Биографии Характеристики Анализ

Рисуване по темата за възрастен старец. Конспект на интегрирания урок в подготвителната група Тема: Пътуване през приказката „Старецът

Открит урок по литературно четене във 2 клас

По темата: В. Дал "Старецът е едногодишен."

Начален учител Тютрюмова А.А.

Този урок е разработен и проведен с цел демонстриране на опита от използването на технологии за дейност в началното училище според образователната система „Развиващо се обучение“ във 2 клас, авторите на учебника „Литературно четене“ Свиридова В.Ю., Чуракова Н.А.

Целта на урока:

Формиране на холистичен възглед за годишния кръг по примера на приказка - гатанка от В. Дал "Старецът е на една година";

Запознаване с творчеството на В. Дал;

Развиване на способността за анализ на текст.

Задачи:

-- Попълване на речника на децата; научете се да работите в група;

Формират познавателен интерес;

Попълване на речника на децата; научете се да работите в група;

Развийте умение за анализ на текст;

Тип урок: въведение в новата тема.

План на урока:

1. Орг.момент.

2. Подготовка за възприемане. 3. Поставяне на целта на урока.

4. Работа по нова тема.

5. Домашна работа.

Оборудване на урока:

Демонстрационен материал: портрет на В. Дал, обяснителен речник на В. Дал, книги с произведения на В. Дал, илюстрации, изобразяващи сезоните.

Раздавателен материал: карти със задачи за групи, карти с азбука, карти с правила за работа в група.

По време на часовете:

1. Организационен момент.

Звънецът звънна

Урокът започва.

2. Подготовка за възприемане.

Днешният урок ще се проведе по групи.

Класът е разделен на 5 групи. - Повторение на правилата за работа в група.

  • Разберете задачата и сами помислете за решението.
  • Чуйте мнението на всеки.
  • Намерете общо решение.
  • Изберете високоговорител.

(слайд номер 3)

Разпределение на отговорностите в групата.

Всяка група получава карта със задача.Определете към кой литературен жанр принадлежи това произведение. .

1 карта.

Майка - през зимата.

В бяла плащеница

И майка - през пролетта

В цветна рокля (Земя.)

2 карти.

о! Мечката едва не ме прегази!

Внучката плаче.

Бабо, какъв страшен вълк скочи върху мен!

Кокошката на печката се кикоти:

Ко-ко-ко! Лисицата се примъкна към мен, едва не ме грабна!

И мишката изписка изпод печката:

Кити - какъв мустакат! Това е страхът, който имах!

(Руска народна приказка „У страха очите са големи.“)

3 карта.

След това тя се прибрала вкъщи и посадила ечемично семе в саксия. Щом го засадила, семето веднага поникнало и от кълнчето израснало голямо прекрасно цвете, досущ като лале. Но венчелистчетата на цветето бяха плътно свити като тези на неразтворена пъпка.

(Х.-К. Андерсен. "Палечка".)

4 карти.

Кози, деца!

Отвори, отвори!

Майка ти дойде - мляко донесе.

Млякото тече по прореза,

От прорез на копитото,

От копитото до земята за сирене!

(Руска народна приказка "Вълкът и седемте деца")

5 карта.

Те летят без крила

Ходят без крака

Плаване без платно. (Облаци.)

Всяка група показва своята готовност. Чуват се детски творби и отговори.

3. Поставяне на целта на урока:

На какви групи могат да бъдат разделени тези произведения? (Приказки и гатанки.)

Или може да се окаже, че едно произведение е едновременно приказка и мистерия.

(Чуват се отговорите на децата.)

Трябва да разкрием тази литературна тайна, но в това ще ни помогне литературно произведение, чието име е шифровано на дъската. Групата, която ще дешифрира, вдига ръце.

19, 20, 1, 18, 10, 12 - 4, 16, 5, 16, 3, 10, 12. (Старецът е на една година.) (слайд номер 4)

Ако на децата им е трудно, тогава учителят дава намек: запомнете реда на буквите в азбуката.

Познайте за какво ще бъде парчето. Подсказка на дъската.

Какво виждаш? (На дъската има илюстрации, изобразяващи сезоните.) Чуват се отговорите на момчетата.

Тази работа е написана от V.I.Dal.Напишете автора и заглавието на дъската. На екрана е портрет на В. Дал. (слайд номер 5)

3. Работа по нова тема.

Първоначално запознаване с работата.

(Четене от учителя.)

За какво е това парче? Кой е главният герой?

Прочетете отново работата по групи и отговорете:

Колко части има в текста? (5)

Определете границите на всяка част.

Всяка група чете своята част, определя какво пише (кое време на годината), доказва верността на отговора (с думи от текста).

Един човек от групата (свършил работата вкъщи) говори за сезона.

В края на презентацията всяка група задава въпроси по своята тема.

Допълнителни въпроси към всяка група:

1гр. Избройте по ред зимните месеци. Какви други признаци на зимата знаете?

2 гр. Избройте по ред пролетните месеци. Какви други признаци на пролетта знаете?

3гр. Избройте по ред летните месеци.

4гр. Избройте по ред есенните месеци. Избройте признаците на есента.

5гр. Избройте имената на дните от седмицата. Знаете ли защо дните от седмицата са кръстени така?

Първият ден - понеделник - беше наречен така, защото идваше веднага след "седмицата", а седмицата в старите времена се наричаше почивен ден.

Ден 2 - вторник е вторият ден от седмицата.

Ден 3 – сряда – средата на седмицата.

Ден 4 - четвъртък е четвъртият ден от седмицата.

5-ти ден - петък - петият ден от седмицата, "петък-подреден"; в този ден е добре да подредите нещата в къщата си и да се измиете, да се подготвите за уикенда.

6-ти ден - събота - тази дума дойде при нас от далечна страна, денят на почивка за еврейския народ пада не в неделя, а в събота. Този ден на иврит се нарича "шабат". На руски тази дума се вкорени и се превърна в събота.

7-ми ден - неделя - преди се е наричал седмица, т.к. На този ден според Библията Исус Христос е възкръснал от мъртвите.

- Решихме ли загадките? Какво е магическото в тази работа?

(Самият герой е възрастен едногодишен мъж.)

Как си го представяте? (характер, външни качества) -Всяка група изгражда образа на главния герой.

Представяне по групи на образа на главния герой.

Разгледайте илюстрациите в учебника. Какво виждаш? Какви триплети птици е изобразил художникът? (Лято и зима.)

Защо? (При древните славяни годината се разделяла на две половини - лято и зима - и започвала с първия пролетен месец март.

Вярвало се е, че от този момент природата се събужда от зимен сън за живот.

4. Рефлексия.

Каква е тайната на тази работа? (Творбата е едновременно приказка и мистерия.)

Какво ви хареса най-много в урока? Какво ново научихте за себе си?

5. Домашна работа.

2. Вземете поговорки за сезоните от сборника на В. Дал.

Преглед:

За да използвате визуализацията на презентации, създайте акаунт в Google (акаунт) и влезте: https://accounts.google.com


Надписи на слайдове:

Владимир Иванович Дал "Старец - годишен"

Целта на урока: Формиране на цялостен поглед върху годишния кръг по примера на приказка - гатанка от В. Дал "Старецът е на една година"; - Запознаване с творчеството на В. Дал; - Развитие на способността за анализ на текста.

Правила за работа в група: Разберете задачата и обмислете самостоятелно решението. Чуйте мнението на всеки. Намерете общо решение. Изберете високоговорител.

19, 20, 1, 18, 10, 12 - 4, 16, 5, 16, 3, 10, 12 "Старец - годишен"

Владимир Иванович Дал

Владимир Иванович Дал (10 ноември 1801 - 22 септември 1872) е руски учен и писател. Става известен като автор на Тълковния речник на живия великоруски език. Член-кореспондент на Петербургската академия на науките във физико-математическия отдел (избран на 21 декември 1838 г. за естествени научни трудове), почетен член на Академията в отдела за естествени науки (1863 г.). Когато Академията в Санкт Петербург се слива с Руската академия, Владимир Дал е преместен в катедрата по руски език и литература. Владимир Дал пише на Й. К. Грот: Един от дванадесетте членове-основатели на Руското географско дружество, което го награди с Константиновски медал за Тълковния речник на живия великоруски език. Знаеше най-малко 12 езика, разбираше тюркските езици, смятан е за един от първите тюрколози. Етнограф, събирач на фолклор. Той даде събраните песни на Киреевски, приказките на Афанасиев. В Имп. публ. библиотека и впоследствие влиза в публикациите на Ровински. Дал умира в Москва на 22 септември 1872 г. Погребан е на Ваганковското гробище.

Семейство Владимир Дал е роден в град Луганск завод (сега Луганск) на Екатеринославска губерния на 10 (22) ноември 1801 г. в семейството на лекар от минния отдел [Иван Матвеевич Дал и Мария Христофоровна Дал (родена Фрейтаг). Баща му, датчанинът Йохан Кристиан фон Дал (1764 – 21 октомври 1821), приема руско гражданство заедно с руското име Иван Матвеевич Дал през 1799 г. Владее немски, английски, френски, руски, идиш, латински, гръцки и иврит, бил е теолог и лекар. Славата му на лингвист достига до императрица Екатерина II, която го вика в Петербург за придворен библиотекар. Джон Мария Дал говореше свободно пет езика. Бабата по майчина линия на Владимир Иванович - Мария Ивановна Фрейтаг - произхожда от семейството на френските хугеноти де Мали, занимава се с руска литература. Известни са нейните преводи на руски от С. Геснер и А. В. Ифланд. Дядото Кристофър Фрайтаг е колегиален асесор, служител в заложна къща. Той беше недоволен от филологическото образование на бъдещия зет и всъщност го принуди да получи медицинско образование, тъй като смяташе професията на лекар за една от малкото "доходоносни и практични професии".

Признание Той беше прославен като писател „Руски приказки от народна устна традиция до гражданска грамотност, преписани, адаптирани към ежедневието и украсени с ходещи поговорки от казака Владимир Лугански. Пет първи “(1832). Ректорът на университета Дерпат реши да покани своя бивш студент, доктор по медицина Дал, в катедрата по руска литература. По същото време книгата е приета като дисертация за докторска степен по филология, но е отхвърлена като дисертация като недостоверна от самия министър на образованието. Тази книга е изтеглена от продажба. Дал решава да даде едно от малкото останали копия на А. С. Пушкин. Жуковски отдавна беше обещал да ги запознае, но Дал, без да го чака, взе "Приказки ..." и отиде сам - без никакви препоръки - да се представи на Александър Пушкин. Така започна тяхното запознанство. През 1833-1839 г. са публикувани „Имаше приказки за казашкия Луганск“. Активно сътрудничи в сп. "Селско четене".

Обяснителен речник на живия великоруски език Корицата на първия том от второто издание (1880 г.) „Обяснителен речник“ е основното въображение на Дал, работата, с която всеки, който се интересува от руския език, го познава. Когато тълковният речник на живия великоруски език беше събран и обработен до буквата "П", Дал реши да се пенсионира и да се посвети на работата по речника. През 1859 г. се установява в Москва на Пресня в къща, построена от историографа княз Щербатов, който написва „История на руската държава“. В тази къща се проведе последният етап от работата по все още ненадминат по обем речник. Два цитата, които определят задачите, които Владимир Дал си поставя: „Извор и съкровищница трябва да служи жив народен език, който е съхранил духа на живота в неговата свежест, който дава на езика хармония, сила, яснота, цялост и красота. за развитието на образованата руска реч. Голямата цел, на изпълнението на която бяха дадени 53 години, беше постигната.През 1861 г., за първите издания на речника, той получава Константинов медал от Императорското географско дружество, през 1868 г. е избран за почетен член на Императорската академия. на науките и е удостоен с наградата Ломоносов за публикуването на целия речник.

Благодаря ви за труда!

Използвани ресурси http://en.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D1%8B%D0%B9_%D0%B3%D0%BE%D0%B4 http:// images.yandex.ru / Prezentacii.com


Помолиха ме да направя друг подобен. За да не се повтаряме, нека го наречем по различен начин, нека има урок как да нарисувате старец. Но, както знаете, за моите уроци винаги избирам известни, интересни личности. И така, според това изборът падна върху лице, което е широко известно в тесни кръгове и заслужава, на първо място, да бъде уловено във всички исторически книги. Надявам се, че сте го разпознали от снимката, а ако не, прочетете по-долу, ще ви разкажа всичко в подробности: Джордж Карлин е американски комик от ирландски произход, влагащ добър хумор, наблюдателност и много омраза към глупавите боклуци в умовете на простосмъртните за половината от миналия век . Тези, които са чули монолозите му, ще разберат защо заглавието „Старец“ е подходящо за него. Освен това той също:

  • Един от най-готините старци, които светът някога е познавал;
  • на сцената;
  • американец Задорнов;
  • Зъл и мил пич в черно;

Разбира се, няма да цитирам неговите шеги. Ние не сме тук за това. Но съветвам всеки да изгледа или прегледа монолозите му отново. И докато ушите са заети, ръцете могат да бъдат креативни:

Как да нарисувате старец с молив стъпка по стъпка

Първа стъпка. Нека скицираме манекен.
Стъпка втора. Нека нарисуваме брадата на стареца, боядисаме зениците и добавим ръка.
Стъпка трета. Нека изобразим дрехи и коса.
Стъпка четвърта. Премахваме спомагателните линии. Добавете щриховка за реализъм. Лицето на Джордж е сериозно, така че трябва да обърнете много внимание на бръчките, за да предадете емоции:
И се опитайте да изобразите други истински мъже.

Годишен старец (мистериозна приказка)

Старецът излезе. Той започна да размахва ръкава си и да пусне птиците. Всяка птица има свое специално име. Старецът за пръв път махна с едногодишно дете - и първите три птици полетяха. Духаше студ, мраз.

Старецът втори път махна с едногодишно дете - и вторите три полетяха. Снегът започна да се топи, на нивите се появиха цветя.

Старецът за трети път размаха годинката си - третата тройка полетя. Стана горещо, задушно, знойно. Мъжете започнаха да жънат ръж.

Старецът махна за четвърти път на едногодишното дете - и долетяха още три птици. Духаше студен вятър, валеше чести дъждове и се спускаха мъгли.
И птиците не бяха обикновени. Всяка птица има четири крила. Всяко крило има седем пера. Всяка писалка има и собствено име. Едната половина на перото е бяла, другата е черна. Една птица ще махне веднъж - ще стане светло-светло, ще помаха друг път - ще стане тъмно-тъмно.

Какви птици излетяха от ръкава на стария едногодишен мъж?
Какви са четирите крила на всяка птица?
Какви са седемте пера във всяко крило?
Какво означава, че всяко перо има едната половина бяла, а другата черна?

Вера Калузина

Тема. Старец - Годишен.

Старецът Годовик излезе на горската поляна, огледа се и повика голямата си дъщеря при себе си. Тя размаха ръкава си и пусна птица (демонстрация на изображение на синя птица). Птицата прелетя по света. Стана студено. Вали сняг. Реката е замръзнала. Мечката заспа в леговището си.

Старецът се обади - Годишна втората дъщеря. Тя пусна зелена птица от ръкава си. Птицата полетя по света, прегърна света с крилете си. Снегът се топи, по черните топени петна важно крачат топовете. Ледът на реката се пропука и ледът започна да се носи. Пукне трева по хълма...

Учителят продължава историята, демонстрирайки изображения на дъщерите на стареца-годишен и червени и оранжеви птици. В края на историята той кани децата да дадат имена на дъщерите на стареца Годовик.

Децата наричат: Зима, Пролет, Лято, Есен.

Игрово упражнение „Мистериите на стареца“.

През пролетта птиците се събират на ята и отлитат към по-топлите страни.

През зимата децата събират жълти листа за хербариум.

През есента на размразените петна се появяват иглики.

През лятото можете да плувате и да правите слънчеви бани.

Децата говорят какво може и какво не може да бъде.

Учителят демонстрира сюжетни снимки за различни сезони.

Децата разглеждат снимки и ги раздават на дъщерите си.

Старецът Годовик, който си спомня знаците и знаците на всяко време

Кой сезон е сега?

Сега сезонът е есен.

Есента е богата на реколта.

Учителят показва картите:

лук морков картоф домат

Мухоморка русула камелина

Децата се обединяват с едно име: зеленчуци, гъби.

През есента често вали, за да не намокрите краката си, предлагам да смените обувките си с гумени ботуши.

Игра упражнение "Ботуши".

Децата подреждат ботушите в низходящ ред, като назовават серийния номер и цвета.


Дидактическа игра "Таралеж и гъби".

Учител: През есента много животни се подготвят за зимата. Таралежът също се запасява.

Материал. Изображение на таралеж, 3 големи гъби в червено, жълто и зелено, 3 малки гъби в червено, жълто и зелено. две кошници

със символично обозначение на различни размери: голяма къща и малка къща; промяна на цвета.


Декодирайки информацията, децата преместват гъбата от кошница в кошница.

Например: голяма жълта гъба русула, попадайки в първата кошница, става малка жълта, а във втората кошница става малка зелена.

Медицинска кинематография. Теоретични подходи… А. Суботин

Книгата описва различни подходи към зоотерапията, разкрива теоретичните и практически въпроси на медицинската кинология, проблема за единството на човека и природата, партньорството и сътрудничеството с животните, прави опит да предложи систематичен подход за решаване на тези проблеми и дава практически препоръки. Обобщава научния и практически опит от дългогодишната работа на служителите на Фондация Орда за развитието на медицинската кинология. Тази книга е предназначена за психолози, учители, водачи на кучета, лекари, родители и всички хора, които не са безразлични към проблема за възпитанието...

Великолепната седморка Джеф Питърс

Когато старци, жени и деца плачат заради бандитите, трябва да се намерят хора, които да спрат разбойниците. Това е "великолепната седморка" - шестима смелчаци, водени от легендарния Крис. Оръжията им не стрелят, конете им не познават умора, а сърцата им не познават страх...

Японски приказки (обр. за деца от Н. Ходжа) Undefined Undefined

Японски приказки. Обработка за деца Н. Ходжа. Рисунки на Н. Кочергин. Л.: Детска литература, 1958 г. Сканиране, OCR, Проверка на правописа, Форматиране: Андрей от Архангелск, 2008 г. Извлечено от http://publ.lib.ru/ARCHIVES/H/HODZA_Nison_Aleksandrovich/_Hodza_N._A..html

Дайте ми вашите деца! Стив Сам-Сандбърг

Тази книга разказва за еврейското гето, създадено от нацистите в полския град Лодз, за ​​Мордехай Хаим Румковски, който оглавява Юденрата, уж самоуправляващият се орган на гетото, и за ежедневието в гетото. Румковски беше изключително противоречива фигура - „бащата на гетото“, който първо беше отговорен за всичко, след това лишен от всякаква възможност да влияе на събитията, екзекутиран и помилван, строеше училища и приюти и потискаше стачките, когото мнозина смятаха за предател и сляпо средство в ръцете на германците, но които се разделиха с жителите...

Приказки, разказвани на деца. Нови приказки на Ханс Андерсен

В това издание всички произведения от сборниците „Приказки, разказвани на деца“ и „Нови приказки“ са дадени в класически преводи, извършени през 90-те години на 19 век от А.В. и П. Г. Ганзен. В раздела "Допълнения" са публикувани няколко неизвестни и малко известни приказки на Андерсен от края на 20-те - средата на 30-те години, преведени от Л. Ю. Брауде. Текстът съдържа рисунки на датския художник В. Педерсен. Заключителни статии и бележки от L.Yu. Брауде.

Децата на морския крал Пол Андерсън

Романът "Децата на морския крал" е своеобразна смесица от приключенска литература и приказки. Отличното познаване на автора на епичните и фолклорни европейски традиции, германските и старонорвежките саги създава у читателите усещане за невероятната, магическа реалност на случващото се.

Децата на бурята Дийн Кунц

Семейството на милионера Джоуи Дохърти е принудено да се крие на остров в Карибите от маниак, който заплашва деца. Изглежда, че сега те са в безопасност и родителите спокойно оставят Тина и Алекс на грижите на гувернантка и пазач. Но безмилостният престъпник и тук не иска да се откаже от зловещите си планове.

Холивудски деца Джаки Колинс

Холивудски деца: своенравната дъщеря на известен продуцент и син на популярен актьор, тръгнал по стъпките на баща си, но останал в сянката на славата му. И Джордана, и Боби, и техните приятели – всички те са част от холивудския мираж, в който почти всеки американец мечтае да проникне. Но и животът им не е нищо повече от мираж... Радост и болка, легенди и истински истории на Холивуд - в поредния бестселър на брилянтната Джаки Колинс.

Децата няма да се върнат Мери Кларк

„По някакво чудо тя стана и стигна до брега, преди мокрите й дрехи да я дръпнат отново надолу. Тя се приземи върху покрития с лед пясък. Ушите ми бръмчаха. През мъглата пред очите си тя погледна към гората и изведнъж го видя - лицето му ... Чие лице? .. ”Нанси Хармън, обвинена в убийството на собствените си деца, е освободена, защото основният свидетел е изчезнал и съпругът й се е самоубил. След като напуска Калифорния и отива в Кейп Код, Нанси се жени повторно. Тя отново има две деца и болката от загубата започва да отшумява. Но една сутрин децата изчезват. И кошмарът се завръща...

Деца от джунглата Ед Макбейн

С присъщата си точност на наблюдение авторът изследва криминалната среда като специфична част от съвременното американско общество. Jungle Kids е колекция от разкази за тийнейджъри, прекарващи времето си по улиците на Ню Йорк. Наркотиците, грабежите и убийствата са неразделна част от опасния им живот...

ДЕЦАТА НА РУСИЯ Евгения Изюмова

Книгата на Е. Ф. Изюмова е написана върху специфичен материал и се състои от четири раздела. Историята "Черните крила на смъртта" обхваща събитията от предвоенните, военните и следвоенните години. Призван да защитава родината по време на Великата отечествена война, нейният герой по волята на съдбата се озовава в плен. Това е история за хора, оцелели в трудни условия, запазили честта и достойнството. Героините на "Перлена огърлица, или Приказката за пеещите души" са свързани с една нишка - всички те са членове на хор "Зоренка" на асоциацията "Децата на военния Сталинград". От паметта им не се изтрива...

Момичето, с което на децата не беше позволено да бъдат с Ирмгард Койн

За да не попаднете в неприятни истории, трябва да се държите добре. Но – уви! - колкото и да се опитва героинята на историята да направи всичко възможно най-добре, се оказва точно обратното. Защото това, което една неспокойна ученичка изглежда правилно и естествено при възрастните, предизвиква пълно недоумение. Въпреки че самите те, тези възрастни, понякога изглеждат смешни и глупави. А понякога казват нещо съвсем различно от това, което мислят и правят. Немската писателка Ирмгард Койн и ... самото момиче, с което децата нямаха право да се мотаят, остроумно и блестящо разказват за забавни и палави приключения. ...