Biografije Karakteristike Analiza

Praktični rad dobivanje kisika u laboratoriju. Praktični rad "Proizvodnja i svojstva kisika."

8. razred PROIZVODNJA I SVOJSTVA KISIKA

(praktični rad br. 3)

Ciljevi: učvrstiti znanja o načinima dobivanja i svojstvima kisika; razviti kod učenika nove vještine korištenja laboratorijske opreme, naučiti prikupljati kisik metodom istiskivanja zraka i metodom istiskivanja vode, prepoznati ga i dokazati njegova svojstva, zapažati; crtati nacrte instrumenata, sastavljati jednadžbe reakcije, donositi zaključke, pridržavati se sigurnosnih pravila.

Oprema i reagensi: KMPO 4, ugljen, vata, suho gorivo, vapnena voda, epruvete, čep s izlaznom cijevi za plin.

Potezlekcija

ja. Priprema za praktični rad.

    Sigurnosne upute pri radu sa suhim gorivom.

    Tehnički brifing o praktičnom radu.

IIObnavljanje znanja

    Navedite reagense za dobivanje 0 2 . (kalijev permanganat, odnpermanganat K.)

    Opišite shemu za dobivanje OKO 2

    Kako provjeriti dobiva li se čisti kisik? (Goriiver.)

Učenici rade koristeći priručnik s uputamaNika (str. 70, rad 3).

III. Izvođenje praktičnog rada (prema opcijama).

Opcijaja

1) Sastavite uređaj prema sl. 24, str. 54.

    Dobiti kisik.

    Sastavite ga metodom istiskivanja zraka. Potpunost punjenja posude kisikom

provjeriti tinjajućim iverjem.

OpcijaII

    Sastavite uređaj prema sl. 25, str. 54.

    Provjerite ima li curenja.

    Dobiti kisik.

    Sakupite ga metodom istiskivanja vode. Potpunost punjenja posude kisikom

provjeriti tinjajućim iverjem.

    Spaliti ugljen u kisiku.

III. Učvršćivanje znanja, vještina i sposobnosti.

Nakon obavljenog rada izvedite zaključak, sve rezultate zapišite u bilježnicu, a izvješće o radu upišite u tablicu:

Što si učinio,

Ono što je promatrano, jednadžbe

Domaća zadaća:§ 21; odgovoriti na pitanja 11, 12 (str. 60); pripremiti poruku o zaštiti atmosferskog zraka.



1) Imaju nemolekularnu strukturu:

Imaju molekularnu strukturu:

2) Tvari nemolekularne strukture su u čvrstom agregatnom stanju i imaju visoka tališta. Tvari s molekularnom strukturom mogu biti čvrste, tekuće ili plinovite i imaju niska tališta.

3) Ti se oksidi mogu dobiti npr. spaljivanjem jednostavnih tvari.

Praktičan rad 3

Proizvodnja i svojstva kisika

1. Primanje i skupljanje kisika. A) Radnje: Zagrijte epruvetu s kalijevim permanganatom na alkoholnoj lampi. Stavite tinjajuću krhotinu u čašu s kisikom. Opažanja: Kada se zagriju, čestice kalijevog permanganata skaču i pucketaju. Tinjajući iver bukti... Zaključak: Kisik se može dobiti razgradnjom kalijevog permanganata. Kisik => je plin bez boje. Kisik je teži od zraka. Kisik nema miris. Kisik podržava gorenje i netopljiv je u vodi.

b) Radnje: Sastavljamo uređaj za dobivanje kisika i njegovo skupljanje istiskivanjem vode. Zagrijte kalijev permanganat.

Opažanja: Voda iz epruvete se potiskuje u kristalizator.

Zaključak: Kisik je netopljiv u vodi.

2. Izgaranje ugljena i sumpora u kisiku. A) Radnje: Zagrijte komad ugljena i stavite ga u čašu s kisikom. Nakon što izgaranje prestane, ulijte vapnenu vodu u čašu.

Okvirni plan lekcije

Artikal: Kemija

Klasa: 8

Udžbenik: Kemija: Anorganska kemija. 8. razred. Rudzitis G. E., Feldman F. G.

Tema lekcije: “Proizvodnja kisika i proučavanje njegovih svojstava”

Cilj – učvrstiti i unaprijediti znanja učenika o glavnim metodama dobivanja kisika u laboratorijskim uvjetima i proučavati njegova svojstva.

Zadaci:

Edukativni :

    proučavati metode dobivanja kisika (istiskivanjem zraka i istiskivanjem vode), njegova fizikalna i kemijska svojstva;

Obrazovanje :

    razvijati horizonte učenika;

    neovisnost, točnost, marljivost, suradljivost, zapažanje,njegovati brižan stavbiljnom svijetu, budući da su biljke proizvođači kisika;

Razvojni :

    sposobnost sastavljanja jednadžbi kemijskih reakcija;

    poštivanje sigurnosnih propisa tijekom kemijskih eksperimenata;

    sposobnost donošenja zaključaka.

Vrsta lekcije: Sat usavršavanja i primjene znanja (praktičan rad).

Potrebna oprema i reagensi: laboratorijski stalak s epruvetama, čep s cijevi za odvod plina, tikvica s ravnim dnom, žličice za spaljivanje tvari (s čepom), plamenik i šibice, krhotine, kristalizator s vodom, staklena ploča; kalijev permanganatKMnO 4, ugljen C (prah), vapnena vodaca( OH) 2 .

Glavne faze lekcije:

1.

2. Uvodni dio (10 min)

3. Glavni dio (20 min)

4. Završni dio (13 min).

Glavne faze lekcije, vrijeme

Metode

Sadržaj nastavnog materijala, aktivnosti nastavnika

Sadržaj nastavnog materijala, aktivnosti učenika

Bilješka

Organizacijski dio (2 min)

Pozdrav studentima. Označavam one koji su odsutni. Provjeravam svoju spremnost za lekciju.

Pozdrav učitelju. Poglavar imenuje one koji su odsutni.

Uvodni dio (10 min)

Razgovor

Svrha današnje lekcije je dobivanje kisika u laboratorijskim uvjetima istiskivanjem zraka, te proučavanje njegovih fizikalnih i kemijskih svojstava.

Prije početka praktičnog rada nastavnik mora upoznati učenike sa sigurnosnim pravilima (vidi Dodatak 1).

Učitelj zatim pokazuje kako pravilno sastaviti i koristiti uređaj za proizvodnju kisika.

Uređaj za skupljanje kisika metodom istiskivanja zraka.

Prilikom sastavljanja uređaja nastavnik postavlja učenicima sljedeća pitanja:

1. Zašto je posuda za skupljanje kisika postavljena naopako, a ne naopako? Objasniti?

2. Navedite fizikalna svojstva kisika? Može li kisik biti tekući ili čvrsti?

3. Kako dokazati da u staklu ima kisika?

Učenici pažljivo slušaju sigurnosna pravila. Postavljaju pitanja o poslu. Zapiši pravila u bilježnicu.

Učenici skiciraju napravu i na crtežu moraju označiti: tronožac, epruvetu s kalijevim permanganatom, plamenik, čašu.

Odgovori na pitanja:

1. Kisik je teži od zraka. Kada je n. u. 1 litra kisika teži 1,43 g, a zraka 1,29 g.

2. Kisik je plin bez boje, mirisa i okusa, malo topiv u vodi, teži od zraka. Pri tlaku od 760 mm. rt. Umjetnost. a temperatura – 183° Kisik se ukapljuje, a kada temperatura padne na – 218,8° C otvrdne.

3. Prisutnost kisika u čaši možete dokazati pomoću krhotine.

Glavni dio (20 min)

Studentski eksperiment

Nakon što je učitelj objasnio pravila sastavljanja uređaja, učenike dijeli u skupine i dijeli kartice – upute (vidi Prilog 2).

Tijekom praktičnog rada nastavnik prati pravilno izvođenje tehnika i operacija od strane učenika.

Učenici čitaju kartice – upute za praktični rad, postavljaju pitanja ako tijek praktičnog rada nije jasan.

Nakon upoznavanja s kartom – uputama, učenici pristupaju izvođenju praktičnog rada.

Nakon izvođenja pokusa studenti ispunjavaju završno izvješće i donose opći zaključak.

Učitelj može prikazati izvješće na posebnom slajdu ili ga uključiti u karticu s uputama.

Završni dio (13 min)

Samostalni rad

Na kraju sata nastavnik učenicima dijeli pokazne kartice sa samostalnim radom (vidi Prilog 3).

Samostalni rad obaviti u bilježnicama za samostalni/kontrolni rad. Predajte bilježnice učitelju.

U zadatku 4 učenici su podijeljeni u 3 opcije, svaka opcija ima odgovarajući zadatak.

Dodatak bilješkama lekcije

Dodatak 1. Sigurnosni propisi.
Pažljivo rukujte kemijskom opremom!
Zapamtiti! Epruveta se zagrijava držeći je u nagnutom položaju cijelom dužinom uz dva-tri pomaka u plamenu alkoholne lampe. Prilikom zagrijavanja otvor epruvete usmjerite dalje od sebe i svojih susjeda.



Alkoholnu lampu ugasite samo poklopcem (a).
Zabranjeno je paliti jednu alkoholnu lampu drugom (b).
Zabranjeno je prolaziti kraj alkoholne lampe dok je upaljena (c).
Zabranjeno je kušati tvar (g).
Radite samo iznad stola (e).

Dodatak 2. Karta - upute za praktični rad “Dobivanje kisika i proučavanje njegovih svojstava”

Cilj - naučiti koristiti laboratorijsku opremu i stakleno posuđe za dobivanje, prikupljanje i dokazivanje prisutnosti kisika te pridržavati se sigurnosnih pravila.

U ovom radu proučavat ćete jednu od laboratorijskih metoda dobivanja kisika i njegova svojstva. Otkrijte ulogu katalizatora. Poboljšajte svoju sposobnost rukovanja instrumentima. Naučiti skupljati kisik na različite načine, razvijati vještine grijanja i korištenja uređaja za grijanje, pridržavati se sigurnosnih pravila pri radu s uređajima za grijanje, pri grijanju, pri sastavljanju uređaja.

Oprema

Reagensi

Laboratorijski stalak s epruvetama

Utikač s izlaznom cijevi za plin

Tikvica ravnog dna

Žlice za gorenje (sa čepom)

Plamenik i šibice, iverje

Kristalizator s vodom

Staklena ploča

Kalijev permanganatKMnO 4

vodikov peroksid (20%)H 2 O 2

Manganov oksid (IV) MnO 2

Ugljen (prah)

Sumpor (prah)

Fosfor crveno

Željezna žica (ili igla)

Zadatak 1. Provjera nepropusnosti uređaja.


Zadatak 2. Dobivanje kisika zagrijavanjem kalijevog permanganata

1. Istiskivanje zraka

    Zagrijte epruvetu plamenom alkoholne lampe (ravnomjerno pomičući plamen alkoholne lampe po epruveti); Postavite alkoholnu lampu ispod dijela gdje se nalazi kalijev permanganat.

    Prikupite kisik istiskivanjem zraka iz stakla.

    Provjerite je li čaša napunjena kisikom: prinesite tinjajuću krhotinu do rupe u čaši.

2. Skupljanje kisika "iznad vode"


Uklonite izlaznu cijev za plin iz čaše s vodom bez prestanka zagrijavanja epruvete s kalijevim permanganatom, inače voda iz čaše može prijeći u vruću epruvetu!

3. Izgaranje ugljena u kisiku. Dokazi prisutnosti CO 2

Podnesite izvještaj o radu:

Operacije izvedene
(što su radili)

Zapažanja. Uvjeti
izvođenje reakcija.
Jednadžbe reakcija

Objašnjenja opažanja. zaključke

Sastavljanje uređaja za proizvodnju kisika. Provjera curenja uređaja

Dobivanje kisika
od KMnO 4 kada se zagrije

Dokaz o dobivanju kisika pomoću
tinjajući iver

Karakteristike fizičkih svojstava O 2 . Prikupljanje O 2 dvije metode:
istiskivanjem zraka,
istiskivanjem vode

Karakteristično
kemijska svojstva O 2 . Interakcija
s jednostavnim tvarima:
ugljen koji gori.

ZAKLJUČAK: _________________________________________________________________

Uzorak izvješća o obavljenom praktičnom radu

Operacije izvedene
(što su radili)

Crteži s oznakama polaznih i dobivenih tvari

Zapažanja.
Uvjeti
izvođenje reakcija. Jednadžbe reakcija

Objašnjenja opažanja.
zaključke

Sastavljanje uređaja za proizvodnju kisika.
Provjera curenja uređaja

Puštaju se mjehurići zraka

Uređaj je hermetički sastavljen

Dobivanje kisika iz KMnO 4
kada se zagrije

Pri zagrijavanju KMnO 4 javlja se reakcija:

OKO 2 dobiven u laboratoriju razgradnjom KMnO 4 kada se zagrije

Dokaz o proizvodnji kisika korištenjem
tinjajući iver

Tinjajući iver
(ugljen) jako svijetli
u O 2

Nastali plin O 2 podržava izgaranje

Karakteristično
fizička svojstva O 2 . Prikupljanje O 2 dvije metode:
istiskivanje zraka(a),
istiskivanjem vode (b)

Kisik istiskuje zrak i vodu iz posuda

Kisik je plin bez boje i mirisa.
malo teži od zraka, dakle
skuplja se u posudu postavljenu na dno. Kisik je slabo topljiv u vodi

Karakteristike kemijskih svojstava O 2 . Međudjelovanje s jednostavnim tvarima: izgaranje ugljena.

Užareni ugljen žarko gori u O 2 :

Vapnena voda postaje mutna jer nastaje u vodi netopljivi talog CaCO 3 :
CO
2 + Ca(OH) 2 CaCO 3 +H 2 O.

OKO 2 međusobno djeluje
s jednostavnim
tvari – metali i nemetali. Stvaranje bijelog taloga potvrđuje prisutnost CO u tikvici
2

ZAKLJUČAK: Jedan od načina dobivanja kisika u laboratoriju je razgradnja KMnO 4 . Kisik je plin bez boje i mirisa, 1,103 puta teži od zraka (M r (O 2 ) = 32, M r (zrak) = 29, što znači 32/291.103), slabo topljiv u vodi. Reagira s jednostavnim tvarima, stvarajući okside.

Dodatak 3. Kartica za samostalan rad (Demo karta).

1) Popunite prazna mjesta u tablici:

Naziv iskustva

Jednadžba reakcije, uvjeti strujanja

Promatranje

1. Primitak O 2 iz KMnO 4

KMnO 4 K 2 MnO 4 +MnO 2 +O 2

Kad se zagrijeKMnO4ističe ___________ .

2. Prepoznavanje kisika

____________

Prilikom dodavanja ________ krhotina u čašu (tikvicu) saO 2 ona ________________.

3. Fizička svojstva O 2

_____________

Na sobnoj temperaturiO 2 je u ____________ stanju.O 2 __________________zrak.

(lakši/teži )

4. Izgaranje ugljena O 2

S + O 2

Ugljen izgaraO 2 više ___________ nego u zraku.

5. Studija produkta izgaranja u O 2

+ Ca(OH) 2  … + H 2 O

Vapnena voda_________ nego kao kod spaljivanja ugljenaO 2 ____ formiran je.

2) Koja se fizikalna svojstva mogu pripisati kisiku (n.o.): lakši od zraka,teži od zraka , čvrsti, tekući,plin , bezbojan , zelena, plava, topljiva u vodi,slabo topljiv u vodi , električki vodljiv, oštar miris, slatko, kiselo.

3) Dovršite sheme reakcija na kojima se temelje laboratorijske metode za proizvodnju kisika. Postavite koeficijente:

A)H 2 O+

G)HgOHg +

4) 1. zadatak: Odredite koji je željezni spoj Fe 2 OKO 3 ili Fe 3 OKO 4 – bogatiji željezom?

Problem 2: Koliki broj molekula sadrži 2,5 mola kisika?

3. zadatak: Odredite količinu tvari i broj molekula koje čine 12 g kisika?

Bibliografija:

1. Kartice - upute za praktičnu nastavu iz kemije 8. -11. T. S. Nazarova, V. N. Lavrova.

2. Radna bilježnica iz kemije 8. razred. Guzey L.S.

3. Erygin D.P., Shishkin E.A. Metode rješavanja zadataka iz kemije: Udžbenik. priručnik za studente pedagoških. Institut za biol. i kem. specijalista. – M.: Obrazovanje, 1989.

4. KataevaL.G., Tolkačeva T.K.Kartice- zadaciPoneorganskikemija: 8 Klasa- 96 s.

5. Zadaci iz kemije i načini njihova rješavanja, 8.-9. Gabrielyan O. S.

>> Praktični rad br. 3. Dobivanje kisika i proučavanje njegovih svojstava

Praktični rad br.3

Dobivanje kisika i proučavanje njegovih svojstava

Prije izvođenja radova pažljivo pročitajte pravila rada i sigurnosne mjere u kemijskom laboratoriju (str. 14-15, 22).

Prisjeti se kako se rukuje alkoholnom lampom, suhim gorivom i kako se zagrijavaju tvari u epruvetama. Po potrebi pročitajte odgovarajući tekst na str. 18-19, 21 udžbenika.

Budite oprezni pri rukovanju vatrom.

Iskustvo I

Dobivanje kisika zagrijavanjem kalijevog permanganata

Sastavljanje uređaja.

Uređaj za dobivanje plin sastoji se od epruvete i gumenog čepa s rupom u koju je umetnuta savijena staklena cijev (naziva se plinski otvor).

Sastavite ga (Sl. 59). Da biste to učinili, čvrsto zatvorite epruvetu čepom s izlaznom cijevi za plin, kao da je zavrtate. Nemojte koristiti pretjeranu silu kako biste izbjegli pucanje stakla.

Riža. 59. Uređaj za proizvodnju plina

Provjerite curi li uređaj. U malu čašu ulijte vodu do pola volumena. Uronite kraj izlazne cijevi za plin u vodu i zagrijte epruvetu rukom (slika 60).


Riža. 60. Provjera nepropusnosti uređaja

Ako su spojevi epruvete, čepa i izlazne cijevi za plin zabrtvljeni, tada će nakon nekoliko sekundi iz cijevi početi izlaziti mjehurići zraka.

(Objasnite ovaj učinak.) Ako zrak ne izlazi iz cijevi, tada trebate odvojiti dijelove uređaja i zatim ih ponovno spojiti. Epruvetu ili čep s cijevi za odvod plina možete zamijeniti drugima - većim ili manjim.

U epruvetu uspite kristalni prah kalijevog permanganata u sloju od 1,5-2 cm, u nju stavite kuglicu vate, bliže rupici, da postane čvrsta. tvar ostao u epruveti tijekom pokusa. Zatvorite epruvetu čepom s cijevi za odvod plina i učvrstite je u stalku kandžom. Stavite malu čašicu u blizinu uređaja i spustite slobodni kraj cijevi za odvod plina gotovo do njezina dna (slika 61).


Riža. 61. Dobivanje kisika

Izvođenje reakcije.

Počnite zagrijavati epruvetu s kalijevim permanganatom. Najprije ravnomjerno zagrijte cijelu epruvetu, a zatim dio gdje se nalazi tvar. Povremeno provjerite je li čaša potpuno napunjena kisik pomoću tinjajućeg iverja. Kada se čaša napuni kisikom, pokrijte je staklenom ili keramičkom pločom.

Iskustvo 2

Reakcija između kisika i ugljika. Uzmite pincetom komad ugljena i zagrijte ga na plamenu. Zatim brzo dodajte ugljen u čašu s kisikom. Što promatraš?

Vaši postupci, zapažanja, zaključci, kao i jednadžbe Reakcije razgradnje kalijevog permanganata i interakcije kisika s ugljikom upišite u tablicu:

145. Na crtanje 62 prikazuje metode za skupljanje kisika. Zbog kojih se svojstava kisika može koristiti svaka metoda?

146. Objasnite zašto se užareni ugljen različito ponaša na zraku iu kisiku.


Riža. 62. Skupljanje kisika: a - istiskivanjem zraka; 6 - istiskivanje vode

Popel P. P., Kryklya L. S., Kemija: Pidruch. za 7. razred zagalnosvit. navč. zatvaranje - K.: VC "Akademija", 2008. - 136 str.: ilustr.

Sadržaj lekcije bilješke o lekciji i prateći okvir lekcija prezentacija interaktivne tehnologije akcelerator nastavne metode Praksa testovi, testiranje online zadaci i vježbe domaće zadaće radionice i treninzi pitanja za razredne rasprave Ilustracije video i audio materijali fotografije, slike, grafikoni, tablice, dijagrami, stripovi, parabole, izreke, križaljke, anegdote, vicevi, citati Dodaci sažeci varalica savjeti za znatiželjne članci (MAN) literatura osnovni i dodatni rječnik pojmova Poboljšanje udžbenika i nastave ispravljanje pogrešaka u udžbeniku, zamjena zastarjelih znanja novima Samo za učitelje kalendarski planovi programi obuke metodološke preporuke

Dobivanje kisika metodom istiskivanja zraka Montirajte uređaj u nogu stativa. 3. Spustite izlaznu cijev za plin u staklo, bez dodirivanja dna, na udaljenosti od 2 - 3 mm (slika 2). 1. Stavite kalijev permanganat (KMnO4) u suhu epruvetu. Stavite labavu kuglicu vate na otvor epruvete. 2. Zatvorite epruvetu čepom s cijevi za odvod plina i provjerite ima li curenja (slika 1).


4. Spustite izlaznu cijev za plin u staklo, bez dodirivanja dna, na udaljenosti od 2-3 mm (slika 2). 5. Zagrijte tvar u epruveti. (Zapamtite sigurnosna pravila.) 6. Provjerite ima li plina pomoću tinjajućeg iverja (ugljena). Što promatraš? Zašto se kisik može prikupiti istiskivanjem zraka? 7. Prikupite dobiveni kisik u dvije tikvice za sljedeće pokuse. Zatvorite tikvice čepovima.




Dobivanje kisika metodom istiskivanja vode 1. Napunite epruvetu vodom. Zatvorite epruvetu palcem i okrenite je naopako. U tom položaju spustite ruku s epruvetom u kristalizator s vodom. Stavite epruvetu na kraj izlazne cijevi za plin bez vađenja iz vode (slika 3). 2. Kada kisik istisne vodu iz epruvete, zatvorite je palcem i izvadite iz vode. Zašto se kisik može prikupiti istiskivanjem vode? Pažnja! Uklonite izlaznu cijev za plin iz kristalizatora bez prestanka zagrijavanja epruvete s KMnO 4. Ako to ne učinite, voda će se prenijeti u vruću epruvetu. Zašto?




Spaljivanje ugljena u kisiku 1. Pričvrstite ugljen na metalnu žicu (disecirajuću iglu) i unesite ga u plamen alkoholne lampe. 2. Stavite vrući ugljen u tikvicu s kisikom. Što promatraš? Dajte objašnjenje (slika 4). 3. Nakon što izvadite neizgoreni ugljen iz tikvice, dodajte 5-6 kapi vapnene vode Ca(OH) 2. Što opažate? Dajte objašnjenje. 4. Pripremite izvješće o radu u tablici. 1.




Izgaranje čelične (željezne) žice u kisiku. Pričvrstite komad šibice na jedan kraj čelične žice. Zapali šibicu. Stavite žicu sa zapaljenom šibicom u tikvicu s kisikom. Što promatraš? Dajte objašnjenje (slika 5). Pripremite izvješće o radu u tablici. 1.




Izvješće o radu Izvedene operacije (što su radili) Crteži s oznakama polaznih i dobivenih tvari Zapažanja. Uvjeti reakcije. Jednadžbe reakcija Objašnjenja opažanja. Zaključci Sastavljanje uređaja za proizvodnju kisika. Provjera nepropusnosti uređaja Dobivanje kisika iz KMnO 4 kada se zagrije Dokaz dobivanja kisika pomoću tinjajućeg krhotina Karakteristike fizikalnih svojstava O 2. Prikupljanje O 2 pomoću dvije metode: istiskivanje zrakom, istiskivanje vode Karakteristike kemijskih svojstava O 2 . Interakcija s jednostavnim tvarima: izgaranje ugljena, izgaranje željeza (čelična žica, spajalica)


Izvješće o radu Izvedene operacije (što su radili) Crteži s oznakama polaznih i dobivenih tvari Zapažanja. Uvjeti reakcije. Jednadžbe reakcija Objašnjenja opažanja. Zaključci Sastavljanje uređaja za proizvodnju kisika. Dobivanje kisika iz KMnO 4 Dokaz dobivanja kisika Fizikalna St. Zbirka O 2 Kemijska svojstva O 2