Biograafiad Omadused Analüüs

Tunniplaani samm-sammult üksikasjaliku täpsustamise meetod. Algoritmi hargnemine ja järjestikune täpsustamine – Knowledge Hypermarket

TEEMA: "ALGORITMI HARGUMINE JA TAGAJÄRGMISED ANDMED"

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

1.tutvustada õpilastele hargnemiskäsku.

2.näidake ülesande näidet kaheastmelise üksikasjalikkusega.

Hariduslik:

infokultuuri kasvatus, tähelepanu, täpsus, visadus.

Hariduslik:

1.enesekontrolli arendamine;

2.kognitiivsete huvide arendamine

Tunni tüüp: kombineeritud

Tunni tüüp: selgitamise ja materjali esmase kinnistamise tund

Varustus: tahvel, arvutid, projektor

Õpik: Semakin “Informaatika ja IKT” ​​9. klass

Tunniplaan:

    Korraldusmoment, kodutööde kontrollimine.

    Uue materjali selgitus.

    Praktiline osa.

    Õppetunni kokkuvõte.

    Kodutöö.

Tundide ajal

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Tere kutid! Võta istet! Täna uurime hargnemisalgoritmi.

Kodutööde kontrollimine

Haru käsk

Kohtume teise GRIS-i meeskonnaga. Seda nimetatakse harukäsuks. Harukäsu vorming on järgmine:

Kui<условие>
See<серия 1>
muidu<серия 2>
kv

Teenussõna kv tähistab haru lõppu.

Nagu varemgi, saab GRIS kontrollida ainult kahte tingimust: "kas ees on eelis?" või "Kas servi pole ees?"<Серия>- see on üks või mitu üksteisele järgnevat käsku. Kui<условие>on õiglane, siis on see rahul<серия 1>, muidu -<серия 2>.

Joonistame plokkskeemi.

Seda hargnemist nimetatakse täielikuks.

Mittetäielik hargnemisvorm

Mõnel juhul kasutatakse harukäsu mittetäielikku vormi

Näiteks:

kui ees on serv
siis keera
kv

Plokkskeem:

Mittetäieliku harukäsu vorming on järgmine:

Kui<условие>
See<серия>
kv

Siin<серия>hukatud, kui<условие>õiglane.

Koostame suhteliselt keerulise programmi kohta GRIS jaoks. Selles näites näete, et järjestikuse detailistamise meetodi kasutamine muudab mõnede "mõistatavate" probleemide lahendamise lihtsamaks.

Kaheastmelise detailistamise ülesande näide

Ülesanne 6. Konstrueerige väljaku servas paiknevatest ruutudest koosnev ornament. GRIS-i esialgne asukoht on vasakus ülanurgas, suund lõunasse.

Nimetame protseduuri, mis tõmbab ruutude ahela servast servani välja ROW. Nimetame protseduuri, mis tõmbab ühe ruudu RUUT. Kirjutame kõigepealt peamise

Ornamendi programm
algust
tee RIDA
keerata
tee RIDA
keerata
tee RIDA

keerata
tee RIDA
con

Nüüd kirjutame protseduurid ROW ja SQUARE:

Protseduur ROW sisaldab tsükli kehas mittetäielikku haru. Sellise algoritmi struktuuri võib nimetada järgmiselt: pesastatud hargnemisega silmus.

SARJA protseduurid.

Selle programmi koostamine nõudis algoritmi täpsustamiseks kahte etappi, mis viidi läbi järgmises järjestuses:

Nüüd teate kõiki graafilise esitaja juhtimise käske. Need võib jagada kolme rühma: lihtsad käsud; protseduuri kutsumise käsk; struktuurimeeskonnad. Kolmandasse rühma kuuluvad tsükli- ja harukäsud.

Lisa 1.

Liigume edasi meie tunni praktilise poole juurde.

Laadi üles fail Ts_1 tasemel

Töötada välja algoritm punktist A punkti B sirgjooneliselt liikumiseks, jälje joonistamiseks. Kaugus punktist A punkti B pole ette teada. Kuid kindlalt on teada, et punkti B taga, sellest ühe raku kaugusel, on sein. Kasutage seda seina, et lõpetada liikumine täpselt punktis B: hüppage ette, kontrollige, kas ees on sein ja kui seina pole, siis pöörduge tagasi ja jätke jälg.

Laadi üles fail Ts_2 tasemel

Töötage välja algoritm esineja liigutamiseks punktist A punkti B, ületades kolm paari "hüppavaid" seinu, mis teel ilmuvad. Rada peaks olema nähtav. Kasutage protseduuri ühe seinapaari ületamiseks.

Laadi üles fail Ts_3 tasemel

2. lisa

3. lisa

4. lisa

Tunni kokkuvõtte tegemine, hinnete andmine.

Kodutöö lk 31,

Lisa 1.

2. lisa

3. lisa

4. lisa


OS "Harmoonia" 3. klassi vene keele tunni tehnoloogiline kaart, õpetaja Popova O.A.
Esitluse teema. Koolitus plaani koostamiseks, tegevuste üksikasjalikuks kirjeldamiseks, verbaalne joonistamine oleviku verbide abil (“Jutustame ümber ja räägime uuesti”)
Eesmärgid
Hariduslik:
Loo sisu plaanipärase edasiandmise oskuse kujunemine
UUD moodustumine:
- Isiklik UUD: elemendid võimest hinnata oma saavutusi, teadvustada oma teadmiste ja oskuste piire. Soov kasutada erinevaid keelevahendeid ja kontrollida oma valikut. Positiivse suhtumise kujundamine vene keele õppimisse.
- Regulatiivne UUD: määrake, aktsepteerige ja säilitage õppeülesanne. Planeerige oma tegevusi konkreetsete keele- ja kõneprobleemide lahendamiseks, kajastage tegevusplaani memos, viige läbi toiminguid, kasutage kõnet oma tegevuse reguleerimiseks. Tegevuse ajal ja pärast lõpetamist teostada enesekontrollitoiminguid, teha erinevates etappides vajalikud kohandused, kontrollida.
- Kognitiivne UUD: Lugege ja mõistage määratud õppeteksti, täpsustage oma teadmisi. Kasutage küsimuste lahendamiseks õpiku juhiseid. Mõista skemaatilisel kujul esitatud teavet, analüüsida seda, võrrelda, tõlkida verbaalsesse vormi. Mõista üldist tegevusmeetodit teatud konkreetsete ülesannete lahendamiseks ja seda ellu viia. - Vaadelda keelematerjali, viia läbi sihipäraseid analüüsi-, võrdlemis-, teisendus-, analoogia-, järeldus-, rühmitamise, liigitamise, süstematiseerimise, üldistamise toiminguid. Näidake keelelist mõtlemist. Ühiselt luua põhjus-tagajärg seoseid, teha järeldusi, järeldusi, üldistusi.
- Kommunikatiivne UUD: jutustage ümber ja looge kirjalikke tekste, kasutage kirjanike kõnesaladusi, püüdes järgida kirjakeele norme, näidata sõnataju, hoolitseda mõtete väljendamise täpsuse ja selguse eest, valida keelelisi vahendeid. see.
Planeeritud tulemused Teemad:
- Analüüsida teksti kollektiivselt: mõista teemat ja selle põhiideed, kajastada teemat ja põhiideed pealkirjas; jälgida teksti ülesehitust, lausete seost, tuvastada ja pealkirjastada selle osi, mõista plaani koostamise tegevuse tähendust; märkamiskeel tähendab, mis suurendab teksti väljendusrikkust.

- Kasutage kannete tegemisel õigekirjaoskusi
Metasubjekt:
Oskab õpetaja abiga tunnis eesmärki määrata ja sõnastada; planeerida oma tegevust vastavalt ülesandele; teha tegevuses pärast selle lõpetamist oma hinnangu põhjal ja tehtud vigade olemust (regulatiivne UUD) arvesse võttes vajalikud muudatused.
Suuda kuulata ja mõista teiste kõnet; väljendada oma mõtteid suuliselt (Kommunikatiivne UUD).
oskama oma teadmiste süsteemis navigeerida; analüüsida objekte; leida tekstist ja illustratsioonidest vastused küsimustele; teisendada teavet ühest vormist teise: koostada küsimustele vastused (kognitiivne UUD).
Põhimõisted Tekstiplaan, teema, põhiidee
Interdistsiplinaarsed seosed Vene keel, kirjanduslik lugemine
Vahendid:
- põhiline
- täiendav Soloveychik M.S., Kuzmenko N.S. Vene keele õpik “Meie keele saladustesse” 3. klass, 2 tundi.
Soloveychik M.S., Kuzmenko N.S. Probleemiraamatu 2. osa
Hariv esitlus
Ruumi korraldus Frontaaltöö, individuaalne töö, paaristöö
Tegevuste läbiviimise tehnoloogia
õpilaste tegevused
õpetajad Ülesanded õpilastele, mille täitmine toob kaasa planeeritud tulemuste saavutamise Planeeritud tulemused
Teema UUD
I. Motivatsioon õppetegevuseks (2 min)
Eesmärgid: - õppetegevusest õpilasele esitatavate nõuete uuendamine;
– õpilastele tingimuste loomine sisemise vajaduse kujunemiseks õppetegevusse kaasamise järele;
- tunni liigi selgitamine;
- temaatilise raamistiku selgitamine. Nad arutavad tunnis käitumisreegleid ja selgitavad, miks neid reegleid on vaja järgida.
Nad hääldavad tunni moto ja määravad tunni tüübi.
Korraldab
selgitab temaatilist raamistikku. Psühholoogiline meeleolu tunniks Oskab oma mõtteid suuliselt väljendada; pidada klassikaaslastega koos õpetajaga läbirääkimisi käitumis- ja suhtlemisreeglite üle ning neid järgida (Suhtlemisvõimeline UUD).
II. Tunni teema sõnastamine, eesmärgi püstitamine. Õpilaste õpitegevuste motiveerimine (5 min)
Eesmärgid: tunni teema sõnastuse korraldamine õpilaste poolt;
- õpilaste poolt tunnieesmärkide seadmise korraldamine;
- õpilaste motiveerimine edasiseks tegevuseks.
Numbrite salvestamine vihikusse, tööliigi kujundamine.
Õpetaja abiga sõnastavad nad tunni teema. Õpetaja abiga seadsid nad tunni eesmärgi. Korraldab tunniteema sõnastamise õpilaste poolt
Korraldab õpilaste poolt tunnieesmärkide seadmist - Lugege meie tunni teemat. Arvake ära, mida me täna tunnis tegema peame.
Kodutööde kontrollimine
Küsimustele vastates koostage lauseid.
Oskab oma mõtteid suuliselt väljendada (Kommunikatiivne UUD).
Osata määrata ja sõnastada õppetunnis eesmärki õpetaja abiga (Regulatiivne UUD).
III. Loov teadmiste omandamine ja rakendamine uues olukorras (probleemsed ülesanded) (18 min)
Eesmärgid: töö esitluse teksti sisuga, tutvumine PLAANI koostamisega; Võrrelge pealkirjas olevaid sõnu tähenduse ja struktuuri järgi, tuvastades sarnasused ja erinevused. Nad loevad ja analüüsivad ühiselt tekste teema, põhiidee, struktuuri ja kasutatavate keelevahendite vaatenurgast. Pealkirjasta tekstid ja selle osad; mõista „plaani“ mõistet, analüüsida valmis plaaninäidiseid ja koostada oma... Jälgida keelevahendite valikut, lausete ülesehitust ja nende seoseid, teha järeldusi autorite „saladuste“ kohta. Nad korreleerivad tekste ja illustratsioone, täiendavad (kui on ülesanne) tekste oma hinnangutega.
Paljundada jutustavaid tekste, koguda kogemusi selliste tekstide koostamisel, arutada tegevusmeetodit plaani koostamisel; õppida kasutama verbide erinevaid vorme; koostage kokkuvõtteid, lugege need sihikindlalt uuesti läbi, otsige parendusvõimalusi ja redigeerige neid. Nad kasutavad kõiki õigekirjaoskusi.
Värskendab õpilaste teadmisi ja tekitab probleemse olukorra.
Korraldab tööd ülesannetega vastavalt juhistele
Sissejuhatus mõiste "sõna analüüs kõne osana"
Viiteteadmiste uuendamine
Ülesanne 392 – kirjutage pealkiri vihikusse.
– Kuidas on teemas kasutatud tegusõnad struktuurilt sarnased?
- Mis vahet sellel on?
– Selgitage nende tähenduse erinevust.
– Miks on pealkirjas kasutatud sõna "taas"?
- Valige sellele sünonüüm.
Ülesanne 393 – (Õpetaja loeb teksti esimest korda.)
– Kas arvasite ära, mida loom tegi?
– Ava õpikud lk 22 ja vaata joonist.
- Mida hamster tegi?
– Milliste sõnadega saate väljendada oma suhtumist hamstrisse? (Imetlus, üllatus.)
– Kas sellise lausega on võimalik lugu lõpetada?
– Millise märgi sa lause lõppu panid?
– Lugege imetluse ja üllatuse edastamiseks võimalikke lausevariante.
- Kuidas saate loo pealkirjastada?
Fizminutka
Ülesanne 394 – – Mitmest osast tekst koosneb?
– Kuidas neid lahutatakse?
— Mida nad ütlevad?
– Tõstke esile tekstis sõnad, millega saab nimetada peamist, millest osad räägivad.
– Kui kirjutame need sõnad tulpa numbrite alla, saame plaani:
1) Linnupesa.
2) Mida teha?
3) Nakhodka.
4) arvasin ära!
- Kuidas saab plaanist sinu arvates kasu olla ümberjutustamisel, oma loo loomisel?
Ülesanne 395 – töö teksti sisu kallal - Analüüsida teksti kollektiivselt: mõista teemat ja selle põhiideed, kajastada pealkirjas teemat ja põhiideed; jälgida teksti ülesehitust, lausete seost, tuvastada ja pealkirjastada selle osi, mõista plaani koostamise tegevuse tähendust; märkamiskeel tähendab, mis suurendab teksti väljendusrikkust.
- Jutustada teksti kirjalikult ümber ja luua lühikesi jutustavaid tekste erinevate allikate põhjal; parandada teksti pärast salvestamist.
- Kasutage kannete tegemisel õigekirjaoskusi. Oskab vahetada muljeid möödunud pühade kohta, valida mõtete ja tunnete väljendamiseks kõige täpsemad sünonüümid ja antonüümid. (Suhtlemisvõimeline UUD)
Vaadelda keelematerjali (muutusi sõnades), analüüsida, võrrelda, liigitada, konstrueerida, teha järeldusi, järeldusi, üldistada (kognitiivne UUD)
IV. Kontrollülesanne (15 min)
Eesmärk: ettekande teksti kirjutamine; töötage vastavalt juhistele T, R Koostage küsimustele vastused, sooritage ülesandes määratud toiminguid Korraldage ülesande kallal tööd paarides
Koordineerib õpilaste tegevust raskuste korral. Ülesanne 396 – loe ülesande read. Teeme selgeks, mis on plaan.
Tegutsege vastavalt juhistele “Tekst”, “Toimetaja” Õppeülesande äratundmine ja aktsepteerimine. Võtke oma tegevuse puhul arvesse ühiselt määratletud juhiseid. Eristada meetodit ja toimingu tulemust; kontrollida tegevuste (enda ja teiste) protsessi ja tulemusi; hinnata tegevuste õigsust ja teha vajalikud kohandused. Suuda planeerida oma tegevust vastavalt ülesandele (Regulatiivne UUD).

V. Õppetegevuste refleksioon tunnis, juhised kodutööde tegemiseks (5 min)
Eesmärgid: tegeleda õpilaste piisava enesehinnangu kujundamisega. Viia läbi töö enesehinnang ja teha korrektuure.
Nad annavad oma märkmikud kontrollimiseks üle.
Pane kodutöö kirja. Korraldab refleksiooni.
Annab tunni hinded.
Annab juhiseid kodutöödeks. – Milliseid uusi toiminguid teete meeldetuletuste T, R abil?
Lõpeta laused:
Täna sain teada...
See oli huvitav…
Raske oli…
täitsin ülesandeid...
Ma taipasin, et...
Kodus: Ülesanne 398 Enesehindamise oskus õppetegevuse edukuse kriteeriumi alusel (Isiklik UUD).
Oskab oma mõtteid suuliselt väljendada (Kommunikatiivne UUD).
Suuda hinnata tegevuse õigsust adekvaatse tagasiulatuva hinnangu (regulatiivne UUD) tasemel.

Eesmärgid:

Uute mõistete tutvustus: abialgoritm, algoritmi järjestikuse detailistamise meetod, abialgoritmidega töötamise oskuste arendamine; lineaarsete algoritmide koostamise oskuste kinnistamine,

Ülesanded:

  • hariv– õppida mõisteid: abialgoritm, algoritmi täpsustamine, põhi- ja abialgoritmide koostamise oskuste arendamine;
  • arenev– algoritmilise mõtlemise, mälu, tähelepanu, loogilise mõtlemise, kognitiivse huvi, suhtluskultuuri, haridusliku ja kognitiivse pädevuse arendamine;
  • hariv– tunnetusliku huvi arendamine, panustamine laste halastuse, vastutustunde, vastastikuse mõistmise, vastastikuse austuse, vastastikuse abistamise ja toetuse kasvatamisse.

Lae alla:

Eelvaade:

Esitluse eelvaadete kasutamiseks looge Google'i konto ja logige sisse: https://accounts.google.com


Slaidi pealdised:

"Kilpkonn" on graafiline hariv esineja. "Kilpkonn" on graafiline hariv esineja.

Algoritm on selge ja täpne juhend esitajale, et täita lõplik käskude jada, mis viib algandmetest soovitud tulemuseni.

E Programm on algoritm, mis on kirjutatud esitaja keeles.

1 = N Täpsus. Algoritmi omadus. Algoritmi täpsus tähendab, et igast käsust tuleb aru saada üheselt

Algoritm: 1. Kaks turisti istuvad paati 2. Ujuvad üle 3. Lasevad maha ühe turisti 4. Ujuvad üle 5. Üks turist läheb paati 6. Ujub üle 7. Lase maha üks turist 8. Ujub üle 9. Üks turist paadi peale 10. Ujuge üle 11. Kõik turistid lahkuvad laevalt

Abialgoritmid. Järjestikuse detailistamise meetod ja montaažimeetod

Tunni eesmärk: arendada õpilastes abialgoritmi, alamprogrammi (protseduuri) mõisteid; oskused nende mõistete praktiliseks rakendamiseks graafilise haridusesineja keskkonnas. Hariduslik: teadma mõisteid: abialgoritm, alamprogramm (protseduur); oskama ehitada algoritme kasutades protseduure haridusliku täitja Kilpkonna keskkonnas; Arendav: algoritmilise mõtlemise, mälu, tähelepanu, loogilise mõtlemise, kognitiivse huvi, suhtluskultuuri, haridusliku ja kognitiivse pädevuse arendamine; Hariduslik: kognitiivse tegevuse kujundamine; edendada lastes vastutust, vastastikust mõistmist, vastastikust austust, vastastikust abi ja toetust. Tunni eesmärgid:

Algoritmi põhialgoritm: Ületamine: tooge kaks turisti paati. Täitke ristumisalgoritm. täitke ristmiku ujumisalgoritm. Kõik turistid lahkuge laevalt. Ujuda üle Ühe turisti mahajätmine Ujuda üle ühe turisti paadis

Abialgoritm on algoritm mõne alamülesande lahendamiseks algsest (põhi)ülesandest. Programmeerimiskeeles kirjutatud abialgoritmi nimetatakse alamprogrammiks või protseduuriks Abialgoritm on algoritm, mis on varustatud päisega, mis võimaldab seda teistest algoritmidest välja kutsuda (peab olema oma nimi). Põhialamprogrammist kutsutakse abialgoritmi nime järgi.

Põhiprogramm: “Number 1717” algus teha ÜKS kuni SEITSE tegema ÜKS kuni SEITSE lõpuni

Abialgoritmi (protseduuri) kirjeldus Protseduuri definitsiooni programmis nimetatakse selle kirjeldamiseks. Protseduuri kirjelduse formaat: algus-lõpp protseduur

Protseduuriüksus õppige üks (edasi 100 vasakule 120 edasi 30 tagasi 30 vasakule 60 edasi 100 vasakule 90 pen_tõsted edasi 40 vasakule 90 pen_langetamine) Seitsmes protseduur õpi seitse (edasi 100 vasakule 90 edasi 30 vasakule 90 edasi 5 tagasi 5 paremale vasakule 90 90 tagasi 100 vasakule 90 feather_raise edasi 40 vasakule 90 feather_lower) üksus seitse ühik seitse

Programmeerimismeetodit, mille puhul paljud alamprogrammid, mida ülesande lahendamiseks vaja võib minna, kompileeritakse esmalt ja seejärel kirjutatakse põhiprogramm, mis sisaldab kõnesid neile, nimetatakse komplekteerimismeetodiks ehk alt-üles programmeerimiseks. Rutiinid saab kombineerida rutiinide teegiks ja salvestada arvuti pikaajalisse mällu. Sellist raamatukogu saab järk-järgult täiendada uute alamprogrammidega. Programmeerimismeetodit, mille käigus kirjutatakse esmalt põhialgoritm ja seejärel kirjeldatakse selles kasutatavaid abialgoritme, nimetatakse järjestikuse detaili meetodiks ehk ülalt-alla programmeerimiseks. . Järjepidev detailimine, kokkupanekumeetod

Kodutöö: õppige märkmeid. punkt 5, nr 7 lk.32 (pildid 1,2,6).

Eelvaade:

Tunni teema: Abialgoritmid. Järjestikuse detailistamise meetod ja montaažimeetod

Eesmärgid:

Uute mõistete tutvustus: abialgoritm, algoritmi järjestikuse detailistamise meetod, abialgoritmidega töötamise oskuste arendamine; lineaarsete algoritmide koostamise oskuste kinnistamine,

Ülesanded:

  • hariv – õppida mõisteid: abialgoritm, algoritmi täpsustamine, põhi- ja abialgoritmide koostamise oskuste arendamine;
  • arenev – algoritmilise mõtlemise, mälu, tähelepanu, loogilise mõtlemise, kognitiivse huvi, suhtluskultuuri, haridusliku ja kognitiivse pädevuse arendamine;
  • hariv – tunnetusliku huvi arendamine, panustamine laste halastuse, vastutustunde, vastastikuse mõistmise, vastastikuse austuse, vastastikuse abistamise ja toetuse kasvatamisse.

Tunni tüüp : teadmiste kinnistamise ja uue materjali õppimise tund.

Tunni tüüp : kombineeritud tund (loeng ja praktika).

Riist- ja tarkvara:PowerPointi esitlused.

Tunni struktuur:

  1. Aja organiseerimine

II. Teadmiste värskendamine

Rühmatöö vorm.

III. Teoreetiline osa

Probleemse olukorra avaldus. Selgitage esitluse abil.

IV. Teadmiste kinnistamine Praktiline ülesanne.

V. Tunni kokkuvõte Refleksioon.

VI. Kodutöö

TUNNIDE AJAL

I. Organisatsioonimoment

Tervitused. Kohalviibijate kontrollimine. Psühholoogilise ja emotsionaalse kontakti loomine lastega. Kodutööde kontrollimine.

II. Viiteteadmiste uuendamine

Õpetaja : Jätkame koostööd hariva esinejaga “Kilpkonn”. Ja enne uute probleemide lahendamist meenutagem, mida me eelmistes tundides käsitlesime. Selleks annan sulle lehed, millele puslesid joonistatakse. Teie ülesanne on lahendada oma mõistatus paarikaupa ja kirjutada saadud sõna definitsioon.

Teostus 2 minutit.

Õpetaja : Vaatame, mis juhtus. (Õpilased ütlevad oma vastused, õpetaja demonstreerib samal ajal ekraanil mõistatusi).

Kilpkonn on graafiline hariv esineja.

Algoritm on selge ja täpne juhend esitajale, et täita lõplik käskude jada, mis viib algandmetest soovitud tulemuseni.

Täpsus. Algoritmi omadus.

Algoritmi täpsus tähendab, et igast käsust tuleb aru saada üheselt.

Milliseid algoritmide omadusi te veel teate (õpilaste vastused)

Programm on esineja keeles kirjutatud algoritm.

II. Motivatsioon, eesmärgi seadmine, probleemipüstitus

Proovime ette kujutada, kuidas sina ja mina teeme jõe äärde reisi. Paadiga peame jõe ületama. Jõe ületamiseks on vaja algoritmi, arvestades, et paati mahub ainult kaks inimest. Proovime seda koostada.

Siin sina (õpilane) ütled käsud ja ma näitan sulle tahvlil.

Algoritm:

  1. Kaks turisti istuvad paati
  2. Ujuge üle
  3. Pange üks turist maha
  4. Ujuge üle
  5. Üks turist istub paati
  6. Ujuge üle
  7. Pange üks turist maha
  8. Ujuge üle
  9. Üks turist istub paati
  10. Ujuge üle
  11. Kõik turistid lahkuvad laevalt

Millist funktsiooni saate selle algoritmi kohta märkida?

(Õpilased märgivad käskude kordamist 2-9.)

Mõelgem selle algoritmi puudustele.

(Kulutas palju aega korduvate käskude kirjutamisele)

Kaotasime palju aega korduvate käskude kirjutamisele. Kuidas saate selle algoritmi tähistust lühendada? Sellele küsimusele saame vastata pärast tänast õppetunni teemat:

(Õpilased kirjutavad oma vihikusse tunni kuupäeva ja teema.)

"Abialgoritmid". Niisiis, kes oskab öelda, millest tänases tunnis juttu tuleb (õpilane vastab)

Täna saame teada, milliseid algoritme nimetatakse abialgoritmideks ja kuidas selliseid algoritmilisi struktuure kavandatakse.

III. Uue materjali selgitus.

Paneme korduvad toimingud eraldi algoritmi, mida nimetame Crossingiks. Vaadake, milline meie algoritm välja näeb:

Algoritmi, mille saime, kutsutakse peamine , ja Crossing algoritm onabistav.

Õpilased kirjutavad vihikusse

Abialgoritm on algoritm mõne alamülesande lahendamiseks algsest (põhi)ülesandest.

Programmeerimiskeeles kirjutatud abialgoritmi nimetatakse alamprogrammiks või protseduuriks

Abialgoritm on algoritm, mis on varustatud päisega, mis võimaldab seda teistest algoritmidest välja kutsuda (peab olema oma nimi).

Põhialamprogrammist kutsutakse abialgoritmi nime järgi.

IV. Konsolideerimine

Koostame esineja "Kilpkonna" jaoks algoritmi numbri 1717 kirjutamiseks. Logo programmeerimiskeeles on alamprogrammi algust tähistav märksõnaõppida.

Õpilased arvuti juures kirjutavad alamprogramme numbritele üks ja seitse ning võrdlevad kirjutatut ekraanil oleva programmiga.

Siin on põhiprogramm käsk lähtestada ja kõike, mis tuleb pärast sulgevat lokkis sulgu. Meeskonnastõppida kuni sulgemissuluni (kaasa arvatud) on alamprogramm.

Programmeerimismeetodit, mille puhul esmalt koostatakse palju alamprogramme, mida ülesande lahendamiseks võib vaja minna, ja seejärel kirjutatakse põhiprogramm, mis sisaldab kõnesid neile, nimetatakse nn.kokkupaneku meetod, või alt üles programmeerimine.

Alamprogramme saab kombineeridarutiinide raamatukoguja salvestatakse arvuti pikaajalisse mällu. Sellist raamatukogu saab järk-järgult täiendada uute alamprogrammidega.

Programmeerimismeetodit, kus esmalt kirjutatakse üles põhialgoritm ja seejärel kirjeldatakse selles kasutatavaid abialgoritme nimetatakseühtlane detail, või ülalt alla programmeerimine.

Fizminutka

Puhkame natuke.

Harjutused kätele ja õlavöötmele:

1. Tõstke õlad üles, langetage õlad. Korda 6-8 korda. Lõdvestage oma õlad.

2. Painutage käed rinna ette. Arvestades 1 - 2 - vetruvad tõmblused kõverdatud kätega tagasi, loendamisel 3 - 4 - samad, kuid sirged. Korda 4-6 korda. Lõdvestage oma õlad.

Harjutused torsole ja jalgadele:

1. Arvestades 1-2, astuge vasakule, käed õlgadele, kummarduge. Arvestades 3-4 - sama, kuid teises suunas. Korda 3-4 korda.

2. Jalad laiali, käed pea taga. 1 loendamisel - järsk pööre vasakule, 2 loendamisel - paremale. Korda 3-4 korda.

Võimlemine silmadele:

1. Istuge toolile, sulgege silmad, lõdvestage näolihased, kallutage end vabalt, pingevabalt tahapoole, pange käed puusa (10 - 15 sekundit).

2. Ava silmad ja vaata enda ette kaugusesse (2-3 sekundit). Vaadake oma NINA otsa (3–5 sekundit). Korda 2 korda.

Praktiline ülesanne

Koostage programm numbri 333 kuvamiseks protseduuride abil.

  1. Tunni kokkuvõte

1. Milliseid küsimusi meile esitati?

2. Kas küsimustele on vastatud?

Peegeldus

Sildipilv", mida on vaja täiendada. täna sain teada...

  • raske oli…
  • Ma taipasin, et...
  • Ma õppisin…
  • Ma suutsin...
  • Huvitav oli teada, et...

Iga õpilane valib 1-2 lauset ja lõpetab need.

Õpilaste tööde hindamine tunnis.

  1. Kodutöö

Õppige märkmeid.

punkt 5, nr 7 lk 32 (pildid 1, 2).


| Tunni planeerimine ja õppematerjalid | 9. klass | Õppeaasta tundide planeerimine | Hargnemine

Tunnid 16-19
Hargnemine
Kaheastmelise puurimise kasutamine
(§ 7. Algoritmi hargnemine ja järjestikune täpsustamine)
Algoritmi koostamiseks kasutatakse järjestikuse detailistamise meetodit
Filiaalide kasutamine

Hargnemine





Haru käsk

Kohtume teise GRIS-i meeskonnaga. Seda nimetatakse haru käsk. Harukäsu vorming on järgmine:

Kui <условие>

See <серия 1>

muidu <серия 2>

Teenindussõna kv tähistab oksa lõppu. Nagu varemgi, saab GRIS kontrollida ainult kahte tingimust: "kas ees on eelis?" või "Kas servi pole ees?"<серия>- see on üks või mitu üksteisele järgnevat käsku. Kui<условие>on õiglane, siis on see rahul<серия 1>, muidu -<серия 2>. Seda hargnemist nimetatakse täielikuks. Näide on näidatud joonisel fig. 1.11.

Riis. 1.11. Täielik hargnemise plokkskeem

Harukäskluse mittetäielik vorm

Mõnel juhul kasutatakse seda mittetäielik vorm hargnemiskäsklused (joon. 1.12). Näiteks:

Kui serv ees

See keerata

Riis. 1.12. Mittetäieliku hargnemise plokkskeem


Harukäsu mittetäielik vorm:

Kui <условие>

See<серия>

Siin<серия>hukatud, kui<условие>tõsi, muidu toimub pärast haru üleminek algoritmi järgmisele käsule.

Loome GRIS-i jaoks viimase, suhteliselt keerulise programmi. Selles näites näete, et järjestikuse detailistamise meetodi kasutamine muudab mõnede "mõistatavate" probleemide lahendamise lihtsamaks.

Tunni tüüp: uue materjali õppimine.
Tunni tüüp: kombineeritud.
Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

    tutvustada algoritmiliste ülesannete lahendamiseks järjestikuse detailistamise meetodit. Edendada selle meetodi kasutamist probleemide lahendamisel;

Hariduslik:

    Edendada loogilise mõtlemise arengut; Edendada õpilaste loomingulise aktiivsuse ja aine vastu huvi arengut; Soodustada järjestikuse detailistamise meetodil algoritmide väljatöötamise oskuse arengut; Soodustada varasemalt omandatud teadmiste rakendamise oskuse kujunemist uue materjali õppimisel. Arendage arvutioskusi: jooniste, piltide, WordArt-objektide sisestamine.

Hariduslik:

    Kasvatada huvi informaatikatundide vastu ja hoolivat suhtumist loomadesse.

Õppemeetodid ja tehnikad: selgitav - näitlik; osaliselt - otsima; verbaalne (frontaalne vestlus); visuaalne (arvutiesitluse demonstreerimine); praktiline.
Haridusvahendid: autori esitlus; "Tööriistakomplekt"; E. P. Benenson, A. G. PautovaÕpik-märkmik “Informaatika” 3. klass; tehniline (arvuti, multimeediaprojektor ekraaniga).
Varustus: tahvel, arvutid, multimeedia paigaldus, õpikud, märkmikud.

Tunniplaan:

Org. hetk (1-2 min) Kodutöö kontrollimine (5 min) Uue materjali õppimine (15 min) Kehalise kasvatuse minut (3 min) Ettevalmistus iseseisvaks tööks (1-2 min) Iseseisev töö (5 min) Oma töö kaitsmine (3 min) ) Tulemuste kokkuvõte (3 min) Peegeldus (2 min)

TUNNIDE AJAL

1. Organisatsioonimoment.
Slaid nr 1
- Meie tunni teema on “Järjekordse detailistamise meetod.” Tänases tunnis tutvume sellega, kuidas...

    luua keerulisi algoritme; Jätkame arvuti kasutamise õppimisega; tutvuda punase raamatu loomadega.

2. Kodutööde kontrollimine
Slaid nr 2
Kodus koostasite mitmetasandilise loendi, mis koosneb kahest elemendist.
Avage oma märkmikud ja võrrelge neid ekraanil oleva loendiga
1. Ohustatud liigid
1,1 amuuri tiiger.
1.2 Ida-Siberi leopard.
1.3 Ussuri sika hirv.
2. Vähe liike
2,1 amuuri kass.
2.2 Himaalaja karu.
2.3 Sahhalini muskushirv.
3. Haruldased liigid
4. Väheuuritud liigid
4.1 Hiidkurk.
5. Taastuvad liigid
5.1. piison
- Millised loomad ei ole tänu inimeste hoolitsusele enam väljasuremisohus? (piison) minema Slaid nr 18 ja tagasi.
- Milliseid loomi on vähe uuritud? (Närv) Slaid nr 17
- Haruldased liigid? (Õpikus pole esitatud)
- Nimetage väikestesse liikidesse kuuluvad loomad. (muskushirv, karu) Slaidid nr 15 ja nr 20
- Milliste loomade elu on eriti murettekitav? (Hirv, leopard, tiiger) Slaidid nr 19, 16, 14 (film)

3. Uus teema “Järjekordse detailistamise meetod”
Slaid nr 3
- Plaanil on metsaala, kus on palju tulekahjusid. Venemaa punasesse raamatusse kantud haruldased loomad on hädas. Peame tuletõrjuja jaoks looma päästealgoritmi.
- Millised loomad on ohus?
- Millised loomad vajavad erilist hoolt?
- Vaadake õpikust ja aidake algoritmi koostada (algoritmi elemendid ilmuvad ekraanile järk-järgult)
Slaid nr 4(1. etapp)

    Alusta Kustutage tulekahjud amuuri tiigri ümber Kustutage tuld ussuuri sika hirve kõrval. Kustutage tulekahjud piisonite läheduses. Kustutage ülejäänud tulekahjud. Lõpp

Oleme koostanud suurema algoritmi. See on meile selge, kuid mitte selge esinejale Fireman.
Slaid nr 5(2. etapp)
- Teeme selgeks, kuidas me algoritmi “Animal Rescue” iga sammu täpselt sooritame. Püüame tulekahjusid kustutada sellises järjekorras, et Tuletõrjuja lendaks võimalikult vähe veehoidlale.
- Millise tulekahju me esimesena kustutame ja miks? ( Kustutame kõigepealt tulekahju P5, sest see on suurim.)
- Milline pärast P5 ja miks? ( Kustutame tulekahju P4 teiseks, kuna tulekahjude P5 ja P4 keerukus on kokku 800, see tähendab, et paagi vesi on täielikult ära kasutatud.)
- Ülejäänud tulekahjud tiigri ümber saab kustutada mis tahes järjekorras.
- Pärast tiigrit läheme hirve päästma. Mis tulekahju on järgmine? ( P7)
- Pärast hirve päästame piisonid. ( P1)
- Ja kas kustutamine on lõpetatud? ( P8, P9)
Loomade päästmise algoritm

    Alusta

Kustutage tuld P5 Kustutage tuld P4 Kustutage tuld P2 Kustutage tuld P3 Kustutage tuld P6 Kustutage tuld P7 Kustutage tuld P1 Kustutage tuld P8 Kustutage tuld P9

    Lõpp

Meile sai selgemaks, millises järjekorras tulekahjusid kustutada? ( Jah)
- Kuid tuletõrjuja ei saa sellistest käskudest aru.
Slaid number 6 ( 3. etapp)
- Täpsustame algoritmi, et tuletõrjuja saaks selle täita. Selleks kasutame algoritmi salvestamisel Tuletõrjuja käske. (HANGI VETT, KÄRBES, RÜPA)
- Millised käsud tuleb algoritmi kirjutada, et tuletõrjuja kustutaks tulekahju P5? (VALJA VETT, KÄRBES(4,3), RÜP(500) jne kuni P7
Kolmandas etapis koostatud algoritm on veelgi üksikasjalikum. Mitu meeskonda sellel on? (21)
- Kas tuletõrjuja saab seda algoritmi täita? ( Jah)
- Tuletame meelde, kuidas me selle algoritmi lõime?

    Esiteks suurem algoritm. Seejärel selgitati järk-järgult, kuidas iga käsku täita. Algoritm muutus detailsemaks, detailsemaks.

Seda algoritmi koostamise meetodit nimetatakse JÄRJEKORDSE DETAILISEERIMISE MEETODIL. Slaid nr 7
- Ava õpiku lk 59
Slaid nr 8 Läbivaatus. Slaid nr 21 Vihje

4. Kehalise kasvatuse minut

5. Ettevalmistus selleks Koos Iseseisev töö
Slaid nr 9
- Nüüd vaadake ülesandeid, mille hulgast kutsikas teile valida pakub:

Joonista pilt loomade kaitseks “Punasest raamatust” Trüki loomade kaitseks tekst “Punasest raamatust” lk 60 nr 53 ja nr 54

Slaid nr 10, 11
(Näitan, millised ja selgitan, kuidas saate loomade kaitseks plakateid ette valmistada)

6. Iseseisev töö Slaid nr 12(see on tühi, et lapsed saaksid loominguliselt töötada)

7. Oma töö kaitsmine

8. Kokkuvõtete tegemine.
Slaid nr 13
- Millised loomad on kaitstud? (Näidake pilte slaidil ja lapsed mäletavad ja nimetavad)
Need hakkasid inimeste süül kaduma. Kaunite nahkade, karusnaha ja liha pärast tapeti lugematu arv inimesi. Ja kui nad mõistusele tulid, oli juba peaaegu hilja. Kuigi kahjuks on loomaliike, mis on igaveseks kadunud. Aga nemadki tahtsid ja tahavad elada. See sõltub sinust ja minust, kas nad jäävad ellu. Täna tänavad nad teid õppetunni eest ja loodavad väga, et me ei lase neid hätta.

9. Peegeldus
- Mida sa klassis tegid?
- Mis juhtus?
- Mis ei õnnestunud?
- Millele tasub mõelda?