Біографії Характеристики Аналіз

Індивід Логопедичне заняття Постановка звуку ш. Постановка звуку «Ш»

МУНІЦИПАЛЬНЕ КАЗЕННЕ ДОШКІЛЬНЕ

ОСВІТНЯ УСТАНОВА

ДИТЯЧИЙ САД «КАЗКА» КОМБІНОВАНОГО ВИДУ КУПІНСЬКОГО РАЙОНУ

Конспект НОД із застосуванням елементів логопедичного масажу «Постановка звуку Ш»

Провела: вчитель-логопед

Коцолапенко Галина Василівна

Мета: Уточнити та закріпити артикуляцію та ізольоване вимовлення звуку Ш у складах.

Корекційно-освітні завдання:

1. Формування правильного діафрагмального дихання.

2. Нормалізація м'язового тонусу артикуляційного апарату та мімічної мускулатури.

3. Розвиток артикуляторного апарату під час виконання артикуляційної гімнастики постановки звуку «Ш».

4. Закріплення правильної вимови звуку [Ш] (в ізольованій вимові)

5. Розвиток фонематичного сприйняття (відбір слів у назві, яких є звук «Ш»)

6. Закріплення уявлення про зиму та її прикмети, ознаки.

7. Розширення словникового запасу через вживання слів-ознак, антонімів.

Корекційно-розвиваючі завдання:

Розвивати слухову увагу.

Розвивати загальну та артикуляційну моторику, координацію мови з рухом, плавність та силу видиху.

Корекційно-виховні завдання:

Розвивати пам'ять, самостійність, упевненість.

Формувати вміння слухати логопеда.

Формувати посидючість на занятті.

Виховання стійкого інтересу до заняття, прагнення активної діяльності, самостійності прийняття рішень

Зберігати та зміцнювати здоров'я дітей.

Хід заняття:

1. Організаційний момент:

Логопед: Ми сьогодні будемо дуже весело та цікаво грати, вчитися правильно вимовляти звук ш, до нас прийде ще один гість, але хто це ти дізнаєшся, якщо відгадаєш загадку. Слухай уважно.

Мене не вирощували,

Зі снігу зліпили.

Замість носа спритно

Вставили морквину.

Хто ж це?

Дитина: Сніговик.

Логопед: Правильно. Дивись, у гості до нас прийшов сніговик.

А коли приходить сніговик, у яку пору року?

Дитина: Взимку.

Логопед: - Правильно, взимку.

Ми дуже чекали на прихід красуні-зими. Спостерігали, як падав перший сніг, всипаючи землю. Розглядали сніжинки. І ось дочекалися ми снігових морозних днів. Взимку дме холодний вітер

Як повіє вітерець, так закрутиться сніжок.

Ой, від холодного вітру ручки в нас замерзли, давай їх зігріємо, поду на ручки. Зроби глибокий вдих носом. Округлили губи і з силою видихни повітря ротом. Повинен відчуватися теплий повітряний струмінь. Повтори ще раз і ще раз. А тепер потрій долоні, щоб вони зігрілися, а тепер кулачки потрем. Молодець, тепер наші ручки зігрілися.

2. Основна частина.

Наш гість Сніговик дуже хоче навчитися правильно вимовляти звук Ш, давай розповімо йому, що для цього потрібно робити. Щоб правильно вимовляти звук Ш, ми щодня маємо робити гімнастику для язичка, для губ та щік. Повинні навчитися правильно дихати, робити правильний плавний видих. А щоб язичок став слухняним, я робитиму тобі масаж язичка. А Сніговик уважно за нами спостерігатиме.

Розслабь язичок, він стає широким, як лопатка. Погладимо язичок від кінчика до кореня язика і назад. Намалюємо лижню для лижників. Лижники їдуть і прямо, і зигзагом, і ялинкою. Погладжу легенько від середини язика до краєчок, щоб язичок став широким, м'яким, слухняним. Сповільнюється рух,

Зникає напруга.

І стає зрозуміло:

Розслаблення приємне. Язичок широкий. (Масаж власне м'язів мови, руху від кінчика до кореневої частини мови і назад; погладжування від кінчика мови до кореня мови; легке погладжування мови з боку на бік.)

Погладимо бічні краєчки язика від кінчика до кореня. Краєчки язичка, притискатимуться до верхніх зубів. Розумничка, ти мені дуже допомагаєш. (Погладжувати бічні поверхні язика від кінчика до кореня.)

Тихонечко розімнемо язичок, трохи сильніше перетираємо м'язи. (Легке розминання з перетиранням від кінчика до кореня з одного та іншого боку.)

Малюємо кружечки- грудочки на язичку, трохи натискаємо на язичок.

Кругові рухи, що розтирають.

Злегка потягнемо язичок і трохи вразимо. Легке потряхування,

І шпателем поплескаємо по язичку, щоб він став зовсім широким і слухняним.

А тепер зробимо філіжанку язичком, я тобі допоможу підняти краєчки язичка вгору, притискай краєчки до верхніх зубів і подуй на філіжанку. А губки висувай уперед, я тобі допоможу. І підборіддя висувай уперед, зовсім трошки. Подуй на гарячу чашку, остудити гарячий чай. Молодець, як добре у тебе виходить. Чудовий звук чується. Пошипи ще трохи. (Легка вібрація з використанням шпателя.)

Забирай язичок у рот, ти молодець.

Добре нам відпочивати.

Але час уже вставати!

Веселі, бадьорі ми знову

І до занять готові!

Щоб правильно вимовляти звук Ш, потрібно щодня робити гімнастику для язичка. Сніговик не вміє робити гімнастику, давай ми його навчимо. Ти уважно дивися на мене, а я дивитимусь на тебе. Намагайся повторювати все за мною, повільно, не поспішаючи.

(Вправи: Паркан, Трубочка, віконце, Лопаточка, покараємо неслухняний язичок, лопаточка копає, Смачне варення, Конячка, Грибок.

Логопед: Взимку часто дме холодний вітер, а в небі що літають? Що падає на землю?

Дитина: Веселі сніжинки.

Логопед: А сніжинки які?

Холодні чи гарячі? Білі чи чорні? Легкі чи важкі? А ще які бувають сніжинки, а ще які?

Логопед: Повіяв зимовий вітерець, полетів сніжок. Сніг, сніг, білий сніг, він засинає вас усіх».

Давай пограємо зі сніжинками, ти здуватимеш їх з носа. ("Сніжинки"-ватяні кульки). А ти вмієш правильно дмухати? Вдихаємо глибоко носом, плечі не піднімаємо. При видиху щіки не надуємо. Здувай "сніжинки" з носа. Молодець.

А тепер покажи, як ми робимо філіжанку. А тепер подуй на філіжанку. "Остудь гарячий чай". Молодець, який чудовий звук Ш виходить.

1. Фізмінутка.

Логопед: Ми всі дуже любимо зиму, вона приносить багато ігор, давай пограємо зі сніжинками.

На галявину, на галявину

Тихо падає сніжок.

Влягли сніжинки,

Білі пушинки.

Але раптом повіяв вітерець,

Закружляв наш сніжок.

Скачуть всі пушинки,

Білі сніжинки.

2. Розвиток фонематичного сприйняття.

Логопед: А тепер давай покажемо сніговику гру «Злови звук». Як тільки ти почуєш звук Ш, лясни в долоні і спіймай його.

Звуки: [в], [ш], [л], [ш], [п], [б], [ф], [ш], [м], [н], [ш]. Склади: ла, ша, фу, ву, по, ко, б, ги. Слово шапка, грудка, шуба, банку, сорочка, малина.

Логопед: Давай нагадаємо сніговику, де був твій язичок, коли ти вимовляла звук Ш: вгорі чи внизу? А краєчки язичка ти притискала до верхніх зубів? А губки посміхалися чи були круглими? А вітерець був теплим чи холодним? Правильно, молодець.

Підсумок заняття.

Логопед: Ти так добре грав сьогодні, а тобі сподобалося грати зі сніговиком? Який звук ми сьогодні навчилися вимовляти?

Сніговик дуже вдячний тобі за допомогу. І він має для тебе солодкий подарунок.

До побачення!

- Закріпити правильне виконання артикуляційних вправ.

— Продовжувати формування тривалого спрямованого повітряного струменя.

— Вчити правильно вимовляти звук [ш] із механічною допомогою.

— Продовжувати вчити виділяти звук [ш] із низки слів.

— Продовжувати формувати навички звукобуквенного аналізу та синтезу.

- Вправляти у підборі слів-антонімів.

- Закріпити назви морських мешканців.

- Розвивати увагу, пам'ять, дрібну моторику.

УСТАТКУВАННЯ

Іграшка "Гном"; набірне полотно; комплект літер розрізної абетки; картинка (або іграшка) "Змійка"; сім картинок для гри «Запам'ятай за символом»; картинка «Підводний світ» (накладені один на одного зображення).

1. Організаційний момент.

Логопед. Сьогодні до нас на заняття збирається якийсь гість. Але хто це, ти дізнаєшся трохи пізніше.

2. Перш ніж зустріти нашого гостя, потрібно добре розім'ятися, зробити гімнастику. Спочатку зробимо вправа «Збірник»(повторити 3 – 4 рази), потім «Кільце»(повторити 3 – 4 рази). Стеж, щоб зубки були зімкнуті, а губки округлені. А зараз попрацює язичок. Покажи, як він уміє робити вправу «Лопату»(повторити 3 – 4 рази). Після цього подуй на язичок. Наступне вправу «Чашечка». Вона має бути велика, широка, винесена з рота (повторити 2 – 3 рази). А зараз подуй на носик, щоб він відчув вітерець (повторити 3 - 4 рази), сховай язичок за верхні зубки і утримай його в цьому положенні (повторити 3 - 4 рази).

3. А тепер настав час дізнатися, хто ж до нас прийшов. Я вимовлю слово, а ти виділили перший звук і познач його буквою. Усі букви по порядку виставляй на набірне полотно. Слухай уважно: Груша, Наталка, Узлісся, Машина. При проголошенні кожного слова логопед виділяє перший звук та звук [ш], показуючи його правильне звучання. Склади з літер слово. Що в тебе вийшло? Дитина. Гном. Логопед. Правильно, на заняття прийшов гном(Виставляє іграшку).

4. Гном має змійку. Вона любить шипіти. Покажемо, як вона це робить. Щоб змійка зашипіла, їй треба посвистіти: с-с-с. У цей час ти лопаткою підведи язичок і послухай змійку (Постановка звуку [ш] від звуку [с] з механічною допомогою).

5. Подивися на змійку, яка вона? Вона коротка? Дитина. Ні, довга!

Логопед. Вона зла? Дитина. Ні, добра! Логопед. Вона сумна? Дитина. Ні, весела! Логопед. Вона колюча? Дитина. Ні, гладка!

6. Логопед. Змійка дуже любить ховатися. Ось і зараз вона пошипіла і сховалася ( постановка звуку Швід звуку С механічним способом). Давай пошукаємо. Я вимовлятиму слова, а ти уважно слухай. Як тільки почуєш, що змійка шипить: ш-ш-ш, кричи голосно: «Ось ти де!» Собака, шапка, жираф, фартух, машина, халат, мішок, сніжинка, подушка і т.д. Давай ще раз покажемо, як шипить змійка (постановка звуку Ш від звуку З механічним способом).

7. А зараз гном вирушає гуляти. Іде доріжкою і називає картинки, які трапляються йому на шляху. Це замок, а багато чого? Правильно багато замків. Дитина утворює форму кожного слова, орієнтуючись питанням логопеда. У міру проходження "доріжки" картинки перевертаються зображенням вниз, символом вгору.

8. Прийшов гном на берег моря, надів акваланг і пірнув. Повітря з аквалангу виходить, шипить (постановка звуку від звуку з механічним способом). Поруч з'явилися різні риби.

Подивись швидше, мій друже!

Риби плавають навколо:

Риба-меч, риба-молот та риба-пила, Риба-вудильник та риба-голка.

Дитина виконує рухи пальцями.

9. Опустився гном ще глибше (постановка звуку від звуку з механічним способом). Допоможи йому розглянути медузу, восьминога, морську зірку, морського коника. Дитина знаходить підводних мешканців серед накладених зображень та називає їх.

10. Повернувся гном на берег і пішов додому доріжкою. Подивися на символи та згадай, які малюнки вони позначають. Дитина згадує кожен малюнок, дивлячись на символи. Для перевірки названу картинку потрібно перевернути.

11. Підсумок заняття.

Логопед. Сьогодні на занятті ти вчився правильно шипіти і показав гному, як добре це вже в тебе виходить!

Уточнити артикуляцію звуку [ш], викликати його наслідування або поставити механічним способом, використовуючи базовий звук [с] (здійснювати контроль за диханням);

Навчати проголошення звуку [ш] у складах;

Продовжувати формувати тривалий, спрямований повітряний струмінь, вправляти у дуття біля верхньої губи;

Розвивати фонематичний слух, вправляючи у виділенні звуку із звукового потоку, у визначенні позиції звуку у словах;

Розвивати увагу, рухливість артикуляції, дрібну моторику.

Матеріал: дзеркала, шпатель, ватяна кулька для дихальної гімнастики, шматочок вати, ілюстрації, картки для визначення позиції звуку в слові.

Хід заняття: 1. Повідомлення теми заняття:

Сьогодні ми вчитимемося вимовляти новий звук.

2.Самомасаж для зняття напруги в області чола, носа, мімічних м'язів:

Ручки розтираємо та розігріваємо

І обличчя теплом своїм ми вмиваємо,

Грабельки згрібають усі погані думки,

Вушка розтираємо вгору і вниз ми швидко,

Їх вперед згинаємо, тягнемо вниз за мочки,

А потім вирушаємо пальцями на щічки.

Щічки розминаємо, щоб надувались,

Губки розминаємо, щоби посміхалися.

Як каченята до качки дзьобики потягнемо,

Розімнемо їх м'яко не зачепивши нігтями.

(Рухи виконуються відповідно до тексту).

3. Артикуляційна гімнастика: Всі хлопці по порядку

Вранці роблять зарядку

Язичок наш хоче теж.

На дітлахів бути схожим.

Вирішив наш Язичок зробити зарядку разом із дітьми. Діти тягнуть гумку і Язичок теж. - «Збірник».

Діти люблять займатися з обручами, Язичок теж взяв обруч. -«Бублік».

Діти відпочивають на матрациках, і Язичок теж. - «Лопаточка». Діти прогнули свої спинки і Язичок прогнув свою. - «Чашечка». Діти почали підкидати свої м'ячики вгору і Язичок теж. -«Фокус».

4.Пальчиковая гімнастика «Кіт і мишка»: А у кішки вушка на маківці,

Щоб краще чути мишу у її норушці. (Правою рукою показати кішку). Сіренька грудка сидить І папірцем все шарудить: ш - ш - ш. (Лівою рукою показати мишку).

5. Характеристика звуку [ш] за артикуляційними та акустичними ознаками.

6.Гра «Злови звук».

Почувши звук [ш] лясни в долоні. Вимовляються звуки: [з], [ш], [ж], [с], [ш], [ц], [ш].

7. Вправа визначення позиції звуку у слові (початок, середина, кінець).

Називаються картинки, дитина викладає фішку на схемі-картці.

8. Викликання звуку за наслідуванням (для контролю повітряного струменя підноситься шматочок вати до носа).

9. Постановка звуку [ш] механічним способом (через склад С А).

10. Автоматизація звуку [ш] у складах:

Ша-ша-ша ша-ша-ша-ша-ша-ша Ши-ши-ши-ши ши-ши-ши-ши-ши - шу - шу - шу

11. Гра «Додай склад» (ша, ши, шу): На. .(ша) Ма. .(ша) хоро.. .(ша),

У Ма. .(ши) добра ду.. .(ша), Є у Ма. .(ши) лялька Так. .(ша), Але вона не любить ка. .(шу).

12. Підбиття підсумків заняття:

Який звук вчилися вимовляти?

Конспект занять із постановки звуку [ж]

Мета заняття:

Уточнення артикуляції звуку /ж/, постановка звуку /ж/, закріплення в ізольованій вимові;

Розвиток мовної моторики;

Розвиток фонематичного сприйняття та фонематичного аналізу;

Закріплення зв'язку звуку та літери / ж/

Обладнання: дзеркало, зображення, цифровий ряд, схеми слів.

Хід заняття

1. Організаційний момен

Говоримо красиво, виразно, щоб було всім зрозуміло

Згадуємо обов'язково, що навчали на заняттях.

2. Повідомлення теми

На дошці кілька картинок: жук, павук, птах.

Логопед читає загадку:

Я на гілці сиджу,

Я на гілці сиджу

Букву ж все тверджу

Знаючи тверду літеру цю

Я тверджу навесні та влітку.

Хто це дзижчить на гілці? Знайдіть зображення.

Який перший звук у слові “жук”? Цей звук нагадує дзижчання жука. Сьогодні вчитимемося вимовляти звук /ж/. Для цього треба, щоб губи та язичок добре працювали.

3. Артикулаційна гімнастика.

(Казка про Веселого язичка)

Для губ: Логопед читає загадку

У цьому будиночку Червоні двері

Поруч із дверима білі звірі.

Люблять звірятка цукерки та плюшки.

Здогадалися? Цей будиночок – рот. Двері в будиночку то відчиняються, то зачиняються. Ось так: рот відкритий: "усмішка"

Рот закритий: "трубочка"

"хлопці-лягушата"

Тягнути губки прямо до вушок - дуже подобається жабам,

Усміхаються, сміються, а очі у них як блюдця.

"хлопці-слонята"

Наслідую я слон, губки хоботком тягну.

Для мови: У цьому будиночку, друже, живе веселий язичок.

Ох, і спритний він хлопчик і трошки пустуня

Ось він вийшов погуляти, на ґанку позасмагати (мова лежить на нижній губі)

"лопата" - мову лопатою поклади трохи утримай,

Він тихенько лежить і аж ніяк не тремтить.

Ось повіяв легкий вітерець і язичок зіщулився (мова "стрілочкою"), сховався в будиночок і зачинив за собою двері (язичок прибрати, рота закрити).

А надворі сонце сховалося за хмарки і забарабанив по даху дощ (мовою стукаємо в зуби, вимовляємо “д-д-д-д”).

Язичок не нудьгував удома, стеля побілила)

"Маляри" (ми сьогодні маляри - стеля побілимо ми).

Язичок подивився на годинник, вони цокали: "Тік-так" (рот відкритий, губи в посмішці, кінчиком язика торкаємося до куточків рота) - "годинник"

"Пора і мені спати", - подумав Язичок.

4. Постановка звуку /ж/

(використовується прийом постановки шляхом дзвоніння звуку /ш/).

Прикладіть руку до шийки. Вимовте звук /ш/, а тепер скажіть його голосно, так, щоб шийка тремтіла. Виходить звук /ж/.

Після тривалого виголошення уточнюється, що так дзижчить жук. Діти вимовляють звук. Логопед поправляє та уточнює артикуляцію звуку.

5. Уточнення артикуляції /ж/ (перед дзеркалом)

Вимовимо ще раз /ж/. В якому положенні губи?

У якому положенні знаходяться зуби – зімкнуті чи розкриті?

Де знаходиться кінчик мови?

Кінчик язика піднятий догори, але не стосується верхніх зубів. Кінчик язика та бічні краї загнуті та мають форму чашечки.

Логопед показує положення мови за допомогою кисті руки.

Що нагадує язичок? (чашечку).

6. Розвиток фонематичного аналізу

А) Гра "Злови звук" (лясни в долоні, коли почуєш звук /ж/)

З низки звуків: М, Ж, У, Р, Ж, Л,Ж….

З ряду складів: жа, ва, ло, жо, ду, жу…

З ряду слів: жаба, склянка, стрибок, лопата, телевізор, жираф….

Б) Розподіл картинки під схеми: Ж_____________ _____________Ж__________

(на початку слова) (у середині слова)

Попередньо діти характеризують звук /ж/: приголосний, твердий, дзвінкий.

На дошці картинки: лижі, жираф, жолуді, піджак, жилет, піжама, їжаки, журнал.

Діти повинні розподілити картинки під схеми: під першою схемою картинки, у назві яких звук /ж/на початку слова, під другою схемою -/ж/ у середині слова.

В) Визначення місця звуку /ж/ у слові з цифрового ряду: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

Логопед вимовляє слова: вечеря, шкіра, пожежа, чобітки, пружина.

7. Закріплення зв'язку між звуком та літерою “Ж”.

Покажіть букву "ж". На що вона схожа?

Складіть з паличок букву.

Підберіть зображення зі звуком /ж/.

Під час самостійного виконання цього завдання логопед індивідуально займається з дітьми, у яких артикуляція звуку /ж/ ще недостатньо закріплена.

У дітей у процесі формування мови виникають різні проблеми з багатьма літерами. Однією з найпоширеніших складнощів є постановка звуку ш. Зазвичай дітям буває складно вимовляти шиплячі звуки з тієї причини, що вони не можуть розслабити язичок і розташувати його в потрібній формі, чого вимагає правильна артикуляція звуку ш.

Основна причина того, що дитина не може правильно говорити шиплячі звуки, полягає в манері батьків спілкуватися з малюком. Багато дорослих навмисно копіюють мову дитини, говорячи з нею по-дитячому. Таким чином, дитина чує неправильну вимову та звикає саме до такої манери постановки звуку ш. Саме тому фахівці рекомендують батькам говорити з дітьми правильно.

Крім батьківської тяги до наслідування дитячого белькотіння, важливу роль для постановки звуку грають деякі особливості будови апарату артикуляції, до яких можна віднести наступні моменти:

  • рух мови обмежений через укорочену під'язичну зв'язку;
  • на артикуляцію впливає розмір губ (надто тонкі або повні) та розмір язика (надто великий або маленький);
  • зубощелепні аномалії;
  • Порушення роботи слухового каналу.

У більшості випадків порушення постановки звуку досить просто виправляється в домашніх умовах при регулярній і ретельній роботі з дитиною. В окремих випадках малюкам, які мають проблеми з вимовою шиплячих, допоможе логопед.

Артикуляція

Запорукою гарної вимови є правильна артикуляція звуку ш і ж. Щоб навчити дитину правильно говорити букви ш і ж, необхідно вивчити один спосіб артикуляції, так як мовний апарат працює практично однаково при вимові обох букв.
Так, щоб правильно говорити букву ш, необхідно наступним чином провести роботу з апаратом артикуляції:

  • губки малюка мають бути трохи висунуті вперед у формі трубочки;
  • кінчик язика піднятий до неба так, що між ними залишається невелика щілина;
  • бічними краями язичок дитини притискається до верхніх крайніх зубів, надаючи язику форму філіжанки;
  • струмінь повітря легко проходить через незадіяні голосові зв'язки, створюючи потрібне звучання.

Щоб зрозуміти, як навчити дитину говорити букву ж, необхідно вдатися до вищеописаної артикуляції, підключивши у своїй вібрації голосових зв'язок.
Дуже важливими є регулярні вправи для постановки звуків. Ці вправи можуть проводитись як з логопедом, так і в домашніх умовах.

Вправи

Фахівці розробили спеціальні логопедичні вправи на звук життя, щоб допомогти малюкам навчитися правильно його вимовляти. Ця методика налічує безліч різних вправ. Нижче представлені найбільш ефективні та популярні у застосуванні серед логопедів.

Лопатка

Ця вправа для постановки звуку ш спрямована на розслаблення мови. Необхідно відкрити рота і посміхнутися. У розслабленій посмішці витягнути язик уперед і покласти кінчик у спокійному положенні на нижню губу. Бічні стінки передньої частини язичка м'яко торкаються куточків рота.

Важливо зберігати таке положення без напруги протягом кількох секунд. Ця вправа є базовою за такої проблеми, як постановка шиплячих звуків, у тому числі літер ж і ш.

Пиріжок

Завдання «Пиріжок» необхідно застосовувати для зміцнення м'язів язика, а також для розвитку рухливості бічних стінок язика. Як і в попередній вправі рота відкрито в посмішці, язичок лежить на нижній губі. Не напружуючи губ, необхідно підняти бічні стінки язика так, щоб по центральній осі язика утворилася западина.

Утримувати таке положення потрібно від 5 до 10 секунд.

Гойдалка

«Гойдалки» застосовують для того, щоб зробити дитячий язичок більш рухливим. Вихідне положення апарату артикуляції наступне: на губах відкрита і розслаблена посмішка, мова лежить широко і плоско (не допускати того, щоб він ставав вузьким).

Поперемінно проводяться рухи мовою:

  • спочатку для постановки звуку ш широка і плоска мова тягнеться до стелі, після чого прямує у бік підлоги;
  • далі мова рухається спочатку до верхньої губи, потім до нижньої;
  • необхідно залізти язиком між верхньою губою та верхніми зубами, а також зробити це ж з нижньою губою та зубами;
  • далі мова стосується верхніх та нижніх різців;
  • в кінці потрібно торкнутися широким кінчиком язика до альвеол за нижнім зубним рядом, а потім – за верхнім.

Язичок крокує через зубки

Це завдання корисне для постановки звуку тим, що воно добре розвиває здатність малюка керувати своїм язичком. Для виконання цього завдання потрібно розкрити рот і розслабити усміхнені губки. Широким кінчиком язика виконуватиме торкання нижнього зубного ряду з боку язика, а потім з боку губи.

Маляр

Дане завдання на опрацювання літер жеш допомагає, в першу чергу, посилити контроль за постановкою мови. Також воно дає малюкові відчути, як спрямовувати мову у верхню частину рота.

Необхідно відкрити рот в напівусмішці, розслабити губки і зафіксувати нижню щелепу в одному положенні. Далі уявімо, що кінчик язичка - це малярська кисть, а небо - стеля, яку потрібно пофарбувати. Для того щоб це зробити, необхідно гладити язиком небо від гортані до зубів і у зворотному напрямку, не даючи язику вийти за межі рота.

Вищезазначені вправи для постановки звуків ш і ж повинні виконуватися регулярно. При цьому дуже важливим є контроль батьків за тим, як саме малюк виконує вправу – важливо контролювати коректну фіксацію щелепи, положення губ і рухи язика.

Для того щоб говорити звук без проблем, потрібна не тільки артикуляція, а й автоматизація.

Автоматизація

Для правильної вимови складних звуків однаково важливі постановка і автоматизація звуку. Якщо постановка звуку вже була проведена за допомогою логопедичних вправ, можна переходити до закріплення звуку, тобто до автоматизації.

Автоматизація звуку ш проводиться за допомогою відпрацювання самого звуку, складів із цим звуком, а далі слів, речень та текстів. Особливу користь постановка звуків, що шипають, отримує від роботи з чистомовками, віршами, прислів'ями і т.д.

  • Літера ш у складах та словах.

Шалун, Шахи, Шафа; ШОрох, ШОколад, ШОрти, Шовк, Шіпот, Шел; Жарт, Шум, Шуба; ШИРОТА, ШИШКА, ШИТТЯ; Шістка, Шелест, Шест і т.д.

  • Буква ж у складах та словах.

ЖАра, Жаль, ЖАба; Жор, Жонглер, Жокей; Жолудь, Жовтий, Жердочка; Журавель, Жук, ЖУть; Живот, Життя, Тварина; Залізо, Дружина, Жовтяниця і т.д.

  • Автоматизація звуку ш із читанням словосполучень.

Маша годує малюка.

Влітку крокувати по вулиці хороше.

Паша і Даша дали кашу малюку.

ГлаША написала віршик про наше маля.

Пісні наші про чашу з кашею гарної.

Говори пошепки: сплять ще стрижата біля стрижа.

Біля віконця на кушетці я лежу.

Мишенько, дай пампушку і казку розкажи.

НАША НАТАША всіх дівчаток красивіша.

  • Правильно говорити звук ш допоможуть також дитячі віршики.

Йшов із шахти шахтар
З плетеним кошиком,
А в кошичку грудочку з вовни.
Шахтар нашій Даші цуценя знайшов.
Танцює і скаче Даша на місці:
"Як добре! У мене є друг!
Я йому спечу пиріжок,
сяду шити йому шубку та шапку.
Буде щасливим моє чорне цуценя».

Правильна робота апарату артикуляції і ретельне закріплення вивчених звуків - єдино правильні прийоми постановки звуку.

Щоб дитина зрозуміла, як правильно вимовляти складні звуки, необхідно не тільки виконувати спеціальні вправи, а й стежити за правильністю власної мови.

Якщо регулярно займатися з дитиною над постановкою звуків, то незабаром можна буде забути про проблему, як навчити дитину говорити букву ш.

Конспект індивідуального заняття щодо постановки звуку Ш

Мета заняття: вироблення навички артикуляційного укладу під час проголошення звуку Ш.

Корекційно-освітні:

Формування кінестетичного образу звуку Ш (відчуття становища органів артикуляції);

Формування практичних умінь та навичок користування виправленою (фонетично чистою, лексично розвиненою, граматично правильною) мовою;

Вправа у правильності виголошення звуку Ш.

Корекційно-розвиваючі:

Розвиток апарату артикуляції;

покращення дрібної моторики.

Виховні:

Виховання інтересу до занять;

Виховання самостійності.

Обладнання: предметні картинки.

Хід заняття

1.Організаційний момент

2. Артикуляційна гімнастика

Статичні підготовчі вправи для мови

«Ковшик»

Широко рота відкриваємо,

Краєчки піднімаємо,

Язичок - баловничок,

Спинку низько опускає.

Дуже він на ківш схожий,

У нього воду вилити можна,

Тримай воду, не поспішай,

Ковшик усім свій покажи.

Динамічні вправи для мови

«Часики»

Відпочив і потягнувся,

Ліворуч, праворуч повернувся,

Ось так: тик-так, тик-так.

«Почистимо зуби»

Рот відкрийте, посміхніться,

Свої зубки покажіть,

Чистимо верхні та нижні,

Вони ж у нас не зайві.

«Гармошка»

На гармошці щоб зіграти,

Потрібно щелепу опускати,

Язичок не відриваємо,

Дуже добре граємо.

Жила була на світі дівчинка Маша. Вона дуже любила тварин. І ось одного разу, збираючи у лісі гриби, вона зустріла Михайла Потаповича. Ведмідь зрадів такій зустрічі та посміхнувся («Посмішка»). Він був дуже гостинний і, звичайно ж, запросив Машу до себе на млинці («Млинець»). Вони пили чай із варенням («Смачне варення»). А млинці Мишко поклав у гарну філіжанку («Чашечка»). Маші дуже сподобалося у гостях, і у відповідь вона пригостила Михайла Потаповича грибами («Грибочок»). А сусідська білочка відвезла Машу додому до бабусі та дідуся. Вона так спритно скакала доріжками, що замінила Маші конячку («Коника»). Маша й не помітила, як опинилася вдома.

3. Поставлення звуку.

1-й спосібПри губно-зубному сигматизмі, дитині буває важко переключитися зі звичного вимови звуку на правильне. А якщо ще й вуздечка під'язична коротка і вправа "чашечка" не дається, діє такий спосіб.

Нам знадобиться дерев'яний шпатель.

Просимо дитину посміхнутися, висунути мову – млинець. Кладемо під язик шпатель, піднімаємо їм язик і натискаємо, забираючи язик у рот. Виходить така пасивна "чашечка", до того ж губи "заблоковані" і не складаються у звичну для дитини позу. Тепер просимо сильно подути ротом. Виходить звук, близький до Ш.

2-й спосібПри цьому звуку кінчик язика піднято до верхніх альвеол, а краї його притиснуті до корінних зубів. Між кінчиком мови та альвеолами зберігається невелика відстань. Губи утворюють овал, оголюючи зуби. Між зубами відстань дорівнює приблизно 2-5 мм. Теплий повітряний струмінь повітря йде посередині мови на його кінчик. Голос при цьому не бере участі. Виникає шиплячий звук: ш-ш-ш.

Щоб дитина відчувала підняття кінчика язика вгору, можна заздалегідь провести такі вправи: «дзвіночок» – ля-ля-ля, «молоточок» – д-д-д та «паровозик» – ч-ч-ч. При виконанні вправ «молоточок» і «паровозик» кладемо на нижні зуби олівець діаметром близько одного сантиметра, а на нього язичок і просимо дитину при цьому постукати кінчиком язика по верхніх альвеолах. При цьому дитина обов'язково сильно дме на кінчик язика не зупиняючись. А потім поступово «паровозик» уповільнювати – ч-ч і довше тягнути звук «Ч», який має перейти до «Ш». Починаємо наслідувати сердитий гусь: «шшшшшш», одночасно виконуючи фігурку.

4. Аналіз артикуляції

В якому положенні губи?

В якому положенні є зуби?

Де знаходиться кінчик мови?

Де є краї мови?

Який струмінь повітря виходить із рота?

(Кінчик язика піднімається до верхніх зубів, але не притискається до них; краї ж язика торкаються верхніх бічних зубів. Губи злегка округлені, струмінь повітря, що видихається, відчувається як тепла. Верхні і нижні зуби зближені. Голосові зв'язки розімкнуті, струмінь повітря, що видихається, вільно проходить .)

5. Закріплення ізольованого вимовлення звуку

Коли Маша гуляла лісом, вона помітила, як шаруділо осіннє листя: Ш-Ш-Ш-Ш. (Листя розкладені по підлозі, на кожен крок видається шелест: Ш-Ш-Ш). Пройди по листочках, і уяви, що ти теж опинилася в осінньому лісі.

6. Розвиток фонематичного слуху

А зараз ми пограємо у гру «Мисливець». Як тільки почуєш звук Ш, одразу лови його - плескай у долоні:

М-Ш-К-Ш-Т-Н-Ш-Д-П-Ш-Ц-С-Ш

7. Домашнє завдання

Придумай якнайбільше слів, де звук Ш чується:

На початку слова;

У середині слова;

Наприкінці слова.

8.. Підсумок заняття.

Сьогодні на занятті ти побував в осінньому лісі, зустрів Машу та Ведмедя і навчився шарудити, як шарудить осіннє листя і це здорово в тебе вийшло! З яким звуком ти познайомився сьогодні? Звук Ш - приголосний, глухий, твердий. Парного йому м'якого звуку російською немає. Ти сьогодні дуже старався, молодцю!