Біографії Характеристики Аналіз

Конспект із формування складової структури слова. Конспект індивідуального логопедичного заняття формування складової структури слів

Індивідуальне логопедичне заняття щодо формування складової структури слова
Розробила: вчитель-логопед Бенгардт Оксана Олександрівна
МБДОУ «Д/С «АЛОНКА» місто Абакан Республіка Хакасія

Мета: формування у мові дитини слів складової структури 12-го типу.

Завдання:
Освітні:
– вчити чітко вимовляти слова складової структури 12-го типу при утворенні іменників однини родового відмінка;
- Вчити утворювати імена сущ. однини родового відмінка.

Корекційні:
– розширювати та активізувати словниковий запас;
– розвивати загальну, дрібну та артикуляційну моторику;
- Розвивати мімічну мускулатуру.

Розвиваючі:
- Розвивати пам'ять, уяву, увагу, мислення.

Виховні:
- Виховувати у дитини самоконтроль за промовою.

Обладнання: мультимедійна установка (презентація), картинки для вправ артикуляційної гімнастики, картинка із зображенням фокусника.

Організаційний момент:
- Як настрій?
– Гарне!
– Коли я маю гарний настрій, я посміхаюся! А ти?
- Я теж!
– Покажи, будь ласка, свою гарну посмішку.
- У тебе дуже гарна усмішка і настрій тепер на весь день буде таким же чудовим! Правда?
-Щоправда!
Основна частина:
-От ми і зробили першу вправу з комплексу зарядки для губ і язичка. А тепер зробимо "Трубочку". Молодець!
(Далі виконується набір вправ з комплексу гімнастики артикуляції)
- Ну ось! Який ти молодець!
– А тепер настав час пограти з пальчиками. Хочеш?
-Так!
Пальчикова гімнастика «Будинок та ворота»:

- На галявині будинок стоїть,
(Пальці обох рук роблять "дах")
– Ну, а до будинку шлях зачинено.
(Руки повернені долонями до грудей,
середні пальці стикаються, великі - вгору - "ворота").
– Ми ворота відчиняємо,
(Ладоні розвертаються)
– У цей будиночок запрошуємо.
- Молодець! Чудово вийшло. А знаєш, хто до нашої хатки прийшов у гості?
– Ні!
– Це фокусник. Він покаже тобі свій фокус і навчить тебе. Ти теж, якщо захочеш, зможеш спробувати. (Логопед показує картинку фокусника)
Вправа «Чого не стало?»
Хід ігрової вправи.
Логопед називає предмет з анімацією зникнення на слайді і запитує:
- Чого (кого) не стало?
Дитина відповідає:
- Клубка. (Слайд №3)
- Гачка. (Слайд №4)
- Хустка. (Слайд №5)
– Шнурко. (Слайд №6)
– Дзвінка. (Слайд №7)
- Цвяха. (Слайд №8)

– Плавця. (Слайд №9)
- Кружка. (Слайд №10)
- Прапорець. (Слайд №11)
– Шланга. (Слайд №12)
- Чудово у тебе виходить! Ти справжній фокусник!
Динамічна пауза:
Ми заплескали в долоні -
Дружно, веселіше.
Наші ніжки постукали -
Дружно та сильніше.
По колінках вдаримо -
Тихіше, тихіше, тихіше.
Наші ручки, піднімайтесь –
Вище, вище, вище.
Наші ніжки закружляли, закружляли,
І зупинилися.
Підтягніться на носочках стільки разів,
Скільки пальців у вас на руці!
1,2,3,4,5 - топаємо ногами.
1,2,3,4,5 - плескаємо руками.

Підсумок заняття:
– Що тобі сьогодні сподобалося?
– Бути фокусником!
- Ти дуже добре впорався з роллю фокусника! І дуже добре говорив усі слова!

Управління освіти адміністрації міського округу Коломна
Муніципальний дошкільний навчальний заклад
дитячий садок №15 «Світлячок»

Конспект відкритого заняття з формування складової структури слова з використанням логоритмічних вправ

«Автоматизація звуку [Ш] в
складах та словах»

Вчитель - логопед: Десінова Н.А.

Коломна 2010

Цілі:
закріпити артикуляцію та ізольоване вимовлення звуку [ш];
продовжувати вчити правильно вимовляти звук [ш] у складах та словах;
вчити визначати наявність звуку у словах;
закріплювати вміння ділити слова на склади;
вправляти в освіті множини іменників;
розвивати слухове сприйняття, увагу, уміння координувати рухи з мовою, дрібну моторику.

Обладнання: іграшка мишка карта «Мандрівка маленької мишки», предметні картинки із символами на звороті, предметні картинки для вправи «Покупки», осінні листочки, перфокарти, символи звуків.

Хід заняття.

Організаційний момент.
- Сьогодні ви зустрінетеся з маленькою мишкою і вирушите з нею в невелику подорож. Вона навіть приготувала карту, яка не лише покаже дорогу, а й допоможе нічого не переплутати та не забути. Подивіться, тут на карті все намальовано. Що ви бачите на самому початку? (Будиночок.)
- У цьому будиночку за високим парканом живе мишка.

Артикуляційна гімнастика.
- Мишка прокинулася (вправа «Віконце»), відкрила віконце (вправа «Будиночок відкривається») і вийшла на ганок (вправа «Лопата»). Вітерець дме на мишку (вправа «Здуй з лопатки»). Довелося мишці одягнути теплу кофтинку (вправа «Язичок вітається з верхньою губою»). Пішла мишка пити чай із філіжанки (вправа «Чашечка»). Випила одну чашечку чаю іншу, третю зі смачним варенням (вправа «Смачне варення»). Потім мишка пограла трохи з пушинкою (вправа "Фокус") і підійшла до дверей (вправа "Вітрило"). А на вулиці сильний вітер дме. (Звуконаслідування Ш - Ш - Ш - Ш).


Вітер
Вітерець листям шумить: Діти ритмічно потирають долоню.
Шу-шу-шу, шу-шу-шу.
У трубах голосно він гуде:
У-у-у, у-у-у. Ритмічно ляскають над головою
Піднімає пил стовпом.
Бом-бом-бом, бом-бом-бом. Ритмічно тупотять ногами
Дме він скрізь, кругом.
Гом-гом-гом, гом-гом-гом. Ритмічно нахиляються у сторони
Може спричинити бурю він.
Страх-страх, страх-страх! Піднімають руки в сторони та
Не стримається і слон. роблять обертальні рухи.
Ах-ах, ах-ах. Ритмічно похитують головою.

Вимова звуку [ш] .
- Подивіться, що намальовано біля будиночка? (На карті зображення листя.) Мишка побігла по доріжці із сухого листя: ш – ш – ш.
- Давайте підемо за нею і пошурхнемо, як листочки. Я починатиму слово, а ви з мишкою шарудите голосніше, щоб його закінчити:
ми... ду... ками... малі... каранда... ланди
гуа фіні.. шала

Вимова звуку [ш] у складах (з використанням символів та жестів) .
-Погляньте, куди далі веде доріжка? Тут очерети. Мишка любить слухати, як вони шарудять. Послухайте очерети і пошерхайте, як вони (промовляння складів з використанням символів та жестів):
ша – ши – шо – шу
йшла – шлу – йшло
шпо – шпа – шпу
А хто тут ховається в очеретах? Це качка. Злякалася качка, заляпала крилами. Покажи, як вона це робить:
ашка - ашка; ошка – ошка; вушко - вушко.

Розвиток фонематичного сприйняття.
- Що нам підказує карта? Попереду доріжка, щоб пройти нею, потрібно вибрати ті картинки, у назві яких є звук [ш]. Виберіть потрібні картинки, розділіть їх на склади та викладіть у вигляді доріжки.

Ідемо разом із мишкою по доріжці, а картинки за нами перевертаються.
(На звороті кожної картинки зображено символ.)

Промовлення звуку [ш] у словах.
- Доріжкою мишка привела нас у магазин. Підкажіть, що вона там побачила? Я почну, а ви продовжите.
Мишка купила багато ... (Викладає перед дитиною картинки: шуба, машина, шарф, чашка, груша.)
- А купила мишка собі, назвіть, що вона купила, і визначте місце звуку [ш] у словах (схема слова): шапка, олівець, матрьошка,

Мовленнєва вправа з рухами.
Годинник
Миша полізла вперше, Повільно піднімають руки вгору.Подивитися, котра година. Раптом годинник сказав: "Бом!", Одна бавовна над головою. Миша скотилася шкереберть. Руки швидко опускають. Миша полізла вдруге Повільно піднімають руки вгоруПодивитися, котра година. Раптом годинник сказав: "Бом, бом!" Дві бавовни. Миша скотилася шкереберть. Руки швидко опускають.
Миша полізла втретє Повільно піднімають руки вгоруПодивитися, котра година. Раптом годинник сказав: "Бом, бом, бом!" Три бавовни. Миша скотилася шкереберть. Руки швидко опускають.
Ігрове вправу в розвитку пам'яті.

А як повернутися додому? Карта допоможе нам. Ось і знайома доріжка. Згадайте, що зображено на картинках.

Зберемо листочки. А на кожному листочку загадка. Бажаєте їх розгадати?

Малюють дружно діти, У них у руках... олівці.

Носить яскравий гребінець. Наш веселий... півник.

Ось біжить мала Сіренька... мишка.

Зашурхали тихо шини. Це їде до нас... машина.

Мама просить Машу: «Звари братику... кашу».

Мишка миється під душем
Миє хвостик, миє... вуха.

Пальчикова гімнастика.

Мишка мила милом лапки. Ритмічно потирають
Кожен пальчик по порядку. долоня об долоню.
Ось намилила великий, Розтирання пальців
Сполоснувши його водою. Почергово.
Не забула і вказівку,
Змив із нього і бруд, і фарбу.
Середній милила старанно,
Найбрудніший був напевно.
Безіменний терла пастою,
Шкіра одразу стала червоною.
А мізинчик швидко мила,
Дуже він боявся мила.

Робота із перфокартами.
Мишка пропонує вам грати з картами. На картах намальовані картинки, а під кожним малюнком є ​​віконце. Знайдіть усі картинки, у назві яких є звук [Ш], і зафарбуйте віконця під цими картинками. (Потім знімають з листа перфокарту, з'єднують значки лініями та одержують букву Ш).

Знайомство з літерою Ш.

Підсумок заняття.
- Нам час прощатися з мишкою. Ви сьогодні дуже добре їй помагали! А який звук допомагав нам на нашому занятті? (Ш - ш - ш).


Додані файли

щодо формування складової структури слова для дітей 4-5 років.

Тема: Казка «Ріпка»

Ціль: Формування складової структури слова.

Корекційно-освітні завдання:

    Формування вміння складати просту поширену пропозицію;

    Розширення, уточнення та активізація словника;

    Відповідати на запитання одним словом;

    Закріплення вміння домовляти пропозицію;

    Закріплення правильного виголошення голосних звуків «Е», «У» та звукових рядів зі звуком «М».

Корекційно-розвиваючі завдання:

    Активізація мовної діяльності.

    Розвиток уваги, мислення, зорової та слухової пам'яті, фонематичного слуху.

    Формування плавного тривалого видиху.

    Розвиток загальної, дрібної та артикуляційної моторики.

Корекційно-виховні завдання:

    Формування позитивної установки на заняття.

Устаткування : М'яка іграшка «Кішка - Мурка», картинки з персонажами казки «Ріпка»; коробочка з квасолею; метелики з паперу; мішечок з картинками: "Ведмедик", "Літак", "Дім", "Куля", "М'яч", "Цибуля", "Кіт", доріжка зі слідами кішки.

Хід заняття

Вступна частина.

Логопед: Привіт! Подивися, хто до нас сьогодні прийшов на заняття? Це кішка – Мурка. Привітайся з Муркою.

Дитина вітається.

Логопед : Мурка нам щось принесла

Коробочка з квасолею, а в ній заховані картинки з героями казки «Ріпка».

Логопед : Подивися, які картинки сховалися у квасолі?

Дитина дістає з коробочки з квасолею картинки та викладає їх на столі (дід, бабця, онука-Маша, Жучка, кішка, мишка, ріпка).

Логопед : Хто це?

Дитина: Дідусь, баба і т.д.

Логопед: З якої казки усі персонажі? Яка це казка?

Дитина : Ріпка.

II . Основна частина.

Логопед: Мурка дуже любить цю казку та просить допомогти її розповісти. Допоможеш?

Дитина : Так!

Логопед: Посадив дід… Що?

Дитина : Ріпку.

Логопед: Виросла ріпка якась?

Дитина : Велика превелика (показує)

Логопед: Став дід ріпу ... Що робити?

Дитина: Тягнути (показує).

Логопед : Тягне-потягне - тягне-потягне, а витягнути .... Що?

Дитина : Не може.

Логопед: Покликав дід кого?

Дитина: Бабця (показує).

Логопед : Хто посадив ріпку?

Дитина: Дід.

Логопед : Хто допомагав дідові тягнути ріпку?

Дитина : Бабця, Маша, собака-Жучка, кішка, мишка.

Логопед : Молодець, Мурці сподобалося, як ти допомагав розповідати казку

Дихальна гімнастика «Метелик»

Вирізаний з паперу метеликів лежить на столі.

Логопед : Подивися хто це? Скільки метеликів! Давай подуем на метеликів так, щоб вони полетіли (при цьому стежити, щоб дитина зробила тривалий плавний видих).

Дитина здуває по черзі метеликів.

Логопед : Молодець, всі метелики розлетілися

Фізкультхвилинка «Чарівний мішечок»

Логопед : Мурка нам ще щось принесла, чарівний мішечок з картинками Дивись, що це таке?

Дитина: Літак.

Логопед : Літак летить, літак гуде Як гуде літак? Повтори та покажи.

Дитина : «У-У-У» (показує)

Логопед: Хто це?

Дитина: Ведмедик.

Логопед: Ведмедик йде і співає пісеньку: «Е-Е-Е». Повтори та покажи.

Дитина : «Е-Е-Е» (показує)

Логопед : Як ведмедик голосно співає?

Дитина : «Е-Е-Е» (показує)

Логопед : Як ведмедик тихо співає?

Дитина : «Е-Е-Е» (показує)

Дидактична гра «Складова доріжка».

Логопед : А тепер давай «походимо» з Муркою пальчиками по чарівній доріжці (На столі лежить доріжка зі слідами кішки)

Логопед: Наступай на сліди та вимовляй: «МА-МА-МА».

Дитина : «МА-МА-МА (йде пальчиками по доріжці)
Також йде зі складами «МО», «МУ», «МИ».

Дидактична гра «Подивися та знайди картинку»

Логопед : У Мурки у чарівному мішечку ще щось лежить Дістань.

Дитина дістає та викладає на столі картинки: будинок, кулю, м'яч, цибулю, кіт. Логопед називає картинки. Потім пропонує показати де: будинок, куля, м'яч, цибуля, кіт. Дитина показує.

Логопед : (Показує по черзі картинки) «Що це?».

Дитина : будинок, м'яч…

III . Заключна частина.

Логопед: Хто до нас сьогодні приходив у гості?

Дитина: Мурка.

Логопед : Яку казку ми розповіли Мурку?

Дитина : Ріпка.

Логопед: Мурці дуже сподобалася наша казка. Які зображення Мурка нам ще приносила (показ).

Дитина : «Ведмедик», «Літак».

Логопед: Молодець! Ти добре сьогодні позаймався. Мурка дарує тобі картинки із зображенням героїв казки «Ріпка». Вдома обов'язково розкажи цю казку мамі та татові.

Конспект індивідуального логопедичного заняття

щодо формування складової структури слова для дітей 4-5 років.

Тема: Казка «Ріпка»

Ціль: Формування складової структури слова.

Корекційно-освітні завдання:

  • Формування вміння складати просту поширену пропозицію;
  • Розширення, уточнення та активізація словника;
  • Відповідати на запитання одним словом;
  • Закріплення вміння домовляти пропозицію;
  • Закріплення правильного виголошення голосних звуків «Е», «У» та звукових рядів зі звуком «М».

Корекційно-розвиваючі завдання:

  • Активізація мовної діяльності.
  • Розвиток уваги, мислення, зорової та слухової пам'яті, фонематичного слуху.
  • Формування плавного тривалого видиху.
  • Розвиток загальної, дрібної та артикуляційної моторики.

Корекційно-виховні завдання:

  • Формування позитивної установки на заняття.

Устаткування : М'яка іграшка «Кішка - Мурка», картинки з персонажами казки «Ріпка»; коробочка з квасолею; метелики з паперу; мішечок з картинками: "Ведмедик", "Літак", "Дім", "Куля", "М'яч", "Цибуля", "Кіт", доріжка зі слідами кішки.

Хід заняття

Вступна частина.

Логопед: Привіт! Подивися, хто до нас сьогодні прийшов на заняття? Це кішка – Мурка. Привітайся з Муркою.

Дитина вітається.

Логопед : Мурка нам щось принесла

Коробочка з квасолею, а в ній заховані картинки з героями казки «Ріпка».

Логопед : Подивися, які картинки сховалися у квасолі?

Дитина дістає з коробочки з квасолею картинки та викладає їх на столі (дід, бабця, онука-Маша, Жучка, кішка, мишка, ріпка).

Логопед: Хто це?

Дитина: Дід, баба і т.д.

Логопед: З якої казки усі персонажі? Яка це казка?

Дитина: Ріпка.

ІІ. Основна частина.

Логопед: Мурка дуже любить цю казку та просить допомогти її розповісти. Допоможеш?

Дитина: Так!

Логопед: Посадив дід… Що?

Дитина: Ріпку.

Логопед: Виросла ріпка якась?

Дитина : Велика превелика (показує)

Логопед: Став дід ріпу ... Що робити?

Дитина: Тягнути (показує).

Логопед : Тягне-потягне - тягне-потягне, а витягнути .... Що?

Дитина: Не може.

Логопед: Покликав дід кого?

Дитина: Бабця (показує).

Логопед : Хто посадив ріпку?

Дитина: Дід.

Логопед : Хто допомагав дідові тягнути ріпку?

Дитина : Бабця, Маша, собака-Жучка, кішка, мишка.

Логопед : Молодець, Мурці сподобалося, як ти допомагав розповідати казку

Дихальна гімнастика «Метелик»

Вирізаний з паперу метеликів лежить на столі.

Логопед : Подивися хто це? Скільки метеликів! Давай подуем на метеликів так, щоб вони полетіли (при цьому стежити, щоб дитина зробила тривалий плавний видих).

Дитина здуває по черзі метеликів.

Логопед : Молодець, всі метелики розлетілися

Фізкультхвилинка «Чарівний мішечок»

Логопед : Мурка нам ще щось принесла, чарівний мішечок з картинками Дивись, що це таке?

Дитина: Літак.

Логопед : Літак летить, літак гуде Як гуде літак? Повтори та покажи.

Дитина : «У-У-У» (показує)

Логопед: Хто це?

Дитина: Ведмедик.

Логопед: Ведмедик йде і співає пісеньку: «Е-Е-Е». Повтори та покажи.

Дитина : «Е-Е-Е» (показує)

Логопед : Як ведмедик голосно співає?

Дитина : «Е-Е-Е» (показує)

Логопед : Як ведмедик тихо співає?

Дитина : «Е-Е-Е» (показує)

Дидактична гра «Складова доріжка».

Логопед : А тепер давай «походимо» з Муркою пальчиками по чарівній доріжці (На столі лежить доріжка зі слідами кішки)

Логопед: Наступай на сліди та вимовляй: «МА-МА-МА».

Дитина : «МА-МА-МА (йде пальчиками по доріжці)
Також йде зі складами «МО», «МУ», «МИ».

Дидактична гра «Подивися та знайди картинку»

Логопед : У Мурки у чарівному мішечку ще щось лежить Дістань.

Дитина дістає та викладає на столі картинки: будинок, кулю, м'яч, цибулю, кіт. Логопед називає картинки. Потім пропонує показати де: будинок, куля, м'яч, цибуля, кіт. Дитина показує.

Логопед : (Показує по черзі картинки) «Що це?».

Дитина: будинок, м'яч…

ІІІ. Заключна частина.

Логопед: Хто до нас сьогодні приходив у гості?

Дитина: Мурка.

Логопед : Яку казку ми розповіли Мурку?

Дитина: Ріпка.

Логопед: Мурці дуже сподобалася наша казка. Які зображення Мурка нам ще приносила (показ).

Дитина : «Ведмедик», «Літак».

Логопед: Молодець! Ти добре сьогодні позаймався. Мурка дарує тобі картинки із зображенням героїв казки «Ріпка». Вдома обов'язково розкажи цю казку мамі та татові.