Біографії Характеристики Аналіз

Схема складнопідрядного речення з підрядними часами. СПП з підрядними місця

Урок російської мови у 9 класі.

Тема урока. Складнопідрядні речення з підрядними місця та часу.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Вигляд уроку. Особистісно-орієнтований урок

Цілі уроку:

поглибити знання учнів про СПП;

– вчити розпізнавати додаткові пропозиції місця та часу, відрізняти їх від інших придаткових;

– визначати місце придаткових місця та часу у складнопідрядному реченні;

– удосконалювати навички побудови та вживання у мові складнопідрядних пропозиційз підрядними обставинами місця та часу;

– удосконалювати навичку постановки розділових знаків у СПП;

– сприяти розвитку кругозору, інтересу та любові до Криму.

Устаткування. Російська мова. Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладівз російською мовою навчання/В.Голобородько та ін., 2006; плакат «Цілі уроку»; фотографії Лівадійського палацу; роздатковий матеріал(додаток)

Хід уроку

I. Організаційний етап

ІІ. Мобілізуючий етап

Читання вчителем уривка із вірша В.В. Маяковського «Небесне горище»:

В дорогу,
у спеку
крутістю!
Туди,
де горизонту риса,
де зуби
гір
з небесного рота,
туди,
в кінець,
до небес на горище,
на -
Чатирдаг.

Подумайте, яку пропозицію використала авторка? Як це може бути пов'язане із темою сьогоднішнього уроку? Що нового ми маємо дізнатися?

ІІІ. Осмислення учнями теми уроку

– Отже, тема нашого уроку: «Складнопідрядні речення з підрядними місця та часу».

(Запис на дошці та у зошиті)

- Подивіться ще раз на тему уроку. Що ви знаєте? А що мають пізнати нового?

На цьому етапі учні згадують, що така пропозиція, яку пропозицію називають складнопідрядною, що таке головне та підрядне речення, види придаткових.

IV. Самостійне формулювання цілей уроку

Знаючи тему сьогоднішнього уроку, спробуємо визначити, які цілі ми повинні поставити перед собою, щоб цю тему засвоїти.

Можна використовувати плакат із наступним текстом:

Цілі уроку:

вчитися знаходити...;

дізнатися про способи зв'язку …;

закріпити вміння ставити...;

вчитися правильно вживати ….

– А крім цього, ми ще сьогодні переконаємось, що такі пропозиції часто використовували різні письменники та поети, говорячи про Крим. Я думаю, що це допоможе вам ще більше дізнатися про рідному краї, і, можливо, ще більше полюбити його, тому що його так любили та цінували творчі людилюди з тонко відчуває душу.

Не випадково на початку нашого уроку прозвучало чотиривірш про Брюсова, бо цього року виповнюється 140 років від дня народження цього чудового російського поета (дані на 13 грудня 2013 року), про який ви докладно говоритимете в 11 класі. Він бував у нас у Криму, тому ми розпочали наш урок із згадки про нього.

V. Вивчення нового матеріалу

– А розпочати вивчення нового матеріалу я пропоную вам зі слів відомого письменника XIXстоліття Євгена Маркова:

«Коли переносишся на Південний берег Криму, ти почуваєшся в полоні якогось нового для тебе світу. Тому дивишся на все, як уві сні, спокусливому і неймовірному сні. Ти довго ніби не віриш чарівним декораціям, що розгортаються навколо тебе. Погляд мимоволі прямує туди, де синє море зливається з небом. Дерева – іграшки немов упустив хтось туди, де тріумфує хаос стрімчаків і зелені. Зате, коли ти залишаєш Південний берег, душа твоя нудиться по ньому, як за втраченим раєм. Люди, які пожили в Криму і пережили насолоди, які дає лише один Крим, ніколи не забувають його".

(Текст у кожного учня у вигляді роздавального матеріалу)

Завдання до тексту

  1. Виберіть заголовок.
  2. Визначте стиль даного тексту, доведіть.
  3. Знайдіть у тексті орфограми, які здаються вам найважчими і поясніть написання слів із цими орфограмами.
  4. Знайдіть у тексті важкі для вас пунктограми, поясніть постановку розділових знаків.
  5. Знайдіть складнопідрядні пропозиції. Поставте запитання до підрядних. Спробуйте визначити їхній вигляд. Чи завжди ви можете це зробити?

Слово вчителя.

Сьогодні ми зустрілися з новим для вас видом придаткових речень: місця і часу дізналися деякі питання, на які вони відповідають і деякі союзи та союзні слова, які можуть приєднувати їх до головної пропозиції. Повні відомості про ці додаткові ми дізнаємося за допомогою підручника (або за допомогою теоретичного матеріалу на листочках):

(Роздавальний матеріал у кожного на парті)

Робота в парах за інструкцією:

– уважно прочитай теоретичний матеріал на тему уроку;

- продумай, як краще подати матеріал своєму напарнику;

– поясни новий матеріалсусідові так, щоб він зрозумів;

- Задай йому 1-2 питання для перевірки засвоєного;

- Вислухай свого напарника, постав запитання, якщо щось неясно.

VI. Суб'єктивізація при осмисленні нового матеріалу

Розмова з питань:

- Що з почутого сьогодні ви знали, а що ні?

- Що з почутого залишилося незрозумілим?

– Як ви вважаєте, чому?

VII. Узагальнення, систематизація та контроль знань та умінь учнів

1. Диференційоване завдання

1 . За новим матеріалом скласти декілька тестових завданьз варіантами відповідей (12 балів).

2 . Скласти план "Новий матеріал сьогоднішнього уроку" (8 балів).

3. Скласти план "Новий матеріал сьогоднішнього уроку", підібрати свої приклади до кожного пункту (10 балів).

2. Завдання за варіантами. Цифровий диктант.

Перший варіант записує номери складнопідрядних пропозицій з підрядними періодами, а другий - з підрядними місця.

Усі пропозиції взяті з віршів різних поетів про Крим.

1. Де підходить до моря сад,

Я знаю грот відокремлений (В.Я. Брюсов).

2. Коли піду, нехай із лугів Росії
Сюди летить привіт мій гарячий (Є. Громова « Старий Крим») .

3. Друг милий, янгол мій! сховаємось туди,
Де хвилі лагідні Тавриду омивають. (К. Батюшков "Таврида")

4. Куди не глянь, сади довкола. (Н. Дорізо «Вогнища»)

5. Тільки-но я вступив під твій знайомий дах,
Впадають у вічі мені написи ворогів (А.К. Толстой «Вітаю тебе»).

6. А туди, на берег моря,
Висипає місто все (Д.Д. Мінаєв «Наприкінці літа в Ялті»).

7. А зізнаюся, коли ми там
Повзли, як мухи, по скелях,
То мені трохи було страшно:
Зірватися вниз - поганий жарт! (А.К.Толстой «Всесильною волею аллаха»).

8. Де був заповітний ліс Діани,
Там чути звуки сокири (А.К. Толстой «Світлий ключ»)

9. …І дум пориви
Мимоволі до вас я спрямовував,
Коли під лаври та оливи
Розділ тривожну схиляв (В.Г. Бенедиктов «У країні, де ясними променями»).

10. Тоді тільки місто стає героєм,
Коли став героєм солдатів. (М.С. Лисянський «Горить чорноморське сонце»)

Ключ:

1 варіант - 2, 5, 7, 9, 10

2 варіант - 1, 3, 4, 6, 8

3. З'єднайте основні та придаткові пропозиції. Складіть схеми.

(це завдання виконується біля дошки)

1. 200 млн. років тому величезний океан Тетіс шумів там

2. Карстування Ай-Петрі продовжується і зараз

3. Скельні ящірки особливо гарні при світлі сонця

1. блищачи різнокольоровою лускою, вони витончено повзають схилами Ай-Петрі.

2. Звідки зараз Чорне море проглядається на 135 км.

3. вони витончено повзають схилами Ай-Петрі.

Відповіді

200 млн. років тому величезний океан Тетіс шумів там, звідки зараз Чорне море проглядається на 135 кілометрів.

Карстування Ай-Петрі триває і зараз, коли дощові та талі водипросочуються по тріщинах і розчиняють вапняк.

Скельні ящірки особливо гарні при світлі сонця, коли, блищачи різнобарвною лускою, вони витончено повзають схилами Ай-Петрі.

Складені пропозиції взято з ліричного путівника Владлена Авінди. Справжнє ім'я ялтинського письменника Владлен Петрович Гончаров – лауреат Державної премії АРК, автор чудових книг про Крим.

4. Продовжіть складнопідрядні пропозиції. Вкажіть вигляд придаткового речення .

Коли останній урок закінчився…

Як тільки ми приїхали до Севастополя,…

Ми повернулися туди…

5. Творче завдання.

Слово вчителя (демонструються фотографії).

Хто з вас бував у Лівадійському палаці? Чи багато ви знаєте про нього? Подивіться на фотографії, згадайте про це дивовижне місце. Нехай наше наступне завдання допоможе вам не тільки повторити новий матеріал, а ще раз згадати про одну з кримських пам'яток.

Завдання. Скласти невелика розповідьна тему «Лівадійський палац», використовуючи складнопідрядні пропозиції. Вказати вид придаткових..

Можна використовувати зразки:

Численні екскурсії вирушають туди, де …

З того часу, як у Лівадії побудований розкішний білокам'яний палац, …

… , де була резиденція імператорської сім'ї.

…, звідки можна вийти в один із найкращих парків Південного берега Криму.

VIII. Рефлексивний етапуроку

2-3 особи виступають з коротким есена тему "Що ми сьогодні дізналися, що було цікавим на уроці".

2- 3 людини висловлюють думку у тому, що сталося і вийшло вони, що й чому залишилося незрозумілим.

ІХ. Домашнє завдання.

1) Теоретичний матеріалвивчити (стор. 80 та 81).

2) Вправа 104

Або

Скласти невелику розповідь на тему «Крим у моєму житті» за допомогою СПП.

ДОДАТОК

Роздатковий матеріал.

Складнопідрядні пропозиції з підрядними часами

Додатковий час відноситься до всієї головної частини, вказує на час перебігу дії в головній частині, відповідає на запитанняколи? як довго? з яких пір? до яких пір? та приєднується до головної частини за допомогою підлеглихспілок коли, як, поки, ледве, тільки, перш ніж, в той час як, до тих пір поки, відколи, як раптомта ін.:

Відколи ми побували на морі, я постійно думав про нього

За наявності у головній частині слова зі значенням часу, у тому числі вказівного словатоді , підрядна приєднуєтьсясоюзним словом коли стоїть після цього слова в головній частині і відноситься саме до нього:

Нині, коли я відчинив вікно, моя кімната наповнилася запахом квітів.- підрядне відноситься до прислівника нині і приєднується союзним словом коли є обставиною.

За відсутності вказівного слова додаткова частина СПП часу може бути у будь-якій позиції стосовно головної частини.

Складнопідрядні пропозиції з підрядними місцями

Придаткові місця вказують на місце або напрямок руху, відповідають на запитанняде? куди? звідки?Вони відносяться не до всієї головної частини, а до одного слова в ній - обставини місця, вираженого займенниковою говіркою(Там, туди, звідти, ніде, скрізь, всюди). Засобом зв'язку в СПП з підрядними місцями єсоюзні слова де, куди, звідки, що виступають у синтаксичної функціїобставин:

А там, де ще вчора сяяло сонце, панував осінній туман..

У розмовної мовиспіввідносне прислівник у головній частині може опускатися, і ця частина стає неповною, додаткова частина відноситься до цього пропущеного прислівника, наприклад:

Він пішов, куди йому захотілося, - У головній частині пропущено слово туди.

Зазвичай підрядні місця стоять після вказівного слова в головній частині. Розташування придаткової частини перед головною представлено тільки в розмовній мові, переважно в прислів'ях та приказках:

Де тонко, там і рветься.


У російській мові пропозиції поділяються на прості та складні. Їхня відмінність полягає в тому, що прості мають одну граматичну основу, У складних їх може бути дві і більше. У синтаксичних конструкціях, Що складаються з декількох частин, може бути використаний один з трьох видів зв'язку: сочинительна, безспілкова або підрядна. Складнопідрядні пропозиції з (9 клас) - найбільша тема через кількість значень залежної частини від головної.

Поняття складнопідрядної пропозиції

Синтаксична конструкція, в якій одна частина залежить від іншої, називається складнопідрядною. У ній завжди є головна (від якої порушується питання) і додаткова частина. Пропозиції, що входять до складу такої структури, з'єднуються або наприклад:

  1. Хлопчик зрозумів (що?), що його обман розкрили (Головна частина- хлопчик зрозумів, до якої підрядна приєднана за допомогою підрядного союзу "що").
  2. Чим бути другим у Римі, краще бути першим у провінції(за якої умови?) (головна пропозиція - краще бути першою в провінції - пов'язана із залежним союзом «чим»).
  3. З півночі повіяв вітер (який?), який змусив усіх застебнути куртки(Головна пропозиція - з півночі повіяв вітер - пов'язане з підрядним союзним словом «який»).

Залежно від того, за допомогою чого з'єднуються частини складнопідрядної пропозиції, вони поділяються на 4 типи:

  • за допомогою союзів щоб, що, як, чи (Мені було чути, як рипнула хвіртка);
  • з визначальними підрядними, що приєднуються союзними словами який, який, чий, що, дета інші ( Я купив машину, про яку давно мріяв);
  • з приєднувальним підрядним з використанням союзних слів навіщо, чому, чому і що (Вечорами мама купала сина, після чого обов'язково читала йому казку);
  • Ми піднялися на оглядовий майданчик, звідки місто було максимально видно).

Останній тип синтаксичних конструкцій поділяються на види за своїм значенням.

Види придаткових обставин

У складнопідрядних пропозиціях залежна частина, що відповідає питанням, властиві обставинам, і називається. Нижче наведені обставинні. Таблиця передає коротко всі види:

часу

як тільки завіса піднялася, заграв оркестр (коли?)

місця

вони прийшли додому, де на них уже чекала гаряча вечеря і зігріваючий грог (куди?)

причини

діти засміялися (з якої причини?), бо собака став на задні лапиі завиляла куцим хвостом

умови

якщо опинитеся неподалік, просимо заїхати до нас (за якої умови?)

цілі

я зайшов у магазин (з якою метою?), щоб купити на вечерю хліба

поступки

він змовчав (всупереч чому?), незважаючи на те, що образа на друга була сильною

порівняння

за вікном щось гримнуло (як що?), ніби далека гроза

способу дії

ми все зробили так (як?), як було зазначено в записці

заходи та ступеня

дівчинка була настільки сором'язливою (якою мірою?), що ніколи б не заговорила з незнайомцем першою

слідства

за літо Єгор підріс, тож тепер займав друге місце в строю (внаслідок чого?)

Складнопідрядні речення з підрядними обставинними поєднуються спілками та союзними словами, залежно від значення, яке вони визначають.

Придаткові образи та ступеня дії

Даний вид складнопідрядних речень у залежній його частині дає пояснення того, яким чином скоєно дію або вказує ступінь якості ознаки предмета, про яку ведеться в головній.

У подібних синтаксичних конструкціях до підпорядковій пропозиціїставляться питання: «як?», «як?», «наскільки?», «якою мірою?» та інші. Залежна частина співвідноситься:


Складнопідрядне речення з підрядним обставинним способу дії завжди будується так, що головна частина стоїть перед залежною. Якщо змінити їх місцями, то утворюється інше значення. Наприклад:

  1. Сніг був таким яскравим (якою мірою?), що очі починали сльозитися через кілька хвилин знаходження на вулиці.
  2. Очі починали сльозитися через кілька хвилин перебування на вулиці (з якої причини?), бо сніг був такий яскравий.

Додатковий час

Коли залежна частина вказує на те, коли відбувалася подія, то це складнопідрядна пропозиція з підрядним обставинним часом. При цьому залежна частина відноситься не до окремого поняття, а до всієї головної, і дає відповіді на питання «коли?», «Як довго?», «Доки?», «Відколи?».

Вони з'єднуються за допомогою тимчасових союзів «коли», «як тільки», «ледь», «поки що», «доки», «з тих пір як» та іншими. При цьому в основному реченні можуть знаходитися слова, що мають значення часу, наприклад «тоді», «після того», «до того часу» та ін.

  1. Того дня (коли саме?), коли я прийняв це рішення, у барі Критеріон хтось ударив мене по плечу (А. Конан Дойл).
  2. А тепер трохи посидіть тут (як довго?), Поки я збігаю перекусити (Ж. Сіменон).

У таких синтаксичних конструкціях можуть використовуватися складні спілки, які поділяються комою на дві частини. При цьому одна з них знаходиться в головному реченні як вказівне слово, а друга - у підрядному у вигляді спілки ( Вже минуло 30 років з того часу, як він залишив рідне місто).

У разі, якщо вказівне слово відсутня, залежна частина може бути як до, і після головної, але у випадках вона фіксується:

  1. Якщо складнопідрядні пропозиції з підрядними обставинами використовують спілки «як», «як раптом», то вони перебувають після головного ( Обід уже добігав кінця, як раптом приїхав ще один гість).
  2. Якщо використовуються подвійні спілки, такі, як «коли… тоді», «тільки… як», «коли…. то». У даному випадкупідрядне знаходиться перед головною частиноюа другий фрагмент подвійного союзу при цьому може бути опущена ( Коли випаде перший сніг, то зграя рушить на південь).

В інших випадках місце придаткового може змінюватися, не впливаючи на зміст речення.

Придаткові місця

Складнопідрядна пропозиція з додатковим обставинним (приклади нижче) може вказувати на місце дії або його направлення. Воно відповідає питанням «де?», «куди?», «звідки?» і відноситься до конкретного слова в головній частині, яке може бути виражене прислівником (там, туди, звідти, всюди, скрізь та іншими).

  1. Усюди (де саме?), куди не глянь, була вода.
  2. Я родом звідти (звідки?), де ніколи не знали злиднів.

Зв'язують складнопідрядну пропозицію з підрядним обставинним місця союзні слова «куди?», «де?», «звідки?» Залежна частина у подібних синтаксичних конструкціях стоїть після визначуваного слова.

Додаткові умови

Складнопідрядні пропозиції з підрядними умовами дають відповідь на запитання «за якої умови?», «у якому разі?» Подібні синтаксичні конструкції позначають умови, за яких відбуваються дії, названі в головній частині. У них залежна пропозиція може відноситися як до головної частини, так і до окремого присудка, і приєднуватися за допомогою спілок «якщо», «як» (у визначенні «якщо»), «коли», «кіль» і «коли» (у ролі "якщо").

Складнопідрядна пропозиція з додатковим обставинним (приклади нижче це підтверджують) умови можуть перебувати як до головного, так і після нього:

  1. Якщо ти так хочеш, бути за цим (за якої умови?).
  2. Можна отримати шанс виграти в лотерею (якщо?), якщо купувати квитки регулярно.
  3. Якщо купувати квитки регулярно, можна виграти в лотерею (від перестановки зміст пропозиції не змінилося).

Часто подібні синтаксичні конструкції використовують союзи, які з двох частин: «якщо…то», «якщо…. так», «якщо…. тоді» ( Якщо завтра буде дощ, то ми не підемо за грибами).

Підрядне цілі

Цілі вказують на те, з якою метою відбувається дія, зазначена в основній його частині. Вони дають відповіді на запитання «навіщо?», «З якою метою?», «Для чого?»

Частини подібної синтаксичної конструкції приєднуються спілками «щоб», «для того щоб», «для того щоб», «аби», «потім щоб» та іншими, наприклад:

  1. Щоби дійти швидше, він прискорив кроки (з якою метою?).
  2. Для того, щоб бути корисним людям, потрібно багато працювати над собою (навіщо?).
  3. Я сказав це для того (навіщо?), щоб зловити батька.

Складні спілкиможуть бути розділені, тоді між ними стоїть кома. Одна частина залишається у головному реченні, а союз «щоб» - у залежному.

Додаткові причини

Складнопідрядні пропозиції з підрядними обставинними причини вказують на підставу того, про що йдеться у головній частині. Залежна пропозиція повністю відноситься до головного і відповідає на запитання «з якої причини?», «Чому?», «Чому?» і приєднується спілками «бо», «благо», «бо», «бо», «бо» та іншими, наприклад:

  1. Завдяки тому, що ми згуртувалися, суперники не змогли перемогти нас (з якої причини?).
  2. Вона була сумна (чому?), бо осінь принесла дощі та холод.
  3. Ми вирішили зробити привал (чому?), бо йшли шість годин поспіль.

Додаткова пропозиція у подібних синтаксичних конструкціях зазвичай стоїть після головного.

Додаткові слідства

У складнопідрядних реченнях з подібними підрядними вказується на висновок, зроблений за змістом основної частини. Воно відповідає на запитання «що сталося через це?» Залежний фрагмент приєднується до головного союзу "так що" і завжди йде після нього, наприклад:

  1. Спека посилилася (що сталося через це?), тож довелося шукати укриття.
  2. Дівчинка заплакала (що сталося через це?), тож довелося поступитися її проханням.

Не слід плутати цей вид конструкцій з підрядними ступенямиі заходи, у яких використовують прислівник «так» і союз «що» ( За літо він так засмаг, що його волосся здавалося білим.).

Підрядне поступки

Складнопідрядні речення з цими підрядними дають пояснення подіям, що сталися всупереч тому, про що йшлося в основній частині.

Вони відповідають питання «незважаючи на що?», «всупереч чому?» та приєднуються до основної частини:

  • спілками «хоча», «хоч… але», «не дивлячись на те що», «нехай», «нехай» ( Надворі були великі калюжі, хоча дощ йшов учора);
  • союзними словами з часткою "ні" - "як ні", "скільки ні" "щоб ні" ( Скільки не майстрував дід крісло - качалку, воно у нього виходило кривобоким).

Таким чином, додаткові поступки вказують, чому дія не спрацювала.

Придаткові обставинні

Придаткові обставини заміняють позицію обставин різного родута відповідають на питання, характерні для обставин. У російській мові представлені наступні видиобставинних придаткових пропозицій: часу, місця, причини, наслідки, умови, поступки, порівняння, способу дії, міри та ступеня. У всіх трьох навчальних комплексахвиділено ці види придаткових речень, але придаткові образидії та ступеня об'єднані в них в одну групу.

Складнопідрядні пропозиції з підрядними часами

Додатковий час відноситься до всієї головної частини, вказує на час перебігу дії в головній частині, відповідає на запитання коли? як довго? з яких пір? до яких пір?та приєднується до головної частини за допомогою підлеглих спілок коли, як, поки, ледве, тільки, перш ніж, в той час як, до тих пір поки, відколи, як раптомта ін.:

З тих пір як ми знаємо один одного, ти нічого мені не дав, окрім страждань(М. Ю. Лермонтов).

Щойно ви зупинитесь, він починає довгу тираду(М. Ю. Лермонтов).

За наявності у головній частині слова зі значенням часу, у тому числі вказівного слова тоді, підрядна приєднується союзним словом колистоїть після цього слова в головній частині і відноситься саме до нього :

Нині , коли я відкрив вікно, моя кімната наповнилася запахом квітів, що ростуть у скромному палісаднику(М. Ю. Лермонтов) - підрядне відноситься до прислівника ниніта приєднується союзним словом коли, що є обставиною.

Від пропозицій із співвідносною говіркою в головній частині потрібно відрізняти пропозиції з складними спілкамиякі можуть бути розбиті на дві частини коми. Такі спілки зустрічаються у СПП з підрядними тимчасовими, а й у інших їх типах. Розбиття союзу комою не змінює його часткової приналежності та типу придаткового речення. Наприклад, пропозиції Дощ іде,з тих пір як ми повернулисяі Дощ ідеВідтоді , як ми повернулисямають у своєму складі один і той самий союз з тих пір як.

У науковій літературіпредставлена ​​також точка зору, згідно з якою при розчленуванні союзу комою він розпадається на дві частини, перша частина входить до складу головної речення як співвідносне слово, а друга виконує роль союзу. Тип придаткового може змінитися. Наприклад, пропозиція Це сталося у той час, коли нікого не булоу цьому випадку має інтерпретуватися не як СПП з підрядним часом, а як СПП з підрядним визначальним.

За відсутності вказівного слова додаткова частина СПП часу може бути у будь-якій позиції стосовно головної частини. Існують лише два випадки, коли становище придаткової частини фіксоване.

1) використаний союз як, як раптом,що виражає ставлення раптовості, несподіванки між ситуаціями, названими в головній та придаткової частини. Додаткова частина стоїть після головної:

Уже мій капелюх був майже сповнений горіхами,як раптом почув я шурхіт(А. С. Пушкін);

2) використаний двокомпонентний (подвійний) союз коли --тоді, тільки-но --як коли --тота ін Другий компонент цих спілок міститься в головну частину і може бути опущений; підрядна частина розташовується перед головною:

Ледве я накинув бурку,як повалив сніг(М. Ю. Лермонтов).


Тимчасові придаткові містять вказівку на час дії або прояви ознаки, про які йдеться в головній частині пропозиції. Придаткові часу відповідають на запитання «коли?», «Як довго?», «З якого часу?», «Доки часу?», «На скільки часу?» і ставляться до всієї головної частини: Як у ворота чавунні в'їдеш (коли?), торкнеться тіло блаженна дрож (А. Ахматова); По синіх водах океану, лише зірки блиснуть у небесах, корабель самотній (коли?) мчить, мчить усім вітрилах (М. Лермонтов); Хтось поклав листа на п'яльці. і втік (коли?), перш ніж Марія Кирилівна встигла образу митися (А. Пушкін); У міру того як ми просувалися до озера Ханка, течія ставала повільнішою (коли?) (В. Арсеньєв).
Придаткові часу можуть виконувати функцію поширення головної частини, коли в ній немає обставин часу: Сонце вже було високо, коли я відкрив очі (В. Гаршин); Коли ми поверталися назад, ліс зовсім прокинувся і ожив і весь наповнився пташиним радісним гомоном (А. Купрін), або уточнювати обставину часу, що є в головній: Перш, коли я був молодший, мої рідні та знайомі знали, що зі мною робити. .(А. Чехов); Весною, коли земля розмерзнеться, люди теж ніби стають м'якшими (М. Горький).
Тимчасові відносини в складному реченні можуть бути ускладнені причинно-наслідковими і порівняльно-противними: Коли людина втомлена і хоче спати, то їй здається, що той самий стан переживає і природа (А. Чехов); Поки слуги керувалися і поралися, пан вирушив у загальну залу (Н. Гоголь). У цих пропозиціях співвідношення у часі відсунуто другого план. Неускладнені тимчасові відносини встановлюються лише тих пропозиціях, придаткові яких містять вказівку ті чи інші визначення часу (Коли минуло десять років...; Коли настав ранок тощо. буд.).
Тимчасові підрядні частини можуть займати по відношенню до головної частини будь-яке положення. Обмеження пов'язані тільки з тими випадками, коли вони уточнюють значення наявного в головній частині обставини часу і, природно, поміщаються після нього: А зараз, як очі заплющу, бачу тільки батьківська хата(С. Єсенін); Усюди, де тільки ліс був раніше, лежали землі білі полотна місячного світла (В. Катаев).
Певний порядок проходження частин пов'язаний також із застосуванням подвійних спілок. У таких випадках головна частина, обов'язково постпозитивна, має слова-скріпи: Тільки-но Ростов встиг передати листа і розповісти всю справу Денисова, як зі сходів застукали швидкі кроки (JI. Толстой); Коли письменник з оповідача перетворюється на мислителя, він художник істинний (Ю. Бондарєв); Коли ж він розплющив очі, то в них уже світилися уважні теплі іскри (А. Купрін).
Обов'язковий порядок частин і пропозиціях типу: Не минуло й десяти хвилин, як ми рушили з місця; Селянин ахнути не встиг, як на нього ведмідь насел (І. Крилов), де тимчасові відносини створюються загальною семантикою лексично обмежених та структурно пов'язаних оборотів не пройшло і... як; не встиг... як, не минало дня... щоб, не встиг... а. Такі пропозиції експресивно забарвлені (тип речення з так званим взаємним підпорядкуванням).
Складні речення, що виражають тимчасові відносини, за значенням поділяються на речення з ставленням одночасності та речення з ставленням разновременности. Ці відносини виражаються засобами зв'язку (спілками та союзними словами) та видовременними значеннями дієслів.
Ставлення одночасності виявляється у реченнях з підрядними, приєднуються спілками коли, поки, як, поки, поки, тоді як і формами дієслів (зазвичай дієслова в головній і придатковій частинах не досконалого виглядуодного часу).
Союз коли служить для вираження відносин одночасності без підкреслення збігу у часі дій головної та придаткової частин: Особливо добре в альтанці в тихі осінні ночі, коли в саду шумить напівголосний неквапливий стрімкий дощ (К. Паустовський); Бували моменти, коли вона талано скрикувала, талано вмирала (А. Чехов); Дідусь був старий спритний і не гидував подружитися на боці, коли їздив у візництво (Ф. Гладков). Досить рідко у тому значенні використовується союз як (архаїчний чи просторечный): Як підійшла сінозбирання, встановилася суха, спекотна погода (Ю. Нагібін). Союз коли може співвідноситися з прислівником тоді в головній частині, що підкреслює момент збігу дії: Подібні думки стали спадати мені на думку наприкінці життя, тоді, коли я зводив рахунки зі своєю юністю (В. Катаєв); Тоді сироті свято, коли білу сорочку дадуть (Прислів'я).
Союзи поки, поки, поки підкреслюють збіг термінів дії, показують, що дію головної частини цілком укладається в проміжок часу дії придаткової: Чи не мене чотири роки, поки йшла війни мука, тріпала всяка погода, мотала всяка їзда (А. Твардовський); І поки божевільний звір метався по клітці, господар звіринця милувався ним, захоплювався його силою (В. Біанки); Куй залізо, поки гаряче (Приказка); Поки ми переходили через галявину, турки встигли зробити кілька пострілів (В. Гаршин).
Союз у той час як (при дієсловах досконалого вигляду) підкреслює момент збігу дії придаткової частини з дією головної: У той час як товариш мій зупинився, майнув перед моїми очима великий метелик (С. Аксаков); Коли Єгорушка дивився на сонні обличчя, несподівано почувся тихий спів (О. Чехов).
Відношення різночасності виражається союзами коли, поки, поки, поки, після того, як, як тільки, тільки-но, тільки-но, тільки-но, тільки трохи, як, тільки-но, перш ніж, раніше ніж, перед тим як, а також співвідношенням видових форм дієслів-присудків і порядком розташування головної та придаткової частин речення.
Складні речення з відношенням різночасності мають два основні різновиди: в одних реченнях дія головної частини слідує за дією придаткової, в інших - дія головної передує дії придаткової.
Найбільш уживаними є конструкції з позначенням того, що дія або стан, про який йдеться в головній частині пропозиції, слідує за дією або станом, позначеним у придатковій. як тільки, щойно, тільки, тільки "лише, тільки, трохи, як, тільки, тільки. Сказувані в такому випадку виражаються дієслівними формами досконалого виду і рідше - недосконалого.
Оскільки союз коли вживається й у реченнях із ставленням одночасності, основним засобом вираження послідовності дій чи станів служить дієслівна формадосконалого виду у придатковій частині.
Складні речення із союзом коли за наявності дієслів досконалого виду в головній та придатковій частинах позначають, що дія головної частини слідує за дією придаткової: Коли барабанщик увійшов до хати, Петрик сів подалі від нього (JI. Толстой); Коли стих уже тупіт його коня, я пішла кругом на терасу і знову почала дивитися в сад (JI. Толстой). Наявність у головній частині речення дієслова недосконалого видуслужить засобом позначення те, що вчинення дії придаткової частини збігається з продовженням дії головної: Коли багато знаєш, складно складати (Д. Гранін); А коли, крізь хвилі фіміама, хор гримить, тріумфуючи і погрожуючи, дивляться в душу суворо і вперто ті ж неминучі очі (А. Ахматова).
У складних реченнях з спілками як, як тільки, тільки, тільки, тільки, тільки, тільки, ледве, ледве вказується на те, що дія або стан головної частини пропозиції слідує за дією або станом (або його початком) придаткової особливо швидко : Ця історія тривала щоразу, як приїжджав Азамат (М. Лермонтов); І щойно землю рідну побачить у темряві нічному, знову його серце тремтить і очі палають вогнем (М. Лермонтов); Трохи ранок висвітлив гармати і ліси сині верхівки, французи тут як тут (М. Лермонтов); Як тільки настав ранок, спів дверей лунав по всьому будинку (Н. Гоголь); Щойно сонце вийшло з-за гори і почало освітлювати долину, хвилясті хмари туману розсіялися (Л. Толстой).
Союз після того, як вказує, що дія головної частини пропозиції починається тільки після закінчення дії придаткової: Після того як були виготовлені прописані мені окуляри, настав час від'їзду з Москви (М. Ісаковський); Льодохід починається чомусь найчастіше по темним ночам, після того, як «підуть яри» (К. Паустовський).
Союз відколи підкреслює початковий моментдії головної частини: Відколи вона відмовила Андрію, старий був з Іонною офіційно сухий, а Маріанна ледь відповідала їй (В. Панова). Складні спілки після того, як з тих пір як і інші можуть розчленовуватися, в придатковій частині в такому випадку залишається лише союз як: З тих пір, як мій ямник їхав ззаду, він став ніби веселішим і балакучішим (JI. Толстой).
Іншу групу пропозицій із ставленням різночасності становлять пропозиції, у яких дію чи стан головної частини передує дії чи стану придаткової. У таких реченнях підрядна приєднується через союзи перед тим, як перед тим, як, поки, поки, поки.
Пропозиції з союзами перш ніж, раніше ніж можуть ускладнюватися порівняльно-противними відносинами: І, ще раніше ніж Сергійко міг розглянути, що це таке, він зрозумів по стрекоту, що наповнив степ, що це рухається загін мотоциклістів (А. Фадєєв). Такого ускладнення може і не бути: Перш ніж навчати хлопчика, я маю пізнати його душу (А. Чехов); Потрібно було спробувати багато доріг, перш ніж зупинитися на якійсь із них (М. Добролюбов).
Неускладнена вказівка ​​на те, що дія або стан головної частини пропозиції передує дії або стану придаткової, міститься в пропозиціях із союзом перед тим як: У хаті ще висить на цвяху, праворуч від дверей, шахтарська куртка батька, як він сам її повісив, прийшовши з роботи, перед тим, як іти у військкомат... (А. Фадєєв); Перед тим як знову рушити в дорогу, Олексій Мересьєв вирізав з ялівцю палицю (Б. Польовий). Союз перед тим, як може розчленовуватися; Він вискочив з дому в останній момент перед тим, як обвалився дах (В. Ільєнков).
Те саме значення може бути передано спілками поки, поки, поки, але із зазначенням межі, до якої продовжується дія головної частини: Але в інші дні доводилося довго вдивлятися і нишпорити, поки не знайдеться сімейка боровичків в тісних чепчиках-(В. Набоков); Ляжу спати і шепочу вірші, доки не засну (М. Горький).
Позначення межі може підкреслюватися наявністю в головній частині поєднання до тих пір: Чомусь я мовчазною вказівкою собаки не надавав значення і займався своїми думами доти, доки ззаду мене не почувся новий шурхіт (М. Пришвін).
Серед складних пропозиційз підрядними часу даного типує пропозиції, придаткові яких набувають великої самостійності, що наближає ці пропозиції до складносурядних. Такі перехідні випадки між твором і підпорядкуванням виникають при вживанні союзу як (у поєднанні з раптом): Я зібрався було встати і знову спробувати щастя, як раптом мої очі зупинилися на нерухомому людському образі (І. Тургенєв); Розігнався Андрій і мало не наздогнав Голокопитенка, як раптом чиясь сильна рука вхопила за привід його коня (Н. Гоголь).
Необхідно відрізняти придаткові часу від інших придаткових, приєднаних союзним словом коли: Трапляються такі милі хвилини (які?), коли людині хочеться помовчати (В. Поволяєв) - додаткова визначальна; Ще до суду в камерах обговорювалося (що?), коли поведуть по етапу (Л. Толстой) – додаткова з'ясувальна; Коли б я зла людинабув, то хіба я (за якої умови?) випустив би видобуток з рук (Д. Мамин-Сибиряк) - додаткові умови; Коли Каретников прокинувся, то ніяк (коли?) не міг відірвати голову від чогось твердого (В. Поволяєв) – підрядного часу.