Біографії Характеристики Аналіз

Чим важче становище тим сміливіше вперед. Лавр корнілів: «Чим важче становище, тим сміливіше вперед

ПРАКТИЧНА РОБОТА (1 год) 8 КЛАС

Робота проводиться учнями самостійно під контролем вчителя.
Пропоную результат моєї багаторічної роботи з підготовки та проведення практичних робіт у загальноосвітній школі на уроках хімії у 8–9-х класах:

  • «Отримання та властивості кисню»,
  • «Приготування розчинів солей з певною масовою часткою розчиненої речовини»,
  • «Узагальнення відомостей про найважливіші класи неорганічних сполук»,
  • «Електролітична дисоціація»,
  • «Підгрупа кисню» (див. слід. Номери газети «Хімія»).

Усі вони апробовані мною на заняттях. Їх можна використовувати щодо шкільного курсу хімії як у новій програмі О.С.Габриеляна, і за програмою Г.Е.Рудзитиса, Ф.Г.Фельдмана.
Учнівський експеримент – це вид самостійної роботи. Експеримент як збагачує учнів новими поняттями, вміннями, навичками, а є способом перевірки істинності набутих ними знань, сприяє глибшому розумінню матеріалу, засвоєнню знань. Він дозволяє повніше здійснювати принцип варіативності сприйняття навколишнього світу, тому що головна сутність цього принципу – зв'язок із життям, з майбутньою практичною діяльністю учнів.

Цілі. Вміти отримувати кисень у лабораторії та збирати його двома методами: витісненням повітря та витісненням води;
підтвердити дослідним шляхом властивості кисню;знати правила техніки безпеки.
Устаткування. Металевий штатив з лапкою, спиртовка, сірники, пробірка з газовідвідною трубкою, пробірка, грудочка вати, піпетка, хімічна склянка, лучинка, препарувальна голка (або дріт), кристалізатор з водою, дві конічні колби з пробками.
Реактиви

. KMnO 4 кристалічний (5-6 г), вапняна вода Сa(OH) 2 , деревне вугілля,
Fe (сталевий дріт або скріпка).
Правила техніки безпеки.

Попередньо учні отримують домашнє завдання, пов'язане з вивченням змісту майбутньої роботи з інструкції, одночасно використовуючи матеріали підручників 8-го класу авторів О.С.Габрієляна (§ 14, 40) або Г.Е. , 20). У зошитах для практичних робіт записують назву теми, мету, перераховують обладнання та реактиви, оформляють таблицю для звіту.

ХІД УРОКУ

Один досвід я ставлю вище,
ніж тисячу думок,
народжених тільки
уявою.

М.В.Ломоносов

Отримання кисню
методом витіснення повітря

(10 хв)

1. Помістіть перманганат калію (КMnO 4) у суху пробірку. Біля отвору пробірки покладіть пухку грудочку вати.
2. Закрийте пробірку пробкою із газовідвідною трубкою, перевірте на герметичність (рис. 1).

Мал. 1.
Перевірка приладу
на герметичність

(Пояснення вчителя, як перевірити прилад на герметичність.) Зміцніть прилад у лапці штатива.

3. Газовідвідну трубку опустіть у склянку, не торкаючись дна, на відстані 2–3 мм (рис. 2).

4. Підігрійте речовину у пробірці.
(Пам'ятайте правила техніки безпеки.)
5. Перевірте наявність газу тліючою лучинкою (кутником). Що спостерігаєте? Чому кисень можна збирати шляхом витіснення повітря?
6. Зберіть отриманий кисень у дві колби для проведення наступних дослідів. Колби закрийте пробками.

Отримання кисню
7. Оформіть звіт, користуючись табл. 1, яку розмістіть на розвороті зошита.

(10 хв)

методом витіснення води

1. Заповніть пробірку водою. Закрийте пробірку великим пальцем і переверніть вгору дном. У такому положенні опустіть руку з пробіркою кристалізатор з водою. До кінця газовідвідної трубки підведіть пробірку, не виймаючи її з води (рис. 3).
2. Коли кисень витіснить воду з пробірки, закрийте її великим пальцем і вийміть із води. Чому кисень можна збирати способом витіснення води?Увага

! Вийміть газовідвідну трубку з кристалізатора, не припиняючи нагрівати пробірку з КMnО 4 . Якщо цього не зробити, воду перекине в гарячу пробірку. Чому?

Горіння вугілля у кисні

(5 хв)
1. Закріпіть куточок на металевому дроті (препарувальній голці) і внесіть у полум'я спиртування.

2. Розпечений вугілля опустіть у колбу з киснем. Що спостерігаєте? Дайте пояснення (рис. 4).
3. Після вилучення вугілля з колби, що згоріло, прилийте в неї 5–6 крапель вапняної води
Са(ОН) 2 . Що спостерігаєте? Дайте пояснення.

4. Оформіть звіт про роботу у табл. 1.
Горіння сталевого (залізного) дроту

Горіння вугілля у кисні

1. Прикріпіть до одного кінця сталевого дроту шматочок сірника. Засвітіть сірник. Дріт із запаленою сірником опустіть у колбу з киснем.

Що спостерігаєте? Дайте пояснення (рис. 5).

2. Оформіть звіт про роботу у табл. 1.

Таблиця 1
Операції, що виконуються
(що робили) Малюнки з позначеннями вихідних та отриманих речовин
Спостереження.
Умови
проведення реакцій.
Рівняння реакцій
Отримання кисню
Пояснення спостережень. Висновки
Складання приладу для отримання кисню. Перевірка приладу на герметичність
з KMnО 4 при нагріванні
Доказ отримання кисню за допомогою
тліючої лучинки
Характеристика фізичних властивостей 2 . Збір Про 2 двома методами:
витісненням повітря,
витісненням води
Характеристика
хімічних властивостей Про 2 . Взаємодія

з простими речовинами:

горіння вугілля, горіння заліза (сталевий дріт, скріпка)Зробіть письмовий загальний висновок про виконану роботу (5 хв). ВИСНОВОК. Один із способів отримання кисню в лабораторії - розкладання КMnO4. ВИСНОВОККисень – газ без кольору та запаху, важчий за повітря в 1,103 рази (

M r

(O 2) = 32,

(пов.) = 29, з чого випливає 32/29 1,103), малорозчинний у воді. Входить у реакції з простими речовинами, утворюючи оксиди.

Упорядкуйте робоче місце (3 хв): розберіть прилад, розставте посуд та приладдя на свої місця.Здайте зошити на перевірку.

Домашнє завдання.: Завдання:
. Визначте, яка із сполук заліза – Fe 2 Про 3 чи Fe 3 Про 4 – багатша залізом?
Дано
Знайти
Fe 2 O 3 ,

Fe 3 O 4 .

(Fe) у Fe 2 O 3 , (Fe) у Fe 3 O 4 Рішення(Х) = ВИСНОВОК n (Fe) у Fe 3 O 4 A r

ВИСНОВОК(X)/

, де
- Число атомів елемента Х у формулі речовини.

ВИСНОВОК(Fe 2 O 3) = 56 2 + 16 3 = 160,
(Fe) = 56 2/160 = 0,7,
(Fe) = 70%,

(Fe 3 O 4) = 56 3 + 16 4 = 232,"(Fe) = 56 3/232 = 0,724,

(Fe) = 72,4%.

Відповідь

. Fe 3 O 4 багатший залізом, ніж Fe 2 O 3 .
Вчитель під час практичної роботи спостерігає за правильністю виконання прийомів та операцій учнями та зазначає у картці обліку умінь (табл. 2). Таблиця 2
Картка обліку умінь Операції практичної роботи Прізвища учнів А Б У
Г
Д
Е
Складання приладу для отримання кисню
Перевірка приладу на герметичність
Зміцнення пробірки в лапці штативу
Поводження зі спиртуванням
тліючої лучинки
Характеристика фізичних властивостей 2 . Збір Про 2 двома методами:
Нагрівання пробірки з KМnО 4
Перевірка виділення Про 2
Збирання Про 2 в посудину двома методами:
Спалювання вугілля
Спалювання Fe (сталевого дроту)
Культура виконання дослідів Доказ одержання кисню за допомогою
з KMnО 4 при нагріванні
Тліюча лучинка
(вугілля) яскраво спалахує
в О 2
Отриманий газ О 2 підтримує горіння витісненням повітря,
фізичних властивостей Про 2 . Збір Про 2 двома методами:
витісненням повітря (а),
витісненням води (б)

Кисень витісняє повітря та воду з судин Кисень – газ без кольору та запаху,
трохи важче за повітря, тому
його збирають у посудину, поставлену на дно.
Кисень малорозчинний у воді

Характеристика хімічних властивостей 2 . Взаємодія з простими речовинами: горіння вугілля (a), горіння заліза (сталевий дріт, скріпка, стружка) (б)

Розпечений вугілля яскраво горить в О 2:
Вапняна вода каламутніє, тому що утворюється нерозчинний у воді осад СaСО 3:

СО 2 + Са(ОН) 2 СaСО 3 + H 2 O. Залізо горить яскравим полум'ям у кисні:
Про 2 взаємодіє
з простими

речовинами – металами та неметалами.

Утворення осаду білого кольору підтверджує наявність у колбі СО 2

8 кл. ОТРИМАННЯ І ВЛАСТИВОСТІ КИСНЮ(практична робота №3)

Цілі:

закріпити знання про способи отримання та властивості кисню; сформувати в учнів нові вміння з використання лабораторного обладнання, навчити збирати кисень методом витіснення повітря та методом витіснення води, розпізнавати його та доводити його властивості, проводити спостереження; виконувати малюнки приладів, складати рівняння реакцій, робити висновки, дотримуватись правил техніки безпеки.Обладнання та реактиви: КМпО 4 , вугілля, вата, сухе пальне, вапняна вода, пробірки, пробка з газовідвідною трубкою.

Хідуроку

    I

    . Підготовка до проведення практичної роботи.

Інструктаж з техніки безпеки під час роботи з сухим пальним.Технічний інструктаж проведення практичної роботи.

    II 0 2 Актуалізація знаньНазвіть реактиви для отримання

    . (Марганцівка, або перманганат К.) 2

    Опишіть схему отримання ПроЯк перевірити, що отримано чистий кисень?

(Горитьлучинкою.)

Учні виконують роботу, користуючись інструкцією навчаньника (с. 70, робота 3).

IIIХід

1) . Проведення практичної роботи (за варіантами).

    варіант

    Зберіть прилад за рис. 24, с. 54.

Отримайте кисень.

IIIІнструктаж з техніки безпеки під час роботи з сухим пальним.

    Зберіть його шляхом витіснення повітря. Повноту заповнення судини киснем

    перевірте за допомогою тліючої лучинки.

    варіант

    Зберіть прилад за рис. 25, с. 54.

Перевірте його на герметичність.

    Зберіть його шляхом витіснення води. Повноту заповнення судини киснем

Учні виконують роботу, користуючись інструкцією навчаньперевірте за допомогою тліючої лучинки.

Після проведення роботи зробіть висновок, запишіть усі результати у зошит, звіт про роботу занесіть до таблиці:

Що робив,

Що спостерігали, рівняння

Домашнє завдання:§ 21; відповісти на запитання 11, 12 (с. 60); підготувати повідомлення щодо охорони атмосферного повітря.