Биографии Характеристики Анализ

Урок Масова част на химичен елемент в съединение. Масова част на елемент в сложно вещество

Ирина Агаркова
Урок по FGOS. Химия. Масова част на химичен елемент в съединение

развитие урок в съответствие с Федералния държавен образователен стандарт по темата

ТЕМА УРОК Масова част на химичен елемент в съединение.

Тип урок: урокизучаване на нов материал

цели урок:

Научете се да смятате масова част на елементите в съединението според формулата на съединението и установяване на химикала .

Основни понятия. Масова част на химичен елемент.

Планирани резултати от обучението

предмет. да можеш да броиш масова част на елемента в съединениетоспоред неговата формула и набор химическиформулата на сложно вещество по известни масови дялове на химичните елементи.

Метасубект. За да формирате способността за установяване на аналогии, използвайте алгоритми за решаване на образователни и когнитивни проблеми.

Основните дейности на учениците. Броя. Инсталирай химическиформулата на сложно вещество по известни масови дялове на химичните елементи.

Образователни: усвояване на нови знания въз основа на съществуващи, самостоятелно търсене на нови знания от различни източници и консолидиране на практически умения

Образователни: развитие на познавателен интерес, независимост на мисленето, памет, инициативност на учениците чрез използване на комуникативно-дейностна техника, частично търсещ подход и елементипроблемно обучение;

Образователни: формиране на комуникативни умения, култура на общуване, сътрудничество.

Методи: самостоятелна работа на студентите.

Информационно-образователен: способността да работите с литература, да си водите бележки, да избирате основното, да правите изводи.

Комуникативен: водене на дискусия, способност за доказване на своята гледна точка.

предмет:. броя масова част на елемент в съединение според неговата формула. Инсталирай химическиформулата на сложно вещество по известни масови дялове на химичните елементи

Оборудване: учебници, дидактически карти за диференцирана домашна работа.

сцена урокучителска дейност ученическа дейност

1. Орг. момент

(Цел : създайте мотивация за учебни дейности)

Създаване на проблемна ситуация

(Цел: формиране на системно-информационен анализ, развитие на умения за определяне на целите и задачите на дейността, избор на средства за постигане на целта) Взаимен поздрав, проверка на готовността на учениците за урок, проверка на оборудването. Подготовка на учениците за възприемане на нов материал.

Момчета, да кажем, че имаме вещество - сярна киселина H2SO4,

можем ли да разберем какви атоми влизат в състава връзки.

Какво ще кажете за броя им?

И в какво масово съотношение, което те комбинират?

Тези вещества са сложни по състав.

2. Етап на целеполагане урок(Цел: формиране на способността на учениците самостоятелно да поставят учебни цели за урок) - Назовете днешната тема урок? Масова част на химичен елемент в съединение

3. (разработване на универсални природонаучни методи дейности: идентифициране на причинно-следствени връзки) Момчета, какво мислите, можем ли да изчислим дела на всеки елемент във връзка?

Днес ще се запознаем с една нова концепция.

W- масова част на елемент в съединение.

n - брой атоми елемент.

Mr - относителна молекулна тегло.

Учениците попълват тетрадка с нови понятия.

4. Етап „Откриване на нови знания“

Научете алгоритъма за изчисление масова част на елемент в съединение.

Задача №1

Работа с учебника. Научете алгоритъма

Заключение химични формулиако е известно масови дялове на химичните елементи, които са част от това вещество

5. Първична проверка на усвояването на нов материал Решение на проблема

Проверка на задачата Учениците изпълняват задачата в тетрадките си.

6 Вторична проверка на усвояването на нов материал. Какви нови понятия научихте днес урок?

Отговори на учениците

7. Обобщаване. Отражение. ( Цел: формиране на способността на учениците да обобщават урок, обобщавайте, правете изводи, характеризирайте действията си) - Какво ново научихте днес

Осъзнах че...

Научих …

Имам нужда... Учениците отговарят на въпроси.

Дидактически карти - индивидуално.

Обернихина Татяна Сергеевна

гимназиален учител по химия категории.

MOU "Средно училище № 3 на Коряжма"

Предмет . Химия.

Тема на урока Масова част на елемента.

8 КЛАС.

WMC G.E. Рудзит.

Тип урок: Учене на нов материал

Цел : Да се ​​формира умение за решаване на задачи за изчисляване на пропорцията и намиране на масата на компонента на разтвора.

Задачи

Образователни:

Формирайте концепцията за масовата част на елемента;

Да научи установяването на най-простата формула на вещество чрез масовите фракции на елементите.

Разработване:

Да развие уменията за логическо мислене и интереса на учениците към химията.

Образователни:

Да възпитаме човек с екологично мислене.

Да възпитава у учениците чувство за другарство и отговорност.

Планирани резултати от обучението:

предмет:

формиране на систематизирани знания за дела на даден елемент в дадено вещество;

развитие на способността за изчисляване на масовата част в различни вещества;

метасубект:

формиране на компетентност в областта на използване на придобитите знания в други учебни дисциплини;

лично:

формиране на убеденост в необходимостта от химически знания за човешкия живот;

Средства за възпитание :

Мултимедиен проектор;

Компютър;

карти;

Листът на учебника с таблицата на Д. И. Менделеев;

тетрадки;

Таблица от Д. И. Менделеев;

Епиграф към урока:

Природата ни заобикаля с мистерии и, и

опит за разрешаването им принадлежи

към най-големите радости на живота.

У. Рамзи

Етапи на урока

Етап на урока

Дейност на учителя

Студентски дейности

1. Организационен момент.

Проверява готовността на децата за урока.

Поздрави, положително отношение към урока.

Проверете готовността за урока.

2. Целеполагане и мотивация.

Създаване на стимулираща и мотивираща ситуация чрез система от въпроси:

Ето различните минерали, от които може да се получи желязо (FeO, Fe2 О3 , Fe3 О4 )

(на мултимедиен проектор).

Проблемен въпрос: Кой според вас е най-рентабилният минерал за производство на желязо.

Излагат предположенията си по зададения въпрос.

Организира дейността на учениците за формулиране на темата и целите на урока.

Каква според вас е целта на нашия урок?

Определете целта на урока

Имате определено количество знания, какви концепции, научени по-рано, ще ви помогнат да постигнете целта си?

Химичен елемент, химична формула, относителна атомна и молекулна маса.

3.Актуализиране и контрол на знанията.

Какво можем да кажем за тези минерали?

Състои се от железни и кислородни атоми

Възможно ли е да се отговори качествено и количествено на поставения въпрос?

Съвместна дейност

Молекулно тегло на веществата

Проверка на домашните

На издадените карти учениците пресмятат моларната маса на железните оксиди.След като изпълнят задачата си разменят картите със съсед по бюрото и ги проверяват заедно с учителя.

3. Изучаването на нов учебен материал.

Организира беседа с помощта на информацията от презентацията, текста от учебника и учебната тетрадка. Контролира "откриването" на нови знания. Коригира ги.

Как можете да представите графично написаните формули?

Какво е споделяне?

Прави аналогия на изчисляването на дела на веществото с математиката.

Коя е основната величина в химията

Каква е атомната маса на желязото?

Как въз основа на знанието за атомното и молекулното тегло може да се изведе формулата на дадено вещество?

Изчислете масовата част на желязото във всяко вещество и отговорете на въпроса (върнете се към първия слайд)

Обсъждане на изпълнените задачи.

Процесът на копаене влияе ли върху околната среда?

Физкултминутка.

Да си припомним химичните елементи. Наричам ви името, ако съвпада с произношението - вдигаме дясната ръка, ако не - лявата.

Обобщение и систематизиране

Въвежда нови вещества, в които се среща същия химичен елемент. Изчислете неговата масова част във всяка.

ТАКА2 и така3 ω(S) =

ТАКА2 и CO ω (C) =

ω (N) = HNO3 , HNO2

Изпълнете задачите в учебната тетрадка за затвърдяване на материала.

Отговорете на предоставените въпроси.

Начертайте състава на веществата в различни цветове.

Част от цялото.

Учениците си спомнят как се изчислява пропорцията по математика.

Атомна маса на елемент

Заедно с учителя изведете формулата на веществото

ω=(Ar n/Mr) 100%

Изчисли.

3 ученика работят на дъската

Отговори на въпроса

Изложете своите предположения

Физкултминутка.

Един от учениците по посока на учителя - нарича правилното произношение.

Направете изчисления

Те вършат работа.

4. Рефлексия и обобщение на урока.

Организира размисъл и обобщаване на урока.

Ако майка ви ви помоли да й напишете SMS за най-важното в урока, какво бихте написали? Постигнахме ли целите си?

Момчета, завършвайки урока, моля ви да залепите издадения кръг на един от плакатите на изхода. (Всичко е научено, недостатъчно научено, необходим е сериозен преговор).

Те говорят своите отговори.

Оценете тяхната работа в плакати на изхода.

5. Информация за домашните.

Предлага задача в съответствие с възможностите:

1. Изчислете в кое от предложените съединения (водороден прекис, вода, сярна киселина, калциев оксид, формули за натриев прекис, написани от учителя) е най-голяма масовата част на кислорода?

2. Намерете масовата част на всеки елемент в съединението(Fe3 (ПО4 ) 2 *8H2 О)

Правят избор на домашна работа в съответствие със собствените си възможности и възможности, както и интереса си към изучаваната тема.

Използвана литература:

1. Химия, 8 клас, Неорганична химия, 8 клас, Рудзитис Г.Е., Фелдман Ф.Г., 2013 г.

2. Фадеев Г.Н. Задачи и тестове за самоподготовка по химия: помагало за ученици и учители. - М.: БИНОМ. Лаборатория на знанието, 2008 г.

3. Работна тетрадка. 8 клас.

4. Дидактически материали. 8-9 клас.

Тема на урока: Масова част на химичен елемент в съединение

ω, ω%

Цел: Адаптиране на понятието фракция към предмета химия при решаване на задачи с екологично съдържание за намиране на масовата част на елемент в химично съединение.

Задачи:

  1. Формирайте концепцията за масовата част на елемента;
  2. Развиват умения за намиране на масовата част на елемент в химично съединение;
  3. Да възпитаме човек с екологично мислене.

Оборудване:

  1. Мултимедиен проектор;
  2. Компютър;
  3. карти;
  4. Листът на учебника с таблицата на Д. И. Менделеев;
  5. тетрадки;
  6. маркери;
  7. Таблица от Д. И. Менделеев;
  8. Листовки с номера;
  9. Глобусът.

По време на часовете

Епиграф към урока:

Не позволявайте на душата ви да бъде мързелива
За да не смачкате водата в хаванче,
Душата трябва да работи ден и нощ,
И ден и нощ! (М. Заболотски).

1. Организационен момент.На масата на дисплея има глобус.

Думите на учителя: Компонентите на нашата планета са органичният и неорганичният свят, образуван от органични и неорганични вещества. Погледнете глобуса.

71% от нашата планета е заета от материя, без която не би имало живот на нашата земя. Какво е това вещество? (вода) Вече знаете, че всяко вещество може да бъде написано с химична формула. (Мултимедийният проектор е включен, на екрана се показва формулата H 2 О). Какво можете да определите от тази формула?

Отговори на учениците (качествен и количествен състав, просто или сложно вещество, определете какъв вид вещество е, намерете М r ).

Думите на учителя: Момчета, кои елементи са част от водната молекула? (водород и кислород). Колко атома от всеки елемент има в една водна молекула? (отговори на ученика) И ако промените броя на кислородните или водородните атоми във водна молекула, променената формула ще принадлежи ли на веществото вода (отговори на ученика)? И така, атомите на химичните елементи са в една молекула в определени масови съотношения, т.е. съставляват определена част от общата молекула. А как можете да изчислите каква част от молекулата е химичен елемент (предложения на ученици)?

С ваша помощ определихме темата на нашия урок: „Изчисляване на масовата част на елемент в съединение“.

Каква според вас е целта на нашия урок (учениците определят целта на урока)?

Имате ли определено количество знания, какви концепции, научени по-рано, ще ви помогнат да постигнете целта си (химичен елемент, химична формула, относителна атомна и молекулна маса, фракция)?

Проверете дали сте готови да научите нов материал. Да пуснем щафетата между редовете.

Учениците пишат имената на химичните елементи на лист хартия. Всеки ученик записва само един химичен знак и предава картата на приятеля си. Първата група, изпълнила задачата, вдига ръка. Учителят показва символите на знаците на химичните елементи, а учениците последни в групата проверяват верността на задачата (всеки ученик от редицата получава 2 точки, ако няма грешки, допълнителна точка е редицата, която първи е изпълнил задачата (ако няма грешки) и 0 точки за ученика, който не знае химичните знаци).

Втората задача (3 точки) се изпълнява индивидуално. Четири варианта.

Намерете относителното молекулно тегло:

ICO2

II Na 2 O

III НЕ 2

IV Na 2 O 2

(учениците работят в тетрадки) При правилно решена задача ученикът получава три точки, при допусната математическа грешка – 1 точка, а при неправилно решение – 0 точки. Изчислява се общият брой точки за две задачи.

Повторихме необходимите определения, химични елементи, молекулно тегло, но какво означава понятието дял? Нека повторим концепцията, решавайки задачи за намиране на дял.

(На екрана се появява слайд, показващ колба с кръгли и квадратни молекули)

Задача №1

Какъв е делът на квадратните молекули в колбата? (учениците решават и сравняват решението си с решението, предложено от учителя и показано на слайда)

Решение: само 7 молекули, квадрат 3. Техният дял е 3/7 или 0,4286 или 42,86%

Задача №2

Какъв е процентът от площта на зеления правоъгълник? (придружен от следващия слайд, показващ два правоъгълника. Площта на всеки е 10 cm 2, зелено 2 см 2)

Разтвор: 2/10 или 0,2 или 20%.

Задача №3

Зелена топка тежи 1 кг, червена топка тежи 10 кг (слайд показва червени и зелени топки в кутия и решаване на задачата). Какъв е делът на зелените мрамори в кутията?

Решение: всяка зелена топка тежи 1 кг, а те са само две, което означава общо 2 кг зелени топки. Общата маса на топките е 12 кг, което означава 2/12 или 0,1667 или 16,67.

Всички ученици, участващи активно в решаването на задачи, добавят към себе си 1 точка.

Думите на учителя: ( демонстрация на следнотослайд, изобразяващ диаграма на водна молекула) Помислете за водна молекула. Можете да намерите масата на тези топки в таблицата на химичните елементи на Д. И. Менделеев. И така масовата част на кислорода? Опитайте се да решите задачата сами, запознайте се с алгоритъма за решаване на задачи. Кой се провали? Учениците могат да получат помощ от учител или съученик. Разтворът се проверява върху подготвено предметно стъкло.

Учениците, които се справят самостоятелно със задачата, получават 2 точки, останалите - една.

Думите на учителя: В урока по география изучавахте основните източници на замърсяване на водата. Назовете ги. Какъв извод трябва да направим?

Учителят обръща внимание на познаването на формулата за намиране на масовата част на елемент. Тази формула се появява на слайда и се чете от учениците.

Думите на учителя : Защо човек трябва да знае масовата част?

Представете си, че всеки от нас има свой собствен металургичен завод. За да получите желязо, трябва да купите руда. Каква руда е по-изгодно да купувате Fe 3 О 4 или FeO?. Този проблем се решава най-добре по двойки. Един ученик намира масовата част на желязото в Fe руда 3 O 4, друг FeO и сравнете масовите фракции.

Думите на учителя : Процесът на добив на руда влияе ли върху околната среда? Интервю със студенти.

Думите на учителя: вие сте се справили с труден проблем. Но в живота може да се сблъскате с по-важни задачи. Масовата част е един от начините за изразяване на концентрацията и този фактор е много важен за човешката дейност. Вашите другари са подготвили съобщения, нека ги изслушаме.

Съобщение #1

Съобщение #2

Думите на учителя:

Учениците решават задачата. Освен това учителят съобщава, че когато минералът цинобър се нагрява, живакът се отделя под формата на пари. Зареден на 1000м 3 където имаше 100 кг цинобър, имаше пожар. Оценете опасността от ситуацията, като използвате данните от предишната задача (тази задача се решава самостоятелно или с помощта на учител, в зависимост от нивото на подготовка на класа). Учениците ще получат 3 точки за решаването на тази задача.

Думите на учителя: Момчета, защо мислите, че избрах думите на руския писател М. Заболотски като епиграф за урока? Няма такива хора, при които знанията да идват сами, само системната работа ги издига всеки ден с една стъпка по-високо. Ако днес сте недоволни от себе си - не се разстройвайте, работете у дома сами и утре ще успеете. Дайте си оценка „5“, ако сте събрали 9 точки или повече, „4“ - 7-8 точки, „3“ - 5-6 точки, ако сте събрали по-малко от 5 точки, ще получим оценка в следващия урок.

Съобщение #1

Въглеродният диоксид е безцветен газ с кисел мирис и вкус, използван в хранително-вкусовата промишленост за производство на захар и лимонада. Участва в процеса на фотосинтеза. Но ако делът му във въздуха е повече от 2,5%, тогава той причинява отравяне на тялото и може да доведе до смърт. Увеличаването на съдържанието на въглероден диоксид в атмосферата с повече от 0,03% може да доведе до повишаване на температурата на нашата планета, т.е. към глобалната промяна.

Съобщение #2

Живакът е силно токсичен метал, който засяга хемопоетичната, централната нервна система и бъбреците. В тялото живачните съединения проникват в различни органи и тъкани, но най-вече се намират в кръвта, черния дроб, бъбреците и мозъка. Живачните пари имат тенденция да се разпространяват равномерно в целия обем, натрупвайки се в тъканите. Ако в малка стая (2м 3 ) неговите пари ще бъдат 0,02 mg, тогава вредата за човешкото здраве ще бъде голяма.

Задача №1

Какъв е делът на квадратните молекули в колбата?

Задача №2

Какъв е процентът от площта на зеления правоъгълник? Площта на една е 10 см 2, зелено 2 см 2

Задача №3

Зеленият балон тежи 1 кг, червеният балон тежи 10 кг Какъв е процентът на зелените балони в кутията?

Задача №4

В природата има минерал цинобър. Определете масовата част на живака в цинобър (HgS).


Познавайки химическата формула, можете да изчислите масовата част на химичните елементи в дадено вещество. елемент във веществата се обозначава с гръц. буквата "омега" - ω E / V и се изчислява по формулата:

където k е броят на атомите на този елемент в молекулата.

Каква е масовата част на водорода и кислорода във вода (H 2 O)?

Решение:

M r (H 2 O) \u003d 2 * A r (H) + 1 * A r (O) \u003d 2 * 1 + 1 * 16 \u003d 18

2) Изчислете масовата част на водорода във водата:

3) Изчислете масовата част на кислорода във водата. Тъй като съставът на водата включва атоми само на два химични елемента, масовата част на кислорода ще бъде равна на:

Ориз. 1. Формулиране на решението на задача 1

Изчислете масовата част на елементите в веществото H 3 PO 4.

1) Изчислете относителното молекулно тегло на веществото:

M r (H 3 RO 4) \u003d 3 * A r (H) + 1 * A r (P) + 4 * A r (O) \u003d 3 * 1 + 1 * 31 + 4 * 16 \u003d 98

2) Изчисляваме масовата част на водорода в веществото:

3) Изчислете масовата част на фосфора в веществото:

4) Изчислете масовата част на кислорода в веществото:

1. Сборник задачи и упражнения по химия: 8. клас: към учебника на П.А. Оржековски и др. "Химия, 8 клас" / P.A. Оржековски, Н.А. Титов, Ф.Ф. Хегел. - М.: АСТ: Астрел, 2006.

2. Ушакова О.В. Работна тетрадка по химия: 8. клас: към учебника на П.А. Оржековски и др., „Химия. 8 клас” / О.В. Ушакова, П.И. Беспалов, П.А. Оржековски; под. изд. проф. П.А. Оржековски - М .: AST: Астрел: Профиздат, 2006. (стр. 34-36)

3. Химия: 8. клас: учеб. за общ институции / П.А. Оржековски, Л.М. Мещерякова, Л.С. Понтак. М.: AST: Астрел, 2005. (§15)

4. Енциклопедия за деца. Том 17. Химия / Глава. редактиран от V.A. Володин, водещ. научен изд. И. Леенсън. - М.: Аванта +, 2003.

1. Единна колекция от цифрови образователни ресурси ().

2. Електронна версия на списание "Химия и живот" ().

4. Видео урок по темата "Масова част на химичен елемент във вещество" ().

Домашна работа

1. стр.78 № 2от учебника "Химия: 8 клас" (P.A. Orzhekovsky, L.M. Meshcheryakova, L.S. Pontak. M .: AST: Astrel, 2005).

2. с. 34-36 №№ 3.5от Работна тетрадка по химия: 8. клас: към учебника на П.А. Оржековски и др., „Химия. 8 клас” / О.В. Ушакова, П.И. Беспалов, П.А. Оржековски; под. изд. проф. П.А. Оржековски - М.: АСТ: Астрел: Профиздат, 2006.