Биографии Характеристики Анализ

Презентация за урок по география (5 клас) на тема: Презентация "Ориентиране на терена." Защо се наложи въвеждането на нов fgos

ПЪЛНО ИМЕ. Бердникова Ирина Петровна
Месторабота: MO Abinsk област, MAOU средно училище № 4, Abinsk
Длъжност:учител по география
Предмет: география Степен: 5
Тема на урока: §6 „Компас. Ориентация на земята "(урок 6 в раздела" Земята и нейните изображения ")
Основен урок:ЯЖТЕ. Домогатских, Е.Л. Введенски, А.А. Плешаков, М. "Руско слово", 2012 География. Въведение в географията.
Цел: да формира представа за ориентация в района и да научи как да използва компас.
Цели на урока:
Образователни:

  • създават условия за формиране на идеи за начините за ориентиране на терена: според местните характеристики и по азимут;
  • да формират умения за определяне на страните на хоризонта и посоките върху плана и картата.

Образователни:

  • създават условия за развитие на пространствени представи, логическо мислене, комуникативни умения;
  • продължете работата по развитието на интелектуалните умения и способности: подчертаване на основното, анализ, способност да се правят изводи; способност за установяване на причинно-следствени връзки;
  • продължи работата по развитието на устната монологична реч;
  • създаване на условия за развитие на творчески способности.

Образователни:

  • да насърчава възпитанието на интерес към предмета, взаимно разбиране и сплотеност в съвместни дейности;
  • да насърчава възпитанието на учениците в способността да слушат своите другари, да аргументират своята гледна точка;

Планирани резултати:

Лична: Разбиране на значението на ориентацията за ежедневния живот и човешката практика

Метасубект: Способност за работа с измервателни уреди, способност за организиране на дейността, определяне на целите и задачите, способност за самостоятелно търсене, способност за взаимодействие с хора и работа в екип. Правете твърдения, които са подкрепени с факти.

предмет: дефинирайте понятието ориентация, обяснете какви са страните на хоризонта и какви са те, способността да ги определяте, правете изводи за целта на компаса, формулирайте алгоритъм за работа с него.

Универсални учебни дейности:

лични:необходимостта от изучаване на околния свят, осъзнаване на целостта на света.

Регулаторни:Независимо да откривате и формулирате учебен проблем, да определяте целта на учебната дейност, да предлагате версии на решение на проблем, да сте наясно с крайния резултат, да избирате от предложените и да търсите средства за постигане на целта сами, сравнете действията си с целта и, ако е необходимо, сами коригирайте грешките, подобрете в диалог с учителя независимо разработени критерии за оценка.
Когнитивни:самостоятелно идентифициране и формулиране на когнитивната цел на урока, дефинират понятията "ориентация", изграждат логически разсъждения, включително установяване на причинно-следствени връзки; да анализира и подбира информация; анализират, сравняват и обобщават факти. Идентифицира причините, чете всички нива на текстова информация, преобразува информация от един тип в друг, може да идентифицира възможни източници на необходима информация, търси информация, анализира и оценява нейната надеждност.

Комуникативен:защитавайки своята гледна точка, дайте аргументи, потвърждавайки ги с факти, можете да погледнете ситуацията от различна позиция и да преговаряте с хора от други позиции, разбирайки позицията на друг, разграничете в речта си: мнение (гледна точка) , доказателства (аргументи), факти.

Тип урок: формиране на умения и способности
Форма за студентска работа: група
Техническо оборудване: компютър, мултимедийна техника, презентация, бележка до ученика: правила за работа с компас, алгоритъм за определяне на страните на хоризонта, индивидуално и на слайд (индивидуално - на всяко бюро и в електронен вид), карти със задачи за практическа работа;


Структура и ход на урока.

Име на урока

Дейност на учителя

Студентски дейности

1

Актуализация на знанията

приветствастуденти чековеготовността на учениците за урока. добре дошлиучители, проверкаготовност за урока (К).
Нарежда сеподбуждащ диалог, свързващ предишния урок и новата тема.
Анализирайте представените факти:
1) Как човек се ориентира в непознат терен.
2) Невъзможно е да се върнете на непознато място до къщата или колата си, като имате само компас.
- Какъв е вашият въпрос?
Защо, ако се изгубите в гората и имате само компас, не можете да намерите точната посока към къщата си или кола, оставена край пътя?
- Какви са вашите хипотези? (Имате нужда от карти или планове, по звезди или слънце . )
- Формулирайте темата на урока.
експресенпредположения по поставените въпроси (P). Разкриеналични знания (P).
2

Създаване на проблемна ситуация

Създаваза учениците проблемна ситуация.„Асоциативен ред“.

Представете си, че сте отишли ​​в гората и сте се изгубили. (показва фрагмент - снимка на гората) Вашите асоциации ...

Как се чувствате, когато сте в тази ситуация? Има ли изход от тази ситуация? Но важно ли е да можете да се ориентирате в тази ситуация? Какво трябва да знаете, за да навигирате?

Въведетев диалог (K), разкриепротиворечие, осъзнавамкакви знания липсват (P).
3

Поставяне на цели

Създаваготовност за предстоящата дейност.С какво ще се запознаем в урока днес? Осъзнайтецелта на предстоящата дейност (R, P, K)
4

Планиране

Осигурявадостатъчно количество материал, който ви насърчава да правите предложения как да изучавате този предмет I Предлагам ви план на урока на дъската, запознайте се с него и го обсъдете по двойки, изберете необходимите учебни помагала за урока и изразете мнението си. работапо двойки обсъждатплан, избирамсредствата, необходими за получаване на нови знания и вземане на решение (K, P, R)
5

Учене на нов материал

Насърчаваучениците към теоретично обяснение на факти, противоречия между тях.Насърчава активното участие на всички деца в търсещите дейности. Включвав съдържанието на изучавания материал на субективния опит на учениците, създаването на ситуации, в които ученикът е обект на дейност

НО) Прочетитекст "Ориентация",

- Какви са начините за ориентиране на терена? Попълнете диаграмата за ориентация. попълнете схемата и съставете план за действие за ориентиране на терена.

Ориентация


_____________ _______________ ______________ _____________

______________ _______________

Какво трябва да знаете и да можете?

Какво знаете за страните на хоризонта? (основен - 4, междинен - ​​4.

- Работа в групи.

страни на хоризонта.

Задача: Определете разликата между понятията хоризонт, силует, силует. Как и къде е показана посоката на картата или плана? Допълнете текста на стр.

Б) Компас.

  • Задача: Как работи компасът? Какво значи да се ориентирам, т.е. инсталиране на компас или как работи компасът?

Прочетете бележката "Правила за работа с компас"? Определете по компаса страните на хоризонта.

Нека проверим знанията за страните на хоризонта и способността за навигация в самолета. Учителят диктува според указанията (2 клетки на изток, 2 на югоизток, 2 на североизток и т.н.)

Самотест (слайдшоу)

Извършете практическа работа с компас.

Проверкиполучения резултат и правилното разбиране на материала, организирадискусия, носикъм заключението.

работас текст от учебник анализирамполучена информация (P)

Настоящеопции за ориентация, експресенхипотези за устройството на компаса (K, P)

сърфиране(P), сравнявамизображение на учебника (P) приемамучастие в диалог с учителя (К)

Разменят сеполучена информация (K), запомнете нова концепция (P).

студенти се чупятна групи (K).

Анализирамтекст и изпълнявамполучена задача (P), демонстрирамвашите резултати. (ДА СЕ)

Гласрезултати от работата, формулирамзаключение (P, K)

6

Прилагане на нови знания

Събаряученици към проблема: защо е необходимо да можете да навигирате и да работите с компас? - Има ли територии на Земята, където е невъзможно да се определят точно страните на хоризонта с помощта на компас?

- Защо се наложи въвеждането на междинни страни на хоризонта?

Организираработа асистенциипри формулирането на кратки отговори.

На собствения си мисли и обсъждайвъпроси, формулирамкратък отговор (П, Р.)

Демонстрирайтерезултатът от работата ви. (L).

7

Отражение

1.Проверкиусвояване на нов материал устно (презентация) Офертизапомнете темата и целите на урока, съпоставете го с работния план, написан на дъската, и оценете мярката на вашия личен напредък към целта и успеха на класа като цяло. Използвайки знанията, придобити по време на работата в урок, изпълнете тестовите задачи. Демонстрирайтезнания, разбиране на причинно-следствените връзки (P). Формулирайтеотговор, прилагане на получените знания (P)
8

Домашна работа

Събарярезултати от урока.

„Учебници на FSES“ - Федерален компонент на държавния стандарт за общо образование (2004 г.). Федерален държавен образователен стандарт за основно общо образование (2010). Образователна система "Училище 2100". Разликите се отнасят преди всичко до основните учебни програми. Биология. Учебници за GEF.

„Прилагане на Федералния държавен образователен стандарт“ - 300+837= 1237 електронни книги. Специални условия за проектиране на самостоятелна работа на студентите при преход към кредитни единици. Широко участие в образователния процес на представители на руски и чуждестранни компании, държавни организации. Публичната и професионална акредитация е нов подход за оценка на качеството на образованието.

„Работа по Федералния държавен образователен стандарт“ - „Извънкласните дейности като иновативен компонент на Федералния държавен образователен стандарт от ново поколение“. Теоретична основа. Уменията са универсални методи за обучение на действие. Обект на оценка. „Деятен метод на обучение. Структурата на работата по проверката. Личностни, метасубектни (регулативни, когнитивни, комуникативни), предметни.

"FGOS от ново поколение" - 634050, Томск, ул. Беленца, 11 51-80-62, 51-36-12 http://tomintech.ru. Благодаря за вниманието! Депутат Директор на UMR E.A. Терентьева. Планиране и организация на работата по прехода към ново поколение GEF (основни резултати). Основните резултати от работата. Кратък срок за разработване на основни професионални образователни програми; Липса на методически препоръки за оценяване на общите и професионални компетентности на учениците; Липса на единна система за разработване и оценка на УП; Сложността на процеса на включване на работодателите в разработването на основни професионални образователни програми.

"Урок по GEF" - Fgos. V. Първично закрепване. Самостоятелна работа със самопроверка по стандарт. M.E. Ларина Заместник-директор по управление на водните ресурси, начален учител. Модерен урок. Учебната ситуация е изградена, като се вземат предвид: 5. Контрол на урока, оценка и корекция на знанията. Изисквания на FGOS. 3. Урок по комплексно приложение на знанията.

„Въвеждане на Федералния държавен образователен стандарт“ – „Педагогизация“. Изпълнението на проекта ще позволи да се преодолеят трудностите на периода на прилагане на Федералния държавен образователен стандарт. Избор на UMC. Нови технологии. социален договор. Има проблем с дизайна. Федерален. Принципи на изграждане на Федералния държавен образователен стандарт. Общинска. Работата на училището по прилагането на Федералния държавен образователен стандарт. Работата на учителя. Нови средства и технологии на обучение.

Урок по география в 5 клас

Тема: "Ориентация"

Учител по география, Вулф Татяна Викторовна

Лични: Овладяване на системата от географски знания и умения, уменията за тяхното прилагане в различни житейски ситуации.

Мета-предмет: Способността да определят целите и задачите на своите дейности, да избират средства за постигане на целта и да ги прилагат на практика.

Предмет: Овладяване на елементарни практически умения за работа с уреди и инструменти.

Вид на урока: Урок за усвояване на нови знания.

Форма на урока: изследователска работа, групова работа.

Оборудване: за учителя: Баринова I.I., Плешаков A.A., Сонин N.I. География. Първоначален курс. 5 клас: Учебник за общообразователна подготовка. институции. - М .: Bustard, 2012.; компас, карти със страни на хоризонта, мултимедийна презентация, проектор, екран, вода, чинийки, брезова кора, игли; за ученика: учебник, работна тетрадка, линийка, молив.

По време на часовете:

Организиране на времето

Готовност на учениците за урока.

проблемна задача

Met.uk.: изреченията са написани предварително на дъската.

1. Компасът ви помага да навигирате.

2. Не можете да се върнете в къщата или колата си на непознато място само с компас.

Прочетете изреченията на дъската в унисон. Какъв въпрос имате?

Отговорите на децата:

Защо ви е нужен компас?

Как компасът ви помага да навигирате?

Как да се върна в колата на непознато място?

Защо, ако се изгубите в гората и имате само компас, не можете да намерите точната посока към къщата или изоставената си кола?

Днес в урока ще се опитаме да отговорим на вашите въпроси.

Актуализация на знанията

Met.uk.: Предварително раздайте карти със страните на хоризонта.

Спомнете си къде се намират страните на хоризонта (север, юг, запад, изток)? Посочете на картата местоположението на страните на хоризонта. Помните ли как по различен начин наричат ​​север, юг, запад и изток? (Основните страни на хоризонта)

Какви други страни на хоризонта има освен север, юг, запад и изток? (северозапад, североизток, югоизток и югозапад). вярно

И какво е другото име за тези страни на хоризонта? (междинни страни на хоризонта)

Усвояване на нови знания

И как да разберем, че има такива страни на хоризонта?

Какво устройство ще ни помогне да определим страните на хоризонта? Разбира се компас. Смята се, че компасът е изобретен в древен Китай. В момента той вярно служи на пътници, моряци и военни. Защо мислиш? Компас - устройство за определяне на страните на хоризонта. Компасът има проста структура. В кутията на върха на иглата е фиксирана свободно въртяща се магнитна игла - най-важната част от устройството. Единият му край сочи на север, а другият - на юг. Това се дължи на магнитните свойства на нашата планета. Специален лост може да фиксира стрелката в желаната позиция. Сочещият на север край на стрелката е оцветен в синьо, докато сочещият на юг край е червен.

Met.uk.: Предварително раздайте компас на всеки ученик.

Имате компаси на бюрата си, сега ще се опитаме да определим къде имаме север, къде юг и т.н.

Когато използвате компас, трябва да спазвате някои правила, в противен случай той ще ви покаже грешна посока:

1. Инсталирайте компаса върху равна хоризонтална повърхност.

2. Освободете скобата и оставете стрелката да се намести.

3. завъртете внимателно компаса, като изравните синия край на стрелката с буквата "C".

4. Определете желаната посока върху скалата.

Как можете да се ориентирате, ако сте в гората?

Да станем и да покажем страните на хоризонта. Къде изгрява слънцето за нас? Точно така, на изток. Застанете с протегната дясна ръка, обърната на изток.

Сега стоейки в тази позиция, с лице към коя страна на хоризонта сме изправени? Точно така, обърнати сме на север.

Коя страна на хоризонта ни показва лявата ръка? (запад)

И с гръб към коя страна на хоризонта стоим ли? Точно така, ние стоим с гръб на юг.

Спомнихме си, че с помощта на компас можете да разберете страните на хоризонта. Казват също, че с помощта на компас можете да се ориентирате. Какво е ориентация? Да се ​​върнем на учебника, стр. 79. Не забравяйте, че нашите дефиниции са подчертани в синьо.

Способността да се определя местоположението спрямо страните на хоризонта и отделни обекти се нарича ориентация.

Как иначе можете да навигирате, ако нямате компас?

Как се определят страните на хоризонта по слънцето?

В началото хората определяли страните на хоризонта по изгрева на слънцето. Освен това самата дума "изток" е модифицирана дума за "изгрев". На латински "изток" - "ориенс", очевидно оттам идва думата "ориент". Дори сред примитивните народи Изтокът се радваше на особено внимание и поклонение: от изток се появи слънцето - източник на светлина и топлина на Земята. Те са се молили на изток, поради което олтарите на църквите са обърнати на изток. Когато се ориентирате на земята, това трябва да се вземе предвид, тъй като много от тези древни паметници са оцелели на земята.

С течение на времето хората са забелязали, че не е напълно правилно да се ориентирате по изгрев, тъй като тези данни са верни само два пъти годишно: в дните на пролетното и есенното равноденствие (21 март и 23 септември).

В тези дни - денят е равен на нощта - по цялото земно кълбо слънцето изгрява точно от изток. През останалата част от годината "местата" на изгрева и залеза не са точно на изток и запад и затова само по обяд по сянката на вертикални обекти може да се определи точно посоката на север и юг , а от него посоката изток – запад. За нашите географски ширини в 7 ч. сутринта слънцето е на изток, в 1 ч. следобед - на юг и в 19 ч. - на запад.

Но как да намерите страните на хоризонта от слънцето като цяло по всяко време на деня? За да направите това, има начин да определите страните на хоризонта по слънцето и часовника. Часовникът се поставя на дланта така, че часовата стрелка да е насочена към слънцето.

Ъгълът, който се образува на циферблата на часовника между часовата стрелка и числото 1, се разделя наполовина. Линията, която разделя този ъгъл, ще бъде посоката север-юг (фиг. 47). В същото време югът е в посоката, където слънцето беше в средата на деня.

Позицията на луната в небето е много точно определена както във всеки един момент, така и спрямо слънцето.

Това означава, че луната също може точно да определи страните на хоризонта.

В лунна нощ, по време на пълнолуние, луната е в 19 часа - на изток, в 1 часа сутринта - на юг и в 7 часа сутринта - на запад (фиг. 48). През първата четвърт (четвъртата част от повърхността на Луната) е на юг в 19 часа, а на запад в 1 часа сутринта. След като си спомним това, вече е възможно да се определи от луната посоката север-юг и от нея азимута към всеки местен обект. През последната четвърт луната е на изток в 1 ч. сутринта и на юг в 7 ч. сутринта. И как да различим първата четвърт от последната? Оказва се, че е много просто. При луната първата четвърт на "рогата" е насочена към лявата страна и пръстът, прикрепен към тях, показва буквата "P" и думата "расте" (фиг. 48). В последната четвърт "рогата" са насочени надясно и образуват буквата "C" и думата "getting old". Така че можете да различите първата четвърт на луната от последната.

Фигура 47.

Фигура 48.

Има и друг начин за определяне на страните на хоризонта по луната и часовника. При този метод се изисква да се раздели на око радиуса на лунния диск на 6 равни части и да се прецени колко такива части се съдържат в диаметъра на видимия сърп на луната (фиг. 49). Ако луната расте („расте“), тогава полученото число трябва да се извади от часа на наблюдение. И обратно, в случай на повреда на луната („остаряване“), посоченото число трябва да се добави към часа на наблюдение. Получената сума или разлика ще покаже часа, когато слънцето ще бъде в посоката, където се наблюдава луната (следобед). Следователно, след като се определи този час и се вземе луната за слънце, човек може лесно да определи посоката север-юг от часовника и луната, както е описано по-горе. Не забравяйте, разбира се, че не часовниковата стрелка трябва да бъде насочена към луната, а делението на циферблата, което е изчислено по горния метод.

Фигура 49.

Пример. Положението и големината на луната (фиг. 49) наблюдаваме в 5 часа 34 минути сутринта. Видимата част от диска на луната в диаметър съдържа десет шести от радиуса му, оценен на око. Луната "остарява", следователно е необходимо да добавите нейния размер към часа на наблюдение:

5 часа 34 минути + 10 часа \u003d \u003d 15 часа 34 минути, тоест ще бъде 3 часа 34 минути.

Нека поставим тази цифра на циферблата на часовника към луната, тогава права линия, разделяща наполовина ъгъла между посоченото число и числото 1 на циферблата, ще ни покаже посоката север-юг. При пълнолуние, когато се вижда целият диск на луната, т.е. когато луната и слънцето са в една и съща посока, часовата стрелка трябва да бъде насочена директно към луната и посоката север-юг трябва да се определи като ако беше слънцето.

Но какво ще стане, ако луната не се вижда? Трябва да можете да се ориентирате по звездите. Поглеждайки нощното небе с много светила върху него, винаги можем да открием седем ярки звезди, които образуват, така да се каже, огромна кофа, наречена съзвездието Голяма мечка. Ясна позиция в небето, висока яркост, високо положение над хоризонта, добра видимост през зимата и лятото ги направиха най-забележимите в небето на Северното полукълбо. И така, преди хиляди години, според тези звезди, като по компас, финикийците и гърците са карали своите кораби през моретата и океаните. И в наше време ярко мигащите светлини на Голямата мечка са насочващи светлини по време на нощни пътувания, полети, движения на сушата през нощта. Ако свържете двете крайни звезди на кофата на Голямата мечка и мислено продължите тази линия за пет същите разстояния, тя ще достигне до Полярната звезда (фиг. 50), която винаги сочи на север. Тя е последната звезда в "опашката" на съзвездието Малка мечка. Той също се състои от седем звезди, но по-малко ярки и също има формата на кофа, но много по-малка. Точността на определяне на посоката на истинския меридиан по този метод е 1-2°.

Фигура 50.

Определянето на страните на хоризонта по различни местни характеристики е по-малко надеждно, отколкото по небесни тела. Следователно те трябва да се използват внимателно, като се проверяват резултатите по различни начини. Има много от тези начини за ориентация. Те могат да бъдат подразделени в зависимост от вида на терена: за гори, степи, планини, селища, пустини. Освен това има начини за ориентиране през зимата, по следите на вятъра, по живи ориентири и т.н.

Имате игла, брезова кора и съд с вода на бюрата си. Как можете да използвате тези обекти, за да определите страните на хоризонта?

Технологична карта на урока: Ориентиране на терена (1 час)

Учител по география "Гимназия № 22 на Белгород" Власова Г.А.

5 клас

Предмет по география

Планирани резултати

предмет

Метасубект

Лична

Познайте дефинициите на понятията "ориентация", "азимут"

Планирайте учебни дейности по време на изучаване на темата;

Използвайте адекватни езикови средства, за да изразите вашите мисли, мотиви и нужди.

Разкрийте основните характеристики на понятието "ръмб"

Дефинирайте понятията

Назовете и обяснете методите за ориентиране,

Владее устна (писмена) реч

Назовете алгоритмите за работа с компас и гномон;

Изградете монолог

Да умее да определя азимута по компас на терена и по план;

Да може да обясни съдържанието на предприетите действия

Умейте да се движите по терена отстрани на хоризонта

Умейте да аргументирате своята гледна точка

Обяснете ролята на въздушните снимки при създаването на теренни планове

Изградете действия за поставяне на цели

(включително превръщането на практическа задача в познавателна)

Умейте да планирате начини за постигане на целта

Независимо преценете правилното изпълнение на действието и направете необходимите корекции

Управлявайте собственото си време

Създавайте и трансформирайте диаграми за решаване на проблеми

Да извършва когнитивна рефлексия във връзка с действия за решаване на образователни и познавателни проблеми

Самостоятелно поставяне на нови учебни цели и задачи

Да извършва саморегулация в образователните и познавателните дейности

Диагностични средства:

Тетрадка. „Моят симулатор“ (задачи 1-4, от 16; 20, 21, от 20-21;

Задача No7 на стр. 32;

Ресурсна поддръжка на програмата:

§8 от учебника

Таблица "План и карта"

Таблица "Способност за навигация на терена"

Ученически компаси

Дейност на учителя

Студентски дейности

Когнитивна

Комуникативен

Регулаторен

Взети мерки

Взети мерки

Формирани начини на дейност

Взети мерки

Формирани начини на дейност

Етап "Проверка на воденето на дневници за наблюдения"

    1. Проверява воденето на дневници за времето.

Докладвайте информация за времето за изминалите дни.

Възможност за правилно наблюдение на времето.

Взаимодействайте с учителя, съучениците, докато съобщавате информация за времето.

Етап "Проверка на домашното"

1. Повтаря се

регламенти работа с контролно-измерителни материали по география.

    Организира работата върху контролно-измерителни материали по география (тестове) (3 мин.).

    Географска диктовка

От 7 задачи 3 мин

Решаване на тестове. 5 задачи

Възможност за попълване на верни отговори.

Взаимодействайте с учителя, съучениците, докато повтаряте правилата за работа с CIM.

Слушайте учителите.

Контролирайте правилността на отговорите на учениците

Умейте да слушате учителя.

Етап "Определяне на целта и задачите на урока"

1. Работи със заглавия преди абзаца – учителят задава въпроси.

И ще започнем с най-приятното. Сега ще ви прочета откъс от една от най-известните руски народни приказки.

Ако отидете наляво, ще загубите коня си. Ако тръгнеш надясно, ще се изгубиш, ако тръгнеш направо, ще забогатееш.

Имате ли приказка? И вие и аз също можем да навигираме в града - надясно, наляво, направо ...

Помня

1.как човек се ориентира в непознат терен?

2. Какви местни знаци позволяват на човек да се движи по терена?

Ще се научиш

1. Какво е ориентация.

2. какви са страните на хоризонта и какви са те.

3. Защо ви е необходим компас и как да работите с него.

3. Обобщава работата по заглавията.

4. Опитайте се сами да назовете темата на урока.

Учителят пита, ако е необходимо:„Ориентиране на терена. Азимут".

Това е темата на нашия урок. Да отворим тетрадки и да напишем темата на урока.

Задача на днешния урок

Научете се да определяте страните на хоризонта и посоките по плана и картата.

Отговорете на въпросите на учителя. Правете предположения

относно темата на урока

Извлечете съществена информация от отговорите на въпроси.

Взаимодействайте с учителя по време на анкета, проведена във фронтален режим.

Слушайте събеседника. Изградете отговори, които са разбираеми за събеседника.

Проверете верността на отговорите на учениците.

Умейте да слушате в съответствие с целевата настройка. Приемете и запазете учебната цел и задача. Допълване, пояснение на изразените становища по съществото на полученото задание.

Етап "Работа върху изучаването на нов материал"

Когнитивна

Комуникативен

Регулаторен

Взети мерки

Формирани начини на дейност

Взети мерки

Формирани начини на дейност

Взети мерки

Формирани начини на дейност

1.Организира работа по изучаване на нова тема.

Какво мислиш (въпрос)

Можете ли да навигирате без компас?

    Обяснение

2. Организира работата, за да подчертае основната идея на темата :

формирането на идеи за ориентация на земята, способността за използване на измервателни уреди.

2. Оферти: да запомним и запишем в тетрадка:

ориентация, главни страни на хоризонта, междинни страни на хоризонта, румб, кардинални точки, компас

3. Организация на практическата работа -

върху формирането на умения за използване на компас:

Научете правилата за използване на компас;

Работа с компас по двойки;

Решаване на задачи за определяне на страните на хоризонта в класната стая;

Обозначение върху изготвения офис план

обекти, разположени отстрани на хоризонта

Учениците слушат

с цел:

Разбиране от тях на съдържанието на основната идея на новата тема за идеи за ориентация на терена

Учениците произнасят на глас нови термини и ги записват в тетрадка: ориентация, главни страни на хоризонта, междинни страни на хоризонта, румб, кардинални точки, компас

Учениците се учат как да работят с компас

Решете задачи за определяне на страните на хоризонта в класната стая.

Резултатите от работата са представени под формата на таблица.

Обектите се нанасят върху плана на офиса, според страните на хоризонта.

Анализирайте съдържанието на нов материал с подчертаване на основната идея: за ориентиране

Съзнателно и произволно изградете словесно изявление в устна форма, за да овладеете алгоритъма чрез способността да използвате

компас.

Съзнателно вършете работата по попълване на таблицата.

Съзнателно изпълнявайте работата по рисуване на обекти върху плана на офиса

Целият клас слуша обяснението на учителя.

Всички ученици са готови да отговарят на въпроси.

Участвайте в изучаването и овладяването на алгоритъма, помагайте на учителя.

Способност да следват обяснението на учителя, да разбират съдържанието на новия материал на ухо.

Възможност за попълване на таблицата според резултатите от наблюденията

Слушане на отговорите на учениците. Умейте да формулирате собствено мнение и позиция. Умейте да използвате речта, за да регулирате действията си.

Знаете как да работите с електронни таблици.

Да може да работи с плана на офиса.

Учениците идентифицират нови термини, докато обясняват.

В хода на работа студентите контролират правилността и пълнотата на записа на новите термини.

Коригирайте и актуализирайте записите, ако е необходимо.

В процеса на попълване на таблицата учениците извършват самоконтрол за разбиране на съдържанието на таблицата.

Самоконтрол на действията.

Учениците избират най-добрата работа.

Запишете в тетрадка нови термини: ориентация, главни страни на хоризонта, междинни страни на хоризонта, румб, кардинални точки, компас.

Разберете и поддържайте учебната цел и задача. Откриване на неточности в отговорите.

Упражнявайте взаимен контрол.

Уважавайте оценката на учителя.

Разберете и поддържайте учебната цел и задача. Упражнявайте самоконтрол.

Оценете работата.

Етап „Работа за консолидиране на нов материал“

1. Поставя си за цел да провери знанията по нов материал (въпроси, стр. 32)

Какво е ориентация?

Как се наричат ​​основните страни на хоризонта?

Как се нарича уредът за определяне на страните на хоризонта?

Има ли територии на Земята, където е невъзможно да се определят точно страните с помощта на компас?

Защо се наложи въвеждането на междинни страни на хоризонта?

Отговорете на въпросите на учителя.

Направете обобщаващо заключение в процеса на отговаряне на въпроси.

Текстът се анализира с разпределяне на съществени и несъществени семантични характеристики.

Класът полага усилия за решаване на възпитателния проблем.

Координиране на усилията за решаване на учебен проблем. Помислете за други мнения.

Следете напредъка на задачата.

Приемете и запишете учебна задача. Откриване на неточности в отговорите.

Дейност на учителя

Определяне на посоките по плана и картата (работа с плана на терена)

Показване на упътвания на картата.

Как обикновено се показва?

В каква посока от ферибота на река Сот е язовирът на река Луч?

Определете как се променя посоката на река Сот.

Проблемът C или C-B ли е?

Всяка страна на хоризонта има не само собствено име, но и цифрова стойност.-- азимут . Какво е азимут?

Отваряме учебниците и четем определението за азимут.

И така, какво е AZIMUT?

Основата на работа с тази концепция е ЪГЪЛЪТ, т.е., за да определите азимута, трябва да определите ъгъла.

И сега ще ги маркираме в първата ви рисунка.

90 o, 180 o, 270 o, 360 o

Как трябва да навигирате в района?

А през нощта?

По звездите.

консолидация

Дейност на учителя

Нека сега да играем и да се упражняваме в определянето на страните на хоризонта.

Вие сте пилоти. Полети Белгород - Сочи, Белгород - Москва, Белгород - Лондон, Белгород - Рио де Жанейро,

Какъв курс трябва да поддържат пилотите, за да останат на курса?

Учениците записват обекта и страната на хоризонта на посоката на полета

Запишете домашното.

Етап "Отражение". Отговорете на въпроса: харесахте ли урока или не? На интерактивната дъска се вмъкват емотикони, съответстващи на отговора.

Етап „Оценяване”: учителят ги оценява и коментира.

Като почитател на приключенска литература за пирати дори ми беше много интересно да отговоря на този въпрос. Повечето от романите на тази тема, особено за търсенето на съкровища, бяха снабдени от авторите с фиктивни карти, където те задължително нарисуваха „роза на ветровете“, за да определят кардиналните точки. В тази роза обаче може да има до 16 стрели.

Междинни страни на хоризонта

Най-лесният начин да разгледаме този въпрос е на примера на „розата на ветровете“, т.е. диаграма, която се използва за определяне на страните на хоризонта север-юг-запад-изток и представлява вертикален кръст с ъгъл 90 градуса. Междинните страни (например североизток) са лъчи, които разделят точно половината от основната диаграма и по този начин разликата в градусите на ъгъла става 45. Самата "роза на вятъра" съществува в следните варианти:

  • Осем лъч - използва се в основите на географията и всеки от неговите лъчи включва не само кардиналната посока (юг и запад), но и междинен курс (югозапад) между тях.
  • 16-лъч - в допълнение към страните на хоризонта, както на картата на компаса, са посочени и допълнителни посоки, които разделят ъгъла на още по-малко градуси и задават тази стойност на 27,5. Такава роза се използва в морската навигация и показва посоки като "запад-северозапад", което съответства на понятието "запад-северозапад".
  • 360-лъч - генерира се автоматично от електронно оборудване и показва точно посоката за всеки градус от страната.

Въвеждането на междинни и допълнителни страни направи възможно по-точното определяне на посоката на вятъра или посоката на пътя и съответно задаване на координатите.

Приложение на "розата на вятъра" с междинни страни

Изграждането на "роза на вятъра" е необходимо за подреждането на пистите на въздушните възли, при изграждането на жилищни райони по отношение на промишлени зони (изчисляване на вероятността за отстраняване на вредни емисии от тръбите на предприятията от въздушни маси), пътища.


Използват се и в геофизиката и строителната климатология.