Біографії Характеристики Аналіз

Логопедичне заняття з молодшими школярами конспект уроку роздільний м'який знак. Конспект уроку з російської мови «М'який розділовий знак Особистісні результати учнів

Урок на тему:

«Літера Ь – м'який знак»

Галина Айтжанова,

вчитель початкових класів

Олександрівській СШ

Костанайська область

Презентація (.ppt, 1.93 Mb)

Мета: познайомити учнів із написанням літери Ь, формувати вміння писати літеру Ь та слова з цією літерою.

закріплювати поняття про літеру Ь, що служить для позначення м'якості приголосних;

розвивати орфографічну пильність;

виховувати любов до рідної мови та рідної природи.

I. Психологічний настрій:

Отже, друзі, увага

Ось продзвенів дзвінок

Сідайте зручніше,

Почнемо швидше урок.

Подивіться в парі один на одного, посміхніться.

ІІ. Актуалізація знань

1. – Я знаю, що ви дуже любите грати. І я пропоную пограти у гру «Вгадай-но».

Які літери записані на картках?

На які дві групи їх можна поділити?

Які голосні літери вказують на твердість попереднього приголосного? (о а у ы)

Які вказують на м'якість? (і я)

Хлопці, тут немає ще кількох букв, що позначають м'якість приголосного звуку. З однієї з таких букв ми сьогодні познайомимося, але поки що це таємниця. І цю таємницю попросимо розгадати наших гостей.

2. Інсценування «М'який знак»:

Автор: Жили-були в Азбуці літери, різні - голосні, приголосні (входять герої інсценування). Букви жили – не тужили, бо всі товаришували (герої ляскають у долоні, тримаються за руки). І жила серед них одна літера, схожа на половинку Ы, з якою ніхто не дружив. Вона не позначала жодного звуку, не вміла говорити і мовчала. Було цій літері дуже погано, самотньо. Якось взялися літери складати слова. Це було їхнє улюблене заняття.

Ось, наприклад, відгадайте загадку:

Спить чи купається,

Все не розвується:

День і ніч на ніжках

Червоні чобітки.

Стали букви складати слово ГУСЬ (герої інсценування вишиковуються в один ряд), виходить слово ГУС.

Щось у нас не виходить, – кажуть літери.

Звук [с'] у слові м'який, а в нас він – твердий.

Звук [і] каже:

Давайте я встану, - і швидко примостилася наприкінці слова.

Але ж у нас у відгадці гуска, а не гуси?!

Як же бути?

Що робити? Яку букву потрібно покликати на допомогу?

Літера Ь – м'який знак.

Іди до нас, м'який знак, — покликали літери.

М'який знак з радістю погодився допомогти літерам і швидко підвівся наприкінці слова.

Яке слово вийшло? (гуска)

Ось виявляється, яка важлива літера Ь – м'який знак.

ІІІ. 1. Постановка навчальних завдань:

Як ви, хлопці, вважаєте, яка тема сьогоднішнього уроку листа? (слайд 2)

Спираючись на тему, сформулюйте завдання нашого уроку. Використовуйте слова, записані на екрані (слайд 3):

Познайомимося...

Навчимося...

2. Планування досягнення мети

Щоб досягти цієї мети, нам потрібно буде пройти нелегкий шлях.

Подивіться на екран (слайд 4):

Сьогодні ми з вами:

навчимося писати букву м'який знак

попрацюємо зі словами

запишемо пропозицію

пограємо

попрацюємо самостійно

піднімемося на вершину

Щоб вам було легше запам'ятати дорогу, перед кожною лежить маршрутний лист. На ньому ви відзначатимете свої досягнення. Отже, ви готові піднятися на першу сходинку та навчитеся писати букву Ь.

V. Робота з досягненню поставленої мети:

1. Установка на лист: писати треба акуратно, гарно,

розбірливо. Виконуючи правильно написання літер та їх з'єднань, дотримуючись єдиної відстані між літерами і словами.

2. Аналіз літери:

порівняння друкованої та письмової літери

з написанням якої літери схоже написання літери Ь

конструювання літери з дроту

обведення літери пальцем по дроту

3. Підготовка пальців рук для письма: кінезіологічні вправи

4. Фізкультхвилинка для очей

5. Робота в прописі:

Сьогодні останній день зими. Дід Мороз усю зиму малював для нас візерунки на вікнах. Давайте ми порадуємо його візерунками в прописі (малювання візерунка на стор. 23).

6. Усне пояснення написання цієї літери: починаємо роботу на верхній лінійці робочого рядка. Вниз опускаємо похилу пряму, не доходячи до нижньої лінії, робимо закруглення праворуч. Торкаємось нижньої лінії, ведемо напівовальну лінію вгору, закруглюємо вліво до середини рядка і закриваємо овал на прямий.

зразок написання на дошці

лист у повітрі

гра «Фотограф»

обведення зворотним боком ручки зразка в прописі

лист за контуром літер у прописі

самостійне написання 3-х букв

Подивіться уважно на написані літери, порівняйте із зразком і виберіть ту літери, яку ви написали краще за інших, поставте під нею крапку. Припишіть також правильно та красиво ще три літери.

У маршрутному листі на першій сходинці оцініть свою роботу.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

РОБОТА НАД СЛОВОМ

Прочитайте слова, записані на екрані: собака, лось, корова, кішка (слайд 5).

Порівняйте їх за значенням та знайдіть зайве слово.

2. - Виконаємо звуковий аналіз цього слова:

промовте це слово пошепки, послухайте себе

у парі викладіть звукову схему цього слова

аналіз виконаного завдання:

який перший звук у цьому слові, другий, третій

звірте схему із зразком (слайд 6)

Звукобуквенний аналіз (слайд 7)

Яка буква дає команду згідно: «Читайся м'яко»?

Скільки звуків у слові лось?

Скільки літер?

Чому букв більше, ніж звуків?

5. Запис слова ЛОСЬ у прописі

Яка літера допомогла вам позначити на листі м'якість попереднього приголосного?

6. Робота над розвитком зв'язного мовлення:

Що ви знаєте про цю тварину? (Слайд 8)

7. Хвилина читання за прописом: читання слів з м'яким знаком на кінці.

Яке із цих слів підходить до звукової схеми слова (слайд 9)

Придумайте ще слова, які відповідають нашій схемі.

8. Запис слів КІНЬ за зразком пропису, запис слова РИСЬ під диктування. Самооцінка (ліхтарик на другому ступені маршрутного листа).

9. Слайд 10

Скажіть, що взимку страшніше тваринам: холод чи голод?

Як люди допомагають перезимувати диких тварин?

Читання повідомлень дітьми.

10. Семантика слова СІЛЬ: сіль - харчова добавка, корисна копалина, нота в музиці (слайд 11).

РОБОТА НАД ПРОПОЗИЦІЮ

Прочитайте пропозицію у прописі: Лось лизав сіль.

Назвіть слова з м'яким знаком.

Скільки слів у реченні.

Яке перше слово, друге, третє?

Які правила треба згадати, перш ніж записати цю пропозицію?

Виконання роботи на вибір: записати пропозицію з пам'яті або списати її з пропису.

За допомогою якої літери на письмі ми показали м'якість останнього приголосного звуку?

Фізкультхвилинка

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ОСОБЛИВОСТЮ ЛІТЕРА

М'який знак вказує як на м'якість приголосного, а й змінює значення слів, коли він з'являється чи зникає у словах. Зараз ми переконаємося в цьому. Разом з м'яким знаком ви станете чарівниками і перетворюватимете одні слова на інші.

1. Дидактична гра «Перетворення слів»:

Пустотливий м'який знак втік зі слів торкнувся, брати і перетворив їх на нові слова. Назвіть якісь. Як розумієте значення слова трон (слайд 12)?

М'який знак біжить до слів крейда, вага.

Допишіть Ь у слова крейда та вага, які слова вийшли.

Що іноді відбувається зі словами у разі появи чи зникнення м'якого знака?

2. Дидактична гра «Один – багато»: лосі – окуні –

звірі - лінії -

коні - рисі -

3. Самооцінка

САМОСТІЙНА РОБОТА

Хлопчики записують слова, що позначають назви риб, дівчатка записують слова, які не позначають назв риб.

Підкресліть літеру в кінці записаних слів.

Настав час піднятися на останню сходинку нашого шляху.

Підніміть руку у кого ліхтарики горять на верхній та середній лінійці.

Хто ж чекає на нас на останній сходинці?

Чому посміхається?

Згадайте тему нашого уроку та закінчіть мою фразу:

ми познайомилися...

ми навчилися...

ми дізналися...

Вірш «М'який знак»:

М'який знак – хитрий знак

Не назвати його ніяк

Він не вимовляється,

Але слово часто проситься.

Чому біля будинку кут

Перетворився відразу на вугілля

Без пожежі, просто так? Це буква – м'який знак!

Поурочний план уроку «Російська грамота».

Дата:

Клас:

Тема: Літера Ь (м'який знак).

Цілі :

    Ознайомити з літероюЬ (м'який знак). Розкрити значення м'якого знака для позначення м'якості приголосних на листі;

    удосконалювати техніку читання учнів;

    Розвивати словниковий запас учнів;

    Виховувати почуття гордості за свою Батьківщину.

Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу

Вигляд уроку : комбінований.

Метод навчання : евристична розмова.

Методи викладання : інформаційно-повідомляючий, стимулюючий, інструктивний.

Методи вчення : репродуктивний, частково-пошуковий.

Методи виховання : виразний виклад, бесіда, творчі завдання, створення проблемних ситуацій, гра.

Устаткування :

    Підручник "Буквар".

    Підручник «Супутник Буквара»

    Підручник «Буквареня»

    малюнок із зображенням м'якого знака, буквосполучення з м'яким знаком;

    індивідуальні дзеркальця;

    Тлумачний словник;

    малюнки із зображенням оленя, лося, лані;

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Усміхніться.

Побажайте один одному гарного настрою, впевненості при зустрічі з новою літерою, читанні та листі слів та текстів із цією літерою.

2. Актуалізація знань.

Повторення пройдених літер.

3. Ознайомлення з новою літерою.

3.1 Робота з Букварем, з 74

Сьогодні ми познайомимося із дуже цікавою літерою.

Живе у улюбленій Азбуці відомий фокусник. Як його звати?

Здогадайтесь!

М'який крок,

Це буква … м'який знак (показЬ )

Хочете знати, чому він називає себе фокусником?

а) Читання буквосполучень – згодних з Ь у стовпчиках

Відкрийте Буквар на сторінці 74.

Прочитайте самостійно, про себе, буквосполучення приголосних літер зЬ у стовпчиках.

б) Спостереження за вимовою

Читання цих буквосполучень (хором, по ланцюжку)

Що помітили?

Висновок:Ь не означає звуку, це особлива буква, вона означає м'якість приголосних звуків на листі.

М'який знак – справжній фокусник. Чому? Давайте прочитаємо кілька слів.

в) Читання 1-го стовпчика самостійно

Прочитайте перший стовпчик самостійно

Які фокуси та перетворення ви помітили?

(Замінили твердий приголосний на кінці слова на м'який.)

Чи змінився зміст та звучання слів?

г) Розмова про лексичне значення слів кожної пари:

Мовляв - Моль Кут - Вугілля

Був - Биль Пил - Пил

Кін - Кінь

Кут – геометрична фігура, утворена двома променями, що виходять із однієї точки – вершини.

Вугілля – в мистецтві матеріал для малювання, виготовлений з випалу тонких деревних гілок або обструганих паличок.

3.2 Робота у прописі:

а) Лист літери Ь (м'який знак)

Давайте навчимося писати нашого фокусника у прописі (с.7)

б) Порівняння написання букви Ь з літерою Ы , загальні елементи та розміри

На що схожа букваЬ ?

в) Показ листа букви на дошці

Я малюю м'який знак ніжною крапелькою.

г) Лист букви, вчимося

Завдання: обведіть буквуЬ у прописі; дотримуючись нахилу, записатиЬ 5 разів (перевірити, як тримають ручки, поставу)

д) Фізкультхвилинка для пальчиків

е) Робота над з'єднаннями з літерами:

Як з'єднуєтьсяЬ з літерами?

(Внизу або петлею – поворотом у середині букви).

Розхвалився м'який знак, що він найчарівніший і найкрасивіший у дітей у прописах. Хто ж поставить на місце цього хвалько-фокусника? (Припущення дітей).

Деякі мешканці нашої Азбуки почали сміятися: “Ми і без тебе вміємо показувати фокуси. Дивись, бувЦИБУЛЯ , ставЛЮК , бувМАЛ , ставМ'ЯЛ ”. Так голосні поставили Хвастунишку на місце.

Хто поставив Хвастунишку на місце? Згадаймо, які голосні позначають м'якість приголосних на листі (Я, Е, Ю, Е, І ).

3.3. Робота в Букварі:

а) Читання 2-го стовпчика

Самостійно прочитайте слова. Що помітили?

Назвіть приголосні звуки, які звучать м'яко у словах:

ГУСЬ ЛЕНЬ ОЛЕНЬ ЛАНЬ ЛОСЬ

б) Звукобуквенний аналіз слова “ ЛОСЬ

Скільки складів у словіЛОСЬ ?

Скільки літер?

Скільки звуків?

Чому звуків менше, ніж букв?

(ЛітераЬ не означає звуку, тому в слові літер більше, ніж звуків).

Поясніть значення словаЛАНЬ?

(Тварина із сімейства оленів).

3.4. Робота за Супутником Букваря, с.62-63.

4. Підсумок уроку.

З якою літерою познайомились?

Навіщо потрібен м'який знак?

5. Рефлексія.

Настрій дерево.

Тема урока: "М'який знак - показник м'якості".

Ціль : розвивати вміння розпізнавати у слові м'які приголосні звуки та правильно позначати їх за допомогою м'якого знака.

Завдання:

  1. Розвивати вміння на слух і у вимові розрізняти тверді та м'які приголосні наприкінці слова.
  2. Розвивати вміння проводити звуко-літерний аналіз слів, порівнювати слова.
  3. Навчити позначати на листі м'яким знаком м'якість приголосного звуку.
  4. Уточнити, збагатити словник учнів
  5. Розвивати мову учнів

Завдання:

Систематизувати знання про тверді та м'які приголосні звуки та способи позначення м'якості приголосних на листі;

Розвивати вміння позначати м'якість приголосних на листі за допомогою м'якого знака;

Збагачувати словниковий запас дітей, вчити правильно вживати слова мови;

Розвивати орфографічну пильність, увагу, пам'ять, спостережливість, допитливість, силу волі, мовлення дітей.

Виховувати інтерес до російської мови, шанобливі стосунки один до одного.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

В нас сьогодні незвичайний урок. На уроці у нас гості.

Давайте привітаємось із ними.

Поверніться, хлопці до наших гостей, привітайте їх усмішкою.

Оберніться обличчям до сусіда, візьміться за руки, посміхніться і скажіть йому:

Я бажаю тобі добра;

Якщо тобі буде важко, то я допоможу.

Тихенько сідайте.

Багато ми маємо встигнути зробити на уроці.

Тож, як працювати треба?

Швидко, старанно та дружно!

Отже, я починаю урок.

Сьогодні цей урок повинен допомогти вам піднятися на ще одну сходинку шкільної грамотності.

Хлопці, а навіщо людині треба бути грамотною?

(Це потрібно для того, щоб спокійно почуватися серед грамотних людей, не боятися писати листи, записки, твори та оповідання.)

І цьому нас навчить сьогодні літера, яка прийшла до нас на урок.

А яка? Здогадайтеся самі, відгадавши загадку.

Що за буква, хто дізнається:

Звуку не означає,

Може тільки показати,

(буква ь)

Це буква – м'який знак.

(Вішується картка - ь)

Подивіться, який він добрий, ніколи не грубіянить, завжди ввічливий і поважний. З усіма розмовляє м'яко та доброзичливо. Напевно, він дуже добрий друг

А ви б хотіли мати такого друга?

Тема нашого уроку «М'який знак – показник м'якості»

(Слайд 1 та 2)

Сьогодні ми продовжимо вчитися писати слова з м'яким знаком, познайомимося з новим правилом та новим словниковим словом.

2. Хвилина чистописання.

На дошці:

1) - Знайдіть у літерах к, н, і подібні елементи і назвіть їх.

Відновіть слово (олівець).

(Слайд 3)

2) Мед, ряд, кінь, рис, люк.

Що спільного у всіх цих словах?

(Слова односкладові, позначають предмет, перший приголосний звук м'який.)

Яке слово зайве?

(Кінь.) (Слайд 4)

Чому?

(У всіх словах останній звук твердий, а в слові кінь - м'який [н"].)

Як позначили м'якість звуку [н"] на листі?

(Лицею Ь.)

3). - Запишіть красиво це слово у зошиті.

4). - Закінчіть фразу. Слово-відгадку запишіть у зошит.

(Один із учнів працює біля дошки)

  1. Без ключа, ти мені повір, не відчиниш цю (двері).
  2. У лісі мені бачити довелося, як гриз кору могутній (лось).
  3. Я з читання знову отримаю позначку (п'ять).

Що написали у всіх словах?

(М'який знак - показник м'якості приголосних наприкінці слова.)

3. Актуалізація знань, вихід на тему уроку.

Навіщо нам потрібен м'який знак?

(Він служить для позначення м'якості приголосних.)

Які ще є помічники у м'якого знака, які позначають

м'якість приголосних?

(Голосні букви е, е, і, ю, я.)

А що ще знаєте про літеру Ь?

(Ця літера не позначає звук.)

4. « Відкриття нового знання.

1). Упр. №1 - стор.36 за завданням

(Робота з тлумачним словником с. 93)

(Слайд 5)

2). День, пальто, квітень, кінь, альбом, пальці.

Прочитайте слова. Що у них спільного?

(Всі слова позначають предмети, у всіх є м'який знак показник м'якості.)

Які дві групи можна розділити слова?

(За місцезнаходженням Ь у слові.)

Розподіліть слова на групи залежно від місцезнаходження Ь і запишіть їх у два стовпчики.

Перевірка: (Слайд 6)

(На слайді слова перетворюються на 2 стовпчики).

Яке місце посідає Ь у словах першого стовпчика?

(Стоїть наприкінці слова після згоди)

(Показує, приголосний звук перед ним вимовляється м'яко.)

Яке місце посідає Ь у словах другого стовпчика?

(Варто в середині слова між двома приголосними.)

Яка роль Ь у цьому випадку?

(Ь, що знаходиться між двома приголосними, показує, що згодний, що стоїть перед ним, вимовляється м'яко.)

Який висновок можемо зробити?

(М'який знак в кінці слова після згодної літери і в середині слова між двома приголосними, показує, що приголосний звук, що стоїть перед ним, вимовляється м'яко.)

5. Фізкультхвилинка.(Слайд 7)

А тепер давайте відпочинемо. Встали всі.

Я називаю слова. Якщо в слові є (м'який знак), то ви присідаєте, якщо його немає, то піднімаєте руки вгору і робите бавовну.

Ялин, ялина, брати, брат, мілину, крейду, роль, хор.

6. « Відкриття нового знання.

1). Упр. 2 стор.36

2) Правило стор.36

7. Первинне закріплення.

Р/т стр.46-тренінгові вправи

Знайти слова в пунктах 1 і 2 с ь - показником м'якості та

визначити кількість літер та звуків.

8. Словниково-орфографічна робота.

Зараз відгадайте загадку, і ви дізнаєтесь нове слово з неперевіреним написанням.

(Слайд 8)

Господар лісовий

Прокидається навесні,

А взимку під хуртове виття

Спить у сніговій хатинці.

(Слайд 9)

(Малюнок ведмедя)

Яке це слово?

Запишіть це слово та інші однокорінні слова, виділіть загальну частину.

Як ви вважаєте, чому ведмедя так називають?

Ведмідь був найгрізнішим ворогом людини у лісі. Його побоювалися більше, ніж будь-якого іншого звіра, і щоб не вимовляти його ім'я, вирішили замінити іншим, дуже вдалим і невинним словом. (Медоїд - ведмідь)

9. Підсумок уроку.

Підіб'ємо підсумок нашого уроку.

Навіщо потрібен Ь?

(М'який знак позначає м'якість попереднього приголосного.)

Де може бути Ь у слові?

(Наприкінці слова та в середині між двома приголосними.)

З яким словом познайомилися на уроці?

Як думаєте, чи всі дізналися про м'який знак?

Нас ще чекає багато цікавого

11. Рефлексія

Підніміть руки ті, хто задоволений своєю роботою на уроці.

Хлопці, а хто нам допомагав на уроці сьогодні?

Давайте скажемо йому велике спасибі за те, що він такий добрий і допоміг нам на уроці подружитися з новим правилом.

Я думаю, що і ми з вами, хлопці, робитимемо тільки добрі вчинки та допомагатимемо людям.

Дякую вам за дружню роботу на уроці.

(Слайд 10)

Молодці!

Муніципальний загальноосвітній заклад

«Ялгінська ЗОШ»

Урок російської мови

«М'який знак – показник м'якості»

Проведено в 1а класі

Вчитель: Гладишева М.П.

Саранськ 2012р.


Логопедичне заняття у 2 класі

Тема:«Подорож до королівства М'якого знака»
Ціль:Вчити позначати на листі м'якість приголосного звуку за допомогою м'якого знака.
Завдання:
1) познайомити з першим способом позначення м'якості приголосних;
2) розвивати вміння диференціювати м'які та тверді приголосні звуки;
3) розвивати навичку правопису слів з м'яким знаком наприкінці та середині слів;
4) розвивати фонематичне сприйняття, навички звукобуквенного, складового аналізу та синтезу,
5) уточнювати та збагачувати словниковий запас;
6) розвивати увагу (стійкість, концентрацію, переключення), слухову та зорову пам'ять, логічне мислення (узагальнення, класифікація).
Обладнання:карта подорожі до «Королівства М'якого знака», прапорець на магніті, краватки (бандани), м'яч, листи із завданнями, зелені олівці, м'ячики-їжачки.

Хід заняття

I. Організаційний момент(Розвиток логічного мислення)
Цю букву не читаємо,
З нею ми слова пом'якшуємо,
У середині, наприкінці слова,
Зустріти її можемо знову.
Без неї не можна ніяк,
Що ж це... (М'який знак.)
Лог. - Здогадалися, хлопці, яка тема нашого заняття? ……. Молодці! Сьогодні ми говоритимемо про м'який знак у кінці (середині) слова, вчитимемося правильно писати і читати слова з цією літерою.
ІІ. Робота над матеріалом
1. Розвиток короткочасної слухової пам'яті та логічного мислення.
Лог:- Сьогодні ми вирушимо у подорож до королівства М'якого знака.
1. Це що за чудеса:
Дме вітер у вітрила?
Ні пором, ні дирижабль -
По хвилях пливе... (Корабль)
Лог:– Де знаходиться «Ь» – знак у слові корабель?... Яку функцію він виконує? (Пом'якшує приголосну, яка стоїть попереду). Молодці! На дошці з'являється карта подорожі.
Лог:- Надягаємо бандани і відпливаємо.
2. Розминка з м'ячиками-їжачками (кілька вправ на вибір вчителя). Записати число у зошитах.
3. Розвиток логічного мислення (операції аналогія, узагальнення та класифікація)
Лог:– Ось і перша зупинка – острів «Загадковий». Починай із літери «М». Розгадайте слова та запишіть їх у зошит. Підкресліть зеленим олівцем приголосну, яку пом'якшив Ь-знак.
Овочі……. (морква)
Ходить двірник з мітлою, підмітає снігу.
Запилив білою імлою і поля і луки.
Вона дівчинка, а він – ……….. хлопчик.
Хто в лісі глухому живе, незграбний, клишоногий?
Влітку їсть полуницю, мед, а взимку смокче він лапу……..ведмідь.
Стіл, стілець, шафа, ліжко – це……..меблі.

4. Розвиток стійкості та концентрації уваги, пам'яті, мислення (класифікації), буквеного синтезу.
Острів «Лісовий». Знайди у таблиці 6 назв тварин. Закресли ці назви кольоровим олівцем. Слова: ведмідь, рись, тхор, соболь, олень, лось.
5. Фізмінутка(Мова з рухом)
Ведмедик виліз із барлоги,
Озирнувся на порозі. (Повороти вліво-вправо)
Потягнувся він зі сну: (потягування – руки нагору)
До нас знову прийшла весна.

Щоб скоріше набрався сил,
Головою ведмідь крутив. (Обертання головою)
Нахилився він уперед,
Ось він лісом іде.

Шукає ведмедика корінці та трухляві пеньки.
Вони їстівні личинки –
Для ведмедя вітамінки. (Нахили: правою рукою до лівої ступні і навпаки).
Нарешті ведмідь наївся (гладимо животик)
І на колодці вмостився (сідаємо за парти).

6. Розвиток складового синтезу.
Острів "Дружби". Збери слова зі складів. Запиши слова в зошит, розділивши їх на дві групи (-ь, -ь-) (вісім, карась, пеньки, осінь, рейки, кінь, полька, пальці)
у ци
як рась
пень шадь
о си
рель ка
ло сім
поль сінь
паль ки

7. Розвиток фонематичного сприйняттята вміння диференціювати м'які та тверді приголосні звуки.
Острів "Чарівний". Гра з м'ячем.
М'який знак – хитрий знак.
Не сказати його ніяк.
Він не вимовляється,
Але слово часто проситься.
Чому біля будинку кут
Перетворився відразу на вугілля,
Без пожежі просто так?
Це зробив м'який знак.
Зробити нам не так вже й важко,
Щоб на мілину не сів судно.
М'який знак перекреслити –
І вільний водний шлях.
Кораблі пливіть сміливо!
Стала мілину шматочком крейди.
(Е. Ізмайлов).
Лог:- Я назву вам слово без "ь", а ви додайте його в кінець і скажіть мені нове слово.
Кін – кінь, став – сталь, жердина – шість, хор – тхор, крейда – мілина, кут – вугілля, кров – кров, жар – жар, ялина – ялина, пара – пар, топ – топ, запал – пил, плакат – плакати, приклад – приміряй.
8. Робота над пропозицією.Закріплення правопису Ь наприкінці та в середині слова. Розвиток самоконтролю.
Острів «Невезіння». На цьому острові в словах пропав «ь» – знак. Як тепер читати слова? Прочитайте пропозицію та вставте пропущений «Ь» знак там, де це потрібно.
ЗАПІТНИК П'ЯТИЙ Хлопців ЗНАЙШЛИ У ПІНКА П'ЯТИЙ ЗНЕЖЕНЬ.
9. КОРОЛЕВСТВО «Ь» ЗНАКУ.
Бліц опитування:
Чого немає у букви «Ь» – знак? (Звуку).
Де у слові може стояти «Ь» – знак? (У середині і кінці).
Чому у «Ь» - знака немає великої літери? (З нього не починаються слова).
Навіщо потрібен «Ь» - знак? (Пом'якшує приголосні, поділяє приголосні та голосні).
Згадайте слова з «Ь» – знаком, який стоїть у середині слова та пом'якшує приголосну.
ІІІ. Підсумок заняття.
Лог: - Чому ми вчилися сьогодні на занятті? Що вам сподобалося сьогодні? Оцініть свою роботу на занятті та підніміть смайлики. «Ь» – знак задоволений, ось вам від нього подарунки.
Література:
1. Аксьонова А.К., Якубовська Е.В. Дидактичні ігри під час уроків російської у 1-4 класах допоміжної школи» - М. Просвітництво 1987 р.
2. Єфіменкова Л.М. Корекція помилок, зумовлених несформованістю фонематичного сприйняття. Випуск 1. Книголюб.
3. Іванкова В.М. 1000 загадок, прислів'їв, приказок, скоромовок. М. З-во Акваріум. 2006 р.
4. Узорова О.В., Нефьодова Є.А. Фізкультурні хвилини. М. З-во Астрель. 2006 р.

Мета: формувати вміння співвідносити вимову та написання роздільного м'якого знака.

Обладнання: індивідуальний дидактичний матеріал, плакат з правилами написання м'якого роздільного знака, сигнальні картки – червоного, синього, зеленого кольору (для кожного учня).

Хід заняття

1. Організаційний момент

2. Повторення пройденого матеріалу

Логопед. Послухайте і скажіть, як звучать приголосні наприкінці слова кінь, день? (М'яко).Назвіть м'які приголосні в словах банька, зорька. Що означає м'якість приголосних? (М'який знак.)

Логопед повідомляє учням мету заняття, вивішує на дошку плакат з правилами написання роздільного м'якого знака, нагадує правило: м'який розділовий знак пишеться після згоди перед голосними літерами Е, Е, І, Ю, Я, розділяючи їх; слова з роздільним м'яким знаком переносяться так: в'ю-га, плаття.

Логопед. Відгадайте загадку:

В землю теплу піду,

До сонця колосом зійду,

У ньому тоді таких, як я,

Буде ціла родина.

(Зерно, насіння).

Записується на дошці слово СІМ'Я.

Логопед. Послухайте ще раз загадку.

Логопед повторно читає загадку.

Яке слово по вимові подібне до слова СІМ'Я?

Доведіть слово:

Тато, мамо, братику, я –

У нас дружна … (родина).

Учні. Слова СІМ'Я і СІМ'Я подібні до вимови.

Логопед. Чим розрізняються ці слова щодо вимови? Як показати на листі, що приголосний не зливається з голосним?

Учні. Потрібно написати м'який знак.

Логопед. Напишіть слово СІМ'Я. Яка різниця між словами СІМ'Я та СІМ'Я за змістом? (Учні відповідають.)

Порівняйте на слух пропозиції:

В якому слові потрібно написати м'який розділовий знак? Чому?

Учні. У слові ПОЛІ після м'якого приголосного звуку [л, ] чується [й, у], а не [у], як у слові ПОЛЮ.

Логопед. Запишіть речення:

Я полю грядку. Я полию грядку.

Яка різниця за змістом між словами ПОЛІЮ та ПОЛЕЮ? (Учні відповідають.)

Логопед роздає учням індивідуальний дидактичний матеріал, вони по черзі читають та виконують завдання.

Завдання 1. Напиши слова так:

- з м'яким знаком у середині (пом'якшення);

- з м'яким знаком у середині (поділ);

- з м'яким знаком на кінці

Слова: жил..е, пис..мо, почав..ство, ненаст..е, насчаст..е, здоров..е, миша.., ніч.., казн.., тюл..пан, печ .., рис.., цвях.., гус.., сем..я.

Завдання 2. Придумай та запиши пропозиції щодо картинок.

Завдання 3. Вгадай та підпиши, чия мордочка зображена на картинках.

3. Підсумок заняття

УЗАГАЛЬНЕННЯ – висновок з питань:

Логопед. Що показує м'який розділовий знак? Після яких літер і перед якими пишеться м'який розділовий знак?

Учні повторюють правило, спираючись на плакат.

ЗАВДАННЯ на розвиток звукового аналізу та синтезу"Покажіть звук сигналом".

Логопед роздає учням сигнальні картки червоного, синього та зеленого кольорів.

Логопед. Покажіть сигнальною карткою, який звук чується у слові.

Логопед вимовляє слово, а учні, залежно від того, який звук – голосний чи приголосний – є на початку слова, піднімають сигнальну картку (або не піднімають).

При виділенні голосних звуків на початку слова піднімають червоні картки, при виділенні твердих та м'яких приголосних – сині та зелені.

Виграє той, хто жодного разу не помилився та піднімав картку лише у потрібній ситуації.