Biograafiad Omadused Analüüs

Katkend tunnist nimisõnade soo teemal. Nimisõnade soo tunniplaan (3. klass) teemal

Vene keele tund 3. klassis

Tunni teema: Nimisõnade sugu (2. õppetund-konsolideerimine)
Tunni eesmärk:
- laiendada oma arusaamist nimisõnast, määrata nimisõnade sugu, tutvustada mõne nimisõna soo määramise tunnuseid
Ülesanded:
- rikastada õpilaste sõnavara;
- arendada sidusat kõnet, õigekirjavalvsust;
- kasvatada huvi õppimise vastu, armastust looduse vastu.

Interdistsiplinaarsed sidemed: Valgevene keel, inimene ja maailm, kirjanduslik lugemine.

Tundide ajal:

1. Organisatsioonimoment.Üksteist ja külalisi tervitades.

2. Kodutööde kontrollimine(vastastikune registreerimine paaris)
- Tõstke käed, kes leidis teie naabri vihikust vigu?

Kuidas nimisõnad muutuvad? (numbrite, soo järgi)
-Millised sõnad aitavad meil nimisõnade sugu määrata?
-Mis on kuninganna luuletus viimase õppetunni muinasjutust?
Ma mäletan naiselikku sugu
Ja ma ütlen: "Ta on minu."
Ja mehelik sugu jääb mulle meelde
Ja jälle ma ütlen: "Ta on minu."
Neuter sugu: "See on minu."
See reegel on minu! (teie)

3. Tunni teema ja eesmärgi väljaütlemine. (Töölaual)
4. Õigekirja soojendus. Kalligraafia
- Et teada saada, mis tähte me täna kirjakeeleminuti jooksul kirjutame, peame sõnad ära arvama ja õigesti üles kirjutama.
*Magamismööbel, millele asetatakse madrats ja voodipesu (VOODI)
*Hommikutoit, toit enne lõunat (HOMMIKUSÖÖK)
*Linna elektritee, tavaliselt maa all (METRO)
*Puu oranžikaspunaste viljadega - söök härjapoegadele (PIHLAKAS)
*Aiataim piklike roheliste viljadega (KURK)
*Kootud toode asjade hoidmiseks, pakendamiseks, kandmiseks (KORV)
- Mis on neil sõnadel ühist? (sõnaraamat)
-Vaadake hoolikalt kõiki sõnu ja leidke kaashäälik, mis kõigis nendes sõnades esineb? (R)
Rr ry ry ry pilliroo puud tee safran piimakübar
-Selgitage sõnadega õigekirjamustreid.
-Millist uut sõnavara sa viimases tunnis õppisid? (nädal - mõtle selle sõnaga lauseid välja) Mitu päeva on nädalas? (7)
5. Tunni edenemine:
- Miks on elus 3 - vastavalt perekonna liikide arvule? (muinasjuttude järgi 3 kuud igal aastaajal jne)

Tunni 3 etappi: MÄRTS, APRILL, MAI (avame tahvlil kordamööda loodusplakatid kuude nimetustega)
1) MÄRTS (kuidas kõlab kuu nimi valgevene keeles, kirjelda veidi looduslikke muutusi) Käsitletu kordamine. Tahvlil on pildid objektide nimedega. Jaotage need rühmadesse (määrake perekond)
Probleem:
Tahvlile on kirjutatud (või dikteeritud) veel mõned sõnad - känguru, šampoon, kohv, kakao.

Kas need on nimisõnad? Tõesta seda.
– Määrake selle nimisõna sugu. (Ülesanne, millele ei saa vastata.)
– Miks on teil raske sellele küsimusele vastata? (Me ei tea sellist lõppu, me ei saa kasutada vihjet: tema, ta.)
------- Lahenduse leidmine.
Selliseid sõnu nimetatakse laenatud sõnadeks. Need on muutumatud (lõpp ei muutu) Need sõnad kannavad rahvuslikku maitset (värvimist): kängurud elavad ainult Austraalias, kohvi kasvatatakse Brasiilias ja kakaod Ameerika troopilistes metsades. Vaatame, kuidas need kombineeritakse teiste sõnadega (võib-olla leiate neist vihje?)
– Mis on abisõnade lõpud?
- Milline?
– Milliseid sõnu on vaja lisada, et oleks selge, mis soost need nimisõnad on? (Peate lisama omadussõnu: suur känguru, kange kohv, magus kakao, uus šampoon.) Soovitame selle üles kirjutada ja kõnes õigesti kasutada: (millise?) šampooniga juukseid pesta.
– Mida teile nende sõnadega seotud ülesandes pakutakse? (Pidage meeles nende nimisõnade sugu.)
2) APRILL Avame järgmisel kevadkuul. Mis püha me täna tähistame? (ülemaailmne tervisepäev)

6. Kehalise kasvatuse minut
Pange oma peopesad valmis. Õpilased kükitavad, kui kuulevad naissoost nimisõna. Varvastele tõusmine on meessoost nimisõna. Nad plaksutavad, kui kuulevad neutraalseid nimisõnu. Ole ettevaatlik!
(Mari, mesitaru, soo, järv, orav, suhkur, vihm, kalender, piim, kajakas, vikerkaar, suvi, tuli, rätik, kevad)
Probleem: Õpetaja nimetab nimisõnad:
juhataja, nutune, tark tüdruk, kiusaja, unine.
Kuhu me need viime? Need on tavalised nimisõnad. Nende sugu saab määrata ainult lauses, mis põhineb neile viitaval sõnal. Too näiteid.

7. Töö õpikuga. Nt 170 (2 õpilast - tahvlile, igaüks 3 sõnaühendit, 1 - tahvlil - analüüsib 3 esiletõstetud sõna vastavalt nende koostisele)
- Tuletagem meelde, millised need nimisõnad on valgevene keeles. Teeme järelduse (peate meeles pidama, nagu laenatud sõnade õigekiri)
3) MAI (kuidas nimi valgevene keeles kõlab, järeldused, looduse kirjeldus)
Vestlus sõprusest ja vastastikusest abist.
8. Ülesanded rühmades (5 minutit)
- Hästi tehtud, kõik tegid seda. Ülesannete kontrollimine, analüüsimine.

9. Mäng "Leia vead" (laual)
10. Tunni kokkuvõte, refleksioon.
Mida sa täna tunnis õppisid?
Kuidas tõestada, et nimisõna on neutraalne, naiselik või mehelik?
Kuidas määrata sugu, kui nimisõna pärineb teisest keelest; üldine tüüp; kas see on mitmuses?
Kes on täna oma tööga rahul?

11. Kodutöö (3 erinevat ülesannet - joonistatud paberile (puust lehe kujul) ***harjutus 172
***harjutus 173
***kirjutage üles 2 sõna – kummagi soo nimisõnad
(mees, naine, keskmine)
Grupiülesanded.

Kaart 1
Nimisõnad on antud. Tõmmake igas rühmas maha 1 lisamärk. Ülejäänud osas määrake perekond ülalt.

Märkmik, ajakiri, märkmik, pastakas.

Õepoeg, õde, koolipoiss, kasuema.

Riidekapp, vaip, diivan, riiul.

2. kaart
-Punktide asemel sisestage loomade nimed. Määrake nende sugu.

Näljane kui... Kaval kui... Argpüks nagu... Räpane kui... Terve

Nagu... Täispuhutud nagu... Loll nagu... Jutuline nagu...

Kaart 3
-Leia sõna, millel on vale täht. Kirjutage, milline sõna peaks vanasõnas olema, määrake sugu.
Vurrud on head, aga kaks on parem. Nälg ei ole pintsel. Üksi tuhas pole sõdalane.

Argpüks kardab oma laiskust. Oodake halba ilma. Lambanahas rügement.

Argpüks toidab, aga laiskus rikub. Kannatlikkust ja

Tiik saab kõik purustatud. Ilma fordi tundmata ärge sekkuge moesse.

Kaart 4.
Sisestage puuduvad tähed, määrake nimisõnade sugu.
ar_mat vet_r l_mon

L_pata õigekirja_gramm b_reza

Apple'i ribi on õige

T_mat young_sha sh_se

M_rehvikalender ch_ryomukha

Tunni kokkuvõte

vene keeles 2. klassile

teemal:

“Substantiivide sugu.

Nimisõnade soo määramine"

Planeeritud tunni tulemused: Õpitakse tooma näiteid nais-, neutraalsetest ja meessoost nimisõnadest, määrama nimisõnade sugu isikupäraste asesõnade abil.

Metasubjekt UUD:

hariv

- oskama objekte analüüsida oluliste ja mitteoluliste tunnuste tuvastamisega;

Oskab võrrelda ja liigitada kindlaksmääratud kriteeriumide järgi;

regulatiivsed

Seadke eesmärgid, mis keskenduvad õpilaste arusaamisele õppetunni õppe-kasvatustöö suuna sisust ja oodatavatest tulemustest - eesmärgi seadmine;

Oskab hinnata tegevuste elluviimist vastavalt kindlaksmääratud välistele ja sisemistele kriteeriumidele, teha vajalikke kohandusi ja täpsustusi;

suhtlemisaldis

Töö õpetajaga;

Kasutada aktiivselt kõnevahendeid erinevate kommunikatiivsete probleemide lahendamiseks, konstrueerida monoloogilisi väiteid;

Töötage rühmas.

Isiklik UUD:

omandada uus sotsiaalne roll “Ma olen üliõpilane”;

Anda õpilastele iseseisvust haridusprobleemide lahendamisel;

Loo täiskasvanuga koostöökogemuse kujundamise olukord.

Varustus: multimeediaprojektor, interaktiivne tahvel, kaardid nimisõnadega, inimmudel, liimipulk, värvilised ringid.

Õppetunni sammud

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Meetodid ja tehnikad

Enesemääramine tegevuseks.

Tere hommikust!
Päev on alanud.
Esiteks ajame laiskuse minema.
Ära ole klassis igav
Ja tööta ja loe!

Alustame oma õppetundi,
See on poistele kasulik.
Püüdke kõike mõista
Õppige saladusi paljastama,
Andke täielikud vastused,
Et töö eest palka saada
Lihtsalt "viie" märk!

Kõik täidavad õpetaja soove.

Paaris töötama.

Esitlus.

Teadmiste värskendamine

Tähelepanu, tüdrukud!

Tähelepanu, poisid!

Pange oma käed valmis

Siruta sõrmi.

Niisiis, avage oma märkmikud ja kirjutage hoolikalt kalligraafilise käekirjaga kaunilt:

Kahekümne kuues jaanuar

Klassitöö.

Kirjuta tahvlile:

Häbi pole mitte teada, häbi on mitte õppida

Poisid, kuidas te sellest väitest aru saate? Kas olete temaga nõus?

Teen ettepaneku õpetada tänast õppetundi moto all: kõik, mis pole teada, on huvitav. Vene keel on rikas saladustest. Täna tunnis peab igaüks teist läbi viima oma uurimistööd ja tegema oma avastuse.

Sõnavaratöö

Pakun teile väga huvitava ülesande: küsin mõistatusi ja teie kirjutate vastused märkmikusse komadega eraldatud reale.

Pidage meeles: esimene sõna kirjutatakse suure algustähega.

Väikesed majad

Nad jooksevad mööda tänavaid

Poisid ja tüdrukud

Majad transporditakse. ( A buss)

Ma jooksen, hoian juhtmetest kinni

Ma ei eksi kunagi ära (tro ll ebuss)

Laev sõidab kollasel merel.

Ta läheb, lõikab lainet,

Torust voolab teravili. (Sellele O mbine)

Nad ei sööda mulle kaera,

Nad ei sõida piitsaga,

Ja kuidas see künnab -

Seitsme adra lohistamine. (tr A näitleja)

Ei sulgi ega tiiba,

Ja kiiremini kui kotkas.

Niipea kui ta saba välja laseb -

Lendab tähtede poole. (R A chum lõhe)

Poisid, mis on neil sõnadel ühist?

(nad vastavad küsimusele mida?)

Mida nad mõtlevad?

(tähistavad objekte, elutuid, tavalisi nimisõnu, seisavad ainsuses)

Mis osa kõnest need on?

Mis on nimisõna?

Poisid, pidage meeles nende sõnade õigekirja, need on sõnaraamatu sõnad. Toome esile sõnade kirjapildid.

Teadmiste värskendamine.

Meil on täna tunnis kass Leopold, kes reisib meiega kogu tunni vältel ja aitab sul uusi asju õppida.

Ta pakub huvitavat ülesannet: teie laudadel on kaardid ülesannetega, peate need sõnad üles kirjutama, kõrvaldades lisasõna.

1. rühm - ema, tüdruk, ilm, jope,kärbsed.

2. rühm - isa,ilus, poiss, onu, kampsun.

3. rühm – tiib,särav, päike, lõbu, ratas.

Poisid, milliseid sõnu saab kõnes nimisõnade asemel kasutada? Need sõnad osutavad neile, kuid ärge nimetage neid (Asesõnad – need on meie abilised täna tunnis – HE, MY, SHE, MINE, IT, MINE.)

Poisid, jätkame tööd samade sõnadega. Soovitan välja mõelda lause ühega neist sõnadest, kirjutada see vihikusse ja tõsta esile grammatiline alus. Mis on grammatiline alus?

Näiteks:

Ema läks metsa.

rühm 2-

Isa ehitas maja.

rühm 3-

Päike paistab eredalt.

Proovime nüüd nimisõnaga väljendatud subjekti asendada asesõnaga.

Näiteks:

Ta läks metsa.

rühm 2-

Ta ehitas maja.

rühm 3-

See särab eredalt

Kuidas määrata naiselikku, mehelikku või neutraalset? (Asenda asesõnaga)

Poisid, millised asesõnad meid selles aitavad? (ta ta ta)

Lapsed on jagatud 3 rühma.

Analüüsige materjali.

Rühmatöö, esitlus,

Mängu "Leia veider välja" elemendid.

Õppeülesande püstitamine.

Kas esimese, teise ja kolmanda rühma nimisõnadel on vahe?

Milline? (neid on erinevaid)

Millest me täna tunnis räägime?

Õige, õpime tundma nimisõna uut grammatilist tunnust – sugu.

Sõnastage meie tunni teema:

"nimisõnade sugu"

Nii et poisid, millise väljakutse peaksime endale seadma?

(tunni eesmärgid on mõista, mis on nimisõnade sugu, õppida määrama nimisõnade sugu, tuvastada iga soo tunnused).

Niisiis, me õpime ära tundma nime soo nimisõna.

Kuid selleks, et saaksite meie tunni teemast paremini aru, tahan teile tutvustada ühte väga huvitavat muinasjuttu.

Ühes kuningriigis elasid nimisõnad. Esiteks nimisõnad. olid väga-väga sarnased, et kuninganna ise ajas nad segadusse. Ja nii annab kuninganna välja dekreedi: „Kes minu nimisõnateenijate jaoks sümboolika välja mõtleb, saab tasu.
Ja teises kuningriigis elasid mees ja naine. Nad olid ahned. Nad kuulsid käskkirja ja jõudsid kuningriiki. Nad asusid innukalt tööle. Kuid kõigepealt otsustasid nad kõik sõnad omavahel ära jagada. Sõnu on palju, aga elu on lühike. Nad jagasid sõnu, jagasid. Jah, neid ei eraldatud kunagi täielikult.
Kuninganna tuli ja ütles:
- Olgu sõnad, mille mees enda jaoks võttis, mehelikud (kaasa arvatud: abikaasa, vend, onu, laud jne)
Need sõnad, mille naine leidis, on naiselikud (kaasa arvatud sõnad: naine, tütar, ema, kevad jne.) Ja need, mis jäävad määratlemata, on neutraalsed (kaasa arvatud sõnad: aken, päike, taevas jne.)"
Sellest ajast peale ei ajanud kuninganna nimisõnu omavahel segamini, kuna teadis nimisõnade eristamise saladust.

Nad analüüsivad oma kogemuste ja teadmiste põhjal.

Vestlus teema juurde viimisega.

"Uute teadmiste avastamine."

(8 minutit)

Luuletus:

Ma mäletan naiselikku sugu

Ja ma ütlen: "Ta on minu."

Ja mehelik sugu jääb mulle meelde

Ja jälle ma ütlen: "Ta on minu."

Neuter sugu: "See on minu."

See on sinu reegel.

Vene keel on terve teadus. Ja praktilised teadmised peavad põhinema teadusel. Nii et loeme reeglit lk 25

Iseseisev töö, analüüs ja süntees, kõne arendamine.

Töö õpikuga.

Rühmatöö, teadmiste avastamiseni viiv dialoog.

Esmane konsolideerimine

Lehekülg 25 harjutus 39. (nimisõna soo määramine)

1 õpilane kirjutab üles naiste sõnad. mingis mõttes (laine, tädi, maa, tüdruk, lumetorm)

2 õpilast kirjutab üles sõnad abikaasa. mingis mõttes (onu, laud, vanaisa, poiss, diivan)

3 õpilast kirjutab sõnu kolmap. mingis mõttes (pesa, meri, mantel, päike, kleit)

Niisiis, millisesse kolme rühma me sõnad jagasime? Kuidas me tegime kindlaks, millisesse rühma sõnad kuuluvad? Millise küsimuse esitame perekonna määramiseks?

Lehekülg Harjutus 26 40 (nimisõnalõpude rõhutamine)

Järeldus: lugege lk 26 olevat materjali lõppude kohta.

Lapsed lähevad tahvli juurde ja määravad nimisõnade soo.

Töö juhatuses, kommentaarikiri.

Iseseisev töö enesetestiga vastavalt standardile.

Slaidile kirjutatakse nimisõnad. Jaotage need soo järgi kolmes veerus.

Kontrollime oma vastuseid Leopoldi vastustega.

Käed üles:

Kes täitis kõik ülesanded õigesti?

Kes tegi 1-2 viga?

Täitke ülesanne iseseisvalt ja leidke vigu.

esitlus, enesehinnang.

Uute teadmiste kaasamine teadmiste süsteemi ja kordamine.

Poisid, siin on veel üks ülesanne.

Lugege rahvatarkusi ja selgitage nende tähendust. Kirjutada lauseid. Täitke puuduvad tähed ja selgitage nende õigekirja.

Maailm valgustatud koos…nt.

Sõprus- suurepärane jõudu.

Tee d...vend kiirusta.

Tõmbame nimisõnade nimed alla ja proovime määrata sugu.

Maailm on abikaasa. R.

Päike – MS. R.

Sõprus - naine R.

Tugevus – naine R.

Hea – vt. R.

Mis tüüpi nimisõnu on olemas?

Kuidas määrata nimisõnade sugu?

Tuletagem meelde sünnituse mäletamise saladust:

Naiselik – jääb meelde

Ja ma ütlen: "ta on minu."

Ja ma mäletan mehelikku sugu,

Ja jälle ma ütlen: "ta on minu."

Neuter: "see on minu"

See on minu reegel!

Harjutuse läbiviimine 41 (nimisõna soo suuline määratlus) Sõnade kirjalik morfeemiline analüüs tahvlil

Olenka, mu kallis.

Lapsed selgitavad ühiselt vanasõnade tähendust, otsivad nimisõnu, määravad sugu ja mõtlevad, millisesse koodisse lause kuulub. Nad kirjutavad vihikusse, aidates üksteisel tähti kirjutada.

Kontrollime õigekirja hääldades õigekirja.

Sõnade morfeemiline analüüs tahvlil

Frontaaltöö, kommenteeritud kiri, materjali analüüs

Tegevuse peegeldus.

Tuleme tagasi õppetunni algusesse:

Millise tunni teema me alguses sõnastasime?

Mis olid meie tunni eesmärgid?

Kas oleme need ülesanded täitnud?

Mida uut sa tunnis õppisid?

Milline ülesanne teile kõige rohkem meeldis?

Igaühel teist on naeratav nägu, ma palun teil see täiendada, kujutades teie hetke meeleolu (naeratus, ükskõiksus või kurbus).

Laste vastused.

Kodutöö ülesanne.

Lk 26 nr 42, reeglid lk 25-26

Teatan tunni hinded.

Teiega oli rõõm töötada. Te olete suurepärased. Aktiivsed ja targad poisid! Soovin teile edu!

Kirjutame ülesande päevikusse.

Kehaline kasvatus silmadele (kass Leopoldiga).

Avatud tund 3. klassis teemal:

"nimisõnade sugu"

Uute teadmiste avastamine.

Tunni eesmärgid ja eesmärgid:

· tutvustada nimisõnade soo mõistet; õpetage teda defineerima, asendades isiku- ja omastavad asesõnad;

· arendada oskust sõnu teatud tunnuste järgi rühmitada;

· arendada ja rikastada õpilaste kõnet;

· arendada intellektuaalseid ja suhtlemisoskusi;

· kasvatada armastust oma emakeele vastu.

1. Korraldusmoment ja numbri salvestamine.

2. Kalligraafia.

Arva ära kaduma läinud kiri

Õue kuhjati küttepuid.

Murule jäid laastud.

(lapsed: täht k)

Milliseid kirjavormide omadusi peaksite meeles pidama?

(lapsed: tähe kõrgus, kalle, elementide õige ümardamine)

Kirjutage üles tähepaarid, tõstke esile kõige ilusam ja õigem.

Lugege tahvlil olevat märkust. Osta segatud kata

Mida sa märkasid? Parandame vead.

Mitu tähte "k" on?

(lapsed: 3)

Osta kass kotis.

Mis see on?

(lapsed: fraseoloogiline üksus)

Leia sõnastikust fraseoloogilise üksuse tähendus. (Paar last töötavad sõnaraamatuga.) Kes leiab selle kiiremini?

Kes suudab seletada fraseoloogia tähendust?

(lapsed:)

(1. slaidi illustratsioon fraseoloogia jaoks)

Kontrollime oma oletusi, kuulates fraseoloogilise sõnaraamatu artiklit.

(Lapsed lugesid seletuse ette.)

Tooge näiteid olukordadest, mil seda väljendit saab kõnes kasutada

(lapsed:)

Kirjutage see fraseoloogiline üksus üles ja jätke see meelde.

Nimetage selles fraasis olevad nimisõnad.

(lapsed: kass, kott)

Mis on nimisõna?

Mida veel nende sõnade kohta öelda?

(lapsed: sõna kass on elav, kott on elutu, mõlemad sõnad on tavalised nimisõnad ja on ainsuses)

3. Töötage tunni teemaga.

Vene keeles on palju erinevaid saladusi, sealhulgas ka nimisõna kohta. Meie tänane ülesanne on paljastada veel üks selle kõneosa saladus.

(2. slaidi animatsiooni nimisõna?)

Määrake, kuhu me nüüd läheme?

a) Sõnavaratöö. Võimlemine silmadele.

Kätt mööda jooni liigutamata, vaid ainult silmadega jälgides määrake, millised tähed vastavad numbritele, ja lugege sõna.

(slaid 31234567)

Igmnasa

(4. slaidi salvestamine)

Mis on pood?

Mis tüüpi kauplusi on?

(lapsed: toidupood, majapidamine, raamat, tööstuskaubad)

Mis osa kõnest on sõna? Tõesta seda.

Mida me ühesõnaga mäletame?

Kirjutage sõna vihikusse ja jätke see meelde.

b) Dialoogi juhtimine uue teema sõnastamiseni.

Esimesena on teel lemmikloomapood. Loe, mida müüakse siit.

(slaid 5 kaelarihm, koer, hamster, vili, madu, ratas)

Mis need sõnad on?

Millisesse 2 rühma saab neid jagada?

(slaid 6 animeeritud – elutu)

koera kaelarihm

hamstri tera

ussiratas

(slaid 7 silpide arvu järgi2 silpi 3 silpi)

viljaratas

hamsterkoer

madu kaelarihm

(slaid 8 rõhuasetus sõna keskel)

kraeratas

koerapuu

hamster

madu

c) Uute teadmiste avastamine.

Jagasin need sõnad 3 rühma. Loe seda.

(slaid 9 koerteratas)

madukraetera

Arvake ära, mille alusel ma sõnad jagasin?

Meil on raskusi. Mis see on?

(slaid 10 koerahammasratast)

madukraetera

ononaon

Kuid kas need sõnad ei aita meil määrata jagunemise märki? Kuidas? Proovime raskustest välja tulla.

(slaid 11 koerahammasratast)

madukraetera

sheonono

Kas keegi teab või arvab, kuidas seda sõnade jaotust nimetatakse? (Kui nad ütlevad: asesõnade järgi, siis kes peidab end nende asesõnade taga? Kelle kohta nad seda ütlevad: tema, tema? See? (Kui öeldakse: soo järgi, siis vaadake edasi)

Millise järelduse saab teha? (Asesõnad aitavad meil sõnu 3 rühma jagada.)

Läheme raamatupoodi ja tutvume meie versiooniga. Kas teie järeldused langevad kokku õpiku autorite järeldustega?

Pöördume õpiku poole. Lk25.

(Lapsed lugesid reeglit ette. 4 inimest.)

Milliseid eesmärke me endale seame?

(Slaid 12Õppige määrama ... (nimisõnade sugu.)

Kasvatage... (teiste inimeste arvamuste austamine, täpsus, töökus)

Arendada... (kõneoskus, tähelepanu)

Kuidas mõistame, et oleme oma eesmärgid saavutanud? (Soo saame ise määrata.)

Sõnastage tunni teema.

(13. slaid Tunni teema: nimisõnade sugu.)

Kuidas mõistate sõna perekond? Mis sõnana see kõlab? (perekond, sugulased)

Füüsiline treening.

Nüüd läheme sporditarvete poodi. Vaatame, mis seal müügil on, ja lõõgastume.

(libistage 14 baari)

(slaid 15 hüppenööri)

(slaid 16 logi)

(slaid 17 pall)

Määrake sõnade sugu, mida need objektid tähistavad.

Millist algoritmi me kasutame?

(Pärast laste vastamist, slaid 181. Ma ütlen sõna.

2. Lisan sellele abisõnad.

Kui see mulle sobib, on see M.R. sõna.

Kui ta sobib minu omaga, on see Zh.r. sõna.

Kui see sobib minu omaga, on see S.R. sõna)

Et olla veenev, võite öelda, et ta on minu, tema on minu, see on minu. Ostsin tooli ja see sai minu omaks.

(slaid 19 spordivarustust)

Pöördume tagasi sõnaraamatu sõna juurde – pood. Määrake, mis tüüpi see on.

d) Konsolideerimine.

Nii õppisime perekonda määrama. Nüüd proovime omandatud teadmisi praktikas rakendada. Läheme toidupoodi. Ärge ostke siga kotis!

Jagage märkmiku leht 3 veergu. Kirjutame alla: w.r.m.r.s.r. Juhatuses töötab 3 inimest.

Pildi dikteerimine.

(slaid 20 toodet: liha, piim, juust, leib, või, sool, kook, kala, kapsas)

Nimetage tooted. Liigitage nende toodete nimetused soo järgi.

(slaid 21) Kontrollige vastavust standardile. - Kellel on sama? Kas on vigu? Mida? Teeme asja korda.

Kirjutage igasse veergu veel üks nimi.

Kontrollige: nimeta sõnu naiselik, mehelik, neutraalne.

e) Iseseisev töö rühmades.

Nüüd lähme iseteeninduspoodi. Mida see tähendab? (kus ostjad valivad oma ostud ise.).

(Slaid 22 Laiali kirjutatud sõnad.

Klassis………

Alumine joon. Peegeldus.

Käisime poes.

Kuidas seda tänapäeva sõnaga nimetada? (ostlemine)

Nägime palju objekte, mida vene keeles nimetatakse...

(lapsed. Nimisõnad)

Teeme õppetunni kokkuvõtte.

(slaid 23. Sain teada...(et nimisõnadel on sugu.)

Ma mäletan... (kuidas nimisõna sugu määrata)

Mul õnnestus... (määrata nimisõna sugu))

Miks me perekonda uurisime? Kus me neid teadmisi vajame? (pädevalt rääkida)

Kas oleme saavutanud tunni eesmärgid?

Siin on 3 pilti.

Kui saate hästi aru, kuidas sugu ära tunda, võtke pilt suure hulga ostudega, kui kõik polnud selge, siis korja ostudega kott ja kui te midagi aru ei saa, võtke tühi kott - mis tähendab, et peate uuesti poodi minema.

(slaid 24)

D.Z.

Valimiseks:

1.Lehekülg 25 harjutust 39.

2.Kopeerige sõnastikust 10 nimisõna ja liigitage need soo järgi.

3. Mõelge välja 10 nimisõna ja liigitage need soo järgi.

Tänan teid õppetunni eest.

Klass: 5

Tunni tüüp: uue materjali selgitus.

Eesmärgid:

  • Korrake põhikoolikursusest õpilastele teadaolevat materjali nimisõnade soo kohta; keelelise materjali analüüsi käigus selgitada välja peamised viisid nimisõnade soo määramiseks; õppida õigesti määrama nimisõnade sugu; testida oskust määrata nimisõnu soo järgi, tutvuda nimisõnadega, millel on ebatüüpilised lõpud; korrake õigekirja "Pehme märk pärast susisemist nimisõna lõpus"; proovige oma võimet nimisõnade sugu määrata pehme märgiga lõpus.
  • Kasvatada huvi vene keele tundide vastu, keelelist elegantsi ja visadust.
  • Edendada õpilaste kõne, mõtlemisloogika, loovuse, mälu ja tähelepanu arengut.

Varustus: arvuti, projektor, ekraan, ketas esitlusega, tahvel, kaardid, kontrolltööd, õpikud, märkmikud.

Elektrooniliste ressursside tüübid:

  • Esitlus (lisa 1)
  • Virtuaalsed tunnid (materjalid saidilt http://school-collection.edu.ru)
  • TsORs: interaktiivsed tabelid ja ülesanded (materjalid saidilt http://school-collection.edu.ru)
  • Testige programmis loodud interaktiivseid ülesandeid "HotPotatoes"

Tundide ajal

I. Aja organiseerimine.

II. Soojendama. Kodutööde kontrollimine.

Õpetaja sõna:

- Poisid, alustame oma õppetundi intellektuaalse soojenduse ja kodutööde kontrollimisega.

– Millistest nimisõnadest me viimases tunnis rääkisime?

Ülesanded (täidetakse paralleelselt):

1) Kirjutage tahvlile 3 päris- ja 3 tavalist nimisõna ning määrake need nimisõnad (1 inimene)

2) Vaata maja üle. ülesanded: kirjutage oma perekonnanimi tahvlile ja selgitage selle päritolu (2 inimest)

3) Ülesanne kõigile: jätka ühte slaidil toodud lausetest, kirjuta see vihikusse, koosta skeem.

Ülesannete kontrollimine.

– Määrake nimisõna "turistid" sugu. Kuidas sa seda tegid? Selgub, et seda pole lihtne teha!

III. Õpetaja sõna tunni teema ja eesmärkide kohta.

– Kirjutage oma vihikusse tunni teema: "Niisõnade sugu."

Meie eesmärgid:

  1. Korrake tuntud materjali nimisõnade soo kohta.
  2. Tehke kindlaks peamised viisid nimisõnade soo määramiseks.
  3. Õppige nimisõnade sugu õigesti määrama.

Slaidid nr 3, 4

IV. Virtuaalne õppetund. 1. osa.

- Vaatame, millised probleemid tekivad nimisõnade soo määramisel, ja virtuaalsed õpilased aitavad meid. ( cm. Lisa 2)

1. pilt.

Joonis 2.

Küsimused pärast vaatamist:

– Kuidas määrata nimisõnade sugu?

- Mis meid aitab?

Järeldus: soo grammatiline näitaja – lõpp.

V. Töö interaktiivse tabeliga. TsOR (slaid nr 6).

Vaatame tabelit.

– Millise lõpuga nimisõnad on mehelik, naiselik, neutraalne? Nimeta erandid. Vaatame tabeli lõppu hiljem.

– Pane vihikusse kirja mees-, kesk- ja naissoost nimisõnade lõpud (õpetaja kirjutab tahvlile, õpilased vihikusse).(cm. 3. lisa)

Joonis 3.

VI. Interaktiivne ülesanne. TsOR (slaid nr 7).

– Määrake nimisõnade sugu, jaotage sõnad kiirte alla. Üks õpilane töötab arvuti taga ja ülejäänud kirjutavad vihikusse sõnu 3 veergu, tuues esile lõpud.(cm. 4. lisa)

Joonis 4.

VII. Sõnavara dikteerimine (tahvlil ja vihikutes).

Harjutus: kirjutage diktaadi all olevad sõnad üles, määrake nimisõnade sugu.

Pakk, esik, klaver, šampoon, uudiskiri jne.

Suuliselt aitavad teotahtelised õpilased selgitada sõnade leksikaalset tähendust ja määrata sugu; igaüks kirjutab sõnad vihikusse.

VIII. Kehalise kasvatuse minut. (Slaid nr 8)

Joonis 5.

IX. Testülesandega töötamine" HotPotatoes". (cm. 5. lisa)

– Olen teile ette valmistanud 3 raskemat sõna, määrake nende sugu. Määrake nende leksikaalne tähendus. Üks õpilane töötab tahvli juures, ülejäänud kirjutavad vihikutesse (tüll, loor, mais).

Järgmine luuletus aitab teil määrata sõna "mais" sugu:

Goškina peopesal
Kallus on ilmunud -
Natuke rohkem kui leivapuru
Veidi väiksem kui oad.
Ema oli mures:
- Ma lähen direktori juurde!
Kas nad tühistavad selle homme
Tööõpetus.
Vahepeal Goshka
Kallus tuli lusikast.

Milliste sõnadega perekond soovitas?

Joonis 6.

X. Õpiku harjutuse kallal töötamine(Näit. 501).

Teame, kuidas raskete nimisõnade sugu määrata, kontrollime, kuidas saame neid kõnes kasutada. (Harjutusülesande täitmine tahvlil ahelas – ükshaaval – ja vihikutes).

– Millise raskusega puutusite kokku sõna „noored” kirjutamisel?

- Vaatame virtuaalset õppetundi selle kohta, millal peaks nimisõnade lõppu panema b ja mitte.

XI. Virtuaalne õppetund. 3. osa. (Pehme märk sibilantide järel nimisõnade lõpus).

Küsimused vaatamise ajal:

– Kuidas reegel kõlab?

– Mida tähendab sõna "tush_" ja kuidas seda kirjutada?

Joonis 7.

Joonis 8.

XII. Testülesandega töötamine" HotPotatoes". (cm. 7. lisa)

- Lisame reegli, täites ülesande:

Leidke soo vastavus (üks õpilane on arvuti taga, kõik teised kirjutavad vihikusse 2 veergu - m.r. ja f.r.).

Joonis 9.

Küsimused pärast ülesannet:

– Kas nimisõnade lõpus on alati kõik korras? R. kas pehme märk on kirjutatud?

Järeldus: Ainult nimisõnas. 3 deklinatsiooni, ühikut numbrid.

XIII. Küsitlus.

– Öelge meile, millal b on kirjutatud, mitte aga nimisõnade lõpus sibilantide järel.

XIV. Iseseisev töö. Kontrollige paarikaupa. (Slaid nr 10).

Paneme nüüd proovile oma teadmised ja oskused nimisõnade soo määramisel.

Harjutus: Asetage nimisõnad majadesse, kirjutage need vihikusse 3 veergu - m.r., s.r., w. R.

Joonis 10.

Vastastikune kontroll:

– Vahetage vihikud paarikaupa, kontrollige, märkides pliiatsiga õiged ja valed vastused ning pange hinne.

- Kellel on A, tõstke käsi.

XV. Kodutööks valmistumine. Töötamine fotograafiaga. (Slaid nr 10).

Harjutus: Kirjutage üles 5-6 nimisõna, m., f. ja vrd. sugu, mis nimetab fotol kujutatud objekte.

XVI. Kokkuvõtteid tehes.

- Nüüd võtame selle kokku.

Seda me pidime tegema.Slaidid nr 12, 13.

– Mida sa saaksid teha? (Õpilaste nimi, õpetaja avab esitluses).

- Jätkake mõtet:

  • Rod on...
  • Saate määrata nimisõna soo ...
  • Pärast susisevaid nimisõnu lõpus kirjutatakse b...
  • Kas võib öelda, et nimisõna muutub vastavalt soole?

XVII. Peegeldus. (Slaid nr 14).

- Väljendagem oma suhtumist viimasesse õppetundi. Joonistage märkmiku servale naeratav nägu:

  • Tund oli kasulik, mulle meeldis;
  • õppetund on igav.

XVIII. Diferentseeritud kodutöö. (Slaidid nr 15).

Kõigi jaoks:

- Koostage 5-6 lausest koosnev tekst, kasutades nais-, meessoo- ja neutraalseid nimisõnu. kirjutas fotot kirjeldades üles.

Neile, kes soovivad saada "5" (lisaks):

- Valige ja kirjutage üles vähemalt 5 nimisõna, mille sugu on raske määrata, kontrollige nende sugu sõnastikust,tee nendega lauseid.

XIX. Tunni hinded.

Rimma Jauševa
Vene keele tund kolmandas klassis “Nimesõnade sugu”

TEEMA: perekond nimisõnad.

SIHT: Luua õpilastele tingimused perekonnaga tutvumiseks nimed

nimisõnad.

ÜLESANDED: 1. Luua tingimused õpilaste oskuste kujunemiseks

eristama .

2. Luua õpilastele tingimused sõnastamisvõime arendamiseks

fraasi sõnadest erista lause liikmeid.

3. Luua tingimused õpilaste kognitiivsete võimete aktiveerimiseks

tegevused peal õppetund.

4. Luua õpilastele tingimused oma oskuste täiendamiseks

töötada rühmas, seada eesmärke õppetund, anda enesehinnangut ja

teiste seltsimeeste tegevuse vastastikune hindamine.

SEADMED: kolme vürstiriigi riik, sõnavaraga tahvelarvutid,

tahvelarvuti sõnaga "känguru", mängu visuaalne materjal

"Ehita lill", näod meeleoluga.

Tundide ajal.

I. Motivatsioon õppetund.

Kas teile meeldivad muinasjutud? Täna on meil ebatavaline tund - muinasjututund.

Kõik pilgud on minul. Ma alustan muinasjutt: “Kaugel, kolmekümnendal

kuningriik – riiki valitses osa kõnest ja millise osa ma unustasin. Ma tean ainult seda

sõnad elasid temas: saar, kalender, ilm, elukutse, vahemaa,

II. Sõnavaratöö.

Mis sõnad need on? (sõnaraamat). Paneme need kommentaaridega kirja.

Jaga märkmik 3 osaks. Jäta üks rida vahele. Kirjutame sõnad sisse

veerud:

saare ilmastiku kaugus

kalendri elukutse õnn

Grupitöö.

Mis osa kõnest need on? Arutage rühmana. Sea end valmis

tõestama.

Mis osa kõnest siis on? Tõesta seda. Hästi tehtud!

Aitäh abi eest! jätkan muinasjutt: “Teispool kõrgeid mägesid, laiu mere taga valitsesid nad oma osariiki Nimi nimisõna. Selles elasid sõnad, mille kuninganna jagas 3 vürstiriiki. Aga kuidas neid nimetatakse, määrake ise teemat lugedes õppetund.

III. Teema määratlemine, eesmärk õppetund.

Mis on teema õppetund? (Õpilased loevad edasi tahvel: "Perekond nimed

nimisõnad»).

Millega olete loetust juba tuttav? (Mis on juhtunud "Nimi nimisõna» ).

Mida sa tahaksid teada? (Mis on juhtunud "perekond").

Oleksite pidanud sellele küsimusele kodus mõistliku käest vastuse leidma

Kodutööde kontrollimine.

selle sõna tähendus).

Mis sõna see on? (mitu).

Millisest tüübist me räägime? õppetund? (soo kui grammatilise kategooria kohta,

mis tähistab meheks või naiseks olemist).

Alates vürstiriikidest, milles Nime kutsutakse nimisõna lahendatud

sinu sõnad? (m. b., f. b., keskmine b.)

Kirjutage puuduvale reale lühendatud nimed vürstiriigid: 1

veerus – m.r., 2. veerus – g. r., 3. veerus - vt. R.

Mida me õpime õppetund? (Defineerige perekond nimisõna) .

IV. Tutvumine nimisõnad m. r., w. r., kolmap. R.

Õpilaste avastamine.

Mis tüüpi sõna on siis iga sõnavara sõna? Miks? Arutage sisse

Mis tüüpi sõna on iga sõnaraamatu sõna? Miks sa nii arvad?

Kus saate oma eeldusi testida? (õpikus).

Töö õpikus.

Avage õpik leheküljele 131. Lugege reeglit, tehke kindlaks

mitmest osast see koosneb ja valmistuge seda mälu järgi ette lugema

näiteid.

Mitmest osast koosneb reegel?

Kes on valmis 1. osa rääkima? 2. osa? 3. osa?

Too näiteid.

Kas meil oli oma eeldustes õigus?

Järeldus: Millega sa nüüd tutvusid? (Mida seal on nimisõnad

m.r., f. r., kolmap. R.)

V. Perekonna määramine nimisõna.

1. Töö õpikus.

Leia 1. harjutus õpikust lk 131. Loe seda

Mida tuleks teha? Jaga märkmik 2 ossa. 1. osas kirjutage üles

sõna "Ta", 2. osas sõna "ta".

Sihtmärk: Õpime sugu määrama nimisõnad, vorm

uusi sõnu.

Iseseisev töö.

Tehke seda harjutust ise.

Eksperthinnang.

Kontrollige üksteist. Tehke pliiatsiga märgid.

Kontrollime. Millised sõnad on 1. veerus kirjutatud? 2. aastal

veerg? Tõesta seda. Milline sõna osa aitas teil uusi sõnu moodustada?

(juur).

Milliseid sõnu ei saa sobitada samatüveliste sõnadega? R. ?

Järeldus: Mida sa õppisid? (Defineerige perekond nimisõnad, vorm

uusi sõnu).

2. Mäng "Ehita lill".

Tuleme tagasi muinasjutu juurde.

Kõik kolme vürstiriigi sõnad armastasid üksteist külastada. Nad Koos

Meile meeldis mängida erinevaid mänge. Kui väljas oli suvi, siis sõnad

võttis mängust aktiivselt osa "Ehita lill".

Mängime ka seda.

Sihtmärk: Õpime vahet tegema nimisõnad soo järgi.

Igasse rühma panin 3 õievart ja nende kroonlehti.

Ühele varrele peate koguma kroonlehti sõnadega m.r., teisele -

kroonlehed sõnadega r., k kolmandaks– sõnadega kroonlehed vrd. R.

- Sinu ülesanne: kes on ees ja õigem?

(Õpetaja kontrollib).

Järeldus: Mida sa õppisid? (eristama nimisõnad soo järgi) .

VI. Kehalise kasvatuse minut.

Mäng "Kõrva järgi määrake".

Igal aastal lisandub igale vürstiriigile aina rohkem sõnu.

Teeme kindlaks, millised uued sõnad on välja kujunenud. Kõik tõusevad püsti.

Sihtmärk: Õpime kõrva järgi eristama nimisõnad soo järgi.

Niipea, kui kuulete nime nimisõna. R. - hüpata; härra. – kükitama;

kolmap R. - plaksutama.

Niisiis: kopp, kala, lennuk, auto, hunt, järv, kuu, sebra, ema, laud, soo, loom.

Järeldus: Mida sa õppisid?

VII. Koordineerimine omadussõna nimisõnaga.

Kunagi kuningriigis Nimisõna tulid külla sõnad

naaberkuningriik, mida kutsuti...unustasin jälle. Ma tean, mis see on sõnad:

imeline, ilus, tohutu.

Grupitöö.

Arutage rühmades, mis osa kõnest on. Ole valmis seda tõestama.

Mis osa kõnest siis on? Miks?

Mulle meenus! Nende kuningriiki kutsutakse "Omadussõna".

Grupitöö.

Nii otsustas igaüks neist sõnadest uurida eraldi vürstiriiki Nimi

nimisõna. Aga milline, otsustage ise. Arutage rühmades.

Millisele vürstiriigile see sõna läks? "imeline"? (vürstiriigile "mehelik").

Ja mulle tundub, et see läks vürstiriigile "naiselik sugu". Kumb meist

eks? (Leping rikutakse). Millisele vürstiriigile see sõna läks?

"ilus"? "tohutu"?

Mis tekkis siis, kui iga vürstiriigi sõnad omavahel rääkisid?

(fraas). Tõesta seda. (üks sõna on põhisõna ja teine ​​on

sõltuv).

Iseseisev töö.

Kirjutage fraasid üles.

Vaatame, mida sa kirjutasid. Lugege esimest fraasi jne.

Kui tuttav väljend "Imeline saar". Kus sa neid sõnu kohtasid? (IN

Puškini muinasjutt "Tsaar Saltanist...")

Järeldus: Mis juhtub omadussõna, mis sõltub nimi

nimisõna? (nõustub nimisõna soost) .

VIII. Ettepanekuga töötamine.

Lõõgastumine kuningriigis Nimisõna sõna: imeline, ilus,

suured, pöördusid tagasi oma koju. Sõnad pärit

erinevad kuningriigid: tegusõna, omadussõna ja isegi lause.

Nüüd kuningriiki Nimisõna vaatasin pakkumisi

abi. Nad kaotasid oma sõnad. Aitame neid.

- Loe laused:

Väljas puhub külm...

Praad on mööda lennanud...

Üks kaval jooksis läbi lagendiku...

Rühmades valige suuliselt õiged sõnad.

Milliseid sõnu on vaja sisestada?

Kirjutage laused üles.

Sihtmärk: Arendame oskust eristada lause liikmeid.

Analüüsige liikmete ettepanekuid. Määrake perekond nimed

nimisõnad.

Tahvli juures…

Järeldus: Milliseid oskusi sa arendasid? Mis parandati? (Defineerige perekond nimed

nimisõnad).

IX. Õpilaste tuju loomine uueks teemaks õppetund.

Kuningriigis Nimisõnade nimed on alati valitsenud rahu, õnn ja rahu, hüvasti

seda ei juhtunud ühel päeval Mida:

Kolme vürstiriigi vahelisel alleel kostis kõva kisa. Kõik nende elanikud olid

erutatud. Nad jooksid välja ja nägid seda sõna "KÄNGURU", mis

hüüdis kibedasti. See läks kaduma. Küsisid kolme vürstiriigi elanikud sõna:

Milline sa oled? Kui oled sündinud, siis võid jääda elama 1. vürstiriiki, kui

ja. R. - siis on kõigil hea meel teid 2. vürstiriigis näha, kui kolmapäeval. R. – siis jää 3. kohale

vürstiriik.

Mõtlesin sõna "känguru". Mis tüüpi see on? Aga see on teine ​​lugu. Temaga

kohtute järgmisel õppetund.

X. Kokkuvõte õppetund.

Nüüd teeme kokkuvõtte õppetund.

Mida uut sa õppisid?

Mida sa õppisid?

XI. Enesehinnang, vastastikune lugupidamine.

Näidake oma tuju õppetund.

Taga Hindan õppetundi...

See on meie õppetund on läbi.