Біографії Характеристики Аналіз

Методична розробка на тему "Формування навички освіти зменшувально-пестливих форм слів у дошкільнят із загальним недорозвиненням мови". Динамічна пауза

1 Утворення іменників зі зменшувально – ласкавим значенням. 2 Утворення іменників, які називають тварин та їх дитинчат. Завдання для роботи у дошці Завдання для роботи у зошиті Завдання для роботи у зошити продовження


3 Освіта іменників, які називають людину за її діями або заняттями. 4 Утворення іменників за допомогою суфікса -нік-. Завдання для роботи в дошці Завдання для роботи з зошити Завдання для роботи в дошці Завдання для роботи в зошит


У російській мові за допомогою суфіксів -онько-, -еньк-, -ок-, -ек-, -ік-, -окуляри-, -ушк-, -юшк-, -ишк-, -к-, -чик- від основ іменників утворюються іменники зі зменшувально - ласкавим значенням. Наприклад: малина - малинка хата - хатинка



У російській мові за допомогою суфікса -нік- утворюються іменники з різними значеннями: 1) назви людей за їхніми заняттями Наприклад: чарівник 2) Назви предметів за їх призначенням Наприклад: кавник (для кави) 3) Назва місць, де росте щось певне Наприклад: ялинник








Утвори від цих слів за допомогою суфіксів іменники зі зменшувально – ласкавим значенням. Виділили корінь та суфікс. діва - ……….. вулиця - …….... шпак - …... пиріг - ……… багаття - …….. Ягода - ……… курінь - …….. людина - …… зошит - … ... поле - .........


Утвори від цих слів за допомогою суфіксів іменники жіночого роду. Виділили суфікси. Горобець - ……….. заєць - ……………... ведмідь - ……….. шпак - ………... лев – ……………… слон – ……………. тигр - ……………... Горобець - горобця заєць - зайчиха ведмідь - ведмедиця шпак - шпаківня лев - левиця слон - слониха тигр - тигриця










Встав у речення слова з суфіксом нік. 1. Андерсен Х.К. був великий ……. 2. Влітку біля будинку розбили гарний …… Слідкувати за чистотою на вулиці допомагає …… Наш сусід любить посміятися, його називають балакуром і ………. 5. На обід мама приготувала ………. із сиром. 6. У нашому лісі ростуть грузді та ягоди, влітку та восени тут збирається багато …….. та …….. 7.Людей, які багато їздять по всьому світу, називають …… Андерсен Х.К. був великий казкар. 2. Влітку біля будинку розбили гарний квітник. 3. Стежити за чистотою на вулиці допомагає двірник. 4. Наш сусід любить посміятися, його називають балагуром та жартівником. 5. На обід мати приготувала вареники з сиром. 6. У нашому лісі ростуть грузді та ягоди, влітку та восени тут збирається багато грибників та ягідників. 7.Людей, які багато їздять по всьому світу, називають мандрівниками.

Технологічна карта уроку:

Тема уроку: освіта іменників зі зменшувально – ласкавим значенням.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Мета уроку: Спостереження за освітою імен сущ., з допомогою суфіксів.

Навчальні завдання, спрямовані на досягнення особистісних результатів навчання:

1. Створення умов для розвитку інтересу до теми, що вивчається;

2. Розвиток самостійності, доброзичливого ставлення, емоційної чуйності.

3. Формування вміння слухати та чути співрозмовника.

4. Формувати вміння співпрацювати з педагогом та однолітками при вирішенні навчальних проблем, приймати він відповідальність за результати своїх дій.

Навчальні завдання, спрямовані на досягнення мета предметних результатів:

1. Розвиток розумових дій: аналіз та синтез, порівняння;

2. Формувати вміння приймати та зберігати навчальну метута завдання.

3. Планувати власну діяльність відповідно до поставленого завдання та умов її реалізації, прогнозувати майбутню роботу.

4. Вчити контролювати та оцінювати свої дії, вносити корективи у їх виконання на основі оцінки та обліку характеру помилок, виявляти ініціативу та самостійність у навчанні.

5. Розвивати навчально-мовні та мовні вміння, вчити моделювати та правильно використовувати повсякденному життіМовні конструкції.

Навчальні завдання, спрямовані на досягнення предметних результатів:

1. Актуалізувати знання про зменшувально – ласкаві суфікси.

2. Розширити уявлення про роль зменшувально – ласкавих суфіксів у нашій мові.

3.Звернути увагу на значущість зменшувально – пестливого суфікса при утворенні пестливих форм іменників.

4. Продовжити роботи з формуванню предметних дій, вкладених у розвиток мовної культури.

Хід уроку:

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учня

УУД, що формуються

Орг.момент.

Мотивація.

Актуалізація знань.

Цілепокладання, формулювання теми та мети уроку. (Робота в парах)

Фіз.хвилинка

Закріплення.

Підсумок уроку.

Рефлексія

Домашнє завдання

Визначає готовність учнів до роботи.

"Навчання світло а невчення тьма". Як ви розумієте ці слова? Слайд 1.

Перевірка дом.зад. у парах (ключ наслайді 2 )

- Підніміть руку ті, хто виконав все без помилок.

- Які знання допомогли вам виконати це завдання?

Прочитайте колискову на екрані та в підручнику на стор. 265.

Випишіть імена сущ. які називають людей та предмети ласкаво, ніжно, за зразком.

- за допомогою чого утворилися дані іменники?

- Яке значення вносять ці суфікси в імена сущ.?

- чому в цьому тексті тільки лагідні слова?

- Зробіть висновок. Порівняйте свій висновок з авторським у підручнику на стор.

– сформулюйте тему уроку?

Якою буде мета уроку?

Робота в групах (завдання на екрані):

1 гр. - Це 1 ряд. Стор. 44 упр. 266.

2 гр. - Це 2 ряд. Завдання на картці (виділити суф. написати слово від якого образ. за зразком)

3 гр. - Це 3 ряд. стор.44, упр. 267.

Кожна група перевірте себе.

Чи все у вас вийшло? У чому були труднощі? - Оцініть себе?

Завдання на вибір:

сестра, яблуня з цих слів утворіть слова зі зменшувально-пестливим значенням і виконайте завдання на вибір.

    Складіть словосполучення з новими словами

    Складіть речення з новими словами. - Прочитайте які вийшли у вас речення та словосполучення.

Перерахуйте зменшувально – пестильні суфікси. Якого значення вони надають словам?

Яка була мета уроку?

Чи досягли ми цю мету?

Як ми її досягли?

Де можна застосувати отримані знання?

Відповіді дітей.

Відповіді дітей

Знання алгоритму аналізу слова за складом, аналізу імені сущ., як частини мови.

Виписують. (слова на екрані)

Дані лову утворилися з допомогою суф.

Зменшувально-пестливе значення.

Це колискова. У ній передається любов матері до дитини.

освіта іменників з зменшувально - ласкавим значенням.

Виконують.

Перевіряють за ключом.

Два учні працюють біля дошки

Відповіді дітей. Ласкаве, зменшувальне.

Навчитися утворювати імена сущ. із зменшувально-пестливим значенням

утворювали імена сущ. з уменш-ласкател. значенням виділяли суфікси.

Вибирають картку та прикріплюють на дошку

Регулятивні:

Націлювання учнів успішну діяльність.

Особистісні:

Виявляти бажання виявляти нове. - готовність до співпраці, надання допомоги, розподіл ролей;

Комунікативні:

Формування вміння слухати та чути.

Регулятивні:

Постановка навчального завданняна основі співвідношення того, що вже відомо та засвоєно учнями та того, що ще не відомо;

Пізнавальні:

Постановка та вирішення проблеми;

Особистісні:

Розвиток пізнавальних інтересівнавчальних мотивів;

Комунікативні:

Уміння ясно і чітко висловлювати свою думку, вибудовувати мовленнєві конструкції.

Пізнавальні:

Вибір найбільш ефективних способіврозв'язання завдань залежно від конкретних умов;

Особистісні:

виражати позитивне ставлення до процесу пізнання; виявляти увагу, бажання дізнатися більше.

Регулятивні:

Оцінювати (порівнювати з еталоном) результати своєї діяльності.



Вова - ... (Вовочка)


Катя - ... (Катенько)


Саша - ... (Сашенька)


Марійка- ... (Машенька)


Мишко - ... (Мішечка)

Увага! Зоя - Зоєнька, Марфа - Марфенька

ЯК ЗВУТЬ ТЕБЕ, МАЛЮК?



... (кошеня!) (лисеня!) (слоненя!) (каченя!) . (Більченя!) (Зайченя!)

(вовченя!),Ведмідь кличе: ... (ведмежа!)Гусак кличе: ... (гусеня!)Ворон кличе: ... (воронятко!)

ХТОЧОМ ЗАНЯТЬ

Ціль:вживання дієслова у часі.

Методичні вказівки.Уважно розгляньте з дитиною картинку. Розкажіть хто чим зайнятий: «Мама готує обід». "Тато вішає картину".

«Хлопчик допомагає татові. Він тримає молоток». «Дівчинка грає. Вона годує ляльку». "Бабуся в'яже шарф". «Дідусь читає газету». "Кішка спить".


Методичні вказівки.Спочатку дорослий повинен перевірити, чи добре дитина розуміє, що означає «вчора». Він нагадує малюку про те, що той робив учора: гуляв, кудись ходив, грав тощо. Потім переходить до картинок.

Подивися на картинки та скажи, що вчора робили мама, тато, бабуся, дідусь, хлопчик, дівчинка, кішка, собака.


Вчора кішка ловила мишку.


Вчора дідусь дивився телевізор.


РАЗОМ РОБИТИ ВЕСЕЛЕЙ


Ціль:узгодження у числі дієслова теперішнього часу з іменником.

Приклад:

Методичні вказівки.Гра починає дорослий. Він вказує на

картинку і каже; "Подивись на картинку. Бачиш, лялька сидить.

А що роблять ляльки? І ляльки сидять. А на цій картинці? Собака їсть і

собаки...» Закінчує фразу дитина.

Аналогічно дорослий обігрує кожну картинку. Закінчення дієслів

дорослий вимовляє чітко та голосно.




Собака їсть.


Собаки їдять.



Кішки сплять.





Дівчинка читає.


Дівчата читають.

ПЕРЕВІР МЕНЕ

Ціль:вживання дієтичних дієслів, що мають протилежне значення.

Методичні вказівки.Дорослий показує картинки і називає дії, що здійснюються на них. Наприклад: "Хлопчик приїхав, хлопчик поїхав", "Увійшов, вийшов". Потім називає дії, а дитина показує відповідну картинку. Далі дорослий каже: Ну а зараз ти перевір мене. Говори, що хлопчик робить, а я показуватиму потрібну картинку». На наступному етапі гри малюк називає дію, а дорослий показує картинку. Іноді дорослий навмисне помиляється.





Кіт на дерево заліз.


Кіт з дерева сліз.

ДИВІТЬСЯ ТА НАЗОВИ

Ціль:складання речень з однорідними підлягають, введення у мову узагальнюючих понять.

Методичні вказівки.Дорослий говорить початок фрази і замовкає, а дитина перераховує предмети, зображені на картинці. Дорослий, вимовляючи узагальнююче слово, наприклад, меблі, одним широким жестом обводить відразу всі предмети меблів на картинці. Дитина, відповідаючи на запитання, теж щоразу повинна не лише показувати конкретні предмети(шафа, стіл, стілець тощо. буд.), а й, роблячи узагальнення, повторити широкий жест, відповідний слову «меблі».

На вішалці висять (Куртка, шарф, комбінезон).Це одяг. Яким словом можна назвати це? (Це одяг).

На столі стоять (Чайник, чашка, блюдце, ложка).Це посуд. Яким словом можна назвати це? (Це посуд).



У кімнаті стоять (Шафа, стіл, стілець, диван).Це меблі. Яким словом можна назвати це? (Це меблі.)

По вулиці їдуть (Машина, автобус, тролейбус).Це транспорт. Яким словом можна назвати машину, автобус, тролейбус? (Транспорт)

На полиці стоять (М'ячик, піраміда, машинка, кубики).Це іграшки. Яким словом можна назвати м'ячик, піраміду, машинку, кубики? (Іграшки).


ЗАГАДАЙЗАГАДКУ

Ціль:складання пропозицій з однорідними визначеннями. Методичні вказівки.Дорослий зачитує дитині загадки і, якщо малюк не може відповісти, допомагає знайти відгадки. Придумайте разом з малюком подібні загадки про предмети, що оточують вас у житті.




Він товстий, маленький, кумедний, з пропелером.

г> Буратіно.

Він дерев'яний, кумедний, з довгим носом.


Баба Яга.

Вона зла, страшна, з мітлою.

Воно літнє, гарне, у горошок.

Він теплий, довгий, із бахромою.


ХТО ЩО РОБИТЬ

Ціль:складання речень з однорідними присудками. Методичні вказівки.Як і у всіх іграх, спочатку дорослий показує картинки і пояснює дитині, що на них намальовано, а потім пропонує зробити те саме малюку.






Дівчинка малює, читає, бігає, хитається.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Агранович 3.Збірник домашніх завдань на допомогу логопедам та батькам для подолання лексико-граматичного недорозвинення мови у дошкільнят з ГНР. СПб.: Дитинство-Прес, 2001.

Бородін О. М.Методика розвитку мовлення дітей. М: Просвітництво, 1981.

Жукова І.З, Мастюкова Є. М., Філічева Т. Б.Подолання загального недорозвинення мови у дошкільнят. М: Просвітництво, 1990.

Панаєва Р. І., Серебрякова Н. В.Корекція загального недорозвинення мови у дошкільнят. СПб.: Спілка, 1999.

Федоренко Л. П., Фомічовар. А., Лотарьов В. К., Ніколаїчова А. П.Методика розвитку мовлення у дітей дошкільного віку. М: Просвітництво, 1984.

Філічева Т. Ст, Соболєва А. Р.Розвиток мови дошкільника. Методичний посібникз ілюстраціями. Єкатеринбург: Арго, 1996.

Вступ................................................. .................................................. ....................... 3

Виставка іграшок................................................ .................................................. ........... 7

Дай завдання іграшкам............................................... .................................................. .... 8

Хто що намалював............................................... .............................................. ,... ........ 12

Доктор Айболит................................................ .................................................. .............. 14

Телефон................................................. .................................................. ......................... 15

Хто що їсть............................................... .................................................. .................... 16

Хто чим діє ............................................... .................................................. ............. 18

Чого не стало ............................................... .................................................. ................... 20

Чого бракує............................................... .................................................. .................. 21

Що куди................................................ .................................................. .......................... 22

Доручення................................................. .................................................. .......................... 24

Де покладеш - там візьмеш ................................................ ............................................ 26

Доручення................................................. .................................................. .......................... 28

Хто куди................................................ .................................................. ....................... 30

Доручення................................................. .................................................. .......................... 32

Про що розповіси? .................................................. .................................................. ........ 33

Якою доріжкою............................................... .................................................. ............ 34

У кого що............................................... .................................................. ......................... 36

Один і багато ............................................... .................................................. .................... 38

Це чиє? .................................................. .................................................. ..................... 41

Які це речі............................................... .................................................. .............. 44

Дві матрьошки................................................ .................................................. ...................... 46

Назви ласкаво................................................ .................................................. ................ 49

Як звати тебе, малюку? .................................................. .................................................. 50

Хто чим зайнятий............................................... .................................................. ................... 52

Хто що робив учора.............................................. .................................................. ............. 53

Разом робити веселіше............................................... .................................................. .... 56

Перевір мене................................................ .................................................. ...................... 58

Подивися і назви............................................... .................................................. ........ 60


Формування у дошкільнят навички освіти зменшувально-пестливих форм слів

Опанування дитиною дошкільного віку повноцінною мовою – найважливіша умовадля успішного навчанняйого у школі. Придбання досить великого словникового запасу, Вміння правильно будувати і граматично оформляти фразу, володіння зв'язковим мовленням, правильне вимовлення всіх звуків вимагає систематичних занять.

Формування навички словотвору та оволодіння необхідними правилами – джерело самостійного збагачення дитиною свого словникового запасу, а також необхідна умовадля засвоєння правил правопису у процесі шкільного навчання.

Р.І. Лалаєва та Н.В. Серебрякова запропонували послідовну систему роботи з формування у дошкільнят освіти зменшувально-пестливих іменників із зазначенням конкретного лексичного матеріалу.

Враховуючи порядок появи суфіксів в онтогенезі, а також їх продуктивність, наведено послідовність роботи щодо утворення зменшувально-пестливих форм іменників. Кожен із пунктів запропонованої нижче системи наповнений конкретним лексичним змістом, що дозволяє використовувати даний матеріалу роботі з дітьми, не витрачаючи часу на трудомісткий підбір та пошук слів.

  1. Зменшувально-пестливі іменники жіночого роду з суфіксом -к-:
  • без зміни основи слова

Лексичний матеріал: вата – ватка, лапа – лапка, хмара – хмарка, гира – гірка, гора – гірка, нора – норка, лопата – лопатка, монета – монетка, малина – малинка, газета – газетка, гітара – гітарка, галоша – галошка .

  • із зміною основи слова:
  • чергування за дзвінкістю – глухістю

Лексичний матеріал: риба – рибка, шуба – шубка, голова – голівка, борода – борідка, трава – трава, піраміда – пірамідка.

  • чергування звуків в основі слова

Лексичний матеріал: рука – ручка, щока – щічка, птах – пташка, щука – щучка, чорниця – чорниця, ожина – ожина.

  • поява швидкої голосної та чергування звуків в основі слова

Лексичний матеріал: чашка – чашечка, терка – терочка, вилка – вилочка, миска – мисочка, чарка – чарочка, тарілка – тарілочка, пляшка – пляшечка, подушка – подушечка, сорочка – сорочка, котушка – котушка – ромашка – ром , лавка – лавочка, будка – будочка, човен – човник, ложка – ложечка, дудка – дудочка, коробка – коробочка.

  1. Зменшувально-пестливі іменники чоловічого родуіз суфіксом -ок-:
  • без зміни основи слова

Лексичний матеріал: ком - грудка, ліс - лісок, дим - димок, віяло - віярок, пояс - поясок, якір - якорець, катер - катерок, колос - колосок, светр - светр, хохол - чубчик, чавун - чавунок, котел - казанок .

Лексичний матеріал: бак – бачок, сук – сучок, кулак – кулачок, черевик – черевичок, каблук – каблучок, піджак – піджачок.

  1. Зменшувально-пестливі іменники чоловічого роду з суфіксом -ек-:
  • із зміною основи слова: чергування звуків у основі слова

Лексичний матеріал: замок – замочок, мішок – мішечок, шкарпетка – шкарпетка, вінок – віночок, панчоха – панчошка, віник – віночок, фартух – фартух, чайник – чайничок, горщик – горщик, хустка – хусточка, значок – значок, клубок – клубочок .

  1. Зменшувально-пестливі іменники жіночого роду з суфіксом -очк-:
  • без зміни основи слова

Лексичний матеріал: ваза – вазочка, троянда – трояндочка, гора – гірочка, ванна – ванна, верба – вербочка, стіна – стіночка, парта – парточка, тумба – тумбочка, кофта – кофточка, стрічка – стрічка, шайба – шайбочка, колба – колбочка , Лопата - лопаточка, пальма - пальмочка, кошик - корзиночка, веранда - верандочка, клумба - клумбочка, бритва - бритвочка.

  1. Зменшувально-пестливі іменники чоловічого роду з суфіксом -ік-:
  • із зміною основи слова:
  • чергування за твердістю – м'якістю

Лексичний матеріал: ніс – носик, будинок – будиночок, рот – ротик, шарф – шарфик, горб – горбок, кекс – кексик, кущ – кущик, листок – листок, міст – місток, бант – бантик, батіг – кнутик, пліт – плотик , берет - беретик, канат - канатик, пакет - пакетик, халат - халатик, жакет - жакетик, квиток - квиток.

  • чергування за дзвінкістю – глухістю та твердістю – м'якістю

Лексичний матеріал: лоб – лобик, зуб – зубик, таз – тазик, віз – возик, кавун – кавун, алмаз – алмазик, дзьоб – дзьобик, око – вічко, ставок – ставок, плед – пледик, ромб – ромбик, стовп – стовпчик , сервіз – сервізик, кучугур – кучугур, комод – комодик, город – городик, пароплав – пароплав, паровоз – паровозик.

  1. Зменшувально-пестливі іменники чоловічого роду з суфіксом -чик-:
  • без зміни основи слова

Лексичний матеріал: шафа – шафка, паркан – паркан, сарай – сарайчик, шуруп – шурупчик, футляр – футлярчик, трамвай – трамвайчик.

Лексичний матеріал: жетон – жетончик, келих – бокальчик, лимон – лимончик, банан – бананчик, батон – батончик, кулон – кулончик, балкон – балкончик, кишеня – кишенька, тюльпан – тюльпанчик, фонтан – фонтанчик, кафтан – кафтан , барабан - барабанчик, кинжал - кинжальчик, глечик - латаття, патрон - патрончик, графін - графінчик, флакон - флакончик.

  1. Зменшувально-пестливі іменники середнього роду з суфіксом -ц-:
  • із зміною основи слова: чергування за твердістю – м'якістю

Лексичний матеріал: мило – мильце, сало – сальце, жало – жальце, шило – шильце, ковдра – ковдра, дзеркало – дзеркальце.

  1. Зменшувально-пестливі іменники середнього роду з суфіксом -ишк-:
  • без зміни основи слова

Лексичний матеріал: перо – пір'їнка, зерно – зернятко, гніздо – гніздечко, пляма – цятка, колода – колода, скло – скельце.

  1. Зменшувально-пестливі іменники жіночого роду з суфіксом -ушк-:
  • без зміни основи слова

Лексичний матеріал: хата - хатинка, голова - голівка, трава - трава, верба - вербочка, борода - бородушка,

горобина – горобина.

  1. Зменшувально-пестливі іменники середнього роду

з суфіксом -іц-:

  • без зміни основи слова

Лексичний матеріал: печиво – печиво, сукня – сукня,

крісло – крісло, сидіння – сидіння, рослина – рослина,

ущелина – ущелини.

Слід зазначити, що початок занять із формування навички словотвіру слід віднести на самі ранні етапироботи у зв'язку з великим обсягом матеріалу по даному розділу. Робота має вестися послідовно та системно.

Консультація

«Формування у дошкільнят навички освіти зменшувально-пестливих форм слів»

Підготувала:

Дацкевич Т.М.

вчитель-логопед

м. Югорськ

2013р.

Фонематичний слух – здатність розрізняти звуки мови, розпізнавати їх.

До 2 років дитина повинна добре розрізняти на слух усі звуки мови, що свідчить про достатній рівень розвитку фонематичного слуху. У словах з'являються стійкі звукові заміни. Звукові заміни гаразд пояснюються неповною сформованістю артикуляційної бази звуків (тобто. неправильним становищеморганів артикуляції під час проголошення звуків).

До 2 років 6 місяців дитина повинна добре розрізняти слова-пароніми (що відрізняються одним звуком: «нирка-бочка», «коза-коса» та ін.).

До 3 років у дитини починають з'являтися мовні кінестезії – відчуття руху органів артикуляції. Починається момент усвідомлення управління органами артикуляції. Дитина починає розрізняти як слова-пароніми, а й слова, близькі за вимовою («вуха-вусы»).

До 4-5 років дитина розрізняє всі звуки мови як у слух, і у вимові. Паралельно з розвитком фонематичного слуху у дитини формується фонетичний слух (його слід відрізняти від фонематичного слуху) - загальне стеження за мовою складового потоку. Завдяки цьому слуху дитина пізнає фонему в різних фонетичних позиціях, витягує фонему з різних складових послідовностей, тобто у дитини формуються практичні звукові та морфологічні узагальнення. Фонетичний слух також оцінює викривлену вимову. Фонематичний та фонетичний слух разом складають мовний слух, який здійснює: сприйняття мови; оцінює правильність чужої мови, здійснює контроль за своєю мовою; під керуванням свого слуху дитина починає пристосовувати органи артикуляції до потрібного звучання, починає обмацувати потрібні артикуляційні уклади. Ці позиції артикуляції записуються в пам'яті дитини і відтворюються.

Після 4 років починають з'являтися первинні навички звукового аналізу, що свідчить про можливість навчання дитини письмової мови.

Таким чином, до 5 років дитина починає розвивати свою мову за допомогою письма та читання. Недорозвинення фонематичного слуху і фонетичного слуху може бути причиною порушень писемного мовлення (порушення письма – дисграфії, порушення читання – дислексії) під час навчання у шкільництві.

На що слід звертати увагу у промові дошкільника?

Як можна розвивати мову?

Від 5 до 7 років – це час для виправлення порушень звуковимови. Нагадуємо Вам, що грубі порушеннязвуковимови можуть стати причиною неуспішності з читання та письма.

Дуже важливо розвивати дрібну моторику(Тонкі рухи пальців рук). Ось вправи, які корисні для цього: пальчикова гімнастика, плетіння, ліплення, шнурівка, конструктор, мозаїка, вирізування з паперу та картону, вимальовування різних візерунків, обведення трафаретів, штрихування, малювання кольоровими олівцями.

Вчіть дитину безпомилково орієнтуватися у просторі та на аркуші паперу. Маля має чітко знати «право-ліво», «верх-низ»; вміти повторювати рухи за наслідуванням і за командою.

Особливу увагу звертайте на розвиток фонематичного сприйняття. Вчіть дитину виділяти перший і останній звук у слові, визначати місце заданого звуку у слові, послідовність звуків у слові, їх кількість, місце стосовно інших звуків. Також практикуйте ігри та вправи типу: підбір слів на заданий звук, складання слів різної звуко-складової структури, перетворення слів («ланцюжка слів»), розгадуйте ребуси, вирішуйте кросворди. Дитина має вміти виконувати графічні схеми слова та речення.

Слідкуйте за правильним розвиткомграматичного ладу мови, виправляйте граматичні помилки: неправильна зміна відмінкових закінченьі числа іменників, неправильне узгодження в роді, числі і відмінку іменника з прикметником і т.д.

Розвивайте та збагачуйте словниковий запас дитини. Стимулюйте вживання у мові як конкретизирующих, а й узагальнюючих понять. Заохочуйте добір синонімів та антонімів, епітетів. Прищеплюйте інтерес до роботи зі словниками всіх видів; складайте разом із дитиною власний «Тлумачний словничок». Розгадуйте загадки, вчіть дитину пояснювати зміст прислів'їв та приказок.

Приділяйте увагу формуванню та розвитку зв'язного мовлення дитини. Для цього складайте пропозиції та оповідання по серії картинок, сюжетним картинкамвчіть переказувати тексти, мультфільми, події минулого дня. Завчайте напам'ять короткі оповіданняі вірші, домагайтеся правильної відповіді на поставлене Вами питання. Заохочуйте дитяча творчістьта фантазію.

Готовність до шкільному навчаннюпередбачає багатокомпонентну освіту. Багато чого можуть зробити для дитини в цьому відношенні батьки - перші та найважливіші її вихователі.

Дитина дошкільного віку має воістину величезні можливості розвитку та здібності пізнавати. У ньому закладено інстинкт пізнання та дослідження світу. Допоможіть дитині розвинути та реалізувати свої можливості. Не шкодуйте витраченого часу. Воно багаторазово окупиться. Ваша дитина переступить поріг школи з впевненістю, вчення буде для нього не важким обов'язком, а радістю, і у вас не буде підстав засмучуватися з приводу його успішності.

Щоб ваші зусилля були ефективними, скористайтеся наступними порадами:

Не допускайте, щоб дитина нудьгувала під час занять. Якщо дитині весело вчитися, вона вчиться краще. Інтерес – найкраща з мотивацій, він робить дітей по-справжньому творчими особистостямиі дає можливість відчувати задоволення від інтелектуальних занять!

Повторюйте вправи. Розвиток розумових здібностейдитини визначається часом та практикою. Якщо якась вправа не виходить, зробіть перерву, поверніться до неї пізніше або запропонуйте дитині легший варіант.

Не виявляйте зайвої тривоги з приводу недостатніх успіхів та недостатнього поступу вперед або навіть деякого регресу.

Будьте терплячими, не поспішайте, не давайте дитині завдання, що перевищують її інтелектуальні можливості.

У заняттях із дитиною потрібна міра. Не змушуйте дитину робити вправу, якщо вона крутиться, втомився, засмучений; займіться чимось іншим. Постарайтеся визначити межі витривалості дитини та збільшуйте тривалість занять щоразу на дуже невеликий час. Надайте дитині можливість іноді займатися тим ділом, яке йому подобається.

Діти дошкільного віку погано сприймають строго регламентовані, повторювані монотонні заняття. Тому під час проведення занять краще вибирати ігрову форму.

Розвивайте в дитині навички спілкування, дух співробітництва та колективізму; навчіть дитину дружити з іншими дітьми, ділити з ними успіхи та невдачі: все це їй знадобиться у соціально складній атмосфері загальноосвітньої школи.

Уникайте несхвальної оцінки, знаходите слова підтримки, частіше хвалите дитину за її терпіння, наполегливість тощо. Ніколи не наголошуйте на його слабкості в порівнянні з іншими дітьми. Формуйте у нього впевненість у своїх силах.

А найголовніше, постарайтеся не сприймати заняття з дитиною як важка праця, радійте та отримуйте задоволення від процесу спілкування, ніколи не втрачайте почуття гумору. Пам'ятайте, що у вас з'явилася чудова можливість потоваришувати з дитиною.

Отже, успіхів вам і більше віри в себе та можливості свого ребенка!

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

«Середня загальноосвітня школа№2» групи загальнорозвивальної спрямованості для дітей дошкільного віку

Що таке "фонематичний слух".

Як і коли вона формується у дітей?

Підготувала:

Дацкевич Т.М.

вчитель-логопед

м. Югорськ

2013р.

Для педагога виразне читання - це не просто вміння, це майстерність, що надає значне виховний впливна дітей. За допомогою виразного читання, що відповідає вимогам логічної та інтонаційної правильності та емоційності, педагог не тільки відкриває перед дошкільнятами світ мистецтва, а й дає їм зразок правильної та образної художньої мови. В до шкільному віцідитина намагається наслідувати дорослим, тому, слухаючи їх виразне читання, вона «закохується» в художні тексти – їй хочеться відтворити їх так само, з тими ж інтонаціями, паузами, логічними та ритмічними наголосами. Таким чином, діти роблять важливий крокдо оволодіння грамотною, образною, емоційно насиченою мовою.

Ось чому вихователю необхідно опанувати мистецтво виразного читання. За словами М. Рибникової «виконання має на меті вимовити текст із максимальною передачею теми твору та його ідейного задуму. Читання має відповідати стилю твору, його жанровим особливостям; це виконання втілює в голосі логічну і синтаксичну мелодику мови, музику і ритм вірша, той чи інший лад прози … воно має бути гучним, ясним, чітким, що доносить до слухача з повною чіткістю слово, що звучить».

Вправи на дихання

Мовленнєве дихання відрізняється від звичайного. Воно відбувається на видиху та через рот (порожнина рота працює, як підсилювач голосу). Навчитися регулювати дихання – це насамперед навчитися правильно, витрачати повітря і м'яко, нечутно добирати його під час паузи. Дихання має бути легким, природним. Не можна робити видих до повного «видихання» і не можна допускати перебору повітря.

Вмили кошенята очі, і носи,

І щічки, і лобики, навіть вуса.

І добре словоодин одному

М'якнули в чисті вушка.

(О.Олександрова)

Уявіть намальовану у ньому картину. Щоб яскравіше та повніше побачити її, перечитайте вірш повільно і неодноразово. Уявіть, як кошенята поринули у довгий солодкий сон, яким стало їхнє дихання.

Заграв пастушок на сопілці

Так, що птахи навкруги присмиріли.

В'ється поряд, і співати не соромиться.

(О.Олександрова)

Уявіть створену у ньому картину. Щоб яскравіше та повніше побачити її, перечитайте вірш повільно і неодноразово. Уявіть спів голосистого птаха, на вдиху та видиху зобразіть його.

Вправа №2.

Сядьте на стілець, розправте плечі, підніміть голову, зробіть видих, не докладаючи до того спеціальних зусиль. Не поспішайте робити вдих. Зробіть його через ніс лише тоді, коли захочеться вдихнути. Повторіть це кілька разів. Вправу виконуйте із задоволенням.

Вправа №3.

Навички правильного диханняу процесі виразного читання слід розвивати та зміцнювати на матеріалі спеціально підібраних віршованих текстів. Читаючи їх, поступово збільшуйте кількість рядків, що вимовляються на одному видиху. Головним завданнямставте відтворення в уяві картин і передачу їх під час читання.

На ніч дивлячись, зайці розігралися

І тільки-но один з одним не побилися.

Прилетів до них тетерів-вчитель

І сказав: «Зараз же замовчіть!

Що за шум ви зчинили в лісі?

Чи забули про лисицю?»

(О.Олександрова)

Тилі-бом! Тилі-бом!

Зайнявся кішковий будинок!

Загорівся кішковий будинок,

Іде дим стовпом!

Кішка вискочила,

Очі витріщили.

Біжить курочка із відром

Заливати Кошкін будинок,

А конячка – з ліхтарем,

А песик - з помелом,

Сірий заюшка – з листом.

Раз! Раз! Раз! Раз!

І вогонь погас!

(Російська народна потішка в обробці П. Безсонова)

Серед двору – гора.

На горі йде гра.

Вдайтеся на годинку,

Залазьте на пісок:

Чистий, жовтий та сирий,

Хочеш – рій,

Хочеш – стрій,

Хочеш – лялькам спеки

Золоті пиріжки.

Приходьте до нас, хлопці,

Не забудьте взяти лопати,

Екскаватори, совки,

Відра та вантажівки.

Тут і крик, тут і сміх,

І робота є у всіх.

(В. Берестов)

При промовистому читанні основний інструмент вихователя – голос: його гучність, висота, тембр, польотність, гнучкість. При промовистому читанні необхідно регулювати тембр голосу, мелодику мови. Повнота та різноманітність голосового звучання визначається наявністю обертонів, тому треба посилювати дію резонаторів, носових, грудного, у ротовій порожнині, гортані. Спеціальні вправи спрямовані насамперед розробці носового резонатора, а крізь нього – інші. Усі вони перебувають у постійному взаємодії: робота носового резонатора викликає роботу резонаторів у ротовій порожнині, гортані, грудях.

Вправа №1.

Прочитайте уривок із вірша С. Маршака, інтонаційно позначаючи паузи. (У тексті паузи виділяються так: (…). Читати потрібно по-різному, спочатку беззвучно артикулюючи).

З димом заважає

Хмара пилу (…),

Мчать пожежники

Автомобілі (…).

Клацають дзвінко (…),

Тривожно свистять (…),

Мідні каски

Рядами блищать (…).

Мить (…) – і розсипалися

Мідні шоломи.

Сходи виросли

Швидко, як у казці (…).

Люди у брезенті –

Один за іншим (…) -

Лезуть сходами (…)

У полум'я та дим.

(С. Маршак. Розповідь про невідомого героя)

Вправа №2.

Прочитайте той же уривок із вірша С. Маршака пошепки, виділяючи склади.

Вправа №3.

Прочитайте його голосно, наголошуючи на ритмі; потім прочитайте даний тексткілька разів поспіль, постійно, прискорюючи темп.

Вправа №4.

Прочитайте вірш С. Маршака зі спокійною інтонацією, хай голос пролунає тихо, довірливо.

Цю казку ти прочитаєш

Тихо (…), тихо (…), тихо (…)

Жили – були сірий їжак

І його їжачка (…).

Сірий їжак був дуже тихий (…),

І їжачка теж.

І дитина була у них (…) –

Дуже тихий їжачок (…).

Усією сім'єю йдуть гуляти

Вночі (...) вздовж доріжок:

Їжак-батько, їжачка-мати

І дитина0їжачок (…).

Вздовж глухих осінніх стежок

Ходять тихо (…) – топ (…) топ (…) топ (…).

(С. Маршак. Тиха казка)

Вправа №5.

Згадайте, з якою інтонацією, і яким голосом вимовляли в казці Л. Толстого «Три ведмеді» одну й ту саму фразу Михайло Іванович, Настасья Петрівна, Мишко: «Хто лягав у мою постіль і зім'яв її!» вимовити її від імені кожного з героїв.

Вправа №6.

Згадайте ваші улюблені пісенні мелодії. Проспівайте їх на звуку М. намагайтеся, щоб звук виходив вперед і розходився по приміщенню. Підвищуйте гучність поступово, у міру того, як відчуєте, що звук сам напрошується. До вищих нот підходите плавно, без ривків, до нижніх – без різкого зниження. Досягайте рівного, плавного звучання рахунок опори на дихання.

Вправи з роботи над дикцією

При виразному читанні художнього текстуважлива гарна дикція, тобто. ясна, точна вимова кожного звуку. Так досягається найкраща чутність мови, розуміння її. Це особливо важливо під час роботи з дошкільнятами. Погана дикція заважає слухати, розуміти мову, адекватно на неї реагувати. Перевірте свою вимову. Для цього запишіть свою промову на магнітофонну плівку та кілька разів прослухайте. І тоді ви самі вирішите, які вправи необхідні, щоб виправити недоліки вашої мови: «бурмотіння», невиразна вимова якогось звуку, «ковтання» закінчень слів та ін. Згодні треба вимовляти чисто, легко, без зайвого тиску, голосні – вільно вокально, досить голосно. Правильне виділення голосних звуків у мові робить її милозвучною, приємною для слухання. Для вдосконалення дикції велике значеннямає орієнтація на слухачів – дошкільнят: бажання бути зрозумілими ними, зацікавити їх змістом літературного твору.

Вправа №1.

Вимовити прислів'я, виразно виділяючи кожну частину. Потім завдання ускладнюється: першу частину прислів'я вимовляйте голосно, друге – тихо, потім навпаки.

Як гукнеться, так і відгукнеться.

Чужим розумом жити – добра не нажити.

Не май сто карбованців, а май сто друзів.

Вправа №2.

Уявіть, що ви граєте на барабані, і ваші руки легко відскакують при кожній ударній голосній слові.

Вмили кошенята очі, і носи,

Пара барабанів,

Пара барабанів,

Пара барабанів

Біла

Бурю.

Пара барабанів,

Пара барабанів,

Пара барабанів

Біла

Бій.

(І. Сельвінський)

Вправа №3.

Уявіть, що ви знаходитесь в лісі, насолоджуєтеся його запахами і наслідуєте зозулі.

Очі розбіглися,

І серце радіє,

Зозуля кукує.

Кукує?

Кукує?

Зозуля кукує

У лісі на суку:

Ку-ку! Ку-ку!

Ку-ку! Ку-ку!

А скільки зозуля

Мені років прокукує?

Ку-ку! Ку-ку!

Ку-ку!

Все кукує!

Кукує, кукує

Зозуля – кукунья …

Кукує, кукує!

Сто років набридає

Лісова віщуна.

Вправа №4.

Відпрацьовуйте вимову окремих звуків, вимовляючи скоромовки і виразно виділяючи звук, що повторюється.

Заверещала пила, задзижчала бджола.

Два дроворуби, два дроворуби, два дроворуби.

Чите тече Читинка.

Ішли сорок мишей, несли сорок грошей, дві мишки несли по два гроші.

Вправа №5.

Прочитайте наведений нижче уривок, виразно виділяючи шиплячі звуки та підкреслюючи ритм.

…І зараз же щітки, щітки

Затріщали, як тріскачки,

І давай мене терти,

Примовляти:

«Моєму, моєму сажотрусу

Чисто, чисто, чисто, чисто!

Буде, буде сажотрус

Чистий, чистий, чистий, чистий!»

(К. Чуковський Мойдодир)

Вправа №6.

Прочитайте виразно окремі віршовані строфи та невеликі віршіз попередньою установкою: кожен звук вимовляти чітко, дотримуючись норм орфоепії, особливу увагу, звертаючи на співзвуччя в рядках, що римуються.

Крихітка син

До батька прийшов,

і спитала малюк:

Що таке

ДОБРЕ

і що таке

ПОГАНО?

У мене

секретів немає, -

слухайте, діти,

тата цього

ВІДПОВІДЬ

поміщаю

у книзі.

Якщо вітер

Дахи рве,

Якщо град загуркотів,

кожен знає – це ось

ДЛЯ ПРОГУЛОК

ПОГАНО.

Дощ покапав

і пройшов,

Сонце в цілому світлі.

ЦЕ ДУЖЕ ДОБРЕ

І ВЕЛИКИМ І ДІТЯМ …

(В. Маяковський. Що таке добре і що таке погано)

Вправи на розвиток мовного слуху

Прослуховування зразків еталонної вимови у записі (читання майстрів художнього слова) дає уявлення про правильну дикцію та сприяє розвитку мовного слуху. Розвивати слухову увагу, вчити дошкільнят слухом контролювати свою мовну практику – отже, попередити багато помилок у вимові та інтонуванні.

Вправа №1.

Прослухайте текст вірша Ф. Тютчева « Весняні води»(у записі), потім романс С. Рахманінова. Спробуйте диригувати: наголошуйте сильну, тобто. подовжену і звучнішу, ноту рухом руки зверху вниз, а більш короткі і менш повні ноти – плавним рухом долоні зліва направо. Запам'ятовуйте, як рух рук відбиває співвідношення довгих і коротких звуківу мелодії романсу.

Диригувати ритм знайомого вірша можна, не залучаючи коштів музики. Спробуйте продиригувати наступні рядки.

Спати пора! Заснув бичок,

Ліг у коробку на бочок,

Сонний ведмедик ліг у ліжко,

Лише слон не хоче спати.

Головою киває слон,

Він слонихі шле уклін.

(А. Барто. Слон).

Вправа №2.

Зіставте звучання віршованого та прозового текстів.

Полюбуйся: весна настає.

Журавлі караваном летять,

У яскравому золоті ліс потопає,

І струмки по ярах шумлять.

(І. Нікітін)

Весна настає, помилуйся: журавлі летять караваном, ліс потопає в яскравому золоті, струмки шумлять по ярах.

Вправа №3.

Прочитайте уривок. Перевірте розташування логічних наголосів: чи можливі варіанти?

У мене задзвонив телефон.

Хто говорить?

Слон.

Звідки?

Від верблюда.

Що вам треба?

Шоколаду.

Для кого?

Для мого сина.

А чи багато надіслати?

Так пудів так п'ять

Або шість:

Більше йому не з'їсти,

Він ще маленький.

(К. Чуковський. Телефон)

Вправа №4.

Вимовте приказку «Проворонила ворона вороненка», інтонацією передаючи різне ставлення до того, що трапилося (констатація факту, жаль, радість, агресія, здивування).

При виразному читанні необхідно пам'ятати про залежність інтонації від розділових знаків. Крапка: голос знижується на останньому словіперед точкою. Кома: на останньому слові перед комою невелике підвищення голосу. Тіре: пояснювальна інтонація, на останньому слові перед тире невелике підвищення голосу. Двокрапка: перечислювальна інтонація, на останньому слові перед двокрапкою підвищення голосу. Три крапки: інтонація недомовленості, на останньому слові перед крапкою сильне підвищення голосу.

Вправа №1.

Звертаючи увагу на розділові знаки, підготуйте, виразне читання уривка.

... Але, як чорна залізна нога,

Побігла, поскакала кочерга.

І помчали вулицею ножі:

«Гей, тримай, тримай, тримай. Тримай, тримай!

І каструля на бігу

Закричала праска:

«Я біжу, біжу, біжу,

Утриматися не можу!

Ось і чайник за кавником біжить,

Тараторит, тараторит, деренчить ...

Праски біжать, покрекають,

Через калюжі, через калюжі перескакують.

А за ними блюдця, блюдця –

Дзинь-ля-ля! Дзинь-ля-ля!

Уздовж вулицею мчать –

Дзинь-ля-ля! Дзинь-ля-ля!

На склянки – дзинь! - Натикаються,

І склянки – дзинь! - Розбиваються ...

(К. Чуковський. Федорине горе)

Вправа №2.

При питанні важливо інтонаційно підкреслювати слово, яке «направляє» відповідь. Це насамперед питальні займенникиі прислівники, але можуть бути інші частини мови.

Заєць білий, куди бігав?

У ліс дубовий!

Що там робив?

Лико драв!

Куди клав?

Під кущ!

Хто вкрав?

Родіоне!

Вийди геть!

(лічилка)

Володіння навичкою виразного читання та вмінням застосовувати його при роботі з дошкільнятами сприяє розвитку мовної грамотності дітей, вчить насолоджуватися правильною художньою мовою.

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

«Середня загальноосвітня школа №2» групи загальнорозвиваючої спрямованості для дітей дошкільного віку

Виразне читання та її роль розвитку промови дошкільнят.

Підготувала:

Дацкевич Т.М.

вчитель-логопед

м. Югорськ

Словотвір є складним процесом, яким діти навіть з нормальним мовним розвиткомопановують поступово, проходячи ряд етапів і опановуючи все новими словотвірними моделями. Повністю закінчується оволодіння цим процесом лише у шкільному віці. Діти з мовним недорозвиненнямтим більше відчувають виражені труднощі у оволодінні цим процесом. Вони можуть спонтанно стати на онтогенетичний шлях розвитку мови, властивий нормальним дітям, через специфічні труднощі клініко-психолого-педагогічного характеру.

Вивчення порушень словотвору дітей з загальним недорозвиненнямпромови присвячені роботи багатьох вчених: Н.С. Жуковий, Є.М. Мастюкової, Т.Б. Філічевой, Р.І. Лалаєвої, Н.В. Срібнякової, Т.В. Туманової, Г.В. Чиркіної, С.М. Шаховській та інших. Наявність у цієї категорії дітей вторинних відхилень у розвитку психічних процесів(мислення, сприйняття, уваги, пам'яті та інших.) створює додаткові труднощі у оволодінні словотвором.

Аналізуючи стан мови в дітей із загальним недорозвиненням мови, дослідники констатують вони недостатність словотвірних навичок вже у дошкільному віці (Г.А. Каше , Р.І. Лалаева , Р.Е. Левіна , Є.Ф. Соботович , Т.В. Туманова, Т. Б. Філічева, Т. В. Чиркіна, та інші). Внаслідок обмеженості та неповноцінності лексичних засобіву дітей із загальним недорозвиненням мови III рівня, які складають основний контингент мовних груп, спостерігаються труднощі у засвоєнні морфології, що виявляються у стійких аграматизмах у усного мовлення, а надалі і на листі.

Діти припускають велика кількістьпомилок у вживанні суфіксів, приставок та закінчень. Недостатнє вміння користуватися методами словотвору затримує розвиток словникового запасу в дітей віком. Вони важко змінюють слова і утворюють нові. Старші дошкільнята рідко використовують для утворення слів суфікси та приставки, обмежуючись зміною закінчення, або ж використовують близькі у звуковому відношенні та за змістом слова.

У промові будь-якої людини, як дорослої, так і дитини, переважає така частина мови, як іменник, а основним способом утворення іменників є суфіксальний. Раніше за все діти опановують пестливі форми іменників, у тому числі й тому, що часто чують їх від оточуючих людей. Робот, присвячених проблемі вивчення порушень суфіксального словотвору іменників у спеціальній літературі, явно недостатньо, що підтверджує актуальність обраної теми.

Методологічну основу дослідження склали:

а) положення про пластичність центральної нервової системита її компенсаторні можливості;

б) основні теоретичні положенняпро єдність законів розвитку нормальної та аномальної дитини;

в) положення про будову мови як цілісної системи;

г) положення про мову як найважливіший засіб спілкування та соціальної взаємодіїлюдей;

д) положення про компенсаторну спрямованість навчання та виховання дітей;

ж) комплексному та системному підході до його організації.

Методика дослідження суфіксального словотвору іменників у дошкільнят із загальним недорозвиненням мови створювалася з урахуванням наступних принципів:

1. Принцип динамічності спостереження та вивчення дитини.

2. Принцип системного підходу. Дослідження будується з урахуванням структури мовного дефекту, у виділенні провідних розладів, співвіднесення мовної та немовної симптоматики у структурі дефекту.

3. Віковий принцип. Завдання, що пред'являються, відповідають віку досліджуваних дітей. Порівнювалися показники двох груп учнів одного віку.

4. Онтогенетичний принцип передбачає формування функцій з урахуванням етапів та послідовності їх формування в онтогенезі.

У розробці методики констатуючого експерименту основним стало сучасне розуміннярозвитку граматичного ладу у нормі [О.М. Гвоздєв, Т.М. Ушакова, А.М. Шахнарович, Д.Б.Ельконін та ін].

5. Принцип діяльнісного підходу. Дослідження проводилося у межах провідної діяльності, відповідної віку досліджуваних (ігровий).

Методика дослідження словотвори іменників із зменшувально-пестливим значенням у дошкільнят із загальним недорозвиненням мови III рівня розроблена нами на основі науково-теоретичних передумов, представлених у роботах, відповідно до рекомендацій таких авторів, як З.Є. Агранович, Т.В. Волосовець, О.Є. Грибова, Р.Є. Жукова, Р.І. Лалаєва, Л.Г. Парамонова, Н.В. Серебрякова, Т.В. Туманова, Г.В. Чиркіна, Т.Б. Філічева. При складанні методики експерименту, що констатує, використовувалися матеріали, представлені в посібниках О.В. Єлецької, А.А. Тараканова; О.В. Єлецької, Є.А. Логінова, Г.А. Пеньковський, В.П. Смирновий, А.А. Тараканова, С.М. Тімакової, Д.А. Щукіної.

При визначенні змісту та напрямів у дослідженні враховувалися дані про загальну картину розвитку граматичного ладу мови в дитячому віці.

При її розробці в основу було покладено психолінгвістичний підхід. Науково-теоретичними передумовами методики з'явилися сучасні психолінгвістичні уявлення про структуру мовної діяльності.

Освіта зменшувально-пестливих форм іменників за допомогою суфіксів - ик, - до, - ок, - чик, - ичк, - очк, - ечк, - оньк, - еньк, - іц, - ец, - ц, - ушк, -ишк.

Методика дослідження складається із 14 завдань.

Мета всіх завдань: вивчити здатність до словотвору іменників за допомогою зменшувально-пестливих суфіксів - ик, - до, - ок, - чик, - ичк, - очк, - ечк, - оньк, - еньк, - іц, - ец, - ц, - ушк, - ышк- За опорними словами.

Таким чином, використовуючи цю методикудослідження, дозволить нам отримати найбільш об'єктивні дані щодо розвитку здатності до суфіксального словотворення іменників дітьми із загальним недорозвиненням мови III рівня та дошкільнят з нормальним мовним розвитком (на основі середнього балу, отриманого в результаті виконання всіх завдань), вибрати правильний напрям логопедичної роботи, визначити етап, з якого можна розпочати корекційний вплив та розробити індивідуальну програмунавчання.

Дослідження проводилось у 2014-2015 р. у старших групах дитячих садків міста Нижній Тагіл, Свердловській областіна базі муніципального дошкільного освітньої установи №20

У констатуючому експерименті брали участь 30 дітей віком 5-6 років: з них 15 дошкільнят із загальним недорозвиненням мови III рівня (експериментальна група), та 15 дітей із нормальним мовним розвитком, що відвідують дитячий садок(Контрольна група).

У констатуючому експерименті брали участь 30 дітей віком 5-6 років: їх 15 дошкільнят із загальним недорозвиненням мови III рівня, і 15 дітей із нормальним мовним розвитком, які відвідують дитячий садок. Усі діти, які у дослідженні, мали збережений слух, зір, інтелект.

Соціальний статус сімей обстежуваних дітей різний: у 12 дітей експериментальної групи повна благополучна сім'я, троє дітей із неповної сім'ї; 13 дітей контрольної групи мають обох батьків, одну дитину виховує бабуся, батьків немає. Одна дитина з багатодітної родини.

У дітей експериментальної групи, на відміну дітей контрольної групи, відзначалося загальне недорозвинення мови III рівня, стерта псевдобульбарная дизартрия.

Результати дослідження анамнезу дітей із загальним недорозвиненням мови III рівня показали, що матері п'яти дітей спостерігався токсикоз у першій половині вагітності; матерями ще трьох дітей застосовувалися лікарські засобипід час вагітності; у двох випадках застосовувалася стимуляція під час пологів (в одному випадку – механічна, в іншому – лікарська); в однієї дитини відзначалася асфіксія під час пологів. Мало місце та вплив різних шкідливих факторів у різні періоди розвитку дитини. Також можна відзначити недоношеність чи незрілість дітей при народженні.

У всіх дітей експериментальної групи зазначалося пізній початокмови, у двох дітей лепет затримався на 2 місяці (7-8 місяців), у 5 дітей спостерігалася затримка появи фразового мовлення, поява зв'язного мовлення нерідко затримувалося до 2-3 років.

Таким чином, загальне недорозвинення мови у цієї категорії дітей зумовлено пренатальною та натальною патологією.

Вивчення мовних карт, бесіди з учителями, логопедом та спостереження за дітьми показали, що для дітей цієї групи характерна недостатня сформованість процесів, тісно пов'язаних з мовленнєвою діяльністю, таких як увага та пам'ять; словесно-логічне мислення; загальна, дрібна та артикуляційна моторика. Діти швидко втомлювалися від ігрової діяльності.

На момент обстеження діти займалися з логопедом упродовж різного часу (4 дітей – третій рік, 6 дошкільнят – другий).

Контрольна група складалася з 15 дошкільнят 5 - 6 років: У дітей (на відміну від їхніх однолітків з експериментальної групи), мовленнєвий розвиток відповідав нормі. У цих дітей не було жодних відхилень. Вони з 2 - 3-х років відвідували звичайну групу дитячого садка.

У них добре розвинене словесно-логічне мислення та аналітико-синтетична діяльність, урівноважені процеси гальмування та збудження. Також сформовано фразову, монологічну та діалогічне мовлення. Діти мають багатий словник, що відповідає нормальному мовному розвитку. Особливості поведінки та емоційно-вольової сфери виявляються в активності, стійкість емоцій, наявності контролю за виконанням обов'язків, уміння планувати свою діяльність для досягнення мети.

Під час обстеження всі дошкільнята контрольної групи добре контактували з експериментатором, адекватно реагували на зауваження, виконували інструкції. Діти спостерігалася висока працездатність. Діти дружелюбні між собою та з оточуючими. Із задоволенням відгукувалися на запрошення трохи з ними погратись (обстежити).

Таким чином, ці дані дозволяють судити про відставання у мовному розвитку дітей експериментальної групи, порівняно з дітьми із нормальним мовним розвитком.

Дослідження проводилося у вигляді індивідуальної співбесіди у доброзичливій ігровій формі, у приміщенні групи та логопедичного кабінету.

Кожне із зазначених завдань пред'являлося дітям індивідуально з докладною фіксацією в окремому протоколі, як результатів виконання безпосередньо запропонованих проб, а й з констатацією особливостей діяльності дитини під час експерименту. До таких була віднесена наступна інформація: скільки разів повторювалася інструкція, чи відразу її зрозуміла дитина, чи потребувала вона допомоги дорослого, чи вдавалася до мовного аналізу ситуації в момент прийняття словотворчих рішень.

У разі виникнення труднощів у дітей при виконанні завдань в залежності від ситуації використовувалися такі види допомоги, як: привернення уваги дитини, стимуляція її мовленнєвої діяльності за допомогою вказівок, порадою («Подивися уважно», «Не поспішай виконувати завдання, подумай» та інші), повтор інструкції.

Кількісна оцінка результатів проводилася за шестибальною шкалою. Критерії оцінки базувалися на обліку кількості правильно виконаних випробуваних завдань.

Таким чином, ми підібрали дві однорідні групи дітей, однакові за віком та діагнозом. Ретельно продумана адаптована методика дослідження дозволить нам отримати найбільш об'єктивні дані щодо розвитку здатності до суфіксального словотворення іменників дітьми із загальним недорозвиненням мови III рівня та дошкільнят з нормальним мовним розвитком.

Результати експерименту, що констатує, дозволили нам сформулювати наступні висновки:

загальний показник успішності утворення іменників за допомогою зменшувально-пестливих суфіксів у дітей експериментальної групи набагато нижчий, ніж у контрольної (321 слово та 765 відповідно);

найбільше помилок, допущено в дітей віком експериментальної групи у завданні 10 освіту іменників з допомогою зменшувального суфікса - иц - (11 правильних відповідей) й у завданні 11 освіту іменників з допомогою зменшувального суфікса - ец - - (9 правильних відповідей);

меншу скруту викликали завдання 2- освіта іменників за допомогою зменшувального суфікса -к- - (31 правильна відповідь), завдання 3 освіта іменників за допомогою зменшувального суфікса - ок- -(32 правильні відповіді), завдання 4 освіта іменників за допомогою зменшувального суфікса - чик - - (32 правильні відповіді),

Значна кількість неологізмів при словотворі свідчить про те, що цей процес знаходиться у дошкільнят із загальним недорозвиненням мови та з нормальним мовним розвитком у стадії формування.

Вивчення кількості та характеру, допущених дітьми ЕГ помилок у словотворі іменників дозволяє стверджувати, що у дошкільнят із загальним недорозвиненням мови спостерігається запізнення у засвоєнні співвідношення між системою та нормою мови загалом. Діти обох груп ще недостатньо готові до проведення операцій суфіксального словотвору через певну когнітивну та мовну незрілість. Крім того, випадковий і невмотивований характер словотвірних неологізмів говорить про те, що у дошкільнят із загальним недорозвиненням мови недостатньо засвоєні навіть продуктивні моделі словотвору, оскільки оволодіння суфіксальним словотвором здійснюється на основі розумових операційаналізу, порівняння, синтезу, узагальнення та передбачає достатньо високий рівеньінтелектуального та мовного розвитку.

Як показали результати дослідження словотвору зменшувально - пестливих іменників, дошкільнята із загальним недорозвиненням мови показують недостатню сформованість цього процесу. Практично кожне завдання викликало труднощі, діти було неможливо утримати у пам'яті інструкцію завдання, часто перепитували.

Аналіз результатів експериментального дослідженнядозволив сказати про те, що до структури, для подолання у дітей дошкільного віку загального недорозвинення мови має бути включено спеціальна роботаз формування зменшувально-пестливих суфіксів іменників у дітей, що здійснюється в процесі розвитку розуміння мови, розширення та уточнення словникового запасу. Формування граматичних засобівмови, вимови та навчання грамоти, розвитку зв'язного мовлення.