Біографії Характеристики Аналіз

Класна година на тему: "Пізнай самого себе". Класний час "пізнай таємниці власного я"

Пояснювальна записка

Класний керівник:Матросова Ірина Василівна

Назва позакласного заходу:«Пізнай себе»

Форма проведення:класна година

Актуальність : П'ятий клас для учнів є досить складним періодом, оскільки вони переходять до нових умов навчання в середній ланці, що вимагає від них певної адаптації, пізнання самого себе, у своєму погляді на оточуючих.

У початковій школі діти звикають виконувати вимоги переважно одного вчителя, перебувати у сфері його постійної уваги та контролю

Актуальністю даного заходу є те, що у частини учнів, у середній школі, можна очікувати, виникнуть великі психологічні труднощі, викликані специфікою переходу, зміною режиму навчального процесу (кабінетна система, вчителі-предметники), різноманітністю навчальних предметів та фізіологічними змінами.

Одним із елементів виховної програми є класна година «Пізнай себе».

В результаті проведення класної години буде отримано виховний ефект - свідоме та активне присвоєння нового соціального досвіду, що включає культурну ідентичність, соціальну компетентність, толерантність.

Організація та проведення класної години здійснювалася на основі колективної творчої діяльності

    Цілі:

Навчальні

    навчити основ самопізнання, самоаналізу та самоконтролю;

Розвиваючі

    розвивати здатність спостереження за власною поведінкою та поведінкою своїх однолітків;

    формувати вміння аналізувати вчинки та мовлення конкретної особистості, робити висновки про мотиви та цілі;

    сприяти розвитку логічної послідовності дій учнів під час уроку з погляду поетапного формування розумових дій;

    удосконалювати комунікаційну компетенцію учнів, збагачувати словниковий запас школярів;

    вдосконалювати навичку точного вираження своїх думок та зв'язного монологічного мовлення учнів.

Виховні –

    сприяти формуванню позитивної самооцінки;

    сформувати уявлення про самоцінність особистості та рівність людей;

    сприяти створенню вірних моральних орієнтирів школярів;

    виховати бажання етичного та естетичного розвитку;

    сприяти розвитку духу колективізму та товариства.

    Методичні прийоми: групова робота, індивідуальні завдання, тестування.

    Устаткування : лист А4, ручка, олівець, набір кольорових олівців або фломастерів, різнобарвне листя

Передбачуваним результатом даної класної годиниє формування у дітей навичоксамостійності: самоаналізу, самооцінки, самоврядування. А також знайомство дітей з деякими прийомами самопізнання, формування уявлення про те, як знаходити у собі головні риси, визначати свої особисті особливості; розвиток вміння правильно оцінювати себе та інших; продовження формування колективу.

Це необхідно учням під час переходу до середньої освітньої ланки. Вони повинні вміти аналізувати свою діяльність, не боятися приймати самостійно рішення, вміти відповідати за вчинки, передавати свій досвід своїм одноліткам.

Хід класної години.

На початку класної години учні заходять до кабінету та обирають на парті один із різнокольорових листків. Однокласники, які вибрали одного виду листочка займають парти з відповідним кольором листка, так формуються групи для роботи.

Класний керівник: Добрий день. Сьогодні мені хотілося б запросити вас до розмови, яка хвилює всіх: «Який шлях до себе?» Ще давні говорили,що найзагадковіший сфінкс на Землі – це людина . Мислителі говорили, щолюдина – це найпростіше та найскладніше . Як навчитися розуміти себе? Якщо запитати про це кожного з вас, то ми отримаємо різні відповіді, і всі ви по-своєму маєте рацію, тому що кожен з вас індивідуальний і неповторний. Тож давайте разом спробуємо зробити кілька кроків на шляху до себе. Сьогодні ми навчатимемося самопізнання. Проводитимемо самоспостереження, самоаналіз та самооцінку. Познайомимося із поняттям Я.

А. Екзюпері говорив: «… Не завжди перше враження буває вірним. Щоб зрозуміти людину, потрібно ближче познайомитися з нею, краще дізнатися її, побачити її в різних життєвих ситуаціях». Ви погоджуєтесь з цим? (обговорення)

Кл.р: Як ви думаєте, чи важливе пізнання людиною самого себе? (Відповіді).

Дорога до себе – це дорога в ціле життя.

А зараз я пропоную вам висловитись із запропонованих питань:

1. Думаю, що я досить здатний, щоб…

2. Для мене дуже важливо…

3. Що краще мати сто карбованців чи сто друзів?

4. Сподіваюся на….

5. У майбутньому я хочу…

6. Гарне життя – це…

7. Коли інші роблять щось краще ніж я….

8. Моя основна мета у житті…

Класний керівник: Великий німецький поет І.В. Гете стверджував: "Розумна людина не той, хто багато знає, а хто знає саму себе". Чи можете ви вважати себе розумними людьми? (Діти відповідають.)

Що можна дізнатися про себе?

Зразкові відповіді дітей:

1. Свої фізичні здібності, стан здоров'я.

2. Свої таланти, здібності (розумові, творчі).

3. Свій характер, темперамент, волю.

4. Свої уподобання, звички.

5. Свої сильні та слабкі сторони.

Класний керівник: Впізнавати себе потрібно, щоб об'єктивно оцінити свої здібності та можливості А що це дасть? Навіщо взагалі потрібна правильна самооцінка?

Зразкові відповіді дітей:

1. Дізнатися про покликання, обрати професію.

2. Уникнути помилок та розчарувань.

3. Правильно поводитися з оточуючими.

4. Не братися за нездійсненні справи.

5. Правильно визначити ціль у житті.

Класний керівник: Дійсно, людина, яка об'єктивно оцінює свої здібності та можливості, зможе безпомилково вибрати своє покликання, визначити мету в житті Такій людині легше уникнути катастроф життєвих планів, розчарувань, помилок. І якщо виникнуть неприємності, він шукатиме причину не в інших, а в собі.

Дискусія «Яку людину можна назвати унікальною?»

Вмикається тиха музика. Діти, які розділилися групи, обговорюють відповідь.

(Можливі відповіді:

    Це яскрава, талановита, непересічна людина.

    Відрізняється з інших людей.

    Це незвичайна, дивна людина, дивак.

    Це будь-яка людина, навіть звичайнісінька. Він відрізняється від інших людей навіть відбитками своїх пальців.)

Класний керівник: Кожна людина у світі унікальна, неповторна Слово "унікальний" означає "єдиний", "неповторний". Я хочу, щоб кожен із вас задумався про свою унікальність. Для цього пропоную вам намалювати свій портрет.

Тест "Мій портрет"

На аркуші паперу праворуч у стовпчик напишіть десять разів букву «я», а поряд з кожною літерою напишіть усі цінні риси свого характеру, зліва – риси, яких ви хотіли б позбутися.

Час виконання 5 хвилин, ви можете продовжувати список протягом усієї класної години.

Вмикається тиха музика. Діти працюють 3-5 хвилин. Потім представник групи розповідає про свої результати.

У вас вийшли унікальні портрети.

Міні – лекція «Що таке самооцінка?

Класний керівник: Знати себе недостатньо, потрібно мати правильну самооцінку Самооцінка – це оцінка своїх переваг та недоліків. Самооцінка - це думка людини про саму себе, що сформувалася в результаті порівняння себе з іншими людьми.

Не кожна людина може правильно оцінити себе. Самооцінка буває завищеною, заниженою та вірною. Люди із заниженою самооцінкою вважають себе дурними, слабкими, негарними. Ці люди дуже уразливі, нетовариські, невпевнені в собі.

Люди із завищеною самооцінкою, навпаки, вважають себе найрозумнішими, найкрасивішими, найталановитішими. Вони дуже товариські, самовпевнені, але вони часто беруться за роботу, яка їм не під силу і не доводять її до кінця.

І тільки люди з правильною самооцінкою знають свої сильні і слабкі сторони, не бояться критики, не бояться спілкування, вони впевнено візьмуться за справу, яка їм під силу, доведуть її до кінця і заслужать на повагу оточуючих.

Вірна самооцінка допомагає людині зберігати свою гідність і жити в ладі з усіма і з собою.

Тест «Який рівень вашої самооцінки».

Погляньмо на рівень вашої самооцінки. Порівняємо результати з «Моїм портретом».

Відповідаючи на запитання, вказуйте, як часті вам перелічені нижче стану за такою шкалою:

Дуже часто – 4 бали

Часто – 3 бали

Іноді – 2 бали

Рідко – 1 бал

Ніколи – 0 балів

    Я часто хвилююсь марно.

    Мені хочеться, щоб мої друзі підбадьорювали мене.

    Я боюся виглядати дурнем.

    Я турбуюсь за своє майбутнє.

    Зовнішній вигляд інших набагато кращий, ніж мій.

    Як шкода, що багато хто не розуміє мене.

    Відчуваю, що я не вмію добре розмовляти з людьми.

    Люди чекають від мене дуже багато чого.

    Відчуваю себе скутим.

    Мені здається, що зі мною має статися якась неприємність.

    Мене хвилює думка про те, як люди ставляться до мене.

    Я відчуваю, що люди говорять про мене за моєю спиною.

    Я не почуваюся в безпеці.

    Люди не дуже цікавляться моїми досягненнями.

Опрацювання результатів.

Щоб визначити рівень своєї самооцінки, потрібно скласти всі бали за твердженнями.

Якщо менше 10,вам треба позбавлятися почуття переваги над оточуючими, зазнайства, хвастощів. Візьміть принцип принцип: будь-яка конфліктна ситуація виникла з іскри, яку ви висікли самі чи допомогли розпалити.

Якщо сума перевищує 30 балів, то ви недооцінюєте себе.

Набрана кількість балів від10 до 30свідчить про психологічної зрілості, яка проявляється насамперед адекватності самовідображення, тобто. реалістичну оцінку своїх сил, можливостей, зовнішності. Вам під силу серйозні справи. Наважуйтеся!

Нічого страшного, якщо результати тесту виявили низький рівень самооцінки. Її можна підвищити, якщо дотримуватись правил, які надруковані на листках (роздруківки у кожного учня).

Діти по черзі читають «15 кроків на шляху до підвищення своєї самооцінки»

11) Дозволяйте собі спілкуватися із собою наодинці.

12) Будьте відкритими спілкування з людьми.

13) Намагайтеся хвалити себе за успішні справи раніше, ніж вас хвалитимуть інші люди.

14) Пам'ятайте! Ви не самі собою!

15) Ви втілення надій інших людей і тому маєте боротися з будь-якими перешкодами на своєму шляху.

Робота в групах на тему "Визначення рівня самооцінки"

Класний керівник : А як ж можна впізнати людину з правильною самооцінкою? На дошці я склала таблицю ознак людей із різною самооцінкою. Але хтось переплутав ознаки. Як правильно розмістити слова у колонках? Пропоную обговорити це питання у групах. Потрібно зібрати за 4 ознаками людей із різною самооцінкою. Перша група - із завищеною, друга - із заниженою та третя - із об'єктивною самооцінкою. Вибрані ознаки ви повинні записати на аркушах паперу. Правильні відповіді ми прикріпимо до таблиці. Додаткова умова – обґрунтувати свій вибір.

(Протягом 1-2 хвилин діти працюють.)

Час минув, слухаємо думки груп.

Записи на листках

Підвищена: зарозумілість, самовпевненість, нахабство, запальність.

Занижена: пасивність, уразливість, навіюваність, боягузливість.

Об'єктивна: врівноваженість, впевненість у собі, скромність, почуття власної гідності.

Класний керівник: Що можна порадити людині із завищеною самооцінкою? (Бути більш самокритичним, навчитися бачити свої слабкості, не вважати себе вищим за інших тощо).

Що можна порадити людині із заниженою самооцінкою? (Зайнятися спортом, перемогти свою боягузливість, навчитися говорити "ні" тощо)

Що можна порадити людині з об'єктивною самооцінкою? (Не втрачати впевненості в собі, продовжувати працювати над своїми недоліками, не хвалитися своїми достоїнствами тощо)

Підведення підсумків.

Підіб'ємо підсумки нашої класної години:

    Чи була цікава тема пізнання себе?

    Що ви дізналися про різні варіанти самооцінки?

    Як може вірна самооцінка допомогти людині у житті?

    Що нового ви дізналися про себе?

    Чи думаєте ви продовжити спостереження за собою?

    Чи сподобалася вам класна година?

Яка мордочка відповідає результатам класної години? (На екрані дві мордочки: одна посміхається, одна - сумна)

Висновок: дізналися про те, що поки що у деяких не така самооцінка, як вам хочеться. Потрібно оцінювати себе правильно, щоб люди поважали тебе, щоб бути впевненим у собі. Необхідно вивчати себе, щоб правильно оцінювати свої сили. Ви можете змінюватися так, як ви хочете, ви автор самого себе!

В результаті роботи очікується, Що згуртується класний колектив хлопців, діти будуть більш терпимі до недоліків товаришів, намагатимуться допомагати один до одного, оволодіють простими методами самовиховання, самоконтролю; з'явиться готовність до самовизначення у соціумі

Програми:

15 кроків на шляху до підвищення своєї самооцінки:

1) Визнайте собі у своїх сильних та слабких сторонах і сформулюйте свої цілі.

2) Проаналізуйте свої життєві плани та оцініть їх з погляду сьогодення.

3) Завжди пам'ятайте про колишні успіхи, нехай навіть найменші.

4) Почуття провини і сорому не допомагає досягти успіху.

5) Критикуйте себе, але при цьому шукайте у цій критиці позитивні аспекти.

6) Дивіться на себе та інших реальними очима.

7) Не дозволяйте іншим критикувати вас як особистість.

8) Ніколи не говоріть про себе погано, це руйнує людину.

9) Пам'ятайте, іноді поразка – це удача.

10) Якщо поруч із іншими ви відчуваєте власну неповноцінність, не витрачайте час цих людей.Скромність

Боягузливість

Зарозумілість

Нахабство

Вразливість

Почуття власної гідності

Пасивність

Врівноваженість

Самовпевненість Навіюваність

Що таке «Я». Чи знаю я себе?

Ціль:допомогти учням пізнати свій внутрішній світ.

Підготовчий етап. Вступне слово вчителя.

Хто я? Який я? Чому я такий?

На перший погляд, хлопці дуже прості питання, але для більшості з вас, погодьтеся, знайти відповіді на них важко. Тим часом відповіді на ці питання визначають ваше ставлення до себе, до інших людей та до життя загалом.

Мета нашого заняття - формування уявлення про себе, свій внутрішній світ. Ці знання допоможуть вам здобути впевненість, реалізувати свої здібності та досягти своїх цілей у житті.

Прагнення пізнати свій внутрішній світ сягає глибоким корінням у далеке минуле.

Подивіться на дошку. Ось кілька висловлювань давніх мислителів:

Найчастіше заглядай у самого себе.

Цицерон

Немає більш плідного заняття, як пізнання себе.

Р. Декарт

Всім людям властиво пізнавати себе і мислити.

Геракліт

Пізнай себе, і ти пізнаєш світ!

Софокл

Назвіть із цих висловлювань слова, які найімовірніше відображають суть теми нашого заняття.

Пізнай; пізнати себе, заглядай у себе і т. буд.

Гра «Телефон»

Ігровий сюжет.

Уявіть, що ви знаходитесь вдома. Раптом пролунав телефонний дзвінок, ви берете слухавку, а на іншому кінці провезення лунає голос:

Здрастуйте, з тобою розмовляє редактор дитячої телепередачі «Почемучка». Я запрошую тебе до співпраці. Мені хотілося дізнатися трохи про тебе.

Вам потрібно розповісти редактору про себе. Щоб легше було це зробити, я пропоную користуватися своєрідним «путівником».

Путівник:

2. Ф. І. О. батьків.

3. Мої друзі.

4. Мої захоплення.

5. Мене тішить.

6. Мене засмучує.

7. Найбільше мені подобається у людях.

8. Найбільше мені подобається у собі.

9. Я мрію.

Учні по черзі розповідають про себе.

Чи цікаво було вам спілкуватися? Що дав вам розповідь кожного про себе?

Висновок. Кожен має певні знання про себе, і ви зараз це продемонстрували. Я згодна, що ви дізналися більше, ніж знали раніше. Кожній людині необхідно пізнавати себе, а це означає оцінювати свої можливості та здібності, усвідомлювати дії, відповідати за свої вчинки.

Уявлення про себе має лише людина. Система уявлень себе називається образом «Я».

"Я" порівнюють ще з джерелом світла, лампою прожектора, промінь від якого може висвітлювати простір нашого внутрішнього світу.

Образ «Я» багатогранний. Психологи кажуть, що у кожному з нас є безліч «Я».

Послухаємо вірш В. Луніна «Сім я».

Рольове читання вірша.

Живе в мені сім я -

Ціла родина.

Коли один каже: «Так»,

Другий каже: "Ні".

Третій дає пораду,

Четвертий – спить,

П'ятий мух вважає,

Шостий сьомого чекає,

Кого слухати?

І в мені живе сім я -

Ціла родина.

Коли один каже:

«Підемо пішки»,

Другий каже:

"Поскачем верхи".

Третій каже:

«На машині поїдемо»,

Четвертий:

"На велосипеді",

«На санях»,

«Не сьогодні, а днями»,

А сьомий – розповідає казку.

Кого слухати?

Живе і в мені сім я -

Ціла родина.

Коли один плаче,

Другий - регоче,

Третій – знати ні про що не хоче,

Четвертий питає питання,

П'ятий у все суєт ніс,

Шостий знову чекає на сьоме,

А сьомий – розповідає казку.

Кого слухати?

Чи можете ви відповісти на запитання "Кого мені слухати?"

Спілкуйся з усіма, тоді дізнаєшся все про себе.

Висновок.Людина по-різному уявляє себе в різних обставинах і ситуаціях. Усередині нас живуть різні "Я".

Монолог Аліси з Країни чудес

«Я просто не знаю, хто я зараз така. Ні, я, звичайно, приблизно знаю, хто така я була вранці, коли встала, але відтоді я весь час то така, то сяка, словом, якась не така...

Я давала собі чудові поради (хоча слухалася їх далеко не завжди). Іноді я закочувала собі догани, що ледве могла втриматися від сліз. А якось, я пам'ятаю, навіть пробувала видерти себе за вуха за те, що шахраювала, граючи сама з собою в крокет. Я люблю навмисно бути різними людьми відразу».

А ви, хлопці? Чи траплялося з вами таке, що вдома, у родинному колі, ви можете бути одними, а в школі іншими, в компанії друзів - зовсім іншими?

Учні намагаються відповісти на поставлене запитання.

Гра «Чарівна пошта»

Ціль: порівняти уявлення про себе з думкою однокласників.

Вчитель витягує з величезного конверта листи, адресовані учням. За змістом учні здогадуються, кому написано той чи інший лист.

Висновок.Здебільшого думка оточуючих (однокласників та класного керівника) збіглася з оцінкою самих авторів листів.

Мальований лист інопланетянину

Ціль: передати інформацію про себе в малюнках.

Міні-висновки.

1. Самопізнання – необхідність. Ми повинні розумітися на собі. Це насамперед потрібно нам самим.

2. Якщо ми станемо уважними до себе, це позначиться на людях довкола.

3. Порозуміння, спілкування, співпраця з друзями, іншими людьми в суспільстві для вас не в тягар, а в радість.

спонукати учнів до самовдосконалення;

сприяти формуванню навичок рефлексивної діяльності;

Стимулювати учнів до знання свого Я.

Підготовка: написати вислів на дошці.

Хід заходу

1 орг момент

Коло радості «Чарівне дзеркало»

Фея Любові надіслала нам чарівне дзеркальце

Подивіться в нього!

Кого ви у ньому побачили?

Кожен із нас - єдиний кожен із нас неповторний

Повторюйте за мною

Сонце небо та земля!

Добре, що я з вами!

Усьому світу прокричу

Дуже я люблю себе

Я-найкращий

Я-найкрасивіший

Я найрозумніший

Я -най-самий-самий

Я - дуже люблю себе! Кожному з вас батьки дали імена. Кожне ім'я по-своєму красиве і ще красивіше, коли вас цим іменем називають ласкаво давайте пограємо в гру

Гра «Ласкаве ім'я» з одного боку допомагає увійти в контакт із дітьми та створити атмосферу доброзичливості, а з іншого продовжити знайомство один з одним. Діти стоять у колі. Вчитель пропонує згадати, як їх лаково називають удома. Після того, як усі назвуть свої імена, м'яч кидається у зворотному напрямку. При цьому треба згадати і назвати ласкаве ім'я того, кому кидається м'яч.

Класний керівник . У Стародавній Греції є храм. Побудований він був на честь бога Апполона (бог світла та мистецтв). До наших днів від цього храму дійшли лише уламки. На стінах храму написано 7 висловів:

Впізнай себе самого.

Нічого надміру.

Міра – найважливіше.

Всьому свій час.

Головне у житті – кінець.

У багатолюдстві немає добра.

Склали ці вислови 7 мудреців. Вони були відомими політиками та законодавцями того часу. Один із цих дельфійських висловів любив повторювати великий філософ Сократ: «Пізнай себе самого».

Як ви вважаєте, що означає вираз «Пізнати (зрозуміти) самого себе»?

(Відповіді дітей)

Класний керівник. Пізнати себе – означає зрозуміти, які переваги і недоліки ти маєш, на що ти здатний. Як це зробити?

Щоб дізнатися про себе ми протестуємо

7. А тепер – увага! Перед вами п'ять фігур - квадрат, трикутник, прямокутник, коло та зигзаг. Виберіть із них ту фігуру, щодо якої можете сказати: «Це – я!» - ту, що сподобалася найбільше. Потім оберіть ту, що не подобається

7. А тепер подивимося, що ви за фрукт, а вірніше, що за фігура.

Квадрат. Привіт, відмінники та хорошісти! Ви людина організована і працьовита, вдома на вашому письмовому столі завжди порядок. Олівці в пеналі гострі, ручки всіх кольорів веселки. Але іноді і ви даєте промах. Занадто захопившись дрібницями, робите великі помилки. Ви вперто йдете до своєї мети. Рубль у вас попросити у борг важко. Чи не дасте. Вчитися ви любите. З таких людей, як ви, виходять хороші бізнесмени та вчителі.

Трикутник. Ви заводила. У снах такі дівчата, як ви, бачать себе великою актрисою, а хлопчики Наполеоном. Вам подобається бути у центрі уваги. Ви любите змагатися та перемагати, але принцип «головне не фініш, а участь» – не для вас. Вам важлива перемога!

Коло. Ви легко сходитеся з людьми. Приблизно так само, як Колобок. Вирушивши подорожувати з будиночка бабусі та дідуся, він відразу визначив, що ні заєць, ні вовк йому не перешкода. Ну, а з лисицею помилка вийшла. А хто нині не помиляється? Ви із задоволенням зустрічаєтеся з новими людьми. Улюблене заняття під час уроку – вивчати реакцію вчителя той чи інший подразник. На сопіння Сидорова, на квапливу кватирку, на Петрова та Іванову, що перешіптуються, на скрипучі черевики Борисова. Ви вмієте зробити так, щоб людям довкола вас було добре. Ваша стихія – література та історія.

Прямокутник. Ви все ставите під сумнів. Де сумнів – там бажання у всьому розібратися, а отже, ви допитливі та сміливі. Поки не дізнаєтесь, що там шарудить у темному кутку, не заспокоїться. Ви легко вирішуєте складні завдання – вам цікавий процес вирішення.

Зигзаг. Таку складну форму вибирають зазвичай творчі істоти. Зигзаг незвичайний, виділяється із загального ряду, агресивний (тому його можуть вибрати запеклі хулігани). Ви рідко коли на уроках відповідаєте завченими фразами. Відповідь сама народжується у вашій голові, тому ви любите літературу, де можна поміркувати і посперечатися. Ви цікавий співрозмовник.

А як ви думаєте, що таке характер?

Характер – це слово давньогрецького походження. Це означає «друк», «чеканка». Це індивідуальна, досить стійка система звичних способів поведінки людини за певних умов. Він є відбитком виховання та діяльності. Характер накладає відбиток на думки та почуття людини. Дуже важливою якістю характеру є воля.

А чи буває характери схожі? А чи люди бувають однакові характером??

А давайте пограємо гру дзеркало

Вчитель пропонує гру «Дзеркало».

Діти діляться на пари та встають проти один одного. Один з них - дзеркало, яке відображає жести руху міміку свого напарника, який виглядає в «дзеркало». Завдання дзеркала полягає в тому, щоб точно повторити рухи. Потім діти змінюються ролями

Що таке воля?
Як можна виховати волю?

Завдання

Завдання передбачає складання розповіді про себе як людину, що відрізняється від інших своїми вміннями та здібностями. Учень розповідає про себе.

ІІІ. Рефлексія.

Пропонується обвести свою долоньку і на кожному пальці написати наступне: Готові роздати

Великий палець - над цим я ще хотів (а) попрацювати

Вказівний палець – тут мені було надано конкретні вказівки

Середній палець - мені зовсім не сподобалося

Безіменний палець – психологічна атмосфера

Мізинець – мені тут не вистачило

Психологічна класна година для 3 класу

Класна година на тему «Пізнай сам себе», 3клас

Класна година психологічної спрямованості, присвячена самооцінці особистості. Ця тема набуває особливої ​​актуальності у молодшому підлітковому віці. П'ятикласники, вийшовши за поріг молодшої школи, стикаються з багатьма проблемами соціалізації.

У ході класної години діти виконують різноманітні завдання з самоспостереження, самоаналізу, самооцінки. Керівник повинен створити спокійну, доброзичливу, довірливу атмосферу під час заняття. Не можна змушувати дітей відкривати результати своїх тестів, не можна ставити оцінки виконання тестових завдань. Дітям слід пояснити, що ці результати мають дати їм інформацію для роздумів про себе. А надалі – і для роботи над собою.

Цілі : познайомити дітей із деякими прийомами самопізнання, дати дітям уявлення у тому, як шукати у собі основні риси, визначати свої індивідуальні особливості; розвивати в дітей віком вміння правильно оцінювати себе та інших; сприяти формуванню віри у свої сили, у можливість стати кращою; спонукати підлітків до самопізнання, самовиховання.

Підготовча робота з дітьми

Перед класною годиною потрібно об'єднати дітей у групи по 4 особи (які сидять на 2 сусідніх партах повертаються один до одного).

Устаткування

На парту кожному учневі необхідно покласти:

Альбомні листи для автопортретів;

Зошити для тестів.

Музичне оформлення

Можна приготувати 1-2 музичні фрагменти по 3-5 хвилин для супроводу самостійної роботи дітей (створення автопортрета, тестування).

План класної години

1. Вступне слово.

2. Інтерактивна розмова «Чи треба знати себе?»

3. Визначення знань дітей про себе:

а) дискусія «Яку людину можна назвати унікальною?»

б) створення автопортретів;

в) гра у групах «Хто я? Який я?

4. Міні-лекція «Що таке самооцінка?»

5. Тест «Самооцінка».

6. Підбиття підсумків (рефлексія).

Хід класної години

I. Вступне слово

Класний керівник. Хлопці, тема нашої сьогоднішньої класної години – «Пізнай сам себе». Ці слова належать видатному філософу давнини Сократу, який жив багато століть тому. Вже тоді людина замислювалась: хто він, який у нього характер, що він любить, чого не любить, які його цілі у житті, як до нього ставляться інші люди? Цей процес називається самопізнанням.

ІІ. Інтерактивна бесіда «Чи треба знати себе?»

Класний керівник. Почнемо нашу розмову із відповідей на запитання.

Як ви вважаєте, у наш час людина має прагнути пізнати себе?

Що краще: переоцінити чи недооцінити себе?

Як ви розумієте слова "самоспостереження", "самоаналіз", "самовипробування"?

Як ви вважаєте, знаєте ви себе?

Діти висловлюють свої припущення.

Класний керівник. Впізнати себе необхідно! Адже якщо людина знатиме свої сильні та слабкі сторони, вона зможе розвинути свої таланти, виправити свої недоліки. Йому буде легше спілкуватися з оточуючими, тому що, визначивши свою індивідуальність, він зможе побачити індивідуальність іншої людини. Він почуватиметься успішним, щасливим.

Як же впізнати себе? Для цього є такі прийоми (вони записані на дошці):

1. Самоспостереження.

2. Самоаналіз.

3. Самовипробування.

4. Самооцінка.

Сьогодні ми навчатимемося самопізнання. Отже, будемо проводити самоспостереження, самоаналіз, самовипробування та самооцінку. Щоб ваша робота була пліднішою, вам слід об'єднатися в групи.

ІІІ. Визначення знань дітей про себе

Дискусія «Яку людину можна назвати унікальною?»

Класний керівник. Для початку пропоную вам у групах провести дискусію. «Яку людину можна назвати унікальною?» Через 1 хвилину представники груп висловляться із цього питання.

Вмикається тиха музика. Діти обговорюють відповіді у групах.

Хвилина закінчилася. Слухаємо думки груп. Яку людину можна назвати унікальною?

Зразкові відповіді дітей:

Це яскрава, талановита, непересічна людина.

Це людина, яка відрізняється від інших людей.

Це незвичайна, дивна людина, дивак.

Це будь-яка людина, навіть звичайнісінька. Він відрізняється від інших навіть відбитками своїх пальців.

Створення автопортретів

Класний керівник. Так, хлопці, кожна людина у світі унікальна, неповторна. Слово "унікальний" означає "єдиний", "неповторний". Я хочу, щоб кожен із вас задумався про свою унікальність. Для цього пропоную вам намалювати свій портрет на альбомному аркуші, який лежить у вас на парті.

Включається музика і протягом 3-5 хвилин діти малюють себе.

У вас вийшли унікальні автопортрети. А зараз ми підпишемо ці автопортрети. Для цього пограємось у гру «Хто я?», «Який я?»

Гра у групах «Хто я? Який я?

Класний керівник. Для початку ми напишемо ліворуч у стовпчик десять разів букву "я", а поряд з кожною буквою напишемо відповідь на запитання "Хто я?", "Який я?" Це можуть бути судження про себе, про свою зовнішність, характер, внутрішній світ, про свої захоплення, переживання, про те, за що ви себе поважаєте.

Вмикається музика. Протягом 3-5 хвилин діти працюють.

А тепер прочитайте свої відповіді членам групи, але так, щоб вийшла активна розповідь.

Діти у групах розповідають про себе (8-10 хвилин).

А тепер послухаємо по одному представнику від групи, тих, у кого вийшла найцікавіша розповідь. Хто хоче уявити себе всьому класу?

Представники груп встають із місць, повторюють розповіді про себе.

Як ви вважаєте, можна сказати, що ці хлопці думають про себе, намагаються розібратися у собі, впізнати себе?

Діти відповідають.

IV. Міні-лекція «Що таке самооцінка?»

Класний керівник. Але знати себе недостатньо, потрібно мати правильну самооцінку. Самооцінка - це оцінка своїх переваг та недоліків. Не кожна людина може правильно оцінити себе. Самооцінка буває завищеною, заниженою та вірною.

Люди із заниженою самооцінкою вважають себе дурними, слабкими, негарними. Ці люди дуже уразливі, нетовариські, невпевнені в собі.

Люди із завищеною самооцінкою, навпаки, вважають себе найрозумнішими, найкрасивішими, найталановитішими. Вони дуже товариські, самовпевнені, але вони часто беруться за роботу, яка їм не під силу і не доводять її до кінця.

І тільки люди з правильною самооцінкою знають свої сильні і слабкі сторони, не бояться критики, не бояться спілкування, вони впевнено візьмуться за справу, яка їм під силу, доведуть її до кінця і заслужать на повагу оточуючих.

Вірна самооцінка допомагає людині зберігати свою гідність і жити в ладі із собою.

V. Тест «Самооцінка»

Класний керівник. Отже, хлопці, ми сьогодні вчимося оцінювати самих себе.

Зараз ми пройдемо з вами випробування та дізнаємося, яка у кожного з вас самооцінка.

У кожного з вас на парті лежить листок зошита. На цих листочках ми виконуватимемо спеціальні завдання, які допоможуть вам трохи розібратися в самих собі.

Намалюйте на цьому листку 8 кружечок в один ряд. Краще розмістити листок завширшки.

Діти малюють кружечки. Вчитель перевіряє, щоб у всіх було намальовано в 1 ряд 8 кружечків.

Швидко напишіть букву "я" у будь-якому гуртку.

Діти пишуть літеру "я" в одному з гуртків. Вчитель контролює правильність виконання завдання.

А тепер ви можете дізнатись, яка у вас самооцінка. Чим ближче до лівого краю, тим нижча ваша самооцінка. Чим ближче до правого краю, тим вищою є ваша самооцінка, а ті, хто поставив букву «я» в середині, мають правильну самооцінку.

Результат, який ви одержали, не обов'язково відкривати всім. Цей результат повинен дати вам їжу для роздумів, подальших спостережень з себе. Адже тільки дізнавшись про свої слабкості, ми зможемо виправити їх і стати сильнішими. Від цього залежить, наскільки успішним буде наше життя.

VI. Підбиття підсумків (рефлексія)

Класний керівник. Підіб'ємо підсумки сьогоднішньої нашої зустрічі:

Чи була вам цікава тема пізнання себе?

Що ви дізналися про різні варіанти самооцінки?

Як може вірна самооцінка допомогти людині у житті?

Що нового ви дізналися сьогодні про себе?

Чи думаєте ви продовжити спостереження над собою?

Чи сподобалася вам наша класна година?

Зразкові відповіді дітей:

Було цікаво щось дізнатися про себе, свій характер.

Дізнався про те, яка буває самооцінка, у мене поки що не така, як мені хочеться.

Потрібно оцінювати себе правильно, щоб люди тебе поважали, щоб бути впевненим у собі.

Обов'язково вивчатиму себе, щоб вірно оцінити свої сили.

Сподобалося, як ми малювали автопортрети та розповідали про себе.

Додатковий матеріал

Вербальна діагностика самооцінки особистості

Інструкція

А. Ви повинні заготовити табличку із 5 стовпчиків.

питання

«Дуже часто» (4 бали)

«Часто» (3 бали)

«Рідко» (2 бали)

«Ніколи» (0 балів)

Сума балів

Разом

У першому стовпчику записати числа від 1 до 32 – це номери питань. В інших стовпчиках потрібно записати варіанти відповідей: «дуже часто», «часто», «рідко» або «ніколи» залежно від того, наскільки властиві вам думки, описані в тесті.

Б. Вчитель читає питання, учні ставлять у відповідній графі знак+.

Опитувальник

1. Мені хочеться, щоб мої друзі підбадьорювали мене.

2. Постійно відчуваю свою відповідальність у навчанні.

3. Я турбуюся про своє майбутнє.

4. Багато хто мене ненавидить.

5. Я маю меншу ініціативу, ніж інші.

6. Я турбуюсь за свій психічний стан.

7. Я боюся виглядати безглуздим.

8. Зовнішній вигляд інших набагато краще, ніж мій.

9. Я боюся виступати з промовою перед незнайомими людьми.

10. Я часто припускаюся помилок.

11. Як шкода, що я не вмію розмовляти з людьми як слід.

12. Як шкода, що мені бракує впевненості у собі.

13. Мені хотілося б, щоб мої дії схвалювалися іншими частіше.

14. Я надто скромний.

15. Моє життя марне.

16. Багато неправильної думки про мене.

18. Люди чекають від мене дуже багато чого.

19. Люди не дуже цікавляться моїми досягненнями.

20. Я трохи бентежюся.

21. Я відчуваю, що багато людей не розуміють мене.

22. Я не почуваюся в безпеці.

23. Я часто хвилююсь марно,

24. Я почуваюся незручно, коли заходжу до кімнати, де вже сидять люди.

25. Я почуваюся скутим.

26. Я відчуваю, що люди говорять про мене за моєю спиною.

27. Я впевнений, що люди майже все сприймають легше, ніж я.

28. Мені здається, що зі мною має статися якась неприємність.

29. Мене хвилює, як люди ставляться до мене.

30. Як шкода, що я нетовариський.

31. У суперечках я висловлююсь лише тоді, коли впевнений у своїй правоті.

32. Я думаю про те, на що чекають від мене однокласники.

Ключ до тестового завдання

Коли табличка буде заповнена відповідями, учні мають здійснити підрахунок балів. Підрахунок балів провадиться за схемою:

- «дуже часто» – 4 бали;

- «часто» – 3;

- "рідко" - 2;

- "ніколи" - 0.

0-25 балів свідчать про високий рівень самооцінки, при якому людина, як правило, впевнена у собі, правильно реагує на зауваження інших і рідко сумнівається в необхідності своїх дій.

26-45 балів - Показник середнього рівня самооцінки, людина рідко страждає комплексом неповноцінності, лише іноді намагається підлаштуватися під думку інших людей.

46-128 балів - рівень самооцінки низький, людина болісно переносить критичні зауваження, не впевнена у собі.

Важливе зауваження! Не варто засмучуватися через результати. По-перше, вони можуть змінюватись. По-друге, завжди краще дізнатися про свої вразливі місця і почати працювати над собою. А у людської психіки є одна особливість: людина завжди стає такою, якою вона хоче себе бачити.

Психогеометрична самооцінка особистості (С. Делінгер в адаптації А.А. Алексєєва, Л.А. Громової)

Інструкція

А. Подивіться на 5 фігур (квадрат, трикутник, коло, прямокутник, зигзаг), що зображені на малюнку. Виберіть із них ту, про яку ви можете сказати: «Швидше за все, це я». Тільки не займайтеся жодним психологічним аналізом. Непотрібні умобудування ні до чого не приведуть.


Довіртеся інтуїції. Якщо ви відчуваєте скруту, виберіть ту фігуру, яка першою залучила вас. Запишіть її назву за №1.

Б. Тепер розташуйте 4 фігури, що залишилися, в порядку переваги. Перед вами буде впорядкований ряд геометричних фігур. Яку б фігуру ви помістили на перше місце, це ваша основна фігура. Вона дасть можливість визначити риси вашого характеру та особливості поведінки у різних ситуаціях.

Остання фігура вказує на тип людини, взаємодія з яким представлятиме вам найбільші труднощі. Якщо ж жодна з фігур не підходить, то можна описати комбінацією 2 або навіть 3 фігур.

Результати тесту

Соціально-психологічні особливості «геометричних» типів особистості

Фігура

Позитивні

Негативні

Квадрат

Любов до порядку

Педантизм

Уважність до деталей

Можливість упустити головне

Аналітичність

Холодна розважливість

Раціональність

Зайва обережність

Завзятість, наполегливість

Впертість

Ощадливість

Скупість

Трикутник

Лідерські якості, здатність взяти відповідальність на себе

Егоцентризм, егоїзм

Рішучість

Сконцентрованість на проблемі

Байдужість до всього, поки мети не буде досягнуто

Націленість на перемогу, схильність до змагання

Підступність

Впевненість в собі

Самовпевненість

Честолюбство

Кар'єризм

Нестримність

Енергійність

Прямокутник

Збудливість

Напруженість, замішання

Допитливість

Легковірність

Настрій на своє

Наївність

Чутливість

Емоційна нестійкість

Неамбітність

Низька самооцінка

Сміливість

Нерозсудливість

Коло

Доброзичливість

М'якотілість, невибагливість

Добродушність

Безпечність

Фігура

Позитивні

Негативні

Дбайливість, відданість

Нав'язливість

Щедрість

Марнотратність

Довірливість

Легковірність

Великодушність

Схильність до самобичування

Безконфліктність

Конформність, поступливість

Зигзаг

Креативність

Неорганізованість та розкиданість

Мрійливість

Прожектерство

Експресивність

Нестриманість

Дотепність

Ексцентричність

Інтуїтивність

Нелогічність

Розкутість

Непрактичність