Біографії Характеристики Аналіз

Сюжетний план оповідання кавказький бранець 6 частин. План уроку Моральні уроки оповідання 'Кавказький бранець'

План-конспект уроку з розповіді Л.М. Толстого «Кавказький бранець»

Тема: Л.М. Толстой. "Кавказький полонений". Дві життєві позиції. Жилін та Костилін. (Другий урок)

Цілі:

    Формувати вміння збирати матеріал характеристики героїв, розвивати навички порівняльної характеристики, навички аналізу тексту.

    Показати гуманістичну спрямованість твору. Підвести учнів до висновку та усвідомлення того, що людина навіть під час війни повинна залишатися гуманною.

Обладнання: Портрет Л.М. Толстого, ілюстрації до твору.

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

Середина XIXстоліття, Кавказ, йде важка кровопролитна війна, цар Микола I посилає свої війська завойовувати кавказькі землі. Горські народи, що живуть там, чинять наполегливий опір царським військам. На крутих гірських дорогах, у лісах та ущелинах, на переправах річок горяни влаштовують засідки, беруть у полон російських солдатів та офіцерів.

Скажіть, про яке творі йдемова? (Повість Л.Н. Толстого «Кавказький бранець»)

До сьогоднішнього уроку ви мали скласти цитатний план оповідання. Перевіримо, що у вас вийшло.

II. Перевірка домашнього завдання. Обговорення планів.

Зразковий план:

    «Я сам не дамся»

    «Джигіт, джигіт, урус!»

    «…Минула про Жиліна слава, що він майстер».

    "Треба бігти".

    "Не годиться товариша кидати".

    "Жилін зібрався з останньою силою".

Чий план вам найбільше сподобався і чому? (відповіді учнів із доказами)

III. Робота на тему уроку .

Давайте спробуємо підсумувати все те, що ми з вами встигли дізнатися з розповіді та обговорити на минулому уроці, а також сьогодні під час обговорення планів (відповіді учнів).

Ми говорили з вами у тому, що Л.Н. Толстой показує, що людей роз'єднує у житті, що з'єднує.Роз'єднує ворожнеча до чужого, незрозумілого, іншого, чи то становище противників на війні, різні релігіїчи різні національності.З'єднують ж людей почуття, закладені в будь-якій людині, властиві її натурі спочатку: доброта, здатність співпереживати, милосердя, повага до іншої людини. Тому ідею повісті можна сформулювати так: між людьми завжди є точки дотику, які дозволяють бачити в іншій людині, поважати її, співчувати їй, боротися з ворожістю та недовірою.

З цією ідеєю пов'язана інша: людина мужня, яка поважає себе та інших, не опускає рук у важкій, навіть безвихідної ситуації, гідний поваги та свободи. Ця ж ідея висловленау протиставленні образів офіцерів. В тих самих умовах один герой –Жилін - виявляє волю, мужність, почуття власної гідності, винахідливість, стійкість, активно бореться. А інший -Костилін - підкоряється обставинам, чекає на допомогу з боку, страждає, виявляє егоїзм, не діє.Жиліна поважають не лише друзі, а й вороги, він рятується з полону завдяки своїй винахідливості, відвазі, доброті до людей.Костилін а не заслуговує на повагу, він слабкий (не фізично, а духовно), він покірно дочекався, поки за нього заплатять викуп, йому пощастило, що він залишився живим.

Давайте прочитаємо епізоди з повісті, які характеризують обох героїв і використовуємо їх для зіставної характеристики. Я ставитиму вам запитання, а ви відповідатимете на них текстом. А на дошці та в зошиті ми будемо виконувати табличку та наводитимемо приклади з тексту.

    Як поводилисяЖилін іКостилін під час нападу татар? (Жилін: «Вихопив шашку, пустив коня прямо на червоного татарина… Рвонувся, скинув із себе татар…» Костилін: «…тільки побачив татар – закотився що духу до фортеці» .)

    Як ставилися горяни до полоненогоЖиліна в перший час?(«...пищать, радіють, стали каміннями в нього куляти»). )

    Чому змінилося ставлення доЖиліна У полоні? (Не побоявся сказати татарам, що необхідний викуп заплатити не може, стояв на своєму, та ще й вимагав гарного утримання, щоби колодки зняли)

    Як татари характеризуютьЖиліна іКостилина ? ( Протиставляють: Жиліна називають джигітом, кажуть йому: Ти все серчаєш, а товариш твій смирний).

    Як поводиться кожен із полонених офіцерів? (Жилін: виявляє стійкість, мужність, почуття власної гідності. Саме за ці якості його шанують горяни. Костилін: одразу погоджується на викуп; терпляче чекає, коли за нього заплатять; підкорений долі, не діє)

    Які дієслова характеристики героїв використовує Толстой? (Жилін: видивляється, випитує, як йому тікати; ходить, насвистує, рукодіє. Костилін писав, чекав, нудьгував; сидить, спить)

    ЯкЖилін готувався до втечі? Які дії він робив? («…як ніч прийде, затихне в аулі, так він у себе в сараї копає. Тільки б, - думає, - мені місце добре дізнатися, в який бік йти. )

    Як поводятьсяЖилін іКостилін під час втечі з аулу?(«Жилін по зірках помічає, в який бік йти», «…зняв чоботи, пішов босоніж», «Підсадив він Костилина…поволок», «…не годиться товариша кидати». «…Костилин…порізав усі ноги по камінню і відстає », «…впав зі страху», «Як закричить Костилін…». )

    Яка фраза характеризуєЖиліна як товариша, друга?(«…не годиться товариша кидати»). )

    Як ви думаєте, якби абсолютно точно втекти було б неможливо, як поводився б Жилін? (все одно б думав про втечу і намагався зробити все можливе)

    Чому, на вашу думку, друга втечаЖиліна вдався? (допомогла дружба, кохання дівчинки-татарки)

    Як ставляться доЖиліна горці, Діна,Костилін ? («Солдат урус, корош урус», горці довірять, просять вилікувати хворого татарина, «Глазочки так і блищать, як зірочки; вийняла з рукава два сирні коржики, кинула йому», «Як заплаче Діна, закрилася руками…», «Що кричиш ?Адже татарин близько ... »)

    Як ви вважаєте, такі якості, якими володів Жилін, необхідні лише в екстремальної ситуаціїабо в повсякденному житті? (Людина в будь-якій ситуації повинна залишатися людяною ).

Чи доводилося вам спостерігати, як по-різному поводяться люди в одній ситуації?

Давайте зробимо висновок з виконаної роботи. (Жилін діє, не здається, не упокорюється з обставинами. Костилін Не діє, пасивно чекає своєї долі ).

Як ви вважаєте, навіщо ми порівнювали цих двох героїв? (Щоб зрозуміти, чому люди в однаковій ситуації поводяться по-різному.

IV. Словникова робота .

Давайте, подумаємо, чи випадково ні, Толстой дав своїм героям такі прізвища? Для цього запишемо, що позначають однокорінні слова: жила і милиця.

Жила – сухожилля, міцне закінчення м'язів; жилистий, двожильний - міцна, сильна, витривала людина.

Милиця – палиця, яка є опорою для кульгавих, безногих, людей з хворими ногами.

- Зробіть висновок. (Прізвище характеризує Костилина як людину слабку, яка потребує підтримки та опори. Прізвище Жилін характеризує як міцну, витривалу, не потребуючу співчуття)

Правильно, з допомогою «говорящих» прізвищ автор дає героям додаткову характеристику висловлює своє ставлення до них.

V. Робота з ілюстраціями .

Розгляньте ілюстрації до розповіді, скажіть, які епізоди проілюстровані? Розкажіть їх чи зачитайте.

Якими засобами зобразили митці героїв повісті?

Чи збігаються ваші уявлення про героїв із зображеннями на ілюстраціях? Якими ви уявляєте героїв?

VI. Підсумок уроку.

Кожен твір автор замислює та пише з якоюсь метою. "Кавказький бранець" написаний Л.М. Товстим, як протест проти національної ворожнечі. Автор показує, що внутрішньої ворожнечі між народами немає. Кожен народ має свої традиції, до яких має ставитись з повагою людина іншої національності. Є ворожнеча, викликана війною, але є й повага до хоробрості, почуття власної гідності, впевненості в собі іншої, чужої людини. І навіть на війні людина має бути гуманною.

VII. Підготовка до домашній твір: «Жилін та Костилін: різні долі». Обговорення плану написання твору.

VII. Домашнє завдання .

Написати твір на цю тему.

"Кавказький бранець" - розповідь, яку називають іноді повістю. Написав його Лев Миколайович Толстой. Твір розповідає нам про російського офіцера, який перебував у полоні у горян. Вперше оповідання було опубліковано в журналі "Зоря" у 1872 році. Він є одним із найпопулярніших творів великого російського письменника, який витримав безліч перевидань. Назва оповідання - відсилання до однойменній поеміПушкіна. У цій статті ми зробимо Жиліна та Костилина. Це два головних героя, протиставлення особистостей яких складає основу твору. Опис Жиліна та Костилина дивіться нижче.

Зав'язка історії

Розповідь заснована частково на реальній події, що сталося під час служби Толстого на Кавказі (50-ті роки XIXстоліття).Він писав у своєму щоденнику в червні 1853 року, що ледь не потрапив у полон, але поводився добре в цьому випадку, хоч і надмірно чутливо. Лев Миколайович разом зі своїм другом якось дивом уникнув погоні. Поручику Толстому доводилося також визволяти своїх бойових товаришів із полону.

Листи з проханням про викуп, складені двома офіцерами

Дія оповідання відбувається у період Жилін, офіцер, що служить на флоті. Мати його надсилає синові листа з проханням відвідати її, і той виїжджає разом із обозом із фортеці. Дорогою він обганяє його разом із Костиліним і натикається на кінних "татар" (тобто горців-мусульман).

Ті підстрілюють коня, а самого офіцера забирають у полон (його товариш біжить). Жиліна відвозять до гірського села, після чого продають Абдул-Мурату. "Як зустрілися Жилін та Костилін після цього?" - Запитайте ви. Виявилося, що в Абдул-Мурата в полоні вже перебував на той час Костилін, товариш по службі Жиліна, який також був спійманий татарами. Абдул-Мурат змушує написати російських офіцерів листи додому, щоб отримати за них викуп. Жилін вказує на конверті неправильну адресу, розуміючи, що матері в жодному разі не вдасться зібрати необхідну суму.

Жилін та Костилін у полоні

Костилін та Жилін живуть у сараї, їм надягають на ноги вдень колодки. Жилін сподобався місцевим дітлахам, насамперед Діні, 13-річній дочці Абдул-Мурата, якій робив ляльок. Під час прогулянок околицями та аулом цей офіцер прикидає, як можна бігти в російську фортецю. Він ночами робить у сараї підкоп. Діна приносить йому іноді шматки баранини чи коржики.

Втеча двох офіцерів

Коли Жилін дізнається, що жителі цього аулу стривожені смертю односельця, який загинув у бою з росіянами, він нарешті вирішується на втечу. Разом із Костилиним офіцер уночі пролазить у підкоп. Вони хочуть дістатися лісу, а потім - у фортецю. Але через те, що огрядний Костилін був неповороткий, вони не встигають здійснити задумане, татари помічають молодих людей і доставляють назад. Їх тепер садять у яму і вже не знімають колодок на ніч. Діна іноді продовжує носити їжу офіцеру.

Друга втеча Жиліна

Розуміючи, що їхні поневолювачі бояться того, що невдовзі можуть прийти росіяни, і тому можуть убити своїх бранців, Жилін з настанням ночі одного разу просить у Діни дістати довгий ціпок. З її допомогою він вилазить із ями. Костилін, що розкис і розболівся, залишається всередині. Він намагається, зокрема, за допомогою дівчинки, збити з колодок замок, але йому це не вдається. На світанку, пробравшись через ліс, Жилін виходить до російських військ. Костилина згодом, з підірваним до крайності здоров'ям, викуповують із неволі товариші.

Характеристика головних героїв ("Кавказький бранець", Толстой)

Жилін та Костилін – російські офіцери. Вони беруть участь у війні за приєднання Кавказу до Росії. Жиліна приходить лист від матері, в якому вона просить сина перед смертю відвідати її, щоб попрощатися. Він, недовго думаючи, вирушає в дорогу. Але одному їхати було небезпечно, бо будь-коли його могли схопити та вбити татари. Поїхали гуртом і тому дуже повільно. Тоді Жилін із Костилиним вирішують одні вирушити вперед. Жилін був завбачливим та обережним. Переконавшись, що рушниця Костилина заряджена, а в піхвах у нього є шашка, Жилін вирішив подивитися, чи не видно татар, піднявшись на гору. Видершись вище, він помітив своїх ворогів. Татари були зовсім недалеко, і тому побачили Жиліна.

Цей хоробрий офіцер подумав, що якщо йому вдасться добігти до рушниці (яка була у Костилина), то офіцери врятуються. Він закричав своєму товаришеві. Але лякливий Костилін втік, злякавшись за свою шкуру. Він здійснив підлий вчинок. У тому, як зустрілися Жилін та Костилін, можна побачити глузування долі над останнім. Адже в полон зрештою потрапили обидва, тут вони й зустрілися знову. Головний із горян-мусульман повідомив, що необхідно заплатити викуп 5000 рублів, і тоді їх відпустять. Костилін одразу написав листа додому з проханням дістати гроші. А Жилін відповів горянам, що коли його вб'ють, вони не отримають зовсім нічого, і наказав їм зачекати. Відправив він свій лист навмисно за іншою адресою, оскільки офіцеру було шкода свою матір, яка тяжко хворіла, та й грошей таких у родині не було. Крім матері у Жиліна не було більше нікого із родичів.

Порівняльні характеристики Жиліна і Костилина можна доповнити, вказавши те, як проводили в полоні свого часу ці герої. Жилін вирішив, що зможе і має втекти. Він рив підкоп уночі, а вдень робив для Діни ляльок, яка натомість приносила їжу.

Костилін же неробив цілий день, а вночі спав. І ось настав час, коли приготування до втечі було завершено. Офіцери вдвох бігли. Вони сильно витерли об каміння ноги, і Костиліна, що ослабів, Жиліну довелося нести на собі. Через це їх і схопили. Офіцерів цього разу посадили в яму, але Діна дістала ціпок і допомогла своєму другові бігти. Костилін же злякався тікати вдруге і залишився у горян. Жиліна вдалося дістатися до своїх. Костилина лише за місяць викупили.

Як видно, Лев Миколайович Толстой показує у своєму оповіданні "Кавказький бранець" хоробрість і мужність Жиліна і слабкість, боягузтво і лінощі його товариша. Порівняльні характеристики Жиліна та Костилина є протилежними, а побудовані на контрасті. Щоб краще передати свою думку, автор використовує низку прийомів. Про них читайте далі.

Аналіз назви оповідання "Кавказький бранець"

Цікаво проаналізувати саму назву оповідання - "Кавказький бранець". Жилін і Костилін - два герої, але назва дана в однині. Толстой, можливо, хотів цим показати, що справжнім героєм може бути лише та людина, яка не здається перед труднощами, а активно діє. Пасивні ж люди стають тягарем для інших життя, не прагнучи ні до чого і ніяк не розвиваючись. Автор показує таким чином, що не все в нашому житті безпосередньо залежить від обставин, і кожна людина сама є творцем своєї долі.

Імена головних героїв

Зверніть увагу також на імена героїв, які взяті автором не випадково, що також слід зазначити, складаючи порівняльні характеристикиЖиліна та Костилина. Починаючи читати цей твір, ми ще не знаємо характерів головних дійових осіб, а лише дізнаємось про їхні прізвища. Але одразу ж у нас виникає відчуття, що Лев Миколайович більше симпатизує Жиліні, ніж Костилину. В останнього, як ми думаємо, характер "кульгає", а Жилін - чоловік міцний, "жилистий", з твердим характером. Милиць же потребує допомоги сторонніх, він нерішучий, залежний. Подальші подіїпідтверджують наші припущення. Значення цих прізвищ, що римуються, зовсім різне. Так, Жилін описаний як людина невеликого зросту, рухливий і міцний. Навпаки, Костилін - важкий, важкий підйом, пасивний. Протягом усього твору він тільки й робить, що заважає другові здійснити задумане.

Висновок


Таким чином, ці два характери протилежні, про що говорить опис Жиліна та Костилина автором. Головна відмінність двох цих офіцерів у тому, що один - людина працьовита, діяльна, віряча, що можна знайти вихід із будь-якого становища, а другий - боягуз, ледар, увалень. Жилін зумів і у ворожій обстановці прижитися, що допомогло цьому офіцеру вибратися з полону. Такий випадок іншої людини вибив би з колії, але цей офіцер не такий. Він не поїхав додому після закінчення історії, а залишився служити на Кавказі. А Костилін, ледве живий, був відпущений із полону за викуп. Толстой не повідомив, що було з ним далі. Напевно, він не вважав за необхідне навіть згадати про подальшій долінастільки нікчемну людину у своєму творі "Кавказький бранець". Жилін та Костилін - різні люди, а тому і долі їх відрізняються, незважаючи на однакові життєві обставини. Саме цю думку Лев Толстой хотів донести до нас.

Самуїл Маршак зазначив, що твір "Кавказький бранець" (Толстой) є вінцем усіх книг для читання і сказав, що у всій світовій літературі не можна знайти більш досконалий зразок оповідання, маленької повісті для дитячого читання. Опис Жиліна та Костилина, їх характерів допомагає вихованню молодого покоління, розвитку особистості, оскільки показує, як слід поводитися в важких ситуаціях. Доля Жиліна та Костилина дуже повчальна.

Увага!
Якщо Ви помітили помилку або друкарську помилку, виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter.
Тим самим виявите неоціненну користьпроекту та іншим читачам.

Дякую за увагу.

У середині минулого століття на Кавказі точилася важка, кровопролитна війна. Цар Микола Перший надіслав свої війська завойовувати кавказькі землі. Горські народи, що жили там, чинили завзятий опір царським військам. На крутих торних дорогах, у лісах та ущелинах, на переправах річок горяни влаштовували засідки, брали російських солдатів та офіцерів у полон. Російські обози рухалися від однієї фортеці до іншої лише під посиленою охороною.

Лев Миколайович Толстой на той час був на військової службив Кавказькій армії, брав участь у бойових діях росіян (військ.

Одного разу, далеко від'їхавши від свого загону, він мало не потрапив у полон. Виручив письменника з біди його супутник та друг чеченець Садо. Ось як це було.

Незадовго до того Садо купив молодого коня, який виявився хорошим скакуном. Друзі - Толстой і Садо, за кавказьким звичаєм, змінилися кіньми. Садо подарував Толстому свого коня, а той віддав йому свого міцного іноходця.

І ось, коли друзів стали наздоганяти чеченці, Толстой легко міг піти від них на жвавому скакуні, але він нізащо на світі не погодився б кинути товариша в біді. У Садо була рушниця, але вона виявилася незарядженою. Однак Садо не розгубився. Він грізно цілився. З рушниці в переслідувачів, що наближалися, і кричав на них. А ті хотіли взяти Садо та Толстого в полон живими і тому не стріляли. Особливо вони були злі на свого одноплемінника Садо, який дружив із російським офіцером.

Переслідувані чеченцями, Толстой і Садо наблизилися до Грозної фортеці настільки, що погоню побачив вартовий і підняв тривогу.

З фортеці з'явилися кінні козаки; чеченці, що гналися за Толстим і Садо, повернули назад і помчали в гори. На згадку про цей випадок Садо подарував Толстому свою шаблю. Вона і тепер зберігається у московському Музеї Л. Н. Толстого.

Під час Кавказька війна, що тривала понад двадцять років, журнали та газети охоче поміщали розповіді про російських офіцерів і солдатів, захоплених горцями, особливо якщо ці розповіді були записані зі слів людей, які побували в полоні.

Толстой зустрічався з такими людьми, розпитував про подробиці їхнього життя в полоні.

Події Кавказької війни відбиті Толстим у оповіданнях «/Кавказький бранець», «Набіг» і «Рубка лісу», написаних у роки служби в армії.

Через півстоліття письменник знову повернувся до кавказькій теміта написав чудову повість «Хаджі-Мурат».

У цих творах Толстой суворо засуджував царський урядза жорстокість, з якою вона вела війну за приєднання Кавказу. Царські війська розоряли і спалювали аули, викликали себе ненависть племен. У той самий час у повісті «Хаджи-Мурат» й у розповідях про Кавказької війни письменник засуджує ватажка горців Шаміля та її соратників, своєї жорстокістю не поступалися царським генералам.

Толстой виступає проти національної ворожнечі, проти тих, хто нацьковує один народ на інший.

У «Кавказькому бранці» Толстой розповідає, як хоробрий російський офіцер Жилін узяли ногайськими татарами в полон і відвезли в аул. Мешканці аула зі страхом дивилися на бранця. "Як на звіра косять", - каже Толстой. А один старий горець, бувало, «як побачить Жиліна, так захропе і відвернеться». Він мало не застрелив бранця за те, що той підійшов близько до його сакли. Семеро синів цього старого загинули на війні, а восьмого він сам убив, коли син перейшов до росіян. Цей старий "перший джигіт" був, він багато російських побив, багатий був.

Такі джигіти, як цей старий, ненавиділи не лише росіян, а й усіх інших «іновірців», далеких від мусульманської релігії. Осліплений ненавистю, старий вимагав негайної розправи з бранцем.

Інакше ставилися до Жиліна прості горяни. Вони незабаром звикли до нього, стали цінувати його за веселий, товариський характер, за розум.

Героїня розповіді юна Діна теж спочатку боялася Жиліна. Ось як про це розповідає письменник.

Батько звелів Діні принести води напоїти бранця. Діна принесла бляшаний латаття, подала воду і «сидить, очі розплющила, дивиться на Жиліна, як він п'є - як на звіра якого». А коли Жилін напився і подав їй глечик – «як вона стрибне геть, як коза дика». Але з кожною новою зустріччюстрах Діни проходив. Добра і чуйна дівчинка всім серцем прив'язалася до бранця, шкодувала його та допомагала йому чим могла.

Діна врятувала Жиліна, коли йому після невдалої втечі загрожувала страта. Почуття жалю і любові до доброї, ні в чому не винної людини допомогло Діні подолати страх. Ризикуючи своїм життям, вона звільнила Жиліна з неволі.

(Школярі нерідко називають «Кавказького бранця» розповіддю «про Жиліна і Костилина». І справді, супутником Жиліна та його товаришем по полоні був офіцер Костилін. Це важка, неповоротка, боягузлива людина, з вини якої Жилін потрапив у полон. його ж не вдалася і перша втеча бранців з аула.

Порівнюючи їх вчинки, їх поведінка у важкі хвилини, їх характери і навіть зовнішній виглядодного й іншого, бачимо, що це симпатії «письменника за Жиліна - простого, чесного, хороброго і стійкого у біді людини, сміливо що йде назустріч небезпекам.

А таких людей, як Костилін, ні в чому не можна покластися. Вони і товариша підведуть у важку хвилинуі себе занапастить. На шляху з полону Костилін зовсім вибився сил і почав умовляти Жиліна: «Йди один, за що тобі через мене пропадати». Немає сумніву, що на місці Жиліна він так і зробив би. А той, хоч і сердився на Костилина і втомився не менше, ніж він, але твердо й рішуче відповів: «Ні, не піду, не годиться товариша кидати». Підхопив знесиленого Костиліна на плечі і з тяжкою ношею рушив далі. Тільки так і можуть чинити справжні воїни.

Розповідь «Кавказький бранець» написана з разючим мистецтвом. У ньому шість невеликих розділів, кожна не більше десяти сторінок. А як багато ми з нього дізнаємось! Перед нашими очима постають не лише епізоди Кавказької війни, а й життя гірського аулу. Не багато художників слова вміють описувати природу так, як умів Толстой. У його творах природа живе одним життям із людьми.

Згадайте опис тієї ночі, коли Жилін вдруге біжить із полону: «Іде Жилін, усі тіні тримається. Він поспішає, а місяць ще швидше вибирається; вже й праворуч засвітилися верхівки. Став підходити до лісу, вибрався місяць із-за гір, - біло, ясно, зовсім як удень. На деревах усі листочки видно. Тихо, світло по горах; як вимерло все. Тільки чути – внизу річка дзюрчить».

Все рухається в намальованій Толстим картині: місяць, світло від нього, тіні, що біжать схилами гір, річка, що дзюрчить під горою.

Кількома барвистими штрихами Толстой вміє створити портрети своїх героїв, що запам'ятовуються. Ось Діна - з її чорними очима, які в темряві світяться, «так і блищать, як зірочки», з її рученятами «тоненькими, як прутики», з її дзвінками, радісним сміхом. Ось Жилін - ладний, спритний, невисокий на зріст, дуже живий, рухливий, примітний. А ось його невдалий супутник Костилін - «чоловік тяжкий, пухкий...».

Мова «Кавказького бранця» нагадує мову народних казокі колишній. Фрази тут нерідко починаються з дієслова, з присудка, за яким іде іменник, що підлягає: «Виїхав Жилін вперед...», «Хотів він піднятися...», «Прибігла дівчинка - тоненька, худенька...» і т. д. .Так будуючи фрази, письменник як досягає стрімкості у передачі подій, а й робить мову оповідання близьким до розмовного.

"Кавказький бранець" написаний Толстим для "Абетки" - навчальної книги для дітей, яку він випустив у світ у 1872 році. "Я хочу освіти для народу", - говорив Толстой. 1859 року він відкрив у своїй садибі Ясна Поляна школу для селянських дітей. Тоді ж за його допомогою було відкрито ще двадцять три початкові школиу селах Тульської губернії, що оточують Ясну Поляну.

Ставши учителем, Толстой зрозумів, що для народних сільських шкілпотрібні хороші навчальні книги та посібники.

«Абетка» Толстого і стала гарною навчальною книгою, за якою вчилися «грамоті кілька поколінь російських дітей. «Абетка» «складається з чотирьох книг. Кожна містить байки, казки, захоплюючі розповіді. Толстой включив в «Азбуку» багато загадок, (прислів'їв, приказок. Письменник прагнув до того, щоб у ній було якнайбільше цікавого та повчального матеріалу. Для цього він багато займався фізикою, математикою, астрономією та іншими науками, знайомився з «грецькою, індійська, арабською літературами, вивчаючи казки, були історичні перекази багатьох народів.

Толстой дбав про те, щоб у його «Азбуці», як він казав, «все було красиво, коротко, просто і, головне, ясно». «Кавказький бранець» цілком відповідав цим вимогам, і письменник був дуже задоволений. Розповідь написана з такою художньою досконалістю, що з перших же рядків безроздільно захоплює увагу читача. Познайомившись у шкільні рокиз героями цієї розповіді ми запам'ятовуємо їх на все життя. Така сила справжнього великого мистецтва.

К. Ломунов

Джерела:

  • Толстой Л. Н. Кавказький бранець. Розповідь. Мал. Ю. Петрова. Чечено-Інгуське книжкове видавництво, Грозний, 1978. 48 с.
  • Анотація:У цій книзі ви прочитаєте про пригоди хороброго і розумного російського офіцера Жиліна, який потрапив у полон до горян і зміг втекти з полону.

    Оповідання це так чудово написано, що кожен, прочитавши його в дитинстві, запам'ятовує на все життя його героїв.

Поема «Кавказький бранець» була написана в 1820-1821 рр.., А надрукована в 1822 р. У 1829 р. поет так відгукувався про свою ранню поему: «Все те слабко, молодо, неповно; але багато вгадано і виражено правильно».

Літературний напрямок та жанр

Це друга поема після «Руслана та Людмили» та перша романтична поема. Пушкін ставив собі три завдання.

  1. Зобразити нового романтичного героя, близького внутрішньому світуавтора та його сучасників: «У ньому хотів зобразити цю байдужість до життя та до його насолод, цю передчасну старість душі, які стали відмінними рисами 19 століття».
  2. Знайти та описати романтичний фон – яскраві картиниприроди Кавказу та побут гірського народу черкесів. Ці яскраві картини протиставлялися буденності.
  3. Знайти нова моваі новий стиль: романтичний, чуттєвий, але повний таємничих недомовок

Найважче Пушкіну дався образ бранця. Він описав втомленого від життя юнака, байдужого, що втратив любов. Але при цьому невільник усією душею прагне волі. Це переживання юного Пушкіна, несправедливо звинуваченого і страждає від нерозділеного кохання. Оскільки автор спробував поєднати в одному образі протилежні якості, образ кавказького бранця залишився незрозумілим: «Кавказький бранець – перший невдалий досвід характеру, з яким я насилу порозумівся».

Черкешенко - цілісна романтична героїня, невблаганно гарна та неприступна. Спочатку нею рухає жалість, потім вона закохується в бранця, а закохавшись - готова на все: "Свободу, батьківщину забудь". Коли ж вона дізнається про те, що бранець любить іншу, гордо залишає коханого, але допомагає йому втекти, знайшовши в собі сили померти, піти з дороги того, хто її знехтував.

Уявлення про щастя у бранця та черкешенки різні. Бранець утік на Кавказ від нерозділеного кохання, він був нещасливий ще на волі. Не стане він щасливим і втікши: не дозволить його суперечлива натура. Для черкешенки сенс життя у коханні.

Образ ліричного героя

Ліричний герой у поемі з'являється вже у посвяті. Саме себе Пушкін вважає справжнім романтичним героєм, що пережили наклеп і вигнання. У першій та другій частині читач бачить те, що відбувається очима ліричного героя. «Кавказький бранець» - найбільша лірична поемаПушкіна. Епічний сюжет постійно чергується з описами природи Кавказу, побуту горян та міркуваннями про долю та характери героїв.

В епілозі ліричний геройзгадує росіян, котрі воювали на Кавказі, як романтичних героїв.

Тема, сюжет, композиція

Поема присвячена Н.Н.Раевскому, другові Пушкіна, синові героя війни 1812 р. Раєвський підтримав Пушкіна в 1820 р., коли поетові висувалися звинувачення, внаслідок яких він був засланий на Південь.

Поема складається з двох частин та епілогу. Примітки до поеми становив Пушкін. Вони мають історичний чи етнографічний характер.

У першій частині описано полон російської, її життя в аулі та допомога молодої черкешенки. У другій частині між черкешенкою та бранцем відбувається пояснення. Черкешенко освідчується у коханні, а бранець виливає свої страждання: «Ти бачиш слід кохання нещасного...». Черкешенка допомогла йому бігти, але сама не захотіла піти: «Ти любив іншу! Знайди її, кохай її...» Дівчина не бачить сенсу в житті і топиться в річці.

Тематика поеми традиційна для романтиків: свобода внутрішня і зовнішня, нерозділене кохання. Невільними у сенсі виявляються все герої. Черкешенку батько і брат хочуть одружитися з нелюбимим в інший аул. Навіть черкеси невільні, зазнаючи тиску росіян, навіть козак не може спокійно спати, а діва співати на березі станиці, бо «чеченець ходить за річкою».

Розмір та рима

Поема написана чотиристопним ямбом з майже обов'язковим пірріхієм у третій, іноді у другій строфі. Завдяки пропуску наголосу ритм стає співучим. Того ж Пушкін досягає безсистемним чергуванням кільцевої, перехресної та суміжної римування при чіткому чергуванні жіночої та чоловічої рими.

Стежки

Хоча зрілий Пушкін вважав образ бранця слабким, але був задоволений поетичними достоїнствами поеми. Для опису героїв, природи та побуту горян використовуються постійні і просто романтичні епітети: черкеси пусті, бранець молодою, смертний сон, пустельні рівнини, одноманітні вершини, ганебна метушня, простодушний наклеп, туманний, нерухомий погляд, пустельний світ (мета.

При описі природи зустрічаються уособлення: «Одяглися пеленою хмар Кавказу сплячі вершини».

Порівняння роблять образ точним: черкешенка бліда як тінь, як тінь минають дні, бранець гасне, як полум'я димне.

  • «Кавказький бранець», короткий зміст частинами поеми Пушкіна
  • «Няне», аналіз вірша Олександра Пушкіна