Biografije Karakteristike Analiza

Praktičan rad priprema otopine kuhinjske soli. Praktični rad iz kemije na temu "Priprava otopine soli s određenim masenim udjelom otopljene tvari"

Ciljevi:

1. Znati pripremiti rješenja s određenim maseni udio otopljenu tvar pomoću sljedećih operacija: vaganje, mjerenje određenog volumena tekućine, otapanje; napraviti potrebne izračune; znati formula za izračun za određivanje masenog udjela otopljene tvari, upute za uporabu kemijsko stakleno posuđe i reagense.

2. Njegujte svjesnu disciplinu tijekom praktičnog rada. Razvijati dijalektički svjetonazor, njegovati komunikativnu kulturu učenika i razvijati sposobnost organizacije rada.

3. Stvoriti uvjete za razvoj logičkog mišljenja i intelektualnih vještina.

Oprema: tehnička vaga s utezima, menzura, mjerni cilindar, žlica za rasute tvari, stakleni štapić, bočica za pripremljenu otopinu.

Reagensi: H 3 VO 3, NaHCO 3, KMnO 4 - sve kristalno, destilirana (kuhana) voda.

Tijekom nastave:

1. Organizacijski trenutak

2. Priprema za praktični rad.

Sigurnosne mjere

Pažljivo rukujte kemijskom opremom!
Koristite posuđe koje je čisto i prikladno za upotrebu.

3. Radni napredak.

Cilj: Učvrstiti znanje o temi "Otopine", razviti vještine rješavanja problema za pronalaženje masenog udjela tvari i rukovanje kemijskim reagensima.

Shema kretanja po modulu

UE-1: dolazna kontrola

Cilj. Provjerite svoje znanje i spremnost za praktičan rad.

Radimo u bilježnici za praktični rad.

VJEŽBA

Opcija I

1. Maseni udio je fizikalna veličina koja se mjeri:

a) u litrama;
b) u gramima;
c) kao postotak;
d) u molovima.

2. Kako se zove meniskus?

(1 bod.)

3. Koliki je maseni udio (u%) kalijevog hidroksida u otopini koja sadrži 40 g KOH u 200 g vode?

a) 16,7;
b) 20;
c) 40;
d) 33.4.

Opcija II

1. Maseni udio je fizikalna veličina koja se označava sa:

a) m;
b) w;
c) V;
d) M.

2. Kakav meniskus daje voda u staklenoj posudi?

3. Koliki je maseni udio (u%) kalijevog hidroksida u otopini koja sadrži 20 g KOH u 180 g vode?

a) 16,7;
b) 20;
u 10 sati;
d) 33.4.

Provjerite se odgovorima na ploči.
Ako ste osvojili 0 bodova, prilikom rješavanja testa koristite bilježnicu s bilješkama.
Ako osvojite 1 bod, idite na UE-2.
Ako osvojite 2 boda, idite na UE-3.
Ako osvojite 3 boda, idite na UE-4.

Cilj. Razvijati sposobnost odabira utega za vaganje tvari određene mase.

Vježbe.

1. Odaberite utege za vaganje 6,25 g tvari (5 g + 1 g + 0,2 g + 0,05 g = 6,25 g).

2. Odaberite utege za vaganje 3,64 g tvari 2g + 1g + 0,2g + 0,2g + 0,2g + 0,02g + 0,02g

Cilj. Razvijte vještine rješavanja problema kako biste pronašli masu otopljene tvari u otopini.

Opcija I

Koju masu natrijevog bikarbonata treba uzeti za pripremu otopine mase 20 g s masenim udjelom soli od 2%? Gdje se koristi ovo rješenje?

Odgovor: m (NaHCO 3) = 0,4 g. Dobivena otopina se koristi za tretiranje kože u slučaju kontakta s kiselinom.

Opcija II

Odredite masu borne kiseline potrebne za pripremu 50 g otopine s masenim udjelom kiseline 0,02. Gdje se koristi ovo rješenje?

Odgovor: m (H 3 BO 3) = 1 g , Otopina borne kiseline koristi se u medicini kao dezinfekcijsko sredstvo. U laboratoriju se čuva u kutiji prve pomoći za ispiranje očiju u slučaju kontakta s lužinom.

Cilj. Učvrstiti praktične vještine u pripremi otopine sa zadanim masenim udjelom otopljene tvari u otopini.

Za opekline elektro šok staviti zavoj navlažen 1% otopinom kalijeva permanganata KMnO 4 . Pripremite 80 g ove otopine.

Cilj. 150 g 15% otopine šećera je ispareno. Koliko je šećera ostalo u šalici nakon isparavanja?

Predajte svoju bilježnicu svom učitelju. Dovedite svoje u red radno mjesto.

Odraz

Povratak na ciljeve lekcije. Jeste li ih ostvarili tijekom svog rada? Ocijenite svoj rad u tri područja: “ja”, “mi”, “posao”.

PRAKTIČNI RAD

« Topljivost tvari"

Svrha: proučavati topljivost određenih tvari na različitim uvjetima; učvršćivanje znanja o fenomenu topljivosti

Riža. 1. Krivulje topljivosti

Neke soli

Praktični rad" href="/text/category/prakticheskie_raboti/" rel="bookmark">praktični rad.

Iz životno iskustvo Znate da topljivost tvari nije neograničena. Na temelju stupnja topljivosti tvari se mogu podijeliti na praktički netopljiv na primjer, srebro klorid - 0,0015 g/l), teško topiv ( gips - 2 g/l) i visoko topljiv (šećer - 2000 g/l). Prema količini otopljene tvari jura može biti nezasićen, zasićen I prezasićen.

Otopina u kojoj se određena tvar više ne otapa na određenoj temperaturi naziva se bogat, i otopina u kojoj se još može otopiti dodatna količina ove tvari, - nezasićen. Na primjer, - zasićena otopina stolna sol na sobnoj temperaturi nastaje otapanjem 32 g soli u 100 g vode. Dodamo li još malo soli, doći će do taloga. Međutim, kada se smjesa soli i vode zagrije na 100°C, 39,8 g soli može se otopiti u 100 g vode. Kada se otopina ohladi, višak soli se ne taloži uvijek. Takva rješenja nazivaju se prezasićen (vrlo su nestabilni). Grafički se ovisnost topljivosti o temperaturi izražava tzv. krivuljama topljivosti (slika 1). Koristeći ih, možete odrediti topljivost tvari na različitim temperaturama odabirom odgovarajuće točke. Na primjer, topljivost kalijevog nitrata na 700 C je 130 g u 100 ml vode. Topljivost se karakterizira kvantitativno koeficijent topljivosti– ova masa (u g) tvari koja je pod danim uvjetima zasićena sa 100 g otapala.

Napredak

Rezultati su prikazani u tablici:

I. Ovisnost topljivosti o prirodi otopljene tvari.

1. Dobiti sljedeće tvari: kalijev jodid (KI), kuhinjska sol (NaCl), kalijev nitrat (KN03).

2. Pomoću grafa topljivosti odredite koeficijente topljivosti tih tvari pri zadanoj temperaturi (masu tvari koja tvori zasićenu otopinu u 100 ml vode).

3. Ako je moguće, točno odvažite potrebne količine tvari i izmjerite volumen vode mjernim cilindrom - 100 ml (tri obroka).

4. Pripremite zasićene otopine: pažljivo uspite odvaganu količinu tvari u tikvice s vodom uz stalno miješanje staklenim štapićem. Provjerite jesu li otopine zasićene (tvari se više ne otapaju). Uklonite višak tvari iz otopine filtracijom.

Tikvice sa zasićenim otopinama kuhinjske soli i kalijevog nitrata ostavite za daljnji rad.

II. Ovisnost o topljivosti čvrste tvari na temperaturu.

1. Uzmite zasićene otopine kalijevog nitrata i kuhinjske soli, zagrijte ih do vrenja i prestanite zagrijavati.

2. Pažljivo dodajte NaCl i KN03 u odgovarajuće vruće otopine dok otopine ne budu prezasićene (ne dolazi do daljnjeg otapanja tvari). Zabilježite koja se tvar više mogla otopiti (usporedite svoja zapažanja s podacima na krivuljama topljivosti tih tvari).

3. Ohladite otopine. Promatrajte taloženje kristala otopljene tvari.

Formulirajte opći zaključak o praktičnom radu

Tehnološka karta lekcije br. 20

PUNO IME. učitelji : Govorukha O.V.

Razred: 5

Artikal: tehnologija

Broj sati : 1

Tema lekcije : "Kuhanje jela od kuhanog povrća."

Svrha lekcije: Upoznavanje učenika s vrstama toplinske obrade povrća; formiranje važna pravila toplinska obrada; zahtjevi za kvalitetom i prezentacijom gotovih jela.

Ciljevi lekcije:

1) Upoznati studente s glavnim vrstama toplinske obrade povrća.

2) Naučiti učenike kako pravilno kuhati povrće i pripremati jela od povrća na lešo

3) Kod učenika razvijati interes za kuharsko umijeće, urednost, organiziranost, samostalnost i estetski ukus, sposobnost pažljivog i ekonomičnog korištenja proizvoda, održavanje radnog mjesta u redu pri pripremi jela od kuhanog povrća.

Vrsta lekcije: Praktični rad

Obrazovni resursi: UMK o udžbeniku tehnologije 5. razred N.V. Sinica, V.D. Simonenko; radna bilježnica, računalo, prezentacija, set posuđa i pribora za pripremu salate od kuhanog povrća, kartice s uputama, posteri.

Planirani obrazovne rezultate:

Predmet - studenti će upoznati načine toplinske obrade povrća tehnologijom pripreme vinaigrette te se upoznati sa zahtjevima za kvalitetu i prezentaciju gotovih jela od kuhanog povrća.

Metasubjekt (UUD):

- regulatorni – određivanje tehnološkog redoslijeda pripreme salate.

komunikativan - sposobnost grupnog rada pri rješavanju zadatka, sposobnost suradnje s nastavnikom, rješavanje konfliktne situacije, adekvatno percipirati i razvijati odnos poštovanja prema vršnjacima tijekom timskog rada.

- obrazovni - izbor najracionalnijih metoda kuhanja i provođenje komparativne analize.

Osobno doprinositiformacija pripravnostiracionalnom gospodarenju,sposobnost provođenja samoanalize obavljenog posla, razvijati marljivost, njegovati točnost i urednost u radu.

faza lekcije

Faza lekcije

Aktivnosti nastavnika

Aktivnost učenika

Formirana UUD

Org. Trenutak.

Provjera znanja o temi prethodnog sata.

Pozdrav djeci. Dobivanje podataka o odsutnim osobama. Priprema za nastavni sat (udžbenik, bilježnica, olovka, dnevnik).

Ponavljanje pređenog gradiva:

2. Kako odrediti spremnost povrća pri kuhanju?

3. Što određuje oblik naziva povrća?

4. Poruka o tome što riječ "Vinaigrette" znači.

Dječji odgovori.

1. Kako bi se smanjio gubitak vitamina C, povrće se kuha u posudi sa zatvorenim poklopcem.

2. Povrće mora biti probušeno nožem ili vilicom; trebao bi biti mekan.

3. Oblik naziva povrća ovisi o vrsti salate.

K. razvoj govorna aktivnost, stjecanje iskustva u korištenju govorna sredstva regulirati mentalnu aktivnost.

Motivacija (samoodređenje)

na obrazovne aktivnosti.

Nastavimo lekciju.

1.Što bismo trebali naučiti u ovoj lekciji?

2. Koje ćemo zadatke postaviti?

Sigurnosne mjere tijekom kulinarskog rada

TBC pri korištenju električnog štednjaka.

1) Prije uključivanja provjerite je li kabel za napajanje u dobrom stanju.

2) Kada uključujete pločicu, umetnite utikač u utičnice utičnice do kraja. Ne isključujte utikač povlačenjem za kabel.

3) Za kuhanje povrća koristite vatrostalne posude. Nemojte koristiti plastično posuđe.

4) Pripazite da se sadržaj posude ne prelije preko ruba; ručnikom ili rukavicom za pećnicu uklonite poklopce vrućih posuda i otvorite ih dalje od sebe.

TB pri korištenju alata za rezanje.

1) Budite iznimno oprezni pri rezanju povrća nožem.

2) Noževe i vilice stavljajte samo s ručkom prema naprijed.

3) Izrežite povrće na dasci za rezanje, promatrajući ispravne tehnike rezanje Prsti lijeve ruke trebaju biti savijeni i na određenoj udaljenosti od oštrice noža.

4) Budite oprezni kada radite s ručnim ribalicama. Prerađene proizvode (voće, povrće) čvrsto držite, nemojte obrađivati ​​premale dijelove.

Redoslijed rada

1) Obući radnu odjeću (pregaču, šal ili kapu)

2) Operite ruke sapunom.

3) Proučite tehnološku kartu

4) Organizirajte radno mjesto učenika

5) Jelo pripremiti prema tehnološkoj karti.

6) Postavite stol.

7) Pripremljeno jelo poslužite.

8) Očistite prostor za učenje.

1. Naučite pripremiti salatu od kuhanog povrća. 2.Naučite rezati kuhano povrće na kockice.

3. Pridržavajte se sanitarnih i higijenskih zahtjeva za pripremu hrane i sigurnosnih pravila pri radu s nožem.

Opišite sigurnosne mjere tijekom kulinarskog rada

L. Samoodređenje, samoorganizacija,

K. Planiranje zajedničke suradnje s vršnjacima i s učiteljem.

R. Sposobnost predviđanja aktivnosti na satu

Obnavljanje znanja i bilježenje individualnih poteškoća u probnoj akciji.

Pozovite studente da prouče tehnologiju pripreme vinaigrette koristeći predloženu tehnološku kartu.

Primjena Redoslijed pripreme vinaigreta, tehnološka karta za pripremu salate.

Napravite pretpostavke i proučite tehnološku kartu

P.ekstrakcija potrebne informacije iz tekstova

R.izvođenje suđenja odgojno djelovanje

K. uzimajući u obzir različita mišljenja, izražavajući svoje misli s dovoljnom cjelovitošću i točnošću

Praktični rad “Priprema vinaigreta”

Učitelj raspoređuje akcije učenika.

Dok pripremate vinaigretteučitelj, nastavnik, profesor skreće pozornost učenika na podsjetnike i savjete koji se nalaze kao savjeti u prostoru praktičnog rada, na oku dostupnim mjestima.Primjena

Prilikom uzimanja hraneučitelj, nastavnik, profesor prati poštivanje ponašanja za stolom i pravila korištenja pribora za jelo.

Vrijeme je da završite pripremu jela, raščistite radna mjesta i počnete s kušanjem.

Stavljaju šalove i pregače te odlaze u blagovaonicu na praktični rad.

Učenici pripremaju salatu, pokazujući kako se praktično reže povrće tehnološka karta pripremanje salate.Primjena

Gotova, lijepo ukrašena salata se stavlja na stol. Učenici sjede za stolom i ocjenjuju izgled jela pomoću kartice za ocjenjivanje gotovog jela.Primjena

Nakon jela učenici peru i vraćaju posuđe.

R. određivanje tehnološkog redoslijeda pripreme salate.

K - sposobnost grupnog rada pri izvršavanju zadatka, sposobnost suradnje s nastavnikom, rješavanje konfliktnih situacija, adekvatno sagledavanje i razvijanje odnosa poštovanja prema vršnjacima tijekom timskog rada.

P. izbor najracionalnijih metoda kuhanja i provođenje komparativne analize.

Primarna konsolidacija s izgovorom u vanjskom govoru.

1.Koji je redoslijed pripreme vinaigreta?

2. Kako možete ukrasiti vinaigrette?

3.Koja se pravila moraju pridržavati pri pripremi vinaigreta?

Odgovaraju na pitanja i govore o svojim poteškoćama.

P. analiza, sinteza, generalizacija, klasifikacija.

K.formiranje i argumentiranje vlastitog mišljenja i komunikacijskog stava, upravljanje ponašanjem partnera.

L. Svijest o odgovornosti za zajedničku stvar.

Osvrt na obrazovne aktivnosti.

Sažmimo lekciju.

Odaberite i nastavite bilo koju rečenicu.

U današnjoj lekciji sam naučio...

U ovoj lekciji pohvalio bih sebe za.....

Nakon lekcije koju sam želio.....

Danas sam uspio...

Hvala vam na lekciji!

Domaći stražnji Saznajte kako nastaje parenje i koju opremu za to trebate imati. Izvršite zadatke u radnoj bilježnici.

P. refleksija o metodama i uvjetima djelovanja, kontrola i vrednovanje procesa i rezultata aktivnosti.

L. Samoprocjena temeljena na kriteriju uspješnosti, adekvatno razumijevanje razloga uspjeha i neuspjeha u odgojno-obrazovnim aktivnostima.

K. planiranje obrazovne suradnje.

Silvanovič Marina Sergejevna

Profesor kemije

KSU "Srednja škola Bastomar"

Cilj lekcije: razviti sposobnost pripreme otopine zadane koncentracije.

- konsolidacija teorijsko znanje o otopinama i načinima izražavanja njihove koncentracije;

— usavršavanje vještina rada s laboratorijskom opremom i vještina donošenja odluka računski problemi odrediti koncentraciju otopine;

— poticanje točnosti, zapažanja i kulture sigurnog ponašanja u kemijskom laboratoriju.

Pribor: vježbena vaga s utezima, čunjaca, tikvica, mjerni cilindar, stakleni štapić, list papira, kristalna kuhinjska sol.

Tijekom nastave.

1. Organizacijski trenutak.

2. Obnavljanje znanja.

U prethodnim lekcijama rekli smo vam da su rješenja sastavni dio naših života.

— Dečki, da se prisjetimo što je rješenje? ( Homogen sustav, koji se sastoji od čestica otapala i čestica otopljene tvari.)

- Sjećate li se važnosti rješenja? (Odgovori učenika: gotovo sve ljekovite tvari djeluju na organizam u otopljenom stanju, apsorpcija hrane povezana je s prijenosom hranjivih tvari u otopinu; najvažnije fiziološke tekućine su otopine – krv, limfa, sokovi biljnih stanica i dr.; dobivanje gnojiva, metali i njihove legure, papir, parfemi teče u otopinama).

Danas ćemo na satu raditi praktičan rad na pripremi otopine s određenim masenim udjelom otopljene tvari.

-Koja je svrha naše lekcije? (djeca samostalno formuliraju svrhu praktičnog rada).

U Svakidašnjicačesto nailazimo na rješenja: kod pripreme kiselih krastavaca, kompota, kod konzumiranja lijekovi. Mnoga su zanimanja vezana uz rješenja: farmaceut, medicinska sestra, slastičar, profesor kemije, laborant.

Danas ćemo u lekciji u praksi naučiti kako pripremiti otopinu potrebne koncentracije.

1. Od kojih se komponenti sastoje otopine? (otapalo, topljiva tvar)

2. Od čega se sastoji masa otopine? (Masa otapala i masa otopljene tvari)

3. Što označava maseni udio otopljene tvari?

4. 50 g mlijeka u prahu otopljeno je u 150 g vode. Maseni udio otopljene tvari u otopini je jednak.

5. Za pripremu 500 g 2% mliječnog napitka potrebno je uzeti masu vode.

3. Izvođenje praktičnog rada.

— Organski kemičar N.N. Semenov je napisao: "Kemija je eksperimentalna znanost, a ne magična, i bolje je biti siguran u ovoj znanosti nego kasnije žaliti."

Sigurnosne mjere.

Prilikom izvođenja bilo kakvog praktičnog rada, vi i ja moramo se pridržavati sigurnosnih propisa.

(Učenici naizmjence cijelom razredu objašnjavaju sigurnosna pravila tijekom izvođenja praktičnog rada).

Zapamti, svaki učenik, Znaj, svaki mali, Sigurnost je dobra, Ali nemar je loš!

Nemojte žuriti da zgrabite epruvetu, već pročitajte upute, provjerite jeste li sve razumjeli i onda počnite!

Da bi iskustvo bilo uspješno, koristite čisto posuđe!

Neka miriše žohar u epruveti, Neka miriše marmelada u tikvici, Ne kušaj tvar! Čak i otrov miriše slatko!

Praktični rad br. 4:

Priprema otopina soli s određenim masenim udjelom otopljene tvari

Svrha rada: pripremiti otopinu sa zadanim masenim udjelom otopljene tvari

Oprema. Tehnička vaga s utezima, menzura, mjerni cilindar, žlica za rasute tvari, stakleni štapić.

Reagensi: kuhinjska sol - NaCl, destilirana (prokuhana) voda - H2O.

Napredak:

1. Izračun mase potrebnih tvari za pripremu otopine.

* Odaberite jedan od predloženih uvjeta i izračunajte mase vode i soli.

OPCIJA 1.

Pripremite 25 g 4% otopine kuhinjske soli.

OPCIJA 2.

Pripremite 20 g 5% otopine kuhinjske soli.

OPCIJA 3.

Pripremite 25 g 2% otopine kuhinjske soli.

2. Mjerenje mase soli i volumena vode

* Uravnotežite vagu pomoću komada papira.

* Stavite uteg na desnu ploču vage, sipajte sol na lijevu ploču dok se ne uravnoteži.

*Sol uspite u tikvicu.

*Mjera potreban iznos voda pomoću graduiranog cilindra (mH2O=VH2O)

* Ulijte vodu u čunjastu tikvicu.

3. Priprema otopine

* Miješajte sol i vodu u tikvici staklenim štapićem dok se sol potpuno ne otopi.

* Dobivenu otopinu ulijte u graduirani cilindar i izmjerite volumen otopine.

* Pripremljeno rješenje predati učitelju.

4. Dizajn rada

4. Sažetak lekcije, ocjenjivanje.

5. Domaća zadaća.

Praktični rad br.1

“Priprema otopine soli s određenim masenim udjelom otopljene tvari”

Cilj: naučiti pripremiti otopinu soli s određenim masenim udjelom otopljene tvari, poboljšati vještine rada s laboratorijskom opremom.

Reagensi: kristalne soli, kalijev klorid, natrijev nitrat, natrijev klorid, destilirana voda.

Oprema: tehnokemijska vaga s utezima, menzura, stakleni štapić, lopatica.

Sigurnosna pravila tijekom praktičnog rada

Za razmazivanje krutih tvari treba koristiti lopaticu. Ne rukujte reagensima nezaštićenim rukama. Kad miješate tekućinu u staklenoj čaši, miješajte je staklenim štapićem. Kada radite sa staklom, morate biti oprezni, posebno oči.

Radni nalog

1. Izračunajte mase soli i vode koje je potrebno uzeti za kuhanje određeno rješenje. Maseni udio w je omjer mase otopljene tvari i mase otopine. Izraženo u postocima.

Masu otopljene tvari (soli) potrebnu za pripremu otopine određujemo po formuli:

m(disk. in-va)=w

Nalazimo masu vode. Budući da se masa otopine sastoji od mase otopljene tvari i mase vode, masa vode jednaka je razlici između mase otopljene tvari i mase otopine.

Izračunavamo volumen vode, jer je nemoguće izvagati vodu na vagi. Gustoća vode pri temperaturi od +25°C iznosi 1 g/cm3.

V=;

Nakon izračuna mase soli i volumena vode, potrebno je potrebnu masu soli izvagati na vagi. U tu svrhu koriste se tehničke kemijske vage koje daju rezultate s točnošću od 0,01 g.

2. Pomoću mjernog cilindra izmjerite potrebnu količinu destilirane vode. U mjerni cilindar ulijte destiliranu vodu tako da donja razina tvari dodiruje odabranu oznaku. Tijekom mjerenja cilindar mora biti u okomitom položaju, a oči promatrača i vrijednost volumena su na istoj udaljenosti.

3. Ulijte izmjereni volumen vode u čašu sa soli. Nježno miješajte sadržaj staklenim štapićem dok se sol potpuno ne otopi.

Izvještaj pripremamo u sljedećem obliku:

    Izračunavamo masu soli i volumen vode potrebne za pripremu otopine.

    Sol određene mase odvažemo na vagi i ulijemo u menzuru.

    Pomoću mjernog cilindra izmjerite potrebnu količinu vode i ulijte je u menzuru.

    Sadržaj čaše miješati staklenim štapićem dok se potpuno ne otopi.

Zadaci

A) Pripremite 20 g otopine s masenim udjelom kalijevog klorida 0,05;

B) pripremite 25 g otopine s masenim udjelom natrijevog nitrata 4%;

C) pripremiti 10 g otopine s masenim udjelom natrijevog klorida od 10%;

Opažanja: sol se otopila.

Zaključci: sol se uzima s otopljenom tvari. U ovoj otopini sol je otopljena tvar, a voda otapalo.

Opći zaključak rada: Tijekom praktičnog rada naučili smo pripremiti otopinu soli s određenim masenim udjelom otopljene tvari, te usavršili svoje vještine rada s laboratorijskom opremom.