Biograafiad Omadused Analüüs

Kokkuvõte lihtsate ja keeruliste ainete teemal. Keemiatunni kokkuvõte „Teema: Lihtsad ja keerulised ained

8. klassi keemiatunni kokkuvõte teemal: Liht- ja kompleksained. Tunniga kaasneb esitlus. Tunni eesmärk: lihtsate ja keerukate ainetega tutvumine - elementide looduses esinemise peamised vormid; ülesannete täitmine, et omandada mõisted "lihtne aine", "keeruline aine", arendada oskust eristada lihtsaid aineid keerukatest nende keemiliste valemite alusel.

Lae alla:


Eelvaade:

Hariduskorralduse osakond

Svobodnenski rajoon, Amuuri piirkond

Munitsipaalõppeasutus Rogachevskaya keskkool

Teema:

"Lihtsad ja keerulised ained"

Keemia 8. klass

Koos. Rogachevka

Sihtmärk: lihtsate ja keerukate ainetega tutvumine - elementide looduses esinemise peamised vormid; ülesannete täitmine, et omandada mõisted "lihtne aine", "keeruline aine",Arendada oskust eristada lihtsaid aineid keerukatest nende keemiliste valemite alusel.

Tunni eesmärgid

Hariduslik: 1. paljastada mõisted: lihtsad ja keerulised ained kui keemiliste elementide olemasolu vorm

Arenguline: 1.Arenda kognitiivset huvi õpitava aine vastu; 2. luua tingimused aine koostise uurimise tehnikate valdamiseks; 3.arendada teabe otsimise, töötlemise, analüüsimise ja süstematiseerimise oskust; 4. arendada oskust oma seisukohta loogiliselt väljendada; 5. õpetada refleksioonitehnikaid, kujundada adekvaatset enesehinnangut; 6. arendada info vastuvõtmise oskust.

Hariduslik: iseseisvalt lahendada probleeme, kasutades olemasolevaid teadmisi; arendada analüüsi-, võrdlemis-, vastandamis- ja üldistusvõimet;õppida olema iseseiseverinevat tüüpi tegevustes;

Planeeritud tulemused.

1. Ideede kujundamine keemiliste elementide looduses esinemise vormide kohta ja teadmiste arendamine keemiliste elementide kohta.

2. Õpilaste teadmiste arendamine ainete füüsikalistest omadustest.

3. Õpilaste loodusteadusliku mõtlemise arendamine keemiliste objektide võrdlemise ja kirjeldamise oskuse arendamisel iseseisval harjutuste ja keeruliste ülesannete sooritamisel, samuti teadmiste ja tegevusmeetodite rakendamise oskuse kujundamisel uutes tingimustes.

4. Koolinoorte teadusliku maailmapildi kujunemine ja kursuse juhtivate ideoloogiliste ideede omastamine: materiaalse maailma tunnetus ja ühtsus, ainete omaduste sõltuvus selle koostisest ja struktuurist.

5. Huvi ja motivatsiooni arendamine keemia õppimiseks, viidates koolinoorte elukogemusele ning süstematiseerides teadmisi ainete levikust ja omavahelistest seostest looduses.

Tundide ajal:

1. Organisatsioonimoment

Tere! Tere, kallid külalised!

Miks sa keemiatunnis nii kurb oled?

Ütle mulle kiiresti: millises õppetunnis

Kes julges sind lähiminevikus solvata?

Nii et ma rõõmustan teid täna,

Ma tean parimat viisi:

Uurime teemat!

2 . Kodutööde kontrollimine.

Traditsiooni järgi jälle

Alustame nagu tavaliselt

Kontrollime kodutöid.

See on meile tuttav.

Ole valmis vastama

Ma helistan sulle kohe!

Kas sa kardad? Tegin nalja...

Ma ei helista!

Ma pigem annan sulle testid,

Ma annan kõigile hiljem hinnangud.

1. harjutus. Kirjutage tabelisse iga nähtuse vastu täht "X" või "F" (keemiline või füüsikaline) ja tähed "T" või "T" kehade ja ainete vastu.

"B" vastavalt.

P/n

Nähtused. Kehad ja ained

X, F; TV

Rooste teke raudesemetel.

Kivide ilmastiku mõju.

Vee aurustumine reservuaarist.

Veekeetja veekeetja.

Auto mootoris põleb bensiin.

Hõbedast esemete tumenemine.

Taimede mädanemine.

Raua sulamine.

Klaas.

Raud.

Kopp.

Jänes.

Ülesanne2. Defineerige mõisted "molekul" ja "aatom".

Ülesanne 3. Määrake koostis: H 2 O, O 2, CO 2, Cl 2.

3. Uue materjali õppimine.

Keemias kasutatakse lisaks mõistetele "aatom" ja "molekul" sageli ka mõistet "element". Mis on neil mõistetel ühist ja kuidas need erinevad?

Keemiline element on sama tüüpi aatomid. Näiteks kõik vesinikuaatomid on vesiniku element; kõik hapniku ja elavhõbeda aatomid on vastavalt hapnik ja elavhõbe.

O 2, Cl 2. H 2 O, CO 2

Mille poolest erinevad hapniku ja kloori molekulid vee ja süsihappegaasi molekulidest?

Õpilased võivad vastata, et hapniku ja kloori molekulid moodustavad sama tüüpi aatomid. - Lihtsad ained.

Aineid vesi ja süsinikdioksiid moodustavad erinevat tüüpi aatomid. - Komplekssed ained.

Lihtsad ained- ühe keemilise elemendi aatomitest moodustunud ained.

Ne, Ar, O 2, Br 2, I 2, O 3, P 4, S 8

(Üheaatomilised lihtained - inertgaaside molekulid; kaheaatomilised - vesiniku, hapniku, kloori, broomi, joodi molekulid; kolmeaatomilised - osoon, tetraaatomilised - fosfor jne.)

Lihtainete nimetused langevad sageli kokku nende keemiliste elementide nimetustega, mille aatomitest need moodustuvad.

Lihtaineid iseloomustavad teatud füüsikalised omadused (agregatsiooniolek, värvus, tihedus).

Komplekssed ained (keemilised ühendid)- Need on ained, mis moodustuvad üksteisega ühendatud erinevate keemiliste elementide aatomitest.

H 2 O, C 6 H 12 O 6, NaCl, KMnO 4, CO 2, CO

(vesi, glükoos, naatriumkloriid - lauasool, kaaliumpermanganaat - kaaliumpermanganaat, süsinikdioksiid, süsinikmonooksiid).

Kompleksseid aineid iseloomustavad teatud füüsikalised omadused.

AINED

lihtne kompleks

H2, O2, N2, Cl2H2O, CO2, H2SO4

Kinnitage teema“Lihtsad ja keerulised ained. Aine suhteline molekulmass."

Harjutus. Jagage järgmised ained lihtsateks ja keerukateks: SO 2 K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, Al 2 O 3, H 2, Br 2, NaCl, MgSO 4 , KOH, Fe, Au, Ag, ZnO, LiI KF, Cr, SO 3

Esitage tulemus tabeli kujul:

LIHTAINED

KEERULISED AINED

K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, H 2, Br 2, Fe, Au, Ag, Cr,

SO 2 Al 2 O 3, NaCl, MgSO 4, KOH, ZnO, LiI KF, SO 3

Arvutage ainete molekulmassid (kontrollige ise).

Test.

№1

Kui palju lihtsaid aineid on valemite seeriasse kirjutatud:

H 2 O, N 2, O 3, HNO 3, P 2 O 5, S, Fe, CO 2, KOH.

№2

Mõlemad ained on keerulised:

A) C (kivisüsi) ja S (väävel);

B) CO 2 (süsinikdioksiid) ja H 20 (vesi);

B) Fe (raud) ja CH4 (metaan);

№3

Valige õige väide:

Lihtained koosnevad sama tüüpi aatomitest.

A) Õige

B) Vale

№4

Millisel juhul räägime rauast kui keemilisest elemendist?

A) Raud on metall, mida tõmbab magnet;

B) raud on osa roostest;

C) rauda iseloomustab metalliline läige;

D) Raudsulfiid sisaldab ühte rauaaatomit.

№5

Millisel juhul räägime hapnikust kui lihtsast ainest?

A) Hapnik on gaas, mis toetab hingamist ja põlemist;

B) Kalad hingavad vees lahustunud hapnikku;

C) hapnikuaatom on osa veemolekulist;

D) Hapnik on osa õhust.

Teostada praktilisi ülesandeid iseseisva töö vormis.

Mõtisklus ja kokkuvõte.

Mida uut sa tunnis õppisid?

Millised küsimused tekitasid raskusi?

Milliseid teadmisi olete täna omandanud?

Kodutöö.§5, 6 lk 25 Harjutus nr 11–13

Näited praktilistest ülesannetest:

  • Punktide asemel sisestage vajalikud avaldised (keemiline element, lihtaine, kompleksaine, segu): a) vaskoksiid __________________, kuna see koosneb ________________________, vasest ja hapnikust; Kui ______________________________ elavhõbeoksiidi kuumutatakse, moodustub kaks ____________________________: elavhõbe ja hapnik.
  • Täitke puuduvad sõnad: a) keemiliste ühendite koostis _______________________ struktuur ________________________________.

    P/n nähtused. Kehad ja ained X, F; T, B 1. Rooste teke raudesemetel. X 2. Kivide murenemine. F 3. Vee aurustumine reservuaarist. F 4. Veekeetja veekeetja. F 5. Bensiini põlemine automootoris. X 6. Hõbedast esemete tumenemine. X 7. Taimede mädanemine. X 8. Raua sulatamine. F 9. Klaas. B 10. Raud. B 11. Kopp. T 12. Jänes. T

    Ülesanne2. Defineerige mõisted "molekul" ja "aatom".

    Ülesanne 3. Määrake koostis: H 2 O, O 2, CO 2, Cl 2.

    Keemilised elemendid eksisteerivad keemiliste ühendite kujul. keemilised ühendid lihtsad kompleksained ained

    Lihtained koosnevad ühte tüüpi aatomitest.Keerulised ained koosnevad erinevat tüüpi aatomitest. Kuidas väljendada aine koostist keemiliste elementide sümbolite abil? O 2 H 2 H 2 O indeks

    Harjutus. Jagage järgmised ained lihtsateks ja kompleksseteks: SO 2 K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, Al 2 O 3, H 2, Br 2, NaCl, MgSO 4, KOH, Fe, Au, Ag, ZnO, LiI, KF, Cr, SO3

    Mida uut sa tunnis õppisid? Millised küsimused tekitasid raskusi? Milliseid teadmisi olete täna omandanud?

    Kodutöö. §5, 6 lk 25 Harjutus nr 11–13


    Teema: Lihtsad ja keerulised ained. Keemiline element.

    Arendatud: Terjukova Jelena Aleksandrovna

    bioloogia ja keemia õpetaja

    Koos. Arhangelskoe. Voroneži piirkond

    Tunni eesmärgid: uurida mõisteid "lihtne ja keeruline aine", "keemiline element", "allotroopia";

    Õppige tundma lihtsaid ja keerulisi aineid, õppige koostama "segu" ja "keemilise ühendi" võrdlevat kirjeldust.

    - hariv: sõnastada selge ettekujutus lihtsast ja keerulisest ainest, keemilisest elemendist, määratleda mõiste "allotroopia";

    - arendada: arendada oskust hankida teavet suulisest suhtlusest, videofragmentidest, esitlustest ja vaadeldavatest protsessidest; kirjeldada vaatlusi, kujutada skemaatiliselt instrumente;

      arendada oskust andmeid analüüsida, vaadeldavate protsesside olemust tuvastada, üldistada ja järeldusi teha;

      arendada oskust sõnastada ja argumenteerida oma arvamust, arendada iseseisvust;

      jätkata õpilaste keemilise kõne, loova mõtlemise, teadussuhtluse reeglite ja tegevuste tulemuste ennustamise võime kujundamist;

      korraldada iseseisvat tegevust, täiendada teadmiste enesehindamise oskusi

    - kasvatamine: kasvatada intellektuaalse töö kultuuri; vastutustunne, enesekindlus, enesenõudlikkus; paaristöötamise oskus.

    Planeeritud tulemused:

    Teema: teavad selgelt, mis on "lihtne ja keeruline aine", "keemiline element", "allotroopia".

    Oskab tuvastada "segu" ja "keemilise ühendi" eripära. Tunni kontseptuaalse aparaadi valdamine;

    keemiliste nähtuste uurimise erinevate meetodite kasutamise kogemuse saamine: nende muundumiste jälgimine lihtsate keemiliste katsete läbiviimisel laboriseadmete ja instrumentidega;

    oskus oma emakeeles ja keemiakeeles iseseisvalt läbi viidud keemilisi katseid läbi viia ja kirjeldada;

    oskus teha järeldusi ja järeldusi vaatluste ja uuritud keemiaseaduste põhjal.

    Metasubjekt:

    Regulatiivne UUD

      oskust seostada oma tegevust kavandatud tulemustega, jälgida oma tegevust tulemuste saavutamise protsessis, määrata tegevusviise kavandatud tingimuste ja nõuete raames, kohandada oma tegevust vastavalt muutuvale olukorrale, hinnata lahenduse tulemusi. määratud ülesanded jne.

    Kognitiivne UUD

    selge arusaam "lihtstest ja keerukatest ainetest", "keemilisest elemendist", "allotroopiast"; rakendada neid praktikas.

      oskus luua, rakendada ja teisendada märke ja sümboleid, mudeleid ja diagramme hariduslike ja kognitiivsete probleemide lahendamiseks;

      põhiliste intellektuaalsete operatsioonide kasutamine: analüüs ja süntees, võrdlemine, üldistamine, põhjus-tagajärg seoste tuvastamine, analoogide otsimine;

      info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate kasutamise valdkonna kompetentsi kujundamine ja arendamine (IKT pädevused);

      erinevate allikate kasutamine keemilise teabe saamiseks;

      tunni eesmärkide ja eesmärkide seadmine ja sõnastamine; isikliku arvamuse sõnastamine ja argumenteerimine

    Kommunikatiivne UUD

      teadlikult ja vabatahtlikult konstrueerida suulises vormis kõne lausung; vasta küsimustele põhjendatult, põhjenda oma seisukohta; kuulata ja mõista teiste kõnet; teha haridusalast koostööd õpetaja ja klassikaaslastega, viia läbi ühistegevusi paarides, rühmades jne.

    Varustus:

      multimeediumprojektor;

      tunni multimeedia esitlus;

      laboriseadmed;

    Tunni struktuur:

      Organisatsiooniline etapp.

      Teadmiste värskendamine.

      Õppeülesande püstitamine.

      Uute teadmiste omastamine ja esmane kinnistamine.

      Kehalise kasvatuse minut.

      Õpitud materjali koondamine.

      Kodutöö.

    Tundide ajal:

    Õppetunni sammud

    Arenenud oskused

    Õpetaja tegevus

    Õpilaste tegevused

    1. Organisatsioonimoment.

    Sihtmärk:

    Õpilastes töömeeleolu loomine tunnis, õppimise motiveerimine. Määrake õpilaste tunniks ettevalmistamise tase

    Isiklik:

    määrata kõigile ühised ja individuaalsed tööreeglid

    Metasubjekt:

    Regulatiivne UUD

    oskus oma tegevust jälgida, tegevusviise määrata ja neid korrigeerida

    Kommunikatiivne UUD

    kuulata ja mõista teiste kõnet

    Tervitused. Klassi ja kabineti tunniks valmisoleku kontrollimine. Puudub. Teatan, et meil on õppetund uue materjali õppimisel.

    Kodutööde kontrollimiseks valmistumine.

    Kodukontroll

    ülesandeid.

    1. harjutus.

    1.) Mis on aatomid?

    2.) Mis on molekulid?

    3.) Mis on aine kristallvõre?

    4.) Molekulaarstruktuuriga ained on…….

    5.) Mittemolekulaarse struktuuriga ained on……

    2. ülesanne.

    Aine struktuuri uurimise ajalugu. Teadlased ja nende tööd.

    3. ülesanne.

    Loetlege kristallvõrede tüübid. Kirjeldage igale kristallvõre tüübile iseloomulikke ainete füüsikalisi omadusi.

    4. ülesanne.

    Too näiteid erinevate kristallvõredega ainete kohta.

    Õpetaja tervitus. Töökoha kontrollimine: õppetarvete asukoht, jaotusmaterjalide olemasolu, laborivarustus.

    Valmistuge ülesanneteks.

    Täitke ülesanded individuaalselt.

    2. Teadmiste uuendamine.

    Sihtmärk: suunates õpilased küsimuseni: "Miks vajame teadmisi lihtsate ja keerukate ainete, keemiliste elementide ja allotroopia nähtuse kohta?"

    Isiklik : Oskus hoida tunnis distsipliini ning kohelda õpetajat ja klassikaaslasi lugupidavalt. Mõtete kujundamine keemiaaine õppimise vajadusest, teadmiste saamise vajadusest lihtsate ja keeruliste ainete, keemilise elemendi, allotroopia nähtuse kohta.Teadmiste rakendamine praktikas.

    Regulatiivne UUD:

    Oskus korraldada õpetajaülesannete täitmist.

    Suhtlus UUD: oskus tajuda teavet kõrva järgi, vastata õpetaja küsimustele

    Viimases tunnis tuletasime meelde ainete ehituse uurimise ajalugu. Räägiti Leucippuse, Demokritose, Lomonossovi töödest.

    Siia võib lisada prantsuse teadlaste Boyle’i ja Mariotte’i tööd, mis kinnitasid aine kõige väiksemate osakeste olemasolu. Jäi üle vaid aru saada, mis need osakesed on.

    Järgmise 150 aasta jooksul, pärast Boyle'i ja Mariotte'i töid, olid keemikute jõupingutused suunatud erinevate ainete koostise kindlakstegemisele.

    Ja teadlastel on see õnnestunud. Proovime ka.

    3. Kasvatusülesande avaldus.

    Sihtmärk: Motiveerige õpilasi uusi teadmisi omandama.
    Tunni eesmärkide ja eesmärkide kindlaksmääramine

    Isiklik:

    õpilaste valmisoleku ja võimekuse kujundamine enesearendamiseks ja eneseharimiseks

    Metasubjekt:
    Kommunikatiivne UUD

    teadlikult ja vabatahtlikult konstrueerida suulises vormis kõne lausung; vasta küsimustele põhjendatult, põhjenda oma seisukohta; kuulata ja mõista teiste kõnet

    Regulatiivne UUD:

    vastu võtma kasvatuslik-tunnetusliku ülesande ja säilitama selle kuni kasvatustegevuse lõpuni;

    paranda enda ja klassikaaslaste vastuseid

    Kognitiivne UUD:

    tunni eesmärkide ja eesmärkide seadmine ja sõnastamine; isikliku arvamuse sõnastamine ja argumenteerimine;

    hariduslik-kognitiivse ülesande teadvustamine

    Looduses on tohutult palju aineid.

    Oleme avastanud, et ained koosnevad aatomitest ja molekulidest.

    Aatomid ei saa tavatingimustes pikka aega üksi eksisteerida. Nad on võimelised ühinema samade või teiste aatomitega.

    Mis on tulemus?

    Kuidas seletada looduses leiduvate ainete mitmekesisust?

    Milleks võib teie arvates aineid nende koostise järgi jagada?

    Samade või sarnaste omadustega aatomite kogum on.....?

    Püüdes küsimustele vastata, proovige sõnastada meie tunni eesmärk ja eesmärgid.

    Järeldus: Tänases tunnis saame teada, mis tuleneb aatomite kombineerimisest, kuidas jagunevad ained koostise järgi ja mis on keemiline element. Õppige tundma sellist nähtust nagu "allotroopia".

    Kinnitame omandatud teadmisi praktikas.

    Õpilased kuulavad õpetajat ja tajuvad teavet.

    Nad püüavad vastata küsimustele.

    Sõnastage tunni eesmärgid ja eesmärgid.

    Nad teevad järeldusi.

    4. Uue materjali õppimine.

    Sihtmärk:

    Uurige mõisteid "lihtne ja keeruline aine". "keemiline element", "allotroopia";

    Uurige "segu" ja "keemilise ühendi" iseloomulikke omadusi.

    Isiklik:

    võime juhtida oma kognitiivset tegevust; määrata kindlaks üldised ja individuaalsed käitumisreeglid;

    vastutustundliku õpihoiaku kujundamine, õpilaste valmisolek ja võime enesearenguks ja -harimiseks, mis põhineb õppimis- ja tunnetusmotivatsioonil, teadlikul valikul ja edasise individuaalse haridustrajektoori konstrueerimisel;

    kommunikatiivse pädevuse kujundamine suhtlemisel ja koostöös eakaaslaste ja täiskasvanutega õppe-, koolitus- ja teadustegevuse protsessis

    Metasubjekt:

    Regulatiivne UUD

    oskust seostada oma tegevust kavandatud tulemustega, jälgida oma tegevust tulemuste saavutamise protsessis, määrata tegevusviise kavandatud tingimuste ja nõuete raames, kohandada oma tegevust vastavalt muutuvale olukorrale, hinnata lahenduse tulemusi. määratud ülesanded

    Kognitiivne UUD

    Andke täpne määratlus mõistetele "lihtne ja keeruline aine", "keemiline element", "allotroopia". suutma selgelt eristada segusid keemilistest ühenditest,oskus luua, rakendada ja teisendada märke ja sümboleid, mudeleid ja diagramme hariduslike ja kognitiivsete probleemide lahendamiseks;

    põhiliste intellektuaalsete operatsioonide kasutamine: analüüs ja süntees, võrdlemine, üldistamine, põhjus-tagajärg seoste tuvastamine, analoogide otsimine;

    info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate kasutamise valdkonna pädevuse kujundamine ja arendamine (IKT pädevused)

    Kommunikatiivne UUD

    teadlikult ja vabatahtlikult konstrueerida suulises vormis kõne lausung; vasta küsimustele põhjendatult, põhjenda oma seisukohta; teha haridusalast koostööd õpetaja ja klassikaaslastega, viia läbi ühistegevusi paarides ja rühmades

    Teema:

    tunni kontseptuaalse aparaadi valdamine

    Õpetaja lugu.

    Erinevate ainete aatomid on omavahel seotud rangelt määratletud järjekorras, mille rajamine on keemiku üks huvitavamaid tegevusi.

    Mineviku teadlased aineid, mis lagunesid lihtsamateks, nimetati "ühenditeks (keerulisteks aineteks) - näiteks veeks (pidage meeles eelmist õppetundi - vee elektrolüüsi), süsinikdioksiidiks, raua katlakiviks. Aineid, mida ei saa edasi lagundada, nimetati “elementideks” (lihtaineteks), näiteks: vesinik, hapnik, vask, kuld.

    Klastri loomine:

    Ained

    Lihtne kompleks

    Sageli nimetatakse keerulisi aineidkeemilised ühendid.

    Näide: elavhõbedaoksiid (2) saadakse lihtsate ainete – elavhõbeda ja hapniku – aatomite kombineerimisel.

    Erinevate ainete hulk on tohutu. Meid ümbritsevas materiaalses maailmas on suhteliselt vähe aatomeid, mis erinevad üksteisest oma olulisemate omaduste poolest – umbes sadakond. Igal aatomitüübil on oma keemiline element.

    Keemiline element on samade või sarnaste omadustega aatomite kogum.

    Looduses leidub umbes 90 erinevat keemilist elementi. Nüüdseks on füüsikud õppinud looma uusi, puuduvaid aatomitüüpe. Selliseid aatomeid (ja vastavalt ka selliseid keemilisi elemente) nimetataksekunstlik.

    Praeguseks on sünteesitud üle 2 tosina kunstlikult saadud elementi.

    Igal elemendil on ladinakeelne nimi ja ühe- või kahetäheline sümbol.

    Tabeli koostamine:

    Klastri loomine:

    "Keemilise elemendi olemasolu vormid."

    Keemiline element

    Vabad aatomid Komplekssed ained

    Lihtsad ained

    Lihtsad ained - Need on ained, mis koosnevad ühe keemilise elemendi aatomitest.

    Komplekssed ained - ained, mis koosnevad erinevate keemiliste elementide aatomitest.

    Üks esimesi keemikuid, kes juhtis tähelepanu vajadusele teha vahet lihtaine ja keemilise elemendi mõistete vahel, oli D.I. Mendelejev. Tegelikult iseloomustavad iga lihtsat ainet teatud füüsikalised ja keemilised omadused. Kui mõni lihtne aine astub keemilisesse reaktsiooni ja moodustab uue aine, kaotab see suurema osa oma omadustest. Näide: raud kaotab väävliga reageerides oma metallilise läike, vormitavuse ja magnetilised omadused.

    Lihtaine ja elemendi eristamine saab eriti selgeks siis, kui kohtame mitut samast keemilisest elemendist koosnevat lihtainet.

    Näide: tükk fosforit on valge poolläbipaistev aine sulamistemperatuuriga 44,2 O C, väga mürgine, fosfor helendab õhus ja pimedas ning võib iseeneslikult süttida.

    Fosfor on lihtne aine, seda ei saa lagundada teisteks aineteks.

    Kuid kui fosforit kuumutatakse ilma õhu juurdepääsuta, hakkab see pimedas helendama, muutub mittetoksiliseks ega sütti õhu käes iseeneslikult ning need uued omadused ei kao ka kuumutamise lõppedes.

    Samal ajal meie võetud aine ei lagune, sellele ei lisata midagi, vaid täheldatakse sama elemendi erinevat eksisteerimisvormi vabas olekus:

    1. aine – valge fosfor, 2. aine – punane fosfor.

    Nagu fosfor, võivad paljud teised elemendid eksisteerida vabas olekus mitmesuguste lihtainete kujul.

    Keemilise elemendi olemasolu mitme lihtaine kujul nimetatakseallotroopia.

    Nimetatakse erinevaid ühest elemendist moodustunud lihtaineidallotroopsed modifikatsioonid see element.

    Näide: O2 ja O3;

    Süsinik: grafiit, teemant, karbüün, grafeen.

    Fosfor: valge, punane, must.

    Väävel: rombiline, monokliiniline, plastiline.

    Tabeli koostamine: "Segude ja keemiliste elementide võrdlevad omadused."

    (lisa 1).

    Õpilased kuulavad õpetajat ja tajuvad teavet.

    Kirjutage määratlus vihikusse.

    Moodustage klaster.

    Kirjutage definitsioonid üles.

    Täitke tabel.

    5. Kehalise kasvatuse minut.

    Harjutused silmadele.

    Tehke harjutusi.

    6. Materjali kinnitamine.

    Sihtmärk: omandatud teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine.

    Isiklik UUD:

    Võimalus juhtida oma kognitiivset tegevust.

    Regulatiivne UUD:

    Võimalus jälgida oma tegevust tulemuste saavutamise protsessis.

    Praktiliste ülesannete lahendamine.

    (Lisa 2).

    Hindamine.

    Täitke ülesanded.

    Osalege aruteludes, täiendage üksteist, analüüsige vastuseid.

    Puhastage töökoht.

    7. Kodutöö.

    Pane kodutöö kirja.

    7. õppetund. Teema: “Lihtsad ja keerulised ained. Suhtelised aatomi- ja molekulmassid"

    Eesmärk: arendada õpilastes mõistet "suhteline aatommass", suhteline

    molekulmass"

    Eesmärgid: - õppida mõisteid: liht- ja kompleksained, suhteline molekulmass; - õppida arvutama suhtelist molekulmassi; tuvastada lihtsaid ja keerulisi aineid valemite abil;

    lahendada iseseisvalt probleeme, kasutades olemasolevaid teadmisi;

    Arendada analüüsi-, võrdlemis-, vastandamis- ja üldistusvõimet;

    Varustus: PTCE

    Tundide ajal:

    1. Sissejuhatav ja motivatsioonietapp

    a) korralduslik moment

    b) psühholoogiline hoiak

    2. Varasemate teadmiste uuendamine

    Keemiline soojendus.

    Õpetaja näitab kaarte keemiliste elementide sümbolitega, õpilased nimetavad neid.

    TEST – eelnevalt uuritud materjali kontroll (vastuste kontrollimiseks, lauanaabrid vahetavad paberitükke ja annavad hindeid – vastastikune kontroll)

    Ülesanne 1: sobitada .

    1. Argentum 4. Räni 7. Arseen 10. Ferrum

    2.Aurum 5.Stannum 8.Stibium

    3. Hydrargyrum 6. Plumbum 9. Cuprum

    a)Ag; b) Cu; c) Fe; d)Sb; e)Sn; e) Hg; g) Pb; h)As; i)Si; j)Au .

    3. Uue materjali õppimine

    Suhteline aatommass (Ar) element on antud elemendi aatomi massi ja 1/12 süsinikuaatomi massi suhe; see on mõõtmeteta suurus.

    Näiteks: Ar(H2) = 1 · 2 = 2

    Ar(Cl2) = 35,5 · 2 = 71

    Suhteline molekulmass (Mr) Aine on aine moodustavate elementide suhteliste aatommasside summa.

    Keeruliste rühmitusse.

    Poisid koostavad oma vihikusse diagrammi (õpetaja abiga):

    AINED

    lihtne kompleks

    H 2 , O 2 , N 2 , Cl 2 H 2 O, CO 2 ,H 2 NII 4 O

    mõistete harjutamine – lihtsad ja keerulised ained

    Suhteline molekulmass ja selle arvutamine (iseseisva tööga)

    Molekulmass

    Mõiste on suhteline.

    Selle tähendus on füüsiline

    Pole üldse üllatav.

    Mass nii, et molekulid

    kiiresti võrrelda

    Vajalik kaheteistkümnendiku jaoks

    süsiniku lõhestamine.

    Õpilased kirjutavad valemi ümber:

    m (in-va)

    Hr (v-va)= ------------------

    1/12 m (C)

    Sa oled molekulaarne

    Arvutage mass:

    Aatomi massid

    Pange see kõik kokku

    Ja aatomite arvu järgi

    Samal ajal korrutage.

    Õpetaja näitab õpilastele, kuidas õigesti arvutada aine suhtelist molekulmassi: naatriumoksiid ja väävelhape.

    4 . Konsolideerimine

    Ülesanne 1. Jagage järgmised ained lihtsateks ja kompleksseteks: SO 2 K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, Al 2 O 3, H 2, Br 2, NaCl, MgSO 4, KOH, Fe, Au, Ag , ZnO, LiI KF, Cr, SO 3

    Esitage tulemus tabeli kujul:

    LIHTAINED

    KEERULISED AINED

    Arvutage ainete molekulmassid (kontrollige ise).

    5. Kodutöö

    6. Reflektiivne-hinnav etapp

    Aatomitest ja keemilistest elementidest

    Looduses pole midagi muud

    ei siin ega seal, kosmosesügavuses:

    kõike – väikestest liivateradest planeetideni –

    koosneb ühtsetest elementidest.

    S. P. Štšipatšov, "Mendelejevi lugemine".

    Keemias, välja arvatud terminid "aatom" Ja "molekul" mõistet kasutatakse sageli "element". Mis on neil mõistetel ühist ja kuidas need erinevad?

    Keemiline element need on sama tüüpi aatomid . Näiteks kõik vesinikuaatomid on vesiniku element; kõik hapniku ja elavhõbeda aatomid on vastavalt hapnik ja elavhõbe.

    Praegu on teada rohkem kui 107 tüüpi aatomeid, see tähendab rohkem kui 107 keemilist elementi. On vaja eristada mõisteid "keemiline element", "aatom" ja "lihtne aine".

    Lihtsad ja keerulised ained

    Elementaarse koostise järgi eristatakse neid lihtsad ained, mis koosneb ühe elemendi aatomitest (H 2, O 2, Cl 2, P 4, Na, Cu, Au) ja komplekssed ained, mis koosneb erinevate elementide (H 2 O, NH 3, OF 2, H 2 SO 4, MgCl 2, K 2 SO 4) aatomitest.

    Praegu on teada 115 keemilist elementi, mis moodustavad umbes 500 lihtainet.


    Looduslik kuld on lihtne aine.

    Nimetatakse ühe elemendi võimet eksisteerida erinevate omadustelt erinevate lihtainete kujul allotroopia Näiteks elemendil hapnik O on kaks allotroopset vormi – dihapnik O 2 ja osoon O 3, mille molekulides on erinev arv aatomeid.

    Elemendi süsinik C allotroopsed vormid - teemant ja grafiit - erinevad oma kristallide struktuuri poolest Allotroopia põhjuseid on teisigi.

    keemilised ühendid, näiteks elavhõbe(II)oksiid HgO (saadud lihtsate ainete - elavhõbe Hg ja hapniku O 2 aatomite kombineerimisel), naatriumbromiid (saadud lihtsate ainete - naatrium Na ja broom Br 2 - aatomite kombineerimisel).

    Niisiis, teeme ülaltoodu kokkuvõtte. Aine molekule on kahte tüüpi:

    1. Lihtne– selliste ainete molekulid koosnevad sama tüüpi aatomitest. Keemilistes reaktsioonides ei saa nad laguneda mitmeks lihtsamaks aineks.

    2. Kompleksne– selliste ainete molekulid koosnevad erinevat tüüpi aatomitest. Keemilistes reaktsioonides võivad nad laguneda, moodustades lihtsamaid aineid.

    Erinevus mõistete "keemiline element" ja "lihtne aine" vahel

    Eristada mõisteid "keemiline element" Ja "lihtne aine" võimalik lihtsate ja keeruliste ainete omaduste võrdlemisel. Näiteks lihtne aine - hapnikku– värvitu gaas, mis on vajalik hingamiseks ja põlemise toetamiseks. Lihtaine hapniku väikseim osake on molekul, mis koosneb kahest aatomist. Hapnik sisaldub ka süsinikmonooksiidis (süsinikmonooksiid) ja vees. Vesi ja vingugaas sisaldavad aga keemiliselt seotud hapnikku, millel pole lihtaine omadusi, eelkõige ei saa seda kasutada hingamiseks. Kalad näiteks ei hinga mitte keemiliselt seotud hapnikku, mis on veemolekuli osa, vaid selles lahustunud vaba hapnikku. Seega, kui me räägime mis tahes keemiliste ühendite koostisest, tuleks mõista, et need ühendid ei sisalda lihtsaid aineid, vaid teatud tüüpi aatomeid, see tähendab vastavaid elemente.

    Keeruliste ainete lagunemisel võivad aatomid vabaneda vabas olekus ja ühineda, moodustades lihtsaid aineid. Lihtained koosnevad ühe elemendi aatomitest. Mõistete “keemiline element” ja “lihtaine” erinevust kinnitab ka asjaolu, et samast elemendist võib moodustada mitu lihtainet. Näiteks elemendi hapniku aatomid võivad moodustada kaheaatomilisi hapnikumolekule ja kolmeaatomilisi osoonimolekule. Hapnik ja osoon on täiesti erinevad lihtained. See seletab tõsiasja, et lihtsaid aineid tuntakse palju rohkem kui keemilisi elemente.

    Kasutades mõistet "keemiline element", saame lihtsatele ja keerukatele ainetele anda järgmise määratluse:

    Lihtained on need, mis koosnevad ühe keemilise elemendi aatomitest.

    Komplekssed ained on need, mis koosnevad erinevate keemiliste elementide aatomitest.

    Erinevus mõistete "segu" ja "keemiline ühend" vahel

    Sageli nimetatakse keerulisi aineid keemilised ühendid.

    Proovige vastata küsimustele:

    1. Mille poolest erinevad segud koostiselt keemilistest ühenditest?

    2. Võrdle segude ja keemiliste ühendite omadusi?

    3. Kuidas saab segu ja keemilise ühendi komponente eraldada?

    4. Kas segu ja keemilise ühendi teket on võimalik välismärkide järgi hinnata?

    Segude ja kemikaalide võrdlevad omadused

    Küsimused segude sobitamiseks keemiliste ühenditega

    Võrdlus

    Segud

    Keemilised ühendid

    Mille poolest erinevad segud koostiselt keemilistest ühenditest?

    Aineid võib segada mis tahes vahekorras, s.t. segude muutuv koostis

    Keemiliste ühendite koostis on konstantne.

    Võrrelge segude ja keemiliste ühendite omadusi?

    Segudes olevad ained säilitavad oma omadused

    Ained, mis moodustavad ühendeid, ei säilita oma omadusi, kuna tekivad muude omadustega keemilised ühendid

    Kuidas saab segu ja keemilist ühendit lahutada selle koostisosadeks?

    Aineid saab eraldada füüsikaliste vahenditega

    Keemilisi ühendeid saab lagundada ainult keemiliste reaktsioonide kaudu

    Kas segu ja keemilise ühendi teket on võimalik välismärkide järgi hinnata?

    Mehaanilise segamisega ei kaasne kuumuse eraldumist ega muid keemiliste reaktsioonide tunnuseid

    Keemilise ühendi teket saab hinnata keemiliste reaktsioonide tunnuste järgi

    Ülesanded konsolideerimiseks

    I. Töö simulaatoritega

    II. Lahendage probleem

    Pakutud ainete loendist kirjutage eraldi välja lihtsad ja keerulised ained:
    NaCl, H 2 SO 4, K, S 8, CO 2, O 3, H 3 PO 4, N 2, Fe.
    Selgitage oma valikut igal konkreetsel juhul.

    III. Vasta küsimustele

    №1

    Kui palju lihtsaid aineid on valemite seeriasse kirjutatud:
    H 2 O, N 2, O 3, HNO 3, P 2 O 5, S, Fe, CO 2, KOH.

    №2

    Mõlemad ained on keerulised:

    A) C (kivisüsi) ja S (väävel);
    B) CO 2 (süsinikdioksiid) ja H 2 O (vesi);
    B) Fe (raud) ja CH4 (metaan);
    D) H2SO4 (väävelhape) ja H2 (vesinik).

    №3

    Valige õige väide:
    Lihtained koosnevad sama tüüpi aatomitest.

    A) Õige

    B) Vale

    №4

    Segudele on tüüpiline see
    A) neil on püsiv koostis;
    B) "Segus" olevad ained ei säilita oma individuaalseid omadusi;
    C) „Segudes“ olevaid aineid saab eraldada füüsikaliste omaduste järgi;
    D) Segudes olevaid aineid saab eraldada keemilise reaktsiooni abil.

    №5

    "Keemiliste ühendite" jaoks on tüüpilised järgmised:
    A) Muutuv koostis;
    B) "keemilises ühendis" sisalduvaid aineid saab eraldada füüsikaliste vahenditega;
    C) Keemilise ühendi teket saab hinnata keemiliste reaktsioonide tunnuste järgi;
    D) Püsiv koostis.

    №6

    Millisel juhul me räägime nääre kuidas oleks keemiline element?
    A) Raud on metall, mida tõmbab magnet;
    B) raud on osa roostest;
    C) rauda iseloomustab metalliline läige;
    D) Raudsulfiid sisaldab ühte rauaaatomit.

    №7

    Millisel juhul räägime hapnikust kui lihtsast ainest?
    A) Hapnik on gaas, mis toetab hingamist ja põlemist;
    B) Kalad hingavad vees lahustunud hapnikku;
    C) hapnikuaatom on osa veemolekulist;
    D) Hapnik on osa õhust.