Біографії Характеристики Аналіз

Закріплюючий урок ненаголошені голосні докорінно слова. Конспект уроку "ненаголошені голосні докорінно"

Урок російської мови, проведеної у 3 класі.

(Підручник: Т. Г. Рамзаєва)

Тема: Ненаголошені голосні докорінно слова.

Тип уроку: комбінований
Цілі уроку:
Предметні:
засвоєння особливостей перевірочних і слів, що повіряються, оволодіння способами перевірки;
формування вміння підбирати перевірочні слова, розпізнавати слова, які слід перевіряти;
розвиток орфографічної пильності.
Метапредметні:
розширення творчої діяльностіучнів;
формування об'єктивної самооцінки.
Особистісні:
формування особистісних універсальних навчальних процесів;
розвиток уваги, мислення, інтересу до мови.

Ресурси:
інформаційні: підручник Т. Г. Рамзаєвої "Російська мова" для 3 класу;
демонстраційні:картки для самостійної роботи за варіантами, картки (для диференційованої роботи), опора (алгоритм перевірки ненаголошеної голосної в корені), чотиривірші, розрізані на рядки (для роботи в парах), зображення колобка (для кожного уч-ся), заготовки для виробу «Колобок»
інтерактивний матеріал:авторська презентація. Урок підготовлений за допомогою програми Power Point.


Форми організації:фронтальна, диференційована, творча, самостійна за варіантами, у парах.

План уроку:

I. Оргмомент. (2 хв)

  • Психологічний настрій працювати.

ІІ. Чистопис. (3 хв)

ІІІ. Повторення матеріалу, пройденого під час уроків. (13 хв)

  • Словникова робота

IV. Робота над новою темоюуроку. (10 хв)

  • Постановка проблеми уроку
  • Постановка теми та мети уроку

Фізхвилинка (для очей, для розминки тіла)

V. Закріплення нової теми. (14 хв)

  • Робота за підручником
  • Робота з екраном
  • Творча робота (робота у парах)

VI. Підсумок уроку. (1 хв)

VII. Будинок. зад. (1 хв)

VII. Рефлексія. (1 хв)

Хід уроку:
слайд 1
I. Оргмомент. (2 хв)
слайд 2
Продзвенів дзвінок веселий,
Ми готові почати урок.
Будемо слухати, міркувати,
І один одному допомагати.

Психологічний настрій на роботу:
- Сьогодні у нас багато гостей, як гостинні господарі, спочатку зробимо їм увагу.
Учні кажуть хором:
Ми раді вітати вас у нашому класі,
Можливо, є класи і кращі і кращі.
Але нехай у нашому класі вам буде ясно.
Нехай буде затишно та дуже легко.

А зараз сяде той, чиє ім'я починається з голосних літер. Потім сядуть ті, чиє ім'я починається з згодного твердого звуку, Потім з приголосного м'якого звуку.

Ми зошити все відкрили,
Рівно сісти не забули.

Підписуємо у зошитах число, класна роботаслайд 3 … листопада.
Класна робота.

ІІ. Чистопис. (3 хв)
Перше завдання
У нас чистопис.
- Відгадайте загадку про казкового героя.
"Перед вовком не тремтів,
Від ведмедя втік,
А лисиці на зубок
Все ж таки попався... (Колобок)

Мабуть, це Колобок. І писати на хвилинці чистописання будемо ту букву, з якої починається це ім'я, а значить буквуК - заголовну і до малу, а так само з'єднання з цими літерами.
слайд 4, 5, 6 (Уч-ся прописують 1 рядок)
На дошці з'єднання:
ка (нижнє та верхнє)ке (середнє) ку (верхнє) як (верхнє) кл (нижнє) Колобок (-Чому написала з великої літери?) (Уч-ся пояснюють види сполук)

Сьогодні ми з вами здійснимо подорож Чарівним лісом «Російської мови» разом з Колобком. Згадаймо те, що вже вивчали і дізнаємося щось нове та цікаве.
- В ДОРОГУ!
слайд 7

ІІІ. Повторення матеріалу, пройденого під час уроків.(13 хв)


Самостійна роботаза варіантами. слайд 8, 9

Колобок на своєму шляху зустрів кілька предметів. Це були одухотворені та неживі предмети? Ось їх назви:
1в. Лісник, соловушка, квіти, дубок.
2в. Сонечко, їжачок, лисонька, осинка.

- Назвіть неживі предмети.
Завдання: допоможіть Колобку розібрати дані слова за складом. (2 уч-ся біля дошки)

Молодці, хлопці, ви впоралися із завданням!
– покотився Колобок далі.слайд 10 І зараз, відгадавши загадку, ви дізнаєтеся, що зустрілося йому на шляху. (Загадка на вибір)

Під сосною біля доріжки
Хто стоїть поміж трави?
Ніжка є, але немає чобітка,
Капелюшок є – немає голови.
(Гриб)

Правильно, це гриб.
- А яке правило трапляється при написанні цього слова?
- Давайте пригадаємо, як перевірити парну приголосну?
Правило: ...
слайд 11
Диференційована робота (на картках)слайд 12
1 група

Роська. - ______________ , Ястру. - ____________, бере. - _______________, клю. - ____________, Гра. - _______________, моро. - ______________, сні. - __________, шка. - ______________.

2 група
Підбери до слів перевірочне слово та встав пропущену букву.
Мене. кий - _____________ , обно. ка - ____________, гостро. ки - ____________, кре. кий - ______________, кни. ка - _____________ , ро. кий - _____________ , ска. ка - __________________, ре. кий - _________________ .

3 група
Підкресли згодні, які перед написанням треба перевіряти. Напиши перевірочні слова.)
Вночі вдарив сильний мороз. Він скував кригою калюжі на лісових доріжках. Різкий вітер гуляв лісом. Зябко стало дубками та березками. Холод загнав у норки звіряток.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Словникова робота
- Хлопці, я знаю, що ви любите стрибати, бігати, грати.
- А що ви любите смачненьке?
- А зараз ви дізнаєтеся, що любить Колобок, але для цього ви маєте відгадати загадки.

(Горох, капуста, морква, огірок, овочі.) (викликаю до дошки по 1 уч-ся, які записують слова)

На спекотному сонечку підсох
І рветься зі стручків... (Горох) слайд 13

Розсілася пані на грядці,
Одягнена в галасливі шовки.
Ми для неї готуємо діжки
І великої солі півмішка. (доапуста ) слайд 14
Червоний ніс у землю вріс,

А зелений хвіст зовні.
Нам зелений хвіст не потрібен,
Потрібен лише червоний хвіст. (м
орква) слайд 15
Я довгий і зелений, смачний я солоний,
Смачний і сирий. Хто ж я такий? (
огірок) слайд 16
- Як назвати одним словом усі ці відгадки? (овочі ) Запис сл. слова овочіслайд 17
- Хлопці, а це ж у нас не прості слова, а якісь особливі, які мають загальна назва. Хто зрозумів, які ми написали слова? (словникові)
слайд 18
-Давайте в цих словникових словахпоставимо знак наголосу і підкреслимо букву, яку потрібно запам'ятати, по черзі викликаю уч-ся до дошки)
- А наш Колобок не нудьгував і теж разом з вами виконував це завдання. Давайте перевіримо, чи правильно він написав.
слайд 19
- Виявляється, Колобок любить поласувати овочами. І не лише овочами, а й фруктами.
- Подивіться на слайд.
слайд 20
Овочі та фрукти – ось корисні продукти.
- Прочитайте речення. Що ви прочитали, як то кажуть? (приказка)
- А як ви вважаєте, чому овочі та фрукти вважають корисними продуктами. (висновки уч-ся)
- Спишіть приказку, поставте над словами знак наголосу.

IV. Робота над новою темою уроку. (10 хв)
Повторення матеріалу про однокореневі слова.
- З кожного рядка випишіть однокореневі слова. Виділіть корінь, поставте знак наголосу.
слайд 21
Лісник, перелісок, сходи.
Морс, море, моряк.
Вода, водій, підводний
.
- Чому ці слова, які ви написали, однокорінні?
- Згадаймо, які слова називають однокорінними?
- Яке правило ви знаєте про правопис коренів у однокорінних словах?
(В однокорінних словах корінь пишеться однаково)

Постановка проблеми уроку
(Підготувати дітей до вивчення нового матеріалу через постановку проблемної ситуації.)
- Дорогою Колобок зустрів метелика, який передав йому записку від їжачка. А в записці було ось що: «
Приходь із мечем, зіграємо» слайд 22, 23
- Тоді взяв Колобок меч і подався до їжачка. Побачив їжачок Колобка з мечем у руках і засмутився.

- Як ви думаєте, хлопці, чому засмутився їжачок? А може їжачок хотів побачити у Колобка якийсь інший предмет, як ви думаєте? (м'яч)
- Як ви думаєте, хто ж був винен у цій історії: Колобок чи їжачок? (Їжачок.)
- Якої помилки припустився їжачок? (треба було написати з м'ячем) А чому їжачок написав "
з мечем "
- Яке правило не знав їжачок?
- А як ви вважаєте, що треба зробити, щоб написати слово правильно? (Уч-ся роблять свої висновки)

Постановка теми та мети уроку(діти самостійно роблять висновок про тему та цілі уроку)слайд 24

Сьогодні на уроці ми відпрацьовуватимемо порядок дій під час перевірки голосної літерив корені слова.

ФІЗМИНУТКА
1. Для очей слайд 25, 26
2. Для розминки тіла.
слайд 27
Скок та скок, скок та скок.
Покотився колобок
Круглий та рум'яний, прямо на галявину.
Закотившись за пеньок, відпочити в тіні ліг.

Подивіться на екранслайд 28

П. чник
_________- сл. вічко
________- д. лекий
________- т. грінок
________- пр. травня

Спробуйте підібрати до слів перевірочне слово та вставити потрібну літеру.
- Які букви ви вставили? (е, я, о, і, а )
Висновок: Ненаголошені голосні
а, о, е, я, і докорінно треба перевіряти.
- Як же перевірити ненаголошену голосну?
- Що для цього потрібно зробити? (Висновки дітей)
(на дошці з'являється алгоритм перевірки ненаголошеної голосної докорінно слова:

А давайте прочитаємо, що правило у підручнику.слайд 29
Правило: с. 100 та с. 101

V. Закріплення нової теми.(14 хв)
Робота за підручником
с. 101 упр. 233 (коментування з місця)

Робота з екраном
слайд 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38(метелики)
Висновок: - Як же перевірити ненаголошену голосну?слайд 39


Робота із пропозицією. Котографія (виправлення помилок).
- Прочитайте речення на екрані.
слайд 40
Ліси з лестятами жеве в нарі.

Прочитайте речення. На яке правило допущені помилки?
Запишіть пропозицію у зошит. Виправте помилки у реченні. (взаємоперевірка)

Творча робота(Робота в парах)

У кожного на партах чотиривірші, розрізані на рядки.
Учні повинні скласти чотиривірші.
Завдання: у деяких словах виділена ненаголошена голосна літера. Спробуйте вибрати перевірочні слова.

У Колобочка день народження.
Будуть танці, розваги.
На ганку, біля дверей
Він зустрічає всіх гостей.

Чи далеко лежить шлях,
Колобочок все біжить
По лісах, по луках,
Його видно тут і там.

На узліссі, на лісовій
Видно будиночок розписний.
Він не дикого звірка
Це будиночок Колобка.

Я по коробу скребен,
По засіку я метен,
У мене рум'яний бік.
Я веселий колобок!

VI. Підсумок уроку. (1 хв)
- Чому ж ви навчалися сьогодні на уроці? (Відповіді дітей)

Учень читає напам'ять вірш:
"Безглуздий хитрий голосний,
чуємо ми його чудово.
А у листі яка літера?
Тут допоможе нам наука:
Голосний став під наголос,
Щоб розвіяти всі сумніви!

VII. Будинок. зад . (1 хв)
с. 101 упр. 234, прав. з 101
слайд 41

VII. Рефлексія. (1 хв)
слайд 42
- А зараз ви маєте оживити Колобка. Зобразіть такий настрій, який ви мали сьогодні на уроці.
(Такий Колобок у кожного на парті)

Подивіться хлопці, а мій Колобок нудний (слайд ). А як ви вважаєте, чому?
- Мабуть, він не хоче з вами розлучатися, і тому ми з ним зустрінемось на уроці технології. (Роздаю уч-ся листки із зображенням Колобка (заготівлі для виробу).

1. Куроїдова Галина Василівна

3. 8-953-313-65-18

4. Муніципальне казенне загальноосвітня установа«Середня загальноосвітня школа№ 2»

5. вчитель початкових класів

6. Конкурс «Сучасні освітні технологіїу творчості вчителя початкових класів»

7. Урок у початковій школі(російська мова)


Клас: 5

Тема: «Безглузді голосні докорінно слова».

Цілі: Особистісні:

  • Усвідомлення алгоритму успішної навчальної дії.
  • Усвідомлення практичної важливості цього правила.
  • Ціннісне ставлення до вміння виявляти проблему, визначати мету уроку, вибирати дії з досягнення мети, контролювати та оцінювати свою роботу та повчений результат.

Регулятивні:

  • Вміння приймати та зберігати навчальну метута завдання, планувати власну діяльність відповідно до навчального завдання.

Предметні:

  • Знати види орфограми ненаголошена голосна в корені слова (перевірена наголосом і неперевірена), вміти використовувати це правило на практиці.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: комп'ютер, проектор, екран, аудіозапис.

Хід уроку

1.Орг. момент

Створення ситуації психологічного настрою.

Уявіть собі, що ми в осінньому лісі. Глибоко вдихнули, видихнули. Що ви відчули? ( свіже повітря) Поверніть обличчя до сонечка, посміхніться йому, посміхніться один одному, мені.

Діти, зверніть увагу на дошку

Вчитель: Ми переконалися, що роль мови в житті суспільства величезна і бути грамотною дуже важливою для спілкування людей. У цьому ви переконаєтесь, прочитавши невелика розповідь«Листи»

Отже, прочитайте розповідь.
Ваня жив улітку в селі, а його старша сестра Маша – у місті. Якось Ваня написав сестрі листа:
«Привіт, Маша!
У селі добре. Я тут майорітиму, засмагатиму і заколюся на сонці, повертаючись з бачка на бачок. Мишко і я ловили рано-вранці рибу. Добре посидіти на березі з вудкою. Я вже кривдив лисиця».

У відповідь він отримав такий лист від Маші:
«Ваня, привіт!
Надсилаю тобі твій лист назад. Прочитай його уважніше і дай відповідь мені на кілька запитань. Як ти будеш майоріти, адже ти ж не прапор? Ти, мабуть, пожартував, коли написав, що заколешся? Де на річці бачки? Чому повертаєшся з бачка на бачок? Чому в тебе сивіє волосся вже? І ще, якого лисиця ти кривдив? Хіба ти впіймав лисиця? Ось бачиш, скільки в мене до тебе запитань. Це тому, що я нічого не зрозуміла з твого листа, хоча навчатимуся вже в десятому класі і російську мову знаю. А ось чи знаєш ти його?
Ваня прочитав листа сестри, але так нічого і не зрозумів.

Допоможіть Вані розібратися, у чому його помилки. На яку орфограму було допущено помилки?

(Відповідь: правопис ненаголошених голосних докорінно слова.)

Що потрібно знати, щоб правильно написати це слово?

Згадайте, що таке орфограма.

Подивіться, в якій частині слова пропущено букву?

Чому ми не чуємо чітко даний звук? Як називається така позиція голосного звуку?

Як ви вважаєте, про що ми говоритимемо на нашому уроці? Доведіть правильність своєї думки.

Яку мету ми поставимо перед собою?

Які види ненаголошених голосних ви знаєте?(Перевірена та неперевірена.)

Де ми можемо дізнатися, як пишеться ненаголошені голосні докорінно слова? (попрацювати з підручником, звернутися за допомогою до Інтернету).

Вчитель пропонує кожному самому вирішити, де вони знаходитимуть потрібну інформацію.

2.Вивчення нового матеріалу

Вчитель організовує повторення базових понятьненаголошених голосних докорінно слова (за допомогою підручника). Взаємодіє з учнями, створює умови для оптимального засвоєння матеріалу.

1. Лінгвістична задача « Снігова казка» (виразно прочитати і знайти однокорінні слова)

Снігова казка.

Протанцювали по снігах

Снігові хуртовини.

Снігури сніговикам

Пісню просвистели.

Біля засніженої річки

У сніговому провулку

Дзвінко носяться сніжки,

Ріжуть сніг снігурки.

Снігур – до словника

2.Кейсовий метод.Завдання. Визначити, які види орфограмм дано слова у цій вправі. Запишіть словосполучення, вставляючи пропущені літери.

Сп...шу в кіно, сп...шу вправу, зв...ла гніздо, зв...ла в

школу, гумові м...чі, сталеві м...чі.

За виконання цих вправ з'ясовується, як учні розуміють значення кореня.

  1. "Четверте зайве":
    Міняти, змінити, замінити, міна.
    Хвилі хвилясті, віл хвилюватися.
    Хата, розпестити, хатинка, хатинка.
    Тиск, давити, давно, придавити.
    Лінячий, полиняти, лінивий, вилиняти. Ліплення, ліпити, приліпити, сліпий.
    Фізкультхвилинка.

Вправи зі зняттям втоми очей.

1.Потерти долонею об долоню. Закрити очі та покласти долоні на них.

2.Руки схрестити перед собою, кисті стиснути в кулак, великий палецьвгору. Очі закрити та провести 3 рази великим пальцемлівої руки праворуч, а правою рукою– по лівій стороні надбрівні дугивід перенісся до кінця брів.

  1. Виберіть потрібне слово перевірки. Познач орфограму.
    Уд..вительно (диво, діва), м..няти (міна, заміна), л..пити (липко, ліплення), розч..щать (честь, чисто), л..нивий (лінь, линяння), скр..пучий (скріпка, скрип), м..стерити (майстер, міст).

Здогадайся, які літери в слова треба вставити. Підбери до них перевірочні.
Пос..справ на лавці - пос..справ від старості.
Сл..зал вершки - сл..зал з дерева.
Св..ла гніздо - св..ла пляма.
Пол..скати білизну - пол..скать цуценя.
Зак..лю шпилькою - зак..лю здоров'я.
Прим..рять сукню - прим..рять друзів.
Гострі м..чі – футбольні м..чі.

3. Закріплення вивченого матеріалу

Якщо ненаголошені голосні докорінно:

а) перевіряються наголосом, підібрати однокорінні слова чи форми слова;

б) неперевірені, перевірити написання слова за словником;

в) чергуються, знайти умови вибору голосної докорінно.

4.Підсумок уроку

Продовжіть фразу.

Я навчився…

Я хотів би…

Виявляється, що…

5.Оцінювання

6.Домашнє завдання

Базовий: упр.63 (пункт 1)

Підвищений: упр.63 (пункт 1,2,3)


ПРАВОПИС БЕЗУДАРНОЇ ГОЛОСНОЇ У КОРНІ СЛОВА

(закріплення)

ЦІЛІ І ЗАВДАННЯ:

    формування вміння розпізнавати голосні, що перевіряються і неперевірені, в слабкої позиції;

    уточнення знань учнів про особливості перевірочних слів та способи перевірки;

    здійснення міжпредметних зв'язків;

    активізація пізнавальної діяльностіучнів;

    розвиток орфографічної пильності;

    розвиток операцій мислення, пам'яті, уваги, уяви, мови;

    створення позитивного емоційного настроюта інтересу до оволодіння навичками грамотного листа;

    виховання акуратності, працьовитості, почуття колективізму.

ХІД УРОКУ

1.Організаційний момент. Постановка цілей та завдань уроку

ВЧИТЕЛЬ:

Сьогодні на уроці ми проведемо гру “Що? Де? Коли?

Як називаються учасники цієї гри?

ДІТИ:

- Знавці.

ВЧИТЕЛЬ:

Щоб отримати таке високе звання, треба багато знати, бути дуже уважними, дружними та старанними. Роль ведучого виконуватиму я. Завдання для вас надіслали казкові персонажі. (З'являється посібник із зображенням Дюймовочки, Кота в чоботях, Айболіта, Буратіно, Чебурашки, Червоної шапочки.)

Згадаймо з яких казок ці герої і хто автор.

ДІТИ відповідають.

2. Постановка проблеми

ВЧИТЕЛЬ:

Отже, шановні Знавці, зараз вам належить визначити тему нашої гри. Перше завдання від Чебурашки.

Діма написав своєму другові Колі записку: "Приходь сьогодні ввечері з мечем, зіграємо". Коля записку прочитав та пообіцяв прийти.

Зібралися хлопці увечері.

“– М'яч буде, – сказав товаришам Діма. – Кілька принесе.”

Прийшов Коля, а в його руках замість м'яча був довгий дерев'яний меч.

Хлопці засмутилися, що у футбол пограти не вдасться.

Чому так вийшло?

ДІТИ:

Діма припустився помилки у своїй записці.

ВЧИТЕЛЬ:

Яке правило не знав Діма?

ДІТИ:

Правило про правопис ненаголошених голосних докорінно слова.

(Повторюється правило про правопис ненаголошених голосних, які перевіряються наголосом. Вчитель звертає увагу дітей на плакат.)

ВЧИТЕЛЬ:

Допоможіть Дімі виправити помилку.

ДІТИ:

Треба підібрати таке перевірочне слово, де ненаголошена голосна буде у сильній позиції, тобто. під наголосом: з м'ячем – м'яч, м'ячик.

ВЧИТЕЛЬ:

Чи всі голосні у слабкій позиції вимагають перевірки?

ДІТИ:

Тільки 5 голосних: а, о, і, е, я.

ВЧИТЕЛЬ:

Випробування ви витримали гідно. 1-0 на вашу користь! (Рахунок встановлюється на табло.)

3. Актуалізація знань

На столі розкладено конверти із завданнями. Запрошується учень, який обирає будь-який конверт.

ВЧИТЕЛЬ:

Раунд 2. Завдання від Буратіно.

Потрібно встановити відповідність. Запрошується 1 учасник із команди знавців.

стр-на та

м-сти е

п-сьмо а

з-мля я

п-тно про

ВЧИТЕЛЬ:

Перевіряємо. Доведіть, що завдання виконане правильно.

(КОМЕНТУВАНЕ ЛИСТ. Діти називають перевірочні слова до даних, записують у зошитах, виділяють у словах корінь.)

ВЧИТЕЛЬ:

Молодці! Рахунок 2-0 на користь знавців.

(1 з учнів обирає наступний конверт.)

ВЧИТЕЛЬ:

Раунд 3. Цей лист вам надіслала Червона шапочка. Дані слова: (запис на дошці)

ст-особи, ст-ріжка, р-бота, т-традь, с-довник, сн-говик

Завдання: визначити закономірність та записати слова у 2 стовпчики.

(2 учнів виконують завдання на індивідуальних дошках.)

Перевірка.

ДІТИ:

У 1-й стовпчик ми виписали слова з ненаголошеною голосною, що перевіряється наголосом (доводять).

У 2-му стовпчику слова, правопис яких слід запам'ятати, ненаголошену голосну не можна поставити в сильну позицію.

Додаткове завдання: придумати та записати пропозицію з будь-яким словом з 2-го стовпчика.

ВЧИТЕЛЬ:

Рахунок 3-0 на користь знавців!

4. Фізкультхвилинка

ВЧИТЕЛЬ:

За таку ударну працю ви заслужили музичну паузу.

(Включається аудіозапис. Діти танцюють під музику.)

5. Вправа у підборі перевірочного слова через ряд родинних слів

ВЧИТЕЛЬ:

Вибираємо наступний лист. Воно від Айболіту.

УВАГА! Чорний ящик!

Не гніваються, а вусами повертають,

Не мовчать, а слова не скажуть,

Ідуть, а з місця не зрушать.

ДІТИ:

- Це годинник.

ВЧИТЕЛЬ:

Перевіримо. (Достає з ящика годинник.) Який це годинник?

ДІТИ:

- Механічні.

ВЧИТЕЛЬ:

А який ще буває годинник?

ДІТИ:

Електронні, пісочні...

ВЧИТЕЛЬ:

4–0 на користь знавців!

Яка орфограма у слові "годинник"?

ДІТИ:

Ненаголошена голосна, що перевіряється наголосом.

ВЧИТЕЛЬ:

Запишіть відгадане слово та ряд споріднених слів.

ДІТИ записують: годинник, годинник, годинникар, годинник.

ВЧИТЕЛЬ:

Підкресліть слово, яке буде перевірним для всіх інших?

ДІТИ:

Годинник, т.к. голосна у сильній позиції.

ВЧИТЕЛЬ:

Чому ви не записали слово “година”?

ДІТИ:

До ряду споріднених слів його записати не можна, т.к. це форма того самого слова.

ВЧИТЕЛЬ:

Раунд 5.

(Вибір конверта.)

ВЧИТЕЛЬ:

Це послання від кота в чоботях.

(На партах підготовлені картки з текстом.)

Що потрібно зробити, щоб виконати завдання?

ДІТИ:

Потрібно виправити помилки.

6. Самостійна робота. (За варіантами)

(2 учні складають схеми пропозицій для перевірки з/р.)

1 варіант: Настала осінь. На деревах жили сходи. Часто йдуть холодні дащі.

2 варіант: Дятел - лисовий лікар. Він лікує бальні дерева. Під карою багато шкідливих комах.

Взаємоперевірка.

На дошці:

1 варіант:

2 варіант:

ВЧИТЕЛЬ:

Рахунок 5-0 на користь знавців.

Останній раунд.

(Вибір конверта.)

ВЧИТЕЛЬ:

Дюймовочка хоче перевірити вашу увагу. Приготували сигнальні картки.

Я називаю слова, ви показуєте картку з голосною, яка потребує перевірки. Озеро, моряк, лікарня, ряди, варення, грибники, дзвінок, квітник, м'ясник.

7. Підсумки уроку

ВЧИТЕЛЬ:

Молодці! Наша гра добігла кінця. З рахунком 6-0 перемогла команда Знавців!

Знання якого правила вам допомогло здобути перемогу?

ДІТИ:

Правила про правопис ненаголошених голосних докорінно слова.

ВЧИТЕЛЬ:

Як пишеться голосна докорінно споріднених слів?

ДІТИ:

– Так само.

ВЧИТЕЛЬ:

Давайте згадаємо веселий віршикпро ненаголошену голосну.

ДІТИ (хором):

Якщо в слові ненаголошена викликала сумнів,

Ти її негайно постав під наголос!

ВЧИТЕЛЬ:

Але не завжди ми можемо поставити голосну під наголос, є в російській мові багато слів з неперевірюваною ненаголошеною голосною, написання таких слів треба запам'ятати.

Усі наші учні нагороджуються медалями із зображенням мудрої Сови.

Найбільш активні учасники команди одержують по 5 балів у журнал.

8. Домашнє завдання

Тема урока:

«Безглуздий голосний в корені слова, що перевіряється наголосом»

Мета: знайомство з правилом перевірки ненаголошених голосних докорінно слова, складання алгоритму перевірки ненаголошених голосних.

Завдання:

    Розвивати вміння визначати в слові наголос, виділяти корінь, порівнювати голосні в ненаголошених і ударних складах.

    Розвивати вміння чути та бачити у словах «небезпечні» місця (орфограми).

    Формувати позитивну мотивацію навчання.

Виявляти інтерес до вивчення нового матеріалу.

Виявляти ініціативу та самостійність у навчанні.

Оцінювати результат навчальної праці.

Пізнавальні вміння:

    Вміти знаходити необхідну інформацію.

    Використовувати на доступному рівні логічні прийоми мислення (аналіз, порівняння, класифікацію, узагальнення) мовному матеріалі.

Регулятивні вміння:

    Застосовувати правила перевірки ненаголошених голосних докорінно слова.

    Співвідносити навчальні діїіз вивченим правилом.

    Виконувати навчальне завдання відповідно до алгоритму.

    Виконувати самоперевірку та взаємоперевірку під час виконання навчального завданнявідповідно до критеріїв оцінювання.

Комунікативні вміння:

    Формулювати зрозуміле для однокласників висловлювання та обґрунтовувати свою думку.

    Взаємодіяти з партнером у рамках навчального діалогу.

    Узгоджувати позиції та знаходити загальне рішення.

    Адекватно використати мовні засобидля подання результату.

    Знати та вміти застосовувати правила перевірки ненаголошених голосних.

    Вміти орфографічно правильно писати слова з цією орфограмою.

    Вміти називати кілька варіантів перевірки ненаголошеної голосної.

Устаткування: проектор, монітор, екран, презентація, картки для індивідуальної роботи, картки з алгоритмом роботи над орфограмою, сигнальні картки

Хід уроку

Організаційний момент

Продзвенів дзвінок, починається урок російської мови. Ми спокійні, добрі, привітні, лагідні. Глибоко зітхніть і видихніть. Видихніть образи, злість, занепокоєння. Забудьте про них. Вдихніть свіжість осіннього ранку, тепло сонячних променів. Я бажаю вам гарного настрою, дбайливого та чуйного відношення один одному.

Цілепокладання.

Слухайте притчу.

Сучасний тлумачний словникросійської мови Т.Ф.Єфремової - "ПРИТЧА"

притча [притча] ж. 1) а) алегоричне оповідання з повчальним висновком. б) алегоричний вираз. 2) застар. Те саме, що: байка.

«Жив мудрець, котрий знав усе. Одна людина захотіла довести, що мудрець не все знає. Затиснувши в долонях метелика, він запитав: «Скажи, мудрець, який метелик у мене в руках: мертвий чи живий?» А сам думає: «Скаже жива – я її умертвлю, скаже мертва – випущу». Мудрець, подумавши, відповів: "Усі в твоїх руках".

Любі мої. Сьогодні вам доведеться отримувати нові знання. Все у ваших руках.

Актуалізація знань

А тепер давайте підготуємо до роботи наші очі! Нині проведемо для них чудову гімнастику. Після гімнастики, літери, які побачите, потрібно постаратися запам'ятати і назвати їх.

- Які літери ви побачили? (я, е, і, о, а)

Що об'єднує ці літери разом (ці літери позначають голосні звуки )
-Дайте їм характеристику. (Можуть бути ударними та ненаголошеними…)

У чому особливість цих букв? (пишуться не так, як чуються)

Тема урока:

- Визначте тему нашого уроку? (Відповіді дітей)

Ненаголошених голосних п'ять

Тих, що треба перевіряти

Ви запам'ятаєте, друзі,

Літери А, О, Е, І, Я

Цілі уроку

Спробуйте поставити мету на сьогоднішній урок. Чого ми маємо навчитися?

(правильно писати ненаголошені голосні)

А навіщо потрібно правильно писати ненаголошені голосні? (щоб бути грамотними та грамотно писати, щоб розуміти правильно один одного)

А як ви вважаєте, чи може неправильне написання слова призвести до непорозуміння?

А це ми зараз і перевіримо. Одного разу, прийшовши додому після школи, Вітя побачив у себе в поштовій скриньці записку. «Виходь гуляти з мічем»

Вітя дуже розгубився і не міг вирішити, що він повинен взяти з собою на вулицю. А може, ви йому допоможете? Що Вітя має взяти із собою?

(Пояснення хлопців) Насправді хлопці збиралися грати в лицарів, і Вітя мав взяти меч. Ось як одна неправильно написана буква може засмутити людину.

Я сподіваюся, що ми опануємо грамотне написання слів, щоб не потрапити до такої ситуації.

Що потрібно розвивати?(Відповіді дітей)

А як ви розумієте значення слова«пильний» ? (Робота зі словником).

Значення слова Зоркий за словником синонімів:
Зоркий - остроокий
окористий

Значення слова Зоркий за словником Ушакова: ЗІРКИЙ
пильна, пильна; зірка, зірка,
Що володіє гострим зором, бачить далекі та дрібні Зіркі || перекл.

А чи потрібно бути учневі пильним? Доведіть свою точку зору.

(Очікувані відповіді дітей)

(Щоб грамотно писати, потрібно знати правила та вміти застосовувати їх на практиці, вміти працювати зі словником та пам'яткою-алгоритмом, а також багато читати, розвивати пильність, розум та увагу, тренувати пам'ять.)

Є така с/ч «орфографічна пильність» - що воно означає?

Висновок : Орфографічна пильність - це вміння помічати орфограми, та був правильно використовувати їх у листі.

Сьогодні ми й розвиватимемо вашу орфографічну пильність, працюючи за нашим алгоритмом.

Алгоритм написання ненаголошених голосних докорінно слова.

1 .1. Прочитай слово, постав наголос.

2. Виділи корінь і ненаголошений голосний.

3. Для перевірки голосного зміни форму слова або

підбери однокореневе, щоб перевіряється

голосний стояв під наголосом.

4. Напиши в слові таку ж голосну, як і

у перевірочному.

5. Познач орфограму.

Робота у зошиті.

Хвилина чистописання.

Продовжити закономірність і записати на рядку із зразком букв:

У В

. Робота в парах:

Зібрати зі слів прислів'я (слова лежать в конвертах) Діти читають прислів'я, що вийшло:

Не одяг фарбує людину, а добрі справи.

(Можливі інші варіанти)

Діти пояснюють значення прислів'я. Вчитель дає завдання списати прислів'я, знайти, наголосити на відомих орфограмах, зробити перевірку.

- Візьміть сигнальне віяло.

Визначте та доведіть голосну у слабкій позиції у словах:

Осінь, відлітають, холод, листя, краю, далекі, важкі.

Які ж голосні у слабкій позиції завжди потрібно перевіряти?

В якій частині слова були ці голосні? (У корені)

Як же треба чинити, щоб довести, які літери треба написати в словах, у яких дві ненаголошені голосні?

Спробуйте, працюючи в парах, побудувати алгоритм своїх дій у потрібній послідовності.

Гриби, дорога, дерево, квіти, хмари, річка, шпаківня, галявина

Робота за підручником.с 99.Упр.153.

Проведемо самоперевірку. Змінимося зошитами. (Робота в парах).

Хто не припустився жодної помилки?

У кого 1-2 помилки? У кого виникли труднощі у підборі слів для перевірки?

Рефлексія.

_Давайте діти підіб'ємо підсумки нашої роботи.

- Чим ми сьогодні із вами займалися?(Відповіді дітей)

Як перевірити ненаголошену голосну докорінно?

Кого б ви похвалили?

Ви всі старалися, молодці! Дякую вам, хлопці!
Я хочу вам побажати, щоб пильними у вас були не тільки очі. Є така казка Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері. У ній є слова: «Зорко лише серце. Найголовнішого очима не побачиш».
Я бажаю вам, щоб було пильним ваше серце, ваш розум, ваші очі, і тоді вам не будуть страшні жодні. небезпечні місця» не тільки на уроці, а й у житті!
Виберіть одну літеру, із запропонованих вам, розфарбуйте та покажіть нам, як ви сьогодні працювали на уроці.(Коментарі дітей)

зеленим- Якщо все було зрозуміло на уроці, і ви легко виконали всі завдання.
жовтим- Якщо потрібно ще попрацювати над цією темою.
червоним– якщо вам потрібна допомога вчителя та однокласників.

Домашнє завдання. Упр.152, с.99