Biografije Karakteristike Analiza

Priča o kupanju mladunčadi Bianchi. Pregled lekcije iz fikcije (stara grupa) na temu: Prepričavanje priče V.V.

Opštinska autonomna ustanova dodatnog obrazovanja

"Centar za dečije stvaralaštvo" Industrijskog okruga

Sažetak otvorene lekcije na programu "Razvoj govora".

Tema: Prepričavanje priče V. Bianchija "Kupanje mladunaca"

Djeca imaju 6-7 godina.

Sastavila: Abubakirova I.R.

nastavnik dop

prvo

kvalifikacionu kategoriju

Orenburg

2018

Tema:Prepričavanje priče V. Bianchija "Kupanje mladunaca"

Cilj:

Zadaci:

Metodičke metode:

Čitanje djela, razgovor, prepričavanje; gledanje slika i slajdova, pogađanje zagonetki.

Oprema:

Predmetne slike koje prikazuju divlje životinje, sheme za prepričavanje, kompjuter.

Rad sa vokabularom:

Medvjed, medvjedić, šamar, sruff, uroni, bježi.

Napredak lekcije :

1. Uvodni dio: Organizacioni momenat. Priprema za percepciju.

3 min

2. Glavni dio: Čitanje priče. Rad sa vokabularom. Konverzacija sa sadržajem. Fizminutka. Ponovno čitanje priče. Prepričavanje prema osnovnim shemama.

23 min

3. Ishod časa: Ocjenjivanje djece. Razgovarajte s djecom o tome šta im se najviše svidjelo na lekciji.

4 min

Napredak lekcije:

1. Organizacioni momenat. Razvoj govornog sluha, dobrovoljne pažnje, mišljenja.

Ljudi, znate li koje životinje žive u šumi?

Kako se zovu ove životinje?

2. Priprema za percepciju teksta. Stvaranje emocionalne pozadine za percepciju priče.

Imam sanduk, nije jednostavan, u njemu je velika razglednica. Znate li zašto se tako zove? (Ako ga otvorite, pojavit će se slika ili crtež)

Želite li znati ko je prikazan na našoj? Onda pokušajte da pogodite.

Ove životinje žive u šumi. Veliki su i jaki. Zimi vole da spavaju. Zovu ih slatkišima jer vole da jedu med.

Pogodite koje su to životinje? Hajde da proverimo. (nastavnik vadi karticu i kači je na tablu)

Ljudi, znate li zašto se ove životinje tako zovu?? (jer znaju (znaju) gdje ima meda)

3. Čitanje priče. Razvoj dobrovoljne pažnje.

Sada ću vam pročitati odlomak iz priče koju je napisao Vitalij Valentinovič Bianki, a zove se „Kupanje mladunaca“.

Čitanje teksta.

Iz šume su izašli veliki medvjed i dva smiješna medvjedića.

Medvedica je zubima uhvatila jedno mladunče za ogrlicu i hajde da uronimo u reku. Mladunče je cvililo i klonuo, ali ga majka nije puštala dok ga nije dobro isprala u vodi.

Drugo mladunče se uplašilo hladne kupke i krenulo da beži u šumu.

Majka ga je sustigla, ošamarila, a onda - u vodu, kao prvog.

Ponovo na zemlji, oba mladunca su bila veoma zadovoljna kupanjem: dan je bio vruć, a njima je bilo jako vruće u debelim čupavim kaputima. Voda ih je dobro osvježila. Nakon kupanja, medvjedi su ponovo nestali u šumi.

4. Rad sa vokabularom.

O kome je ova priča?

Znate li šta znači "uzeti kragnu"?(znači uzeti za kragnu)

Zašto životinje to rade?(da smirim mladunce)

A ko može da pokaže reč "beži"?(brzo trčanje)

- Pokažite na sebi "mama je ošamarila"(šamar - udari nečim mekim, ne bolnim, ljubavnim)

Je li medvjed umakao mladunče ili ga je samo držao?

Šta znači "dip"? Kako možeš reći drugačije?(opterećenje, niže)

Majka medvedica kupa mladunče, brine o njemu, pa kakva je ona majka?(Promišljeno)

Koje su riječi po značenju slične riječi briga? (s ljubavlju, pažljiv)

5. Sadržaj razgovora. Razvoj dijaloškog govora. Djeca odgovaraju punim rečenicama.

Ko je izašao iz šume?(Iz šume je izašao medved sa mladuncima.)

Kako je medvedica zgrabila mladunče? (Medvedica je zgrabila mladunče za ogrlicu.)

Kako je medvjed okupao mladunče?(umočen)

Šta je uradio drugi medo?(Drugi medo je pobegao.)

Šta je mama dala medvjediću?(Mama je udarila medveda.)

Da li su mladunci bili zadovoljni kupanjem?(Mladenci su bili zadovoljni kupanjem.)

6. Fizička minuta.

Češće su živjeli medvjedići

Izvrnuli su glave

Ovako, ovako - zavrtili su glave(Okrenite glavu desno i lijevo)

Medvjedići traže med

Prijateljsko drvo se ljuljalo

Ovako, ovako - zajedno su protresli drvo(telo se naginje desno i lijevo)

I otišli su do olupine

I pili su vodu iz rijeke

Ovako, ovako, pili su vodu iz rijeke(Sagni se naprijed)

I plesali su! Zajedno su podigli šape!

Ovako, ovako, digli su šape!(Podižite ruke naizmenično)

7. Ponovno čitanje priče. Razvoj dugotrajne slušne memorije.

- Pročitaću vam priču, vi pažljivo slušajte, pa ćemo mi prepričavati. A dijagrami će mi pomoći u tome ( dok čita, nastavnik izlaže dijagrame).

8. Prepričavanje priče prema grafičkim dijagramima ( pojedinačno ili u lancu).

- Ljudi, pokušajte da u svojim pričama koristite riječi i izraze koje smo koristili čitajući tekst (Šta se prvo dogodilo, šta je bilo potom...)

- Ko želi da kaže po šemama? Kako biste nazvali svoju priču?

9. Rezultat lekcije.

O kojoj priči danas pričamo?

- Ko je to napisao?

- Koje ste nove riječi naučili danas?

U čijoj ste priči najviše uživali? (djeca mogu dati svoje žetone onome čija je priča bolja)

- Vi ste svi tako dobri momci, a čini mi se da ima još nešto u našim grudima (učiteljica otvara škrinju i vadi poslasticu).

Zadatak sigurnosne kopije:

Po toplom danu životinje su otišle na pojilište uz šumski put.

Za mamu - los gaziotele , za mamu se lisica ušunjalalisica,

Za mamu se otkotrljao ježjež,

Pratio sam svoju majku medvedicumedvjedić,

Jahali su za mamu - vjevericuvjeverice,

Iza majke zeca - kosozečevi ,

Vukica je vodilamladunčad,

Sve majke i djeca žele da se napiju.

Samoanaliza nastave razvoja govora.

Cilj:

Podučavanje koherentnog sekvencijalnog prepričavanja teksta uz vizuelnu podršku u vidu grafičkih dijagrama koji prikazuju slijed događaja.

Zadaci:

    Učiti holistički i emocionalno percipirati djelo sa sadržajem prirodne istorije.

    Razviti vještine vizualnog modeliranja.

    Naučite da sami sastavljate jednostavne rečenice na osnovu dijagrama.

    Proširite dječiji vokabular.

    Formirati koherentan govor, vizuelno pamćenje, mišljenje, koordinaciju pokreta.

Organizacione aktivnosti, priprema za čas.


Nastava je izvedena u skladu sa sažetkom. Sažetak je sastavljen samostalno, u skladu sa zadacima dodatnog opšteobrazovnog programa, koji odgovara datom uzrastu dece. Za realizaciju svakog zadatka odabrane su tehnike na zanimljiv i zabavan način.
U svakom trenutku nastavnog časa postavljena su vizuelna pomagala koja su djecu stimulisala i aktivirala na mentalnu i govornu aktivnost. Prednosti dovoljne veličine, estetski uređen. Njihovo postavljanje i korištenje bilo je racionalno, promišljeno u prostoru za učenje i u učionici.
Tokom časa korišteni su slajdovi koji su pojačali emocionalnu percepciju.
Zanimanje je dinamično, uključuje tehnike koje omogućavaju promjenu aktivnosti.

Didaktička aktivnost:


Svi trenuci lekcije su logični i konzistentni, podložni jednoj temi. U nastavu su integrisani momenti iz obrazovnih oblasti „Znanje“: djeca su čula zanimljive informacije o životu divljih životinja; „Komunikacija“: djeca su učestvovala u opštem razgovoru, slušala ne prekidajući svoje vršnjake; aktivirao vokabular djece na račun riječi -ovratnik, šamar, umočiti, pobjeći i još mnogo toga. drugi ; „Socijalizacija“: djeca samostalno izražavaju dobronamjernost, empatiju; Djeca "fizičke kulture" završila su tjelesnu vježbu o medvjedima.

Upotreba shema - modela za prepričavanje pomogla je na zanimljiv način da se realizuje glavni zadatak učenja -podučavanje koherentnog sekvencijalnog prepričavanja teksta uz vizuelnu podršku u vidu grafičkih dijagrama koji prikazuju slijed događaja.

U svakom trenutku časa pokušavala sam djecu usmjeriti da pronađu rješenja za problem, pomogla im da steknu nova iskustva, aktiviraju samostalnost i zadrže pozitivno emocionalno raspoloženje.
Kreiranje tragačkih, problemskih situacija aktiviralo je mentalnu i govornu aktivnost djece,
Specifičnosti rada sa djecom u učionici ogledale su se u pristupu usmjerenom na učenika. Bodrila je i hvalila plašljivu djecu kako bi učvrstila svoju uspješnu situaciju.
Tokom časa sam se trudio da komuniciram sa decom na istom nivou, trudio sam se da deca budu zainteresovana za lekciju sve vreme.
Rezultat časa organizovan je u obliku samoprocjene djece. Svi programski zadaci koje sam postavila na lekciji su riješeni.

Olga Bokova
GCD o razvoju govora "Prepričavanje priče o V. Bianchiju" Kupanje mladunaca "

Target: podučavati djecu parafrazirati književni tekst.

Zadaci: Aktivirajte rječnik. Razvijati fonemsku svijest. Povežite se sa umjetničkim književnost: nastaviti upoznavanje sa radom životinjskog pisca V. bianchi.

rad na vokabularu: medvjed, medvjeđe mladunče, šamar, ovratnik, uroniti, sustignut, ošamariti, uplašen, smeđi.

preliminarni rad: gledajući sliku i. Šiškin "Jutro u borovoj šumi", razgovor o medvjedičitanje bajki, pjesama o medvjedi.

Metodološke tehnike: verbalno (čitanje, razgovor, zahtjev, analiza, ohrabrenje, vizualni ( kontemplacija, igranje (trenutak iznenađenja, fizička minuta).

Materijali i oprema: magnetna tabla, portret V. bianchi, ilustracije prema radu, koverta sa slovom, d/ i "Gdje živi zvuk?"

Individualni rad: Nastya M., Seryozha B. - pomoć sa prepričavanje, Vika F. - lokacija zvuka u riječi.

Holding.

Organiziranje vremena. negovatelj: "Momci, u ovoj koverti je zadatak za vas, hoćete li da znate koji? Pogodite iz verbalnog opisa o kome se radi govor: Ove životinje žive u šumi. Veliki su i jaki. Zimi vole da spavaju. Zovu ih slatkišima jer vole med."

negovatelj: "Pogodi kakve životinje?"

Odgovori djece: medvjedi.

negovatelj: „Tako je, tako je medvjedi. Kako biste to od milja nazvali medvjed?"

Postoji igra riječi "Nazovi riječ" ( medvjed, medvjeđe mladunče, medvjed, medvjed, medvjed, medvedko).

negovatelj: „Sada ću ti čitati priča Vitaly Bianchi koji se zove " Mladunci koji se kupaju".

Lovac je hodao obalom šumske rijeke i odjednom je začuo glasno pucketanje grana. Uplašio se i popeo na drvo.

Iz šikara je na obalu izašla velika smeđa medvjed a sa njom dvije smiješne medvjeđe mladunče. Medvedica je zgrabila jedno mladunče zube za kragnu i uronimo u rijeku.

Mali medvjed je zacvilio i zalutao, ali ga majka nije puštala dok ga nije dobro isprala u vodi.

Drugi medvjeđe mladunče uplašio se hladne kupke i krenuo da beži u šumu.

Majka ga je sustigla, ošamarila, a onda - u vodu, kao prvog.

Još jednom na zemlji, oboje medvjeđe mladunče bili veoma zadovoljni kupanje: dan je bio sparan, a njima je bilo jako vruće u debelim čupavim bundama. Voda ih je dobro osvježila. Poslije medvedi koji se kupaju ponovo se sakrio u šumu, a lovac je sišao sa drveta i otišao kući.

Radni razgovor. Pitanja za djecu.

Kako se zove rad?

Zašto se lovac uplašio?

Gde je otišao od straha?

Ko se pojavio na obali rijeke?

sta si uradio medvjed?

Zašto je jedan od mladunci su potrčali u šumu?

Zašto mladunci su bili zadovoljni kupanjem?

Mislite li da je lovac bio zainteresiran za gledanje porodica medveda?

Reći će da li je rekao svojim prijateljima šta je video?

I ti bi rekao?

Phys. minuta „Tri medvjed".

Tri medvedi su otišli kući, (prate jedni druge)

Tata je bio veliki, veliki (hodati na čarapama)

Mama je s njim manja, (ruke u nivou grudi)

A sin je samo beba, (dođi sa čučnjem)

Bio je veoma mali

Hodao sa zvečkama.

Ponovno čitanje sa uključenom instalacijom parafraziram.

Prepričavanje djela od strane djece: jedan za drugim, na osnovu slika. Može se pozvati jedno dijete prepričavati svaki rad je individualan.

D / I "Gdje živi zvuk?". (Radeći sa karticama, odredite mjesto glasa "Ž" u riječima).

Ishod: "Momci, dobro ste uradili danas. Bravo! Treba da nacrtate zaplet priča"Mladunci koji se kupaju", i reci njegovim roditeljima".

Povezane publikacije:

Sinopsis direktne obrazovne aktivnosti "Prepričavanje priče o V. Bianchiju" Kupanje mladunaca " Sadržaj programa 1. Upoznati djecu sa djelom V. Bianchija "Kupanje mladunaca" 2. Stvoriti uslove za svrsishodno pamćenje.

Sinopsis GCD o razvoju govora. Prepričavanje priče N. Kalinine "O snežnoj lepinji" Sadržaj programa: Povezani govor. Naučiti djecu da sadržaj književnog teksta prenose koherentno, dosljedno, izražajno, bez.

Sinopsis GCD o razvoju govora u starijoj grupi. Prepričavanje priče M. Glinskaye "Hleb" Svrha: Nastava prepričavanja. Zadaci: Obrazovni: 1. Učiti djecu da prepričavaju potpuno, dosljedno, izražajno. 2. Doprinesite.

Sažetak nastave o razvoju govora. Prepričavanje priče "Djetlić" G. Skrebitskog Organiziranje vremena. Vodeći: Prijatelj vuče prijatelja za ruku. Ispao je polukrug. Svi su vidjeli goste... Pozdravite se uskoro. Danas su došli kod nas.

Sažetak lekcije o razvoju govora u starijoj grupi. Prepričavanje priče V. Bianchija "Kupanje mladunaca" Sažetak lekcije o razvoju govora u starijoj grupi. Prepričavanje priče V. Bianchija "Kupanje mladunaca". Pripremila: Eremina T. V. Svrha: Obrazovanje.

Sažetak lekcije o razvoju koherentnog govora "Prepričavanje priče" Mačka Vaska " REZIME ČASA O RAZVOJU VEZNOG GOVORA Tema: Prepričavanje priče "Mačak Vaska" pomoću referentnih slika. Svrha: učvrstiti vještinu.

GCD u starijoj grupi OO Razvoj govora Prepričavanje priče V.V. Bianchi "Kupanje mladunčadi".

Cilj: Podučavanje koherentnog sekvencijalnog prepričavanja teksta uz vizuelnu podršku u vidu grafičkih dijagrama koji prikazuju slijed događaja.

Zadaci:

1. Učiti holistički i emocionalno percipirati djelo sa sadržajem prirodne istorije.

2. Naučite da sami sastavljate jednostavne rečenice na osnovu dijagrama.

3. Razviti sposobnost da se na pitanja odgovara potpunim odgovorima.

4. Razvijati kod djece interesovanje za umjetničku riječ.

5. Formirajte koherentan govor, vizuelno pamćenje, mišljenje.

Regionalna integracija:čitanje fikcije, znanje, komunikacija.

Pripremni rad: gledanje slika i slika medvjeda, pričanje o medvjedima, čitanje bajki, pjesama o medvjedima.

Aktivacija rječnika: medvjedić, medvjedić, šamar, sruff, uroni, sustignut, šamar, uroni, uplašen.

Oprema: tekst priče V.V. Bianki "mladunčad za kupanje", grafički dijagrami.

Napredak lekcije:

1. Organizacioni momenat

Vaspitač:- Ljudi, slušajte i pogodite o kojoj životinji pričam

Ove životinje žive u šumi. Veliki su i jaki. Zimi vole da spavaju. Zovu ih slatkišima jer vole da jedu med.

Vaspitač: - Pogodite koje su to životinje?

Djeca: - Medvedi.

Vaspitač: - Tako je, to su medvedi.

Vaspitač: - Ljudi, kako ćemo nazvati tatu medveda?

Djeca:- Medvjed.

Vaspitač: - mama?

Djeca:- Medvjed.

Vaspitač: - Cubs?

Djeca:- Medvjedići.

Vaspitač: -čija je ovo porodica?

Djeca:- Ovo je porodica medveda.

2.Glavni dio:

Vaspitač: - Ljudi, predlažem da odete u šumu, gdje se dogodila nevjerovatna priča, koju je opisao V.V. Bianchi.

Vaspitač:- Ali, prije nego što odeš, reci mi, kako se zove onaj koji je došao u šumu u lov?

Djeca:- Hunter.

Vaspitač: - Sada ću vam pročitati odlomak iz priče koju je napisao Vitalij Valentinovič Bianchi, a priča se zove "Kupanje mladunaca".

Naš poznati lovac šetao je obalom šumske rijeke i odjednom začuo glasno pucketanje grana. Uplašio se i popeo na drvo.

Veliki mrki medvjed je došao na obalu iz šipražja, sa svoja dva smiješna medvjedića.

Medvedica je zubima uhvatila jedno mladunče za ogrlicu i hajde da ga umočimo u reku.

Medvjedić je cvilio i lupao, ali ga majka nije puštala dok ga nije dobro isprala u vodi.

Drugo mladunče se uplašilo hladne kupke i krenulo da beži u šumu.

Medvedica ga je sustigla, ošamarila, a onda - u vodu, kao i prvu.

Ponovo na zemlji, oba mladunca su bila veoma zadovoljna kupanjem: dan je bio vruć i bilo im je jako vruće u debelim čupavim kaputima. Voda ih je dobro osvježila.

Nakon kupanja, medvjedi su se ponovo sakrili u šumu, a lovac je sišao sa drveta i otišao kući.

Diskusija o priči:

Vaspitač: - Zašto se lovac uplašio?

Djeca: - Zato što su grane jako pucale.

Vaspitač:- Gde je otišao od straha?

Djeca:- Do drveta.

Vaspitač:- Ko se pojavio na obali rijeke?

Djeca:- Na obali rijeke pojavio se veliki mrki medvjed i dva mladunca.

Vaspitač:- Kako se zove porodica medveda?

Djeca:- Porodica medveda.

Vaspitač:-Šta je medved uradio?

Djeca:- Medvedica je zgrabila jedno mladunče za ogrlicu i počela ga uranjati u vodu.

Vaspitač: - Zašto je jedno od mladunaca pobjeglo u šumu?

Djeca:- Jer se plašio hladne vode.

Vaspitač:- Zašto su mladunci bili zadovoljni kupanjem?

Djeca: - Zato što ih je voda osvježila.

Vaspitač:- Ljudi, mislite li da je lovcu bilo zanimljivo gledati porodicu medvjeda?

Djeca:- Da.

Vaspitač:- Mislite li da će lovac reći svojim prijateljima o onome što je vidio?

Djeca:- Reći će.

Vaspitač:- Hoćeš li reći?

4. Fizičko vaspitanje"Češće su živjeli medvjedići.

Češće su živjeli medvjedići
Izvrnuli su glave
Ovako, ovako - zavrtili su glave (Okrećemo glavu desno i lijevo)
Medvjedići traže med
Prijateljsko drvo se ljuljalo
Ovako, ovako - zatresli su drvo zajedno (nagibi tijela desno i lijevo)
I otišli su do olupine
I pili su vodu iz rijeke
Ovako, ovako, pili su vodu iz rijeke (Savijanje naprijed)
I plesali su! Zajedno su podigli šape!
Ovako, ovako, digli su šape! (Podižite ruke naizmenično)
Evo močvare na putu! Kako to možemo proći?
Skoči i skači! Skoči i skači! Zabavi se druže! (skakanje)

5.

6. :

Vaspitač: - Ljudi, pokušajte da u svojim pričama koristite riječi i izraze koje smo koristili čitajući tekst.

Vaspitač: - Ljudi, teško je prepričati tako veliku priču sam. A ako razbijete tekst na dijelove, može se prepričati tri, pa i četiri. Prvo morate ispričati kako su medvjedi došli do rijeke, a zatim kako je medvjed isprao prvu bebu.

I onda?

I onda? .

I kako završiti prepričavanje?

Ljudi, molim vas, ko želi da kaže prema šemama? Kako biste nazvali svoju priču? (pozovite 2-3 djece na štafelaj).

7. Rezultat lekcije.

Vaspitač:- O kojoj priči danas pričate?

Djeca: - "Kupanje mladunaca"

Vaspitač: - Kakva je naša priča?

Djeca: -

Vaspitač: -Čega se najviše sećate u priči?

Vaspitač:- Koje ste nove riječi i fraze naučili danas?

djeca: -

Vaspitač:- Ljudi, čija vam se priča najviše dopala?

Odgovori djece:...

Vaspitač: - Momci, svi ste uradili veoma dobar posao danas na času. Dobro urađeno!

Skinuti:


Pregled:

Prepričavanje priče V.V. Bianki "Kupanje mladunčadi" seniorska grupa.

Cilj: Podučavanje koherentnog sekvencijalnog prepričavanja teksta uz vizuelnu podršku u vidu grafičkih dijagrama koji prikazuju slijed događaja.

Zadaci:

1. Učiti holistički i emocionalno percipirati djelo sa sadržajem prirodne istorije.

2. Naučite da sami sastavljate jednostavne rečenice na osnovu dijagrama.

3. Razviti sposobnost da se na pitanja odgovara potpunim odgovorima.

4. Razvijati kod djece interesovanje za umjetničku riječ.

5. Formirajte koherentan govor, vizuelno pamćenje, mišljenje.

Regionalna integracija:čitanje fikcije, znanje, komunikacija.

Pripremni rad: gledanje slika i slika medvjeda, pričanje o medvjedima, čitanje bajki, pjesama o medvjedima.

Aktivacija rječnika:medvjedić, medvjedić, šamar, sruff, uroni, sustignut, šamar, uroni, uplašen.

Oprema: tekst priče V.V. Bianchi "mladunčad za kupanje",grafički dijagrami.

Napredak lekcije:

1. Organizacioni momenat

Vaspitač:- Ljudi, slušajte i pogodite o kojoj životinji pričam

Ove životinje žive u šumi. Veliki su i jaki. Zimi vole da spavaju. Zovu ih slatkišima jer vole da jedu med.

Vaspitač: - Pogodite koje su to životinje?

Djeca: - Medvedi.

Vaspitač: - Tako je, to su medvedi.

Vaspitač: - Ljudi, kako ćemo nazvati tatu medveda?

Djeca: - Medvjed.

Vaspitačica: - Mama?

Djeca: - Medvjed.

Vaspitač: - Mladunci?

Djeca: - Medvjedići.

Vaspitač: - Čija je ovo porodica?

Djeca:- Ovo je porodica medveda.

2.Glavni dio:

Vaspitač: - Ljudi, predlažem da odete u šumu, gdje se dogodila nevjerovatna priča, koju je opisao V.V. Bianchi.

Vaspitač:- Ali, prije nego što odeš, reci mi, kako se zove onaj koji je došao u šumu u lov?

Djeca: - Lovac.

Vaspitač: - Sada ću vam pročitati odlomak iz priče koju je napisao Vitalij Valentinovič Bianchi, a priča se zove "Kupanje mladunaca".

3. Čitanje odlomka iz priče, nakon čega slijedi diskusija.

Naš poznati lovac šetao je obalom šumske rijeke i odjednom začuo glasno pucketanje grana. Uplašio se i popeo na drvo.

Veliki mrki medvjed je došao na obalu iz šipražja, sa svoja dva smiješna medvjedića.

Medvedica je zubima uhvatila jedno mladunče za ogrlicu i hajde da ga umočimo u reku.

Medvjedić je cvilio i lupao, ali ga majka nije puštala dok ga nije dobro isprala u vodi.

Drugo mladunče se uplašilo hladne kupke i krenulo da beži u šumu.

Medvedica ga je sustigla, ošamarila, a onda - u vodu, kao i prvu.

Ponovo na zemlji, oba mladunca su bila veoma zadovoljna kupanjem: dan je bio vruć i bilo im je jako vruće u debelim čupavim kaputima. Voda ih je dobro osvježila.

Nakon kupanja, medvjedi su se ponovo sakrili u šumu, a lovac je sišao sa drveta i otišao kući.

Diskusija o priči:

Vaspitač: - Zašto se lovac uplašio?

Djeca: - Zato što su grane jako pucale.

Vaspitač:- Gde je otišao od straha?

Djeca: - Na drvetu.

Vaspitač:- Ko se pojavio na obali rijeke?

Djeca:- Na obali rijeke pojavio se veliki mrki medvjed i dva mladunca.

Vaspitač:- Kako se zove porodica medveda?

Djeca: - Porodica medvjeda.

Vaspitač:- Šta je medved uradio?

Djeca:- Medvedica je zgrabila jedno mladunče za ogrlicu i počela ga uranjati u vodu.

Vaspitač: - Zašto je jedno od mladunaca pobjeglo u šumu?

Djeca:- Jer se plašio hladne vode.

Vaspitač:- Zašto su mladunci bili zadovoljni kupanjem?

Djeca: - Zato što ih je voda osvježila.

Vaspitač:- Ljudi, mislite li da je lovcu bilo zanimljivo gledati porodicu medvjeda?

Djeca: - Da.

Vaspitač:- Mislite li da će lovac reći svojim prijateljima o onome što je vidio?

Djeca: Reci mi.

Vaspitač:- Hoćeš li reći?

4. Fizičko vaspitanje"Češće su živjeli medvjedići.

Češće su živjeli medvjedići
Izvrnuli su glave
Ovako, ovako - zavrtili su glave (Okrećemo glavu desno i lijevo)
Medvjedići traže med
Prijateljsko drvo se ljuljalo
Ovako, ovako - zatresli su drvo zajedno (nagibi tijela desno i lijevo)
I otišli su do olupine
I pili su vodu iz rijeke
Ovako, ovako, pili su vodu iz rijeke (Savijanje naprijed)
I plesali su! Zajedno su podigli šape!
Ovako, ovako, digli su šape! (Podižite ruke naizmenično)
Evo močvare na putu! Kako to možemo proći?
Skoči i skači! Skoči i skači! Zabavi se druže! (skakanje)

5. Ponovno čitanje priče uz instalaciju prepričavanja.

6. Prepričavanje priče pomoću grafičkih dijagrama: (pojedinačno ili u lancu za svu djecu)

Vaspitač: - Ljudi, pokušajte da u svojim pričama koristite riječi i izraze koje smo koristili čitajući tekst.

Vaspitač: - Ljudi, teško je prepričati tako veliku priču sam. A ako razbijete tekst na dijelove, može se prepričati tri, pa i četiri. Prvo morate ispričati kako su medvjedi došli do rijeke, a zatim kako je medvjed isprao prvu bebu.

I onda? (Kako je medvjedić otrčao u šumu).

I onda? (Kako je okupano drugo medvjediće).

I kako završiti prepričavanje?(Iskupljeni medvjedići su bili zadovoljni.)

Ljudi, molim vas, ko želi da kaže prema šemama? Kako biste nazvali svoju priču? (pozovite 2-3 djece na štafelaj).

7. Rezultat lekcije.

Vaspitač:- O kojoj priči danas pričate?

Djeca: - "Kupanje mladunaca"

Vaspitač: - Kakva je naša priča?

Djeca: - Na priču V. V. Biankija "Kupanje mladunaca".

Vaspitač: - Čega se najviše sećate u priči?

Vaspitač:- Koje ste nove riječi i fraze naučili danas?

Djeca: - Smeđe, po glavi, umočeno, sparno, itd.

Vaspitač:- Ljudi, čija vam se priča najviše dopala?

Odgovori djece:...

Vaspitač: - Momci, svi ste uradili veoma dobar posao danas na času. Dobro urađeno!


Sažetak obrazovnih aktivnosti

"Prepričavanje priče o V. Bianchiju" Kupanje mladunaca"

za stariju djecu

Tkachenko Larisa Anatolievna,

vaspitač MDKOU "Vrtić "Sunce",

selo Amosovka, okrug Medvensky, oblast Kursk

Cilj: formiranje vještina koherentnog sekvencijalnog prepričavanja teksta na osnovu grafičkih dijagrama.

Zadaci:

  1. Formirati kod djece aktivnu slušnu i vizualnu kontrolu ispravnosti prepričavanja.
  2. Naučite djecu kako da isplaniraju svoju priču.
  3. Aktivirajte i obogatite vokabular.
  4. Ojačati vještine gramatički ispravnog formulisanja iskaza.

Metodičke metode:čitanje, razgovor, gledanje predmetnih slika, grafičkih dijagrama; odabir riječi-objekata do riječi-obilježja; ugrađivanje grafičke mnemoničke trake u priču; dogovaranje rečenica djece; improvizacija pokreta u taktu sa pesmom.

Oprema: predmetne slike koje prikazuju divlje životinje, set dijagrama za grafički plan.

Pripremni radovi:

  • Čitanje priče V. Bianchija "Kupanje mladunaca".
  • Proučavanje leksičke teme "Divlje životinje".
  • Gledajući ilustracije i slike.
  • Crtanje, modeliranje prema sadržaju priče.

Leksički materijal:

Riječi koje su složene u semantici - lovac, šamar, ovratnik, umočiti, sparan.

Riječi koje su složene slogovne strukture: medvjedić, medvjed, ispran.

Tok edukativnih aktivnosti:

1. Organizacioni momenat.

Vaspitačica: Pozivam vas u šetnju šumom. Stali smo na livadi, napravili krug.

A gimnastika prstiju će nam pomoći da uđemo u šumu.

Gimnastika prstiju "U posjeti medvjedima"

Medvjedi su nas pozvali u posjetu

(dlanovi na obrazima, odmahni glavom)

I krenuli smo stazom

(prsti "hodaju" po stolu).

Top-top (dlanovima udaraju po stolu),

Jump-jump (kamere kucaju po stolu),

Chiki-briki (dlanovi naizmenično pljeskaju po podu),

Chiki-cigla (brige kucaju naizmenično po stolu).

Vidimo visoko drvo

(postavljanje pesnica jedna na drugu),

Vidimo duboko jezero

(talasni pokreti četkica).

skok-skok

Bezobrazne cigle

chiki-brik

Ptice pjevaju pjesme (prekrštene dlanove - "ptica")

Žitarice kljucaju svuda:

Kljuku tu i kljucaju tamo (prsti jedne ruke "kljucu" dlan druge i obrnuto),

Ne daju ih nikome (dlanovi ispred sebe, naizmenično stiskajte i opuštajte šaku).

Top-top, Jump-jump Chicky-bricks

chiki-brik

Došli smo da posjetimo medvjede

(pokažite rukama trokut - "krov"),

Našli smo vrata u kolibi,

Kucnuo: jedan-dva-tri

(udarati šakom o dlan)

Požurite da nam otvorite!

(stisnuti i opustiti šake).

  1. Priprema za percepciju teksta. Pojašnjenje i aktiviranje predmetnog rječnika i riječi - značajke na temu "Divlje životinje".

U šumi žive razne životinje. Pažljivo razmotrite slike. Saznaj o kome govorim. Klinonoga (medvjed), kukavica (zec), spretna (vjeverica), jaka (los).

Sada pokušajte imenovati znakove životinje kako bismo mogli pogoditi o kome je riječ (lisica, jež).

A koja se od životinja naziva vlasnikom šume? (medvjed). Kako možete s ljubavlju nazvati medvjeda? (medvjed, medvjed, medvjed, medvjedić).

  1. Čitanje priče. Razvoj slušne pažnje i pamćenja.

Čitanje prilagođene priče:

Naš poznati lovac šetao je obalom šumske rijeke i odjednom začuo glasno pucketanje grana. Uplašio se i popeo na drvo.

Veliki mrki medvjed i dva smiješna medvjedića izašli su na obalu iz šipražja. Medvedica je zubima uhvatila jedno mladunče za ogrlicu i hajde da uronimo u reku.

Mali medvjed je zacvilio i zalutao, ali ga majka nije puštala dok ga nije dobro isprala u vodi.

Drugo mladunče se uplašilo hladne kupke i krenulo da beži u šumu.

Majka ga je sustigla, ošamarila, a onda - u vodu, kao prvog.

Ponovo na zemlji, oba mladunca su bila veoma zadovoljna kupanjem: dan je bio vruć, a njima je bilo jako vruće u debelim čupavim kaputima. Voda ih je dobro osvježila. Nakon kupanja, medvjedi su se ponovo sakrili u šumu, a lovac je sišao sa drveta i otišao kući.

  1. Konverzacija sa sadržajem. Razvoj dijaloškog govora. Djeca daju potpune odgovore.

Gdje je bio lovac? (Lovac je hodao obalom šumske rijeke).

Šta je lovac čuo? (Lovac je čuo glasan prasak).

Gdje je nestao lovac? (Lovac se popeo na drvo).

- Ko je izašao iz šipražja? (Iz šipražja su izašli veliki mrki medvjed i dva smiješna medvjedića).

Kako je medvedica zgrabila mladunče? (Medvjed je zgrabio mladunče za ogrlicu i počeo ga uranjati u vodu).

- Šta je uradilo mladunče koje je medved okupao? (Medvjedić je zacvilio i zalutao).

Šta je uradilo drugo mladunče? (Medvjedić se uplašio i počeo bježati u šumu).

- Šta je majka uradila? (Majka ga je sustigla, ošamarila i počela da ga uranja u vodu).

- Kakvi su bili mladunci nakon kupanja? (Mladenci su bili sretni nakon kupanja. Bilo je sparno i vruće im je bilo u debelim čupavim bundama).

Gdje su se medvjedi sakrili nakon kupanja? (medvjedi su se sakrili u gustiš nakon kupanja).

- Mislite li da je lovcu bilo zanimljivo gledati porodicu medvjeda? Hoće li reći prijateljima šta je vidio? Hoćeš li reći?

  1. Fizičko vaspitanje "Voda".

Po toplom danu životinje su otišle na pojilište uz šumski put.

Tele los gazi iza majke losa, (Hodaju glasno gazeći)

Lisica se šunjala iza majke lisice, (Šunjala se na prstima)

Iza majke jež se valjao jež, (Čučnu, polako napreduju)

Medvjedić je pratio mamu medvedicu, (valjaju se)

Vjeverice su galopirale za mamom vjeverica, (Čuče.)

Iza zeca majke - kosi zečevi, (skaču na ravnim nogama)

Vukica je vodila mladunčad za sobom, (Idu na sve četiri)

Sve majke i djeca žele da se napiju.

  1. Kolektivna kompilacija prijedloga o ključnoj riječi.

Sastavljanjem rečenica učitelj, zajedno sa decom, od dijagrama gradi grafički plan priče.

Šetao... Čuo... Uplašen... Izašli su... Zgrabili... Još jedan... Uhvaćen...

Ostao... Dan... Vruć... Nestao... Suze...

  1. Ponovno čitanje priče.

Učitelj: Pročitaću priču ponovo. Pokušajte to dobro zapamtiti. Dijagrami će vam pomoći u tome.

  1. Prepričavanje prema grafičkom planu. Razvoj koherentnog govora, pamćenja. Sva djeca u lancu prepričavaju priču. Na kraju jedno dijete ponavlja cijelu priču.
  2. Refleksija.

- Šta si uradio?

— Šta ste naučili?

- Čega se sećaš?

Konsolidacija proučavanog materijala izvan GCD:

  • Vježbajte djecu u pravljenju grafičke mnemoničke staze – plan priče.
  • Ponovite vježbu "Odaberite znak subjektu".
  • Ponovite priču na osnovu grafičkog plana (selektivno).

književnost:

  1. Ušakova O.S., Strunina E.S. Razvoj govora dece predškolskog uzrasta Moskovski izdavački centar "Ventana-Graf" 2007.
  2. Novikovskaya O.A. Sažeci časova prepričavanja sa decom 5-6 godina Sankt Peterburg-"Paritet" 2007.
  3. Lebedeva L.V., Kozina I.V. Sažeci časova o učenju dece da prepričavaju koristeći referentne šeme. Senior grupa. Obrazovno-metodički priručnik M - Centar za pedagoško obrazovanje. 2008.