Біографії Характеристики Аналіз

Головна думка оповідання хлопчик та війна іскандера. Афоризми та цитати з творів східної літератури

Габараєва Іза Малаківна
Посада:вчитель російської мови та літератури
Навчальний заклад:МБОУ ЗОШ №17
Населений пункт:місто Владикавказ
Найменування матеріалу:конспект уроку літератури
Тема:"Світ дорослих очима дитини в оповіданні Ф.Іскандера "Хлопчик та війна"
Дата публікації: 28.02.2018
Розділ:Середня освіта

Конспект уроку літератури

у 5 «Б» класі МБОУ ЗОШ №17 від 28

квітня 2017р.

«Світ дорослих очима

дитину» з розповіді

Ф. Іскандера

«Хлопчик та війна»

Провела вчитель вищої кваліфікаційної

Цілі уроку:

1.Освітня: формувати вміння сприймати, аналізувати,

критично оцінювати та інтерпретувати прочитане, усвідомлювати

художню картину життя, відображену в літературному творі,

на рівні не тільки емоційного сприйняття, а й інтелектуального

осмислення.

Розвиваюча: розвивати вміння визначати поняття, створювати узагальнення,

встановлювати аналогії, будувати логічне міркування та робити висновки;

вміння організовувати навчальну співпрацю та спільну діяльність

з учителем та однолітками;

вільно користуватися словниками різних типів, довідковою

літературою, зокрема і електронних носіях.

Виховна: виховувати вміння вирішувати моральні проблемина

основі особистісного вибору.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: виставка книг Фазіля Іскандера, портрет письменника,

проектор, комп'ютер.

Хід уроку:

1. Слово вчителя: Доброго ранку, дорогі п'ятикласники! У цей чудовий

сонячний день хочеться вам нагадати, що все буде гаразд, якщо ви будете

уважні один до одного і до оточуючих, намагатиметеся зрозуміти все. що

відбувається у світі, що оточує нас. Як ви знаєте, цього року ми вивчаємо

твори, героями яких є ваші ровесники. Ми спостерігали

дітей у самих різних випадках- І в сімейному колі, і серед однолітків, в

небезпечних ситуаціях та у веселі моменти. Згадайте, хто з героїв вам

особливо запам'ятався і чим?

А тепер послухаємо монолог одного вашого однолітка.

Учень читає вірш «Спогад про шкільний урок»

Я спитав у вчителя несміливо:

Що таке черепна коробка?

Черепна?! - вигукнув учитель

І обсмикнув болісно кітель.

Що за дивне питання? Черепна...

Це загалом коробка така,

Де зберігається наш розум і досвід,

Що століттями вчення здобуто.

Тому в історичному плані

Ми розглянемо питання...

Перед нами

Середньоруська наша рівнина,

А на ній Святослав та дружина.

Що ми бачимо? Картина знайома.

Бенкет горою. Усі п'ють із шелома.

Але, звичай народний поправ,

П'є із черепа князь Святослав.

І, звичайно, він у цьому неправий,

Бо череп - священна посудина,

З якого, на щастя, не п'ють.

Так вино та відрив від дружини

Розкладали підвалини громади.

Висновок, думаю, всім буде зрозумілим:

Алкоголь для здоров'я небезпечний.

Знову спитав я ніяково і несміливо:

Що таке черепна коробка?

О, глухий кут! - вигукнув учитель,

Розкриваючи зловісно журнал, -

Назви мені таку обитель,

Де б твій педагог не стогнав.

Ось указка. Ось мапа. До дошки!

Я прокинувся у страшній тузі.

Як ви вважаєте, хто міг би написати такі вірші? Яким ви уявляєте

собі цього поета? Це поет та прозаїк Фазіль Абдулович Іскандер.

2- Хто ж такий Фазіль Іскандер?Презентація на комп'ютері,

підготовлена ​​учнями.. Повідомлення учнів про письменника, його

різнобічної творчості.

"Я російський письменник, але співак Абхазії".

Хлопці, а хтось із вас бував в Абхазії? Тоді, можливо, ви чули

легенду, яку абхазці розповідають усім гостям республіки. У ній

говориться про те, як Бог розподіляв землі різним народам. Представник

Абхазії прийшов пізніше за всіх, коли вже вся земля була поділена. Він запізнився,

тому що приймав гостя. Дізнавшись про це, Бог сказав: «Залишилась у мене одна

частина землі, яку я залишив для себе, але так і бути, віддам її абхазам, раз

вони найвище цінують гостинність». Так дістався абхазам чудовий край

з блакитним морем, величними горами та теплим кліматом. Саме

звідти родом письменник, з творчістю якого ми познайомимося на цьому уроці.

Фазіль Абдулович Іскандер народився 1929 року в Сухумі. Кажуть що

дерево може вирости лише на висоту свого коріння. Корінням Фазиля

Іскандера можна судити про те, яка це могутня особистість. Дитинство його

пройшло в гірському селі та в сухумському дворику дідуся, куди він приїжджав на

літо. Подивіться, яка його природа оточувала! (Демонстрація слайдів з

видами Абхазії).

Батько його був персом за походженням. Але в одну негоду

восьмирічний Фазіль попрощався з батьком і більше його ніколи не побачив.

Висланий до Ірану, батько помер на чужині.

Виховувала його одна мама, яку він дуже любив і високо ставив, хоч

вона була проста селянська жінка і не прочитала у своєму житті жодної

книги. Вона була від природи по-справжньому розумна. Але головним вихователем

моральних заповідей гір.

Найпомітніша властивість Ф.Іскандера – гумор. Смішне у нього народжується

немов із нічого, є завжди несподівано. Суть творчості залежить від

того, що він описує: імперію чи маленьке село. А сенс його

творчості в тому, що він наблизив країну, яка існує вже сорок років, де

між небом та землею розташувалося гірське село Чегем, до нас, і ми

відчули важливість та значущість маленького народу, будь-якого народу.

3.- Подивіться, ось вона «Країна Ф.Іскандера», яку населяють у

здебільшого ваші однолітки. (Виставка книг).

4. У прочитаному вірші вчитель пропонував учневі піти до дошки з

карткою. Наслідуємо його пораду і знайдемо на карті Москву, Абхазію, Гагри.

Твір, з яким ми працюватимемо, називається «Хлопчик і

війна» Чи не правда, дещо незвичайна назва? Чому? Тому що

діти та війна – поняття несумісні. Доведемо це шляхом підбору

епітетів до кожного із слів. Хлопчик – маленький, милий, веселий,

бешкетний, допитливий, захоплюючий, щасливий та ін.

Війна – жорстока, кровопролитна, безглузда, страшна, безжальна,

братовбивча. Можна сказати, що ці поняття протиставлені

один одному. Але про яку війну йде мовав даному оповіданні? До речі, давайте

уточнимо жанрові особливостіоповідання.

5. Повідомлення заздалегідь підготовленого учня про грузино-абхазькійвійні

6. А тепер звернемося до тексту. На скільки смислових частин можна

розділити розповідь?. Як жили народи Абхазії до війни? Чим їхнє життя

відрізнялася від столичної?

життя народів Абхазії?

Чи подобалося хлопцеві це життя?

Які питання він ставить собі, дізнавшись про війну в Абхазії?

Яким ви уявили героя оповідання? Намалюйте його словесний

7. Інакше зображені жителі Абхазії у воєнний час.

Розповідь Валіко про полонених грузинських гвардійців.

Якими якостями характеру має цей герой оповідання?

Чому він «дістав обох автоматною чергою»?

Як ви побачили Валико, намалюйте його словесний портрет.

8. У оповіданні є ряд слів і виразів, значення яких потребує

уточнення. Учні, що заздалегідь підготувалися, два тлумачення

слів лихий

таксист, шарахнуло, гвардійці, мародери, пакунки, націоналісти.)

Чому Валіко, який жодного разу не стріляв по беззбройних людях, пустив

черга за своїми та ще й мирними громадянами? Що обурило його?

Як поводиться Валіко з родичами пораненого хлопця?

Чому виходить із гранатами, а не з автоматом?

Як до нього поставилися ці люди, підтвердьте словами тексту.

Уявімо, що ми очевидці цих подій. Придумайте діалог,

який міг відбутися між хлопцем-мародером та його родичами

після спілкування з Валіко. (Робота в групах)

Як ви розумієте сенс фрази

щаслива випадковість?

9. Війна – випробування на людяність багатьом людям. Одні, як

мародери, втрачають у гонитві за наживою людські якості, інші ж

залишаються людьми у будь-яких ситуаціях. Таким героєм у оповіданні був лікар

Чому в хлопчика тьохнуло серце, коли він дізнався про загибель доктора Георгія?

Якою людиною був професор Георгій?

Чим примітний випадок зі злодієм в автобусі? Яка фраза, сказана

доктором із цього приводу, чи могла б стати епіграфом до нашого уроку?

Георгія, а показує вчинки людей, пов'язаних з ним: сусідки,

екскаваторника, Аслана. Як поводяться ці люди?

(вони поводяться по-

різному: сусідка переживає, їй шкода лікаря, розуміє, що він приречений і

вона безпорадна запобігти цьому; екскаваторник - корислива людина;

дядько Аслан віддає всі гроші, щоб зрадити землі тіло хорошої людини).

А чому не названа національність людей, які вбили лікаря? (Він був

однаково невгодний всім націоналістам, які розпалювали війну, і його могли

вбити і абхазькі, і грузинські націоналісти. Іскандер також не називає

справжньою людиною.)

Яке враження справило на хлопчика розповідь про загибель Георгія?

Яким постав перед ним світ дорослих?

10. Під впливом яких подій ми дорослішаємо? Як змінився хлопчик?

після ночі, що вразила його, приголомшила його? Знайдіть та зачитайте портрет

хлопчик. Що значить

космічна туга?

У чому бачить батько причини такої зміни у сина?

Які питання турбують хлопчика?

Користуючись словником, дізнайтесь значення слова

песиміст.

Яку думку

хлопчика батько вважає песимістичною? 5.Як батько намагається розвіяти думки

сина: «Якось гидко жити, якщо не знати, що люди поступово добріють».

6. На прикладі чиїх життів і батько, і син приходять до висновку, що «добро

сильніше»?

Що ви зрозуміли про людину

: чи змінюється він, що змінює його і чи кожен

здатний змінитися? Чи змінюються герої оповідання, якщо так, то хто і як?

Який великий російський письменник згадується у оповіданні? Думаю, саме

Л. Н. Толстого можуть стати відповіддю на питання, що мучило хлопчика:

«Одна з звичайнісіньких помилок полягає в тому, щоб вважати людей

добрими, злими, дурними, розумними. Людина тече, і в ній є

можливості: був дурний, став розумний, був злий, став добрий, і навпаки»

Усі великі зміни у житті однієї людини, і навіть всього

людства, починаються і відбуваються у думці. Для того, щоб могла

відбутися зміна почуттів та вчинків, має відбутися насамперед

зміна думки.

Домашнє завдання

Дайте відповідь на запитання: «Чому в оповіданні Ф. у хлопчика немає імені?

Напишіть листа хлопчику, спробуйте пояснити, що «добре сильніше».

Придумайте історію жінки-жебрачки.

Тимчасовий період, який описується в даному твірє Абхазькою війною, яка відбувалася у 1992 році. У той час людина розповідає читачам цю історію проживала разом зі своїм дядьком у Гаграх. Якось до дядька автора в гості прийшла людина на ім'я Валіко, йому було двадцять п'ять років. Як виявилося, він брав участь у Абхазькій війні. Він почав розповідати про те, як у часи війни йому вдалося взяти в полон двох солдатів гвардії і те, як він говорив із близькими людьми людини, яку йому довелося підстрелити, через те, що він крав у людей речі за часів війни.

Після того, як Валіко розповів ці дві історії, дядько автора, якого звали Аслан розповів свою історію про лікаря, звали його Георгієм. Усі любили та поважали доктора Георгія. Аслан говорив про те, що йому було не зрозуміло чому і за, що таку доброю і доброю людиною змогли вбити.

Автор розповіді, тоді був ще молодим і тому сидів у своїй власній спальні і слухав діалог двох бувалих людей звідти. Прослухавши все це, він серйозно почав думати про моральний розвиток людини. Тоді його сильно хвилювали ті історії, і він почав думати про те, чи здатна все-таки людина, на те, щоб змінитися і бути кращою і добрішою з часом.

Малюнок або малюнок Хлопчик та війна

Інші перекази для читацького щоденника

  • Короткий зміст Пантелєєв Льонька Пантелєєв

    Розповідь про поневіряння хлопчика підлітка. За збігом обставин Льонька загримів у в'язницю. Він зв'язався з хуліганом, з яким був знайомий ще до війни. У Льоньки було важке життя.

  • Короткий зміст Андерсен Соловей

    Історія сталася в китайському палаці, який знаходився в чудовому місці прекрасного саду та різними дивовижними квітами. За садом простягався ліс. І поряд з морським берегомжив соловей

* Хайям О.

Іскандер Фазіль Абдулович (нар. 1929)
Цитати- лист 1 () () () ()
Біографія Фазіля Іскандера >>

Цитати з оповідання Фазіля Іскандера "Хлопчик та війна"

Навіщо ставати дорослим, навіщо жити, думав він, якщо людина не стає доброю? Безглуздо. - (хлопчик)

Добре людина чи не добріє? Взагалі? - (хлопчик)
- В якому сенсі? - спитав батько, тривожно відчувши, що хлопчик іде в якісь глибини існування, і від цього йому погано. Тепер він помітив, що обличчя сина не тільки змарніло, але в його великих темних очах причаївся якийсь космічний смуток.
- Зараз людожерів багато? - несподівано спитав хлопчик, напружено про щось думаючи.
- Є деякі африканські племена та ще деякі островитяни, а навіщо тобі це?
- А раніше людожерів було більше? - спитав хлопець суворо.
- Так, звичайно, - відповів батько, хоч ніколи не замислювався над цим.
- А були такі далекі-далекі часи, коли всі люди були людожерами? - Запитав хлопчик дуже серйозно.
- На мою думку, - відповів батько, - науці про це нічого не відомо.
- Я хотів би, щоб усі люди колись у далекі-далекі часи були людожерами.
- Чому? - здивовано спитав батько.
- Тоді означало б, що люди поступово добріють. - Адже зараз невідомо – люди поступово добріють чи ні. Якось гидко жити, якщо не знати, що люди поступово добріють.

Пояснити синові, що багатство не найголовніше в житті, що в житті є набагато вищі цінності, було набагато легше, ніж зараз. Зараз син несподівано торкнувся, можливо, найтрагічнішого питання долі людства - існує моральний розвитокчи ні?

Добре було людям дев'ятнадцятого століття. Як тоді наївно вірили у прогрес! Дарвін довів, що людина походить від мавпи, отже, світле майбутнє людства забезпечене! Але чому? Навіть якщо людина і походить від мавпи, що сумнівно, то це доводить здатність до прогресу мавп, а не людини. Звичайно, моральний прогрес, хоч і з провалами у звірину жорстокість, існує. Але це справа тисячоліть. І треба примиритися з цим і зрозуміти своє життя як розумну ланку в тисячолітньому ланцюзі. Але як це пояснити синові?

Коли вони вийшли з під'їзду, він (батько)побачив, що прямо навпроти їхнього будинку в провулку стоїть жебрачка і годує бродячих собак. Він її часто бачив тут, хоча вона явно жила не тут. Злиденна кульгава старенька на милицях годувала бродячих собак. Вона виймала з гаманця курячі кісточки, шматки хліба, огризки ковбаси та кидала їх собакам. У нього не було жодних сумнівів, що старенька все це знаходить у сміттєвих ящиках. Вона з розважливою пропорційністю, щоб не обділити якогось собаку, кидала їм недоїдки. І собаки, помахуючи хвостами, з терплячою покірністю чекали свого шматка. І жодна з них не кидалася до чужої подачі. Здавалося, що стара, справедливо розподіляючи між собаками свої приношення, самих собак привчила до справедливості.
- Ось поглянь на цю стареньку, - кивнув він синові, - вона велика людина.
- Чому, чому, па? – швидко спитав син. - Тому що вона годує бродячих собак?
- Так, ти бачиш, вона є інвалідом. Швидше за все, самотня та бідна, але вважає своїм обов'язком годувати цих нещасних собак. Десь мерзотники вбивають безневинних людей, а тут жебрака старенька годує жебраків. Добро незнищенне, і воно сильніше зла. Тепер уяви собі злої людини, яка все своє життя труїла бродячих собак. Але ось він сам впав у злидні, став інвалідом і риється у сміттєвих ящиках, щоб добувати недоїдки і, сунувши в них отруту, продовжувати цькувати бродячих собак. Якби це було можливо, ми могли б сказати, що добро і зло є рівними за силою. Але чи можеш ти уявити, що зла людинау злиднях, в інвалідності риється у сміттєвих ящиках, щоб цькувати собак? Чи можеш ти це уявити?
- Ні, - сказав хлопчик, подумавши, - він уже не зможе думати про собак, він думатиме про себе.
- Отже, що? - спитав батько з запалом, якого він сам не чекав від себе.
- Значить, добро сильніше, - відповів хлопчик, озирнувшись на стареньку вічку й собак, які зі стриманою радістю, виляючи хвостами, чекали на подачки.

Якщо злодій здатний червоніти, він може стати людиною.

Хлопчик був уже в ліжку, коли друг батька разом із

своїм дорослим сином прийшов до них у гості. Звали його дядько

Аслан, а сина звали Валіко.

То були гості з Абхазії. Хлопчик три роки поспіль разом

з батьком та матір'ю відпочивав у Гаграх. Вони жили у дядька Аслана. І

це були найщасливіші місяці його життя. Таке тепле

сонце, таке тепле море та такі теплі люди. Вони там жили у

такому ж великому будинку, як тут у Москві. Але на відміну від

Москви там люди жили зовсім інакше. Усі сусіди-абхазці,

грузини, росіяни, вірмени ходили один до одного в гості, разом

пили вино і разом відзначали всілякі свята.

Якщо хтось варив варення, або пек торт, або готував

ще щось смачне, він обов'язково пригощав сусідів. Так у

їх було заведено. У будинку всі одне одного знали, а на даху була

влаштовано особливий майданчик, яких не буває в московських будинках,

де сусіди збиралися на святкові вечори.

І ось зараз в Абхазії йде страшна війнаі люди друг

друга вбивають. Чого вони не поділили, хлопчик ніяк не міг

лунали з кухні.

Ти, здається, воював? - Запитав батько хлопчика у Валіко.

Валіко було років двадцять п'ять, він був лихим таксистом.

Так, - охоче погодився Валіко. - Ось що зі мною

трапилося. Коли ми увірвалися до Гагри, я взяв у полон двох

грузинських гвардійців. Забрав зброю, веду на базу. А зі мною

поряд козак. Я бачу – ці гвардійці сильно зажурилися. Я їм

Хлопці, з вами нічого не буде, ви полонені.

І раптом один із них нагинається і вириває з халяви.

граната чоботи. Я не встиг схаменутися, а автомати у нас за

плечима. Видно, відчайдушний хлопець був, наче мене. Одним словом,

кидає гранату в мене, і вони тікають. Граната вдарила мені в груди

і відскочила. Слава Богу, на такому близької відстанівона не

вибухає одразу. Їй треба шість секунд. Я стрибнув на козака, і

ми разом повалились на землю. Вибух, але нам пощастило. Уламки в

нас не влучили. Мені трохи подряпнуло ногу. Схоплююсь і біжу

за цими гвардійцями. Вони, звісно, ​​далеко втекти не встигли.



Забіг за ріг, куди вони повернули, і дістав обох автоматних.

чергою. Іду в їхній бік і думаю, як це нам пощастило, що

гранатою нас не шарахнуло.

І раптом бачу - двоє, старий і молодий хлопець, виходять із

будинку, саме в тому місці, де лежать убиті гвардійці. А на

спині у них ось такі пакунки. Переступають через мертвих

беремо місто, отже, наші мародери.

Киньте пакунки! - кричу їм по-абхазькому.

Киньте тюки, а то стрілятиму! – кричу їм ще раз.

Молодий обертається на мій бік. А тюк за його спиною

більше, ніж він сам.

Займайся своєю справою, – каже він, і вони йдуть далі.

Я психанув. Ми тут вмираємо, а вони збирають барахло.

Скинув свій автомат і дав їм по ногах чергу. У старого не

влучив, а молодий упав. Я навіть не став до них підходити. Треба

було в бій іти. Одним словом, Гагри ми відбили.

Минає днів п'ятнадцять. Я взагалі забув про цей випадок.

Живу у готелі. Усі наші бійці жили у готелі. Того дня

ми відпочивали. Раптом до мене вбігає сусід з нижнього поверху і

Приїхали по тебе озброєні хлопці. Усі з автоматами.

Духовний вигляд у них. Може, потрібна допомога?

Не треба, – кажу, – жодної допомоги.

Я згадав того молодого, якого я в ногу поранив. Що

робити? А на мені ця тужурка була, що зараз. Взяв у

обидві кишені по гранаті і виходжу. Руки в кишенях. Гранат не

видно. Готовий до всього.

Бачу, метрів за двадцять від готелю стоїть машина. А

тут біля готелю чотири особи. Усі з автоматами.

Я підходжу до них, не виймаючи рук з кишень.

Що треба?

Ти стріляв у нашого брата? Ось він тут у машині сидить.

Так, стріляв, - говорю і розповідаю все, як було.

Розповідаю, як нас мало не підірвали гвардійці та як їхній брат

разом зі старим тюки тяг з дому. Розповідаю, а сам

уважно стежу за ними. Ледве хто за автомат, підірву всіх і

сам вибухну.

І вони трохи розгубилися. Ніяк не можуть зрозуміти, чому

я, неозброєний, не боюсь їх. Стою, руки в кишенях, а вони з

автоматами за плечима. І тоді старший із них каже, киваючи на

Підійдемо туди. Можеш за нього повторити все, що ти

тут сказав?

Звичайно, - говорю, - пішли.

Я йду поруч із ним, але руки тримаю у кишенях. Підійшли до

машині. Той, кого я поранив у ногу, сидить у ній. Я його впізнав. І я

повторюю все, як було, а цей у машині кривиться від злості та

сорому. Вікна у машині відкриті.

Чи правду він сказав? - Запитує той, що навів.

Так, - погоджується той, що в машині, і лає в Бога, в

душу мати своїх родичів через те, що вони його привезли сюди.

А в мене руки ще в кишенях.

Що це в тебе в кишенях? - нарешті питає той,

що привів мене до машини. Вже здогадується про щось, надто

близько стоїть.

Гранати, – кажу, – не гроші ж. Я воюю, а не граблю.

Ти справжній мужик, - каже він, - ми до тебе більше

нічого не маємо.

Я до вас теж нічого не маю, – відповідаю йому та йду разом

з ним назад, але руки таки тримаю в кишенях.

Так ми й розійшлися. війна.

Бувають жахливі жорстокості з обох боків. Але я, клянуся мамою, жодного разу не

вистрілив у беззбройну людину. Ці двоє не беруться до уваги. Я ж психанув. Гранатою

шарахнули за два кроки.

А чому ти не з автоматом вийшов, а з гранатами? -

спитав батько хлопчика.

Якби я вийшов з автоматом, - відповів Валіко, -

вийшла б бійня. А так вони розгубилися, не зрозуміли, чому я

їх не боюсь. Я вірно розрахував. Я був готовий вибухнути

разом з ними. І тому твердо і спокійно поводився. Якби

вони відчули мій мандраж, хтось скинув би автомат. А

так вони розгубилися, а потім було вже запізно.

Добре тобі хвалитися, - перебив його батько, - щаслива

випадковість тебе врятувала і від гранати гвардійця, і від

родичів цього пораненого. За теорією ймовірності, якщо два

рази поспіль пощастило, дуже мало шансів, що пощастить у третій

раз... Врахуй!.. А ти знаєш, що доктора Георгія вбили?

Він явно звернувся до батька хлопчика. У хлопчика тьохнуло

серце. Він добре пам'ятав доктора Георгія. Той жив у домі

друга батька. Після роботи він виходив у двір і грав із сусідами

у нарди. Навколо завжди юрмилися чоловіки. Доктор Георгій голосно

жартував, і всі погойдувались від сміху.

Якось доктор Георгій розповів:

Сьогодні їду із лікарні в автобусі. Раптом одна

пасажирка кричить: Лікарю Георгію, вас грабують! Тут я

відчув, що хлопець, що стояв поряд зі мною, нишпорить у мене

у кишені. Я спіймав його руку і говорю: Це не грабіж, це

медичне обстеження. Автобус регоче. Багато хто мене знає.

Хлопець почервонів, мов перець. Тут саме зупинка, і я розтиснув

його руку. Він вистрибнув із автобуса. Якщо злодій здатний червоніти,

він ще може стати людиною.

За що його вбили? - Запитав батько хлопчика.

Хто його знає, - відповів дядько Аслан. - Але він голосно

лаяв і грузинських, і абхазьких націоналістів. Я про те, що трапилося

дізнався від нашої сусідки. Тоді ще точилися бої за Гагри, я місця

собі не знаходив, бо не знав, мій син живий чи ні.

Двоє озброєних автоматами людей уночі увійшли до нашого будинку і

постукали у двері сусідки. Вона відчинила.

Нам потрібен доктор Георгій, - сказали вони, - він у вашому

будинку живе. Покажіть його квартиру.

Навіщо вам професор Георгій? - Запитала вона.

У нас товариш тяжко захворів, - сказав один із них, -

нам потрібен професор Георгій.

Навіщо вам докторе Георгію, - відповіла сусідка, - у мене

щойно помер чоловік. Він був хворий і не витримав всього цього

жаху. Від нього залишилося багато всяких ліків. Я вам їх дам.

Їй одразу не сподобалися ці двоє з автоматами.

Нам не потрібні ваші ліки, - починаючи дратуватися,

Георгія. Він має допомогти нашому товаришеві.

З якимось поганим передчуттям, то вона потім

розповідала, вона піднялася на два поверхи та показала на квартиру

лікарі. Сказати, що вона не знає, де він живе, було б

надто неправдоподібно для нашого кавказького життя.

Показавши їм на квартиру доктора Георгія, вона зупинилася

на сходах, щоб подивитися, що вони робитимуть. Але тут

один із них жорстко наказав їй:

Ідіть до себе. Більше ви нам не потрібні.

І вона пішла до себе. Ніч. У місті ще тривають бої. Самотня

жінка. Злякалася. За півгодини вона почула, що внизу

завели машину, пролунав шум мотора і стих. Вона вирішила, що це,

швидше за все, вони відвезли лікаря. Лікар від початку війни

встиг відправити родину до Краснодара. Він залишався жити з тещею.

Сусідка знову піднялася на поверх, де жив лікар, щоб у

тещі дізнатися, куди вони відвезли його і як із ним поводилися.

Стукає, стукає у двері, але ніхто їй не відповідає. Думає, може,

злякалася, причаїлася. Гучно кричить: Тамара! Тамара! - щоб

зрозуміла, що справа погана. Ці двоє з автоматами відвезли лікаря

разом із тещею. Якщо лікар їм потрібен був для хворого, навіщо їм

була потрібна його теща, яка до медицини не мала жодного

відносини? Вона повернулася до своєї квартири.

Наступного дня про все мені розповіла. А що я міг

зробити? Запитати нема в кого. Та й сам місця собі не знаходжу: не

знаю, чи живий син.

Але минає днів п'ятнадцять. Бої довкола Гагр затихли.

Якось стою біля будинку і бачу: вулицею їде знайомий капітан

міліції. Побачивши мене, зупинив машину.

Ти можеш визнати доктора Георгія? - Запитує,

прочинивши дверцята.

Звичайно, - кажу, - він же у нашому домі жив. А що з

Здається, його вбили, – відповідає капітан, – якщо це він.

Поїхали зі мною. Скажеш, чи він це, чи не він.

Ми поїхали на околицю міста у парк. Там біля пагорба

стояв екскаватор, а за пагорбом валялися два трупи. Це був

доктор Георгій та його теща. По їхніх обличчях уже повзали хробаки. Я

дізнався лікаря по його старих туфлях із збитими підборами.

Це доктор Георгій та його теща, – сказав я.

Екскаваторник уже вирив яму.

А чому не на цвинтарі поховати? - Запитав я.

Стільки трупів, ми цього не впораємося, - відповів

Він наказав екскаваторнику перенести ковшем трупи до ями.

Не переноситиму трупи, - затявся.

екскаваторник, - у мене ківш смердить.

Капітан почав лаятися з екскаваторником, погрожуючи йому

арештом, але той явно не хотів підкорятися. У місті бардак.

Мабуть, капітан упіймав якогось випадкового екскаваторника.

Тут я підійшов до екскаваторника, вийняв усі гроші, які

у мене були, і мовчки засунув йому в кишеню. Там було близько

п'ятнадцять тисяч. Екскаваторник мовчки увімкнув мотор, переніс

ковшем обоє трупа в яму і завалив їх землею.

Хлопчик, затамувавши подих, слухав оповідання, що долинало з

кухні. Він ніяк не міг зрозуміти сенсу цієї підлої жорстокості. Він

намагався уявити, що думав доктор Георгій, коли його разом

з тещею посадили в машину та повезли на околицю міста. Адже він,

коли його вивели з дому разом із тещею, не міг не здогадатися,

що його везуть не до хворого. Чому він не кричав? Може,

боявся, що вискочать сусіди і тоді й на них чекає смерть?

У свідомості хлопчика раптово звалилося уявлення про

розумності світу дорослих. Він так ясно чув гучний сміх

професора Георгія. І тепер його вбили дорослі люди. Якби

вони при цьому пограбували будинок лікаря, це хоча б щось

пояснювало. Мародери. Але вони, судячи з розповіді одного батька,

нічого не взяли і більше до цього будинку не заходили.

Хлопчика було начитано для своїх дванадцяти років. З книг,

які він читав, виходило, що людина з найдавніших часів

стає все розумнішим і розумнішим. Він читав книжку про

первісних людей і розумів, що там дорослі наївні та прості,

як діти. І це було смішно. І йому здавалося, що люди з віками

стають все розумнішими і добрішими. І тепер він раптом у цьому

зневірився.

Вже гості пішли, батьки лягли спати, а він усе думав і

думав. Навіщо ставати дорослим, навіщо жити, думав він, якщо

людина не робиться добрішою? Безглуздо. Він болісно шукав

доказів того, що людина стає доброю. Але не знаходив.

Втім, пізно вночі він додумався до однієї зачіпки і заснув.

Вранці батько мав повести його до зубного лікаря.

Хлопчик був дуже сумним та задумливим. Батько вирішив, що він

боїться майбутньої зустрічі з лікарем.

Не бійся, синку, - сказав він йому, - якщо вириватимуть

зуб, тобі зроблять болезаспокійливий укол.

Я не про це думаю, – відповів хлопчик.

А про що? - спитав батько, дивлячись на улюблене обличчя сина,

здається, що змарніло за ніч.

Я думаю про те, - сказав хлопчик, - добріє людина чи

не добріє? Взагалі?

В якому сенсі? - спитав батько, тривожно відчувши,

що хлопчик іде в якісь глибини існування і від цього

йому погано. Тепер він помітив, що обличчя сина не тільки

змарніло, але в його великих темних очах причаїлася якась

космічний смуток. Батькові захотілося поцілунком торкнутися його

очам, оживити їх. Але він стримався, знаючи, що хлопчик не любить

сентименти.

Зараз людожерів багато? - несподівано спитав хлопчик,

напружено про щось думаючи.

Є деякі африканські племена та ще деякі

остров'яни, - відповів батько, - а навіщо тобі це?

А раніше людожерів було більше? - Запитав хлопчик

Так, звичайно, - відповів батько, хоча ніколи не

замислювався над цим.

А були такі далекі-далекі часи, коли всі люди

були людожерами? - Запитав хлопчик дуже серйозно.

- По-моєму, - відповів батько, - науці про це нічого не

відомо.

Хлопчик знову задумався.

Я б хотів, щоб всі люди колись у

далекі-далекі часи були людожерами, - сказав хлопчик.

Чому? - здивовано спитав батько.

Тоді означало б, що люди поступово добріють, -

відповів хлопчик. - Адже зараз невідомо – люди поступово

добріють чи ні. Якось гидко жити, якщо не знати, що люди

поступово добріють.

Боже, Боже, подумав батько, як йому важко буде жити. Він

відчув всю глибину хлоп'ячого песимізму.

Все-таки люди поступово добріють, - відповів батько, - але

єдиний доказ цього - культура. Давня культура

має своїх великих письменників, а нова – своїх. Ось коли ти

прочитаєш давніх письменників і порівняєш їх, скажімо, зі Левом

Толстим, то зрозумієш, що він умів любити і шкодувати людей більше

давніх письменників. І він далеко не один такий. І це означає,

що люди все-таки, хоч і дуже повільно, робляться добрішими. Ти

читав Лева Толстого?

Так, - сказав хлопчик, - я читав Хаджі-Мурата.

Тобі сподобалося? - Запитав батько.

Дуже, - відповів хлопчик, - мені його так шкода, так

шкода. Він і Шамілю було служити, і російським. Тому його і

убили... Як дядька Георгія.

Звідки знаєш, що доктора Георгія вбили? -

насторожено спитав батько.

Вчора я лежав, але чув із кухні ваші голоси, - сказав

Батькові стало недобре. Він був простий інженер, а серед

школярів, із якими навчався його син, з'явилося чимало багатих

хлопчиків, і син заздрив їм.

Взяти хоча б цю безглузду історію з мерседесом. На дачі

син його розтріпався своїм друзям, що вони мають мерседес. Але

у них взагалі не було жодної машини. А потім хлопчики, яким

він хвалився мерседесом, виявляється, побачили його батьків,

які їхали в гості зі своїми друзями на їхніх Жигулях. І вони

стали сміятися з нього. І він вигадав безглузду історію, що

татовий шофер захворів і батьки змушені були скористатися

Жигуля друзів.

Пояснити синові, що багатство не найголовніше у житті,

що в житті є набагато вищі цінності, було куди

легше, ніж зараз. Зараз син несподівано торкнувся, можливо,

найтрагічнішого питання долі людства - існує

моральний розвиток чи ні?

Він знав, що хлопчик його розумний, але не думав, що його можуть

хвилювати такі складні проблеми. Добре було людям

дев'ятнадцятого століття, несподівано позаздрив він їм. Як тоді

наївно вірили у прогрес! Дарвін довів, що людина сталася

від мавпи, отже, світле майбутнє людства забезпечене!

Але чому? Навіть якщо людина і походить від мавпи, що

сумнівно, то це доводить здатність до прогресу

мавп, а не людину. Звісно, ​​думав він, моральний

прогрес, хоч і з провалами у звірину жорстокість, існує.

Але це справа тисячоліть. І треба змиритися з цим і зрозуміти

своє життя як розумна ланка у тисячолітньому ланцюзі. Але як це

пояснити синові?

Коли вони вийшли з під'їзду, він побачив, що прямо

навпроти їхнього будинку в провулку стоїть жебрачка і годує

бродячих собак. Він її часто тут бачив, хоча вона явно жила не

тут. Жебрачка кульгава старенька на милицях годувала бродячих

собак. Вона виймала з гаманця курячі кісточки, шматки хліба,

огризки ковбаси та кидала їх собакам.

У нього не було жодних сумнівів, що старенька все це

знаходить у сміттєвих ящиках. Вона з роздумливою пропорційністю,

щоб не обділити якогось собаку, кидала їм недоїдки. І

собаки, помахуючи хвостами, з терплячою покірністю чекали

свого шматка. І жодна з них не кидалася до чужої подачі.

Здавалося, що бабуся, справедливо розподіляючи між собаками

свої приношення самих собак привчила до справедливості.

Ось подивися на цю стареньку, - кивнув він синові, - вона

велика людина.

Чому, чому, па? – швидко спитав син. - Тому що

вона годує бродячих собак?

Так, – сказав батько, – ти бачиш, вона інвалід. Швидше

всього, самотня і бідна, але вважає своїм обов'язком годувати цих

нещасні собаки. Десь мерзотники вбивають безневинних людей, а тут

злиденна старенька годує жебраків собак. Добро невигубне, і воно

сильніше за зло.

Тепер уяви собі злої людини, яка всю свою

життя труїв бродячих собак. Але він сам впав у злидні, став

інвалідом і риється у сміттєвих ящиках, щоб добувати недоїдки та,

сунувши в них отруту, продовжувати цькувати бродячих собак. Якби це

було можливо, ми могли б сказати, що добро і зло рівні по

силі. Але чи можеш ти уявити, що зла людина в злиднях,

інвалідності риється у сміттєвих ящиках, щоб цькувати собак?

Чи можеш ти це уявити?

Ні, - сказав хлопчик, подумавши, - він уже не зможе

думати про собак, він думатиме про себе.

Отже, що? - запитав батько із жаром, якого він сам не

чекав від себе.

Значить, добро сильніше, - відповів хлопчик, озирнувшись.

на калічну стареньку і собак, які зі стриманою радістю,

виляючи хвостами, чекали подачки.

Так! - Вигукнув батько з подякою в голосі.

І син це миттєво вловив.

Тоді купи мені жуйку, - раптом попросив син як би в

нагороду за примирення із цим світом.

Іде, – сказав батько.

Місце роботи, посада: - МАОУ «Гімназія №1 МО «Ахтубінський район» заст. директора з УВР, вчитель російської мови та літератури

Регіон: — Астраханська область

Характеристики уроку (заняття) Рівень освіти: - основна загальна освіта

Цільова аудиторія: - Вчитель (викладач)

Класи: - 5 клас

Предмет(и): — Література

Мета уроку: -

Предметні

Метапредметні

Особистісні.

Учнів у класі (аудиторії): - 28

Використані підручники та навчальні посібники: —

Ланін Б.А., Устинова Л.Ю., Шамчікова В.М. та ін. Література 5 клас Підручник (у двох частинах)

Обладнання, що використовується: —

Комп'ютер із виходом в інтернет, проектор, екран

Використовувані ЦОР: -

Фонова презентація,

http://slov.com.ua

http://www.synonymizer.ru

http://maps.yandex.ru

Короткий опис: — Література 5 клас урок-роздум «Добреє людина чи не добріє?» за розповіддю Ф. Іскандера «Хлопчик і війна».

Урок літератури в 5 класі з розповіді Ф.Іскандера «Хлопчик та війна»

Вирішені

навчальні проблеми:

реалізація домашнього завдання;

формулювання цілей уроку;

робота із схемою;

робота у групах

(Групи створені вчителем, кожній групі вручено конверт із завданням, наприкінці роботи оціночний лист. Групи працюють із текстом підручника, сторінки вказані, використовують комп'ютер із виходом до Інтернету);

складання кластера;

рефлексія;

Завдання минулого уроку: прочитати розповідь Ф.Іскандера «Хлопчик і війна», оформити картки-розмальовки кольором-асоціацією з прочитаним вдома оповіданням; Словник: теплі люди, щаслива випадковість, мародер, космічна туга, песиміст

Терміни:оповідання, епіграф, афоризм, цитата

Хід уроку: діти прикріплюють на дошку картки з виконаним домашнім завданням

Фонова презентація

На дошці:напис та схема

Ф.Іскандер «Хлопчик та війна»

  • Хлопці, вдома ви прочитали розповідь Ф.Іскандера «Хлопчик і війна» та розфарбували картки у кольори, що асоціюють враження від прочитаного вами. Подивіться, які кольори переважають. Що символізують ці кольори?
  • Прочитавши розповідь вдома, ви розглянули те, що на поверхні, я думаю, ми, працюючи разом, відкриємо той глибинний зміст, який вклав у коротка розповідьФазіль Іскандер.

створення проблемної ситуації. Фіксація нової навчального завдання:

У 90-ті рр. в 5 клас, в якому я працювала, прийшла нова, дівчинка-біженка, грузинка, з незвичайним для нас ім'ям Додо. Ми познайомилися, і урок продовжився. Весь урок на мене дивилися пронизливі очі дитини, яка втекла від війни. Коли пролунав дзвінок, дітлахи висипали безтурботним гуртом з класу, дівчинка підійшла до мене і сказала: «Вчителька, дякую за урок!»

Як ви вважаєте, чому дівчинка подякувала за урок? (Це був звичайний урок, і дитина дякувала не за його якість, а за можливість сидіти за партою, а не під партою, вести звичайне мирне життя, без жахів війни. Дитина оцінила те, що для нас було буденним, не суттєвим. Війна внесла. свої корективи)

Як ця ситуація пов'язана з розповіддю Ф.Іскандера «Хлопчик та війна»? (Оповідання про війну зачепило хлопчика і змусило задуматися про життя)

На дошці схема, які загальні слова, ми впишемо під стрілками? (Урок (життєвий), війна).

Чому в центрі схеми – людина? Чому (знак - ? )? (Все в літературі про людину, її проблеми, її уявлення про світ)

На які дві частини ми можемо умовно розділити розповідь: (використання слайдів фонової презентації) війна (оповідання Аслана та його сина Валико), пошук відповіді на запитання хлопчика «Добріють люди чи не добріють?»

Ключові епізоди 1 частини: (використання слайдів фонової презентації) мирне життянародів Абхазії, розповіді Валіко та Аслана: випадок з гвардійцями, мародери, життя та смерть доктора Георгія.

Ключові епізоди 2 частини: (використання слайдів фонової презентації) стара-жебрачка, яка годувала собак, - «відповідь» на запитання.

Завдання груп.Сторінки вказані.

1 група: сторінка 277

1. Використовуючи інтернет ресурси, знайдіть Москву, Абхазію, Гагри

2. Як жили народи Абхазії? Чим їхнє життя відрізнялося від столичного?

4. Чи подобалося хлопчику це життя?

5. Які питання він ставить собі, дізнавшись про війну в Абхазії?

6.Яким ви уявили героя оповідання? Намалюйте його словесний портрет.

2група: сторінки 277-278

1.Оповідання Валіко про полонених грузинських гвардійців.

2. Якими властивостями характеру має цей герой оповідання?

3.Чому він «дістав обох автоматною чергою»?

4. Як ви побачили Валико, намалюйте його словесний портрет.

5.Використовуючи інтернет-ресурси, поясніть значення слів лихий таксист, шарахнуло, гвардійці. (Тлумачно-фразеологічний словник Міхельсона. Тлумачний словникДаля http://slov.com.ua http://www.synonymizer.ru)

3група: сторінки 278-280

1. Користуючись інтернет-ресурсами, поясніть значення слова мародери. (Тлумачно-фразеологічний словник Міхельсона. http://slov.com.ua http://www.synonymizer.ru)

2.Чому Валіко пустив чергу за своїми та ще й мирними громадянами? Що обурило його?

3.Як поводиться Валико з родичами пораненого хлопця? Чому виходить із гранатами, а не з автоматом?

4.Як до нього поставилися ці люди, підтвердьте словами тексту.

5.Придумайте діалог, який міг відбутися між хлопцем-мародером та його родичами після спілкування з Валіко.

6. Як розумієте сенс фрази щаслива випадковість?

4група: сторінки 280-283

1.Чому у хлопчика тьохнуло серце, коли він дізнався про загибель доктора Георгія?

2.Якою людиною був доктор Георгій?

3.Чим примітний випадок зі злодієм в автобусі? Яка фраза, сказана лікарем із цього приводу, могла б стати епіграфом до нашого уроку?

4.Погляньте, яка цікава деталь автор не показує читачеві доктора Георгія, а показує вчинки людей, пов'язаних з ним: сусідки, екскаваторника, Аслана. Як поводяться ці люди? (вони поводяться по-різному: сусідка переживає, їй шкода лікаря, розуміє, що він приречений і вона безпорадна запобігти цьому; екскаваторник - корислива людина; дядько Аслан віддає всі гроші, щоб зрадити землі тіло доброї людини)

5. Яке враження справив на хлопчика розповідь про загибель доктора Георгія?

6.Яким став перед ним світ дорослих?

5група: сторінки 283-286

1.Як змінився хлопчик після ночі, яка вразила його, приголомшила його? Знайдіть та зачитайте портрет хлопчика. Що означає космічна туга?

2.У чому бачить батько причини такої зміни у синові?

3. Які питання турбують хлопчика?

4.Використовуючи інтернет-ресурси, дізнайтеся значення слова песиміст. Яку думку хлопчика батько вважає песимістичною? (Тлумачно-фразеологічний словник Міхельсона. Тлумачний словник Даля http://slov.com.ua http://www.synonymizer.ru)

5. Як батько намагається розвіяти думки сина: «Якось гидко жити, якщо не знати, що люди поступово добріють».

6. На прикладі чиїх життів і батько, і син приходять до висновку, що «добре сильніше»?

Звернемося до схеми, складеної нами на початку уроку, скажіть, працюючи в групах над завданнями, слухаючи відповіді товаришів, що ви зрозуміли про людину: чи змінюється вона, що змінює її і чи кожен може змінитися? Чи змінюються герої оповідання, якщо так, то хто і як?

Складаємо кластер, записуємо відповіді учнів. Як наслідок слова Л.Н.Толстого:

Мені дуже подобається запис, зроблений Л. Н. Толстим у щоденнику в 1898 р.: «Одна з звичайнісіньких помилок полягає в тому, щоб вважати людей добрими, злими, дурними, розумними. Людина тече, і в ній є можливості: був дурний, став розумний, був злий, став добрий, і навпаки»

Усі великі зміни у житті однієї людини, і навіть всього людства, починаються і відбуваються у думці. Для того, щоб могла відбутися зміна почуттів та вчинків, має відбутися насамперед зміна думки.

Перед вами картки та кольорові олівці, виберіть колір, який відповідає вашому сприйняттю оповідання після роботи в групі, в класі.

Заповніть аркуш оцінки.

Домашнє завдання(Творче за вибором учнів):

Дайте відповідь на запитання: «Чому розповідь Ф. Іскандер назвав «Хлопчик і війна»?»

Напишіть листа хлопчику, спробуйте пояснити, що «добре сильніше».

Придумайте історію жінки-жебрачки.

Складіть цитатник розумних фраз, якими ви могли б керуватися у житті.

Технологічна карта уроку

Загальна частина.

Предмет: література

Клас: 5

Тема урока:« Добреє людина чи не добріє?» з розповідіФ. Іскандера "Хлопчик і війна".

Тип уроку: урок-роздум

Заплановані

освітні результати: предметні, метапредметні, особистісні.

ПредметніУчні усвідомлюють значущість читання та вивчення літератури для свого подальшого розвитку;

формують потреби у систематичному читанні як засобі пізнання світу і себе у цьому світі, гармонізації відносин людини та суспільства, багатоаспектного діалогу; беруть участь у обговоренні прочитаного;

формують вміння сприймати, аналізувати, критично оцінювати та інтерпретувати прочитане, усвідомлювати художню картину життя, відображену у літературному творі, на рівні не тільки емоційного сприйняття, а й інтелектуального осмислення.

МетапредметніУчні набувають уміння визначати поняття, створювати узагальнення, встановлювати аналогії, будувати логічне міркування та робити висновки;

вміння організовувати навчальну співпрацю та спільну діяльність з учителем та однолітками;

вільно користуватись словниками різних типів, довідковою літературою, у тому числі і на електронних носіях.

Особистісні.Учні набувають соціального досвіду, що дозволяє їм орієнтуватися в навколишньому світі, взаємодіяти з ним;

вирішують моральні проблеми з урахуванням особистісного вибору.

Вирішені

навчальні проблеми:

реалізація домашнього завдання;

формулювання цілей уроку;

створення проблемної ситуації. Фіксація нового навчального завдання;

робота із схемою;

постановка проблемних питаньз наступною відповіддю на них;

аналітична роботаз текстом;

робота у групах

(Групи створені вчителем, кожній групі вручено конверт із завданням, наприкінці роботи оціночний лист. Групи працюють із текстом підручника, сторінки вказані);

складання кластера;

рефлексія;

домашнє завдання (творче, на вибір учнів)

Основні поняття, що вивчаються на уроці:оповідання, епіграф, афоризм, цитата, оцінна лексика

Вид використовуваних на уроці засобів ІКТ: ресурси мережі Інтернет

Методичне призначення засобів ІКТ:інформаційно-пошукове

Апаратне та програмне забезпечення:

Освітні інтернет-ресурси:Каталог освітніх ресурсівмережі Інтернет

Організаційна структура уроку

Етап 1. Входження в тему уроку та створення умов для усвідомленого сприйняття нового матеріалу

Привітання, перевірка підготовленості, організація уваги.

Постановка навчальних завдань.

Самовизначення учня до виконання освітньої діяльності

Тривалість етапу

Основні види навчальної діяльності,

спрямованої на формування даного освітнього результату

Створення проблемної ситуації. Фіксація нового навчального завдання

Методи навчання

Словесні

виду навчальної діяльності

учнів

Намагаються вирішити завдання відомим способом. Фіксують проблему.

Слухають вчителі. Будують зрозумілі для співрозмовника висловлювання.

Приймають та зберігають навчальну метута завдання.

Функція, роль вчителя на цьому етапі

Організовує занурення у проблему.

Перевіряє готовність учнів до уроку.

Уточнює розуміння учнями поставленої мети уроку.

Висуває проблему.

Створює емоційний настрій.

Етап 2. Організація та самоорганізація учнів у ході подальшого засвоєння матеріалу. Організація зворотний зв'язок.

Формування конкретного

освітнього результату, групи результатів

Тривалість етапу

Спільне дослідження проблеми.

Пошук вирішення навчальної задачі.

Робота зі схемою, аналітична робота з текстом (розповідь Ф. Іскандера «Хлопчик і війна»)

Методи навчання

Частково-пошуковий

Кошти ІКТ для реалізації даного

виду навчальної діяльності

Форма організації діяльності

учнів

Колективна. Аналізують, доводять, аргументують свою думку. Свідомо будують мовні висловлювання, рефлексія своїх дій Досліджують умови навчального завдання, обговорюють предметні способи розв'язання

Організатор

Основні види діяльності вчителя

Заохочує до висловлювання своєї думки.

Відзначає ступінь залучення учнів
роботу на уроці.

Етап 3. Практикум

Формування конкретного освітнього результату/групи результатів

Конструювання способу дії, розв'язання приватних завдань

Тривалість етапу

Основний вид навчальної діяльності, спрямований формування даного освітнього результату

Робота з підручником, інтернет-ресурсами

Методи навчання

Пошукові

Кошти ІКТ для реалізації цього виду навчальної діяльності

http://slov.com.ua

http://www.synonymizer.ru

http://maps.yandex.ru

Форми організації діяльності учнів

Колективна. Робота у групах. Учні працюють із картками, у яких подано рекомендації та завдання. Беруть участь у обговоренні змісту матеріалу. Здійснюють самоконтроль.

Функції/роль вчителя на цьому етапі

Організатор, спостерігач

Основні види діяльності вчителя

Організує навчальну взаємодію учнів (групи) та наступне обговорення складених моделей

Етап 4. Перевірка одержаних результатів. Корекція.

Тривалість етапу

Види навчальної діяльності для перевірки

отриманих освітніх результатів

Виступ учнів.

Кошти ІКТ для реалізації видів

навчальної діяльності

http://slov.com.ua

http://www.synonymizer.ru

http://maps.yandex.ru

Методи контролю

Заповнення учнями оціночних карток

Способи корекції

Виправляють, доповнюють відповіді учнів

Форма організації діяльності

учнів

Колективна

Функції, роль вчителя на цьому етапі

Координатор та контролер

Основні види діяльності вчителя

Організує:

  • взаємоперевірку;
  • колективну перевірку;
  • оцінні висловлювання учнів;

Дає якісну оцінку роботи класу та окремих учнів

Етап 5. Підбиття підсумків, домашнє завдання

Рефлексія щодо досягнутих або

недосягнутим освітнім результатам

Повідомлення вчителя, підбиття підсумків самими учнями. Робота із картками.

Забезпечення розуміння учнями мети, змісту та способів виконання домашнього завдання (творчого, на вибір)

2хв. (± 5хв, якщо урок 45 хв)

Файли:
Розмір файла: 3271166 байт.