Biografije Karakteristike Analiza

Priroda obične munje davno je riješena diktatom. Misterij kuglaste munje

Neki su u bilježnicama.

1. Umetnite slova koja nedostaju i interpunkcijske znakove, učinite raščlanjivanje rečenice, odrediti ulogu priloga.

Međutim, on stoji duboko zamišljen i tiho plače u pustinji.(M. Yu. Lermontov.)
2. Otvorite zagrade, umetnite slova koja nedostaju i interpunkcijske znakove, učinite morfološku analizu prilozima.

Izašavši iz ... ušća skrenuli smo (na) desno (a, o) i krenuli prašnjavim putem.(A.P. Čehov.)
3. Otvorite zagrade, umetnite nedostajuća slova i interpunkcijske znakove, objasnite pravopis n I nn,i I LJ riječima.

Pod oblacima...zrak ispunjen srebrom...zvuci ševa...a iznad zelenila...lijene oranice, s...duboke i chi (n,nn) topovovi mašu krila.
4. Otvorite zagrade, umetnite nedostajuća slova i interpunkcijske znakove, raščlanite rečenicu, objasnite ulogu priloga.

Suparnici su se (ne)koliko puta sreli i pobjednički pogledali i nastavili dalje.(I. Ilf, E. Petrov.)

1. On stoji sam, duboko zamišljen, i tiho plače u pustinji.

2. Kad smo izašli pred kapiju, skrenuli smo desno i hodali prašnjavom cestom.

3. Pod oblacima, zrak je bio ispunjen srebrnim zvucima, ševe su drhtale, a vragolije letjele nad zelenim oranicama, mašući krilima čvrsto i pristojno.

4. Suparnici su se nekoliko puta susreli i pobjedonosno gledajući jedan drugoga krenuli dalje.
Domaća zadaća

Priprema za diktat na temu "Prilozi".

Lekcije 92-93. Kontrolni diktat i njegovu analizu
Cilj: provjera pravopisnih, interpunkcijskih i gramatičkih vještina.

Metodičke tehnike: diktat, raščlanjivanje, analiza grešaka, rad na greškama.
Napredak lekcija

I. Diktat

Misterij kuglaste munje

Priroda obični patentni zatvarač riješeno davno. Znanstvenici su imali manje sreće s kuglastim munjama. Njegovo podrijetlo je još uvijek nejasno. Obično loptasta munja pojavljuje se u obliku vatrene kugle koja lebdi u zraku ili brzo leti. Često iz nepoznatih razloga dolazi do eksplozije. Ali ona može mirno nestati, bacajući iskre iz sebe.

Kuglasta munja je dugo privlačila pažnju zbog neobične prirode svog ponašanja.

Prvo, ne diže se u okolnom hladnom zraku, a drugo, zadržava svoj oblik i kreće se. Može lebdjeti iznad tla ili se kretati paralelno. Temperatura u kuglastoj munji ne raste jako visoko. Mnogo je niža od one na kojoj svijetli obični zrak.

U čemu je misterij kuglaste munje? Znanstvenici tek trebaju odgovoriti na ovo pitanje.

(106 riječi)
II. Gramatički zadatak

1. Napraviti tvorbenu analizu riječi i analizu riječi po sastavu: 1. opcija - dugo vremena, 2. opcija - često.
2. Napravite morfološku analizu riječi: 1. opcija - manje(iz 2. rečenice), 2. opcija - ne jasno(iz 3. rečenice).

Komentar. Manje- prilog komparativa stupnja; ne jasno - kratki pridjev, jer ovisi o imenici ( podrijetlošto? ne jasno).
3. Raščlanite rečenice. 1. opcija - Obično se loptasta munja pojavljuje u obliku vatrene kugle koja lebdi u zraku ili vatrene lopte koja brzo leti. 2. opcija - Prvo, ne diže se u okolnom hladnom zraku, a drugo, zadržava svoj oblik i kreće se.
III. Analiza pogrešaka u diktatu
IV. Radite na greškama

Metodičke tehnike: objašnjenje nastavnika, jezična analiza, vježbe.

Tijekom nastave

I. Jezično zagrijavanje

Pronađite definiciju riječi u rječniku kategorija.

1) Filozofski koncept, odražavajući najviše opća svojstva i povezanosti pojava materijalnog svijeta ( vremenska kategorija).

2) U znanstvenoj terminologiji: generički pojam koji označava niz predmeta ili njihovu najopćenitiju značajku (gramatičke kategorije)

3) Poredak, grupa homogeni objekti, pojave, osobe ( dobna kategorija)

Napredni zadatak: nakon proučavanja teme odgovorite na pitanje „Koje je značenje riječi kategorija primjenjivo na temu koja se proučava?"

Čini fonetska analiza riječi kategorija.
II. Proučavanje teme "Kategorija stanja kao dio govora"

1. Usporedna analiza prijedloga

Usporedimo parove rečenica napisane na ploči i ocrtajmo gramatičke osnove:

1) Lice potamni od tamnjenja. Ljeti se na jugu vrlo brzo smrači.

2) Tijekom srpnja sunce je nemilosrdno pržilo. Cijeli mjesec srpanj bio je nemilosrdno vruć.

(U prvim rečenicama svakog para gramatička osnova sastoji se od subjekta i predikata glagola: Lice se smrači, sunce žarko. U drugim rečenicama svakog para gramatičku osnovu čini samo predikat: smračilo se, vruće je. Ove rečenice nemaju i ne mogu imati subjekt. Prenose stanje okoliš, koji se mijenja bez obzira na djelovanje bilo kojeg vanjske sile. Dio govora kojim se označava stanje prirode ili čovjeka je kategorija stanja.)

Kao što smo upravo primijetili, često je moguće razlikovati kategoriju stanja od glagola samo u kontekstu, u rečenici. Međutim, postoje i posebne riječi koje se ne mogu zamijeniti ni s jednim drugim dijelom govora. Pročitajte teorijsko gradivo udžbenika - § 45, str. 124-125 - i pronađite takve riječi.

2. Samostalno istraživanje teorijsko gradivo udžbenik. Riječi koje pripadaju samo kategoriji stanja: drhtanje, disanje.

3. Razgovor o proučavanom gradivu.

S kojim se glagolima spajaju riječi kategorije stanja? (Biti, postati, činiti.)
III. Izvođenje vježbi

1. Vježba 275: usmena analiza, pismena izvedba.
2. Vježba 276: samostalan rad, razredna rasprava.
Domaća zadaća

Metodičke tehnike: jezična analiza, razgovor o pitanjima, elem benchmarking, vježbe treninga.
Tijekom nastave

I. Jezično zagrijavanje

Napiši rečenice s riječima kategorije stanja u dva stupca: stanje prirode, stanje čovjeka.

1) Hladno mi je. 2) Razbistrilo mi se u duši. 3) Ujutro je bilo hladno. 4) Bilo je prerano za radovanje. 5) Jeste li zainteresirani za ovo? 6) Odjednom se brzo smračilo. 7) Oblaci su se razišli i postalo je vedro. 8) Tišina okolo.

(Prirodno stanje - rečenice 3, 6, 7, 8. Stanje čovjeka - rečenice 1, 2, 4, 5.)
II. Provjera domaće zadaće

Vježba 277: provjera lanca.

Komentar. Prirodno stanje: rečenice 1 ( svjetlo), 4 (kasno, hladno), 6 (bilo je tiho i vruće).

Emocionalno stanje osobe - rečenice 2 ( dosadno, tužno), 3 (sa hrpa, odvratno), 5 (smiješno).

Tjelesno stanje osobe - rečenica 5 ( povrijediti).

Ljudsko intelektualno stanje - Propozicija 7 ( bilo je jasno).
III. Razlika između riječi kategorije stanja i ostalih dijelova govora

Već smo uočili kako se riječi kategorije stanja, izvan konteksta, izvan konkretne rečenice, podudaraju s glagolima. Vježbajmo razlikovati riječi kategorije stanja od glagola.

Vježba: smisliti rečenice koje bi pojasnile značenje riječi: lomi, mirisi.

Na primjer:

1) Muka mi je od gripe(državna kategorija). Jak vjetar lomi i debele grane u šumi(glagol).

2) Već krajem veljače miriše na proljeće. Trava u stepi tako smrdi da ti se zavrti u glavi(glagol).

Pogledajmo jedan nekonvencionalan slučaj. U rečenici Kava lijepo miriše moguće dvostruko tumačenje riječi miriše: 1) kavašto on radi? miriše; 2) miriše kako? kava. U prvom slučaju imamo posla s predikatnim glagolom, u drugom - s predikatom - kategorijom stanja.

Što je razlog dvostrukog tumačenja riječi? (Činjenica da imenica kava spada u kategoriju indeklinabilnih ne mijenja se, pa je potrebno pojasniti govorna situacija razumjeti značenje rečenice.)
2. Riječi kategorije stanja i priloga.

Zemlja spava u plavom sjaju...

Zašto mi je tako bolno i tako teško?

Čekam li što? Žalim li zbog nečega?

Smislite rečenice u kojima su riječi svečano, divno, bolno, teško su prilozi. (Niste li svečano obećali da više nećete varati? Pjevala je divno, svi su slušali. Tako ste strašni, koliko vidim (N.A. Nekrasov.) Posao je napredovao s poteškoćama.)

Imajte na umu da su riječi kategorije stanja sintaktički neovisne, a prilozi ovise o predikatima: obećao Kako? svečano; pjevao Kako? prekrasno; prijeteći koliko? u kojem stupnjeva? povrijediti(uočimo kolokvijalnu prirodu ove riječi i pronađi sinonime: također jako); kretao se naprijed Kako? teško.

Usporedimo tri rečenice i odredimo kojim dijelovima govora riječ pripada smiješno u svakoj rečenici: 1) Izgledao je sretno: 2) Zabavljao se. 3) Lice mu je veselo.

(U prvoj rečenici smiješno- prilog ( gledao Kako? smiješno); u drugom - riječ kategorije stanja (sintaktički neovisna, predikat je, označava stanje osobe); u trećem - kratki pridjev ( licešto? smiješno).)
IV. Izvođenje vježbi

Vježba 278: izražajno čitanje, razgovor o pitanjima, pisanje.

Odlazak gusaka

Lišće je opalo sa drveća, a vrtlari su počeli zakopavati vinovu lozu u zemlju. Tada su letjeli iznad sela divlje guske. Čekalo ih je dugo, teško putovanje i letjeli su polako, održavajući formaciju. Ujutro i poslijepodne, u hladnom vedrom plavetnilu neba, vidjele su se tamne točkice jata gusaka koje su letjele prema jugu i čulo se glasno kokodakanje. Ponekad je nalet vjetra oborio mlade guske koje su letjele iza. Prekinuli su liniju formacije, a stari vođa, usporivši svoj odmjereni let, pozvao ih je oštrim, grlenim krikom. Vratili su se na svoja mjesta, a jato je odletjelo dalje.

Pa ipak, dogodilo se da iscrpljena stara guska ostane na jezeru ili negdje u plitkoj vodi. Bilo joj je teško držati korak s jatom i letjela je sama, često se spuštajući na tlo i odmarajući od leta. Nakon što se malo odmorila, pokušala je sustići jato, snažno mašući krilima.

Gramatički zadaci

1. Podcrtajte gerundije i gerundije koji se nalaze u tekstu participne fraze kao članovi rečenice.

2. Napraviti tvorbenu analizu riječi i analizu riječi po sastavu.

Opcija I: trajan;

Opcija II: usporavanje

3. Napraviti morfološku analizu riječi.

Opcija I: spuštanje;

Opcija II: odmarajući se.

Diktat 4. Teme "Pričest" i "Pričest"

Noćna avantura

Isprva ljetni praznici Prijatelj i ja odlučili smo se na kraći izlet gumenim čamcem. Ne govoreći nikome ništa, brzo smo se spremili za polazak i do mraka smo bili na obali rijeke. Noćna tišina, prekinuta nekim oštrim ptičjim krikom, vlažan, prodoran zrak - sve je to loše djelovalo na nas.

Nekoliko minuta smo oklijevali, ali onda smo odlučno ušli u čamac, odgurnuli se od obale, a čamac je otplutao nizvodno. U početku je bilo zastrašujuće voziti se uz nepoznatu rijeku, ali postupno smo se navikli i hrabro gledali naprijed.

Polako smo plutali niz rijeku, gotovo bez vesala. Mjesec se pojavio iza oblaka, obasjavši svu okolinu svojim tajanstvenim sjajem. Negdje je kliknuo slavuj, a za njim drugi. Divili smo se slavujevu pjevanju i potpuno zaboravili na brod. Odjednom, udarivši u nešto, prevrnuo se, a mi smo se našli u vodi do struka. Pokupivši stvari koje su plutale rijekom, popeli smo se na obalu, izvukli zlosretni čamac, zapalili vatru i do jutra smo se grijali, sušili i razgovarali o noćnoj avanturi.

(154 riječi)

Diktat 5. Tema "Prilog"

Misterij kuglaste munje

Priroda obične munje davno je razotkrivena. Znanstvenici su imali manje sreće s kuglastim munjama. Njegovo podrijetlo je još uvijek nejasno. Obično se loptasta munja pojavljuje u obliku vatrene kugle koja lebdi u zraku ili vatrene lopte koja brzo leti. Često iz nepoznatih razloga dolazi do eksplozije. Ali ona može mirno nestati, bacajući iskre iz sebe.

Kuglasta munja je dugo privlačila pažnju zbog neobične prirode svog ponašanja.

Prvo, ne diže se u okolnom hladnom zraku, a drugo, zadržava svoj oblik i kreće se. Može lebdjeti iznad tla ili se kretati paralelno. Temperatura u kuglastoj munji ne raste jako visoko. Mnogo je niža od one na kojoj svijetli obični zrak.

U čemu je misterij kuglaste munje? Znanstvenici tek trebaju odgovoriti na ovo pitanje.

Gramatički zadaci

1. Napraviti tvorbenu analizu riječi i analizu riječi po sastavu.

Opcija I: dugo vremena;

Opcija II:često.

2. Napraviti morfološku analizu riječi.

Opcija I: manje (iz 2. rečenice);

Opcija II: nejasno (iz 3. rečenice).

Komentar. Manje- prilog u komparativni stupanj; ne jasno- kratki pridjev, jer ovisi o imenici (podrijetlo(što?) ne jasno).

3. Raščlanite rečenice.

Opcija I: Obično se loptasta munja pojavljuje u obliku vatrene kugle koja lebdi u zraku ili vatrene lopte koja brzo leti.

Opcija II: Prvo, ne diže se u okolnom hladnom zraku, a drugo, zadržava svoj oblik i kreće se.

Diktat 6. Teme “Prijedlog”, “Unija”, “Čestica”

Dugo sam šetao po liticama iznad mora i legao u stolac od trske na balkonu.

Noćno nebo bez dna preplavljeno je raznobojnim zvijezdama koje vise na njemu, a među njima, prozirno i također puno zvijezda, prozračno sivo mliječna staza, s dva nejednaka dima nagnuta prema južnom horizontu, bez zvijezda i stoga gotovo crna. Balkon izlazi na vrt posut šljunkom, rijetkim i niskim rastom. S balkona se otvara noćno more. Blijed, mliječno zrcaljen, nepomičan, tih. Kao da i zvijezde šute. I monotona zvonjava kristala, ne prekidajući se ni sekunde, stoji u ovom tihom noćnom svijetu, kao nekakav zvonki san...

Poseban, predzorni mir vladao je i u tom ogromnom ljudskom gnijezdu zvanom grad. Tiho i nekako drugačije nego danju stajale su kuće s više prozora i brojni stanovnici.

(Prema I. Buninu)

Gramatički zadaci

1. Naslovi tekst.

2. Izvršiti morfološku analizu prijedloga, veznika, čestice (po izboru).

Diktat 7. Završni

Prijatelji moji, ulazak u slastičarnicu palače vrlo je primamljiva stvar. Debeli ljudi su znali mnogo o hrani. Štoviše, slučaj je bio izniman. Odličan doručak! Možete li zamisliti što zanimljiv posao danas su radili palačski kuhari i slastičari.

Uletjevši u trgovinu slatkišima, prodavač je osjetio užas i oduševljenje u isto vrijeme. Ovako se valjda zgrozi i oduševi osa kad doleti na tortu koju na izlogu izlaže bezbrižna domaćica.

Letio je jednu minutu, nije imao vremena ništa dobro vidjeti. Isprva mu se činilo da se nalazi u nekom čudesnom peradarniku, gdje su šarene dragocjene ptice bile zauzete pjevanjem i zviždanjem, siktanjem i pucketanjem. južne zemlje. I u sljedećem trenutku pomislio je da ovo nije peradarnik, nego štand s voćem, pun tropskog voća, zgnječenog, cijedećeg, napunjenog vlastitim sokom. Slatki, vrtoglavi miris ispunio mu je nos; vrućina i zagušljivost ukrali su mu grlo.

(133 riječi)

(Yu. Olesha)

Gramatički zadatak

1. Naslovi tekst.

2. Raščlanite rečenice.

Opcija I: 1. rečenica trećeg stavka;

Opcija II: zadnja rečenica trećeg odlomka.

Dodatak 4
Izjave

Prezentacija 1

Zadivila me gostoljubivost obitelji Zhitkov. Nije se to izražavalo u nekim slatkim pozdravima, nego u velikodušnom i neiscrpnom gostoprimstvu. Dolazili su neki tihi, zaudarajući na bačvu, očito gladni ljudi, i bez ikakvih pitanja posjedali su ih s obitelji za dugačak stol prekriven mušenom krpom i hranili onim što je obitelj jela. A hrana joj je bila jednostavna, bez gurmanskih hirova: kaša, pržene skuše, kuhana govedina. Obično su večerali u tišini i čak djelovali mrzovoljno, no uz čaj su postali društveniji, a tada su se povele žučne rasprave o Lavu Tolstoju i populizmu.

Osim književnosti, obitelj Zhitkov voljela je matematiku, astronomiju i fiziku. Nejasno se sjećam nekih električnih uređaja u uredu Stepana Vasiljeviča. Sjećam se udžbenika matematike koje je sastavio; ležale su na hrpi u njegovu uredu.

Bio sam jako iznenađen odnosom koji je postojao između Stepana Vasiljeviča i njegovog sina Borisa: bio je to odnos dvoje odraslih, ravnopravnih ljudi. Boris je dobio potpunu slobodu, radio je što je htio - toliko je bilo uvjerenje njegovih roditelja da njihovo povjerenje neće zloupotrijebiti. I doista, on sam mi je rekao da im nikada ni o čemu nije lagao.

Nikad prije nisam vidio takvu obitelj, a tek onda, nekoliko godina kasnije, uvjerio sam se da je, u biti, riječ o vrlo tipičnoj ruskoj inteligenciji za ono vrijeme. radnička obitelj, skrupulozno pošten, stran svakoj laži, strog prema svakoj neistini. Živo se sjećam s kakvim sam divljenjem ja, trinaestogodišnji dječak, upijao njegovu atmosferu.

1. Planina je obrasla tankim i visokim jelama, kao ježevim iglicama.

2. Padine planina su se otvorile, kao da se otvara knjiga, na čijem je pregibu srebrna vrpca rijeke sjajila poput knjižne oznake.

3. Što je stan manje neuredan, što je u njemu više zraka, to njegovi stanovnici lakše dišu.

4. Nema potrebe za blagom ako vlada sloga u obitelji.

5. Poslovice i izreke uvijek imaju ne samo izravno, već i figurativno značenje.

6. Ne možete čak ni ribu izvući iz ribnjaka bez poteškoća.

7. U blizini kola, ispod kola i dalje od kola - kozaci raštrkani po travi bili su vidljivi posvuda.

8. Posljednjeg, Vanju, isprva nisam ni primijetila: ležao je na zemlji, tiho se stisnuo ispod uglate prostirke, i tek povremeno ispod nje virio svoju svijetlosmeđu kovrčavu glavu.

Dodatak 3

Diktati

Diktat 1. Tema “Pričest”

Grmljavinsko nevrijeme ostavilo je u selu nezaboravan, neizbrisiv dojam. Počelo je navečer. Svijetla zora, koju još nije prekrio crni oblak koji se približavao, obasjala je našu spavaću sobu ružičastom svjetlošću. Kroz prozore, koji još nisu bili zatvoreni za noć, soba je bila ispunjena iznenađujuće svježim, pomalo vlažnim zrakom. Odjednom je strašan prasak groma zatresao cijelu kuću, a kiša je počela pljuštati, koja nije prestajala oko sat vremena. Prozori nisu bili zastrti. Munje, bez presedana u ljepoti i sjaju, bile su stalno vidljive kroz njih. Grmljavina, koja nije prestajala ni na minutu, okovala nas je i držala u stanju neprestanog straha. Činilo se da će neka sila srušiti našu kuću, koja je stajala na visokoj obali i nije bila zaštićena od vjetrova.

Kad me je strah prošao, tiho sam zaspao u svom krevetiću koji nije bio pospremljen za noć zbog meteža izazvanog grmljavinom.

Ujutro ništa nije sličilo na jučerašnje loše vrijeme. Sunce je jako sjalo, trava koja se nije osušila nakon kiše blistala je, ptice su prštale od emocija.

Gramatički zadaci

1. Podcrtaj priloge i participne izraze koji se nalaze u tekstu kao rečenične dijelove.

(Predikat: nije zastrto.

Definicije: nezaboravan, neizbrisiv; još nije pokriven crnim oblakom koji se približava; još nije zatvoreno za noć; nije prestao oko sat vremena; bez presedana u ljepoti i svjetlini; ne šuti ni minute; neprekidan; stoji na visokoj obali i nezaštićen od vjetrova; nespavanje noću zbog zbrke uzrokovane grmljavinom; nije suho nakon kiše.)

Opcija I: nije suho;

Opcija II: nije zatvoreno.

Diktat 2. Teme “Pričest” i “Pričest”

Nakon što je popila šalicu čaja, Natasha je glasno uzdahnula, prebacila pletenicu preko ramena i počela čitati knjigu sa žutim koricama. Majka je, trudeći se da ne šumi posuđem dok toči čaj, slušala djevojčin miran govor. No ubrzo je, umorna od praćenja priče, počela ispitivati ​​goste.

Pavel je sjeo pokraj Natashe. Bio je najljepši od svih. Natasha je, nisko sagnuta nad knjigom, često popravljala kosu koja joj je skliznula na sljepoočnice. Zabacivši glavu i ne spuštajući glas, govorila je nešto sama od sebe, ne gledajući u knjigu, nježno klizeći očima po licima svojih slušatelja.

Mali Rus naslonio se svojim širokim prsima na kut stola, škiljeći očima, pokušavajući vidjeti zamršene krajeve svojih brkova. Vjesovščikov je sjedio uspravno, naslonivši dlanove na koljena... Ne trepnuvši očima, tvrdoglavo je gledao svoje lice koje se odražavalo u sjajni bakar samovar. Mali Fedja, slušajući čitanje, tiho je micao usnama, kao da u sebi ponavlja riječi iz knjige. A njegov drug se sagne, nalaktivši se na koljena, i zamišljeno se nasmiješi. Soba je nekako bila posebno dobra.

(M. Gorki)

Gramatički zadaci

Opcija I: umoran;

Opcija II: naginjući se.

Opcija I: mahanje;

Opcija II: odmarajući se.

Diktat 3. Teme “Pričest” i “Pričest”

Odlazak gusaka

Lišće je opalo sa drveća, a vrtlari su počeli zakopavati vinovu lozu u zemlju. Tada su iznad sela letjele divlje guske. Čekalo ih je dugo, teško putovanje i letjeli su polako, održavajući formaciju. Ujutro i poslijepodne, u hladnom vedrom plavetnilu neba, vidjele su se tamne točkice jata gusaka koje su letjele prema jugu i čulo se glasno kokodakanje. Ponekad je nalet vjetra oborio mlade guske koje su letjele iza. Prekinuli su liniju formacije, a stari vođa, usporivši svoj odmjereni let, pozvao ih je oštrim, grlenim krikom. Vratili su se na svoja mjesta, a jato je odletjelo dalje.

Pa ipak, dogodilo se da iscrpljena stara guska ostane na jezeru ili negdje u plitkoj vodi. Bilo joj je teško držati korak s jatom i letjela je sama, često se spuštajući na tlo i odmarajući od leta. Nakon što se malo odmorila, pokušala je sustići jato, snažno mašući krilima.

Gramatički zadaci

1. Podcrtajte gerundije i participe koji se nalaze u tekstu participne fraze kao članovi rečenice.

2. Napraviti tvorbenu analizu riječi i analizu riječi po sastavu.

Opcija I: trajan;

Opcija II: usporavanje

3. Napraviti morfološku analizu riječi.

Opcija I: spuštanje;

Opcija II: odmarajući se.

Diktat 4. Teme “Pričest” i “Pričest”

Noćna avantura

Početkom ljetnih praznika moj prijatelj i ja odlučili smo se na kraći izlet gumenim čamcem. Ne govoreći nikome ništa, brzo smo se spremili za polazak i do mraka smo bili na obali rijeke. Noćna tišina, prekinuta nekim oštrim ptičjim krikom, vlažan, prodoran zrak - sve je to loše djelovalo na nas.

Nekoliko minuta smo oklijevali, ali onda smo odlučno ušli u čamac, odgurnuli se od obale, a čamac je otplutao nizvodno. U početku je bilo zastrašujuće voziti se uz nepoznatu rijeku, ali postupno smo se navikli i hrabro gledali naprijed.

Polako smo plutali niz rijeku, gotovo bez vesala. Mjesec se pojavio iza oblaka, obasjavši svu okolinu svojim tajanstvenim sjajem. Negdje je kliknuo slavuj, a za njim drugi. Divili smo se slavujevu pjevanju i potpuno zaboravili na brod. Odjednom, udarivši u nešto, prevrnuo se, a mi smo se našli u vodi do struka. Pokupivši stvari koje su plutale rijekom, popeli smo se na obalu, izvukli zlosretni čamac, zapalili vatru i do jutra smo se grijali, sušili i razgovarali o noćnoj avanturi.

(154 riječi)

Diktat 5. Tema “Prilog”

Misterij kuglaste munje

Priroda obične munje davno je razotkrivena. Znanstvenici su imali manje sreće s kuglastim munjama. Njegovo podrijetlo je još uvijek nejasno. Obično se loptasta munja pojavljuje u obliku vatrene kugle koja lebdi u zraku ili vatrene lopte koja brzo leti. Često iz nepoznatih razloga dolazi do eksplozije. Ali ona može mirno nestati, bacajući iskre iz sebe.

Kuglasta munja je dugo privlačila pažnju zbog neobične prirode svog ponašanja.

Prvo, ne diže se u okolnom hladnom zraku, a drugo, zadržava svoj oblik i kreće se. Može lebdjeti iznad tla ili se kretati paralelno. Temperatura u kuglastoj munji ne raste jako visoko. Mnogo je niža od one na kojoj svijetli obični zrak.

U čemu je misterij kuglaste munje? Znanstvenici tek trebaju odgovoriti na ovo pitanje.

Gramatički zadaci

1. Napraviti tvorbenu analizu riječi i analizu riječi po sastavu.

Opcija I: dugo vremena;

Opcija II:često.

2. Napraviti morfološku analizu riječi.

Opcija I: manje (iz 2. rečenice);

Opcija II: nejasno (iz 3. rečenice).

24. siječnja 2013

Do sada nitko ne može točno odgovoriti na ovo pitanje. Kuglasta munja jedna je od najmisterioznijih prirodni fenomen. Prvi spomen kuglaste munje dolazi nam iz 6. stoljeća: biskup Grgur iz Toursa tada je pisao o pojavi vatrene kugle tijekom ceremonije posvećenja kapele. Od tada su se nakupile tisuće iskaza očevidaca, ali fenomen kuglaste munje i dalje ostaje neobjašnjiv.

Vrlo je lako prepoznati kuglastu munju, unatoč raznolikosti njezinih vrsta. Obično ima, kao što lako možete pogoditi, oblik lopte, koja svijetli poput žarulje od 60-100 W. Mnogo rjeđe su munje koje izgledaju poput kruške, gljive ili kapljice ili tako egzotičnog oblika poput palačinke, krafne ili leće. Ali raznolikost Raspon boja Jednostavno je nevjerojatna: od prozirne do crne, ali još uvijek prednjače nijanse žute, narančaste i crvene. Boja može biti neujednačena, a ponekad je loptasta munja mijenja poput kameleona.

O konstantnoj veličini plazma kugle također ne treba govoriti, ona se kreće od nekoliko centimetara do nekoliko metara. Ali obično se ljudi susreću s kuglastom munjom promjera 10-20 centimetara.
Najgora stvar u opisivanju munje je njena temperatura i masa. Prema znanstvenicima, temperatura može varirati od 100 do 1000 oC. Ali u isto vrijeme, ljudi koji su se susreli s kuglastom munjom na dohvat ruke rijetko su primijetili bilo kakvu toplinu koja iz njih izvire, iako su, logično, trebali dobiti opekline. Ista misterija je i s masom: bez obzira na veličinu munje, ona ne teži više od 5-7 grama.



Kuglasta munja je jedinstvena i osebujna pojava. Tijekom povijesti čovječanstva nakupilo se više od 10 tisuća dokaza o susretima s "inteligentnim loptama". Međutim, znanstvenici se još uvijek ne mogu pohvaliti velikim postignućima u području istraživanja ovih objekata. Postoji mnogo različitih teorija o podrijetlu i "životu" kuglaste munje. S vremena na vrijeme u laboratorijskim uvjetima Ispostavilo se da stvaraju objekte slične izgledu i svojstvima kuglaste munje - plazmoide. Međutim, nitko nije uspio dati suvislu sliku i logično objašnjenje ovog fenomena.

Najpoznatija i razvijena ranije od ostalih je teorija akademika P. L. Kapitse, koja objašnjava pojavu kuglaste munje i neke njezine značajke pojavom kratkovalnih elektromagnetskih oscilacija u prostoru između grmljavinskih oblaka i Zemljina površina. Međutim, Kapitsa nikada nije uspio objasniti prirodu tih vrlo kratkovalnih oscilacija. Osim toga, kao što je gore navedeno, loptasta munja ne mora nužno pratiti običnu munju i može se pojaviti po vedrom vremenu. Međutim, većina drugih teorija temelji se na nalazima akademika Kapitse.

Hipotezu različitu od Kapitzine teorije stvorio je B. M. Smirnov, koji tvrdi da je jezgra kuglaste munje stanična struktura s jakim okvirom i malom težinom, a okvir je stvoren od plazma filamenata.
D. Turner objašnjava prirodu kuglaste munje termokemijskim efektima koji se javljaju u zasićenoj vodenoj pari u prisutnosti dovoljno jakog električnog polja.

Ipak, najzanimljivijom se smatra teorija novozelandskih kemičara D. Abrahamsona i D. Dinnisa. Otkrili su da kada munja udari u tlo koje sadrži silikate i organski ugljik, nastaje splet silicija i vlakana silicij karbida. Ova vlakna postupno oksidiraju i počinju svijetliti. Tako se rađa “vatrena” kugla, zagrijana na 1200-1400 °C, koja se polako topi. Ali ako temperatura munje prijeđe skalu, ona eksplodira. Međutim, ova skladna teorija ne potvrđuje sve slučajeve pojave munje.

Za službena znanost loptasta munja i dalje ostaje misterij. Možda se zato oko nje i također pojavljuje toliko pseudoznanstvenih teorija velika količina fikcije.


Slika prikazuje u poprečni presjek kuglasta munja, koja je plazma toroid spojen pomoću dva vlastita magnetska polja. U poprečnom presjeku toroid izgleda kao dva plankonveksna ovala, čije su ravne stranice okrenute prema središnjem otvoru. Uzdužno polje obojeno je konvencionalno plavo, poprečno polje zeleno, a ta polja su također prikazana konvencionalno jedno na drugom, ali se zapravo međusobno prožimaju. Ioni dušika i kisika koji se kreću u spiralama na periferiji toroida tvore ovalnu cijev velikog promjera zatvorenu u sebe. Unutar cijevi protoni i elektroni kreću se u spiralama malog promjera duž zatvorenog prstena. Tijekom formiranja toroida, neke od spirala protona pomaknule su se prema gore, a neke od spirala elektrona niz ovalnu cijev. Odvojeni protoni i elektroni tvore električno polje, drugim riječima nabijeni električni kondenzator.

Promatrači izvješćuju da ponekad nekoliko kuglastih munja iskoči iz jarko sjajne kugle koja se pojavljuje na donjem kraju linearnog pražnjenja munje. Uočava se kuglasta munja koja se dijeli u nekoliko malih munja. Uočene su kuglaste munje iz kojih su i tijekom eksplozije izbijale još manje munje.
Čini se da predložena ideja može objasniti takve pojave. Prilikom pražnjenja linearne munje, nekoliko prostorno odvojenih dijelova vruće plazme leti u magnetsko polje s hladnom plazmom koja obavija njegov kraj. Svaki pojedini dio vrućih iona i elektrona formira ondje, s postojećim ionskim i elektronskim spiralama, svoju zagrijanu spiralnu cijev, izoliranu od ostalih, zatvorenu u toroid. Kao rezultat toga, unutar svake zagrijane toroidne cijevi u magnetskom polju, elektroni i protoni se kreću svojim spiralnim stazama, kako oni koji su tamo bili, tako i oni koji su uletjeli u hladnu plazmu zajedno s dijelom vruće plazme. Krećući se u nejednolikom magnetskom polju unutar ionske cijevi, protoni i elektroni se djelomično odvajaju, tvoreći električno polje. Ako nastali autonomni toroidi nisu imali vremena da se ujedine, ispreplićući se s vlastitim poprečnim magnetskim poljima, tada se zasebno guraju u atmosferu, a ako su se uspjeli ujediniti, tada se gura jedna velika loptasta munja u obliku izduženog ovala van.

Dakle, kuglasta munja može uključivati ​​nekoliko autonomnih munja. Autonomni toroidi munje nanizani su na jednu zajedničku os koja prolazi kroz središnje rupe toroida. Svaki je toroid pokriven lokalno svojim uzdužnim magnetskim poljem i svojim poprečnim magnetska polja Toroidi, kada se dodaju, tvore jedno zajedničko transverzalno magnetsko polje, pokrivajući sve autonomne toroide i zatvarajući se kroz zajednički središnji otvor kuglaste munje. Kada dođe do nestabilnosti, udružene munje se mogu razdvojiti, ponekad i uz eksploziju, odnosno jedna od njih eksplodira, a neke od njih mogu preživjeti eksploziju.

Slika prikazuje (također u presjeku) složenu kuglastu munju, koja se posebno sastoji od tri autonomne munje (to jest, velikih toroida), od kojih je svaka lokalno pokrivena vlastitim uzdužnim magnetskim poljem, konvencionalno obojenim plavom bojom. Transverzalna magnetska polja autonomne munje su sažeta u jedno zajedničko transverzalno magnetsko polje (obojeno zelena), pokrivajući sva tri patentna zatvarača izvana i zatvarajući se kroz zajedničku središnju rupu patentnog zatvarača. Unutar velikih toroida, kao i između njih, mogu se kretati kako pojedinačne spirale protona i elektrona, tako i mali toroidi združenih spirala istovjetnih naboja istih čestica. Zbog složenosti crteža, oni na njemu nisu prikazani.

Kuglasta munja nosi veliku energiju. U literaturi se, međutim, često pojavljuju namjerno prenapuhane procjene, ali čak i skromna realna brojka - 105 džula - za munju promjera 20 cm je vrlo impresivna. Kad bi se takva energija trošila samo na svjetlosno zračenje, moglo bi svijetliti mnogo sati.

Kada kuglasta munja eksplodira, može se razviti snaga od milijun kilovata, budući da se ta eksplozija događa vrlo brzo. Istina, ljudi mogu stvoriti i jače eksplozije, ali u usporedbi s “mirnim” izvorima energije usporedba im neće ići u prilog.

Konkretno, energetski kapacitet (energija po jedinici mase) munje znatno je veći nego kod postojećih kemijskih baterija. Usput, upravo je želja da se nauči kako akumulirati relativno veliku energiju u malom volumenu privukla mnoge istraživače proučavanju kuglaste munje. Prerano je reći u kojoj se mjeri te nade mogu opravdati.

Složenost objašnjenja tako kontradiktornih i raznolikih svojstava dovela je do toga da se čini da su postojeći pogledi na prirodu ovog fenomena iscrpili sve zamislive mogućnosti.

Neki znanstvenici vjeruju da munja stalno prima energiju izvana. Na primjer, P. L. Kapitsa je predložio da se to događa kada se apsorbira snažan snop decimetarskih radio valova, koji se mogu emitirati tijekom grmljavinske oluje.

U stvarnosti, za stvaranje ioniziranog ugruška, kao što je kuglasta munja u ovoj hipotezi, postojanje stojni val elektromagnetska radijacija s vrlo visokom jakošću polja na antinodima.


Potrebni uvjeti mogu se ostvariti vrlo rijetko, tako da je, prema P. L. Kapitsi, vjerojatnost opažanja kuglaste munje na određenom mjestu (tj. gdje se nalazi specijalistički promatrač) praktički jednaka nuli.

Ponekad se pretpostavlja da je kuglasta munja svijetleći dio kanala koji povezuje oblak s tlom, a kroz koji teče velika struja. Njoj je, slikovito rečeno, iz nekog razloga dodijeljena uloga jedinog vidljivog dijela nevidljive linearne munje. Tu su hipotezu prvi iznijeli Amerikanci M. Yuman i O. Finkelstein, a kasnije se pojavilo nekoliko modifikacija teorije koju su razvili.

Opća poteškoća svih ovih teorija je u tome što pretpostavljaju postojanje energetskih tokova tijekom dugog vremenskog razdoblja u ekstremno visoka gustoća i upravo zbog toga je kuglasta munja osuđena na “položaj” krajnje malo vjerojatnog fenomena.

Osim toga, u teoriji Yumana i Finkelsteina teško je objasniti oblik munje i njezine promatrane dimenzije - promjer kanala munje je obično oko 3-5 cm, a loptasta munja može se naći i do jednog metra u promjeru .

Postoji dosta hipoteza koje sugeriraju da je loptasta munja sama po sebi izvor energije. Izmišljeni su najegzotičniji mehanizmi za izvlačenje te energije.

Primjer takve egzotike je ideja D. Ashbyja i K. Whiteheada, prema kojoj kuglasta munja nastaje tijekom anihilacije zrnaca prašine antimaterije koja iz svemira pada u guste slojeve atmosfere i potom ih odnosi pražnjenje linearne munje u zemlju.

Ova ideja bi se možda mogla teorijski poduprijeti, ali nažalost do sada nije otkrivena niti jedna odgovarajuća čestica antimaterije.

Najčešće, razne kemijske i čak nuklearne reakcije. Ali teško je objasniti sferni oblik munje - ako se reakcije odvijaju u plinovitom mediju, tada će difuzija i vjetar dovesti do uklanjanja "olujne tvari" (Aragov izraz) iz kugle od dvadeset centimetara u nekoliko sekundi i još ranije ga deformirati.

Konačno, ne postoji niti jedna reakcija za koju je poznato da se događa u zraku s oslobađanjem energije potrebnom za objašnjenje kuglaste munje.

Ovo gledište je izraženo mnogo puta: loptasta munja akumulira energiju koja se oslobađa kada je pogodi linearna munja. Postoje i mnoge teorije koje se temelje na ovoj pretpostavci. detaljan pregled mogu se pronaći u popularnoj knjizi S. Singera "The Nature of Ball Lightning."

Ove teorije, kao i mnoge druge, sadrže poteškoće i proturječnosti, koje su dobile znatnu pozornost iu ozbiljnoj iu popularnoj literaturi.


Razgovarajmo sada o relativno novoj, takozvanoj klaster hipotezi kuglaste munje, koja se razvija u posljednjih godina jedan od autora ovog članka.

Počnimo s pitanjem zašto munja ima oblik lopte? U opći pogled Nije teško odgovoriti na ovo pitanje - mora postojati sila koja može držati čestice "olujne tvari" zajedno.

Zašto je kap vode kuglasta? Površinska napetost mu daje ovaj oblik.

Površinska napetost u tekućini nastaje jer njezine čestice – atomi ili molekule – međusobno snažno djeluju, mnogo jače nego s molekulama okolnog plina.

Stoga, ako se čestica nađe blizu sučelja, tada na nju počinje djelovati sila koja nastoji vratiti molekulu u dubinu tekućine.


Prosjek kinetička energijačestice tekućine su približno jednake prosječna energija njihove interakcije, zbog čega se molekule tekućine ne razlijeću. U plinovima kinetička energija čestica premašuje toliko potencijalna energija interakcije, da čestice ispadaju praktički slobodne i nema potrebe govoriti o površinskoj napetosti.

Ali kuglasta je munja tijelo nalik plinu, a "tvar grmljavinske oluje" ipak ima površinsku napetost - otuda i sferni oblik koji loptasta munja najčešće ima. Jedina tvar koja bi mogla imati takva svojstva je plazma, ionizirani plin.

Plazma se sastoji od pozitivnih i negativnih iona i slobodni elektroni, odnosno od električki nabijenih čestica. Energija međudjelovanja među njima mnogo je veća nego između atoma neutralnog plina, a time je i površinska napetost veća.

Međutim, s relativno niske temperature- recimo, na 1000 stupnjeva Kelvina - i na normalnoj atmosferski pritisak kuglasta munja iz plazme mogla bi postojati samo tisućinke sekunde, jer se ioni brzo rekombiniraju, odnosno pretvaraju u neutralne atome i molekule.

To je u suprotnosti s opažanjima - loptasta munja živi duže. Na visoke temperature- 10-15 tisuća stupnjeva - kinetička energija čestica postaje prevelika, a kuglasta bi se munja jednostavno trebala raspasti. Stoga istraživači moraju koristiti moćna sredstva za "produljenje života" kuglaste munje, održavajući je barem nekoliko desetaka sekundi.

Posebno je P. L. Kapitsa uveo moćnu elektromagnetski val, sposoban stalno stvarati nove plazma niske temperature. Drugi istraživači, sugerirajući da je plazma munja toplija, morali su smisliti kako držati kuglu te plazme, odnosno riješiti problem koji još nije riješen, iako je vrlo važan za mnoga područja fizike i tehnologije.


Ali što ako krenemo drugim putem - u model uvedemo mehanizam koji usporava rekombinaciju iona? Pokušajmo upotrijebiti vodu u tu svrhu. Voda je polarno otapalo. Njegovu molekulu možemo grubo zamisliti kao štapić čiji je jedan kraj pozitivno, a drugi negativno nabijen.

Voda se negativnim krajem veže za pozitivne ione, a pozitivnim za negativne ione, tvoreći zaštitni sloj – solvatnu ljusku. Može dramatično usporiti rekombinaciju. Ion zajedno sa svojom solvacijskom ljuskom naziva se klaster.

Tako smo konačno došli do glavnih ideja teorije klastera: kada se isprazni linearna munja, dolazi do gotovo potpune ionizacije molekula koje čine zrak, uključujući molekule vode.

Nastali ioni počinju se brzo rekombinirati; ova faza traje tisućinke sekunde. U nekom trenutku ima više neutralnih molekula vode nego preostalih iona i počinje proces stvaranja klastera.

Također traje, naizgled, djelić sekunde i završava stvaranjem "olujne tvari" - tvari koja je po svojim svojstvima slična plazmi i sastoji se od ioniziranih molekula zraka i vode okruženih solvacijskim školjkama.

Istina, zasad je sve to samo ideja i trebamo vidjeti može li objasniti brojna poznata svojstva kuglaste munje. Prisjetimo se poznata izreka da za zečji paprikaš treba najmanje zeca, a zapitajmo se: mogu li se stvarati grozdovi u zraku? Odgovor je utješan: da, mogu.

Dokaz za to u doslovno riječi su pale (ili bolje rečeno, donesene) s neba. Krajem 60-ih godina uz pomoć geofizičkih raketa izvršeno je detaljno istraživanje najnižeg sloja ionosfere - sloja D, koji se nalazi na visini od oko 70 km. Pokazalo se da su, unatoč činjenici da na takvoj visini ima iznimno malo vode, svi ioni u D sloju okruženi solvatnim ljuskama koje se sastoje od nekoliko molekula vode.


U teoriji klastera pretpostavlja se da je temperatura kuglaste munje manja od 1000°K, stoga, posebno, nema jak učinak od nje toplinsko zračenje. Na ovoj temperaturi elektroni se lako "lijepe" za atome, tvoreći negativne ione, a sva svojstva "tvari munje" određena su klasterima.

U ovom slučaju, gustoća materije munje ispada približno jednake gustoće zrak u normalnim atmosferskim uvjetima, to jest, munja može biti nešto teža od zraka i pasti, može biti nešto lakša od zraka i uzdići se, i konačno, može lebdjeti ako su gustoće "tvari munje" i zraka jednake.

Svi ovi slučajevi uočeni su u prirodi. Usput, činjenica da se munja spušta ne znači da će pasti na tlo - zagrijavanjem zraka ispod sebe može stvoriti zračni jastuk koji ga drži u visinu. Očito je to razlog zašto je uzdizanje najčešća vrsta kretanja kuglaste munje.

Klasteri međusobno djeluju mnogo jače nego atomi neutralnog plina. Procjene su pokazale da je nastala površinska napetost sasvim dovoljna da munja dobije sferni oblik.

Dopušteno odstupanje gustoće brzo se smanjuje s povećanjem radijusa munje. Budući da je vjerojatnost točnog podudaranja gustoće zraka i tvari munje mala, velike munje - veće od jednog metra u promjeru - iznimno su rijetke, dok bi se male trebale pojavljivati ​​češće.

Ali munje manje od tri centimetra također se praktički ne opažaju. Zašto? Za odgovor na ovo pitanje potrebno je razmotriti energetska ravnoteža kuglastu munju, saznajte gdje je u njoj pohranjena energija, kolika je i na što se troši. Energija kuglaste munje prirodno je sadržana u grozdovima. Kada se negativni i pozitivni klasteri rekombiniraju, oslobađa se energija od 2 do 10 elektron volti.

Tipično, plazma gubi dosta energije u obliku elektromagnetskog zračenja - njegov izgled je zbog činjenice da svjetlosni elektroni, krećući se u ionskom polju, poprimaju vrlo visoka ubrzanja.

Tvar munje sastoji se od teških čestica, nije ih lako ubrzati, stoga se elektromagnetsko polje emitira slabo i većina energija se oduzima iz munje protokom topline s njene površine.

Protok topline proporcionalan je površini kuglaste munje, a rezerva energije proporcionalna je volumenu. Stoga male munje brzo gube svoje relativno male zalihe energije, a iako se pojavljuju puno češće od velikih, teže ih je uočiti: male munje žive prekratko.


Tako se munja promjera 1 cm ohladi za 0,25 sekundi, a promjera 20 cm za 100 sekundi. Ova posljednja brojka približno se podudara s maksimalnim promatranim životnim vijekom kuglaste munje, ali znatno premašuje njezin prosječni životni vijek od nekoliko sekundi.

Najrealniji mehanizam "umiranja" velike munje povezan je s gubitkom stabilnosti njezine granice. Kada se par klastera rekombinira, formira se desetak svjetlosnih čestica, što na istoj temperaturi dovodi do smanjenja gustoće "olujne tvari" i kršenja uvjeta za postojanje munje mnogo prije nego što se iscrpi njezina energija.

Počinje se razvijati površinska nestabilnost, munja izbacuje komadiće svoje tvari i čini se da skače s jedne strane na drugu. Izbačeni komadi se gotovo trenutno ohlade, poput male munje, a zgnječena velika munja prestaje svoje postojanje.

No, moguć je i drugi mehanizam njegovog raspada. Ako se iz nekog razloga disipacija topline pogorša, munja će se početi zagrijavati. Istodobno će se povećati broj klastera s malim brojem molekula vode u ljusci, brže će se rekombinirati i doći će do daljnjeg povećanja temperature. Rezultat je eksplozija.

Zadržimo se na još jednom misteriju kuglaste munje: ako je njena temperatura niska (u teoriji klastera vjeruje se da je temperatura kuglaste munje oko 1000°K), zašto onda svijetli? Ispostavilo se da se to može objasniti.

Kada se klasteri rekombiniraju, oslobođena toplina se brzo raspoređuje između hladnijih molekula.

Ali u nekom trenutku temperatura "volumena" u blizini rekombiniranih čestica može prijeći Prosječna temperatura tvari munje više od 10 puta.

Ovaj "volumen" svijetli poput plina zagrijanog na 10.000-15.000 stupnjeva. Relativno je malo takvih "vrućih točaka", pa tvar kuglaste munje ostaje prozirna.


Jasno je da se sa stajališta teorije klastera loptasta munja može često pojaviti. Za stvaranje munje promjera 20 cm potrebno je samo nekoliko grama vode, a za vrijeme grmljavinske oluje obično je ima dosta. Voda se najčešće raspršuje u zraku, ali u ekstremnim slučajevima loptasta munja je može “pronaći” na površini zemlje.

Usput, budući da su elektroni vrlo pokretni, kada se munja formira, neki od njih mogu biti "izgubljeni"; kuglasta munja kao cjelina će biti nabijena (pozitivno), a njeno kretanje će biti određeno raspodjelom električnog polja.

Ostatak električno punjenje omogućuje nam da objasnimo tako zanimljiva svojstva kuglaste munje kao što je njena sposobnost kretanja protiv vjetra, privlačenja objekata i visi iznad visokih mjesta.

Boja kuglaste munje određena je ne samo energijom solvatnih ljuski i temperaturom vrućih "volumena", već i kemijski sastav njegove tvari. Poznato je da ako se loptasta munja pojavi kada linearna munja pogodi bakrene žice, često je obojena plavo ili zelene boje- uobičajene "boje" iona bakra.

Sasvim je moguće da pobuđeni atomi metala također mogu formirati klastere. Pojava takvih “metalnih” nakupina mogla bi objasniti neke eksperimente s električnim pražnjenjima, uslijed kojih su se pojavile svjetleće kugle, slične kuglastim munjama.

Iz rečenog se može steći dojam da je zahvaljujući teoriji klastera problem kuglaste munje konačno dobio svoje konačno rješenje. Ali nije tako.

Unatoč činjenici da iza teorije klastera stoje proračuni, hidrodinamički proračuni stabilnosti, unatoč činjenici da je uz njegovu pomoć očito bilo moguće razumjeti mnoga svojstva kuglaste munje, bilo bi pogrešno reći da je misterij kugle munja više ne postoji.

Postoji samo jedan potez, jedan detalj koji to dokazuje. U svojoj priči V. K. Arsenyev spominje tanak rep koji se proteže od kuglaste munje. Za sada ne možemo objasniti razlog njegove pojave, pa čak ni što je to...

Kao što je već spomenuto, u literaturi je opisano oko tisuću pouzdanih opažanja kuglaste munje. Ovo naravno nije puno. Očito je da nam svako novo opažanje, kada se pažljivo analizira, omogućuje dobivanje zanimljiva informacija o svojstvima kuglaste munje, pomaže u testiranju valjanosti određene teorije.

Glavno pravilo kada se pojavi loptasta munja - bilo u stanu ili na ulici - ne paničariti i ne praviti nagle pokrete. Ne bježi nigdje! Munja je vrlo osjetljiva na zračne turbulencije koje stvaramo trčanjem i drugim pokretima i koje je vuku za sobom. Od kuglaste munje možete pobjeći samo automobilom, ali ne vlastitim pogonom.
Pokušajte se tiho maknuti s putanje munje i držati se podalje od nje, ali joj nemojte okretati leđa. Ako ste u stanu, priđite prozoru i otvorite prozor. Uz visok stupanj vjerojatnosti, munja će izletjeti.
I, naravno, nikada ne bacajte ništa u kuglastu munju! Ne može samo nestati, već eksplodirati poput mine, a tada su ozbiljne posljedice (opekline, ozljede, ponekad gubitak svijesti i srčani zastoj) neizbježne.

Ako je kuglasta munja nekoga dotaknula i osoba je izgubila svijest, tada je treba premjestiti u dobro prozračenu prostoriju, toplo zamotati, dati mu umjetno disanje i obavezno pozvati hitnu pomoć.
Općenito, tehnička sredstva zaštita od kuglaste munje kao takva još nije razvijena. Jedini "kuglasti gromobran" koji trenutno postoji razvio je vodeći inženjer Moskovskog instituta za toplinsku tehniku ​​B. Ignatov. Ignatovljev kuglasti gromobran je patentiran, ali je stvoreno samo nekoliko sličnih uređaja; o njegovom aktivnom uvođenju u život još nema govora.


izvori

Dio pojedinačni zadaci Radi se na ploči, dio u bilježnicama.

1. Upiši nedostajuća slova i interpunkcijske znakove, raščlani rečenicu, odredi ulogu priloga.

^ Međutim, on stoji duboko zamišljen i tiho plače u pustinji. (M. Yu. Lermontov.)
2. Otvorite zagrade, umetnite slova koja nedostaju i interpunkcijske znakove te napravite morfološku analizu priloga.

Izašavši iz ... ušća skrenuli smo (na) desno (a, o) i krenuli prašnjavim putem.(A.P. Čehov.)
3. Otvorite zagrade, umetnite nedostajuća slova i interpunkcijske znakove, objasnite pravopis n I nn,i I LJ riječima.

Pod oblacima...zrak ispunjen srebrom...zvuci ševa...a iznad zelenila...lijene oranice, s...duboke i chi (n,nn) topovovi mašu krila.
4. Otvorite zagrade, umetnite nedostajuća slova i interpunkcijske znakove, raščlanite rečenicu, objasnite ulogu priloga.

^ Suparnici su se (ne)koliko puta sreli i pobjednički pogledali i nastavili dalje. (I. Ilf, E. Petrov.)

1. On stoji sam, duboko zamišljen, i tiho plače u pustinji.

2. Kad smo izašli pred kapiju, skrenuli smo desno i hodali prašnjavom cestom.

3. Pod oblacima, zrak je bio ispunjen srebrnim zvucima, ševe su drhtale, a vragolije letjele nad zelenim oranicama, mašući krilima čvrsto i pristojno.

4. Suparnici su se nekoliko puta susreli i pobjedonosno gledajući jedan drugoga krenuli dalje.
Domaća zadaća

Priprema za diktat na temu "Prilozi".

^ Lekcije 92-93. Kontrolni diktat i njegova analiza
Cilj: provjera pravopisnih, interpunkcijskih i gramatičkih vještina.

Metodičke tehnike: diktat, analiza gramatike, analiza pogrešaka, rad na pogreškama.
^ Napredak lekcija

I. Diktat
Misterij kuglaste munje
Priroda obične munje davno je razotkrivena. Znanstvenici su imali manje sreće s kuglastim munjama. Njegovo podrijetlo je još uvijek nejasno. Obično se loptasta munja pojavljuje u obliku vatrene kugle koja lebdi u zraku ili vatrene lopte koja brzo leti. Često iz nepoznatih razloga dolazi do eksplozije. Ali ona može mirno nestati, bacajući iskre iz sebe.

Kuglasta munja je dugo privlačila pažnju zbog neobične prirode svog ponašanja.

Prvo, ne diže se u okolnom hladnom zraku, a drugo, zadržava svoj oblik i kreće se. Može lebdjeti iznad tla ili se kretati paralelno. Temperatura u kuglastoj munji ne raste jako visoko. Mnogo je niža od one na kojoj svijetli obični zrak.

U čemu je misterij kuglaste munje? Znanstvenici tek trebaju odgovoriti na ovo pitanje.

(106 riječi)
^ II. Gramatički zadatak

1. Napraviti tvorbenu analizu riječi i analizu riječi po sastavu: 1. opcija - dugo vremena, 2. opcija - često.
2. Napravite morfološku analizu riječi: 1. opcija - manje(iz 2. rečenice), 2. opcija - ne jasno(iz 3. rečenice).

Komentar. Manje- prilog u komparativu; ne jasno- kratak pridjev, jer ovisi o imenici ( podrijetlošto? ne jasno).
3. Raščlanite rečenice. 1. opcija - ^ Obično se loptasta munja pojavljuje u obliku vatrene kugle koja lebdi u zraku ili vatrene lopte koja brzo leti. 2. opcija - Prvo, ne diže se u okolnom hladnom zraku, a drugo, zadržava svoj oblik i kreće se.
III. Analiza pogrešaka u diktatu
IV. Radite na greškama

Metodičke tehnike: objašnjenje nastavnika, jezična analiza, vježbe.
Tijekom nastave

^ I. Jezično zagrijavanje

1) Filozofski koncept koji odražava najopćenitija svojstva i veze pojava materijalnog svijeta ( vremenska kategorija).

2) U znanstvenoj terminologiji: generički pojam koji označava niz predmeta ili njihovu najopćenitiju značajku (gramatičke kategorije)

3) Pražnjenje, skupina homogenih predmeta, pojava, osoba ( dobna kategorija)

Napredni zadatak: nakon proučavanja teme odgovorite na pitanje „Koje je značenje riječi kategorija primjenjivo na temu koja se proučava?"

1. Usporedna analiza prijedloga

Usporedimo parove rečenica napisane na ploči i ocrtajmo gramatičke osnove:

1) ^ Lice potamni od tamnjenja. Ljeti se na jugu vrlo brzo smrači.

2) Tijekom srpnja sunce je nemilosrdno pržilo. Cijeli mjesec srpanj bio je nemilosrdno vruć.

(U prvim rečenicama svakog para gramatičku osnovu čine subjekt i predikatski glagol: ^ Lice se smrači, sunce žarko . U drugim rečenicama svakog para gramatičku osnovu čini samo predikat: smračilo se, vruće je. Ove rečenice nemaju i ne mogu imati subjekt. Oni prenose stanje okoline, koje se mijenja bez obzira na djelovanje bilo kakvih vanjskih sila. Dio govora kojim se označava stanje prirode ili osobe je kategorija stanja.)

Kao što smo upravo primijetili, često je moguće razlikovati kategoriju stanja od glagola samo u kontekstu, u rečenici. Međutim, postoje i posebne riječi koje se ne mogu zamijeniti ni s jednim drugim dijelom govora. Pročitajte teorijsko gradivo udžbenika - § 45, str. 124-125 - i pronađite takve riječi.
2. Samostalno proučavanje teorijske građe udžbenika. Riječi koje pripadaju samo kategoriji stanja: drhtanje, disanje.
3. Razgovor o proučavanom gradivu.

S kojim se glagolima spajaju riječi kategorije stanja? (Biti, postati, činiti.)
III. Izvođenje vježbi

1. Vježba 275: usmena analiza, pismena izvedba.
2. Vježba 276: samostalni rad, razredna rasprava.
Domaća zadaća

Metodičke tehnike: jezična analiza, razgovor o problemima, elementi komparativne analize, vježbe.
Tijekom nastave

^ I. Jezično zagrijavanje

Napiši rečenice s riječima kategorije stanja u dva stupca: stanje prirode, stanje čovjeka.

1) Hladno mi je. 2) Razbistrilo mi se u duši. 3) Ujutro je bilo hladno. 4) Bilo je prerano za radovanje. 5) Jeste li zainteresirani za ovo? 6) Odjednom se brzo smračilo. 7) Oblaci su se razišli i postalo je vedro. 8) Tišina okolo.

(Prirodno stanje - rečenice 3, 6, 7, 8. Stanje čovjeka - rečenice 1, 2, 4, 5.)
^ II. Provjera domaće zadaće

Vježba 277: provjera lanca.

Komentar. Prirodno stanje: rečenice 1 ( svjetlo), 4 (kasno, hladno), 6 (bilo je tiho i vruće).

Emocionalno stanje osobe - rečenice 2 ( dosadno, tužno), 3 (sa hrpa, odvratno), 5 (smiješno).

Tjelesno stanje osobe - rečenica 5 ( povrijediti).

Ljudsko intelektualno stanje - Propozicija 7 ( bilo je jasno).
^ III. Razlika između riječi kategorije stanja i ostalih dijelova govora

Već smo uočili kako se riječi kategorije stanja, izvan konteksta, izvan konkretne rečenice, podudaraju s glagolima. Vježbajmo razlikovati riječi kategorije stanja od glagola.

Vježba: smisliti rečenice koje bi pojasnile značenje riječi: lomi, mirisi.

Na primjer:

2) Već krajem veljače miriše na proljeće. Trava u stepi tako smrdi da ti se zavrti u glavi(glagol).

Pogledajmo jedan nekonvencionalan slučaj. U rečenici ^ Kava lijepo miriše moguće dvostruko tumačenje riječi miriše: 1) kavašto on radi? miriše; 2) miriše kako? kava. U prvom slučaju imamo posla s predikatnim glagolom, u drugom - s predikatom - kategorijom stanja.

Što je razlog dvostrukog tumačenja riječi? (Ne mijenja se činjenica da imenica kava spada u kategoriju indeklinabilnih, pa je potrebno razjasniti govornu situaciju kako bi se razumjelo značenje rečenice.)
2. Riječi kategorije stanja i priloga.

Svečano je i divno na nebu,

Zemlja spava u plavom sjaju...

Zašto mi je tako bolno i tako teško?

Čekam li što? Žalim li zbog nečega?

Smislite rečenice u kojima su riječi svečano, divno, bolno, teško su prilozi. (Niste li svečano obećali da više nećete varati? Pjevala je divno, svi su slušali. Tako ste strašni, koliko vidim (N.A. Nekrasov.) Posao je napredovao s poteškoćama.)

Imajte na umu da su riječi kategorije stanja sintaktički neovisne, a prilozi ovise o predikatima: obećao Kako? svečano; pjevao Kako? prekrasno; prijeteći koliko? u kojem stupnjeva? povrijediti(uočimo kolokvijalnu prirodu ove riječi i pronađi sinonime: također jako); kretao se naprijed Kako? teško.
3. Navedite riječi kategorije i pridjeve.

Usporedimo tri rečenice i odredimo kojim dijelovima govora riječ pripada smiješno u svakoj rečenici: 1) Izgledao je sretno: 2) Zabavljao se. 3) Lice mu je veselo.

(U prvoj rečenici smiješno- prilog ( gledao Kako? smiješno); u drugom - riječ kategorije stanja (sintaktički neovisna, predikat je, označava stanje osobe); u trećem - kratki pridjev ( licešto? smiješno).)
^ IV. Izvođenje vježbi

Vježba 278: izražajno čitanje, rasprava o problemima, pisani završetak.