Біографії Характеристики Аналіз

Станційний доглядач – аналіз твору. Образи простих людей у ​​повісті «Станційний доглядач

Тема: А.С.Пушкін. « Станційний доглядач»

Цілі: допомогти учням відчути трагізм становища у суспільстві маленької людини”, простежити загальнолюдську тему “блудних” дітей на прикладі образу Дуні, розвивати вміння аналізу тексту, виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, добрі стосунки до людей

Хід уроку

    Оргмомент

    Вступне слово вчителя

Повість "Станційний доглядач" займає значне місце у творчості А.С.Пушкіна і має велике значеннядля всієї російської литературы. У ній чи не вперше зображені життєві негаразди, біль та страждання того, кого називають “маленькою людиною”. З неї починається в російській літературі тема "принижених і ображених", яка познайомить з добрими, тихими, страждають героями і дозволить побачити не тільки лагідність, а й велич їх душ і сердець.

Звучить музика. Мусоргський. "Сльоза"

    Бесіда з прочитаного. Робота з текстом

Що ви уявили, слухаючи музику? Які епізоди згадали? Над чим замислились?

Чому повість називається "Станційний доглядач"?

Прочитайте епіграф до повісті. У чому, на вашу думку, його сенс? Знайдіть у повісті слова, які допомагають його зрозуміти.

(Епіграф узятий з вірша П.А. Вяземського "Станція". Пушкін змінив цитату, назвавши станційного наглядача "колежським реєстратором (нижчий) цивільний чинв дореволюційної Росії), а чи не губернським реєстратором, що чином вище”).

Учні починають “занурення” у текст, знаходять і зачитують уривки від слів: “Що таке станційний доглядач?” до слів: “З їхніх розмов…”.

Якими постають у оповіданні образи станційних доглядачів?

Запишіть п'ять-шість ключових слівабо словосполучень, які допоможуть дати їхню характеристику. (“Сущий мученик”, “тремтячий доглядач”, “люди мирні, послужливі, схильні до гуртожитку”, “скромні у претензіях на почесті”, “не дуже сріблолюбні”).

Чи збігається з цими уявленнями образ Виріна? Яким ми побачили його вперше? (“Бачу, як тепер, самого господаря, людину років п'ятдесяти, свіжої та бадьорої, та її довгий зелений сюртук із трьома медалями на полинялих стрічках”).

Знайдіть у повісті інший портрет цього героя. Що змінилося у цьому портреті? (“Це був точно Самсон Вирін; але як він постарів. Поки збирався він переписати мою подорожню, я дивився на його сивину, на глибокі зморшки давно неголеного обличчя, на згорблену спину – і не міг надивитись, як три чи чотири роки могли перетворити бадьорого чоловіка у кволого старого”).

Чим були викликані ці зміни? (Учні переказують, зачитують фрагменти з повісті, які розповідають про те, що пережив Самсон Вирін).

Розповідь про наглядача починається словами “День був спекотний. За три версти від станції почало накрапувати, а за хвилину проливний дощ вимочив мене до останньої нитки”. Знайдіть, як він закінчується ("Це трапилося восени. Сіренькі хмари покривали небо, холодний вітер дув з потиснутих полів, несучи червоне і жовте листя з зустрічних дерев"). Чому такі різні картини природи малює Пушкін? Яка їхня роль? (Природа допомагає зрозуміти настрій героя, збагнути його внутрішній світ, радіє разом із ним і співпереживає).

Які якості у характері Вирина вам сподобалися? Які почуття викликає у вас ця людина? (Самсон Вирін – людина, усіма принижуваний, але сповнений почуття гідності. Це викликає повагу щодо нього, співчуття його горю).

Звучить музика

Знайдіть опис кімнати, де зупинився оповідач. На чому він загострив нашу увагу? Чому? (На картинках, де зображено історію блудного сина. Тут як би передбачається подальша доляДуні).

Підготуйте усне оповідання “Портрет Дуні”. (Це робить заздалегідь підготовлений учень).

Яку роль грала Дуня у житті Виріна? (“Нею будинок тримався…”)

Що підказує оповідачеві, що довго не втримається Дуня на станції? (Вона поводилася, як "дівчина, що бачила світло"). Пушкін ніколи не вдається в детальне поясненнявчинків своїх героїв, але завжди геніально вгадує, як повинна була вчинити та чи інша людина в різних ситуаціях. І хоча на першому плані в повісті зображений сам доглядач, ми від початку розуміємо, що образ Дуні відіграє важливе значення. І разом із проблемою “маленької людини” у цьому творі чітко проглядається ще одна проблема, яка має загальнолюдське значення(Згадайте повчальні картинки із зображенням "блудного сина"), - "блудні" діти та їх доля.

Згадайте біблійну “Притчу про блудного сина” (учні переказують притчу). У чому її зміст? Чим нагадує доля Дуні історію героя цієї притчі? (Дуня їде з дому, кидає батька).

З легкістю чи з болем залишає Дуня. батьківський дім? (Про те, що не з легким серцем покидала Дуня батьківський будинок, каже одна тільки скупа фраза: “Ямщик… казав, що всю дорогу Дуня плакала, хоча, здавалося, їхала своєю полюванням”).

Як живеться Дуна з Мінським? (Вона щаслива).

А чи можна назвати це щастя безхмарним? (Ні. Вона думає про батька. При його появі непритомніє. Її мучить совість.)

Чи знає Вирін, що Дуня щаслива? (Ні. Зате добре знає, як у таких випадках буває). Знайдіть у тексті його міркування щодо цього. ("Не її першу, не її останню зманив проїжджий гульвіса, а там потримав та й кинув. Багато їх у Петербурзі, молоденьких дур, сьогодні в атласі та оксамиті, а завтра, дивишся, мітуть вулицю разом з голою кабацкою").

Те, про що думає Вирін і чого боїться, - це не фантазія, а реальність, тому ми не просто співчуваємо гіркій самоті героя, але замислюємося над тим, що світ, в якому живуть Виріни, влаштований не найкращим чином.

Коли ми зустрічаємося з Дунею востаннє? Чи справдилися побоювання Виріна? Якою ми бачимо Дуню на могилі батька? (Робота з текстом).

Зверніть увагу до репродукцію картини А.В. Венеціана "Дуня на могилі батька". Які почуття викликає картина її німого горя? Порівняйте цю ілюстрацію з репродукціями інших художників (Х.Р. Рембрандт "Повернення блудного сина", Б.Е.Мурильо "Повернення блудного сина", Л.Спада "Повернення блудного сина" та ін.) Що спільного і в чому різниця у зображенні героїв. (На картинах відомих художників "блудний" син розкаявся і прощений. Дуня теж покаялася, але пізно. Батько помер, вона не отримала його прощення, і тим гірше її сльози.)

Яку заповідь порушила Дуня? Над чим змушує замислитись її доля? (Дуня порушила одну з головних заповідей: "Почитай батька свого і мати", - і дуже страждає від цього. Доля дівчини змушує задуматися про відповідальність за свої вчинки перед близькими нам людьми.)

Тема людини, що збилася з шляху і покаялася потім, актуальна в будь-який час і для будь-якого віку. “Як ви хочете, щоб люди чинили з вами, так чиніть і ви з ними”, - сказав колись Ісус. Як ви розумієте ці слова? Як їх можна співвіднести з повістю "Станційний доглядач"?

4. Підсумок уроку.

Що ви заберете із собою сьогодні з уроку? Чому навчилися? Над чим замислились?

Саме добре, гуманне ставлення до людей незалежно від їхнього становища проповідує О.С. Пушкін. Він не просто розповідає про долю своїх героїв, а ніби заглядає їм у душу і змушує нас з вами прожити їх життям та почуттями, попереджає про можливі помилки.

Яким із двох висловлювань:

Не знаю інших ознак переваги, крім доброти” (Р.Роллан) і

Як ви хочете, щоб люди чинили з вами, так чиніть і ви з ними” (з “Біблії”) – ви закінчили б сьогоднішній урок і чому?

    Д/З: твір-мініатюра: Чи завжди я поступаю по совісті?

Одним із перших до теми «маленької людини» звернувся Олександр Сергійович Пушкін у повісті «Станційний доглядач». Читачі з особливою цікавістю та увагою слухають розповідь Бєлкіна, очевидця всіх викладених подій. Через особливу форму повісті - довірчу бесіду - читачі переймаються тим настроєм, який потрібний автору-оповідачу. Ми співчуємо бідному наглядачеві. Віримо, що це найнещасніший клас чиновників, яких будь-хто образить, образить навіть без видимої потреби, а просто так, щоб довести, головним чином собі, свою значущість чи на кілька хвилин прискорити свою подорож. Але сам Вирін звик жити в цьому несправедливому світі, пристосував свій нехитрий побут і задоволений тим щастям, яке надіслано йому у вигляді дочки. Вона його радість, захисниця, помічниця у справах. Незважаючи на досить юний вік, Дуня вже увійшла до ролі господині станції. Вона без страху і збентеження впокорює гнівливих відвідувачів. Вміє без зайвих слів утихомирити «найпівніших». Природна краса цієї дівчини заворожує тих, хто проїжджає. Побачивши Дуню, вони забувають, що кудись поспішали, хотіли покинути убоге житло. І здається, що так буде завжди: красуня господиня, неспішна розмова, бадьорий і щасливий доглядач... Ці люди наївні та привітні, як діти. Вони вірять у доброту, шляхетність, силу краси… Поручник Мінський, побачивши Дуню, захотів пригод, романтики. Він уявляв, що бідний батько, чиновник чотирнадцятого класу, посміє протистояти йому - гусару, аристократу, багатому людині. Вирушаючи на пошуки Дуні, Вирін не уявляє собі, що робитиме, як зможе допомогти дочці. Він, безмірно люблячи Дуню, сподівається на диво, і воно відбувається. Знайти у величезному Санкт-Петербурзі Мінського – це майже неможливо. Але провидіння веде нещасного батька. Він бачить доньку, розуміє її становище - багатої утриманки - і хоче забрати її. Але Мінський жене його в поштовхи. Вперше Вирін розуміє всю прірву, що поділяє його і Мінського - заможного аристократа. Старий бачить марність своїх надій повернути втікачку. Що залишається бідному батькові, що втратив в особі дочки опору, сенс життя? Повернувшись, він п'є, заливаючи вином своє горе, самотність, образу на весь світ. Перед нами тепер людина, яка вже опустилася, нічим не цікавиться, обтяжується життям - цим безцінним даром. Але Пушкін не був би великим, якби не показав життя у всьому його різноманітті та розвитку. Життя набагато багатше і винахідливіше за літературу, і письменник нам це показав. Побоювання Самсона Виріна не справдилися. Дочка його не стала нещасною. Ймовірно, вона стала дружиною Мінського. Завітавши до могили батька, Дуня гірко плаче. Вона розуміє, що прискорила смерть батька. Але вона не просто втекла з дому, а була вивезена коханою людиною. Спочатку плакала, а потім упокорилася зі своєю долею. Та й не найгірша на неї чекала доля. Ми не засуджуємо її, не Дуня все вирішувала. Письменник також не шукає винних. Він просто показує епізод із життя безправного та бідного станційного наглядача. Повість започаткувала створення у російській літературі своєрідної галереї образів «маленьких людей». До цієї теми звернуться згодом Гоголь і Достоєвський, Некрасов і Салтиков-Щедрін ... Але біля витоків цієї теми стояв великий Пушкін «Станційний доглядач» - одна з повістей, що увійшли до відомий твірА. С. Пушкіна «Повісті покійного Івана Петровича Бєлкіна». У «Станційному доглядачі» автор знайомить нас із важкою, безрадісним життям простих людей, а саме - станційних доглядачів, за часів кріпосного права. Пушкін звертає увагу читача те що, що у зовні безглуздому і нехитрому виконанні своїх обов'язків цими людьми криється нелегка, часто невдячна праця, повний турбот і турбот. Що тільки не ставлять у провину станційному наглядачеві? «Погода нестерпна, дорога погана, ямщик упертий, коні не везуть - а винен доглядач…». Мало хто з тих, хто проїжджає, приймає станційних доглядачів за людей, більше за «извергів роду людського», а «ці такі обвинувачені доглядачі взагалі суть люди мирні, від природи послужливі, схильні до гуртожитку, скромні в домаганнях на почесті і не надто сріблолюбні». Мало хто з тих, хто проїжджає, цікавиться життям станційних доглядачів, адже, як правило, у кожного з них - непроста доля, в якій з надлишком вистачає сліз, страждань та горя. Життя Самсона Виріна нічим не відрізнялося від життя таких самих, як і він, станційних доглядачів, які, щоб мати найнеобхідніше для утримання своєї сім'ї, готові були мовчки вислуховувати і мовчки зносити нескінченні образи і закиди на свою адресу. Щоправда, сім'я у Самсона Виріна була невеликою: він та красуня донька. Дружина Самсона померла. Заради Дуні (так звали дочку) і жив Самсон. У чотирнадцять років Дуня була справжньою помічницею батькові: у хаті прибрати, приготувати обід, прислужити проїжджому, - на все вона була майстриня, все у неї в руках сперечалося. Дивлячись на Дунину красу, добрішими і милостивішими ставали навіть ті, хто грубе поводження зі станційними доглядачами взяв собі за правило. У перше наше знайомство із Самсоном Виріним він виглядав «свіжим і бадьорим». Незважаючи на нелегку роботу і найчастіше грубе та несправедливе поводження з ним проїжджих – незлобленого та товариського. Однак як може змінити людину горе! Всього через кілька років автор, зустрівшись із Самсоном, бачить перед собою старця, недоглянутого, схильного до пияцтва, що тьмяно животіє в покинутому, неприбраному своєму житлі. Його Дуня, його надія, та, що давала сили жити, поїхала з малознайомим гусаром. Причому не з батьківського благословення, як це заведено у чесних людей, а потай. Самсонові було страшно подумати, що його мила дитина, його Дуня, яку він як міг оберігав від усіляких небезпек, так вчинила з ним і, головне, з собою стала не дружиною, а коханкою. Пушкін співчуває своєму герою і ставиться до нього з повагою: честь для Самсона понад усе, понад багатство і гроші. Неодноразово доля била цю людину, але ніщо не змусило її так опуститися, так перестати любити життя, як вчинок палко коханої дочки. Матеріальна бідністьдля Самсона ніщо в порівнянні з спустошеністю душі. На стіні в будинку Самсона Виріна висіли картинки із зображенням історії блудного сина. Дочка наглядача повторила вчинок героя біблійної легенди. І, швидше за все, як і батько блудного сина, зображеного на картинках, станційний доглядач чекав на свою дочку, готовий до прощення. Але Дуня не поверталася. А батько не знаходив собі місця від розпачу, знаючи, чим часто закінчуються. подібні історії: «Багато їх у Петербурзі, молоденьких дурниць, сьогодні в атласі та оксамиті, а завтра, подивишся, мітуть вулицю, разом із голою кабацькою. Як подумаєш часом, що й Дуня, можливо, відразу пропадає, так мимоволі згрішиш та побажаєш їй могили…» Нічим добрим не закінчилася і спроба станційного наглядача повернути дочку додому. Після цього, запивши від розпачу та горя ще більше, Самсон Вирін помер. В образі цієї людини Пушкін показав безрадісну, наповнену бідами і приниженнями життя простих людей, самовідданих трудівників, яких намагається образити кожен перехожий і проїжджий. Адже найчастіше такі прості люди, як станційний доглядач Самсон Вирін, - приклад чесності та високих моральних підвалин.

Вчити аналізу тексту, допомогти учням відчути трагізм становища у суспільстві “маленького людини”, простежити загальнолюдську тему “блудних” дітей з прикладу образу Дуні, виховувати почуття відповідальності свої вчинки, добрі ставлення до людей – ось мети цього уроку.

У вступному словіговорю у тому, що повість “Станційний доглядач” займає значне місце у творчості А.С.Пушкина і має значення для всієї російської літератури. У ній чи не вперше зображені життєві негаразди, біль та страждання того, кого називають “маленькою людиною”. З неї починається в російській літературі тема "принижених і ображених", яка познайомить з добрими, тихими, страждають героями і дозволить побачити не тільки лагідність, а й велич їх душ і сердець.

Звучить музика. Мусоргський. "Сльоза"

Що ви уявили, слухаючи музику? Які епізоди згадали? Над чим замислились?

Чому повість називається "Станційний доглядач"?

Прочитайте епіграф до повісті. У чому, на вашу думку, його сенс? Знайдіть у повісті слова, які допомагають його зрозуміти.

(Епіграф узятий з вірша П.А. Вяземського “Станція”. Пушкін змінив цитату, назвавши станційного наглядача “колежським реєстратором (нижчий громадянський чин у дореволюційної Росії), а чи не губернським реєстратором, що вище”).

Учні починають “ занурення” у текст, Знаходять і зачитують уривки від слів: "Що таке станційний доглядач?" до слів: “З їхніх розмов…”.

Якими постають у оповіданні образи станційних доглядачів?

Запишіть п'ять-шість ключових слів або словосполучень, які допоможуть дати їхню характеристику. (“Сущий мученик”, “тремтячий доглядач”, “люди мирні, послужливі, схильні до гуртожитку”, “скромні у претензіях на почесті”, “не дуже сріблолюбні”).

Чи збігається з цими уявленнями образ Виріна? Яким ми побачили його вперше? (“Бачу, як тепер, самого господаря, людину років п'ятдесяти, свіжої та бадьорої, та її довгий зелений сюртук із трьома медалями на полинялих стрічках”).

Знайдіть у повісті інший портрет цього героя. Що змінилося у цьому портреті? (“Це був точно Самсон Вирін; але як він постарів. Поки збирався він переписати мою подорожню, я дивився на його сивину, на глибокі зморшки давно неголеного обличчя, на згорблену спину – і не міг надивитись, як три чи чотири роки могли перетворити бадьорого чоловіка у кволого старого”).

Чим були викликані ці зміни? (Учні переказують, зачитують фрагменти з повісті, які розповідають про те, що пережив Самсон Вирін).

Розповідь про наглядача починається словами “День був спекотний. За три версти від станції почало накрапувати, а за хвилину проливний дощ вимочив мене до останньої нитки”. Знайдіть, як він закінчується ("Це трапилося восени. Сіренькі хмари покривали небо, холодний вітер дув з потиснутих полів, несучи червоне і жовте листя з зустрічних дерев"). Чому такі різні картини природи малює Пушкін? Яка їхня роль? (Природа допомагає зрозуміти настрій героя, осягнути його внутрішній світ, радіє разом із ним і співпереживає).

Які якості у характері Вирина вам сподобалися? Які почуття викликає у вас ця людина? (Самсон Вирін – людина, усіма принижуваний, але сповнений почуття гідності. Це викликає повагу щодо нього, співчуття його горю).

Звучить музика

Знайдіть опис кімнати, де зупинився оповідач. На чому він загострив нашу увагу? Чому? (На картинках, де зображено історію блудного сина. Тут ніби передбачається подальша доля Дуні).

Підготуйте усне оповідання “Портрет Дуні”. (Це робить заздалегідь підготовлений учень).

Яку роль грала Дуня у житті Виріна? (“Нею будинок тримався…”)

Що підказує оповідачеві, що довго не втримається Дуня на станції? (Вона поводилася, як "дівчина, що бачила світло"). Пушкін ніколи не вдається в докладне пояснення вчинків своїх героїв, але завжди геніально вгадує, як мала вчинити та чи інша людина в різних ситуаціях. І хоча на першому плані в повісті зображений сам доглядач, ми від початку розуміємо, що образ Дуні відіграє важливе значення. І разом із проблемою "маленької людини" в цьому творі чітко проглядається ще одна проблема, що має загальнолюдське значення (Згадайте повчальні картинки із зображенням "блудного сина"), - "блудні" діти та їх доля.

Згадайте біблійну “Притчу про блудного сина” (учні переказують притчу). У чому її зміст? Чим нагадує доля Дуні історію героя цієї притчі? (Дуня їде з дому, кидає батька).

З легкістю чи з болем залишає Дуня батьківський дім? (Про те, що не з легким серцем покидала Дуня батьківський будинок, каже одна тільки скупа фраза: “Ямщик… казав, що всю дорогу Дуня плакала, хоча, здавалося, їхала своєю полюванням”).

Як живеться Дуна з Мінським? (Вона щаслива).

А чи можна назвати це щастя безхмарним? (Ні. Вона думає про батька. При його появі непритомніє. Її мучить совість.)

Чи знає Вирін, що Дуня щаслива? (Ні. Зате добре знає, як у таких випадках буває). Знайдіть у тексті його міркування щодо цього. ("Не її першу, не її останню зманив проїжджий гульвіса, а там потримав та й кинув. Багато їх у Петербурзі, молоденьких дур, сьогодні в атласі та оксамиті, а завтра, дивишся, мітуть вулицю разом з голою кабацкою").

Те, про що думає Вирін і чого боїться, - це не фантазія, а реальність, тому ми не просто співчуваємо гіркій самоті героя, але замислюємося над тим, що світ, в якому живуть Виріни, влаштований не найкращим чином.

Коли ми зустрічаємося з Дунею востаннє? Чи справдилися побоювання Виріна? Якою ми бачимо Дуню на могилі батька? (Робота з текстом).

Зверніть увагу до репродукцію картини А.В. Венеціана "Дуня на могилі батька". Які почуття викликає картина її німого горя? Порівняйте цю ілюстрацію з репродукціями інших художників (Х.Р. Рембрандт "Повернення блудного сина", Б.Е.Мурильо "Повернення блудного сина", Л.Спада "Повернення блудного сина" та ін.) Що спільного і в чому різниця у зображенні героїв. (На картинах відомих художників "блудний" син розкаявся і прощений. Дуня теж покаялася, але пізно. Батько помер, вона не отримала його прощення, і тим гірше її сльози.)

Яку заповідь порушила Дуня? Над чим змушує замислитись її доля? (Дуня порушила одну з головних заповідей: "Почитай батька свого і мати", - і дуже страждає від цього. Доля дівчини змушує задуматися про відповідальність за свої вчинки перед близькими нам людьми.)

Тема людини, що збилася з шляху і покаялася потім, актуальна в будь-який час і для будь-якого віку. “Як ви хочете, щоб люди чинили з вами, так чиніть і ви з ними”, - сказав колись Ісус. Як ви розумієте ці слова? Як їх можна співвіднести з повістю "Станційний доглядач"?

Зверніть увагу на картину, що ілюструє біблійний сюжет. Цей твір В.Д. Полєнова "Христос і грішниця", показане вперше на XV Пересувній виставці 1887 року. "Хто з вас без гріха, перший кинь на неї камінь", - відповів Христос збудженому гнівом натовпу на питання про те, як вчинити з жінкою, викритою в перелюбі, що підлягає за законом Мойсея, побиття камінням.

Як ви думаєте, що може пов'язувати два такі різні твори (Повість “Станційний доглядач” та картину Поленова)? (Заклик до прощення та проповідь добра).

У яких ще творах, прочитаних вами, порушується проблема “блудних” дітей?

Підсумок уроку.

Що ви заберете із собою сьогодні з уроку? Чому навчилися? Над чим замислились?

Саме добре, гуманне ставлення до людей незалежно від їхнього становища проповідує О.С. Пушкін. Він не просто розповідає про долю своїх героїв, а ніби заглядає їм у душу і змушує нас з вами прожити їх життям та почуттями, попереджає про можливі помилки.

Яким із двох висловлювань: "Я не знаю інших ознак переваги, крім доброти" (Р.Роллан) і "Як ви хочете, щоб люди чинили з вами, так чиніть і ви з ними" (з "Біблії") - ви б закінчили сьогоднішній урок та чому?

Вдома учні пишуть твір-мініатюру за однією з тем:

1. Чи знаходите ви щось спільне в долі Дуні (“Станційний доглядач”) та Марії Гаврилівни (“Завірюха”); 2. Чи завжди я поступаю по совісті?

Використана література.

А.С. Пушкін "Станційний доглядач"

У повісті «Станційний доглядач» нам показано образ однієї маленької людини. Ми бачимо, як сильно був принижений чесна людинаЯк жорстоко його принижували і втоптували в землю, вважали його низьким і бідним за матеріальним статком.

В образі такої людини був представлений бідний наглядач поштової служби Самсон Вирін. Ця людина приймала у себе вдома приїжджих гостей з інших країн, забезпечувала їх їжею, питтям та теплим затишком, а вранці запрягав коней у далекий шлях. Цей чоловік робив свою роботу з чистою совістю та душею, він ніколи не бажав зла нікому. На свою адресу приймав низькі приниження за свою неякісну роботу. Незважаючи ні на що, він не піддавався образам і не розчаровувався у своїй роботі. Адже він мав сенс життя, було заради чого жити. Це його рідна чотирнадцятирічна донька Дуняша. Вона відповідала батькові взаємністю і робила всю роботу по дому: готувала і забиралася. Самсон виховував її один після смерті дружини. Дуні діставалося все кохання та турбота батька, Самсон повністю віддає себе і береже свою дочку з усіх сил.

У перший приїзд оповідача Самсон Вирін був сповнений сил, свіжий і бадьорий, незважаючи на свою нелегку роботу. Вдруге після приїзду оповідача горою сильно змінився. Він ніби втратив сенс життя, перестав стежити за собою і почав добряче випивати. Його єдина дочка Дуняша пішла жити до багатого обранця. Батька поранив відхід Дуні з його життя, він вважав це зрадницьким вчинком. Адже батько ні чим її не обділяв, а вона його зрадила, його навіть старість і злидні так не зламали його як цю дію.

Самсон розумів, що Дуня перебуває у образливій ситуації коханки обранця, що інші такі ж простодушні пані повелися на багатство, а потім їх викидали на вулицю. Але незважаючи ні на що, батько готовий був пробачити їй все, але тільки б вона схаменулась, повернулася! Але, здавалося б, Дуня вже знати не знала свого батька. У Самсона вже було втрачено сенс життя, працювати і жити йому тепер не було для кого. Він почав випивати і опускатися у своїх очах. Самсон Вирін – людина честі та обов'язку, для нього на першому місці чисте сумління та душа, тому таке збило його з ніг.

Ця розповідь закінчилася трагічно. Самсон не зміг повернути додому свою дочку і з-за горя став ще більше пити, невдовзі він помер.

Характеристика Самсона Виріна

«Станційний доглядач» - одна з повістей, що увійшли до серії творів, об'єднаних одним загальною назвою«Повісті покійного Івана Петровича Бєлкіна». У цьому оповіданні йдеться про важку долю найпростіших, найпростіших людей – станційних доглядачів. Автор підкреслює той момент, що, незважаючи на легкість, обов'язки цих людей є нелегкою, а часом і вкрай невдячною працею. Нерідко їх звинувачують навіть у тому, що на вулиці погана погода, або що коні відмовляються їхати тощо. У всьому завжди винен доглядач. Багато їх взагалі за людей не вважають, а вони за характером і вдачею своїм народ мирний, послужливий, скромний. А долі в них, в основному, непрості, сповнені страждань, сліз та жалю.

Життя Самсона Виріна було так само, як і в інших доглядачів. Так само як і іншим, йому доводилося мовчки зносити нескінченні образи та претензії у свій бік, щоб не втратити єдиної можливості утримувати свою сім'ю. У Самсона Виріна сім'я була зовсім невелика: він і красуня дочка. У свої 14 років Дуня була дуже самостійна і для батька була в усьому незамінною помічницею.

У суспільстві своєї дочки головний геройщасливий, і навіть найбільші труднощі немає над ним влади. Він бадьорий, здоровий, товариський. Але вже через рік, після того, як Дуня потай поїхала разом із гусаром, все його життя буквально перекинулося.

Горе змінило його до невпізнання. Відтепер перед читачем постає образ постарілої людини, яка опустилася і пристрастилася до пияцтва. Будучи людиною, для якої честь і гідність понад усе, вона ніяк не могла прийняти безчесний вчинок дочки і змиритися з подією. Все це просто не лягало в нього в голові. Він не міг допустити навіть у думках, щоб рідна дочка, яку він так любив і оберігав, вчинила з ним, а головне, з собою – таким чином, ставши не дружиною, а коханкою. Автор поділяє почуття Самсона Виріна, поважає його чесну, щиру позицію.

Для Виріна немає нічого важливішого за честь, і ніякі багатства її не замінять. Багато разів зазнаючи ударів долі, він жодного разу не був нею зламаний. Але цього разу сталося щось страшне та непоправне, те, що змусило Вирина розлюбити життя, опустившись на дно. Вчинок коханої доньки виявився для нього нестерпним ударом. Навіть постійна потреба та бідність були для нього ніщо порівняно з цим. Весь цей час доглядач чекав на повернення дочки і був готовий пробачити її. Найбільше його лякало те, чим зазвичай закінчувалися подібні історії: коли молоді й дурні дівчата залишаються на самоті, жебраки та нікому не потрібні. А раптом та сама історія сталася і з його коханою Дунею? Від розпачу батько не знаходив собі місця. У результаті нещасний батько запив від невтішного горя і помер.

Самсон Вирін уособлює образ безрадісного, наповненого горем і приниженням життя простих людей, станційних доглядачів, яких так і норовить образити кожен проїжджий. Тоді як саме такі люди й являли собою взірець честі, гідності та високих моральних якостей.

Образ маленької людини Самсона Виріна в повісті Твір для 7 класу

Дороги, переїзди. Кому доводилося їздити і міняти коней на заїжджих дворах знає, що це таке. Як прикро буває, що не можна продовжити шлях через те, що на станції не було коней. Ух і діставалося ж за це станційним наглядачам. Особливо якщо мандрівник був у великих чинах.

За обов'язком служби, а не з цікавості мені теж доводилося багато їздити, траплялося всяке. На одній із таких перевалочних пунктів доля звела мене з одним станційним доглядачем, Самсоном Виріним. Людиною невеликого чину, що відповідально ставиться до своїх обов'язків. Йому у його нелегкій справі допомагала дочка Дуня. Багато хто знав заїжджий двір, і навіть спеціально заїжджали подивитися на Дуню. Доглядач розумів це і навіть у душі, пишався цим.

Але так не могло продовжуватися вічно. Але ніхто не припускав, як може змінитись життя. Все сталося зимовим вечором, Зрозуміло не без згоди Дуні. Молода людина без сумніву вчинила підло, відплативши за гостинність викраденням доньки. Ніхто не став зважати на почуття старого наглядача ні лікар, ні сам офіцер, ні навіть улюблена дочка.

Залишившись один Самсон Вирін не міг змиритися з самотністю та незнанням, взяв відпустку і вирушив на пошуки Дуняші. У Петербурзі, куди привели сліди втікачів, він зупинився у приятеля. У незнайомому місті дуже важко одному ще й не маючи достатньо грошей і владі довелося принижуватися перед усіма, у кого питав, як знайти ротмістра Мінського.

Чи залякана була Дуня, чи сама не захотіла спілкуватися зі своїм бідним батьком, але наглядача вигнали. Після цього він повернувся до себе, страшенно переживаючи за дочку. Невже у Дуні не залишилося ні краплі любові до людини, яка її виховала. Так, він не був багатий, але віддав усе тепло блогородної душі своїй єдиній дівчинці. А вона навіть не захотіла дати звістку про те, що в неї все гаразд. Йому радили подати скаргу на Мінського, але гордість та самолюбство не дозволило принижуватися перед тими, хто образив. Для доглядача це було великим горем. Але він не стільки переживав за скиблення завдане йому, скільки за майбутнє своєї доньки. Якби він знав, що у Дуні все добре він змирився б зі своїм становищем ізгоя.

Виходить якщо людина бідна, яка не має гідного чину, її не ставлять ні в що. Ніде йому не раді

Варіант 4

Самсон Вирін це головний герой повісті Пушкіна "Станційний Доглядач". Він представлений у образі «маленької людини». Він живе на своїй станції і не має багатства. Він дуже принижений своїм життям. Його постійне принижували люди, які приїжджали на станцію. Його вважали за жебрака жебраком. Але він був чесним, добрим, а головне справедливим.

Його робота на станції не приносила йому праці. Він приймав мандрівників із далекої дорозі і влаштовував їм відпочинок. Самсон завжди впускав людей до себе в хату. Потім напував коней і давав їм відпочинок. А наступного дня проводжав мандрівників у дорогу на наступну станцію. Він усю свою роботу виконають чесно та з чистою душею. Тим, хто їхав зі станції, він завжди бажав щасливого шляху. Але йому хтось не відповідав взаємністю. Після його теплих слів він чув лише образу та приниження. На це Самсон не як не відповідав, а тільки тихо сміявся у відповідь. Він робив це для того, щоб не втратити роботу, яка була йому потрібна, щоб виростити свою дочку Дуню. Вона допомагала батькові, готувала і забиралася. Їй довелося рости без матері. Батько весь свій час витрачав на свою єдину дочку і обдаровував її усією любов'ю.

Вся повість заснована на основі оповідання. Оповідання йде про людину, яка приїхала на станцію. Самсон зробив гарне першевраження себе. Оповідач описав його як доброї і життєрадісної людини. Коли оповідач прибуває на наступний рікна станцію, то застає Самсона як моральну розбиту людину. Він перестав голитися і почав пити багато алкоголю. Також оповідач зауважив, що Самсон дуже постарів. Коли оповідач починає розпитувати Самсона, що у його житті сталося, він розповідає свою життєву історію. Виявляється за останній рікСамсон зіштовхнувся із зрадою своєї дочки. До Самсона на станцію заїжджав один багатий поміщик і запропонував Дуні поїхати з ним, і вона погодилася. Цей вчинок перевернув із ніг на голову життя Самсона. Навіть злидні в якій він жив раніше, не турбували його сильніше, ніж цей вчинок.

Історія створення твору Пушкіна «Станційний доглядач»

Болдинська осінь у творчості А.С. Пушкіна стала по-справжньому «золотою», оскільки саме в цей час створено багато творів. Серед них «Повісті Бєлкіна». У листі другові П. Плетньову Пушкін писав: «... Написав я прозою 5 повістей, яких Баратинський ірже і б'ється». Хронологія створення цих повістей виглядає наступним чином: 9 вересня закінчено «Гробовщик», 14 вересня — «Станційний доглядач», 20 вересня — «Панянка-селянка», після майже місячної перерви написано дві останні повісті: «Постріл» — 14 жовтня та «Метель »- 20 жовтня. Цикл «Повість Білкіна» став першим завершеним прозовим твором Пушкіна. П'ять повістей були об'єднані вигаданою особою автора, про яку «видавець» розповів у передмові. Ми дізнаємось, що І.П. Бєлкін народився «від чесних та благородних батьків у 1798 році в селі Горюхіне». «Був зростання середнього, очі мав сірі, волосся русяве, ніс прямий; обличчям був білий і худорлявий». «Вело життя найпомірніше, уникав всякого роду надмірностей; ніколи не траплялося... бачити його напідпитку..., до жіночої статі мав він велику схильність, але сором'язливість була в ньому справді дівоча». Восени 1828 року цей симпатичний персонаж «захворів на простудну лихоманку, що звернулася в гарячку, і помер...».
Наприкінці жовтня 1831 р. «Повісті покійного Івана Петровича Бєлкіна» було опубліковано. Передмова завершувалася словами: «Вважаючи обов'язком пошанувати волю поважного друга автора нашого, приносимо йому найглибшу подяку за доставлені нам звістки і сподіваємося, що публіка оцінить їхню щирість і добродушність. А.П.». Епіграф до всіх повістей, узятий з фонвізинського «Недоросля» (Пані Простакова: «То, мій батюшка, він ще змала до історій мисливець». Скотінін: «Мітрофан на мене»), говорить про народність і простоту Івана Петровича. Він зібрав ці «прості» повісті, причому записав їх від різних оповідачів. » і «Панянка» дівчиною К. І. Т.), обробивши їх за своїм умінням і розсудом. Таким чином, Пушкін як справжній автор повістей ховається за подвійним ланцюжком простодушних оповідачів, і це дає йому велику свободу оповідання, створює чималі можливості для комізму, сатири та пародії і водночас дозволяє висловити своє ставлення до цих історій.
З повним позначенням імені справжнього автора, Олександра Сергійовича Пушкіна, вони побачили світ 1834 р. Створюючи у тому циклі незабутню галерею образів, які й у російської провінції, Пушкін з доброю посмішкоюта гумором розповідає про сучасної Росії. Працюючи над «Повістями Бєлкіна», Пушкін так позначив одне із своїх основних завдань: «Мову нашому треба волі дати більше (зрозуміло, відповідно до духом його)». І коли автора повістей запитали, хто ж цей Бєлкін, Пушкін відповів: «Хто б він там не був, а писати повісті треба так: просто, коротко і ясно».
Проведений аналіз твору свідчить, що повість «Станційний доглядач» посідає значне місце у творчості О.С. Пушкіна і має значення для всієї російської літератури. У ній чи не вперше зображені життєві негаразди, біль та страждання того, кого називають «маленькою людиною». З неї починається в російській літературі тема «принижених і ображених», яка познайомить з добрими, тихими, страждаючими героями і дозволить побачити не тільки лагідність, а й велич їхньої душі сердець. Епіграф взятий із вірша ПА Вяземського «Станція» («Колежський реєстратор,/ Поштова станція диктатор»). Пушкін змінив цитату, назвавши станційного наглядача «колежським реєстратором» (нижчий громадянський чин у дореволюційної Росії), а чи не «губернським реєстратором», як це було в оригіналі, оскільки це вище.

Рід, жанр, творчий метод

«Повісті покійного Івана Петровича Бєлкіна» складаються з 5 повістей: «Постріл», «Завірюха», «Трунар», «Станційний доглядач», «Панянка-селянка». Кожна з «Повість Білкіна» така мала за своїм розміром, що можна було б назвати її розповіддю. Пушкін називає їх повістями. Для письменника-реаліста, який відтворює життя, форми повісті та роману у прозі були особливо підходящими. Вони приваблювали Пушкіна значно більшою, ніж вірші, дохідливістю до найширших читацьких кіл. "Повісті та романи читаються всіма і скрізь", - зазначав він. Повісті Бєлкіна» є, по суті, початком російської високохудожньої реалістичної прози.
Пушкін взяв для повісті типові романтичні сюжети, які у наш час цілком можуть повторитися. Його герої спочатку потрапляють у ситуації, де є слово «любов». Вони вже закохані чи тільки жадають цього почуття, але саме звідси починається розгортання та нагнітання сюжету. «Повісті Бєлкіна» задумані автором як пародія на жанр романтичної літератури. У повісті «Постріл* головний герой Сільвіо прийшов з епохи романтизму, що минає. Це красива сильна хоробрий людина з цілісним пристрасним характером і екзотичним неросійським ім'ям, що нагадує загадкових і фатальних героїв романтичних поемБайрона. У «Завірюсі» пародуються французькі романи та романтичні балади Жуковського. Наприкінці повісті комічна плутанина з нареченими наводить героїню повісті до нового, вистражданого щастя. У повісті «Трунальник», в якій Адріан Прохоров запрошує до себе в гості покійників, пародується опера Моцарта і страшні історіїромантиків. "Панянка-селянка" - маленька витончена комедія положень з перевдяганнями у французькому смаку, що розгортається в російській дворянській садибі. Але вона добро, смішно та дотепно пародує знамениту трагедію — «Ромео та Джульєтту» Шекспіра.
У циклі «Повість Білкіна» центр і вершина — «Станційний доглядач». У повісті закладено основи реалізму у російській литературе. По суті, за сюжетом своїм, виразністю, складною ємною темою та геніальною композицією, за самими характерами це вже маленький, стислий роман, що вплинув на наступну російську прозу і породив повість Гоголя «Шинель». Люди тут зображені прості, і сама їхня історія була б простою, якби не втрутилися в неї різні життєві обставини.

Тематика твору «Станційний доглядач»

У «Повістях Бєлкіна», поряд із традиційною романтичною тематикою з дворянсько-садибного побуту, Пушкін розкриває тему щастя людини в широкому його розумінні. Життєва мудрість, правила побутової поведінки, загальноприйнята мораль закріплені в катехизах, прописах, але дотримання їх не всіх і не завжди призводить до успіху. Потрібно, щоб доля подарувала людині щастя, щоби вдало зійшлися обставини. У «Повістях Бєлкіна» показано, що немає безвихідних положень, за щастя треба боротися, і воно буде, навіть якщо воно неможливе.
Повість «Станційний доглядач» — найсумніше і найсумніше складний твірциклу. Це повість про сумну долю Виріна та щасливу долю його дочки. Автор із самого початку пов'язує скромну історію Самсона Виріна з філософським змістомвсього циклу. Адже станційний наглядач, який зовсім не читає книжок, має власну схему сприйняття життя. Вона відображена в картинках «з пристойними німецькими віршами», які розвішані на стінах його «покірної, але охайної обителі». Оповідач докладно описує ці картинки, що зображують біблійну легенду про блудного сина. На все, що сталося з ним і з його дочкою, Самсон Вирин дивиться крізь призму цих картинок. Його життєвий досвід підказує, що з дочкою станеться нещастя, вона буде обдурена та кинута. Він є іграшкою, маленькою людиною в руках сильних світу, які перетворили гроші на головне мірило.
Пушкін заявив одну з головних тем російської літератури XIXстоліття – тему «маленької людини». Значимість цієї теми для Пушкіна полягала над викритті забитості свого героя, а відкритті в «маленькому людині» жалісливої ​​і чуйної душі, наділеної даром відгуку чуже нещастя і чужий біль.
Відтепер тема «маленької людини» звучатиме російською класичній літературіпостійно.

Ідея твору

«У жодній із «Повість Білкіна» немає ідеї. Читаєш — мило, гладко, плавно: прочитаєш — усе забуто, у пам'яті немає нічого, окрім пригод. «Повісті Бєлкіна» читаються легко, бо вони не змушують думати» («Північна бджола», 1834 № 192, 27 серпня).
«Щоправда, ці повісті цікаві, їх не можна читати без задоволення: це походить від чарівної мови, від мистецтва розповідати, але вони не художні твори, а просто казки та байки» (В.Г. Бєлінський).
«Чи давно ви перечитували прозу Пушкіна? Зробіть мені дружбу — прочитайте спочатку все «Повісті Бєлкіна». Їх треба вивчати та вивчати кожному письменнику. Я цими днями це зробив і не можу вам передати того благодійного впливу, який мав на мене це читання» (з листа Л.М. Толстого ПД Голохвастову).
Таке неоднозначне сприйняття пушкінського циклу наводить на думку, що в «Повістях Бєлкіна» полягає якась таємниця. У «Станційному доглядачі» поміщено її у невеликій художній деталі — стінних картинах, які розповідають про блудного сина, які були у 20-40-х роках. частою належністю станційного стану. Опис тих картинок виводить оповідання із соціально-побутового плану до філософського, дозволяє осмислити його зміст у співвіднесеності з людським досвідом, інтерпретує «вічний сюжет» про блудного сина. Повість перейнята пафосом співчуття.

Характер конфлікту

Аналіз твору показує, що у повісті «Станційний доглядач» — принижений та сумний герой, фінал — у рівного ступеняі скорботний і щасливий: смерть станційного наглядача, з одного боку, і щасливе життяйого дочки - з іншого. Повість відрізняє особливий характер конфлікту: тут немає негативних героївякі були б негативні у всьому; немає і прямого зла — і водночас горе простої людини, станційного наглядача, від цього не меншає.
Новий тип героя і конфлікту спричинив іншу систему розповіді, фігуру оповідача — титулярного радника А. Г. Н. Він розповідає історію, почуту від інших, від самого Вирина і від «рудого і кривого» хлопчика. Вивезення Дуні Виріної гусаром — зав'язка драми, за якою слідує ланцюг подій. З поштової станції дія перекидається до Петербурга, з дому доглядача-на могилу за околицею. Доглядач не в змозі вплинути на перебіг подій, але перш ніж схилитися перед долею, намагається повернути історію назад, врятувати Дуню від того, що є бідному батькові загибеллю його «дитині». Герой осмислює те, що сталося і, більше того, сходить у могилу від безсилої свідомості власної провини та непоправності лиха.
"Маленька людина" - це не тільки низький чин, відсутність високого соціального статусу, Але й втраченість у житті, страх перед нею, втрата інтересу та мети. Пушкін перший звернув увагу читачів на те, що, незважаючи на своє невисоке походження, людина все одно залишається людиною і їй притаманні ті самі почуття і пристрасті, що і людям вищого суспільства. Повість «Станційний доглядач» вчить поважати і любити людину, вчить уміння співчувати, змушує думати про те, що світ, у якому живуть станційні наглядачі, влаштований не найкращим чином.

Основні герої аналізованого твору

Автор-оповідач співчутливо говорить про «сущих мучеників чотирнадцятого класу», станційних наглядачів, звинувачених мандрівниками у всіх гріхах. Насправді ж їхнє життя — справжня каторга: «Усю досаду, накопичену під час нудної їзди, мандрівник зганяє на доглядача. Погода нестерпна, дорога погана, ямщик упертий, коні не везуть — а винен доглядач... Легко можна здогадатися, що є в мене приятелі з поважного стану доглядачів». На згадку про одного з них написано цю повість.
Головним героєм у повісті «Станційний доглядач» є Самсон Вирін, людина близько 50 років. Народився доглядач приблизно 1766 р., у селянській сім'ї. Кінець XVIII ст., коли Вирину було 20-25 років, - це час суворовських воєн та походів. Як відомо з історії, Суворов розвивав у підлеглих ініціативу, заохочував солдатів і унтер-офіцерів, просуваючи їх по службі, виховуючи в них товариство, вимагав грамотності та кмітливості. Людина із селян під командою Суворова могла дослужитися до унтер-офіцера, отримати це звання за вірну службу та особисту хоробрість. Самсон Вирін міг бути саме такою людиною і служив, найімовірніше, в Ізмайлівському полку. У тексті йдеться, що, прибувши до Петербурга на пошуки доньки, він зупиняється в Ізмайлівському полку, в будинку відставного унтер-офіцера, свого старого товариша по службі.
Можна припустити, що близько 1880 р. він вийшов у відставку та отримав посаду станційного наглядача та чин колезького реєстратора. Ця посада давала невелику, але постійну платню. Він одружився, невдовзі народилася дочка. Але дружина померла, і дочка була батькові радістю та втіхою.
Їй з дитинства довелося звалити на свої тендітні плечі всю жіночу роботу. Сам Вирін, як він представлений на початку повісті, — «свіжий і бадьорий», товариський і незлобивий, незважаючи на те, що незаслужені образи так і сипалися на його голову. Всього через кілька років, проїжджаючи тією ж дорогою, автор, зупинившись на ніч у Самсона Виріна, не впізнав його: зі «свіжого й бадьорого» той перетворився на занедбаного старця, єдиною втіхою якому служила пляшка. А вся справа в дочці: не спитавши батьківської згоди, Дуня — його життя і надія, заради блага якої він жив і працював, — бігла з проїжджим гусаром. Вчинок дочки зламав Самсона, він не міг перенести того, що його мила дитина, його Дуня, яку він як міг оберігав від усіляких небезпек, змогла так вчинити з ним і, що ще страшніше, з собою стала не дружиною, а коханкою.
Пушкін співчуває свого героя і глибоко його поважає: людина нижчого стану, виросла у злиднях, тяжкому праці, не забув, що таке порядність, совість і честь. Більше того, ці якості він ставить вище матеріальних благ. Бідність для Самсона ніщо в порівнянні з спустошеністю душі. Автор не дарма вводить у повість таку деталь, як картинки із зображенням історії блудного сина на стіні у будинку Виріна. Як і батько блудного сина, Самсон був готовий пробачити. От тільки Дуня не поверталася. Страждання батька посилювалися тим, що він добре знав, чим часто закінчуються подібні історії: «Багато їх у Петербурзі, молоденьких дурниць, сьогодні в атласі та оксамиті, а завтра, подивишся, метуть вулицю разом із голою кабацькою. Як подумаєш часом, що й Дуня, можливо, відразу пропадає, так мимоволі згрішиш та побажаєш їй могили...». Спроба розшукати дочку у Петербурзі закінчилася нічим. Ось тут і здався станційний доглядач - запив остаточно і через деякий час помер, не дочекавшись дочки. Пушкін створив у своєму Самсоні Виріні разюче ємний, правдивий образ простої, маленької людини і показав усі його права на звання та гідність людини.
Дуня в повісті показана майстриною на всі руки. Ніхто краще за неї не міг приготувати обід, прибрати в будинку, прислужити проїжджому. І батько, дивлячись на її спритність і красу, не міг натішитися. У той же час це юна кокетка, яка знає свою силу, вступає в розмову з приїжджим без боязкості, як дівчина, яка бачила світло. Бєлкін у повісті бачить Дуню вперше, коли тій чотирнадцять років — вік, у якому ще рано замислюватися про долю. Дуня нічого не знає про цей намір заїжджого гусара Мінського. Але, відірвавшись від батька, вона вибирає своє жіноче щастя, Нехай, можливо, і недовге. Вона обирає інший світ, невідомий, небезпечний, але в ньому вона принаймні житиме. Важко її звинувачувати в тому, що вона обрала життя, а не животіння, вона ризикнула та виграла. Дуня і приїжджає до батька лише тоді, коли збулося все, про що вона могла тільки мріяти, хоча Пушкін жодного слова не говорить про її заміжжя. Але шістка коней, троє дітей, годувальниця свідчать про благополучне завершення історії. Звичайно, сама Дуня вважає себе винною у смерті батька, але, мабуть, читач вибачить її, як прощає Іван Петрович Бєлкін.
Дуню та Мінського, внутрішні мотиви їхніх вчинків, думок та переживань, на всьому протязі повісті оповідач, ямщик, батько, рудий хлопчик описують збоку. Можливо, тому образи Дуні та Мінського дано дещо схематично. Мінський знаний і багатий, служив на Кавказі, чин ротмістра не маленький, а якщо він у гвардії, то вже великий, дорівнює армійському підполковнику. Добрий і веселий гусар сподобався простодушному наглядачеві.
Багато вчинків героїв повісті сьогодні незрозумілі, а сучасників Пушкіна вони були природні. Так, Мінський, полюбивши Дуню, не одружився з нею. Він міг так вчинити не тільки тому, що був гульвісою і легковажною людиною, а й з ряду об'єктивних причин. По-перше, щоб одружитися, офіцерові був потрібний дозвіл командира, часто одруження означало відставку. По-друге, Мінський міг залежати від своїх батьків, яким шлюб із безприданницею і не дворянкою Дуней навряд чи сподобався б. На вирішення хоча цих двох проблем потрібен час. Хоча у фіналі Мінський зміг це зробити.

Сюжет та композиція аналізованого твору

До композиційної побудови«Повість Білкіна», що складаються з п'яти окремих повістей, неодноразово зверталися російські письменники Про свій задум написати роман з подібною композицією писав в одному з листів Ф.М.Достоєвський: «Повісті зовсім окремі одна від одної, тож їх можна навіть пускати в продаж окремо. Я вважаю, Пушкін думав про схожу форму роману: п'ять повістей (число «Повість Білкіна»), які у продаж окремо. У Пушкіна повісті і справді окремі в усіх відношеннях: немає наскрізного персонажа (на противагу п'яти повістям «Героя нашого часу» Лермонтова); немає загального змісту. Натомість є загальний прийом таємниці, «детектива», що лежать у основі кожної повісті. Повісті Пушкіна поєднуються, по-перше, фігурою оповідача - Бєлкіна; по-друге, тим, що вони всі розказані. Розповідність і була, припускаю, тим художнім прийомомзаради якого затіяний весь текст. Розповідність як загальне всім повістям одночасно допускала їх читання (і продаж) окремо. Пушкін думав про творі, яке, будучи цілим загалом, було ціле в кожній частині. Я називаю таку форму, користуючись досвідом подальшої прози, романом-циклом».
Повісті були написані Пушкіним в одному хронологічному порядку, Розклав же він їх не за часом написання, а виходячи з композиційного розрахунку, чергуючи повісті з «неблагополучними» і «благополучними» кінцями. Така композиція повідомляла весь цикл, незважаючи на наявність у ньому і глибоко драматичних положень, загальну оптимістичну спрямованість.
Пушкін вибудовує повість «Станційний доглядач» у розвитку двох доль і характерів — батька та дочки. Станційний доглядач Самсон Вирин — старий заслужений (три медалі на полинялих стрічках) відставний солдат, людина добра і чесна, але грубувата і простодушна, знаходиться в самому низу табелі про ранги, на нижчому ступені соціальних сходів. Він і є не тільки простою, але маленькою людиною, яку кожен проїжджий дворянин може образити, накричати, вдарити, хоча його нижчий чин 14 класу давав все ж таки право на особисте дворянство. Але всіх гостей зустрічала, втихомирювала та напувала чаєм гарна і жвава дочка його Дуня. Але ця сімейна ідилія вічно продовжуватися не могла і скінчилася на перший погляд погано, бо у наглядача та його дочки були різні долі. Проїжджий молодий красень-гусар Мінський закохався в Дуню, спритно розіграв хворобу, домігся взаємного почуттяі відвіз, як і належить гусарові, що плаче, але не чинить опір дівчину на трійці в Петербург.
Маленька людина 14 класу не примирився з такою образою і втратою, він вирушив до Петербурга рятувати дочку, яку, як Вирин не безпідставно вважав, підступний спокусник скоро покине, вижене надвір. І саме докоряюче явище його було важливо для подальшого розвиткуцієї історії для долі його Дуні. Але виявилося, що історія складніша, ніж доглядач собі уявляв. Ротмістр полюбив його дочку і до того ж виявився людиною сумлінною, чесною, він почервонів від сорому при несподіваному явищі обдуреного ним батька. І красуня Дуня відповіла викрадачу сильним, щирим почуттям. Старий поступово спився від горя, туги та самотності, і всупереч повчальним картинкам про блудного сина дочка так і не приїхала його відвідати, зникла, не була і на похороні батька. Сільський цвинтар відвідала прекрасна пані з трьома маленькими барчатами та чорною моською у розкішній кареті. Вона мовчки лягла на могилу батька і «лежала довго». Це народний звичай останнього прощання та поминання, останнього «вибач». У цьому полягає велич людського страждання і каяття.

Художня своєрідність

У «Повістях Бєлкіна» рельєфно виявилися всі особливості поетики та стилістики пушкінської художньої прози. Пушкін виступає у яких чудовий новеліст, якому однаково доступні і зворушлива повість, і гостра за сюжетом і перипетіям новела, і реалістичний нарис вдач і побуту. Художні вимоги до прози, сформульовані Пушкіним на початку 20-х рр., він реалізує тепер у своїй власній творчої практиці. Нічого непотрібного, одне необхідне в оповіданні, точність у визначеннях, лаконічність та стислість мови.
«Повісті Бєлкіна» відрізняються граничною економією мистецьких засобів. З перших рядків Пушкін знайомить читача зі своїми героями, вводить їх у коло подій. Так само скупа і не менш виразна опис характерів персонажів. Автор майже не дає зовнішнього портрета героїв, майже не зупиняється на їхніх душевних переживаннях. У той же час вигляд кожного з персонажів проступає із чудовою рельєфністю та виразністю з його вчинків та промов. «Письменнику треба не перестаючи вивчати цей скарб», — говорив Лев Толстой про «Повісті Бєлкіна» знайомому літератору.

Значення твору

У розвитку російської художньої прози велика роль належить Олександру Сергійовичу Пушкіну. Тут у нього майже не було попередників. На набагато нижчому рівні в порівнянні з віршами знаходився і прозовий літературна мова. Тому перед Пушкіним постала особливо важлива і дуже нелегка завдання обробки самого матеріалу цієї галузі словесного мистецтва. З «Повість Білкіна» виняткове значення для подальшого розвитку російської літератури мав «Станційний доглядач». Дуже правдивий, зігрітий авторським співчуттям образ наглядача відкриває створену наступними російськими письменниками галерею «бідних людей», принижених і ображених найважчими для простої людини суспільними відносинамитогочасної дійсності.
Першим письменником, котрий відкрив читачеві світ «маленьких людей», був Н.М. Карамзін. Слово Карамзіна перегукується з Пушкіним та Лермонтовим. Найбільший вплив на наступну літературу мала повість Карамзіна « Бідна Ліза». Автор започаткував величезний цикл творів про «маленьких людей», зробив перший крок у цю невідому раніше тему. Саме він відкрив шлях таким письменникам майбутнього, як Гоголь, Достоєвський та інші. А.С. Пушкін був наступним письменником, у сферу творчої уваги якого почала входити вся величезна Росія, її простори, життя сіл, Петербург і Москва відкривалися не лише з розкішного під'їзду, а й через вузькі двері бідняцьких будинків. Вперше російська література так пронизливо і наочно показала спотворення особистості ворожим середовищем. Художнє відкриття Пушкіна було у майбутнє, воно пробивало російської літературою дорогу ще невідоме.

Це цікаво

У Гатчинському районі Ленінградської областіу селі Вира існує літературно-меморіальний музей станційного наглядача. Музей створений за повістю Олександра Сергійовича Пушкіна «Станційний доглядач» і архівним документам у 1972 р. в будівлі Вирської поштової станції, що збереглася. Є першим у Росії музеєм літературного героя. Поштова станція була відкрита у 1800 р. на Білоруському поштовому тракті, вона була третьою
за рахунком станцією від Санкт-Петербурга. У пушкінські часи тут проходив Білоруський великий поштовий тракт, що йшов від Петербурга в західні губернії Росії. Вира була третьою станцією від столиці, де мандрівники міняли коней. Це була типова поштова станція, що мала два корпуси: північний та південний, оштукатурені та пофарбовані в рожевий колір. Будиночки виходили фасадом на дорогу та з'єднувалися між собою цегляною огорожею з великою брамою. Через них на широке бруковане подвір'я в'їжджали карети, коляски, візки, брички подорожуючих. Усередині двору знаходилися стайні з сінниками, сарай, навіс, пожежна каланча, конов'язі, а посередині двору — колодязь.
По краях брукованого двору поштової станції розташовувалися дві дерев'яні стайні, сараї, кузня, комору, утворюючи замкнутий квадрат, до якого вела з тракту під'їзна дорога. На подвір'ї вирувало життя: в'їжджали і виїжджали трійки, метушилися ямщики, конюхи відводили змилених коней і виводили свіжих. Північний корпус служив житлом наглядача. За ним і збереглася назва «Будинок станційного наглядача».
Згідно з переказами, від назви цього села отримав своє прізвище Самсон Вирін — один із головних героїв пушкінських «Повість Білкіна». Саме на скромній поштовій станції Вира О.С. Пушкін, який не раз проїжджав тут із Петербурга до села Михайлівського (за деякими даними, 13 разів), почув сумну історіюпро маленького чиновника та його доньку і написав повість «Станційний доглядач».
У цих місцях склалися народні перекази, Які стверджують, що саме тут жив герой пушкінської повісті, звідси проїжджий гусар відвіз красуню Дуню, а похований Самсон Вирін на місцевому цвинтарі. Архівні дослідження також показали, що на Вирській станції протягом багатьох років служив доглядач, який мав дочку.
Олександр Сергійович Пушкін багато подорожував. Шлях, виконаний ним Росією, дорівнює 34 тисячам кілометрів. У повісті «Станційний доглядач» Пушкін каже вустами свого героя: «Протягом двадцяти років поряд їздив я Росію в усіх напрямках; майже всі поштові тракти мені відомі; кілька поколінь ямщиків мені знайомі; рідкісного наглядача я не знав в обличчя, з рідкісними не мав я».
Подорожі поштовими трактами повільні, з довгим «сидінням» на станціях, ставали для сучасників Пушкіна справжньою подією і, звісно, ​​відбивались у літературі. Тему дороги можна зустріти у творах П.А. Вяземського, Ф.М. Глінки, О.М. Радищева, Н.М. Карамзіна, А.С. Пушкіна та М.Ю. Лермонтова.
Музей було відкрито 15 жовтня 1972 р., експозиція налічувала 72 предмети. Згодом їх кількість збільшилася до 3500. У музеї відтворено атмосферу, характерну для поштових станцій пушкінського часу. Музей складається з двох кам'яних корпусів, стайні, сараю з каланчою, колодязя, шорної та кузні. У головному корпусі 3 кімнати: кімната доглядача, кімната дочки та ямщицька.

Гуковський ГЛ. Пушкін та російські романтики. - М., 1996.
БлагийДД. Творчий шляхПушкіна (1826-1830). - М., 1967.
Лотман Ю.М. Пушкін. – СПб., 1987. Петруніна Н.М. Проза Пушкіна: шляхи еволюції. - Л., 1987.
Шкловський В.Б. Нотатки про прозі російських класиків. М., 1955.