Биографии Характеристики Анализ

Средата е една от Какво е околната среда

Светът около 1 клас.

Какво Светът.

Урок 1

Тема: Какво представлява светът наоколо.

Форма на организация на часовете (тип урок): урок с елементи на изследователска и игрова дейност.

Вид на урока: въвеждащ урок, урок за запознаване с нов учебен предмет.

Цели на урока:

    Усвояване на първоначалните идеи за предмета "Светът около нас", за обекти на жива и нежива природа.

    Създаване на условия за формиране и развитие психични функции, способности, мотивационни нагласи, творческо изследователско мислене чрез включване в активна преподавателска и изследователска дейност

    Формиране на морални и волеви качества, способност за контролиране на поведението в учебни ситуации.

Основни понятия: околният свят: светът на природата, светът на нещата, светът на хората.

Метапредметни връзки: околният свят, изкуство.

Ресурси: ученически учебници, учебници, цветни моливи, 3 снимки на града, подводен святи момичета край езерото; ремаркета и обекти от природата, вещи, хора.

Планиран резултат от обучението, вкл. Формиране на UUD:

    Да имаме идеи за света около нас, за обекти от жива и нежива природа, да даваме приблизителни отговори на въпроса: „Защо е необходимо да изучаваме света около нас?“,

    Зная отличителни чертиобекти на живата и неживата природа.

    Да може да прави прости наблюдения, да сравнява обекти от жива и нежива природа, да дава отговори под формата на кратко изречение на прости въпроси от учител или приказен геройда могат да следват инструкциите на учителя.

    Умейте да си сътрудничите с другарите по най-простия начин Ролева играи водете прости разговори.

1. Личен UUD: формиране на интерес към нов предмет, определяне на необходимостта от изучаване на света, в който живеете;

2. Нормативни УУД: организация на работното място според указанията на учителя; ако е възможно, оценете своята работа и работата на приятел; определя плана за изпълнение на задачата под ръководството на учителя.

3. Когнитивна UUD: ориентирайте се в учебника и работна книга; сравнявайте обекти, предмети: намирайте общо и различие; групиране на предмети, обекти по съществени признаци; възпроизвеждат чутото, определят темата на урока; правят заключения под ръководството на учител.

4. Комуникативна UUD: участвайте в диалога в урока, отговаряйте на въпросите на учителя, формулирайте въпрос по въпроса, който ви интересува; слушайте и разбирайте речта на другите.

7. Рефлексия. Персонален UUD

Сформиран UUD

Дейност на учителя

Студентски дейности

1. Организационен момент

Комуникативен UUD

Учителят поздравява децата, приема поздравите им с усмивка и с помощта на малко дихателно упражнение облекчава евентуалното напрежение. Подготовка на деца

УЧИТЕЛ. Добро утро, деца! Нека заедно да се подготвим за урока - вдигнете ръцете си нагоре, в същото време поемете дълбоко въздух, задръжте ръцете си нагоре за няколко секунди и след това рязко ги спуснете надолу, докато правите лек наклон напред и дълбоко издишване. И сега всеки ще седне, както ще му е удобно да работи в урока.

Децата радостно поздравяват учителя, направете дихателна гимнастикаи сядат на работните си места. В същото време те заемат удобна, но приемлива поза за учене.

2. Актуализиране на опорни знания.

Персонален UUD

Тренировка за реч. Учителят въвлича учениците в диалог.

- Кой мислите, че ще бъде ваш помощник в урока?

Подсказка за гатанка.

Ето го първият помощник:
Той е умен и е лоялен
В урока на бюрото ще легне
Вижте, той ще ви каже всичко!

Как се казва нашият учебник?

Това е името на предмета, който ще изучаваме.

Въведение в работната тетрадка.
.

Учител, другар, у дома, майка.

Това е учебник!

Светът.

Децата го вземат в ръце, разглеждат корицата.

3. Целеполагане и мотивация.

Регулаторен UUD

-Нека да поговорим за това, което ще бъде обсъдено в първия ни урок за света около нас.

-Каква е околната среда?

Защо трябва да го изучавате изведнъж?

4. Откриване на нови знания от децата

Когнитивна UUD

Персонален UUD

УЧИТЕЛ. А сега, нека използваме нашия първи помощник - отворете урока на страницата. Нека разгледаме по-отблизо илюстрацията.
Учителят чете стихотворението.
УЧИТЕЛ.
Огледай се наоколо, приятел!
Виждаш реката, гората, поляната,
Птичи ята, самолет,
Какво отиде на полет.
Небе, вятър, облаци,
Пак река, поляна река!
УЧИТЕЛ. Започваме да изследваме ново предмет- "Светът". Погледнете отново снимката, погледнете през прозореца, огледайте се, помислете и кажете какъв е светът около вас? Какво и кой е част от околната среда?

СТУДЕНТИ. Светът около нас е това, което ни заобикаля, което е около нас. Това са различни същества и предмети, животни, небе, облаци, дървета, къщи, хора.
УЧИТЕЛ. Добре момчета! Много добре! И искам да се научиш да наблюдаваш света около себе си, да го изучаваш и изследваш.

В урока за света около нас ще научим защо денят следва нощта? Колко дни в годината? Защо сезоните се сменят? Колко разнообразни са растенията и животински святЗемята? Защо е важно човек да живее в семейство? Какви чудеса могат да сътворят човешките ръце?

Играта е пътешествие.

1 ред отива към гората.

2 ред отива към подводния свят.

3 ред за разходка из града ни.

-Избройте природните обекти, които сте видели там?

- Едно, две, три - върна се от пътешествие. Вие, момчета, се оказахте много наблюдателни, така че назовахте много предмети в света около вас.

Нека обобщим първия резултат.

-Какво изучава предметът "Околен свят"?

Учениците отварят учебниците си и разглеждат снимките.

Светът около нас е това, което ни заобикаля, което е около нас. Това са различни същества и предмети, животни, небе, облаци, дървета, къщи, хора

Учениците могат да изброят няколко елемента около тях.

1-ви ред: момиче, езерце, патица с патета, дървета, трева.

2-ри ред: морски звезди, растителност, корали, дъно, вода.

3-ти ред: сграда, площад, цветя, дървета.

Темата за околния свят изучава света на природата, света на нещата, света на хората.

5. Първично закрепване.

Регулаторен UUD

Комуникативен UUD

РАБОТА по учебника на стр. 5Z

Задача: Разделете рисунките на две групи. Обяснете решението си. Можете да използвате намек.

- Избройте елементите на снимката.

На какви две групи бихте ги разделили? Защо?

-Нека се опитаме да дадем пълен отговор на въпроса: Какво представлява светът около нас?

Вариант 1 на отговорите: жива и нежива природа.

Вариант 2: светът на природата, светът на хората, светът на нещата.

Според учебника: светът около нас е това, което е около нас: природата, хората и всичко, което е създадено от човека.

Оценяват се отговорите на децата, които могат по-точно да възпроизведат това определение.

6. Самостоятелна работа.

Комуникативен UUD

Когнитивна UUD

Персонален UUD

РАБОТА в работни тетрадки на стр. 4-5

Задача 1 на стр.4.

-Оцветете това, което принадлежи на дивата природа.

ФИЗКУЛТУКА за очите и ръцете.
УЧИТЕЛ. Свършихме добра работа и вашите очи и ръце заслужават малко почивка. Станахме от работата си, напуснахме бюрата си, вдигнахме дръжките нагоре, свалихме ги. Повтаряме три пъти. Сега нека се опитаме да извършим ротации с ръцете си: напред, назад. Изпънахме ръцете си отстрани, огънахме се в лактите и се завъртяхме: напред и назад, сега разперихме ръцете си отстрани и завъртяхме ръцете си: напред и назад. Сега спуснете ръцете си и разклатете ръцете си малко. Затворете очи, представете си, че сте на брега на нежно топло море, потопете ръцете си в топла вода, извадете четките си от водата и се опитайте да се отърсите от капките. Много добре! Сега нека внимателно да погледнем през прозореца голямо дърво в училищния двор, да спрем да гледаме дървото, да преброим до 10 на глас. Добре! Сега затворете очи и пребройте отново до 10.

Децата следват инструкциите на учителя: въртят ръцете си, въртят ръцете си, свити в лактите, въртят и разклащат ръцете си, затварят очи.

РАБОТА на стр.5. тетрадки.

- Обединете рисунките в две групи. Обяснете избора си.

ИГРА "Закачете ремаркета към влаковете."

Жива и нежива природа.

Викам два ученически влака на дъската. Деца от мястото показват своя снимка, влаковете събират ремаркета.

УЧИТЕЛ. Браво момчета! Вярно е, че всички обекти, открити в природата, можем да разделим на две големи групи- обекти на живата природа и обекти на неживата природа.

Цветя, пеперуда, смърч, гъби.

Работете по двойки: „Посъветвайте се със съседа си“.

Ястията са нежива природа, други обекти на дивата природа.

Те са активни и независими.

Контролирайте себе си и своите другари по време на играта.

Управление според модела на таблото.

Комуникативна UUD -Какво ново научихте в урока?

На кого му беше трудно? Интересно? Оценка на вашата работа.

ПЕДАГОГИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ "ПЪРВИ СЕПТЕМВРИ"

ВИНОГРАДОВА Наталия Федоровна,
РИДЗЕ Оксана Анатолиевна

"Околен свят" като предмет в начално училище: характеристики, възможности, методически подходи

Лекционен план за курса

Номер на вестник

Заглавие на лекцията

Лекция 1 Младши ученик и околният свят: характеристики на взаимодействие.
Младши ученик възприема ли света по същия начин като възрастен? Какво е "перцептивна цялост"? По-младият ученик проявява ли интерес към природата, историята, културата на родната си страна? Променя ли се личността на детето под влияние на света около него?

Лекция 2 Развитие и образование ученик от начален етап- целта на изучаването на предмета "Околен свят". Защо предметът "Естествена история" беше заменен със "Светът"? Какъв е приносът на предмета "Околен свят" за развитието и възпитанието на по-млад ученик? Какви личностни черти се развиват главно в уроците на света около вас?

Лекция 3 Какво да преподавам: какви знания за света около нас са подходящи за по-млад ученик. Какво означава "текущи знания"? Защо трябва да се интегрира съдържанието на знанията за околния свят? При какви условия знанието се превръща в ценностни отношения?

Тест № 1.

Лекция 4 Урокът на "околния свят": видове и структура. Защо комбинираният урок не може да бъде приоритет при изучаването на света около нас? Какви видове уроци отразяват спецификата на заобикалящия свят като обект на изучаване? Защо играта, логическите и творческите задачи трябва да са задължителни структурни единици на урока?

Лекция 5 Когато младши ученик е активен: методи за активиране познавателна дейноств уроците по „околен свят”. При какви условия за организация на познавателната дейност по-младият ученик е активен, инициативен, независим и работи в зоната на проксималното развитие?

Лекция 6 Какво е учебна автономия и как да я развием? Каква е разликата между домашната и училищната независимост? Какви умения осигуряват развитието на образователна независимост?

Контролна работа номер 2.

Лекция 7 По-малките ученици работят заедно: използвайте различни формиорганизация на обучението в уроците на околния свят. Когато преподаването стане колективна дейност? Каква е дидактическата стойност различни формиорганизиране на съвместни дейности?

Лекция 8 Трябва ли да познавам "Околен свят" до дупка? Могат ли отношенията и чувствата да се измерват с белег? Как да оценим знанията за света?

Финална работа.

Лекция 2

Развитието и образованието на по-млад ученик е целта на изучаването на предмета "Светът около нас"

Темата на кръглата маса.„Необходим ли е предметът „Светът около нас“ в началното училище?

членове:методист УО, главен учител, учител, родител.

Главен учителПредмет "Околен свят" наскоро е включена в програмата на основното училище, като преди това в училището се е изучавал предметът „Природни науки“. И мисля, че за прогимназист беше много успешен. Децата харесаха този артикул.

Учител.Съгласен съм: колко години децата са учили успешно естествена история! Курсът „Околният свят“ е доста сложен, съдържа значително количество информация от много области (биология, география, социални науки, физика и дори химия). Детето вече е претоварено със знания по руски език и математика, а тук такова натоварване: да чете, да провежда експерименти, да измисля ... Това е непоносимо за деца на тази възраст. И колко страдания носи този предмет на учителя! Всеки урок отнема време за подготовка...

Методист Ю.О.Нека напомня, уважаеми колеги, че в историята на развитието на началното образование винаги е имало интегриран предмет, който запознава децата с различни аспекти на света около тях. Това започва през 19 век от K.D. Ушински в "Родното слово", А.Я. Герд в „Божият свят” и по-късно – в курса „Естествознание и география”, който се изучава през 20-те години на ХХ век и включва знания за връзката между човека и природата.

Родител.Трябва да призная, че количеството знания днес наистина е много голямо. Но най-малката ми дъщеря, която изучава този предмет, има много по-солиден запас от знания за живота в обществото от по-голямата си дъщеря, която изучаваше естествена история. Според мен предметът "Околен свят" е изключително необходимо за по-малкия ученик, защото му позволява да се ориентира в околната среда, да вземе правилни решенияза това как да се държите в природата, да наблюдавате собственото си здраве, да научите правилата на взаимоотношенията и културата на страната.

Методист Ю.О.Това е особено важно днес, когато сме загубили ценности. съветско обществои все още не са купили нови.

Учител.Но този курс е много по-труден от естествената история. То е много многостранно, изискващо (предимно от учителя!) желание и умение да изследваш, да откриваш нещо ново. Въпреки че, съгласен съм, резултатите от нашата работа са по-очевидни.

Родител.Казвате, че курсът е труден, но трудностите на процеса на познание (налични, разбира се) са по-интересни от липсата им. И още нещо: много от това, което се изучава, детето вече знае. Но по някаква причина много учители все още ви карат да научите всичко, което е написано в учебника. Нищо ли наистина не се е променило за 20-30 години и децата ни, като нас и нашите родители, трябва да развият способността да се тъпчат?

Методист Ю.О.Предлагам да обсъдим всички тези проблеми:

    Защо предметът "Естествена история" беше заменен със "Светът"?

    Какъв е приносът на предмета "Околен свят" за развитието и възпитанието на по-млад ученик?

    Какви личностни черти се развиват главно в уроците на света около вас?

? Защо предметът „Природознание” беше заменен с предмет „Околен свят”?

Ако разгледаме учебниците по история на педагогиката и се поинтересуваме от учебните програми и номенклатурата на предметите, които са в различни исторически временаучили ученици начално училище, нека обърнем внимание на факта, че за първи път курс, подобен на естествената история, се появява през втората половина на 18 век. Автор на „Надпис природознаниепубликувано за държавните училища Руска империя... "(1786) V.F. Зуев предложи да запознае учениците от началното училище с неживата природа („Царството на изкопаемите“), растенията („Царството на зеленчуците“), животните („Царството на животните“). Авторите на всички курсове по естествена история, които се изучават по-късно, до 90-те години на 19 век (А. Герд, Л. Севрук, И. Полянски, Д. Кайгородов, В. Горощенко, А. Низова, З. А. Клепинина, Л. Ф. Мелчаков, А. А. Плешаков), насочени към разширяване на знанията, придобити от децата. Постепенно се въвеждат все повече и повече нови раздели, отразяващи областта на природните науки: почва, природни съобщества, структура на човешкото тяло, екология и др. Курсът се основава на идеята за многообразието на царствата на природата , характеристиките на техните представители.

Интересно е също така да се отбележи, че от време на време предметът "Естествени науки" ("Естествени науки") беше премахнат като самостоятелен предмет и заменен с обяснително четене при четене и майчин език. Беше по времето на К.Д. Ушински и неговите последователи; това беше почти тридесет години между 1937 и 1966 г. Този курс на запознаване със света, разбира се, не можеше да реши всички образователни и образователни задачи, но имаше едно предимство - светът беше изучаван в неговата цялост.

Изучаването на история също е било включено в различни исторически времена в учебната програма на учениците от началните класове. Така „Хартата на гимназиите и прогимназиите“ (1864 г.) предвижда изучаването на епизодичен курс по история в 3–4 клас, начален курссоциалните науки през 20-те години на миналия век бяха задължителен предметвъв 2–3 клас на основното училище, след това (през 30-те години на ХХ век) е въведен курс по история на СССР. За съжаление, по-късното запознаване с историята, модерен животобщество остана в рамките на обяснителното четене.

Може би нарушението на принципа на естественото съответствие на образованието (децата в начална училищна възраст познават света холистично) стана основната причина за появата на предмета „Околоният свят“ на базата на „Естествени науки“.

Колкото и интересна и полезна да беше естествената история, тя не реши проблемите на социалното развитие на по-младия ученик. Известно е, че човекът е не само биологично, но и социално същество.

Освен това човек се ражда като биологично същество, но се развива като социален, като член на определено общество, което съществува в определено времеи в определено пространство. Човек не може да се развива извън обществото, нито един Маугли в него истинския животне може да стане пълноценна личност.

Триединството на заобикалящия свят (природа-човек-общество) стана основна концептуална идея при разработването на нов предмет в началното училище "Околен свят". Първо, това беше приложено в авторската програма "Светът около" N.F. Виноградова, а след това отразени в държавния стандарт и учебна програма, където от началото на 90-те години се появява предметът "Околен свят".

Като се вземат предвид особеностите на съвременното общество и социалната страна на живота на хората, проблемът за разширяване на знанията за света около нас се превърна в специално значение. Днес държавата и обществото са поставили най-важната задача пред училището: да възпитава по-високи чувства на по-младото поколение, да формира идеи за историята на нашата държава, да развива ценностни отношения и насоки.

? Какъв е приносът на предмета "Околен свят" за развитието и възпитанието на по-млад ученик?

Нека обърнем внимание на факта, че наличието на знания, усвояването на всякаква информация е съществен показател за развитие, но не и най-важният.

Изключителен детски психологЛ.С. Виготски определи развитие на детето в резултат на обучение, което не съвпада с неговото съдържание,тоест като новообразувания на личността, които коренно отличават детето в края на обучението от него в началото. Това са промени, които настъпват в психиката (във възприятието, вниманието, въображението, мисленето, речта и паметта), в личностно развитие(в разбирането на себе си, самоконтрола и самооценката, управлението на чувствата и действията си и др.), във връзка със заобикалящия свят и дейностите, с които детето се занимава и др.

Какво характеристики на развитие, най-важните за по-млад ученик, се формират при изучаването на предмета "Околен свят"?

    Умение за прилагане на придобитите знания, избор на рационален начин за решаване на учебен проблем;

    желанието да бъдете независими и да поемете инициативата в изучаването на заобикалящата реалност, да намерите начини за получаване, систематизиране, обобщаване на информацията;

    способност за осъществяване на образователно сътрудничество, избор на партньор за дейности, подходящи начини за съвместна работа;

    способността да се оцени собственото невежество, да се намери причината за грешката и начините за нейното коригиране, да се определи необходимостта от придобиване на нови знания.

Една от основните цели на разглеждания предмет е развитието обща култураученик. Дейността на учителя в началното училище е насочена към формиране на елементи на екологична култура, развитие морални чувства, както и културата на поведение в обществото.

Тъй като уроците са базирани на конкретен и близък до децата материал, те въздействат на техните чувства, позволяват ви да сравните опита си с придобития, да имате собствена гледна точка. Например във 2-ри клас децата учат достатъчно трудна тема„Русия е вашата родина“. За работа с труден за второкласника текст учебникът предлага две емоционални опори. Първият - разказът "Какво разказа татко" - описва емоционална ситуация, която е позната на почти всяко дете: татко се връща от командировка и говори на децата за това как му е липсвал домът. В процеса на четене и обсъждане на текста децата могат да отговарят следващи въпроси: „Случвали ли са ви се такива истории? Кога ти липсваше вкъщи? Помните ли вашите роден град, улица, къща, когато заминавате за други места? Защо на човек му липсва домът?

Като резултат колективна дискусияучениците стигат до извода: човек свиква с дома си, където винаги е удобно и добре, където го очакват и му липсват. Родината също е роден домСледователно човек не може да живее дълго без своето Отечество.

В същото време учителят предлага друга емоционална подкрепа: учениците разглеждат репродукция на картината на И.И. Левитан "Вечерни камбани". Особено важно е да привлечете вниманието на децата към такива думи: „Поетът предава любовта си към родината с думи, композиторът с мелодия, а художникът с бои.“ Това ще подготви учениците да анализират значението на стихотворението на И. Шаферан "Червено слънце" (стр. 52 от учебника за 2. клас)- поетът предава любовното си чувство към родна земя, природа, родина.

Разбира се, лично отношениекъм събитието морална нормане е лесно да се формира в по-малък ученик. За това е необходимо да се изгради система от емоционални „помощи“: дайте примери от живота на децата, съживете техния опит, използвайте визуални материали и др.

Да вземем пример. В 4. клас се изучава темата „От раждането до старостта”. В един от уроците децата са поканени да спекулират по темата „Защо възрастните хора се нуждаят от вашата помощ?“. Като първа емоционална подкрепа при обсъждането на темата учителят използва житейския опит на ученика. Четвъртокласникът съпоставя образа на възрастен човек, наличен в миналия му опит, с образа, представен в текста на учебника. В този случай емоционалната подкрепа се съчетава със съдържанието: опитът на децата се обогатява от конкретни житейски ситуации.

Втората емоционална опора е репродукция на картина на забележителния руски художник В.М. Васнецов „От апартамент в апартамент“. Сравнявайки опита си от общуването с възрастни хора, гледайки картината, ученикът получава възможност да помисли дали отношението към възрастните хора е нормално, което често наблюдаваме как се държим сами. Може би, след като обсъди със съучениците си важността и необходимостта от внимание към възрастните хора, ученикът ще отдели известно време на близките си, да речем добра думавъзрастни хора, ще окажат всякаква възможна помощ при необходимост. Третата емоционална подкрепа са разказите на учениците за това как помагат на баби и дядовци и обсъждане на ситуацията „Баба се прибра“.

Уроци от околната среда ако са правилно организирани, те дават възможност да се развие най-важното интелектуални качестваученик: способността да сравнява, класифицира, прави изводи. Например, когато изучавате темата „Вашето първо запознанство със звездите“ във 2 клас, учителят предлага да разгледате две диаграми и да обсъдите следния проблем: „В древни времена, когато рисувате Вселената, хората поставят Земята в центъра - приблизително както е показано на първата диаграма, – и мислех, че Слънцето се върти около Земята. Сравнете диаграми. Кое от тях ви се струва правилно от гледна точка на съвременната астрономия? (Втората диаграма показва модерен виднастроение слънчева система.)

В резултат на дискусията децата стигат до следния извод: в древността хората са имали погрешна представа за ролята на Слънцето в Слънчевата система. Тази звезда е центърът на слънчевата система, а земята се върти около слънцето. Така, сравнявайки две различни точкизрението става основа за правилното разбиране на връзките в околния свят.

Сред целите на изучаването на околния свят една от най-важните е развитието на социалните значими качестваличност, ценностни представи за природата, хората, обществото. Тя е насочена към постигането му като съдържание на курса , и всички компоненти на метода за опознаване на природата, обществото, хората и др. Проблемните ситуации са особено важни за формирането на положително отношение към света и неговото познание.

Например по време на дискусия в 4 клас проблемни въпроси: „Защо руските войници винаги изгаряха мостове зад себе си?“, „Защо казаха: „Няма къде да отстъпваме. Москва е зад нас!”, „Какво означават думите на А.С. Пушкин, каза за Кутузов: „Когато гласът на народната вяра ...“ (вижте урока)?“, „Защо думите на песента „Стани, страната е огромна ...“ вдъхновиха хората за подвизи?“ и т.н. - децата развиват най-високи морални чувства - патриотизъм, гордост от героичната история родна страна, преклонение пред подвизите на нашите предци.

Ценностните позиции на младши ученик се проявяват в неговите дейности - първо в образователни ситуации, след това в ежедневието. По-младият ученик в своите изявления, коментари върху своите рисунки и илюстрации на учебника, в есета, разкази-етюди отразява своето собствено разбиранесъбития в страната, научава се да сравнява емоционалните си състояния с отношенията, изразени в техните произведения от авторите на художествени картини, литературни произведения, скулптурни композиции и др. Например в учебника за 4 клас са избрани редица плакати, посветени на Великата отечествена война. Гледайки ги, четвъртокласниците обръщат внимание на фигуративни средстваизползвани от художници за това как изобразяват нашите войници и фашистки врагове. И така, плакатът "Какво иска Хитлер и какво ще получи" означава визуални изкуствавсъщност назовава редица причини, поради които Хитлер отприщи война с съветски съюз: „Хитлер иска да вземе хляба от селяните; иска да даде фабриките на буржоазията; иска да осее земята с ковчези; иска да направи свободните роби.

Разбира се, в начална училищна възраст развитието на рефлексията на детето едва започва. За да може ученикът да се научи да оценява резултатите от своята дейност, за да формира успешно своята самооценка и самоконтрол, още в 1. клас се въвежда специално упражнение: „Оцени как си изпълнил задачата“. Ученикът внимателно чете сам (или слуша учителя) всички отговори на оценката на заданието:

- бързо, правилно, самостоятелно;
– правилно, но бавно;
- правилно, но с чужда помощ;
- бързо, но грешно.

След това ученикът избира от отговорите този, който от негова гледна точка съответства на процеса на неговата дейност и получения резултат. Тъй като ученикът може да избере само един отговор от четири, това го принуждава първо да анализира всички предложени отговори. Опитът от използването на това и подобни упражнения показва, че до края на първата година на обучение децата доста обективно оценяват своите дейности, което позволява въвеждането на по-диференцирани оценки в следващите класове.

Процесът на изучаване на света наоколо Повече ▼отколкото всички други образователни дисциплини в началното училище, тя допринася за развитието на ерудицията на децата.

При изучаването на курса студентите овладяват доста голям обем знания от различни образователни области- природни науки, география, обществознание, анатомия и др. Това означава, че предметът "Околен свят" е културен, формиращ културата и ерудицията на детето. Изучаването на природата, обществото и човека допринася за моралното формиране на индивида, формирането на хуманно отношение към всичко живо. Детето научава правилата на поведение, научава се да взаимодейства с други хора, да разбира себе си, да контролира поведението си.

Например във 2 клас в уроците по темата „Кой живее до теб“ децата учат правилата на културата на поведение и отношение към хората. За да се избегне назиданието, трябва да се обърне повече внимание на формалното запомняне на правилата емоционална страначовешки действия. Изводът, който учениците ще направят е: „Без правила обществото не може да съществува. Правилата помагат на хората да живеят без проблеми. Спазването на правилата ви позволява да организирате живота. ( Ето пример от учебник за 2 клас. стр. 42–43.)

важна партияЛичността на растящото дете е възпитанието на екологична култура. Децата научават азбуката на законите на живота в природата, научават за взаимодействието на растителни и животински организми, необходимостта от внимателно, усърдно и разумно отношение към естествена среда. В процеса на обучение се формира опитът за оценка на човешкото поведение в природата, уменията и способностите да се грижат за животни, растения и да им предоставят необходимата помощкакто изкуствени, така и естествена средаместообитание. В основата на естетическото възпитание на по-младите ученици е образното, емоционално възприемане на обекти, създадени от природата и човека. Разнообразието, яркостта, динамиката на обектите от околния свят влияят върху стабилността на емоционалните впечатления, а връзката между емоционалното и когнитивното става условие за развитието на естетическите чувства.

Постоянно наблюдавайки явленията на околния свят и взаимодействайки с неговите предмети и предмети, по-младият ученик придобива не само голям сензорен опит. Развива способността да анализира, да установява връзки и зависимости, да класифицира, сравнява, обобщава наблюдаваното, да прави изводи – тоест, учи се да бъде ученик.

В процеса на запознаване с външния свят е доста лесно да се създадат ситуации на изненада, въпроси, предположения, предвиждания, които стават основа за появата на мотива за получаване на знания, придобиват особено значение в развитието логично мисленеи кохерентна реч (говорно разсъждение).

Нека сега представим целите на предмета под формата на диаграма.

Водещи цели на предмета "Околен свят"

Цели, определени от съдържанието на естествената история на предмета:

    формиране на систематизирани знания за разнообразието на природата и условията на нейния живот;

    развитие на положително отношение към природата, елементи на екологична култура;

    формиране на умения за внимателно, творческо отношение към природата.

Цели, определени от съдържанието на социалните науки на предмета:

    възпитание на принципите на висши морални чувства (отношение към родината, нейната култура и история), толерантност и др.;

    възпитаване на култура на поведение и взаимоотношения;

    развиване на способността за съпричастност, проява на внимание, оказване на помощ и др.

Цели поради интегрирания характер на съдържанието на курса:

    формиране на обща култура и ерудиция на учениците;

    развитие на ценностни отношения към околния свят, морални и естетически чувства;

    осъзнаване на себе си като част от природата и член на обществото.

? Какви личностни черти се развиват главно в уроците на света около вас?

Ако изхождаме от възприетата в дидактиката позиция, че планираните цели на обучението са планираният резултат от дидактическия процес, тогава изпълнението на горепосочените водещи цели на обучението на млад ученик ще доведе до появата на „нови формации“. ” (Л.С. Виготски) на неговата личност.

Тези нови качества на личността на детето ще му помогнат да взаимодейства със света и себе си и ще станат елементи на неговата готовност за такова взаимодействие.

Нека да отделим основните компоненти на готовността на по-младия ученик да взаимодейства с външния свят.

1. ИНТЕЛИГЕНТНА ГОТОВНОСТ- умение за работа с информация различен тип, способност за прилагане на знания в нестандартни ситуации, за определяне на метода за конструиране на учебна задача; притежават (на възрастово ниво) методите за самостоятелно придобиване на нови знания. Да се интелектуална готовностсъщо така включват необходимото ниво на развитие на познавателните интереси, способността на ученика да работи в условия на търсене, способността да излага и обсъжда предположения и да провежда малки проучвания.

2. ЛИЧНА ГОТОВНОСТ- желанието и способността да се прояви независимост, инициативност, целенасоченост, воляпри преодоляване на трудности; способност да планират и организират собствените си дейности елементарни правилаобразователно сътрудничество.

3. КОМУНИКАЦИОННА ГОТОВНОСТ- способност за използване на средствата на езика и речта за получаване и предаване на информация, способност за участие в образователен диалог, изграждане монолозиразличен тип.

4. РЕФЛЕКСИВНА ГОТОВНОСТ- способността да наблюдават и оценяват дейността си, да предвиждат възможните последици от действията си, да откриват и отстраняват причината за възникващите трудности; съзнание достойнствоспособност за обективна оценка на своите образователни постижения и стремеж към тяхното подобряване.

5. БИЗНЕС (дейност) ГОТОВНОСТ- способността да се преведе практическа задача в образователна, да се проектира дейността от поставяне на цел до получаване на резултат; способност за прилагане на алгоритъм от действия; способност за работа при условия по избор.

6. ТВОРЧЕСКА ГОТОВНОСТ- способност за решаване учебна задачатворчески; желание
и способността да се откаже от модела, да се постигне оригиналност и новост на решението.

7. ЕМОЦИОНАЛНА ГОТОВНОСТ- система от образователни и познавателни мотиви (разумно желание за учене), адекватна емоционална реакциявърху различни учебни ситуации, способността за използване и придобиване на сетивен опит.

От горното следва, че характеристиките на готовността на по-млад ученик са безразлични към съдържанието на обучението, тоест тези качества на ученик могат да се формират във всеки урок.

Въпроси за самопроверка

1. Докажете особеното значение на околния свят за социалното развитие на детето.

2. Какво е отношението на родителите на ученици от вашия клас към предмета „Околен свят”?

3. Опишете една от целите на изучаването на предмета.

4. Как разбирате готовността на младши ученик за живот в съвременния свят около него?

5. Изразете мнението си по въпроса: „Необходимо ли е да се коригира учебният процес във връзка с промените в текущата социална ситуация?“

1. Виноградова Н.Ф.. Концептуални основи за изграждане на учебно-методически комплект „Началното училище на XXI век”. – М.: Вентана-Граф, 2005.

2. Виноградова Н.Ф.. Стратегия Руска федерацияв областта на развитието на образованието за периода до 2008 г.: приоритети на образованието като принос за социално-икономическото развитие на страната // Основно образование. – 2005. – № 5.

3. Виноградова Н.Ф.. Как да приложим обучение, ориентирано към ученика, в началното училище? // Начално училище. - 2001. - № 9.

4. Виноградова Н.Ф.. Образованието трябва да се развива // Начално образование. - 2004. - № 2.

5. Виноградова Н.Ф.Как да развием рефлексивни способности. Основно образование. - 2005. - № 4.

6. Журова Л.Е., Виноградова Н.Ф.. Учебна дейност: Програма за начално училище // В сб. „Програми за четиригодишното основно училище”. – М.: Вентана-Граф, 2005.

Тази статия представя материал за ученици от 3 клас, за които светът около тях е предоставен под формата на опростени модели на екосистеми. Разглежда се и понятието общество от хора, неговата структура и значение в живота на всеки човек. На прости примерипроцесът на обясняване на света наоколо. Това е основната задача на този материал.

Понятието екосистеми

За да може ученик от 3 клас да разбере по-добре какво представлява планетата Земя, е необходимо ясно да се демонстрира модел на глобус. Нашата планета има външна обвивка, наречена атмосфера. Всички живи организми на Земята дишат атмосферен въздух. Атмосферата предпазва Земята от прегряване, от космическите лъчи.

Земята има водна черупкае хидросферата. Хидросферата се формира от подводни води, реки, морета, океани на земното кълбо.

Литосферата образува твърдата обвивка на Земята. Земята, планините, земята принадлежат към литосферата.

Всички живи организми, които живеят на Земята, живеят в биосферата. Биосферата е на границата на всички останали три сфери.

Всички живи организми на Земята живеят във въздух, вода и земна среда. За да не спира кръговратът на веществата в природата, всички живи организми не могат един без друг. Всички организми според техните функции (или все още можете да сравните функциите на организмите с професиите) са разделени на производители, потребители и разрушители. Производителите са растенията и дърветата, потребителите са основно всички животни, но бактериите, гъбите и червеите се класифицират като разрушители. Производителите, потребителите и разрушителите не могат да живеят на Земята без въздух, вода, почва и скали. Следователно всички изброени по-горе елементи могат да бъдат разделени на две големи групи: жива и нежива природа. Така е възможно да си представим околния свят - това е жива и нежива природа.

Понятието общество. Неговата структура

За ученик от 3 клас, за да дефинира понятието общество, трябва да посочи като пример собственото си семейство, което (в по-голямата си част) се състои от членове: баща, майка, баба, дядо, братя, сестри. Семейството (група от хора) е елементарна или основна единица на обществото. Всички членове на обществото взаимодействат помежду си. Така обществото е и околният свят. Цялото общество се основава на четири компонента. Тези компоненти са парламент, болница, църква, затвор. Околният свят е определена структура, която се е формирала в древни времена и нейната основа е запазена и до днес.

Понятие за икономика

Нека подчертаем онези неща, от които човек се нуждае за живота. Тези неща се наричат ​​потребности. Какво можем да припишем на човешките нужди? Това е потребността от храна, от почивка, от дрехи, от работа, от поддържане на здравето, от транспорт, от безопасност. Този списък може да бъде продължен дълго време. Нуждите на човечеството са различни по предназначение и значение.

Потребностите могат да бъдат когнитивни (театър, книги, телевизия), физиологични (глад, сън), материални (апартамент, компютър, кола, вила). Природата ни дава много - това е топлината на слънцето, въздуха, водата, реколтата на земята. И любов, общуване, приятелство - това е всичко, което получаваме, общувайки помежду си. И всички материални блага - това е, което не може да бъде в природата (къщи, коли, дрехи) - ни дава икономиката. Преведено от Гръцки- домакинство. Тук в това просто обяснениеза ученици от 3 клас светът около тях ще изглежда прост и разбираем.

Заключение

В заключение бих искал да кажа, че въпреки мащаба и сложността, светът около нас е доста крехка структура и е важно да го оценим и най-важното да го защитим за бъдещите поколения. основна задачавъзрастни преди деца. Но в същото време на етапа на обучение по-младото поколение трябва да формира подходяща система от ценности.

Има ясна смяна на всички сезони. Всеки от тях е уникален и има свои отличителни черти. Най-ярките признаци на есента, зимата, пролетта и лятото са отразени в творбите на велики поети, писатели и художници. Освен това наблюденията на сезонни променииграе сред природата важна роляв организацията на стопанската дейност на човека.

Септември

Септември се счита за първия месец на есента. По това време започнаха да настъпват промени, свързани с живота на живата и неживата природа. На първо място, това се отнася до намаляване на температурата на въздуха, промяна в количеството на валежите и намаляване на ясните дни. Неслучайно септември в древността са наричали пролетен или мрачен. Много признаци на есента я характеризират по този начин.

Изявления, родени преди много векове, са оцелели до днес:

  • Септември е студен, но пълен;
  • гръмотевици през септември - до топла есен;
  • жерави летят високо, шумно гукане - до добра есен.

За начало есенен месецвреме е за индийско лято. Много народни знаци за есента са свързани с този период. Така например лошото време, установено от средата на септември до края на месеца, определено ще бъде заменено от дълга суха есен. Ясното "индийско лято" показва, че зимата ще бъде мразовита.

октомври

Грязник, подзимник, сватба - всичко това са имената на един и същи месец - октомври. Старите имена отразяват основните характеристики на втория есенен месец, както и общите признаци на есента. През октомври дъждовете стават по-чести, сняг е възможен, нощните студове стават редовни. Отдавна е обичайно да се играят сватби по това време, защото времето за тежка селскостопанска работа свършваше. Освен това след прибиране на реколтата не беше трудно да се организира празничен празник.

Сред хората е имало вярвания, които е трябвало да се спазват стриктно. За да се върнат жеравите в родните си места, трябваше да извикат след летящото ято: "Път с колело!" През първата половина на октомври на трапезата винаги трябваше да има мед. В края на месеца се препоръчва да се окачат всички дрехи в сутрешната слана, за да се отървете от злите духове.

Има такива признаци на есента, за които всеки съвременен човек знае. Така например летяща мрежа в началото на октомври предполага, че студът няма да дойде скоро. Денят 4 октомври ще покаже какво ще е времето още четири седмици.

ноември

желе, полу-зима, гърди, падане на листата. Така предците нарекоха последния есенен месец. тъмни нощи- основната му характеристика. Но след първия сняг, който покрива земята през ноември, през нощта става по-светло.

Падна голямо количество сняг миналия месецесента ви позволява да се надявате на добра реколта следващата година. Появата на комари през ноември подсказва какво се очаква топла зима. Сланата ще се задържи, ако последни листападат бавно от дърветата.

През ноември и природата, и хората се подготвят за идването на зимата. Затова много признаци на ноември показват какъв ще бъде предстоящият сезон. Познаването на знаците, способността да ги използват помага на хората да се адаптират природни условия, се чувстват по-сигурни. Поради тази причина запознаването с основните знаци, свързани с различните сезони, трябва да се случи още в детството.

Признаци на есента за деца в предучилищна възраст

Виждането на отличителните черти на всеки сезон е много важно умениекоито детето трябва да усвои преди да тръгне на училище. Запознаването със знаците на определен сезон се извършва на практическо ниво по време на разходки в гората, парка, площада, близо до езерце. Дори простото наблюдение на природата от прозореца на вашата стая може да даде много на детето.

Есента е светъл сезон. Неговите признаци не могат да бъдат игнорирани от дете. Децата обикновено сами започват да задават въпроси за променения цвят на листата по дърветата, те са изумени от гъсти мъгли, прощални викове на птици. Важно е възрастен да подкрепя детето в разговорите, да му дава възможност да разсъждава и да му предоставя нови знания.

Разхождайки се в парка и гледайки катерици, можете да споменете това голям бройкилерите за катерици с богати запаси могат да означават сурова зима. Това се доказва и от добра реколта от плодове от офика. По листата на брезата можете да разберете за времето на наближаване на студеното време. Ако пожълтяват отдолу, слана няма да дойде дълго време. Ако короната на брезите започна да пожълтява отгоре, подходът на студена пора е точно зад ъгъла.
Редовните разговори с детето за признаците на есента ще доведат до факта, че то постепенно ще се развива познавателен интерес, той сам лесно ще забележи основните промени, настъпващи в природата.

Фенологични наблюдения

Децата започват да провеждат систематични наблюдения на промените в природата, свързани със смяната на сезоните, докато учат в училище. Това налагат изискванията на програмата по предмета „Околен свят“, който е включен в списъка на задължителните дисциплини.

В резултат на изучаването на отделни теми децата научават, че естеството на работата на селските жители зависи от сезона. Признаците на зимата, пролетта, лятото се изброяват от децата без никакви затруднения, както и знаците на есента. 2 клас - етапът на обучение, когато учениците започват да водят дневници за наблюдения на природата. Народни поличби, които бяха обсъдени в уроците, е необходимо, ако е възможно, да се наблюдават и да се уверят, че заключенията, направени от предците, са правилни. Системната работа в тази посока е не само интересна, но и полезна за детето за по-нататъшно изучаване на природата.

- ▲ свят (от които) обитаване околния свят. светът е съвкупност, система от всичко съществуващо. светлина. Бяла светлина(което просто го няма в света). божията светлина. ↓ съзнание ... Идеографски речник на руския език

Вижте Земята (Източник: "Афоризми от целия свят. Енциклопедия на мъдростта." www.foxdesign.ru) ...

Светът е не просто по-невероятен, отколкото си представяме, той е по-невероятен, отколкото можем да си представим. Джон Бърдън Халдейн Не само има ново слънце всеки ден, но слънцето постоянно се обновява. Хераклит Освен ръба на настоящия момент, целият свят ... ... Консолидирана енциклопедия на афоризмите

- (английски Dayworld) научно фентъзи трилогияписателят Филип Хосе Фармър. За да се пребори с нарастващото пренаселване, човечеството беше разделено на седем части. Всеки има право да живее един ден в седмицата, да кажем ... ... Уикипедия

Модел на пространството и времето от Р. Л. Бартини, илюстрация към работата „Множество геометрии и множеството физици“ в книгата „Моделиране динамични системи„(заедно с П. Г. Кузнецов) светът на Бартини е абстракция, според която времето, като ... Wikipedia

"Светът на равните светове"- След падането на Желязната завеса модерен святстана различен. Световният ред с две суперсили е заменен от многополярност и многоизмерност на комуникационното пространство. На хоризонтите на зараждащия се Нов свят международни отношенияГеоикономически речник-справочник

- „СВЕТЪТ КАТО ВОЛЯ И ПРЕДСТАВЯНЕ“ (публикуван през 1818 г., допълнен в изданията от 1844 г. и 1859 г.) от Шопенхауер. В предговора авторът обяснява, че материалът на произведението е изложен систематично, за да се улесни усвояването му, но трябва да ... ...

Светът, пространството, редът и образът на нещата, които са предназначени от Бога за човешкия живот. I. ДУМА МИР В СЕТ: 1) Евр. СЗ не познава нито едно обозначение за понятието М., което може да се изрази по различни начини: а) думите цялата земя (Битие 11:1,8,9) или ... ... библейска енциклопедияБрокхаус

- (публикуван през 1818 г., допълнен в изданията от 1844 г. и 1859 г.) Работата на Шопенхауер. В предговора авторът обяснява, че материалът на произведението е поднесен систематично, за да се улесни усвояването му, но трябва да функционира като цял организъм, т.е.... История на философията: Енциклопедия

Ая, ох. Разположен, разположен наоколо, наблизо. О, ситуацията, района. Относно предметите. О, свят. Борба за чистота околен свят. ◁ Околна среда, уау; вж. О. лек, тъжен. Вярвайте в промяната на средата. Интерес, безразличие към ... ... енциклопедичен речник

Книги

  • Околният свят, М. Н. Данилова, И. Р. Колтунова, О. Н. Лазарева. …
  • Околният свят, Кадомцева Н. Околният свят е един от най-интересните и полезни предмети в началното училище. Ако детето ви вече се готви да тръгне на училище, тази книга е за вас. Развиващи и образователни задачи, събрани ...