Біографії Характеристики Аналіз

Додаткова частина мети. Навіщо? Для чого? З якою метою? Хотів би дізнатися

Складнопідрядні пропозиції з підрядними обставинами.

Технологія проблемного навчання

Супутня тема -Роль мови в житті суспільства

Цілі:

  1. Формування навички впізнавання та характеристики СПП з додатковим обставинним метою.
  2. Закріплення навички постановки коми між частинами СПП.
  3. Вдосконалення навички комплексного аналізутексту.
  4. Формування вміння використовувати СПП з підрядними обставинними мети у своїй усній і письмовій промови.
  5. Формування вміння знаходити шляхи вирішення проблеми, формулювати гіпотези.
  6. Виховання інтересу до вивчення рідної мови.

Обладнання:

  1. Презентація
  2. Картки з текстами для роботи на уроці та домашньої роботи.

Хід уроку:

  1. Оргмомент. (слайд 1)
  2. Підготовка до сприйняття нового матеріалу. Постановка та вирішення проблеми.

Запишіть пропозицію під диктовку.

Мова, щоб залишатися засобом спілкування, має постійно розвиватися.

(А. Корнілов)

Про що йдеться у реченні? Визначте супутню тему уроку.

(Роль мови у житті суспільства)

Виконайте повний синтаксичний розбірпропозиції щодо схеми на стор. 66.

(пов., невоскл., глав. частина – 1, придат. частина – 2, додаткова частинавсередині головної, підрядне зі значенням мети, союз – щоб.

[ , (Щоб), ].

Сформулюйте та запишіть тему нашого уроку.

(СПП з додатковими обставинними цілями)

  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Самостійне вивчення нового матеріалу на стор. 104. Упорядкування опорного конспекту «ВОПРОС» (слайд 2)

В – питання (навіщо? З якою метою?)

Про - відноситься (до всієї головної частини)

П – приєднується (союзи: щоб, щоб, щоб, аби, аби)

Р - розділяється комою

С – стоїть (місце вільне)

  1. Лінгвістична розповідь з опорному конспектупро СПП з додатковим обставинним цілі.
  1. Закріплення вивченого
  1. Конструювання речень. (слайд 3)

Продовжіть розпочаті пропозиції.

Ми повинні вивчати рідну мову,

Потрібно так ставитись до рідною мовоющоб…

За допомогою мови передається досвід поколінь,

Прочитайте пропозиції, що вийшли. Знайдіть серед них СПП не з підрядної мети(№2). Визначте його вид (спосіб дії). Зробіть висновок.

(Союз ЩОБ – багатозначний)

  1. Комплексний аналіз тексту.

Навіщо потрібна мова? Навіщо людині членороздільна мова?

По-перше, мова потрібна для того, щоб люди могли обмінюватися думками за всякого роду. спільної діяльності. Він потрібен як спілкування. Щоправда, окрім мови, для цієї мети можуть використовуватися й інші засоби, наприклад система знаків, що регулюють вуличний рух.

По-друге, мова потрібна для того, щоб закріплювати та зберігати колективний досвідлюдства, досягнення суспільної практики. Коли Архімед відкрив свій знаменитий закон, то перше, що він зробив, сформулював цей закон у словах, висловив свою думку так, що вона стала доступною для розуміння і його сучасникам, і нам - його далеким нащадкам. Коли ви навчаєтесь у школі, ви засвоюєте досягнення суспільного досвіду за підручниками, де необхідні відомостівикладені у мовній формі.

Нарешті, по-третє, мова потрібна для того, щоб людина могла з її допомогою висловити свої думки, почуття, емоції. Наприклад, у віршах людина передає найпотаємніші думки, почуття, переживання. І все це завдяки мові.

Без мови не було б самої людини, тому що все те, що є в ній людської, пов'язане з мовою, виявляється у мові та закріплюється у мові.

А. Леонтьєв.

Завдання: (слайд 4)

1)Визначте тему та основну думку тексту. Чи згодні ви з думкою автора?

2) Визначте тип і стиль мови.

3) Виконайте різні видирозбору:

1 ряд - фонетичний розбірслова МОВА

2 ряд - морфемний розбірслова ЧЛЕНОРОЗДНІЛЬНА

3 ряд – орфографічний розбір слова ВИКОРИСТОВУВАТИСЯ

4) Знайдіть усі СПП, вкажіть їхній вигляд.

5) Випишіть у зошит СПП з додатковими обставинними мети, зробіть їх синтаксичний розбір.

По-перше, мова потрібна для того, щоб люди могли обмінюватисядумками за всякого роду спільної діяльності.

По-друге, мова потрібна для того, щоб закріплювати та зберігати колективний досвід людства; досягнення суспільної практики.

Нарешті, по-третє,мова потрібна для того, щоб людина могла з її допомогою висловити свої думки, почуття, емоції.

[ для того щоб).

  1. Продовження тексту.

V.Підбиття підсумків уроку.

VI. Домашнє завдання(слайд 5)

§ 18

Робота за карткою

Прочитайте текст. Напишіть, як ви проводите своє вільний час. Навіщо займаєтеся тим чи іншим видом діяльності? Використовуйте у своїй роботі СПП з додатковими обставинами.

Припустимо, людина різнобічно обдарована від природи, все миттєво розуміє та запам'ятовує. Але на те він і людина, щоб неодмінно запитати: Це просто цікаво чи це мені для чогось потрібно? Питання, навіщо потрібно те чи інше знання, цілком природний і законний. І нехай краще він виникне раніше, щоб уникнути гірких розчарувань у марно витрачених зусиллях чи жалю за невикористаним часом.

І. Милославський


Додаткова пропозиція мети

Підрядна пропозиція, яка відповідає на запитання навіщо? для чого? з якою метою? і містить вказівку на мету або призначення того, про що йдеться у головному реченні; прикріплюється до головної пропозиції за допомогою союзів для того, щоб, для того, щоб, щоб, аби і ін. Няня залишалася в тіні, щоб в'язати панчоху(Гончаров). Для того, щоб вони зрозуміли нашу правду швидше, ми повинні йти вперед(Гіркий). Він віддав перевагу прогулянці в лінійці, щоб не розлучатися з милою своєю сусідкою.(Пушкін). Дерсу і Чан-Лін використовували всі зусилля підвести пліт якомога ближче до берега, щоб дати можливість мені висадитися(Арсев'єв).


Словник-довідник лінгвістичних термінів. Вид. 2-ге. - М: Просвітництво. Розенталь Д. Е., Тєлєнкова М. А.. 1976 .

Дивитись що таке "додаткова пропозиція мети" в інших словниках:

    Підрядна пропозиція це залежна частина головної пропозиції складнопідрядному реченні. Зразок: Петя втік з уроку, щоб не пропустити концерт. За аналогією зі другорядними членамипропозиції (визначеннями, доповненнями та… … Вікіпедія

    Синтаксично залежна предикативна частина складнопідрядного речення, що містить підрядний союз чи союзне слово. Володимир з жахом побачив, що він заїхав до незнайомого лісу (Пушкін). Зобразити почуття, яке я відчував у той час…

    - (Гр.). Так називається на противагу головному така пропозиція, яка не має самостійного, цілісного сенсубез головної пропозиції. Синтаксичний устрійвсіх індоєвропейських мовпоказує безсумнівно, що створення категорії П...

    Пропозиція, частини якої пов'язані між собою підрядними спілками чи союзними словами. Не шкода сил, якщо вони дають такі результати (М. Островський). Бій виграє той, хто твердо вирішив його виграти (Л. Толстой). Підрядний зв'язок… … Словник лінгвістичних термінів

    - (СПП) це вид складної пропозиції, для якої характерний поділ на дві основні частини: головну та підрядну. Підрядний зв'язок у такому реченні обумовлюється залежністю однієї частини від іншої, тобто Головна частинапередбачає… … Вікіпедія

    - (1) 1. Сполучний союз. З'єднує однорідні членипропозиції чи цілі пропозиції. 946: Вона ж (Ольга) промовила їм (древлянам): ...Дайте мені від двору по 3 голуби та по 3 горобці. Пов. брешемо. років, 42 (1377 р. ← поч. XII ст.). 1174: І по сім ... Словник-довідник "Слово про похід Ігорів"

    Тлумачний словникУшакова

    І ЩОБ [що], союз. 1. Приєднує додаткову пропозицію мети до головної пропозиції, а також вводить конструкцію з інф., що виражає мету дії. «Лежить у ньому камінь важкий, щоб встати він із труни було.» Лермонтов. «Я запросив вас, … Тлумачний словник Ушакова

    - (М.). Під ім'ям С. (σύνδεσμος) грецькі граматики розуміли частину промови, яка підтримує зв'язок і порядок мовлення та заповнює в ній порожні проміжки. Таким чином, цей термін у греків охоплював усе те, що ми розуміємо під загальним терміном. Енциклопедичний словникФ.А. Брокгауза та І.А. Єфрона

    - (М.). Під ім'ям С. (sundesmoV) грецькі граматики розуміли частину мови, яка підтримує зв'язок і порядок мови і заповнює в ній порожні проміжки. Таким чином, цей термін у грековохоплював усе те, що ми розуміємо під загальним терміном. Енциклопедія Брокгауза та Єфрона

Тема: Складнопідрядні пропозиції з підрядними цілями

Мета уроку: 1.Пояснити нову тему

2.Розвивати усне та письмове мовлення, логічне мислення,

пам'ять, відрізняти ССП від СПП

3.Воспитывать інтерес до уроку.

Тип уроку: комбінований

Методи: практичний, словесний, управлінський.

Устаткування: інтерактивна дошка,таблиці,підручник для 9 класів. загальноосвітніх шкілз казахською мовою навчання (Н.Н. Шманова, Н.Ж.Шайдерменова, А.Т. Кошерова-Алмати. «Мектеп» 2013 рік.)

Хід уроку

1.Організаційний момент

Психологічний настрійучнів до уроку.

Здрастуйте хлопці! Побажаємо удачі один одному.

2. Опитування домашнього завдання

(СПП з підрядними умовними вправа 91)

Мозкова атака

А). Що вивчає синтаксис?

Словосполучення та пропозиція

б). Хто склав першу наукову граматику російської?

Михайло Васильович Ломоносов

В) У якому році було видано граматику?

1755 року.

Г).Складна пропозиція складається з...

-двох або кілька простих реченні

Д). Назвіть види складних реченні?

Союзні та безсоюзні

Е).Якими спілками поєднуються складносурядні пропозиції?

Творчими

Ж).Якими спілками поєднуються складнопідрядні пропозиції?

Підрядними

3.. Ми очистили ділянку нашої школи, щоб посадити дерева та квіти

А тепер хлопці назвіть прислів'я про працю

Землю фарбує сонце, а людину – працю

4.Проблемна ситуація

Навіщо, з якою метою треба працювати?

Був достаток

Заробити гроші

Треба працювати щоб,

здійснити свою мрію

бути здоровим

Хлопці, то яка у нас сьогодні тема уроку?

Складнопідрядні речення з підрядними цілями.

5. Вивчення нового матеріалу.

Придаткові пропозиції мети вказують на мету того, про що

йдеться у головній пропозиції, та відповідають на запитання

навіщо? для чого? з якою метою? Вони відносяться до всього

головною пропозицією та зв'язуються з ним найчастіше з

допомогою спілок щоб, щоб.Придаткові цілі можуть

розташовуватися попереду головного речення або після нього.

У головному реченні можуть бути вказівні слова для того.

Щоб скоротити шлях, він переплив річку.

Порівняйте:

В Російській мові

У казахською мовою

Щоб провести Тиждень російської мови, ми розробили її сценарій.

Ми вивчаємо різні предметизнати основи наук.

Орис тілі аптасин өткізу үшін біз ониң сценарійін жаздиқ.

римні негіздерін білу

6. Закріплювальні вправи

Вправа 103. З простих пропозиційскладіть складнопідрядні з підрядними цілями. При записі там, де це можливо, поміняйте місце придаткового стосовно головного. Розставте розділові знаки.

Вправа 104.Прочитайте текст. Перекажіть

Запитання по тексту

    Що потрібно зрозуміти для того, щоб освоїти мову?

    На які типи діляться люди з погляду вивчення мов?

    Які типи людей потребують ділових порад щодо мов?

    Який головний спосібвивчення мов?

    Скільки часу щодня потрібно витрачати для успішного вивчення мови?

    Яка кількість характеру допоможе витримати цей режим?

    Як ви вивчаєте мови?

Словникова робота

Регулярно працювати-дай ебек ету

Не бажають палець об палець ударити-жмис істегісі келмейді

Не давати поблажок-өзін-өзі аямау, ерінбеу, жалікпау

Вправа 105.Відповідаючи на запитання, дані ліворуч, використовуйте відповідні за змістом слова та словосполучення з правої частини.

7. Гра «Хто швидше»зберіть речення з розкиданих слів.

Отримати, потрібно, школу, щоб, освіту, закінчити, або, або, ліцей, гімназію, середню.

Уроки, я, щоб, сходив, бібліотеку, готувати.

Щоб, я, поїду, місто, вчитися.

8. Диференційоване завдання

І -Рівень. Вставте в складнопідрядні речення союзи, союзні слова та визначте вигляд

придаткового речення.

А) Усі мовчали,... .розчути шарудіння квітів

б) Я прийшов, ... попросити вибачення за свої вчинки.

II-рівень. Складіть пропозиції щодо схеми

, (Щоб).

(Для того щоб), .

9. Творча робота

ЗавданняСкладіть діаграму Венна, вкажіть відмінності та загальні ознакиССП та СПП


10. Домашнє завданнявивчити правило.Вправа 108.

11. Коментування оцінок

12. Рефлексія

Що я дізнався? Чого я навчився?

Більш за все мені сподобалось....

Тема уроку: Складнопідрядна пропозиція з підрядною метою.

Урок вивчення нового матеріалу.

Цілі: Формування поняття СПП з підрядною метою.

Завдання:

Ознайомити з особливостями будови СПП з підрядною метою.

Формувати вміння конструювати речення даного типуі правильно їх оформляти в усному та письмовому мовленні.

Вчити знаходити СПП у художніх текстах.

Очікуваний результат: Учні вміють:

Розпізнавати та розмежовувати види СПП з вивченими підрядними;

Моделювати та вживати у мові СПП різних видів;

Характеризувати синтаксичну структуру СПП;

Бачити СПП у художніх текстах.

Обладнання, наочність:

Організаційний момент:

Вітальне слово вчителя.

Ми з вами продовжуємо вивчати тему «Складна пропозиція».

1. Як ви вважаєте, з якої роботи почнемо наш урок?

Згодні + чи не згодні – з цим твердженням

1. Синтаксис – грецьке слово, Що означає «будова», «складання»

2.Пропозиції бувають прості, складні та складові

3.Складнопідрядна пропозиція складається з двох простих пропозицій

4. До складу складнопідрядної пропозиції входять головна пропозиція та одна або кілька придаткових.

5. Прості пропозиції у складі складнопідрядного завжди рівноправні.

6.В ролі засобів зв'язку в складнопідрядному реченні виступають підпорядкові спілки або союзні слова.

7.Союзні слова відповідають питання і виконують синтаксичну роль.

8.Придаткові в складнопідрядному реченні залежно від значення поділяються на витлумачальні, означальні, обставинні.

9.Вигляд придаткового речення визначають за союзом або союзним словом.

10Вигляд придаткової пропозиції визначають з питання, поставленого від головної пропозиції.

11.Головна пропозиція від придаткового на листі зазвичай відокремлюється комою, а в усного мовленняпаузою.

Самоперевірка Ключ до завдання: 1-+ 4+6+7+8+10+11+ 1 помилка готовий у уроку, 2-3 помилки частково готовий 4помилки і більше - не готовий до уроку

Прокоментуйте кожен правильний варіант (за бажанням та ланцюжком).

2. Мотиваційний момент уроку:

Перед вами 3 пропозиції. Яке завдання ви можете виконати? Які вміння ви використовуєте?

Нагадайте алгоритм міркування Поясніть, у чому їх схожість та відмінність?

1. Я вимагаю, щоб ти душі своїй таємні мені відкрив надії.

2. Він прагнув писати те щоб читати написане було легко.

3. Ящики прив'язали дзвіночки, щоб дзвін не привернув увагу сторожів.

(щоб - багатозначний союз)

Яка з пропозицій викликала скруту?

(СПП з підрядним: з'ясовним, способу дії, мети)

Може, хтось уже здогадався, про що йтиметься на уроці? Спробуйте самі сформулювати тему і визначити цілі уроку.

2. Повідомлення теми та мети уроку: (визначають діти)

СПП з підрядною метою. Вчимося визначати особливості, конструювати, розставляти коми, знаходити в тексті.

3.ПОВІДОМЛЕННЯ УЧ-СЯ Вова Ємелін

1. Питання: придаткові цілі відповідають питання навіщо? для чого? з якою метою?

2. Засоби зв'язку: придаткові цілі прикріплюються до головної пропозиції спілками: щоб, щоб, щоб, потім щоб, щоб, спілками-частинками аби, аби та ін.

Складові спілки для того, щоб, для того, щоб і ін. можуть повністю виконувати функцію спілки. Однак залежно від сенсу та логічного наголосускладовий союз може розбиватися на частини. Перша частина входить до складу головного речення і є вказівним словом – обставиною мети: про те, у тому, потім та інших.; друга частина складової спілки(щоб) залишається в підрядному реченні і самостійно виконує функцію простого підпорядкового союзу. Кома у разі ставиться один раз – у середині складового союзу.

3. Місце у реченні: придаткові цілі можуть стояти після головної пропозиції, перед головною пропозицією, у середині головної пропозиції.

4.Зберіть і прочитайте пропозицію, що розсипалася (Хто швидше):

1. він у руки чимось сталевий щоб грати взяв від нудьги спис.

2. думати жити хочу страждати щоб і.

3. пишалася ім'ям моїм ти слави я щоби бажаю с.

Відповіді:

1. Спис сталевий взяв він у руки, щоб чимось грати від нудьги. (цілі)

2. Я хочу жити, щоб мислити і страждати. (цілі)

3. Бажаю слави я, щоб іменем моїм пишалася ти. (цілі)

Визначте структуру пропозицій? Вигляд придаткового? Поясніть?

Визначте, який художній прийомвикористовується у реченнях?

Яку роль виконують у тексті спп з підрядними цілями?

(1 та 3 – з інверсією). Перевіряємо виконане упр. і робимо висновок, що СПП з цими підрядними допомагають будувати повні відповіді, роблять нашу мову більш точною та повною. Слайд 3

5.Фізкультхвилинка: слайд 7

6.Завдання «Конструювання пропозицій» Взаємоперевірка

Формулювання завдання: З'єднайте додаткові пропозиціїіз головними. Визначте вид придаткових. (Якщо важко, то вам допоможе таблиця на стор.58)

1.І довелося їй стати обережніше,

2Для того щоб навчитися говорити правду людям,

3. димківську глиняну іграшку обпікають у печі.

4.Ведмедиця напала на мисливця не зі зла,

5. Щоб не привернути до себе пильної уваги,

7.Щоб досягти міцності

8.незнайомець влаштувався на лаві біля дверей

9. треба навчитися говорити її самому собі.

10.щоб свободу врятувати.

11. а для того, щоб захистити своїх ведмежат.

Відповіді:

1+10, І довелося їй стати обережнішою, щоб свободу свою врятувати.

2+9, 2.Для того щоб вивчить. говорити правду людям, треба навчитися говорити її самому собі. / Л.М. Толстой/

7+3, Щоб досягти міцності, димківську глиняну іграшку обпікають у печі.

4+11, Ведмедиця напала на мисливця не зі зла, а для того, щоб захистити своїх ведмежат.

5+8, Щоб не привернути до себе пильної уваги, незнайомець будувався на лаві біля дверей.

Яка з пропозицій спрямована на самовиховання людини?

7.Робота з текстом. Яке завдання ви можете виконати?

1) Ми часто говоримо один одному: бажаю тобі всього доброго. 2) Це не просто вираз ввічливості. 3)У цих словах ми висловлюємо свою людську сутність. 4) Треба мати велику силу духу, щоб уміти бажати добра іншим. 5) Для того щоб вміти відчувати, вміти бачити по-доброму оточуючих тебе людей, необхідний не тільки показник культури, а й результат величезної внутрішньої роботидуху.

6) Звертаючись один до одного з проханням, ми кажемо: будь ласка. 7) Прохання – це порив душі. 8) Відмовити людині у допомозі означає втратити власну людську гідність. 9) Байдужість до тих, хто потребує допомоги, – це душевна потворність. 10) Щоб уберегти себе від байдужості, треба розвивати у своїй душі співучасть, співчуття, співчуття й те водночас вміння відрізняти невинні людські слабкості від пороків, що калічать душу.

11) Збільшувати добро в навколишньому світі - в цьому полягає сама велика метажиття. 12)Добро складається з багато чого, і щоразу життя ставить перед людиною завдання, яку треба вміти вирішувати 13). Любов і дружба, розростаючись і поширюючись багато на що, знаходять нові сили, стають дедалі вищими, а людина, їх центр, мудрішими.

(За Д.С. Лихачова)

Визначте тип тексту, доведіть.

Яка тема тексту? (Добро в світі.)

Скільки мікротем?

Назвіть речення, в яких виражається Головна думкатексту 8 – 9

САМОСТІЙНО.

1. Знайдіть СПП з підрядними обставинними мети.

ЗАПИШІТЬ ТІЛЬКИ НОМЕР(а) ПРОПОЗИЦІЇ.

2.Наведіть 2 пропозиції (аргументу) у другій частині, використовуючи СПП з додатковою обставинною метою.

Інформація про текст для стиснутого викладу

абзацу

Мікротема

Побажання добра людям – вираження сутності людини. Вміння бачити по-доброму навколишній світ, людей – показник культури, результат великої внутрішньої роботи

Доброта – це людська гідність, а байдужість – душевна потворність; щоб уберегтися від нього, треба розвивати у своїй душі співчуття та співучасть.

Збільшувати добро в навколишньому світі – у цьому полягає найбільша мета життя; вміння любити і дружити робить людину мудрішою та сильнішою.

Підведемо підсумок:

Дайте відповідь на запитання, використовуючи СПП з підрядною метою:

1. З якою метою ви прийшли на урок?

2. З якою метою слід вивчати СПП?

3. Навіщо вміти будувати схеми СПП?

Домашнє завдання: Слайд 6

Обов'язкове всім: Виконати упр.166 за запропонованим завданням.

На вибір:

1. Написати твір-міркування на тему «Щоб - багатозначний союз». Як аргументи використовуйте приклади СПП, записані на уроці.

Або

2. Знайти та виписати з текстів художніх творів 4-5 СПП з підрядною метою.

Самооцінка:

Поставте оцінку, використовуючи шкалу оцінювання. (Діти оцінюю себе самі) Слайд 7

Дякую за урок!

Тепер я знатиму, що …

Мене засмутило те, що …

Я радий, що…