Біографії Характеристики Аналіз

Урок соляна кислота та її солі. Відкритий урок з хімії на тему "Соляна кислота та її солі" (9 клас)

Розробка уроків (конспекти уроків)

Основне Загальна освіта

Лінія УМКО. С. Габрієляна. Хімія (8-9)

Увага! Адміністрація сайту rosuchebnik.ru не несе відповідальності за зміст методичних розробок, і навіть за відповідність розробки ФГОС.

УМК“Хімія. 9 клас» О. С. Габрієляна.

Тип уроку:комбінований.

Цілі:

а) пізнавальна -формувати вміння характеризувати властивості сірчаної кислоти у світлі теорії електролітичної дисоціації, окисно-відновних реакцій, підтверджувати відповідними рівняннями хімічних реакцій;

б) розвиваюча –ускладнення смислової функціїмови, здатність аналізувати, узагальнювати, порівнювати;

в) що виховує -толерантне ставлення до висловлювань інших, дисциплінованість та зібраність.

Завдання:

  • конкретизувати загальні знанняучнів про властивості кислот у світлі теорії електролітичної дисоціації (ТЕД) на прикладі розведеної сірчаної кислоти;
  • конкретизувати знання учнів про окисних властивостяхкислот на прикладі концентрованої сірчаної кислоти;
  • показати народногосподарське значення цієї кислоти та її солей.

Обладнання та матеріали:сірчана кислота (розведена та концентрована), для концентрованої кислотинеобхідна піпетка або скляна трубочка, гранули цинку, мідний дріт, розчин гідроксиду натрію, розчин карбонату натрію, розчин хлориду барію, цукрова пудра, лучинка, лист білого картону, пробірки, ексикатор, фільтрувальний папір, пальник, сухе пальне, сірники; комп'ютер, проектор, екран, комп'ютерна презентація; на учнівських столахрозкладені періодична система хімічних елементівД.І. Менделєєва та «Таблиця розчинності кислот, основ і солей у воді», а також схема «Взаємодія концентрованої сірчаної кислоти з металами».

Використані джерела:

  • Настільна книга вчителя. Хімія. 9 клас. Габрієлян О.С., Остроумов І.Г,
  • Хімія. 9 клас. Підручник Габрієлян О.С.

Хід уроку

Попередня підготовка:на дошці попередньо вчителем написані завдання:

1) Здійсніть ланцюжок перетворень:

2) Обчисліть об'єм повітря, яке необхідне для спалювання 320 мг сірки.

3) Напишіть молекулярні рівнянняхімічних реакцій, що характеризують властивості соляної кислоти

I. Організаційний момент

  • привітання;
  • підготовка учнів до уроку;
  • відмітка відсутніх у класному журналі;
  • обов'язкове розміщення сумок на гачки на партах (звільнення проходу між рядами).

ІІ. Етап перевірки виконання домашнього завдання

(Вчитель викликає одного учня до дошки ще на перерві, перевіряє виконання домашнього завдання та просить учня написати правильне рішенняна дошці.)

Вчитель:Хлопці, на будинок було поставлено завдання. На дошці нам написали правильне рішення домашнього завдання, повірте зі своїм виконанням та записами. Підніміть, будь ласка, руку ті, у кого рішення та записи збігаються з написаним на дошці. А тепер ті, хто має неточності? Хто не виконав домашнє завдання, підніміть, будь ласка, руку. Під час зміни підійдіть до вчителя і поясніть причину. (Вчитель обов'язково фіксує прізвища тих, хто не виконав домашнє завдання та на зміні з'ясовує причини, робить відповідні записи у щоденниках.)

ІІІ. Етап підготовки учнів до засвоєння нового матеріалу

1. Опитування учнів біля дошки

Вчитель:Хлопці, ми з вами вже багато маємо інформації про властивості сірковмісних речовин, способи їх отримання. Давайте разом згадаємо основні моменти, а для цього виконаємо завдання, написані на дошці. (Учитель спочатку зачитує завдання, написані на дошці, а потім за бажанням викликає трьох учнів.)

1.1. Один учень виконує завдання «Здійсніть ланцюжок перетворень:

1.2. Другий учень вирішує задачу « Обчисліть об'єм повітря, яке необхідне для спалювання 320 мг сірки»

1.3. Третій учень виконує завдання «Напишіть молекулярні рівняння хімічних реакцій, що характеризують властивості соляної кислоти»

2. Актуалізація знань як бесіди

(У той час, як учні виконують завдання на дошці, вчитель проводить бесіду з учнями.)

Розмова з класом: (Учитель попереджає, що за необхідності учні можуть робити записи у робочих зошитах.)

– Вкажіть розташування хімічного елемента сірки у Періодичній системі хімічних елементів;

– Розрахуйте число елементарних частинокв атомі сірки (кількість протонів, електронів і нейтронів);

– Напишіть та прочитайте електронну формулуатома сірки;

– Вкажіть, які ступені окислення може виявляти сірка у складних речовинах;

– Наведіть приклади сполук сірки, де вона виявляє ступені окислення 0, –2, +2, +4, +6;

– Складіть формули оксидів сірки та вкажіть характер цих оксидів сірки;

– Складіть формули відповідних гідроксидів та вкажіть характер цих гідроксидів;

– Перерахуйте, з якими класами неорганічних сполукбуде реагувати сірчиста та сірчана кислоти.

3. Перевірка виконаних завдань учнями біля дошки

Вчитель просить прокоментувати виконані завдання, за потреби робить зауваження, вголос називає оцінку кожного учня з невеликим коментарем.

4. Тема, цілі та завдання

Вчитель за допомогою учнів формулює мету уроку: «Вивчити особливості хімічних властивостей сірчаної кислоти різної концентрації».

IV. Етап засвоєння нового матеріалу

1. Властивості розведеної сірчаної кислоти

Вчитель, використовуючи слайд №2 комп'ютерної презентації, знайомить учнів з фізичними властивостями концентрованої кислоти та демонструє її у склянці та пробірці, для порівняння демонструє розчин сірчаної кислоти.

Це типові властивості кислот, які характерні для розбавленої сірчаної кислоти. Вчитель просить хлопців записати рівняння реакцій H 2 SO 4 (розб.) у молекулярному вигляді:

  • з металами до (Н 2), наприклад Zn, (слайд №5)
  • з оксидами металів (основними та амфотерними), наприклад з MgO та ZnO (слайд №6);
  • з основами, наприклад NaOH, залежно від співвідношення кількості речовини сірчаної кислоти і основи, можуть утворюватися різні солі (слайд №7,8)
  • із солями, наприклад з Ca 3 (PO 4) 2 (слайд №9)

(У той момент, коли учні списують рівняння з дошки, вчитель проводить демонстраційні хімічні досліди, що підтверджують типові Хімічні властивостірозведеної сірчаної кислоти.)

Учні, з метою економії часу, спостерігають за демонстрацією дослідів, які проводять учитель.

2. Фізкультхвилинка

Вчитель проводить з учнями невелику фізкультхвилинку.

3. Властивості концентрованої сірчаної кислоти (слайд №10).

Вчитель демонструє такі досліди:

  • розведення концентрованої сірчаної кислоти (необхідно повторити відповідне правило: "кислота ллється у воду");
  • гігроскопічні властивості H 2 SO 4 (концентрованої) (слайд №11):
  • обвуглювання лучинки, паперу, цукрової пудри (демонстрація досвіду);
  • застосування в ексикаторі для осушення речовин;
  • взаємодія концентрованої сірчаної кислоти (слайд №12) з металами, пояснює вчитель, зовсім відрізняється від реакції з ними розведеної кислоти.

Очевидно, через те, що вона містить дуже мало води (наприклад, концентрована лабораторна кислота всього 2%), окислювачами будуть не катіони Н + (їх немає в такому «розчині» кислоти), а самі молекули сірчаної кислоти (точніше, S +6 , що входить до її складу). Тому H 2 SO 4 (концентрована) окислює багато металів, незалежно від їх положення в ряді напруг, при цьому утворюючи не Н 2 а відновлюючись до S, SO 2 або H 2 S в залежності від металу та умов реакції.

Демонструється взаємодія H 2 SO 4 (концентрованої) з міддю при нагріванні і розбирається з погляду ОВР (для цього вчитель викликає одного учня до дошки, який методом електронного балансу розставляє коефіцієнти цього рівняння реакції):

Cu 0 + 2H 2 S + 6O 4 = Cu + 2SO 4 + S + 4O 2 + 2H 2 O

Вчитель повинен підкреслити, що H 2 SO 4 (концентрована) не реагує з деякими металами при звичайних умовах(стандартних), наприклад, із залізом, алюмінієм, хромом, золотом. Тому її можна зберігати у залізній тарі, перевозити у сталевих цистернах.

Вчитель:Для того, щоб визначити в якому випадку якусь речовину S, SO 2 або H 2 S писати, треба скористатися підказкою у вигляді схеми, яка знаходиться на вашому столі у вигляді роздаткового матеріалу, а також на слайді №13, спишіть її, будь ласка, у свій робочий зошит.

Вчитель:Діти, будь ласка, вдома напишіть рівняння хімічних реакцій взаємодії концентрованої сірчаної кислоти з натрієм та сріблом, розставте коефіцієнти методом електронного балансу

4. Солі сірчаної кислоти

Як двоосновна кислота, H 2 SO 4 в розчині дисоціює ступінчасто:

H 2 SO 4 = H + + HSO 4 – (1 ступінь)

HSO 4 - = H + + SO 4 2 - (2 ступінь)

Сірчана кислота утворює два ряди солей:

  • кислі, або гідросульфати, наприклад, NaHSO 4 ,
  • середні (нормальні), або сульфати, наприклад, Na 2 SO 4 .

Всі гідросульфати та більшість сульфатів добре розчиняються у воді.

5. Якісна реакція на сульфат-іон (слайд №14)

Вчитель просить учнів дати визначення поняття якісна реакція», назвати реагенти на хлорид-іон і, використовуючи «Таблицю розчинності кислот, основ та солей у воді», визначити, які іони можуть бути використані для проведення якісної реакції на сульфат-іон. Потім дає пояснення чому саме іон барію, а не інші, запропоновані учнями, проводить демонстраційний досвід.

Тому реактивом на сульфат-іон є іон барію:

Ba +2 + SO 4 2– = BaSO 4

(Якщо дозволить час, то можна розповісти про представників солей, згадати кристалогідрати, показати зразки природних матеріалів, гіпсування тощо).

Вчитель:Діти, будинки, будь ласка, за наведеним скороченим іонним рівнянням відновіть повне іонне та молекулярне рівняння.

6. Застосування сірчаної кислоти

Вчитель, використовуючи слайд №15, коротко знайомить учнів з областями застосування сірчаної кислоти, її значенням у народному господарствіта виробництва.

V. Етап закріплення нових знань

– Перерахуйте, з якими класами неорганічних речовин може реагувати розбавлена ​​сірчана кислота.

– Яка умова має виконуватися, щоб при взаємодії сірчаної кислоти та основи була отримана кисла сіль?

– Назвіть, на які іони дисоціюють у розчині нормальні та кислі солісірчаної кислоти.

– Назвіть, які продукти реакції утворюються при взаємодії розбавленої сірчаної кислоти з металами.

– Назвіть, які продукти реакції можуть утворитися під час взаємодії концентрованої сірчаної кислоти з металами.

– Визначте та назвіть, які речовини утворюватимуться при взаємодії концентрованої сірчаної кислоти з:

  • кальцієм,
  • ртуттю,
  • залізом (реакція не йде),
  • барієм,
  • алюмінієм,
  • сріблом.

– Назвіть метали, з якими за стандартних умов не реагуватиме концентрована сірчана кислота.

– Назвіть іон, який використовується для визначення присутності сульфат-іону у запропонованому розчині.

VI. Етап інформування учнів про домашнє завдання

Вчитель:Хлопці, на завершення нашого уроку ще раз подивіться на екран, де в Наразізнаходиться слайд про домашнє завдання, і перевірте, чи все завдання було зафіксовано у ваших робочих зошитах. Якщо є конкретні питанняза завданнями, то ставте. Зверніть увагу на те, що вказано завдання з підручника. (Слайд №16)

(На завершення уроку вчитель нагадує, що учні, які не виконали домашнє завдання на цей урок, повинні підійти на зміні)

VII. Етап підбиття підсумків уроку

Вчитель підбиває підсумки уроку, називає оцінки учнів, які відповідали біля дошки; відзначає найактивніших і найпасивніших учнів; дякує за урок.

Республіка Крим

Білогірський район

Муніципальне казенне загальноосвітня установа

«Литвиненківська середня школа»

Урок хімії у 9 класі

Тема: Соляна кислотата її солі

Урок орієнтований на підручник Рудзітіс Г.Є., Фельдман Ф.Г. Хімія. 9 клас. Москва, Просвітництво, 2014

Вчитель Риженкова В.В.

Литвиненкове 2016

Цілі уроку.

Навчальна мета : узагальнити знання про властивості кислот на прикладі соляної кислоти, вивчити специфічні властивості соляної кислоти та її солей; розглянути отримання соляної кислоти в лабораторії та в промисловості, значення соляної кислоти та її солей.

Розвиваюча мета : розвивати вміння аналізувати інформацію, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між явищами; розвивати навички вирішення розрахункових задач з хімії, складання рівнянь хімічних реакцій у молекулярному, іонному вигляді, навички експериментальної роботи.

Виховна мета : виховувати культуру здоров'я; відповідальне ставлення до предмета.

Устаткування : комп'ютер, ноутбуки, проектор, лабораторний штатив, демонстраційні пробірки, Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, Ряд активності металів, таблиця розчинності кислот, солей та основ.

Реактиви Осі: вода, соляна кислота, розчини хлориду натрію, сульфату натрію, азотної кислоти, нітрату срібла, розчин лакмусу.

Базові поняттята терміни : довжина зв'язку, полярність зв'язку, електроліти, дисоціація, кислоти, солі, окислювач, відновник, якісна реакція.

Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу

Методи навчання : словесні, наочні, частково – пошукові, інтерактивні (« Мозковий штурм», «Робота у групах»), метод мотивації навчання, метод тестового контролю.

Структура уроку

I.Організаційний етап - 2 хв

II.Актуалізація опорних знань-5 хв

III.Вивчення нового матеріалу -25 хв

1. Вивчення фізичних властивостей соляної кислоти (перша група)

2.Отримання соляної кислоти в лабораторії та в промисловості (друга група)

3.Хімічні властивості соляної кислоти загальні всім кислот (третя група)

4. Специфічні властивості соляної кислоти та її солей (четверта група)

5.Значення та застосування соляної кислоти та її солей (п'ята група)

IV.Закріплення знань та вмінь – 10 хв

V.Домашнє завдання- 2 хв

VI.Підведення підсумків уроку – 1 хв

Хід уроку

I . Організаційний етап

Вітання. Діагностика емоційного стану учнів. Інтерактивна технологія "Смайлик". На полях робочого зошитанамалювати смайлик, що відображає своє емоційний стан. У випадку, коли більшість учнів мають погане емоційне самопочуття, слід поговорити з хлопцями, намагаючись змінити їхній настрій та налаштувати їх на роботу.

Повідомлення теми та мети уроку (слайд 1).

Пояснення вчителя, як працювати з картками «Рейтинг учня на уроці»для самооцінки знань (Додаток №1)

II .Актуалізація опорних знань

Евристична розмова

1.Як змінюється радіус атома у елементів VII-А групи у межах групи зверху донизу?

2.Назвіть формули летких водневих сполукелементів VII-А групи

3. Що являють собою водні розчинилетких водневих сполук елементів VII-А групи? (Кислоти)

4. Чи є ці кислоти електролітами і чому?

5. Як змінюється сила галогеноводородних кислот як електролітів у ряду

HFHClHBrHI? (Підсилюються кислотні властивості, Оскільки зростає довжина зв'язку). Слайд 2

6. Які правила техніки безпеки ми повинні знати під час роботи з кислотами? (Інструктаж з ТБ: соляна кислота при необережному поводженні може стати причиною хімічного опіку)

Мотивація

Вчитель каже, що програмою передбачено вивчення властивостей соляної кислоти.

Постановка проблемного питання: «Чому з усіх галогеноводородних кислот ми вивчаємо соляну кислоту?»

Передбачені відповіді учнів:

Менш небезпечна речовина;

Більш доступне;

Має більше значеннядля людини.

Зв'язок із біологією. Згадати біологічну рольсоляної кислоти (біологія 8 клас). Соляна кислота входить до складу шлункового соку, активізує фермент пепсин, що розщеплює білки. Нестача кислоти призводить до порушення травлення. Надлишок кислоти (підвищена кислотність) викликає печію, роз'їдає стінки стравоходу та шлунка.

Вчитель розповідає про шкоду самолікування, наприклад, вживання «шипучки» (розчину соди) від печії. Досвід: Взаємодія соди та альмагелю з кислотою.

У медицині 0,3-0,5% розчин соляної кислоти з ферментом пепсином призначають пацієнтам із недостатньою кислотністю.

III . Вивчення нового матеріалу

Учбова діяльністьорганізовується за інтерактивною технологією колективно – групового навчання"Робота в парах".

Вчитель пропонує хлопцям самостійно об'єднатися о п'ятій дослідницьких груп. Завдання груп – оволодіти знаннями лише на рівні, необхідному обмінюватися цією інформацією з іншими. Час виконання – сім хвилин. Кожна група повідомляє свою частину інформації протягом 3-4 хв.

Завдання для роботи у групах

I група : Визначте в якій із двох виданих вам пробірок знаходиться соляна кислота, а в якій вода. Опишіть Фізичні властивостірозведеної та концентрованої соляної кислоти за допомогою своїх спостережень та даних підручника, с.56.
II група : прочитайте статтю підручника (с.56, рис.13) та вивчіть способи отримання соляної кислоти в лабораторії та в промисловості. Складіть рівняння відповідних реакцій. Який обсяг водню знадобиться для отримання 10 літрів хлороводню.

III група : досліджуйте хімічні властивості кислот на прикладі соляної кислоти Виконайте упр.2 на стор.58 підручника. Складіть схему, що відображає хімічні властивості соляної кислоти, спільні з іншими кислотами

IV група : Вивчіть специфічні властивості соляної кислоти та її солей.

а) взаємодія соляної кислоти та її солей з нітратом срібла(I)-якісна реакція на хлорид - іони. Вивчіть матеріал підручника сторінка 57, таблиця 9 «Специфічні властивості соляної кислоти» та розділ! Важлива інформація стор.57. Проведіть лабораторний досвід«Розпізнавання соляної кислоти та її солей», складіть рівняння відповідних хімічних реакцій та опишіть ознаки реакцій. На підставі спостережень зробіть висновок. Скористайтеся Інструкцією з досвіду. (Додаток №2) або стор.60 підручника.

б) взаємодія з окислювачами. Вивчіть матеріал підручника на стор.57 таблиця 9.Складіть рівняння окислювально – відновлювальної реакціїза допомогою методу електронного балансу, використовуючи алгоритм, наведений у параграфі 1 на стор.6.K 2 Cr 2 O 7 + HClCl 2 + CrCl 3 +…+…

V група : Вивчіть застосування соляної кислоти та її солей. Підготуйте презентацію. Слайди 3-4.

Передбачені відповіді учнів.

Iгрупа : Розпізнаємо соляну кислоту універсальним індикаторним папірцем. У пробірці з кислотою вона рожева, отже, в розчині соляної кислоти є катіони водню – Н + що характерно для всіх кислот.

Вчитель : Соляна кислота - сильний електроліт. Ступінь її дисоціації у розведених розчинах сягає 90%. Рівняння дисоціації НСl→ Н + +Сl - (хлорид -іон).Солі - хлориди.

Учні: Хлороводнева кислота – це безбарвна, летюча рідина. Технічна кислота жовтого кольору через домішки хлору чи заліза. При температурі 20 0 Можна отримати соляну кислоту з масовою часткою хлороводню 37-38%. При 0 0 З 1 об'ємом води розчиняється 507 об'ємів HCl, це відповідає концентрації 45%. У вологому повітрі концентрована соляна кислота сильно димить, т.к. з неї виділяється хлороводень. Відчувається різкий запах.

II група : У лабораторії соляну кислоту отримують при взаємодії кухонної солі з концентрованою сірчаною кислотою (2:1)

NaCl(Крист.)+H 2 SO 4 (Конц.) =NaHSO 4 + HClпри температурі 150 0 З

надлишок гідросульфат

натрію

Одержання соляної кислоти у такий спосіб розробили ще алхіміки.

При надлишку солі та температурі 550 0 З:

2NaCl+H 2 SO 4 =Na 2 SO 4 +2HCl

Пояснення за малюнком 13 сторінка 56 або закладка в інтернеті (відео досліди). Слайди 8-9.

Отримання в промисловості: спалювання водню в хлорі та розчинення продукту реакції у воді.

H 2 + Cl 2 =2 HCl

1л Н 2 ____ 2лНСl Х = 5л (Н 2 )

ХЛН 2 -10лНСl

III група :

З якими з цих речовин реагуватиме соляна кислота? Складіть рівняння відповідних реакцій, одне з них розпишіть у іонному вигляді.

HCl

Zn Cu Al CaO SiO2 Fe2 O3 NaOH Al(OH)3 Fe 2 (SO 4 ) 3 CaCO3 Fe(NO3 ) 3

1.Zn+HCl= ZnCl 2 +H 2

2. Al+6HCl=2AlCl 3 + 3H 2

3. CaO+2HCl=CaCl 2 +H 2 O

4. Fe 2 O 3 +6 HCl=2FeCl 3 +3H 2 O

5. NaOH + HCl = NaCl + H 2 O

6. Al (OH) 3 +3HCl=AlCl 3 +3H 2 O

7. CaCO 3 +2HCl=CaCl 2 +CO 2 +H 2 O

Учні узагальнюють матеріал як схеми чи таблиці (слайд 5).Висновок: соляна кислота виявляє хімічні властивості, типові класу кислот.

IV група

а) Учні розповідають про результати досліду, записують рівняння хімічних реакцій. Взаємодія з нітратом срібла (нітрат срібла – реактив на соляну кислоту та її солі); у трьох пробірках спостерігали утворення білого сирного осаду, який не розчиняється ні у воді, ні в кислотах:

HCl+AgNO 3 =AgCl↓+HNO 3

NaCl+AgNO 3 = AgCl↓+NaNO 3

CaCl 2 +2 AgNO 3 =2 AgCl↓+Ca(NO 3 ) 2

Формулюють висновок: взаємодія соляної кислоти та її солей з нітратом срібла (I) – якісна реакція на хлорид – іони:

Ag + + Cl - = AgCl

Вчитель: розпізнати інші галогеніди (броміди, іодиди) можна також за допомогою катіонів срібла (Додаток 2 «Визначення іонів», стор.202-203 підручника).

Відео досвід "Розпізнавання галогенідів" (знаходять по закладці в інтернеті).

б) взаємодія з окислювачами

K 2 Cr 2 O 7 +14 HCl=3 Cl 2 +2 CrCl 3 +2 KCl+7 H 2 O

Cr +6 +3 eCr +3 2 відновлення, окислювач

2 Cl - 2 eCl 2 0 3 окислення, відновник

V група : Соляну кислоту застосовують для одержання хлоридів, водню; у шкіряній промисловості для обробки шкіри; у медицині; при гідролізі деревини; для травлення сталі, тобто. очищення поверхні від продуктів корозії перед покриттям шаром захисного металу (нікелювання, хромування), інакше метал до поверхні сталі не пристане. У харчової промисловостісоляна кислота використовується як харчова добавкаЕ-507 як регулятор кислотності.

Презентація «Застосування хлоридів»

IV. Закріплення знань та вмінь учнів

Завдання : Який обсяг хлору виділиться при взаємодії 29,4 г дихромату калію з надлишком соляної кислоти.

Мr (K 2 Cr 2 O 7 ) = 294 а.е.м

. М (K 2 Cr 2 O 7 ) = 294г/моль

29,4г х

K 2 Cr 2 O 7 +14 HCl=3 Cl 2 +2 CrCl 3 +2 KCl+7 H 2 O

294г 3моль

Х = 0,3 моль V = 0,3 моль . 22,4 л/моль = 67,2 л

Відповідь: 67,2 л хлору

Тестування.

1. Речовини, з якими не реагує соляна кислота, - це

А хромУ оксид вуглецю(IV)

Б сульфат натріюГ гідроксид заліза(III)

2.Реагент для визначення хлорид – іонів у розчині – це

А нітрат баріюУ хлорид барію

Б нітрат сріблаГ хлорид срібла

3.Соляна кислота - це

А сильний електролітБ слабкий електроліт

4. Пара іонів, яка може одночасно знаходитися в розчині – це

А H + іSiO 3 2- У H + іSO 4 2-

Б Сі 2+ та ВІН - Г Ag + і Cl -

Код:1-В, 2-Б, 3-А, 4-В

V. Домашнє завдання: Вивчити Практичну роботу №3 у параграфі 11, стор.59-60

VI. Учні підбивають підсумки своєї роботи, заповнюють рейтингові картки та повідомляють бали вчителю. Вчитель переводить бали у позначки. Дякує за роботу на уроці. Можна перевірити емоційний стан хлопців (смайлик).

Додаток №1

10

5.Пошукова робота (реферати, презентації і т.д.)

6.Тестування

Підсумок

50/оцінка5

Додаток №2

Інструкція з проведення лабораторного досвіду « Розпізнавання соляної кислоти та її солей»

Пам'ятайте! Соляна кислота їдка речовина!

В одну пробірку налийте 1-2 мл розведеної соляної кислоти, в другу - стільки ж розчину натрію хлориду, а в третю - розчин хлориду кальцію. До всіх пробірок додайте по кілька крапель розчину нітрату срібла(I). Перевірте, чи розчиняється осад, що випав, в концентрованій азотній кислоті.

Напишіть рівняння проведених реакцій та дайте відповідь на питання, що є реактивом на соляну кислоту та її солі.

Урок хімії у 9 класі

Тема: «Соляна кислота та її солі».

Ціль:вивчити хімічні властивості соляної кислоти, та розглянути галузі застосування даної кислоти.

Завдання:

Освітня - у процесі дослідження вивчити хімічні властивості соляної кислоти та познайомитися з якісною реакцією на хлорид іон.

Розвиваюча- розвивати подальші вміння складати рівняння хімічних реакцій; вчити порівнювати, узагальнювати, аналізувати та робити висновки.

Виховна- розвивати пізнавальну діяльністьчерез експеримент.

Обладнання та реактиви: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, штатив із пробірками, соляна кислота, гідроксид натрію, нітрат срібла, синій лакмус, метилоранж, фенолфталеїн.

Прийом активізації розумової діяльностіучнів:

1. Аналіз навчальної інформації.

2. Розкриття міжпредметних зв'язківміж хімією, фізикою, біологією

3. Висунення гіпотез.

4. Аналіз та складання узагальнюючих висновків.

Структура уроку.

1. Організаційний етап.

2. Актуалізація опорних знань.

3. Вивчення нового матеріалу.

1. Постановка навчального завдання. Цілепокладання.

2. "Відкриття" дітьми нового знання.

3. Вивчення способів отримання та властивостей соляної кислоти.

4. Фізкультхвилинка.

5. Лабораторний досвід №2

4. Узагальнення та систематизація знань.

5. Домашнє завдання.

6. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Хід уроку.

1. Організаційний етап.

2. Актуалізація опорних знань.

Вітання учнів, створення емоційного настроюта мотивації на вивчення нового матеріалу. Минулого уроку ми з вами познайомилися з газоподібною речовиною- хлороводнем.

1.Яка формула хлороводню?

2.Як одержують хлороводень? Написати рівняння хімічних реакцій.

3. Які властивості та застосування хлороводню?

4. Що утворюється, якщо розчинити хлороводень у воді?

3. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель. Дійсно, при розчиненні у воді хлороводню утворюється соляна кислота.І, отже,тема нашого уроку «Соляна кислота та її властивості». Давайте разом з вами визначимо цілі нашого уроку. Девізом нашого уроку будуть слова Ґете:"Просто знати - ще не все, знання потрібно вміти використовувати".

Ви повинні будете показати, як вмієте використовувати свої знання у різних ситуаціях. Спочатку згадаємо, що ми знаємо про кислоти. Отже, перше питання:

1) Що таке кислота?

2) З курсу біології згадайте, де міститься соляна кислота в організмі людини?

3) Які кислоти смакують?

4) Як із кислотами потрібно працювати?

Вчитель. Почнемо знайомство із соляною кислотою з вивчення способів її отримання.

Одержання соляної кислоти:

1.В промисловості отримують спалюванням водню в хлорі та розчиненням продукту реакції у воді.

2.В лабораторії H2SO4 +2NaCl →2HCl + Na2SO4

Фізичні властивості:

Концентрована соляна кислота ( масова часткахлороводню становить 37%) - це безбарвний розчин, що сильно димить у вологому повітрі, з різким запахом внаслідок виділення хлороводню. (Слайд.3 відео досвіду "Властивості димлячої соляної кислоти")

Цей газ легко розчиняється у воді: до 450 об'ємів хлороводню - в одному обсязі води. У пробірці утворюється соляна кислота – розчин хлороводню у воді.

Хімічні властивості:

1) Зміна забарвлення індикатора (лакмус – червоний)

2) Взаємодіє з металами (якщо метал перебуває у ряду, складеному Н.Н.Бекетовым, до водню, то виділяється водень і утворюється сіль.

Виняток HNO3 (виділяються інші гази)

Mg + 2HCl → MgCl2 + H2

2 Al + 6 HCl → 2 AlCl 3 + 3 H 2

Cu + HCl →

3) Взаємодіє з основними та амфотерними оксидами:

MgO + 2HCl → MgCl2 + H2O

ZnO + 2 HCl → ZnCl2 + H2O

4) Взаємодіє з основами:

HCl + KOH → KCl + H2O

3 HCl + Al (OH )3 → AlCl 3 + 3 H 2 O

5) Взаємодіє з солями (відповідно до низки кислот, кожна попередня кислота може витіснити із солі наступну), утворюється інша кислота та інша сіль.

CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + H2O + CO2

6) Взаємодіє з окислювачами (MnO2, KMO4, KClO3)

6HCl + KClO3 = KCl + 3H2O + 3Cl2

7) Взаємодіє з нітратом срібла, випадає осад білого кольоруякий не розчиняється ні у воді, ні в кислотах.

HCl + AgNO3 → AgCl↓ + HNO3

Нітрат срібла є реактивом на соляну кислоту та її солі тобто. використовується як якісна реакція, для розпізнавання хлорид-іонів.

Лабораторний досвід №2.(учні виконують лабораторний досвід, знайомлячись із якісною реакцією на хлорид-іони)

Тема. Якісні реакції на соляну кислоту та її солі.

Хід роботи.

Інструктаж з техніки безпеки.

У пробірки з розчином соляної кислоти і натрію хлориду додати кілька крапель розчину нітрату срібла AgNO3 (якісна реакція на іон хлору Cl-). Що спостерігаєте? Написати рівняння реакцій у молекулярному та іонному вигляді.

Рівняння реакцій: HCl + AgNO3 =

NaCl + AgNO3 =

Наприкінці роботи учні записують висновок.

Застосування соляної кислоти та її солей:

Соляна кислота входить до складу шлункового соку та сприяє перетравленню білкової їжі у людини та тварин.

Хлороводень та соляна кислота використовуються для виробництва ліків, барвників, розчинників, пластмас.

Застосування основних солей соляної кислоти:

KCl - добриво, використовується також у скляній та хімічної промисловості.

HgCl2 – сулема – отрута, використовується для дезінфекції в медицині, для протруювання насіння у сільському господарстві.

NaCl - кухонна сіль- сировина для соляної кислоти, гідроксиду натрію, водню, хлору, хлорного вапна, соди. Застосовується в шкіряній та миловарній промисловості, у кулінарії та консервуванні.

ZnCl2 – для просочення деревини проти гниття, в медицині, при паянні.

AgCl - застосовується в чорно-білій фотографії, так як має світлочутливість - розкладається на світлі з утворенням вільного срібла: 2AgCl => 2Ag + Cl2

4. Узагальнення та систематизація знань.

Завдання для повторення та закріплення

№1. Здійсніть перетворення за схемою:

HF → F2 → FeF3 → Fe(OH)3 → Fe2O3 → FeF3 → F2

№2. Дані речовини:

Ca, Au, Fe(II), ZnO, FeO, LiOH, Fe(OH)3, FeSO4, Na2CO3, Fe(NO3)2

Які із зазначених речовин реагуватимуть із соляною кислотою.

5. Домашнє завдання. §15, упр. №2,3, ТЗ стор.58.

6. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Вчитель : Сьогодні на уроці ми поглибили знання про кислоти, познайомившись докладніше із соляною кислотою. А зараз я хотіла, щоб самі оцінили рівень своїх знань після цього уроку. Поставте «+» поруч із тими висловлюваннями, які ви вважаєте вірними собі.

1) Після уроку став(а) знати більше.

2) Поглибив (а) знання на тему, можу застосувати їх на практиці.

3) На уроці було над чим подумати.

4) На всі питання, що виникають під час уроку, я отримав відповіді.

5) На уроці я працював(а) сумлінно і мети уроку досяг(ла).

Вчитель: Після закінчення роботи прошу підняти руки тих, хто поставив

5 "+"; 4 "+"; 3

Урок у 8 класі на тему: Соляна кислота та її солі.

Мета: вивчити хімічні властивості соляної кислоти, та розглянути сфери застосування даної кислоти.
Завдання:
Освітня – у процесі дослідження вивчити хімічні властивості соляної кислоти та познайомитися з якісною реакцією на хлорид іон.
Розвиваюча – розвивати подальші вміння складати рівняння хімічних реакцій; вчити порівнювати, узагальнювати, аналізувати та робити висновки.
Виховна – розвивати пізнавальну діяльність через експеримент.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Метод навчання: пояснювально-ілюстративний, проблемно-пошуковий, практична роботавикористання ІКТ.
Організаційні форми: бесіда, практична робота, повідомлення учнів.

Обладнання та реактиви: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, штатив із пробірками, соляна кислота, гідроксид натрію, нітрат срібла, мідь, магній, алюміній, синій лакмус, метилоранж, фенолфталеїн.
Прийоми активізації мисленнєвої діяльності учнів:
Аналіз навчальної інформації.
Розкриття міжпредметних зв'язків між хімією, фізикою та біологією.
Висунення гіпотез.
Аналіз та складання узагальнюючих висновків.
Хід уроку.

Вступне слововчителі:
Тема нашого уроку «Соляна кислота та її властивості».
Девізом нашого уроку будуть слова Ґете:
"Просто знати - ще не все, знання потрібно вміти використовувати".
Ви повинні будете показати, як вмієте використовувати свої знання у різних ситуаціях. Спочатку згадаємо, що ми знаємо про кислоти. Отже, перше питання:
Що таке кислота? (Складна речовина, що складається з атомів водню та кислотного залишку).
Скільки атомів водню може бути у кислотах? Як їх класифікують за цією ознакою? (Одно-, дво-, триосновні). Наведіть приклади.
Чим можна замістити водень? Що при цьому виходить? (Металами; солі).
Дайте визначення солей. ( Складні речовини, що складаються з атомів металу та кислотного залишку).
Фізичні властивості:
Концентрована соляна кислота (масова частка хлороводню становить 37%) – це безбарвний розчин, що сильно димить у вологому повітрі, з різким запахом внаслідок виділення хлороводню.
Одержання соляної кислоти:
1.В промисловості отримують спалюванням водню в хлорі та розчиненням продукту реакції у воді.
2.В лабораторії H2SO4 +2NaCl 2HCl + Na2SO4
Цей газ легко розчиняється у воді: до 450 об'ємів хлороводню - в одному обсязі води. У пробірці утворюється соляна кислота – розчин хлороводню у воді.
Хімічні властивості:
1) Зміна забарвлення індикатора (лакмус-червоний)
2) Взаємодіє з металами (якщо метал перебуває у ряду, складеному Н.Н.Бекетовым, до водню, то виділяється водень і утворюється сіль.
Виняток HNO3 (виділяються інші гази)

Mg + 2HCl MgCl2 + H2 2Al + 6HCl 2AlCl3 + 3H2 Cu + HCl

Практична робота
3) Взаємодіє з основними та амфотерними оксидами:

MgO + 2HCl MgCl2 + H2O ZnO + 2 HCl ZnCl2 + H2O

4) Взаємодіє з основами:

HCl + KOH KCl + H2O 3HCl + Al(OH)3 AlCl3 + 3H2O

5) Взаємодіє з солями (відповідно до низки кислот, кожна попередня кислота може витіснити із солі наступну), утворюється інша кислота та інша сіль.
HNO3
H2SO4, HCl, H2SO3, H2CO3, H2S, H2SiO3

·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
H3PO4

CaCO3 + 2HCl CaCl2 + H2O + CO2

6) Взаємодіє з нітратом срібла, випадає осад білого кольору, який розчиняється ні з воді, ні з кислотах.

HCl + AgNO3 AgCl + HNO3

Нітрат срібла є реактивом на соляну кислоту та її солі тобто. використовується як якісна реакція, для розпізнавання хлорид-іонів.
Практична робота

7) Взаємодіє з окислювачами (MnO2, KMO4, KClO3)

6HCl + KClO3 = KCl + 3H2O + 3Cl2
Висновок: у всіх нами вивчених реакціях вийшли хлориди-солі соляної кислоти.

Переходимо до вивчення солей соляної кислоти, які називаються хлоридами.
Солі соляної кислоти-хлориди.
Отримання:
1.Взаємодія металів з хлором.
2Fe + 3Cl2 2FeCl3
2. Взаємодія соляної кислоти із металами.
Mg + 2HCl MgCl2 + H2
3. Взаємодія соляної кислоти з оксидами
CaO + 2HCl CaCl2 + H2O
4.Взаємодія соляної кислоти з гідроксидами
Ba(OH)2 + 2HCl BaCl2 + 2H2O
5. Взаємодія соляної кислоти з деякими солями
Pb(NO3)2 + 2HCl PbCl2 + 2HNO3

Більшість хлоридів розчиняються у воді (за винятком хлоридів срібла, свинцю та одновалентної ртуті).

Застосування соляної кислоти та її солей:

Соляна кислота входить до складу шлункового соку та сприяє перетравленню білкової їжі у людини та тварин.
Хлороводень та соляна кислота використовуються для виробництва ліків, барвників, розчинників, пластмас.
Застосування основних солей соляної кислоти:
KCl - добриво, використовується також у скляній та хімічній промисловості.
HgCl2 – сулема – отрута, використовується для дезінфекції в медицині, для протруювання насіння у сільському господарстві.
NaCl - кухонна сіль - сировина для соляної кислоти, гідроксиду натрію, водню, хлору, хлорного вапна, соди. Застосовується в шкіряній та миловарній промисловості, у кулінарії та консервуванні.
ZnCl2 – для просочення деревини проти гниття, в медицині, при паянні.
AgCl - застосовується в чорно-білій фотографії, так як має світлочутливість - розкладається на світлі з утворенням вільного срібла: 2AgCl => 2Ag + Cl2

Завдання для повторення та закріплення

№1. Здійсніть перетворення за схемою:
HCl Cl2 AlCl3 Al(OH)3 Al2O3 AlCl3 Cl2
№2. Дані речовини:
Zn, Cu, Al, MgO, SiO2, Fe2O3, NaOH, Al(OH)3, Fe2(SO4)3, CaCO3, Fe(NO3)3
Які із зазначених речовин реагуватимуть із соляною кислотою. Складіть рівняння хімічних реакцій
№3. Розв'яжіть завдання:
Яка кількість алюмінію відреагує з надлишком соляної кислоти для отримання 5,6 л водню (н.у.)?

Д/З п. 49, завдання 4-5 стор.169.

Рефлексія
Вчитель (разом з учнями оцінює урок, приймає їхні пропозиції та побажання).
Хлопці, чому кожен із вас навчився на сьогоднішньому уроці?
Чи освоєно вами поняття: «хлориди», «інгібітор», «якісна реакція»?
Що вам сподобалося чи не сподобалося на уроці та чому?
Учні відповідають питання, оцінюють повноту отриманих знань, проводять самооцінку своєї роботи. Виявляють найцікавіші та повноцінні відповіді, обґрунтовують свою точку зору.
Виявляється рівень виконання навчальних цілей.

Залежно від рівня розведення водою, т. е. від концентрації, фізичні властивості азотної кислоти будуть різні.

Безводна свіжоотримана азотна кислота- безбарвна, схожа на воду рідина з їдким запахом, що змішується з водою у будь-яких співвідношеннях. При зберіганні під впливом світла або температури азотна кислота частково розкладається з виділенням оксиду азоту (IV) бурого газу:

4HNO 3 = 4NO 2 + O 2 + 2H 2 O

Через кисень, що виділяється, тліюча лучинка над нагрітою азотною кислотою спалахує. Бурий газ розчиняється в кислоті і забарвлює її в жовтий колір. Речовини, що містять білок, при попаданні на них концентрованої азотної кислоти забарвлюються жовтим. Тому на шкірі рук азотна кислота залишає жовті плями. Щоб цього уникнути, слід працювати з концентрованою азотною кислотою у гумових рукавичках.

Азотна кислота відноситься до сильних неорганічних кислот. Тому для неї характерні всі загальні властивостікислот: зміна забарвлення індикаторів, взаємодія з основними та амфотерними оксидами, основами та солями. Але азотна кислота - ще дуже сильний окисник, тому по-особливому реагує з металами.

Характер взаємодії азотної кислоти із металами досить складний. Ці окислювально-відновні реакції не відносяться до типу заміщення і склад продуктів таких реакцій дуже різноманітний. Причому, азотна кислота, навіть розбавлена, здатна взаємодіяти з металами, що стоять у ряду активності правіше водню.

Тільки золото, платина, осмій, іридій та тантал не взаємодіють з азотною кислотою за жодних умов.

Деякі активні метали, наприклад алюміній, не реагують з азотною кислотою через щільну оксидну плівку, що утворюється на поверхні металу. Для того щоб показати активність алюмінію, опустимо алюмінієвий дріт розчин соляної кислоти. Алюміній енергійно взаємодіє із соляною кислотою з виділенням водню.

2Al + 6HCl = 3H 2 + 2AlCl 3

Потім цей же дріт опускаємо в концентровану азотну кислоту. Зараз на поверхні алюмінію утворюється найтонша оксидна плівка, яка перешкоджає взаємодії металу з кислотою.

У більшості реакцій концентрованої азотної кислоти з металами продуктом відновлення азотної кислоти буде оксид азоту (IV). Наприклад, при взаємодії заліза з концентрованою азотною кислотою при нагріванні утворюються нітрат заліза (III), оксид азоту (IV) та вода:

Fe + 6HNO 3 (конц.) = Fe(NO 3) 3 + 3NO 2 + 3H 2 O

Коефіцієнти в таких реакціях розставляють за допомогою методу електронного балансу.

Проведемо експеримент. Поспостерігаємо, як реагує розбавлена ​​та концентрована азотна кислота з металами. Приготуємо дві пробірки із розчином азотної кислоти. Покладемо у першу цинк, у другу – мідь.

Цинк реагує із сильно розведеною азотною кислотою з виділенням аміаку.

4Zn + 9HNO 3 = NH 3 + 4Zn(NO 3) 2 + 3H 2 O

Вологий лакмусовий папірець синіє біля шийки пробірки, вказуючи на присутність аміаку. Мідь реагує з розчином азотної кислоти із виділенням монооксиду азоту.

3Cu + 8HNO 3 = NO + 3Cu(NO 3) 2 + 4H 2 O

Концентрована азотна кислота – ще сильніший окислювач. У пробірки з концентрованою азотною кислотою помістимо цинк та мідь. Цинк та мідь бурхливо реагують з концентрованою азотною кислотою з утворенням розчинних солей та виділенням бурого газу – діоксиду азоту (рис. 1).

Zn + 4HNO 3 = 2NO 2 + 2H 2 O + Zn(NO 3) 2

Cu + 4HNO 3 = 2NO 2 + 2H 2 O + Cu(NO 3) 2

Рис. 1. Взаємодія міді (ліворуч) та цинку (праворуч) з концентрованою азотною кислотою

При взаємодії із більшістю металів концентрована азотна кислота відновлюється до діоксиду азоту.

Солі азотної кислоти називаються нітратами. Крім того, солі азотної кислоти лужними металами, кальцієм та іоном амонію називаються селітрами. Наприклад, NH 4 NO 3 – аміачна селітра.

Всі нітрати добре розчиняються у воді і термічно нестійкі. Усі вони розкладаються при нагріванні із кисню. Причому залежно від катіону продукти розкладання можуть відрізнятися.

При термічному розкладаннінітрату калію переважно утворюються нітрит калію та кисень:

2KNO 3 = 2KNO 2 + O 2

При термолізі нітрату міді (II) утворюються оксид міді (II), діоксид азоту та кисень:

2Cu(NO 3) 2 = 2CuO + 4NO 2 + O 2

Азотна кислота – багатотоннажний продукт хімічної промисловості. Вона знаходить широке застосування для отримання барвників, вибухових речовин, азотних добрив та ліків.

У лабораторній практиці азотна кислота і особливо її суміш із соляною (так звана царська горілка) використовуються для переведення в розчинний стан металів, які не розчиняються в інших кислотах.

Список літератури

  1. Оржековський П.А. Збірник завдань та вправ з хімії: 9-й кл.: до підручника П.А. Оржековського та ін. «Хімія. 9 клас»/П.А. Оржековський, Н.А. Тітов, Ф.Ф. Гегелі. - М: АСТ: Астрель, 2007.
  2. Оржековський П.А. Хімія: 9-й клас: навч. для загальнообраз. учред. / П.А. Оржековський, Л.М. Мещерякова, Л.С. Понтак. - М: АСТ: Астрель, 2007. (§ 37)
  3. Оржековський П.А. Хімія: 9-й клас: навчань для загальнообр. учред. / П.А. Оржековський, Л.М. Мещерякова, М.М. Шалашова. - М.: Астрель, 2013. (§ 24)
  4. Рудзітіс Г.Є. Хімія: неорган. хімія. Орган. хімія: навч. для 9 кл. / Г.Є. Рудзітіс, Ф.Г. Фельдман. - М: Просвітництво, ВАТ «Московські підручники», 2009.
  5. Хомченко І.Д. Збірник завдань та вправ з хімії для середньої школи. - М: РІА «Нова хвиля»: Видавець Умеренков, 2008.
  6. Енциклопедія для дітей Том 17. Хімія/Голов. ред. В.А. Володін, вед. наук. ред. І. Леєнсон. - М: Аванта +, 2003.
  1. Єдина колекція цифрових освітніх ресурсів(відеодосліди на тему) ().
  2. Електронна версія журналу «Хімія та життя» ().

Домашнє завдання

  1. с. 160 №№ 5, 7із підручника П.А. Оржековського "Хімія: 9-й клас" / П.А. Оржековський, Л.М. Мещерякова, М.М. Шалашова. – К.: Астрель, 2013.