Ag; b) Cu; в) Fe; г) Sb; д) Sn; д) Hg; ж) Pb; има; i) Si; j) Au.

    3. Учене на нов материал

    Относителна атомна маса (Ar)елемент е отношението на масата на атом на даден елемент към 1/12 от масата на въглероден атом; това е безразмерна величина.

    Например: Ar (H 2) = 1 · 2 = 2

    Ar (Cl2) = 35.5 · 2 = 71

    Относително молекулно тегло (Mr)вещество е сумата от относителните атомни маси на елементите, които изграждат веществото.

    Да групирате комплекс.

    Момчетата в тетрадката съставят диаграма (с помощта на учител):

    ВЕЩЕСТВА

    просто сложно

    з 2 , О 2 , Н 2 , Кл 2 з 2 О, CO 2 ,H 2 ТАКА 4 О

    развитие на понятията – прости и сложни вещества

    Относително молекулно тегло и неговото изчисляване (със самостоятелна работа)

    Молекулно тегло

    Понятието е относително.

    Физическото му значение

    Изобщо не е невероятно.

    Маса, така че молекулите

    бързо сравнете

    Нуждаете се от дванадесети

    разделяне на въглерода.

    Учениците преписват формулата:

    m (in-va)

    Г-н (in-va) = ------------------

    1/12 м (C)

    Ти си молекулярен

    Изчислете масата:

    атомни маси

    Съберете всичко заедно

    И броя на атомите

    В същото време умножете.

    Учителят показва на учениците как правилно да изчисляват относителното молекулно тегло на вещество: натриев оксид и сярна киселина.

    4 . Анкериране

    Задача 1. Разделете следните вещества на прости и сложни: SO 2 K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, Al 2 O 3, H 2, Br 2, NaCl, MgSO 4, KOH, Fe, Au, Ag , ZnO, LiI KF, Cr, SO 3

    Представете резултата под формата на таблица:

    ПРОСТИ ВЕЩЕСТВА

    СЛОЖНИ ВЕЩЕСТВА

    Изчислете молекулните тегла на веществата (независимо с проверка).

    5. Домашна работа

    6. Рефлексивно-оценъчен етап

    За атомите и химичните елементи

    В природата няма нищо друго

    нито тук, нито там, в дълбините на космоса:

    всичко - от малки песъчинки до планети -

    на елементите се състои от един.

    С. П. Щипачев, „Четене на Менделеев“.

    В химията, освен термините "атом"И "молекула"понятието се използва често "елемент". Какво е общото и как се различават тези понятия?

    Химичен елемент те са атоми от един и същи тип . Така, например, всички водородни атоми са елементът водород; всички кислородни и живачни атоми са съответно елементите кислород и живак.

    Понастоящем са известни повече от 107 вида атоми, тоест повече от 107 химични елемента. Необходимо е да се прави разлика между понятията „химичен елемент“, „атом“ и „просто вещество“.

    Прости и сложни вещества

    Според елементния състав се разграничават прости вещества, състоящ се от атоми на един елемент (H 2, O 2, Cl 2, P 4, Na, Cu, Au) и сложни вещества, състоящ се от атоми на различни елементи (H 2 O, NH 3, OF 2, H 2 SO 4, MgCl 2, K 2 SO 4).

    В момента са известни 115 химични елемента, които образуват около 500 прости вещества.


    Самородното злато е просто вещество.

    Нарича се способността на един елемент да съществува под формата на различни прости вещества, които се различават по свойства алотропия.Например елементът кислород O има две алотропни форми - дикислород O 2 и озон O 3 с различен брой атоми в молекулите.

    Алотропните форми на елемента въглерод С - диамант и графит - се различават по структурата на техните кристали.Има и други причини за алотропията.

    химични съединения, например живачен (II) оксид HgO (получен чрез комбиниране на атоми на прости вещества - живак Hg и кислород O 2), натриев бромид (получен чрез комбиниране на атоми на прости вещества - натриев Na и бром Br 2).

    Така че нека обобщим горното. Молекулите на материята са два вида:

    1. простоМолекулите на такива вещества се състоят от атоми от същия тип. При химични реакции те не могат да се разлагат с образуването на няколко по-прости вещества.

    2. Комплекс- Молекулите на такива вещества се състоят от атоми от различен тип. При химични реакции те могат да се разложат, за да образуват по-прости вещества.

    Разликата между понятията "химичен елемент" и "просто вещество"

    Разграничаване на понятията "химичен елемент"И "просто вещество"при сравняване на свойствата на прости и сложни вещества. Например, просто вещество кислород- безцветен газ, необходим за дишане, поддържащ горенето. Най-малката частица от просто вещество кислород е молекула, която се състои от два атома. Кислородът също е включен в състава на въглероден оксид (въглероден оксид) и вода. Съставът на водата и въглеродния окис обаче включва химически свързан кислород, който няма свойствата на просто вещество, по-специално не може да се използва за дишане. Рибите например не дишат химически свързан кислород, който е част от водната молекула, а свободен, разтворен в нея. Следователно, когато става въпрос за състава на всякакви химични съединения, трябва да се разбере, че тези съединения не включват прости вещества, а атоми от определен тип, тоест съответните елементи.

    Когато сложните вещества се разлагат, атомите могат да бъдат освободени в свободно състояние и да се комбинират, за да образуват прости вещества. Простите вещества са изградени от атоми на един елемент. Разликата между понятията "химичен елемент" и "просто вещество" се потвърждава и от факта, че един и същ елемент може да образува няколко прости вещества. Например, атомите на елемента кислород могат да образуват двуатомни молекули кислород и триатомни молекули озон. Кислородът и озонът са напълно различни прости вещества. Това обяснява факта, че са известни много по-прости вещества от химичните елементи.

    Използвайки понятието "химичен елемент", можем да дадем следната дефиниция на прости и сложни вещества:

    Простите вещества са вещества, които се състоят от атоми на един химичен елемент.

    Веществата, които са съставени от атоми на различни химични елементи, се наричат ​​сложни.

    Разликата между понятията "смес" и "химическо съединение"

    Съединенията често се наричат химични съединения.

    Опитайте се да отговорите на въпросите:

    1. Каква е разликата в състава на сместа от химичните съединения?

    2. Сравнете свойствата на смесите и химичните съединения?

    3. По какви начини сместа и химичното съединение могат да бъдат разделени на съставни компоненти?

    4. Възможно ли е да се съди по външни признаци за образуването на смес и химическо съединение?

    Сравнителна характеристика на смеси и химикал

    Въпроси за сравняване на смеси с химични съединения

    Картографиране

    Смеси

    Химични съединения

    Как смесите се различават от химичните съединения по състав?

    Веществата могат да се смесват във всяко съотношение, т.е. съставът на смесите е променлив

    Съставът на химичните съединения е постоянен.

    Сравнете свойствата на смеси и химични съединения?

    Веществата в смесите запазват свойствата си

    Веществата, които образуват съединения, не запазват свойствата си, тъй като се образуват химични съединения с различни свойства.

    Как смес и химично съединение могат да бъдат разделени на съставните му компоненти?

    Веществата могат да бъдат разделени по физически начин

    Химическите съединения могат да се разлагат само чрез химични реакции

    Възможно ли е да се съди по външни признаци за образуването на смес и химическо съединение?

    Механичното смесване не е придружено от отделяне на топлина или други признаци на химични реакции

    Образуването на химично съединение може да се съди по признаци на химични реакции

    Задачи за поправка

    I. Работа с машините

    II. Решете задачата

    От предложения списък с вещества напишете отделно прости и сложни вещества:
    NaCl, H2SO4, K, S8, CO2, O3, H3PO4, N2, Fe.
    Обяснете избора си във всеки случай.

    III. Отговори на въпросите

    №1

    Колко прости вещества са записани в поредица от формули:
    H 2 O, N 2, O 3, HNO 3, P 2 O 5, S, Fe, CO 2, KOH.

    №2

    И двете вещества са комплексни:

    A) C (въглища) и S (сяра);
    B) CO 2 (въглероден диоксид) и H 2 O (вода);
    B) Fe (желязо) и CH 4 (метан);
    D) H 2 SO 4 (сярна киселина) и H 2 (водород).

    №3

    Изберете правилното твърдение:
    Простите вещества са съставени от атоми от един и същи вид.

    А) прав

    Б) Невярно

    №4

    Смесите се характеризират с
    А) имат постоянен състав;
    Б) Веществата в „сместа” не запазват индивидуалните си свойства;
    В) Веществата в "смеси" могат да бъдат разделени по физични свойства;
    Г) Веществата в "смеси" могат да бъдат разделени чрез химическа реакция.

    №5

    За "химичните съединения" е характерно следното:
    А) Променлив състав;
    Б) Веществата в състава на едно "химическо съединение" могат да бъдат разделени по физичен път;
    В) За образуването на химично съединение може да се съди по признаците на химичните реакции;
    Г) постоянен състав.

    №6

    В какъв случай става въпрос жлезаКакво ще кажеш химичен елемент?
    А) Желязото е метал, който се привлича от магнит;
    Б) Желязото влиза в състава на ръждата;
    В) Желязото има метален блясък;
    Г) Железният сулфид съдържа един железен атом.

    №7

    В кой случай става въпрос за кислорода като просто вещество?
    А) Кислородът е газ, който поддържа дишането и горенето;
    Б) Рибите дишат кислород, разтворен във вода;
    В) Кислородният атом е част от водната молекула;
    Г) Във въздуха има кислород.