Біографії Характеристики Аналіз

Конспект уроку на тему швидкість прямолінійного руху. Тема уроку: «Прямолінійний рівномірний рух

Урок 2/4

Тема. Прямолінійний рівномірний рух

Мета уроку: ознайомити учнів із характерними ознаками прямолінійного руху рівноприскореного

Тип уроку: комбінований

План уроку

Контроль знань

Самостійна робота «Система відліку, траєкторія, шлях та переміщення»

Демонстрації

Прямолінійний рівномірний рух

Вивчення нового матеріалу

1. Швидкість прямолінійного рівномірного руху.

2. Переміщення у разі прямолінійного рівномірного руху.

3. Рівняння для координати у разі прямолінійного рівномірного руху

Закріплення вивченого матеріалу

1. Розв'язання задач.

2. Контрольні питання

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Найпростіший вид механічного руху – рівномірний прямолінійний рух. З цим видом руху учні вже знайомі з курсу фізики та математики попередніх класів.

Ø Прямолінійний рівномірний рух - це рух, коли матеріальна точка за будь-які рівні проміжки часу здійснює однакові переміщення.

Однією з основних кінематичних характеристик руху є швидкість:

Швидкість прямолінійного рівномірного руху - це фізична величина, що дорівнює відношенню переміщення до проміжку часу t, за який відбулося це переміщення.

Як бачимо з визначення, швидкість є векторною величиною: напрямок швидкості збігається з напрямком переміщення. У разі прямолінійного рівномірного руху модуль переміщення s збігається шляхом l , тому в цьому випадку можна записати, що

Одиниця швидкості СІ - 1 м/с.

Ø 1 м/с дорівнює швидкості такого прямолінійного рівномірного руху, за якого матеріальна точка за 1 с переміщається на відстань 1 м.

Питання до учнів під час викладу нового матеріалу

1. Наведіть приклади прямолінійного рівномірного руху.

2. Чи показує швидкість тіла у разі прямолінійного рівномірного руху?

3. Чи можна стверджувати, що тіло рухається прямолінійно рівномірно, якщо воно:

а) кожну секунду проходить шлях, що дорівнює 1 м;

б) рухається вздовж прямої в одному напрямку та за кожну секунду проходить шлях 2 м?

4. Яка швидкість більша: 1 м/с чи 3 км/год.?

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Домашнє завдання

Г1) - 3.10; 3.12; 3.13; 3.16;

р2) – 3.26; 3.27; 3.28, 3.31;

г3) – 3.73, 3.74; 3.76; 3.77.


УРОК № 2 9 клас

Тема: Рівномірний прямолінійний рух.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

Цілі уроку:

Ознайомити учнів з характерними рисами прямолінійного рівномірного руху. Сформулювати поняття швидкості як із характеристик рівномірного руху тіла.

Навчити учнів обчислювати переміщення при рівномірному прямолінійному русі.

ПЛАН УРОКУ

Етапи уроку

Дія

1. Орг.момент

Готовність класу до уроку

2.Повторення попереднього матеріалу

Повторення попереднього матеріалу

3.Вивчення нового матеріалу

Вивчення нового матеріалу

4.Закріплення матеріалу

Закріплення матеріалу

5.Домашнє завдання

Домашнє завдання

Хід уроку

    Орг.момент

(Привітання учнів)

2. Повторення попереднього матеріалу та перевірка домашнього завдання

На початку уроку перевіряється в учнів знання:написання перевірочної роботи з теорії вивченого матеріалу:

I різновид

    Що називається матеріальною точкою?

    1. поїзд рухається з Барнаула до Бійська;

      здійснюється посадка пасажирів.

    Яку систему координат

    1. літак здійснює переліт;

      людина рухається у ліфті;

      футболіст на полі.

    Що таке траєкторія, шлях, переміщення?

    У яких випадках проекція переміщення на вісь позитивна, яких негативна?

    Який рух називають рівномірним?

II різновид

    Що таке система звіту?

    У яких випадках людину автомобіль можна вважати матеріальною точкою? Поясніть, чому.

    1. провадиться ремонт двигуна;

      автомобіль здійснює переїзд.

    Яку систему координатвиберіть при вирішенні наступних завдань:

    1. рух трамваю;

      підводний човен в океані;

      автомобільні гонки.

    В чому різниця шляхивід переміщення?

    Дайте визначення швидкості рівномірного прямолінійного руху.

    У яких випадках проекція швидкості рівномірного руху на вісь позитивна, яких негативна?

    Вивчення нового матеріалу

Рівномірним прямолінійним рухом називають таке рух, що відбувається по прямолінійній траєкторії, при якому тіло (матеріальна точка) за будь-які рівні проміжки часу здійснює однакові переміщення.

Переміщення тіла у прямолінійному русі зазвичай позначаютьs . Якщо тіло рухається по прямій лише одному напрямку, модуль його переміщення дорівнює пройденому шляху, тобто.|s|=s . Для того, щоб знайти рух тілаs за проміжок часуt необхідно знати його переміщення за одиничний час. З цією метою запроваджують поняття швидкостіv даного руху.

Швидкістю рівномірного прямолінійного руху називають постійну векторну величину, що дорівнює відношенню переміщення тіла до проміжку часу, протягом якого було здійснено це переміщення:

v=s/t. (1)

Напрямок швидкості прямолінійному русі збігається з напрямом переміщення.

Оскільки в рівномірному прямолінійному русі за будь-які рівні проміжки часу тіло здійснює рівні переміщення, швидкість такого руху є постійною величиною (v=const). За модулем

v=s/t. (2)

З формули (2) встановлюють одиницю швидкості.

Одиницею швидкості СІ є1 м/с (метр за секунду); 1 м/с є швидкість рівномірного прямолінійного руху, при якому матеріальна точка за 1 с здійснює переміщення 1 м.

Швидкість – векторна величина – має напрямок. Напрямок швидкості збігається з напрямком руху. Швидкість може бути постійною, а може бути змінною

Одиниці виміру швидкості

У СІ : [ v ] =

Кратні: 1 км/год = 3,6 м/с; 1 км/с = 1000 м/с

Подовжні: 1 см/с = 0,1 м/с; 1 дм/с = 0,1 м/с

Нехай вісь Ох системи координат, пов'язаної з тілом відліку, збігаються з прямою, вздовж якої рухається тіло, аx 0 є координатою початкової точки руху тіла. Уздовж осіОх спрямовані та переміщенняs, і швидкість v рухомого тіла. З формули (1.1) випливає, щоs=vt . Відповідно до цієї формули, векториsі v*t рівні, тому рівні та їх проекції на вісьОх :

S

V


s x =v x В·t. (3)

Тепер можна встановити кінематичний закон рівномірного прямолінійного руху, тобто знайти вираз для координати тіла, що рухається в будь-який момент часу. Оскільких = x 0 +s x , з урахуванням (3) маємо

х = x 0 + v x В·t. (4)

За формулою (4), знаючи координатуx 0 початкової точки руху тіла та швидкість тілаv(її проекцію v xна вісь Ох ), у будь-який момент часу можна визначити положення тіла, що рухається. Права частина формули (4) є сумою алгебри, так як іх 0 , і v x можуть і позитивними, і негативними.

Графічне подання проекції швидкості:

V x , м/с

t , c

0

S x =V x *t

V x , м/с

t , c

0

S x =V x *t

V x >0

V x <0

S x >0

S x <0

x, м

Графічне уявлення рівняння руху:

х = x 0 + v x ·t


x 0


t, c


х = x 0 - v x ·t

    Закріплення матеріалу.

Vx, км/год

0

-70

t

Побудувати графіки залежності проекції векторів швидкості від часу для двох автомобілів, що рухаються прямолінійно і рівномірно, один рухається зі швидкістю 50 км/год, а інший рухається в протилежний бік зі швидкістю 70 км/год.

Питання щодо закріплення матеріалу:

    Який рух називається рівномірним?

    Як знайти проекцію вектора руху тіла, якщо відома проекція швидкості руху?

    Який знак може мати проекція вектора швидкості і від чого цей знак залежить?

5. Домашнє завдання.

Тема. Прямолінійний рівномірний рух.

Цілі:

освітні:

сформувати знання про рівномірний рух, швидкість і переміщення прямолінійного рівномірного руху, вирішення основного завдання механіки для прямолінійного рівномірного руху;

виховна:

прищеплювати прагнення оволодіти новими знаннями;

розвиваюча:

розвивати розумові навички учнів, уміння працювати самостійно.

Обладнання: проектор, екран, ноутбук, картки завдання.

Хід уроку.

I . Оргмомент.

ІІ. Перевіряє засвоєння вивченого матеріалу.

Самостійна робота (короткочасна).

Iрізновид

IIрізновид

1. М'яч упав з висоти 4 м, відскочив від підлоги та був спійманий на половині висоти. Які шлях та переміщення м'яча?

1. Хлопчик підкинув м'яч угору і знову впіймав його. Знайдіть шлях та переміщення м'яча, якщо він піднявся на висоту 2,5 м.

2. На малюнку показано траєкторію руху тіла з А до В. Знайдіть проекції переміщення на осі координат, переміщення.

1 Д А

0 1 3 5 7 х,м

3. На малюнку показано траєкторію руху тіла з А до Д. Знайдіть пройдений шлях, переміщення, проекції переміщення на осі координат.

1 В А

0 1 3 5 7 х,м

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Найпростіший вид механічного руху-це рівномірний прямолінійний рух.

Поступово прямолінійно рухається автомобіль прямолінійною ділянкою дороги без розгону і гальмування, парашутист після розкриття парашута в безвітряну погоду.

Оскільки траєкторія руху - пряма лінія, для опису руху достатньо вибрати одновимірну систему координат.

Щоб вирішити основне завдання механіки, потрібно знати, як знайти переміщення

рівномірного прямолінійного руху.

IV . Повідомлення теми уроку.

(Записали в зошит тему уроку)

V. Вивчення нового матеріалу.

Рівномірним називається рух, при якому тіло за будь-які рівні проміжки часу здійснює однакові переміщення.

Нехай за кожні 2 години автобус проходить 120 км. Але стверджувати, що автобус рухається рівномірно не можна, тому що за 1 годину він проходить 57 км, а за наступну 1:00 - 63 км. У цьому сенс слова «будь-які» .

Характеристика руху-швидкість.

Швидкість рівномірного руху, що навчали в 7 класі, дорівнює відношенню шляху до часу, за яке тіло цей шлях пройшло.

Ввівши фізичну величину переміщення, формулюємо визначення швидкості так: швидкість дорівнює відношенню переміщення на час здійснення цього переміщення.

переміщення

c корість = -------

час

Але з погляду математики вектор (переміщення) помножити на скаляр (1/час) отримуємо вектор.

Отже, швидкість- Векторна величина.Так як час не може бути негативною величиною, вектори швидкості та переміщення спрямовані в один бік.

Запишемо у зошит (див. на екран).

Швидкість- вектор : =

та в один бік.

У СІ: [ 𝑣 ] =

Швидкість рівномірного прямолінійного руху - величина постійна і за модулем, і за напрямом.

Графічна залежність швидкості від часу:

Запишемо в зошит(див. на екран).

𝒗 х ,

𝒗 х 0 («вправо»)

0 t

𝒗 х

Переміщення рівномірного прямолінійного рухуодно: = t.

Запишемо у зошит (див. на екран).

Переміщення = t.

Графік залежності S = v tза аналогією з y = kх, де v і k-постійні-пряма лінія, що проходить через початок координат.

Запишемо у зошит (див. на екран).

S м 1 1; 2- «вправо»: 𝒗 1 𝒗 2

2

0 t

3 3- «вліво»

Координата рівномірного прямолінійного руху:х = х ₀ + 𝒗 х t.

Запишемо у зошит (див. на екран).

Координата х = х + 𝒗 х t - Рішення ОЗМ.

Графік залежності за аналогією з y = b + k х. Якщо b = 0, пряма проходить через початок координат.

Запишемо у зошит (див. на екран).

х, м 1 1; 2; 3- «вправо»: 𝒗 1 𝒗 2; 𝒗 2 = 𝒗 3

2

3

0

4 4- «вліво»

3; 4: х 0 дорівнює 0

1; 2: х 0 не дорівнює 0

Запишемо у зошит (див. на екран).

Геометричний зміст переміщення.

𝒗 х ,

0 t t , з

переміщення = площі фігури (прямокутника) під графіком

VI. Закріплення дослідженого матеріалу.

1. Який рух називається рівномірним прямолінійним?

2. Фізичний зміст швидкості рівномірного прямолінійного руху.

3. Як спрямовано вектор швидкості?

4. Що таке графік швидкості рівномірного прямолінійного руху?

4. Що таке графік переміщення рівномірного прямолінійного руху?

5. Що являє собою графік координати рівномірного прямолінійного руху?

VII. Домашнє завдання.

Цілі уроку : сформулювати ознаки рівномірного руху

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Що називається переміщенням точки?

Що називається тілом відліку?

Яким чином можна задати положення точки?

Що називається радіус – вектор?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Швидкість – векторний розмір. Вона вважається заданою, якщо відомий її модуль та напрямок. Дамо визначення швидкості.

При прямолінійному русі швидкість не змінюється за напрямом. Рух називається рівномірним прямолінійним, якщо траєкторія - пряма лінія і точка за будь-які рівні проміжки часу проходить рівні переміщення.

Експеримент

Висновок: за

Завантажити:


Попередній перегляд:

ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКУ З ФІЗИКИ У 10 КЛАСІ

Тема урока:

«Рівномірний прямолінійний рух».

Цілі уроку: сформулювати ознаки рівномірного руху.

Хід уроку.

  1. Організаційний момент.
  2. Перевірка домашнього завдання

Що називається переміщенням точки?

Що називається тілом відліку?

Яким чином можна задати положення точки?

Що називається радіус – вектор?

  1. Вивчення нового матеріалу.

Швидкість – векторний розмір. Вона вважається заданою, якщо відомий її модуль та напрямок. Дамо визначення швидкості.

Швидкість рівномірного прямолінійного руху - величина, що дорівнює відношенню його переміщення до проміжку часу, протягом якого це переміщення відбулося.

При прямолінійному русі швидкість не змінюється за напрямом. Рух називається рівномірним прямолінійним, якщо траєкторія - пряма лінія і точка за будь-які рівні проміжки часу проходить рівні переміщення.

Рівномірне прямолінійне рух – рух, у якому будь-які рівні проміжки часу тіло здійснює рівні переміщення.

Експеримент

Висновок: за рівні проміжки часу тіло здійснює рівні переміщення.

Переміщення при рівномірному прямолінійному русі тіла по осі Х за час t можна розрахувати:

РІВНЯННЯ РІВНОМІРНОГО ПРЯМОЛІНІЙНОГО РУХУ В КООРДИНАТНІЙ ФОРМІ.

- РІВНЯННЯ РІВНОМІРНОГО ПРЯМОЛІНІЙНОГО РУХУ У ВЕКТОРНІЙ ФОРМІ.

V X = (X-X 0) / t - ШВИДКІСТЬ.

  1. Розв'язання задач

1. Рух вантажного автомобіля описується рівнянням х1=-270+12t, а рух пішохода узбіччям тієї ж шосе - рівнянням х2=-1,5t. Зробити пояснювальний малюнок (вісь Х направити вправо), на якому вказати положення автомобіля та пішохода у початковий момент часу. З якими швидкостями та в якому напрямку вони рухалися? Коли та де вони зустрічалися?

2. За заданими графіками знайти початкові координати тіл та проекції швидкостей їхнього руху. Написати рівняння Х(t). За графіком знайти час та місце зустрічі.

  1. Домашня робота

§7-8, стор.22 упр.1(1)


План-конспект уроку фізики у 7 класі «Графік рівномірного прямолінійного руху»

Автор: Гановичева Марія Анатоліївна, Комунальна державна установа «Середня школа №13» акімату міста Усть-Каменогорська, вчитель фізики.

Призначення:обмін досвідом із колегами з організації навчальної діяльності учнів під час уроків фізики.
Опис:Цей конспект призначений для вчителів фізики при первинному знайомстві та вивченні теми «Графік рівномірного прямолінійного руху». Матеріал має тісний зв'язок з предметом математика, тому може бути використаний щодо інтегрованого уроку.

Мета уроку:знайомство з рівнянням та графічним способом опису прямолінійного рівномірного руху.
Завдання:
Навчальні:
Навчити читати і будувати графіки прямолінійного рівномірного руху для різних тіл (які рухаються з негативною і позитивною швидкістю, з початковою координатою і без такої);
Розвиваючі:
Розвивати розуміння сенсу фізичних величин;
Розвивати функціональну грамотність, а саме: вміння порівнювати, аналізувати, користуватися формулами, записувати дані у табличній та графічній формі, виконувати розрахунки;
Виховні:
Виховувати пізнавальний інтерес до предмета, уважність та спостережливість, зміцнювати міжпредметні зв'язки,
Виховувати культуру оформлення записів у зошитах;
Виховувати вміння працювати самостійно та у колективі.

Тип уроку:урок вивчення та первинного закріплення нових знань.
Міжпредметний зв'язок:математика, географія, технологія, креслення.
Прилади та матеріали:роздатковий матеріал: координатні системи, картки із завданнями ( див. Додатки 1,2); презентація «Графік рівномірного прямолінійного руху», ілюстрації, плакати на тему уроку.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.
Попередня організація класу (перевірка відсутніх робочих місць).
Почати наш урок хочу фразою М. Ротшильда: «Хто володіє інформацією, той володіє світом».
Щоб інформацією чи відомостями про щось володіти, потрібно вміти їх отримувати.
Як можна отримувати та передавати інформацію?
Відповіді учнів: Словами, текстом, таблично, зобразити схемою чи малюнком, накреслити як графіка.

Прочитаємо тему уроку, подумаємо, щосьогодні на уроці нам належить робити? Як?
Відповіді учнів: знайомитись з графіками, порівнювати рух, будувати графіки.
З графічним способом подання інформації ви вже зустрічалися: прогнози погоди, графік успішності за класом (за ним легко побачити предмети, за якими багато хороших оцінок), кардіограма, порівняльні біржові зведення.


Робота з графіками дуже зручна і корисна і стане нам у нагоді.

2. Актуалізація вивченого матеріалу.
Відповідаємо на питання:
1. Що вивчає наука фізика?
Фізика - це наука про природу, що вивчає найбільш загальні форми руху матерії та їх взаємні перетворення
2. Що називають механічним рухом?
Механічним рухом тіла називається зміна його положення у просторі щодо інших тіл з часом.
3. Що називається траєкторією?
Лінія, що описується в просторі цією точкою під час її руху.
4. Що таке швидкість? Швидкість - це постійна величина, що дорівнює відношенню переміщення тіла до часу, за яке відбулося переміщення
5. Розрахункова формула
6. Назвати на малюнку види руху
А) по траєкторії: прямолінійне або криволінійне; Б) за швидкістю: рівномірне або нерівномірне


Найбільш простий вид руху: прямолінійне рівномірне (шлях дорівнює переміщенню, швидкість постійна) з яким ми познайомилися на минулому уроці.
На прикладі такого руху ми почнемо працювати з одним із способів опису та вивчення фізичних процесів – графічним способом.

3. Вивчення нового матеріалу.
Сьогодні ми згадаємо з курсу географії поняття координата .
Географічні координати- величини, що визначають положення точки на земній поверхні за допомогою широт та довгот.
Координата у фізицітакож числова величина, що показує де знаходиться точка в заданий час.
Позначається – Х, Вимірюється в метрах.

При розрахунках та побудовах важливо враховувати систему відліку.
Тобто, в момент початку руху тіло може перебувати в точці, яку ми приймаємо за початок відліку (її координата буде «о») або може бути зміщене і мати – Х0 початкову координату.


Рівняння прямолінійного рівномірного руху дозволяє вирішувати головне завдання механіки - знаходити положення тіла у будь-який момент часу.
Зверніть увагу, що швидкість та початкова координата не змінюються, у рівнянні змінюватиметься координата та час.
З курсу математики нам відомо аналогічне рівняння – це рівняння прямої (лінійна залежність):
Отже, графічно обидві залежності виглядатимуть однаково.
Будуємо вісь абсцис та вісь ординат. Вчитель контролює виконання учнями всіх етапів роботи у зошитах.
Осі потрібно підписати як величинами, а й вказати одиниці виміру.
Для побудови графіка прямолінійного рівномірного руху потрібно знати щонайменше дві точки. Числові значення прийнято записувати як таблиці поруч із координатними осями.

Приклад 1
Побудуємо графік руху варана, якщо відомо, що він рухається з початку координат та його швидкість 3м/с.


Далі учням видається лист із виконаними осями та таблицею для швидкості виконання подальшої роботи.
(Додаток 1)

Приклад 2
Побудуємо графік руху, якщо відомо, що велосипедист рухається зі швидкістю 5м/с із точки з початковою координатою 10 м.


Приклад руху велосипедиста показує нам, як важливо правильно вибрати масштаб зображення на графіку.
У географії це відношення довжини відрізка на карті або плані до його дійсних розмірів. У кресленні та технології - це співвідношення розмірів предмета на кресленні до його дійсних розмірів.
Для нас сьогодні масштаб - це співвідношення розмірів фізичних величин на умовному графічному зображенні.
В одній клітинці ми можемо прийняти 1 м і 2 м і 5 м і 10 м по вертикалі. По горизонталі можна прийняти 0,25с, 0,5с, 1с та більше.


Приклад 3:
Побудуємо в цій системі координат графік руху вертольота, якщо відомо, що він рухається зі швидкість -20м/с з точки з початковою координатою 15м.


4. Закріплення вивченого матеріалу
Учні об'єднуються у групи по 3 особи. Групи формуються вчителем з урахуванням здібностей та психологічної сумісності. Завдання передбачає обговорення та спільне виконання: побудова графіків двох (а за наявності достатнього часу та більше) тіл на одному аркуші.
Один учень виконує графічну частину завдання: будує осі, вибирає масштаб, знаходить точки і з'єднує їх, підписує роботу.


Два інших учні отримують картки із завданнями (Додаток 2), виконують розрахунки та заповнюють таблиці. Після виконання завдання потрібно оцінити свою роботу у групі кожному учаснику.
Для сильних учнів слід передбачити додаткові завдання. Наприклад, якщо у групі були картки №1 та 2, то у разі швидкого виконання цим учням можна запропонувати ще картки №3 та 4.

5. Підбиття підсумків.
Не завжди звична для нас словесна чи текстова форма передачі найефективніша.
Що ми це сьогодні довідалися і чого навчилися?
Відповіді дітей: На цьому уроці ми навчилися описувати ПРД графічним методом, будувати, порівнювати та розуміти графіки; користуватися формулами, записувати дані у табличній та графічній формі, виконувати розрахунки; правильно оформляти записи у зошитах; працювати самостійно й у колективі, зрозуміли взаємозв'язок фізики коїться з іншими науками.
А тепер давайте, кожен подумає та оцінить свою колективну роботу.


Самооцінка. На дошці вивішуються правильні варіанти рішення.


Виставте свої оцінки на колективний лист.