Біографії Характеристики Аналіз

Урок - масова частка хімічного елемента в поєднанні. Масова частка елемента у складній речовині

Ірина Агаркова
Урок з ФГОС. Хімія. Масова частка хімічного елемента у поєднанні

Розробка уроку відповідно до ФГОС на тему

ТЕМА УРОКУ Масова частка хімічного елемента у поєднанні.

Тип уроку: уроквивчення нового матеріалу

Цілі уроку:

Навчити обчислювати масову частку елементів у поєднанні за формулою сполуки та встановлювати хімічну .

Основні поняття. Масова частка хімічного елемента.

Заплановані результати навчання

Предметні. Вміти розраховувати масову частку елемента у поєднанніза його формулою та встановлювати хімічнуформулу складної речовини за відомими масовим часткам хімічних елементів.

Метапредметні. Формувати вміння встановлювати аналогії, використовувати алгоритми на вирішення навчальних і пізнавальних завдань.

Основні види діяльності учнів. Розраховувати. Встановлювати хімічнуформулу складної речовини за відомими масовим часткам хімічних елементів.

Освітні: засвоєння нових знань на основі наявних, самостійний пошук нових знань з різних джерел та закріплення практичних умінь та навичок

Розвиваючі: розвиток пізнавального інтересу, самостійності мислення, пам'яті, ініціативи учнів через використання комунікативно-діяльної методики, частково-пошукового підходу та елементівпроблемного навчання;

Виховні: формування комунікативних умінь, культури спілкування, співробітництва

Методи проведення: самостійна робота учнів.

Інформаційно-пізнавальна: вміння працювати з літературою, конспектувати, вибирати головне, робити висновки

Комунікативна: ведення дискусії, вміння довести свою точку зору

Предметні:. Розраховувати масову частку елемента у поєднанні за його формулою. Встановлювати хімічнуформулу складної речовини за відомими масовим часткам хімічних елементів

Устаткування: підручники, дидактичні картки для диференційованого завдання додому.

Етап урокуДіяльність вчителя Діяльність учня

1. Орг. момент

(Мета : створити мотивацію до навчальної діяльності)

Створення проблемної ситуації

(Мета: формування системно-інформаційного аналізу, розвиток умінь визначати цілі та завдання діяльності, вибирати засоби реалізації мети) Взаємне вітання, перевірка готовності учнів до уроку, перевірка обладнання. Підготовка учнів до сприйняття нового матеріалу.

Хлопці, припустимо, у нас є речовина - сірчана кислота H2SO4,

чи можемо ми дізнатися які атоми входять до складу з'єднання.

А їхня кількість?

А в якому масовому співвідношенні вони з'єднуються?

Ці речовини складні за складом.

2. Етап цілепокладання на уроці(Ціль: формування в учнів здатності самостійно ставити навчальні цілі на урок) -Назвіть тему сьогоднішнього уроку? Масова частка хімічного елемента у поєднанні

3. (освоєння універсальних природничо-наукових методів діяльності: виявлення причинно-наслідкових зв'язків) Хлопці, а як ви думаєте, чи можемо ми розрахувати частку кожного елемента у з'єднанні?

Сьогодні ми з вами познайомимося з новим поняттям.

W - масова частка елемента у поєднанні.

n – число атомів елемента.

Mr - відносна молекулярна маса.

Учні заповнюють зошит із новими поняттями.

4. Етап «Відкриття нового знання»

Вивчіть алгоритм обчислення масової частки елемента у поєднанні.

Завдання №1

Робота із підручником. Вивчіть алгоритм

Висновок хімічних формулякщо відомі масові частки хімічних елементів, що входять до складу цієї речовини

5. Первинна перевірка засвоєння нового матеріалу Розв'язання задачі

Перевірка завдання Учні виконують завдання у зошитах.

6 Вторинна перевірка засвоєння нового матеріалу. Які нові поняття ви дізналися сьогодні на уроці?

Відповіді учнів

7. Підбиття підсумків. Рефлексія. ( Ціль: формування у учнів здатності підбивати підсумки уроку, узагальнювати, робити висновки, характеризувати свої дії) – Що нового ви дізналися сьогодні

Я зрозумів, що …

Я навчився …

Мені необхідно… Учні відповідають на запитання.

Дидактичні картки -індивідуально.

Оберніхіна Тетяна Сергіївна

учитель хімії вищої кв. категорії.

МОУ «ЗОШ №3 м. Коряжми»

Предмет . Хімія.

Тема урока Масова частка елемента.

8 КЛАС.

УМК Г.Є. Рудзітіс.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

Ціль : Сформувати навичку вирішення задач на розрахунок частки та знаходження маси компонента розчину.

Завдання

Освітні:

сформувати поняття масової частки елемента;

Навчити встановленню найпростішої формули речовини за масовими частками елементів.

Розвиваючі:

Розвивати навички логічного мислення та інтерес у школярів до хімічної науки.

Виховні:

Виховувати особистість з екологічним способом мислення.

Виховувати в учнів почуття товариства та відповідальності.

Заплановані результати навчання:

предметні:

формування систематизованих знань про частку елемента у речовині;

розвиток вміння обчислювати масову частку в різних речовинах;

метапредметні:

формування компетентності у сфері використання отриманих знань з інших навчальних дисциплінах;

особистісні:

формування переконаності у необхідності хімічних знань життя людини;

Засоби навчання :

Мультимедійний проектор;

Комп'ютер;

Картки;

Форзац підручника з таблицею Д.І.Менделєєва;

Зошити;

Таблиця Д.І.Менделєєва;

Епіграф до уроку:

Природа оточує нас загадкам і, і

спроба їх вирішення належить

до найбільших радощів життя.

У.Рамзай

Етапи уроку

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

1.Організаційний момент.

Перевіряє готовність дітей до уроку.

Привітання, позитивне настроювання на урок.

Перевіряють готовність до уроку.

2.Поняття та мотивація.

Створення стимуляційно-мотивуючої ситуації через систему питань:

Перед вами перераховані різні мінерали, з яких можна отримати залізо. (FeO, Fe2 O3 , Fe3 O4 )

(На мультимедійному проекторі).

Проблемне питання: Як ви вважаєте, який мінерал найбільш вигідно використовувати для отримання заліза.

Висувають свої припущення поставлене питання.

Організовує діяльність учнів із формулювання теми та цілей уроку.

Як ви вважаєте, якою є мета нашого уроку.

Визначають мету уроку

У вас є певний багаж знань, які поняття, вивчені раніше, допоможуть вам у досягненні мети?

Хімічний елемент, хімічна формула, відносна атомна та молекулярна маса.

3.Актуалізація та контроль знань.

Що ми можемо сказати про ці мінерали?

Складаються з атомів заліза та кисню

Чи можна за якісним та кількісним складом відповісти на поставлене запитання

Колективна робота

Молекулярну масу речовин

Перевірка домашнього завдання

На виданих картках учні розраховують молярну масу оксидів заліза.Після виконання завдання змінюються картками із сусідом по парті та перевіряють спільно з учителем.

3. Вивчення нового навчального матеріалу.

Організує бесіду, використовуючи інформацію презентації, текст підручника та робочий зошит. Контролює «відкриття» нових знань. Коригує їх.

Як графічно можна зобразити записані формули?

Що таке?

Проводить аналогію розрахунку частки речовини з математикою.

Яка величина є головною в хімії

Чому дорівнює атомна маса заліза?

Як, виходячи із знань атомної та молекулярної маси, можна вивести формулу речовини?

Розрахуйте масову частку заліза в кожній речовині та зробіть і дайте відповідь на поставлене запитання (повернення до першого слайду)

Обговорення виконаних завдань.

А чи впливає процес видобутку руди на довкілля?

Фізкультхвилинка.

Згадаймо хімічні елементи. Я вам називаю назву, якщо вона збігається з вимовою – піднімаємо праву руку, якщо ні – ліву.

Узагальнення та систематизація

Знайомить з новими речовинами, в який зустрічається той самий хімічний елемент. Розрахуйте у кожному його масову частку.

2 та SО3 ω (S) =

СО2 та СО ω (С) =

ω (N) = НNО3 , НNО2

Виконайте завдання у робочому зошиті для закріплення матеріалу.

Відповідають запропоновані питання.

Малюють склад речовин різними кольорами.

Частина цілого.

Учні згадують, як розраховується частка в математиці.

Атомна маса елемента

Виводять разом із учителем формулу речовини

ω=(Аr·n/Мr)·100%

Розраховують.

3 учні працюють біля дошки

Відповідають на запитання

Висувають свої припущення

Фізкультхвилинка.

Один із учнів за напрямом вчителя – називає правильну вимову.

Розрахунки

Виконують роботу.

4.Рефлексія та підбиття підсумків уроку.

Організовує рефлексію та підбиття підсумків уроку.

Якби мама попросила вас написати їй смс про найголовніше на уроці, що б ви написали? Чи досягли ми поставленої мети?

Діти, закінчуючи урок, прошу наклеїти виданий гурток на один із плакатів біля виходу. (Всі засвоїли, засвоїли недостатньо, потрібна серйозна доопрацювання).

Вимовляють свої відповіді.

Оцінюють свою роботу у плакатах біля виходу.

5.Інформація про домашнє завдання.

Пропонує завдання відповідно до можливостей:

1.Розрахуйте у якому із запропонованих сполук (пероксид водню, вода, сірчана кислота, оксид кальцію, пероксид натрію-формули записані вчителем) масова частка кисню найбільша?

2. Знайдіть масову частку кожного елемента у з'єднанні(Fe3 (PO4 ) 2 *8H2 O)

Здійснюють вибір домашнього завдання відповідно до власних можливостей та здібностей, і виявленого інтересу до вивченої теми.

Використана література:

1. Хімія, 8 клас, Неорганічна хімія, 8 клас, Рудзітіс Г.Є., Фельдман Ф.Г., 2013.

2. Фадєєв Г.М. Завдання та тести для самопідготовки з хімії: посібник для учня та вчителя. - М: БІНОМ. Лабораторія знань, 2008.

3. Робочий зошит. 8 клас.

4. Дидактичні матеріали. 8-9 класи.

Тема уроку: Масова частка хімічного елемента у поєднанні

ω, ω%

Ціль: Адаптація поняття частка предмета хімія під час вирішення завдань із екологічним змістом перебування масової частки елемента у хімічному соединении.

Завдання:

  1. сформувати поняття масової частки елемента;
  2. Розвивати навички знаходження масової частки елемента у хімічній сполукі;
  3. Виховувати особистість з екологічним способом мислення.

Обладнання:

  1. Мультимедійний проектор;
  2. Комп'ютер;
  3. Картки;
  4. Форзац підручника з таблицею Д.І.Менделєєва;
  5. Зошити;
  6. Маркери;
  7. Таблиця Д.І.Менделєєва;
  8. Листочки із номерами;
  9. Глобус.

Хід уроку

Епіграф до уроку:

Не дозволяй душі лінуватися,
Щоб у ступі воду не товкти,
Душа повинна працювати і день і ніч,
І день, і ніч! (М. Заболоцький).

1.Організаційний момент.На демонстраційному столі стоїть глобус.

Слова вчителя: Складові нашої планети органічний та неорганічний світ, утворений органічними та неорганічними речовинами. Подивіться на глобус.

71% нашої планети займає речовину, без якої не було б життя на нашій землі. Що це за речовина? (Вода) Ви вже знаєте, що будь-яку речовину можна записати за допомогою хімічної формули. (Вмикається мультимедійний проектор, на екрані висвічується формула Н 2 O). Що ви можете визначити за цією формулою?

Відповіді учнів (якісний та кількісний склад, проста чи складна речовина, визначити, що це за речовина, знайти М r).

Слова вчителя: Які елементи входять до складу молекули води? (водень та кисень). А скільки атомів кожного елемента міститься у молекулі води? (відповіді учнів) А якщо змінити кількість атомів кисню або водню в молекулі води чи змінена формула належатиме речовині вода (відповіді учнів)? Отже, атоми хімічних елементів перебувають у молекулі у певних масових відносинах, тобто. становлять певну частину загальної молекули. А як можна вирахувати якусь частину від молекули становить хімічний елемент (пропозиції учнів)?

З вашою допомогою ми визначили тему нашого уроку: “Обчислення масової частки елемента з'єднання”.

Як ви вважаєте, якою є мета нашого уроку (учні визначають мету уроку)?

Ви маєте певний багаж знань, які поняття вивчені раніше вам допоможуть у досягненні мети (хімічний елемент, хімічна формула, відносна атомна та молекулярна маса, частка)?

Перевіримо, чи ви готові до вивчення нового матеріалу. Проведемо естафету між рядами.

Учні записують назви хімічних елементів листочку. Кожен учень записує лише один хімічний знак та передає картку своєму товаришеві. Група перша, що виконала завдання, піднімає руку. Вчитель показує символи знаків хімічних елементів, а учні останні у групі перевіряють правильність виконання завдання (2 бали отримує кожен учень ряду, якщо немає помилок, додатковий бал той ряд, який впорався із завданням першим (якщо немає помилок) та 0 балів учень не знає хімічних символів).

Друге завдання (3 бали) виконуємо індивідуально. Чотири варіанти.

Знайдіть відносну молекулярну масу:

I CO 2

II Na 2 O

III NO 2

IV Na 2 O 2

(учні працюють у зошитах) При правильному вирішенні завдання учень отримує три бали, при допущенні математичної помилки – 1 бал, неправильне рішення - 0 балів. Підраховується загальна кількість балів за два завдання.

Ми повторили необхідні визначення, хімічні елементи, молекулярну масу, а що означає поняття частка? Повторимо поняття, вирішуючи завдання знаходження частки.

(На екрані з'являється слайд із зображенням колби з круглими та квадратними молекулами)

Завдання №1

Яка частка квадратних молекул у колбі? (учні вирішують і порівнюють своє рішення з рішенням запропонованим учителем та зображеним на слайді)

Рішення: всього 7 молекул, квадратних 3. Їхня частка дорівнює 3/7 або 0,4286 або 42,86 %

Завдання № 2

Яка частка площі зеленого прямокутника? (Супроводжується наступним слайдом, із зображенням двох прямокутників. Площа одного дорівнює 10 см 2 , зеленого 2см 2 )

Рішення: 2/10 або 0,2 або 20%.

Завдання №3

Зелена кулька важить 1 кг, червона кулька важить 10 кг (слайд із зображенням червоних та зелених кульок у ящику та вирішенням завдання). Яка частка зелених кульок у ящику?

Рішення: кожна зелена кулька важить 1кг, а всього їх дві, значить у сумі 2 кг зелених кульок. Загальна маса кульок 12 кг, отже, 2/12 або 0,1667 або 16,67.

Всі учні, що активно беруть участь у вирішенні завдань, додають собі 1 бал.

Слова вчителя: ( демонстрація наступногослайда із зображенням схеми молекули води) Розглянемо молекулу води. Масу цих кульок можна знайти у таблиці хімічних елементів Д.И.Менделеева. І чи так масова частка кисню? Спробуйте вирішити завдання самостійно, ознайомтеся з алгоритмом розв'язання задач. Хто не впорався? Учні можуть отримати допомогу вчителя чи однокласника. Рішення перевіряється на заздалегідь підготовленому слайді.

Учні, які самостійно впоралися із завданням, отримують 2 бали, решта один.

Слова вчителя: На уроці географії ви дослідили основні джерела забруднення води. Назвіть їх. Який висновок ми маємо зробити?

Вчитель загострює увагу до знанні формули знаходження масової частки елемента. Ця формула з'являється на слайді та прочитується учнями.

Слова вчителя : Навіщо людині необхідне знання масової частки?

Уявімо, що кожен із нас має свій металургійний завод. Для отримання заліза потрібно закупити руду. Яку руду вам вигідніше придбати Fe 3 O 4 чи FeO?. Це завдання краще вирішувати парами. Один учень знаходить масову частку заліза в руді Fe 3 O 4, інший FeO і порівнюють масові частки.

Слова вчителя : А чи впливає процес видобутку руди на довкілля? Розмова із учнями.

Слова вчителя: ви впоралися зі складною проблемою. Але в житті ви можете зіткнутися з найважливішими завданнями. Масова частка є одним із способів вираження концентрації, а цей фактор дуже важливий для людської діяльності. Ваші товариші підготували повідомлення, давайте послухаємо.

Повідомлення № 1

Повідомлення № 2

Слова вчителя:

Учні вирішують завдання. Далі вчитель повідомляє про те, що при нагріванні мінералу кіновар виділяється ртуть як пари. На складі 1000м 3 , де знаходилося 100кг кіноварі, сталася пожежа. Оцініть небезпеку ситуації, скориставшись даними попереднього завдання (це завдання вирішується самостійно або за допомогою вчителя, залежно від рівня підготовленості класу). За вирішення цього завдання учні одержують 3 бали.

Слова вчителя: Хлопці, як ви вважаєте, чому я обрала епіграфом на урок слова російського письменника М.Заболоцького? Немає таких людей, до яких знання приходять самі, тільки систематична праця піднімає їх щодня на сходинку вище. Якщо ви сьогодні залишилися незадоволені собою – не засмучуйтесь, попрацюєте вдома самостійно і завтра у вас все вийде. Поставте собі оцінку "5" якщо ви набрали 9 балів і більше, "4" - 7-8 балів, "3" - 5-6 балів, якщо ви набрали менше ніж 5 балів оцінку отримаємо на наступному уроці.

Повідомлення № 1

Вуглекислий газ-газ безбарвний з кислуватим запахом та смаком, використовується у харчовій промисловості для виробництва цукру, лимонаду. Бере участь у процесі фотосинтезу. Але якщо у повітрі його частка більша за 2,5 %, то він викликає отруєння організму і може призвести до смерті. Підвищення вмісту вуглекислого газу атмосфері понад 0,03% може призвести до підвищення температури нашій планеті, тобто. до глобальних змін.

Повідомлення № 2

Ртуть - високотоксичний метал, що вражає кровотворну, центральну нервову систему, нирки. В організмі ртутні сполуки проникають у різні органи та тканини, але найбільше їх виявляють у крові, печінці, нирках, головному мозку. Пари ртуті мають властивість поступово поширюватися по всьому об'єму, накопичуючись тканинами. Якщо у невеликій кімнаті (2м 3 ) її парів буде 0,02 мг, то шкода здоров'ю людини буде велика.

Завдання №1

Яка частка квадратних молекул у колбі?

Завдання № 2

Яка частка площі зеленого прямокутника? Площа одного дорівнює 10 см 2, зеленого 2см 2

Завдання №3

Зелена кулька важить 1 кг, червона кулька важить 10 кг Яка частка зелених кульок у ящику?

Завдання № 4

У природі є мінерал кіновар. Визначте масову частку ртуті у кіноварі (HgS).


Знаючи хімічну формулу, можна обчислити масову частку хімічних елементів у речовині. елемента речовини позначається грецьк. літерою «омега» - Е/В і розраховується за формулою:

де k - Число атомів цього елемента в молекулі.

Яка масова частка водню та кисню у воді (Н2О)?

Рішення:

M r (Н 2 О) = 2 * А r (Н) + 1 * А r (О) = 2 * 1 + 1 * 16 = 18

2) Обчислюємо масову частку водню у воді:

3) Обчислюємо масову частку кисню у питній воді. Оскільки до складу води входять атоми лише двох хімічних елементів, масова частка кисню дорівнюватиме:

Рис. 1. Оформлення розв'язання задачі 1

Розрахуйте масову частку елементів у речовині H 3 PO 4 .

1) Обчислюємо відносну молекулярну масу речовини:

M r (Н 3 РО 4) = 3 * А r (Н) + 1 * А r (Р) + 4 * А r (О) = 3 * 1 + 1 * 31 + 4 * 16 = 98

2) Обчислюємо масову частку водню в речовині:

3) Обчислюємо масову частку фосфору в речовині:

4) Обчислюємо масову частку кисню у речовині:

1. Збірник завдань та вправ з хімії: 8-й клас: до підручника П.А. Оржековського та ін. «Хімія, 8 клас»/П.А. Оржековський, Н.А. Тітов, Ф.Ф. Гегелі. - М: АСТ: Астрель, 2006.

2. Ушакова О.В. Робочий зошит з хімії: 8 кл.: до підручника П.А. Оржековського та ін. «Хімія. 8 клас»/О.В. Ушакова, П.І. Беспалов, П.А. Оржеківський; під. ред. проф. П.А. Оржековського - М: АСТ: Астрель: Профіздат, 2006. (с.34-36)

3. Хімія: 8-й клас: навч. для загальнообр. установ/П.А. Оржековський, Л.М. Мещерякова, Л.С. Понтак. М.: АСТ: Астрель, 2005. (§ 15)

4. Енциклопедія для дітей. Том 17. Хімія/Голов. ред.В.А. Володін, вед. наук. ред. І. Леєнсон. - М: Аванта +, 2003.

1. Єдина колекція цифрових освітніх ресурсів ().

2. Електронна версія журналу "Хімія і життя" ().

4. Відеоурок на тему «Масова частка хімічного елемента в речовині» ().

Домашнє завдання

1. с.78 № 2з підручника «Хімія: 8-й клас» (П.А. Оржековський, Л.М. Мещерякова, Л.С. Понтак. М.: АСТ: Астрель, 2005).

2. с. 34-36 № 3,5з Робочого зошита з хімії: 8-й кл.: до підручника П.А. Оржековського та ін. «Хімія. 8 клас»/О.В. Ушакова, П.І. Беспалов, П.А. Оржеківський; під. ред. проф. П.А. Оржековського – М.: АСТ: Астрель: Профіздат, 2006.