Біографії Характеристики Аналіз

Диференціація н логопедична вправа. Конспект уроку на тему "Розрізнення оптично подібних літер та акустично близьких звуків М-Н"

Олеся Королькова

Диференціація звуків НМ.

Підготовча група

Завдання:

1. Вчити дітей давати порівняльну характеристику звуків Н, М.

2. Вчити дітей розрізняти звуки Н, М у складах, словах, на слух.

3. Вчити візуально розрізняти літери Н і М.

4. Розвивати фонематичний слух та сприйняття.

5. Розвивати загальну, дрібну та артикуляційну моторику.

Хід заняття:

Сьогодні у гостях у нас дві ляльки. І обидві без імені.

Діти допоможемо лялькам придумати імена. Ім'я однієї ляльки повинне починатися зі звуку М, а інший – зі звуку М (Наташа та Маша). Ці звуки ми сьогодні вчитимемося розрізняти.

Дайте характеристику звуку Н. (Звук Н – приголосний, твердий, дзвінкий).

А тепер характеристику звуку М. (Звук М – приголосний, твердий, дзвінкий).

У чому схожість? Чим відрізняються?

Тепер перевіримо, як ви можете їх розрізняти. Візьміть до рук букви М і Н. Я говоритиму склади і слова, якщо ви почуєте звук М або Н, то показуєте відповідну букву.

Склади: ан, ам, ом, ут, ин, ма, на, па, му.

Слова: Наташа, мак, розум, кіно, ком, кін.

Підбір слів зі звуками М і Н: Подаруємо картинки ляльці Маші та ляльці Наташі:

мак, ніж, майка, макака, слон, дзвін, сом, ком, уклін, книга, сміх, сумка, санки.

А тепер поміняйте у слові звук М на звук Н:

Маша - наша Мити - нити Рами - рани

Міл - ніл Миття - ниття Комок - коник

Міг - Нік Мука - наука Самки - санки

Дама - дано Будинок - Дон Сама - Саня

Рама - рано Ком - сон Діма - Діна

Миша - ніша Там - тон Моль - нуль

Назвіть картинки. Визначте місце звуку Н, М у назві картинок:

мак, ніж, майка, макака, слон, дзвін, сом, ком, уклін, книга, сміх, сумка, санки.

Молодці все зробили!

На що схожа літера Н? а літера М?

Викладіть літери з лічильних паличок.

А зараз виконайте завдання у зошитах. Розфарбуйте літеру М та Н у синій колір.

Визначте, який звук М чи Н сховався у кожному слові. Впишіть літери М або Н у квадратики. Розфарбуйте картинки.

Які звуки ми навчилися розрізняти? Дайте їм характеристику.

Публікації на тему:

Конспект логопедичного заняття «Диференціація звуків [т]-[д]. Наша Батьківщина"Тема: Звуки [т – д]. Мета: Диференціація звуків [т – д] Завдання: Корекційно – освітні: 1) уточнити акустичні особливості звуків.

Тема: «Диференціація К – Г» Тип заняття: заняття із закріплення знань, умінь та навичок. Мета: вчити розрізняти звуки та літери К-Г усно.

.

Конспект індивідуального логопедичного заняття «Диференціація звуків [с]-[ш]»Мета: диференціювати звуки [с], [ш] в ізольованій вимові та у зворотних складах. Основні завдання: Корекційно-освітні:.

Конспект логопедичного заняття «Диференціація звуків [С]-[Ш]» I. Організаційна інформація (Згідно з ФГОС ДО) 1 Домінуюча освітня область Мовленнєвий розвиток 2 Вид діяльності дітей Ігрова,.

Конспект логопедичного заняття «Диференціація звуків [Ш] та [Ж]»Мета: Закріпити вміння дітей виділяти подібності та різницю між звуками [ш] і [ж]. Продовжуватиме розвивати вміння дітей виділяти звуки [ш].

Конспект підгрупового логопедичного заняття «Диференціація звуків [С]-[Ш]»Конспект підгрупового логопедичного заняття "Диференціація звуків [с-ш]" Мета: Диференціація та закріплення правильного.


НІД щодо розвитку вимовної сторони мови

Диференціація звуків "М" - "Н". Літери М - Н.
Мета: Диференціація звуків М та Н за акустико-артикуляційними особливостями. Корекційно-освітні завдання:  Вчити розрізняти приголосні тверді звуки М та Н у складах, словах та реченнях.  Вдосконалити навичку звукового аналізу – синтезу.  Закріпити навичку освіти та вживання відносних прикметників.  Вчити узгоджувати іменники з чисельними  Формувати навички читання складів та односкладових слів. Корекційно-розвивальні задачі:  Розвивати фонематичні процеси.  Удосконалювати артикуляційну, дрібну та загальну моторику.  Розширювати та активізувати словник дітей на тему «Одяг. Взуття Головні убори » Розвиток логічного мислення, пам'яті, сприйняття, уваги. Корекційно-виховні:  Виховання партнерських взаємин у групі дітей. Інтеграція освітніх галузей: Мовленнєвий розвиток. Пізнавальний розвиток. Фізичний розвиток. Соціально-комунікативний розвиток. Обладнання: індивідуальні дзеркала, літери з набірним полотном з каси літер та складів, м'яч, дві ляльки, предметні картинки, магнітна та маркерна дошка, набори звукових символів, набір складів з літерами «М» та «Н», набір карток для гри «Четвертий зайвий».
Методи та прийоми: мотивація, показування, нагадування, створення проблемних ситуацій. Види діяльності: ігрова, комунікативна, рухова, пізнавальна, продуктивна. Очікувані результати: діти освоюють навичку диференціації звуків [М] і [Н], вміють давати характеристику даних звуків, розуміють різницю між звуком і літерою, мають вміння утворювати і вживати в мові відносні прикметники, освоюють складове читання, складають прості поширені речення, звуко-літерного аналізу-синтезу. Дія дітей 1. Організаційний момент Логопед: - Дзвін знову співає, Пограти нас усіх кличе. Ось ми й знову разом, трохи здивовані, трішки стривожені, але дуже раді бачити один одного. Приємно вас бачити. Пропоную вам пограти разом. Психогімнастика «Зайчик, колечко, ланцюжок» Дихальна вправа «Розбудимо Дюймовочку» Логопед пропонує зіграти в гру з м'ячем «Який одяг буває?» (Утворення відносних прикметників) Плащ зі шкіри який? Шкарпетки з вовни які? Капелюх з фетру який? Логопед: Хлопці, допоможіть мені порахувати шкарпетки та панчохи. Молодці! Ви чудово впоралися із завданням. Діти заходять до кабінету, стають у коло. Діти дивують. Діти насупили брови. Посміхаються один одному. Діти виконують вправи для пальчиків, дотримуючись словесної інструкції та навпаки. Долоні складені бутончиком перед обличчям, Діти роблять короткий вдих через ніс і тривалий видих на руки, які при цьому зображують квітку, що розкривається.
2.Основна частина НОД Хлопці сядьте на стільчики і подивіться на дошку. Пропоную вам зіграти у гру «Четвертий зайвий». Знайдіть зайвий предмет та поясніть ваш вибір. Так ми з вами дізнаємось, які звуки отримаємо у подарунок. Які слова виявилися зайвими? Який перший звук у кожному з цих слів? Які ж звуки ми отримуємо у подарунок? Отже, сьогодні ми говоритимемо про звуки «М» та «Н». Тому до нас у гості прийшли дві ляльки: Наталя та Максим. Вони хотіли б знати, які перші звуки в їхніх іменах? Логопед: Розкажіть лялькам про їхні улюблені звуки, адже ви вже з ними знайомі. Покажіть, якими символами позначаємо ці звуки. Перевірте, чи правильно позначили Наташа та Максим ці звуки? Логопед: Наташа та Максим хочуть отримати від вас подарунки, але Наташа приймає лише картинки, у назві яких є звук «Н», а Максим хотів би отримати від вас картинки на звук «М». Логопед: Назвіть хлопці літери, які ви бачите? Нагадайте, чим літери відрізняються від звуків? Порахуйте, скільки тут літер "Н", а скільки "М". Подивіться: Наташа та Максим хотіли написати свої улюблені літери, і ось що в них вийшло. Допишіть літери. Логопед: Наташа та Максим виростили чудовий урожай незвичайних фруктів. Що це? Діти обирають зайві предмети та обґрунтовують своє рішення. Діти називають. Відповіді дітей. Діти відповідають. «М» - приголосний, твердий, дзвінкий, носовий. «Н» - приголосний, твердий, дзвінкий, носовий. Діти викладають символи звуків "Н" та "М" Діти виправляють помилки ляльок.
Прочитаємо їх. Логопед: Я бачу, що ви втомилися. Давайте відпочинемо. Психогімнастика «Викладемо літери» Фізкультхвилинка «Муха – Цокотуха» (сполучення слова з дією) Пальчикова гімнастика «Веселий кролик Банні…» «Веселий кролик Банні Грається на галявині. Трохи шурхіт десь чує, Замре він і не дихає... А на його маківці Встають як стрілки вушка. А будиночок його – нірка Під ялинкою біля пагорба. Він до будинку підбігає, Стрибок і в нього пірнає. Логопед: А тепер допоможемо Наталці та Максиму скласти звукові схеми слів «ніс» та «мак». Логопед: Молодці! Ви добре впоралися із цим завданням. Перетворіть звуки на літери. Логопед: Ми чудово попрацювали та допомогли нашим новим друзям. Розкажіть, що ж цікавого сьогодні впізнали ви та наші гості? Одна дитина виступає в ролі «вчителя»: вона показує яблука та груші, на яких написані склади, діти їх читають. Вихованці діляться на пари та зображують літери «М» та «Н». Логопед разом із дітьми промовляє вступну частину казки К. Чуковського «Муха – Цокотуха». Слова супроводжуються рухами. Діти послідовно виконують рухи пальчиками: вказівний і середній підняті нагору, інші зігнуті («зайчик»); похитують пальчиками ліворуч – праворуч; пальчики складені разом та підняті вгору; ліва рука зображує «нірку», а права зайчика, що скаче, який стрибає в нірку. Діти викладають звукові схеми, потім разом обговорюють те, що вийшло. Діти замінюють звукові символи на літери і прочитують випущені слова. Діти перераховують ігри та вправи, які ним запам'яталися, і ще раз дають характеристику звукам "М" і "Н".

Ціль:диференціювати звуки [м] – [н].

Завдання:

  • уточнити знання дітей про звуки [м], [н], вправляти в диференціації звуків [м] – [н] ізольовано, у складах, в словах, реченні, продовжувати вчити складати поширені речення із заданими словами,
  • розвивати логічне мислення на основі заміни звуків та уточнення лексичного запасу слів, продовжувати розвивати творчу уяву дітей на основі елементів ТРВЗ;
  • виховувати інтерес до занять типу змагання, продовжувати вчити працювати в команді.

Словник:приголосний, дзвінкий, твердий, м'який, моль, Дон.

Матеріал:іграшки: Маша, Нюша, картинки зі звуками [м], [н]; картинки із зображенням частин тіла, цифри 1, 2.

Хід заняття

I. Організаційний момент

Ігрова вправа «Підбери картинку до цифри»

(Кожній дитині видається картинка із зображенням частини тіла людини (ніс, рот, голова, нога, рука, око, тулуб))

– На столах цифри – 1 та 2, подивіться на свою картинку, подумайте та покладіть її до тієї цифри, до якої ви вважаєте за потрібне.

- Сядьте за стіл.

ІІ. Основна частина

1. Повідомлення теми заняття

– Сьогодні у нас змагання і ви поділилися на 2 команди. За кожну правильну відповідь команда отримуватиме смайлика, наприкінці заняття ми підіб'ємо підсумок.

2. Вправа «Вгадай»

– Капітанами команд будуть герої мультфільмів. Ці герої вирішили з вами пожартувати. Вони надіслали свою фотографію і з'являться тільки тоді, коли ви відгадаєте, хто вони.

(Кожній команді видається за ізографом).

– Обговоріть командою та дайте правильну відповідь.

(Герой однієї команди Маша з мультфільму «Маша та ведмідь», інший – Нюша зі Смішариків).

3. Характеристика звуків.

- Маші та Нюші подобаються різні картинки. Знайдіть, які картинки подобаються Маші (Нюші)

(На набірне полотно ставляться картинки)

Подивіться картинки. Як ви вважаєте, про які звуки ми сьогодні поговоримо?

– Дайте характеристику звуку [м] ([н]).

– Доведіть, що звук приголосний (дзвінкий).

4. Ігрова вправа «Дразнилки»

- Маша і Нюша дуже люблять дражнитися. Давайте пограємо з ними.

(Педагог промовляє склади, діти повторюють його.)

ма-ма-на
ну-му-ну
мні-мне-мне і т.п.

5. Ігрова вправа «Злови звук»

а) ізольовано – «Дзвіночки»

(Педагог вимовляє звуки, діти повинні продзвеніти дзвіночком, команда Маші на звук [м], команда Нюші на звук [н].

б) у складах – «Кульни»

(Замість дзвіночків ляскають у долоні.)

в) у словах – «Підніми руки»

(Піднімають руки на звуки [м] або [н].)

6. Динамічна пауза

Ось зарядка Маші, Нюші: Встають прямо.
Розітрімо ми наші вуха, Розтирають вуха, пальцями охоплюючи мочки.
Ми погладимо нашу шию, По черзі погладжуючи долонями.
Потрібно робити все швидше.
Плечі вгору ми піднімаємо, Піднімають плечі на кожен склад.
Руки в сторони, хитаємо. Руки витягають і хитають угору-вниз.
Руки вниз і крок марш! Маршують.
Ось зарядка Нюш та Маш.

7. Вправа «Малюнки для Маші та Нюші»

– Маша та Нюша грали та переплутали картинки, допоможіть Маші вибрати картинки зі звуками [м] та [м’], Нюше зі звуками [н] та [н’].

(Вносяться картинки: марка, міст, мишка, лимон, бегемот, будинок, ком, ведмідь, миска, крейда, пірамідка, лавка, носоріг, шкарпетки, ніс, банка, олівець, батон, кулон, Незнайка, нитки, синиця, ковзани, кінь.)

8. Гра «Так-нітка»

Перед дітьми картинки: маска, магніт, муха, магнітофон, панама, цукерка, ножик.

- Я задумала слово, постарайтеся поставити таке питання, щоб прибрати якомога більше картинок.

(Наприклад:

– Чи є в цьому слові звук [м]?

– У цьому слові немає звуку [м]. Забрати всі картинки, в назві яких є звук [м]. Аналогічно, доки не залишиться одна картинка, яку задумав педагог).

9. Вправа «Склади пропозицію» зі словами

(Виставити на дошку картинки "літак", "слон")

– Команда Маші складає пропозицію зі словом літак, а команда Нюші зі словом слон.

10. Ігрова вправа «Жива пропозиція»

- Розподіліть між собою слова з вашої пропозиції, складіть «живу» пропозицію, «прочитайте» її. Зробіть крок уперед, у чийому слові є звуки [м] ([н]).

11. Вправа «Зміни слово»

(Вноситься схема)

– Що означає зелена смужка?

– Я називатиму різні слова. Вам потрібно замінити звук [м] на звук [н] і вимовити нове слово.

(Розташування літери М змінюється в залежності від того, де знаходиться звук [м] – на початку, у середині або наприкінці слова.)

Дорослий пропонує дитині послухати розповідь, а потім переказати її.

Буратинів ніс

На Новий рік усі хлопці в дитячому садку мали в когось нарядитися. Микита вирішив зробити собі довгий ніс і намазати щоки фарбою, ну, наче він Буратіно.

Сів Микита на підлогу, нарізав ножицями папір, намазав його клеєм і звернув трубочкою. Подивився, а це не ніс, а цілий носище вийшов.

Набридло мені цей Буратинів ніс робити, — бурчить Микита. - Краще прив'яжу його нитками до голови і буду носорогом.

Почав намотувати нитки. Намотував, намотував - нічого не виходить. Надувся Микита.

Наклею його краще прямо на голову.

Змастив голову клеєм і приклав ніс. Волосся склеїлося, а ніс набік впав.

Набрид мені цей носоріг. Краще прийду після Нового року і скажу, що був одягнений невидимкою, бо вони мене й не бачили.

Диференціація звуків М - Н

Після того, як поставлені та автоматизовані звуки М, Н, необхідно провести їхню диференціацію, щоб дитина не плутала ці звуки.

Практичний матеріал на диференціацію звуків М-Н

1. Повтори склади.

Ма - на
Ма-на-ма-на
На - ма
Ми - ні - ми - ні
На - ма - на
Мо - але - мо - але
Ма-на-ма
Му - ну - му - ну

I. РСВ

Сприйняття питань повсякденно-розмовного характеру:

1.Куди прибувають поїзди?

2. Ти літав літаком?

3.Де можна купити квиток на поїзд?

4. Скільки часу ти виконуєш домашнє завдання?

5. Які передачі дивишся по телевізору?

6.На який гурток ти ходиш?

7. Ти влітку працюватимеш?

8.Які продукти ти купуєш у магазині?

9.У яких містах ти бував?

10.Як ти допомагаєш батькам?

Сприйняття навчального матеріалу з фізики:

Тиск

Фізична величина

Паскаль

Площа поверхні

Сила

Тертя

Сила тертя не залежить від площі

Сила тиску на поверхню

Матеріал поверхні

Стан поверхні

«Оповідання про вірність».

Отараовець спускалася з гір з пасовищна зимівлю в долину. На півдорозі старший чабанраптом згадав, що на пасовищі залишився його сторожовий собака. "Карабаш!" - кликав чабан собаку. Відлуння далеко віддавалося в горах, але собака не відгукувалася.

Чабан подумав, що собака, мабуть, здохла. Собаки, відчуваючи свою смерть, уникають господаря.

Погорював, погорював чабан, а там і забулося. Через багато днів після зникнисобаки чабан не знайшов свого бурки. Мабуть, забув на літній стоянці. Чабан пошкодував і про бурку.

Рано навесні стадо знову піднялося в гори на літню пасовищу. І тут чабан побачив свою бурку, а біля неї Карабаша, що зник собаку. Чабан зрозумів, що собака залишився вартуватибурку. Навколо бурки вся трава була зім'ята і обгризана. І сам собака був інший, залишилися від нього шкіра та кістки, та клаптями стирчала бура вовняна вовна.

"Карабаш!" - кинувся до собаки чабан, дістаючи з торби хліб. Але собака не прийняла ні хліба, ні ласки. Вона відчужено ощерілажовті зуби. Потім пішла, підібгавши хвіст, не обертаючись на поклик. Вона не пробачила образи.

Завдання до тексту:

Чому ми можемо говорити про вірність Карабаша?

Чому вірний Карабаш не прийняв ні хліба, ні ласки господаря?

Поясні виділені у тексті слова.

Цитати про собак

"Боги не зараховують час життя, проведений на прогулянці із собакою". Народна мудрість

"Без кішки немає вдома, без собаки – двору". Прислів'я

"У будинку без господаря собака господар". Прислів'я

"Можливо, коли нас називають Собакою, це не така вже велика образа". Джон Річард Стівенс.

"Не буває ніяких неприємностей у того, хто розмовляє з людьми тільки про свою Собаку". Лев Корнєєв

"СОБАКА - єдина істота на цій планеті, яка любить вас більше, ніж себе". Джош Біллінгс

"Кожен СОБАКА повинен мати свою кісточку". Бі Дорсі Орлі

"Тільки людина, у якої є СОБАКА, почувається людиною". Пшекруй

"Цифри не брешуть. Порахуй, скільки людей тебе обгавкало і скільки СОБАК!" Пшекруй

"Ось життя людини: у двадцять років - павич, у тридцять - лев, у сорок - верблюд, у п'ятдесят - змія, у шістдесят - СОБАКА, у сімдесят - мавпа, у вісімдесят - ніщо...". Балтасар Грасіан-і-Моралес

"Хочеш дізнатися про характер жінки - поспостерігай за її СОБАЧКОМ". давньоримська приказка

"Не живи у місті, де не чути гавкаючи СОБАК". Талмуд

"Людина заводить СОБАКУ, щоб не було почуття самотності. СОБАКА справді не любить залишатися один". Карел Чапек

"У нас ще немає слова, яке могло б висловити одночасно самовідданість, сміливість і розум - всі ті чудові якості, якими володіє СОБАКА". К.Г. Паустовський

ІІ. ФП

Звуки М - Н
Позиція зворотного складу:
сім, вісім, грам, кілограм, ємність, у першому (у другому,...) ряду, у кожному ряду; один.
Сім плюс один буде вісім.

Позиція між голосними:
дециметр, доданок, подільне, сума, що зменшується, віднімається, вартість; одинадцять, дванадцять, тринадцять, ... дев'яносто, тонна, додавання, віднімання, спадання, зростання, поділ, зменшення, збільшення, порядок зменшення (зростання), 11 + 12 =
Розставте цифри в порядку зростання (зменшення). У тонні 1000 кілограмів. У кілограмі 1000 г. Віднімання перевіряється додаванням.

Позиція прямого складу:
математика, міра (довжини), метр, мінус, міліметр, хвилина, мільйон, час, що віднімається; нуль.
Вісім мінус вісім дорівнює нулю. Назвіть міри довжини (ваги, часу).

Збіг приголосних:
сімдесят, вісімдесят, сімсот, вісімсот, сімдесят сім (...), ємність, множення, зменшення суми чисел, що зменшується;
сантиметр, рівняння, нерівність, центнер.
Від перестановки доданків сума не змінюється. 800 + 700 +
Множення перевіряється розподілом. Назви(ті) що зменшується: 77 — 17 = У метрі 100 сантиметрів. Вирішіть рівняння...

Диференціація звуків:
М - Н:
множник, хвилина, сімнадцять, вісімнадцять, вісімсот сімнадцять, прямокутник, багатокутник, виміри, сантиметр;
математичний диктант, невідомий, доданок, міра часу, міра довжини, нумерація чисел, математичний знак (більше - ">", менше - "<"), единицы массы, прямая линия, ломаная линия. Нахождение суммы длин сторон многоугольника.

Нумерація чисел служить рахунку предметів.
У додаванні найбільший із компонентів сума.
Різниця чисел завжди менше зменшуваного.
Від перестановки множників твір не змінюється. За метр сто сантиметрів. М - П - Б:
Приклади із дужками, приклади без дужок. У кілограмі багато грамів У бегемоті кілограмів.