Biograafiad Omadused Analüüs

Helide eristamine on individuaalne. Kaasaegseid haridustehnoloogiaid kasutava frontaalse logopeedilise tunni kokkuvõte “Seismine Teremoki väljal”

Sektsioonid: Algkool

EESMÄRK: õpetada kõrva järgi eristama häälikuid [w] - [zh] eraldi, sõnades, lausetes ja neid kirjalikult õigesti tähistama.

  • Arendada foneemilist teadlikkust.
  • Arendada keeleanalüüsi ja sünteesi oskusi:

a) keeruka silbistruktuuriga sõnade hääliku-tähe analüüs ja süntees;
b) 10-15-sõnaliste lausete analüüs ja süntees.

  • Arendage mälu, tähelepanu, mõtlemist, järjestikuseid funktsioone.
  • Laiendage sensomotoorset repertuaari.
  • Arendada peenmotoorikat, poolkeradevahelisi interaktsioone, silmamotoorseid lihaseid.

VARUSTUS: pildid-sümbolid mardika ja palli kujutisega, tabel “Häälide tunnused”, silpide tabelid, pall, helijoonlauad ja igale lapsele tähtedega kaardid w Ja ja .

KLASSI EDU

1. Korraldusmoment ja käsitletava materjali kordamine.

Mäng "Viies on ekstra" ( tahvlile kirjutatakse sõnu, lapsed sisestavad tähti ja kriipsutavad läbi lisasõna; 2 vastusevarianti):

(Z) peegel, ob(z)yana, ka(s)eta, ha(z)eta, cor(z)ina.

2. Uue materjaliga tutvumine.

Isoleeritud helide eristamine [w] – [zh]

Nüüd kuulake muinasjuttu ja arvake ära, milliseid helisid me tunnis võrdleme?

Ühes väga tavalises linnas, tavalisel tänaval, elas õhupall, kuid mitte tavaline, vaid rääkiv. Ühel varahommikul lendas Sharik majast välja ja läks lähimasse parki jalutama. Päike valgustas õrnalt puulatvu ja soe tuul kõigutas neid õrnalt. Šarik tahtis nii väga puu otsas sõita, et ei suutnud vastu panna. Olles oksast kinni püüdnud, hakkas pall järjest tugevamalt, kõrgemale ja kõrgemale kõikuma! Tal oli nii lõbus! Kuid siis tuul vaibus ja Sharik taipas, et ta ei saa koju tagasi pöörduda, sest tema lõng takerdus puu okstesse. Sharik ehmus ja hakkas abi hüüdma: "Sh-Sh-Sh!" Kuid keegi ei kuulnud teda. Miks? (palli hääl on tuim, häälekurrud ei tööta, hääl puudub).

Sel ajal, mitte kaugel puust, mille küljes Sharik rippus, lendas oluline ja lahke Mardikas oma äriga tegelemas. Ta oli suurepärases tujus ja laulis lennates oma lemmiklaulu.



Maailmas elas lahke mardikas,
Vana hea sõber.

"ZH - ZHA - ZH (ZH) - ZH - ZH - ZH!"

Mardikas tõusis aina kõrgemale ja kuulis lõpuks Šariku kõnet ja nägi, et tal on häda käes. Mardikas aitas Šarikul end vabastada ja nad said sõpradeks. Good Beetle komponeeris Šarikule isegi laulu.

Õhupall, ma olen õhupall,
Ebameeldiv sebimine!
Ma tormasin kohe käte vahelt välja -
Ilmselt oli ta halvasti seotud.
Olen juba katuse kohal.
Ja ma lendan aina kõrgemale ja kõrgemale!

SH – SHA – SHO (SHYO) – SHI – SHE!

Kes arvas ära, mis on meie tunni teema?

Helid [w) ja [zh] ning tähed w Ja ja .

Iseloomustame neid häälikuid (tabeli põhjal) ja vaatame, kuidas need on sarnased ja mille poolest erinevad.

Heli [sh] on kaashäälik, sest. on barjäär – keel. Huuled on ümarad ja veidi ettepoole sirutatud. Laia keele ots on üles tõstetud. Keel võtab "tassi" kuju. Õhuvool on pikk, soe ja ettepoole suunatud. Häälekurrud ei tööta, hääl puudub. Heli [w] on kõva, tuhm.

Heli [zh] on kaashäälik, sest. on barjäär – keel. Huuled on ümarad ja veidi ettepoole sirutatud. Laia keele ots on üles tõstetud. Keel võtab "tassi" kuju. Õhuvool on pikk, soe ja ettepoole suunatud. Häälekurrud vibreerivad, on häält. Heli [zh] on kõva, kõlav.

Mõlemad on kaashäälikud ja kindlad.

Kuid heli [w] on tuhm ja heli [zh] on heliline.

Helilisust - kurtust kontrollime kahel viisil (1 - käsi kurgus, 2 - kõrvad kinni).

Vasakul pool joont joonistasime sinise pastakaga Shariku portree. Ärge unustage, et tal on tähekujuline string w ! Ja joone paremale küljele joonistame mardika portree, mis värviga? Ja mardika jalad on nagu kirja jalad ja ! Pildi alla kirjutame helide omadused.

Erinevused on punases raamis. Pange tähele, et need helid on alati rasked.

Eristamine [w] – [zh] silpides.

Silbitabel tahvlil

a) Töö silbitabelitega.

Loeme veelkord Šariku ja Žuki silbilaule. Mida ebatavalist märkasite?

Silp SHO, nagu ka ZHO, on kirjutatud kahes variandis: SHO – SHO; JO - JO

Kirjutage I-tähega silbid SHI - ZHI.

Kirjutage silbid SHE - ZHE tähega E.

Helidel [w] ja [zh] ei ole seotud pehmeid helisid.

b) Silpide lugemine silbitabeli järgi.

Ja nüüd loeme šariku ja kohe Zhuki silpi: sha - zha; sho...

Ja nüüd on see vastupidi: zha – sha...

Tahvlile on üles pandud teine ​​silbitabel.

Nüüd loeme selles tabelis silpe vasakult paremale ja paremalt vasakule.

shash – jash schva - zhva
shosh - zhosh shpo - zhbo
shsh – zush shku - põletamine
shish - zish shty - oota
shesh – zhesh shme - zhme

c) Palliga mängimine.

Šarik ja Žuk muutusid ulakaks ja hakkasid silpides ja sõnades häält [w] muutma [zh]-ks või [zh]-ks [sh]. Liitugem nendega ja lõbutseme ka!

Sha - (zha), sho - ..., zhu - ..., sha, zha - (zha, sha), zhi, shi - ..., pall - (soojus), live - ..., rätik - ..., žest - ..., kuus - ..., kobab - ..., lained - ..., sööt - ...

Diferentseerimine [w] – [zh] sõnades.

a) Mäng "Kes on tähelepanelik?"

Ball ja Beetle lendasid maagilisele muruplatsile, kus erinevad loomad lõbutsesid ja tantsisid. Kui kuulete nimedes häält [zh], tehke käega liigutusi, nagu helistaksite kella ja kui kuulete heli [w], siis katke oma kõrvad kätega, nagu paneksite selga. kõrvaklapid.

Šaakal, kaelkirjak, villatiib, varss, šimpans, saba...

... siilid, eesel, kass, kozhan, morsad, hobune, struumagasell, kašelott, pikakõrvaline pikkkõrv nahkhiir, jerboa, kinkajou, mutirott, mutirott, muntjac, karupoeg, tšintšilja, laia kõrvaga, Przewalski hobune, suur kozhan, Geoffroy kass, jerboa, kollane mutt, karupoeg Baluchistan, karvakarvaline hiir.

Kehalise kasvatuse minut

A) Sensomotoorse repertuaari laiendamine.

Kõne liigutustega.

Tõuske püsti, lapsed, seiske ringis,
Seisa ringis, seisa ringis!
Maailmas elas lahke mardikas,
Vana hea sõber.
Ta ei nurisenud kunagi
Ei karjunud, ei kiljunud,
Tiivad lehvisid valjult,
Rangelt keelatud tülid!
Tõuske püsti, lapsed, seiske ringis,
Seisa ringis, seisa ringis!
Sa oled mu sõber ja mina olen sinu sõber
Vana ustav sõber!
Armusime mardikasse
Vana mees, hea mees, -
Hing on väga kerge
Ta on naljakas!

b) Peenmotoorika arendamine.

"Fänn"

Peopesad on sirgendatud, pinges, pöial nihutatakse veidi küljele. Sõrmed, alustades nimetissõrmest, sirutuvad üksteise järel peopesa põhjani. Viimasena paindub väike sõrm.

“Tuletavad autod”

Mängijad lukustavad oma sõrmed (ainult pöidlad pole omavahel lukustatud) ja muutuvad kerimismasinateks. Juhil on võti käes. Ta “käivitab” auto kolme võtmepöördega. Hingake sisse - autod hakkavad liikuma heliga “zh-zh-zh”. Pöidlad hakkavad üksteise ümber keerlema, aina kiiremini ja kiiremini, kuni tuul otsa saab (nii kaua, kuni hingetõmmet jätkub). Võidab auto, mille tehas valmib hiljem kui kõik teised.

c) Okulomotoorsed harjutused.

Aeglaselt mööda kujuteldavat ringi (päripäeva ja vastupäeva) liikuva objekti jälgimine käe pikkuses, küünarnuki kaugusel ja ninasilla lähedal.

d) Sõnade analüüs ja süntees.

Heliliiniga töötamine. Hääliku koha määramine sõnas.

Kuulake sõnu ja tehke kindlaks, kus numbris asub heli [w] või [zh], ning asetage w või w täht helireal vastavale numbrile.

Puuvill, mutirott, lai kõrv, žonglöör, väljapressija, traatkarvad, palavikku alandav, kuullaager, tugevalt relvastatud.

e) Koostage sõnaühendid ja kirjutage need vihikusse, sisestades puuduvad tähed wvõijasõnadesse.

Kogu lõbu oli seotud Ahvi sünnipäevaga. Ta küpsetas palju

kõik maitsev. Aga kuna ta ei oska kirjutada, aitame Ahvil menüü koostada. Sobitage esimeses ja teises veerus olevad sõnad nende tähenduse järgi. Et see oleks ilus, kirjuta kolme värviga.

Diferentseerimine [w] – [zh] lausetes.

Ettepanekute analüüs ja süntees.

Nüüd on aga kätte jõudnud aeg koju tagasi pöörduda. Shariki ja Bugi ära nähes andis Monkey neile kummalegi kimbu, öeldes:

Pirukas on hea, sees on kohupiim,
Söö seda õhtusöögiks, mu sõber!
Mis siis pakendites oli?

Logopeed hääldab koos lastega mitu korda keeleväänajat, muutes hääle tämbrit, kõrgust ja tugevust. Näiteks kuidas hääldaksid seda keeleväänajat samanimelise muinasjutu kolm karu?

Seejärel kordab iga laps seda iseseisvalt ühe tegelase häälega ja kirjutab mälu järgi vihikusse.

3. Tunni kokkuvõte.

  1. Milliseid helisid me täna klassis võrdlesime?
  2. Mille poolest need on sarnased ja mille poolest erinevad?
  3. Mis on nende helide puhul erilist?

Abstraktne

logopeediline seanss

helide eristamise teel [SH-Zh]

Teema:

Heli eristamine[ Sh-Zh] .

Sihtmärk:

Harjutage lapsi kõrva järgi tuttava heli eristamisel, helide eristamisel[SH-F].

Ülesanded:

Hariduslik:kinnistada häälikute [Ш], [Х] ​​õiget hääldust; õppida neid eristama häälelisuse-hääletuse järgi silpide ja sõnade tasandil; kinnistada oskust tuvastada sõna esimene häälik; tugevdada üksikute sõnade lugemise ja kirjutamise oskust;

Hariduslik:arendada mõtlemist, tähelepanu, mälu, kujutlusvõimet, arendada peenmotoorikat; koolitada kahetasandiliste juhiste hoidmise ja täitmise oskust; arendada foneemilist teadlikkust ja sidusat kõnet;

Hariduslik:kasvatada head tahet, initsiatiivi, vastastikuse abi tegurit, vastastikust abi ja soovi aidata.

Varustus:

teemapildid, peategelaste mänguasjad,ümbrik.

Tunni käik:

Etapid

Logopeedi tegevused

Laste tegevused

1. Org. hetk

Me räägime alati ilusasti

Julgelt ja rahulikult

Me räägime selgelt,

Sest meil pole kiiret.

Millest see luuletus räägib?

- Seda me oma tundides õpime.

Sellest, et tuleb püüda ilusti ja selgelt rääkida.

2.Liigendusvõimlemine

Nüüd mängime keelega.

U keeleharjutus "Abaluu"

Ukeeleharjutus "Kiik"

Ukeeleharjutus "Hobune"

U keeleharjutus "Seene"

Keeleharjutus "Karikas"

U keeleharjutus "Peidus ja otsimine"

Tehakse sihisevate helide artikulatsiooniharjutuste komplekt.

    Lõdvestunud

Asetage keele lai ots alahuulele. Hoidke oma keelt selles asendis, et lugeda 10-ni.

Ülahuul on üles tõstetud ja ei puuduta keele pinda.

    Suu on pärani lahti.

Keele ots tõuseb ülemiste hammaste taha mugulatele, A siis langeb alumiste hammaste taha. Korda harjutust 15 - 20 üks kord.

    Otsa imemine

keel suulae poole. Klõpsamise tempo peaks varieeruma (aeglane, kiirem, väga kiire). Harjutus aitab venitada lühendatud hüoidsideme. Täitke harjutus 10 -15 korda.

    Laialt lahti

suuõõne. Imeda keele pind suulae külge. Tõstmata keelt suulaelt, tõmmake alumine lõualuu kindlalt alla. Tehke harjutust 5-6 korda.

    Suu on pärani lahti.

Tõstke keele lai ots üles. Tõmmake seda ülemiste hammaste poole, kuid ärge puudutage neid. Keele külgmised servad puudutavad ülemisi purihambaid. Hoidke oma keelt selles asendis kuni 10-ni.

    Suu on pärani lahti.

Hambad on lahti. Keele ots toetub alumiste hammaste taha. Keele tagaosa tõuseb üles ja “piilub” alumiste hammaste tagant välja. Siis langeb keele tagumine osa alla ja “peidab”. Keele ots jääb samasse kohta. Lõpetage harjutus enne 10 üks kord.

3. Tunni teema väljakuulutamine

Nyusha ja Hedgehog tulid täna meile külla.

Nyusha ja Hedgehog said kirju oma sõbralt Zvukovitšilt.

Zvukovichok kirjutab, et on kaotanud kaks heli ja ta palub Smesharikil aidata need leida. Aitame Zvukovitši koos Nyusha ja Siiliga? Lähme siis heale teekonnale!

4. Eraldatud helide hääldamine

Esiteks peavad Nyusha ja Hedgehog välja selgitama, millised helid on kadunud?

Saime teada, et üks neist häälikutest elab sõnade alguses: müts, kasukas, šokolaad. Mis heli see on? Häälda see: SH-SH-SH-SH-SH-SH-SH-SH

Tõepoolest, see heli on üks Nyusha lemmikhelidest, sest tema nimi sisaldab heli [Ш]. Seetõttu otsustas Nyusha, et ta otsib selle konkreetse heli.

Teine heli elab sõnade alguses: mardikas, tammetõru, vest. Mis heli see on?

See heli on Hedgehogi üks lemmikhelisid, sest tema nimes on heli [ZH]. Seetõttu otsib Siil teda üles. Häälda seda: J-J-J-J-J-J.

Heli [Ш].

Sh-sh-sh-sh-sh-sh-sh.

Heli [F].

- J-J-J-J-J-J.

5. Heliliigenduse analüüs

Nyusha ja Hedgehog otsustasid meeles pidada, kuidas neid helisid hääldati, ja hakkasid neile helistama. Nyusha helistas: "Sh-sh-sh." Tema huuled olid ümarad aknakujuliselt, keel tõusis tassi kujul ülespoole.

"Ma saan aru," ütles Nyusha, "

“See on kõva kaashäälik! See on märgitud sinisega."

Siil hakkas kutsuma ka oma lemmikheli: "Zh-zh-zh". Ka tema huuled muutusid ümaramaks ja keel muutus tassi sarnaseks. "Ja ma sain aru!" - hüüdis Siil, - "Minu heli on ka kaashäälik ja ka kõva! See, nagu teie oma, on tähistatud sinisega!

- "Oh, aga need helid on nii sarnased! Kuidas me saame neid eristada? - ütles Nyusha.

Poisid, räägime Smesharikile, kuidas neid helisid eristada. Hääldame heli [Ш] ja asetame peopesa kõrile. Kas meie kurk väriseb, kui hääldame [Ш]? Kas heli [Ш] on heliline või hääletu?

Ütleme heli [Zh] kokku ja paneme peopesa kõrile. Kas meie kurk väriseb, kui hääldame [F]? Kas heli [F] on heliline või hääletu?

Õige! Nüüd teab Siil, et heli [Zh] on kõlav, nii et ta võttis kellukese kaasa. Ja Nyusha võttis kõrvaklapid, sest heli [Ш] on tuhm.

Kael ei värise, heli [Ш] on tuim.

Kael väriseb, heli [F] heliseb.

6. Helide omadused

Valmistage parema käe sõrmed ette. Me painutame need rusikasse ja räägime helist [Ш]:

    Heli (Ш) - kaashäälik või täishäälik?

    Mis takistab heli [Ш]?

    Hääleline või hääletu?

    Kas kõva või pehme?

    Mis värvi me kasutame?

Valmistage vasaku käe sõrmed ette. Me painutame need rusikasse ja räägime helist [Zh]:

    Kas heli [Zh] on kaashäälik või täishäälik?

    Mis on heli [Zh] takistuseks?

    Hääleline või hääletu?

    Kas kõva või pehme?

    Mis värvi me kasutame?

Leia tahvlilt häälikute sümbolid [Ш ja Ж].

    Konsonant;

    Hambad, keel;

    kurdid;

    Tahke;

    Sinine.

    Konsonant;

    Hambad, keel, kael;

    Hääleline;

    Tahke;

    Sinine.

Lapsed näitavad heli värvi tähistust [Ш].

7. Helide ja tähtede suhe

Me ei näe heli

Ja me ei saa seda oma kätesse võtta.

Me kuuleme ainult heli

Ja ka seda öelda.

Need on majad, kus elavad meie helid[SH-F].


Täna uurime heli [Ш], mida tähistavad tähedSh , w ja heli [Zh], mis on tähistatud tähtedegaJA , ja.

Vaadake, kuidas üks rõõmsameelne kunstnik neid kirju kujutas.



8. Foneemilise kuulmise arendamine

- Poisid, teie ees on kaks kaarti. Esimesel kaardil on kelluke ja teisel kõrvaklapid.


- Mängime seda mängu: Nyusha ja Hedgehog panevad silbid nimetama ja kui kuulete silbis häält [Ш], siis võtke kellukesega kaart kätte. Kui kuulete heli [F], võtke kaart kõrvaklappidega üles.

Silpide salvestamine on sisse lülitatud või logopeed hääldab ennast: sha, zha, sho, zhe, zhi, shi, ash, zhna, shka, kash, zhla, shto, ashka, azhd.

Lapsed korjavad vastavad kaardid.

9. Häälikute eristamine silpides

Poisid, laulame nüüd oma külalistega silbilisi laule, samal ajal helisid selgelt hääldades[SH-F]. Kas olete valmis?

Sha-zha, shi-zhi, she-zhe, sho-zho, shu-zhu.

Sha-zha-sha, shi-zhi-shi, she-zhe-she, sho-zho-sho, shu-zhu-shu.

Zha-sha-zha, zhi-shi-zhi, zhe-she-zhe, zho-sho-zhu, zhu-shu-zhu.

Lapsed laulavad koos logopeediga silbilisi laule.

10. Häälikute eristamine sõnades

Nyusha ja Hedgehog otsustasid oma sõbrale Kroshile palju kingitusi teha, nad läksid segadusse. Vaatame, mida kinkis Nyusha ja mida Siil.




Nyusha: pall, sall, müts, pliiatsid.

Siil: ajakiri, vest, suusad, lipp.

11. Füüsiline harjutus

Kükitage ja kujutage ette, et olete väikesed taimed. Igaühele, kellele ma lähenen, hakkab "vesi kastekannust" tõusma, kasvama ja sirutuma päikese poole.

12. Häälikute eristamine lausetes

Nyusha ja Hedgehog on teile ette valmistanud ebatavalise ülesande. Peate nende lemmikhelidega lauseid täpselt hääldama. Alustame?

Ženja on hea suusataja. Maša lõikab noaga kartuleid. Abielu vennal on kaisukaru. Karikakra kohal sumiseb suur mardikas.

Lapsed ütlevad lauseid.

13. Häälikute eristamine tekstis.

Poisid, täna tahan teile ja meie külalistele tutvustada K. D. Ushinsky muinasjuttu "Oodake"...(muinasjutu lugemine).

Küsimused lastele:

Kuidas kukk nokitsedes laulis

rohelised sõstrad?

Mida ütles kana kukele?

Mida on kukk veel teinud?

Kuidas muinasjutt lõppes?

Ütle mulle sõnad, kus see on:

Heli [w] Kukk, külmetad, ta on kadunud, sa ei kuulanud, upud ära, ära söö

Heli [zh] Jooks, oota, elas, kandideeris, lamas seal

Laste individuaalsed ja koorivastused.

- Ära söö, Petya! Oodake, kuni sõstrad küpsevad

14.Kodutöö

Õppige lastesalmi, õppige eristama helisid [SH-Zh].

Kass ei saanud hiirt kinni

Hiir jooksis auku

Ja ta väriseb seal hirmust.

Kass valvab hiirt.

15. Tunni kokkuvõte

Milliseid hääli sa täna kõige sagedamini tegid?

Millist mängu sa tahaksid uuesti mängida?

Mis oli teie jaoks raske?

Kes olid meie külalised?

Lapsed vastavad küsimustele.

16. Laste töö hindamine

Meie seiklused on lõppenud. Siil ja Nyusha aitasid oma sõbral Zvukovitšil kadunud helid üles leida! Zvukovichok tänab siiralt oma sõpru ning Siil ja Nyusha tänavad teid kogu südamest, sest aitasite neid täna palju, ilma sinuta poleks nad hakkama saanud!

Lapsed antakse magusaid auhindu

Lõimitud alarühma logopeedilise tunni kokkuvõte ettevalmistusrühmas

Koostanud logopeed õpetaja Shlyanina O.P.

MBDOU nr 1 Kurganinsk, Krasnodari territoorium

Teema: Helide eristamine [SH - F]

Eesmärgid: kinnistada oskust eristada häälikuid [ш–ж] silpides, sõnades, fraasides; kinnistada oskust jagada sõnu silpideks; jätkake silpidest ja tähtedest sõnade moodustamise õppimist; jätkake tööd deformeerunud fraasiga, jätke lause kontuur, tõstke esile eessõna; kinnistada zhi – shi kirjutamise reegel; arendada foneemilist kuulmist, tähelepanu, mõtlemist, peenmotoorikat; luua positiivset psühho-emotsionaalset meeleolu ja hõlbustada meeskonnatöö kogemuse omandamist.

Tunni edenemine

Organisatsiooniline moment. See lugu leidis aset muinasjutulises linnas, kus elasid teiesugused lapsed. Nad tahtsid kõike teada ja õppisid hoolega. Kuid naaberlinnas elas kuri nõid ja talle ei meeldinud nende laste uudishimu. Ta vihastas ja võlus nad, võttes neilt nimed.

Kuid ta jättis järgmise järjekorra: "See, kes paneb kõigi ülesannete täitmiseks palju oskusi ja vaeva, suudab pettuda." Õigeks täitmiseks saate kirjad, millest moodustate laste nimed. Ja me läheme trepist mööda.

  1. Sissejuhatus teemasse. Et teada saada, kelleks nõid lapsed muutis, peame leidma väljalõigatud pildid ja need kokku panema. Ja me otsime nende näpunäidete abil. Logopeed kutsub lapsi üles keskenduma skemaatiliselt kujutatud eessõnale ja objektile. Kõik saavad kaardi – diagrammi.
  2. Voldi pilt kokku. (lapsed lisavad 2 pilti: kärnkonn ja kass)

– mis on sõna kärnkonn esimene häälik? [JA]

– mis on kolmas häälik sõnas kass? [SH]

(lapsed saavad ülesande täitmise eest Z-tähe)

Töö üksikute peeglitega. Peeglite ees on heli liigendatud ja iseloomustus antud.

[W] – lai keel ülemiste hammaste taga, huuled ümarad, soe õhuvool läbib keele keskosa. Heli on kaashäälik, kõva, tuhm.

[F] – lai keel ülemiste hammaste taga, huuled ümarad, soe õhuvool läbib keele keskosa, häälepaelad töötavad. Heli on kaashäälik, kõva, kõlav.

Kõneharjutus(logopeed määrab plaksutades rütmi)

daam - daam - daam - daam - me nägime madu

sha - sha - sha - sha - ema peseb last

zhu - zhu - zhu - zhu - kiirustame siili juurde

shu - shu - shu - shu - ma kirjutan Žannale kirja

(lapsed saavad täitmiseks O-tähe)

Korraldage esemed. Kuri nõid mitte ainult ei võlunud lapsi, vaid segas ka kõik esemed. Peate välja mõtlema, millisel sõnal on heli [Zh] ja millisel [Sh].

auto, kärnkonn, riided, lipp, kraanad, noad, mardikas, pall, riidekapp, kirsid, hiir, kägu. (täitmise eest saate O-tähe).

Sõnade jagamine silpideks.-iga laps võtab kaardi, määrab numbri - sooritab silpides samme ja joonistab punktid vastavalt numbrile. silbid.

(saa A-täht)

Loo silpidest sõna.

ma - shi - na, tush - ka - ka, shah - you - ma, pi - ma - zha, pru - na - zhi, ki - zhu.

(saa M täht)

Sisestage täht sõna sisse. Ta istus valgele Romale.

Baba koob sooja harfi.

Kevadel põgenes koopast karu.

Ma_a nägi teda metsas.

Konnad hüppasid murul.

Kohvikus ripub ilet.

(Tähe sisestamine, lause lugemine. Hankige täht A)

Deformeerunud fraas.

Ženja peseb kõrvu veega.

Hiired elavad aias.

Katya jookseb punase kassiga.

Masha riputab jope kappi.

Zhenya koolikirjade kirjutamisel.

Laual on kollane pirn.

- koostada ettepaneku ülevaade.

Laual on kollane pirn.

(saa täht Ш)

Ristsõna. Meenutagem kirjaviisi zhi - shi.

1. Vajalik, et inimesed ja loomad kuuleksid. (kõrvad)

2.Kes kannab nõelu? (siil)

3.Väike, hall, elab naaritsa sees. (hiir)

4. See hüppab sulle otsaesisele, kui sa seda tugevalt lööd. (koonus)

5. Seda kantakse külmal aastaajal peas. (kork)

6. Pika kaelaga kirju loom. (kaelkirjak)

(saa A-täht)

Õppetunni kokkuvõte.(Lapsed moodustavad tähtedest nimed Zhora ja Maša, logopeed näitab laste pilte). Nii et teekond mööda teadmiste redelit on lõppenud, aitasite murda nõidusloitsu ning päästsite Zhora ja Maša.

Autor on rahul, see pole teile keeruline - klõpsake nuppu "MULLE MEELDIB"

Svetlana Skipina
Õppetund helide eristamise kohta [F] – [SH]

Teema: « Helide eristamine sh – zh» .

Sihtmärk: õppige kõrva järgi eristama kõlab sh – zh(silpides, sõnades, tekstis); asukoha määramine kõla ühesõnaga(parandamine); tähelepanu ja mälu arendamine; moodustades nimisõnade mitmuse.

1. Organisatsioonimoment.

Mis aastaaeg praegu on? (sügis). Milliseid hooaegu sa veel tead? (talv, kevad, suvi). Milliseid sügiskuusid sa tead? (laste vastused).

2. Liigestusvõimlemine.

Nüüd treenime oma huuli ja keelt.

Harjutused "Naeratus on sõõrik", "Tara - väike aken", "Maitsev moos", "Karikas".

3. Mäng "Pildid on segamini".

Ma tõin teile pilte kõlab Ж ja Ш, kuid nad läksid segadusse. Palun aidake mul pilte õigesti paigutada.

F – mardikas, siil, suusad, tammetõru, kärnkonn, lipp.

Sh - kass, hobune, vanaisa, tass, müts, rull, konn.

Räägi, kuidas hani susiseb. - Shhh.

Kuidas mardikas sumiseb? - W-w-w.

4. Omadused kõlab Ш – Ж.

Ütle heli Ш. Kus on keel, kuidas asuvad huuled ja hambad? (Laste artikulatsiooni kirjeldus heli) . Milline heli Ш? (Heli Ш – kaashäälik, alati kõva, tuim, susisev).

Miks konsonant? (seal on takistus).

Miks raske? (hääldame seda rangelt).

Asetage käsi oma kõrile ja tehke kindlaks, kas see on hääleline või hääletu.

Mida sa oskad öelda heli Zh?

-Heli Z – konsonant, alati kõva, kõlav, susisev.

Miks konsonant? (seal on takistus).

Miks raske? (hääldame seda rangelt).

Hästi. Räägi nüüd, kuidas need sarnased on kõlab Ш ja Ж, kuidas need erinevad. (Kui me ütleme kõlab Ш ja Ж, keel seisab "tass"ülemiste hammaste taga, hambad lähestikku, huuled ümarad; häälikud Ш ja Ж – kaashäälikud, raske, susiseb, aga heli Z – häälestatud, heli Ш - tuhm.

5. Mäng "Ütle vastupidist".

Lapsed hääldavad silpe selgelt.

a) Nii palju kui - tuhk

b) tuhk – shi – juba – zhi

tuhk - ta - juba - sama

tuhk - sha - juba - zha

tuhk – sho – juba – jo

tuhk - shu - juba - zhu

c) shi-shi-shi – zhi-zhi-zhi

ta-ta-ta - sama-sama-sama

sha-sha-sha – zha-zha-zha

sho-sho-sho – jo-jo-jo

shu-shu-shu - zhu-zhu-zhu

d) ela – õmble

elamine - õmblemine

jube - nali

torkima – ulakat mängima

elas ja õmbles

sööt – plaaster

Uurige tundmatute sõnade tähendusi (sööt, plaaster).

6. Mäng "Üks on palju"

Pange tähele, et sõna lõpus hääldatakse heli Zh, kui Ш ja on kirjutatud Zh).

Nuga - noad

Swift - swifts

Põrand - põrandad

7. Sõnade hääldamine koos kõlab Ш – Ж.

Kus sa kuuled heli Ш? On sõnas heli Ш? (asukoha määramine kõla ühesõnaga) .

Sõnad: lipp, riided, kohev, tahm, Dasha, päike, kõht, ahne, kirjutamine.

8. Dünaamiline paus. Mäng "Kuidas sa elad?"

Kuidas sa elad?

nagu see! (näitab pöialt)

Kas sa ujud?

nagu see! (kätega ujumise imitatsioon)

Kuidas sa jooksed?

nagu see! (taksime jalgu)

Kas sa vaatad kaugusesse?

nagu see! (pane sõrmed silmade juurde "binoklid").

Kas ootate lõunat?

nagu see! (toeta põsk rusikale).

Kas sa lehvitad mulle järele?

nagu see! (vehitab kätega).

Kas sa magad hommikul?

nagu see! (mõlemad käed põskede all).

Kas sa oled ulakas?

-… (lööb punnis põski).

9. Loo lugemine "Kass ja siil".

Lapsed tõid metsast koju siili. Siil jooksis mööda tuba ringi. Kass nägi teda, heitis põrandale pikali ja vaatas. Järsku hüppas kass ja käpas siilile. Siil peitis kiiresti oma pea ja paljastas oma teravad nõelad kassile. Kass torkas käppa ja läks nurka. Kass istus seal kaua, aga ei vaadanud siilile otsa.

Küsimused tekstile:

1).Kelle lapsed metsast tõid?

2).Kes nägi siili?

3).Mida kass tegi?

4).Kuidas siil end kaitses?

Teksti korduv lugemine ja ümberjutustamine.

Milliseid mõistatusi saab tekstiga sobitada? Mõistatuste äraarvamine.

Pehmed käpad ja kriimud käppadel. (kass).

Nõelad lebasid seal, aga jooksid laua alla. (siil).

10. Kokkuvõte klassid.

Millest me täna rääkisime, millest helisid? (O kõlab Ш ja Ж) . Mille poolest nad on sarnased ja mille poolest erinevad? (laste vastused). Mida me tegime? (Vaatasime pilte kõlab Ш ja Ж, mänginud mänge "Ütle vastupidist", "Üks on palju", "Kuidas sa elad?"; määras koha kõla sõnades, mõistatas mõistatusi ja luges lugu "Kass ja siil".

Logopeediliste tundide metoodiline arendamine

Autorsusisevate helide eristamine

Teema: Helide Ш – Ж eristamine

Eesmärgid:

Korrigeeriv – arendav: Tugevdada helide Ш - Ж eristamist kõrva järgi, silpides, sõnades, lausetes, tekstis. Selgitage helide omadusi. Arendada oskust seostada häälikuid Ш – Ж tähtedega Ж ja Ш; sõnade heli-tähe analüüs. Rikastage oma sõnavara. Arendada suupraktikat, näolihaseid, operatiiv- ja kuulmismälu, tähelepanu, loogilist mõtlemist, üld- ja peenmotoorikat.

Paranduslik ja õpetlik: harjutada teatud positsioonis antud hääliku sõnade valimist; kinnistada häälikuid iseloomustavaid mõisteid: kurt – hääleline kaashäälik, alati kõva konsonant.

Korrigeeriv ja arendav: kinnistada oskust eristada häälikuid [Ш] - [Х] kõrva järgi, silpides, sõnades, lausetes. Rikastage oma sõnavara. Arendada kuulmismälu, tähelepanu, loogilist mõtlemist, üld- ja peenmotoorikat.

Paranduslik ja õpetlik: luua positiivset psühho-emotsionaalset meeleolu, hõlbustada kogemuste omandamist alarühmatöös. Arendage oskust oma tegevusi planeerida ja kontrollida.

Varustus: piktogrammid, üksikud peeglid, pildid pallist, kaelkirjakust; heliprofiilid Ш ja Ж; kellad; objektipildid, mille sõnad sisaldavad häälikuid Ш ja Ж; sõnaskeemid; silbitabel; visuaalne materjal mängule “Neljas ratas”; kaardid tähtedega Ш ja Ж; “Korrektsioonikatse” kaardid, perfokaardid.

Tunni käik:

1. Organisatsioonimoment.

Tere! Poisid, täna on meie tunnis külalised, öelge tere. Nad tulid vaatama, kuidas sul ja minul läheb. Et meie tund oleks huvitav ja kasulik, peame teie ja mina kõvasti tööd tegema. Istu maha.

Ja muidugi selleks, et meil oleks hea tuju. Igal inimesel on ju erinev tuju: imeline, halb, vastik, ärev, pilvitu, päikeseline, kurb, kohutav jne. Vaatame pilte ja teeme kindlaks poiste meeleolu. (Lapsed räägivad välja). Pildistad selle näoilmega, mis sobib kõige paremini sinu praeguse tujuga. Vaata neid pilte (logopeed näitab lastele erinevaid emotsioone kujutavaid pilte). Milliseid meeleolusid need näod väljendavad? (Range ja vihane, ärritunud ja kurb, emotsioonideta, rõõmsameelne ja rõõmus). Näoharjutuste tegemine peegli ees.

Lähme, poisid, õppima nii hea tujuga.

sha - shu - sho - shu

zha - zhu - zha - zhu

shi - shi - zhi - zhi

shi - shi - zhi - zhi

3.Teatage tunni teemast.

Kas olete arvanud, mis on meie tunni teema? Täna õpime eristama helisid ja tähti Ш - Ж

4 Helide võrdlus artikulatsiooni järgi.

Võtsime peeglid. Hääldame heli /sh/, /zh/.

Millises asendis huuled?(avatud, ümardatud ja ettepoole sirutatud)

Kuidas hambad?(lähemal, vahe nende vahel)

Kus keele ots? (ülemine, kuputatud keel)

Püüame peopesaga heli kinni. Milline õhujoa? (soe, kauakestev, nõrk)

Miks nõrk? (õhuvool läbib takistust)

Kui on takistus, on see heli täishäälik või kaashäälik?

Kas häälikud on häälduses sarnased?

Järeldus: neid helisid hääldatakse tõkke abil. Mis need helid siis on? (konsonandid)

Need helid on alati rasked.

Või äkki on need pehmed (in vene keel keel - ei, ainult rasked)

Aga kuidas need helid erinevad? (käsi kaelal)

Järeldus: w - kurt, w - häälekas (kurk väriseb, sidemed töötavad)

Need helid on seotud kõlalisuse ja kurtuse poolest.

Esitage heli täielik kirjeldus.

/sh/ - konsonant, kõva, hääletu. /zh/ - konsonant, kõva, hääleline.

Poisid, kuidas madu susiseb? (Shhhh). Mis heli sa kuuled? Sh.

(Tahvlile on riputatud heli Ш profiil, mille kõrvale on kriipsutatud kelluke)

5. Helide omadused.

Mis on Sh heli? (konsonant, hääletu, alati kõva; kirjalikult tähistatakse seda tähega Ш). Kuidas näeb välja täht Sh? (kahvlitel, pintsel).

Mis heli see on? (konsonant, hääleline, alati kõva, kirjalikult tähistatud tähega Z). Kuidas näeb välja täht Z? (mardika peal).

Helid Ш – Ж on paaris, alati kõvad.

6.Liigendusvõimlemine.

          Tara

          Toru (vahelduv)

        1. Kass piimaga laksutades

          Maitsev moos

        2. Sirutage keelega ninani.

7.Foneetiline harjutus.

Kuidas kimalane sumiseb? [f – f – f...]

Kuidas madu susiseb? [sh-sh-sh...]

8. Foneemilise kuulmise arendamine. Mäng "Võtke kaart"

Poisid, kuulake sõnu, tõstke tähte Ш või Ж, kui kuulete sõnas häält Ш või Ж.

Kõnematerjal: kärnkonn, mardikas, kasukas, tammetõrud, pirn, kuus, kabe, munakollane, relv, onn, käbi, kaelkirjak.

9.Parandustest(töö kaartidega)

Tõmmake täht Ж ühe reaga alla, täht Ш kahe joonega:

ZHHSHMZSSSHZHYUHTSSHSMSHCHTH ZHSHCHHSHSHSHSZHSHSHSHSHKUZHH

chshzhschsshmischzhtshpshmshchh

nende omad

10.Tööge helide eristamise kallal sh jajasilbi tasemel.

Mäng "Heli mosaiik".- Kuidas me helisid graafiliselt esitame? Sh ja F? (W -, F -).

Nüüd panen ma silpidele nimed ja sina ehitad need kelladest." heliriba". Olenevalt sellest, millist heli te kuulete.

Shi, jo, ush, kõndis, oota, šokk, zhena, sama.

- A Nüüd vaatame, milline joonis sul on. (). Paari kontroll. Üks laps loeb ja teine ​​helistab kella, kui see on helisev kell.

11. Mäng "Neljas ratas"

Visuaalne materjal on üles pandud tahvlile:

Kann, kass, hobune, mardikas;

Tammetõru, tass, mardikas, kaelkirjak.

Õpilastel palutakse leida lisapilt.

12. Eristamine Ш - Ж sõnades.

Lastele antakse 5 teemapilti.

Poisid, valige need pildid, mille sõnades on helid Ш – Ж

13. Kehaline harjutus (laulule “Kui sulle meeldib”).

Sha, sha – sha (plaksutab).

Kui sulle meeldib, siis tee seda:

Zha - zha, zha (plaksutab).

Kui sulle meeldib, siis tee seda:

Zhu-zhu, shu-shu (plaksutamine, trampimine).

Kui sulle meeldib, siis tee seda:

Sho – sho – sho, jo – jo (hüppamine, kükid).

Kui sulle meeldib, siis tee seda:

Jo – jo, sho – sho – sho (kükid, hüpped).

14.Jooksurajad.

(Iga õpilase ees on riba, millele on märgitud teed, ülemise tee algus on tähistatud kollasega, alumine - pruuniga).

Logopeed: kui kuulete sõnas, mida ma hääldan, heli [Ш], joonistage pruun ring, kui heli [Zh] - kollane ring.

(Sõnad: 1-pliiats, 2-lumepall, 3-raud, 4-sall, 5-lipp, 6-müts, 7-püksid, 8-sõber, 9-krae, 10-berezhok).

15 . Töö mõistatustega. Sõnade häälikuline analüüs.

Lendab üles nagu kerge aur.

Tema nimi on õhuline... (Õhupall)

Ta on pikk ja täpiline

Pika-pika kaelaga.

Ja ta sööb lehti,

Puu lehed. (Kaelkirjak)

(Lastele näidatakse pilte, millel on kujutatud mõistatuste vastuseid – pall, kaelkirjak).

Mis on nende sõnade esimene heli? Sh – J.

Lapsed koostavad nende sõnade jaoks vastava diagrammi.

KAELkirjak

16. Töö ettepanekutega.

Poisid, koostage laused nendest vihjesõnadest: pall, kaelkirjak.

(Ema ostis mulle suure punase palli. Kaelkirjak elab Aafrikas.)

17. Tekstiga töötamine perfokaartide abil.

(Lastele jagatakse tekstiga perfokaardid).

Siin on tekst. Täitke sõnades puuduvad tähed Ш või Ж.

18. Mäng "Kuula ja nimeta"

Kuulake teksti, nimetage sõnu heliga "sh", "zh".

Väike naine on viieaastane. Vanaema ostis talle kaisukaru. Karu oli plüüs, suur, pehme. Ženjal oli käru. Ženja paneb karu kärusse ja annab sõidutada.

19. Mäng "Asenda heli"

Ma nimetan sõna ühe häälikuga ja vastuseks viskate mulle palli ja nimetate teise häälikuga sõna.

Asendage sõnades heli "SH" heliga "Zh".

Pall, fmbles, sall, Lusha.

Asendage heli "Zh" heliga "Sh".

Elada, tahma, määrib.

20.Tunni tulemus.

Sa tegid täna head tööd. Täitsime kõik ülesanded. Hästi tehtud!

Kas teie tuju on muutunud? Kuidas see praegu on?