Біографії Характеристики Аналіз

Конспект уроку з позакласного читання у початкових класах «Російські народні казки. Конспект уроку з позакласного читання "Книга – джерело знань"

Конспект уроку позакласного читання

Тема:"Книга - джерело знань".

Цілі: - Розширити знання дітей про історію створення книги;

Розширити кругозір учнів у області художньої літератури;

Розвивати пізнавальний інтересдо читання;

Виховувати почуття поваги до творців книг, бережливе ставленнядо книги.

Устаткування: виставка дитячих книг, портрети письменників та поетів

Хід уроку:

    Організаційний момент.

Повідомлення вчителем теми та цілей уроку.

(Урок складається з двох частин: інформаційної та конкурсної.)

Читання віршів про книгу (читають чотири учні, підготовлені заздалегідь).

Приходить книга в будь-який будинок.

Торкніться її сторінок

Заговорить вона з тобою

Про життя звірів та птахів.

Побачиш ти розливи річок,

Почуєш кінський тупіт.

Прийдуть до тебе і Чук, і Гек,

Тимур та дядько Степа.

Їй зла завірюха не страшна,

І не страшна бездоріжжя,

З тобою розмовляє вона,

Як розумна супутниця.

Ну, а коли зажуриться раптом,

Не засмучуйся надто:

Як найкращий, вірний друг,

Розвіє нудьгу книжка.

    З історії створення книги.

Ми звикли до книги, рідко думаємо про неї, як про чудовий скарб і, буває, що не завжди цінуємо та бережемо її. Але вдумайтеся, адже книга – це надійний засіб передачі знань від покоління до покоління. Книги не тільки знайомлять нас з минулим, а й дозволяють розібратися в сьогоденні і, немов крила, забирають нас у майбутнє. Це єдина «машина часу», за допомогою якої можна робити захоплюючі подорожі. Зі сторінок книги перед нами встають і Древній Рим, і стара Русь. Книга дозволяє побувати у будь-яких частинах земної куліпознайомитися з життям чудових людей. Книжка – джерело знань, бадьорості духу.

Зараз я вам коротко розповім історію народження книг, адже вони мешкають уже кілька тисяч років. Але не завжди вони були такими, якими ми їх бачимо сьогодні.

За старих часів люди дуже цінували книги. Вони коштували дорого, оскільки створювалися повільно, ціною копіткої праці літописця, який від руки переписував рядок за рядком. Писав літописець гусячим пером чи гострою паличкою на папірусі, бересті чи пергаменті (тонкій телячій шкірі). Праця літописця була дуже важка.

Без людей, без друзів, самотужки

Він на рядок нанизував рядок.

Перепише всього кілька книг

І, дивишся, вже старий старий.

З появою книгодрукарського верстата (винайшов його Йоганн Гуттенберг у Німеччині) книги стали швидше створюватися. Книг побільшало, і вони стали доступні всім. На Русі першим друкарем був Іван Федоров.

І ось, нарешті, настав цей термін,

Коли придумали друкарський верстат.

І стала доступною книга в сто разів,

І була людина дуже цьому рада.

Машина розумнішала, розумнішала, а нині

Довірили книгу великій машині,

Щоб ми отримали книгу, над нею

Попрацювало дуже багато людей.

Сама машина, навіть найрозумніша, сама зробити для нас книгу не зможе. Люди яких професій докладають чимало зусиль для створення книги? (Відповіді учнів).

Щоб зробити папір, працюють лісоруби та сплавники (адже папір для книг роблять із деревини). Письменники, поети, вчені пишуть тексти, митці малюють ілюстрації. Складачі, палітурники та ще багато інших людей створюють книги в друкарні. Як бачите, друкарський верстат допомагає людям зробити книгу, але головним таки залишається праця людини.

Книга пройшла нелегка і довгий шлях, перш ніж потрапити до нас. Не можна поводитися з нею недбало.

Якщо кожен із хлопців Тобі треба поважати

Порве листи, обкладинку, Праці їх та турботи –

На що ж книгу перетворять Беречь і книгу, і зошит,

Хлопці потроху? Не м'яти, не бруднити, не балакати

Щоб книги були у дітей Сторінки, палітурки.

У бібліотеці, у школі, Нам книги – найкращі друзі,

Працювало безліч людей. Вони дають нам щастя.

На фабриці та у полі. А ця книга – і моя,

Працювали твій батько та мати. Та й твоя частково!

    Правила поводження з книгою.

А тепер послухайте правила поводження з книгою (усі учні отримують пам'ятки):

1. Бери книгу тільки чистими руками.

2. Оберни книгу, вклади в неї закладку.

3. Перевертай сторінки книги за правий верхній кут.

4. Не перегинайте книгу при читанні.

5. Не роби в книзі міток, що не стираються, не загинай сторінки.

6. Якщо книга порвалася – підклей її.

Книга – ваш друг та помічник. Тому, хто вміє спілкуватися з книгою, вона стає добрим співрозмовником.

Правила поводження з книгою можна продовжувати, але зараз послухаємо звернення книги до нас, читачів.

Я книга, я – товариш твій,

Будь, школяр, дбайливим зі мною.

Мій чистий виглядзавжди приємний,

Оберігай мене від плям.

Звичку погану залиш,

Листя, пальці не слину!

Ой, упустив мене ти на підлогу!

Ай, супом ти мене заляпав!

Що за звірі? Що за птахи?

Сторінки бруднити не годиться!

Знову загнув мої аркуші!

Не бережеш мене, друже, ти.

Моя палітурка не вигинай!

Мій корінець не зламай!

Не забувай мене в саду:

Раптом дощ налетить на біду?

Запам'ятай, я твій кращий друг!

Але тільки не для брудних рук!

Давайте завжди виконувати прохання книги і дотримуватися правил поводження з нашими друзями.

А зараз проведемо кілька конкурсів, які покажуть нам знавців художніх творів.

    Конкурс "Загадка".Вгадати героїв казок, назвати твір та автора. За правильну відповідь – жетон.

    Лікує маленьких дітей,

Лікує пташок та звірів.

Крізь окуляри на всіх дивиться

Добрий лікар(Айболіт, К.Чуковський)

    На сметані мішень,

На віконці холодний,

Круглий бік, рум'яний бік,

Покотився... (Колобок, р.н.с.)

    Багатьом довго невідомий,

Став він кожному дружком.

Всім за казкою цікавою

Хлопчик-цибулька знаком.

Дуже просто і коротко

Він зветься … (Чіполіно, Д.Родарі)

    Біля лісу на узліссі

троє їх живе у хатинці.

Там три стільці та три кружки,

Три ліжка, три подушки,

Вгадайте без підказки –

Хто герої цієї казки? (Три ведмеді, р.н.с.)

    Людина дерев'яна,

На воді та під водою

Шукає ключик золотий.

Усюди ніс суєт він довгий.

Хто ж це?... (Буратіно, А.Толстой)

    Конкурс "Хто це?"

За портретом назвати прізвище письменника чи поета. За кожну правильну відповідь – жетон. Портрети: С.Маршака, Н.Носова, С.Михалкова, А.Барто, К.Чуковського, А.С.Пушкіна, І.Крилова, Г.Х.Андерсена.

    Конкурс «Збери прислів'я».

Багато є прислів'їв про користь книг та читання.

Книга допоможе у праці, виручить у біді.
Хто багато читає, багато знає.
З книгою жити – повік не тужити.

Споконвіку книга вирощує людину.

Книга подібна до води: проб'є дорогу скрізь.
Хороша книга – найкращий друг.

Золото видобувають із землі, а знання із книги.

За кожну правильну відповідь – жетон.

    Конкурс-кросворд «Що ти знаєш про мене?»

Перш ніж книга прийде до вас у будинок, її має хтось зробити. Про те, як дається книга, і буде наша гра.

    Як називається текст якогось твору, написаний від руки? (Рукопис.)

    Людина, яка пише літературні твори. (Письменник.)

    Людина, яка редагує рукопис письменника. (Редактор.)

    Як називається установа, де працює редактор? (Видавництво.)

    Де друкують книжку? (Друкарня.)

    Хто робить малюнки для книги? (Художник.)

    Як називається міцний одяг для книг? (Обкладинка.)

    Підведення підсумків.

Підраховуються жетони, отримані учнями у відповідях, визначається знавець художньої літератури. Переможець конкурсів отримує приз – книгу.

У тебе друзів чимало,

І живуть вони довкола,

Але з усіх хороших друзів

Книга – найкращий друг!

Книга – друг твій і товариш,

Ми беремо її скрізь,

Адже вона тобі допоможе

І у навчанні, і у праці.

Хто з книгою по світу крокує,

Хто з нею вміє дружити,

Тому ця книга завжди допомагає

Вчитися, працювати та жити!

Ось і добіг кінця наш урок.

Читайте книги і втілюйте в життя все добре, що ви знайдете в них. Робіть життя краще. Успіхів вам!

Цілі уроку:

  1. Розвивати прагнення читання на основі захоплюючої ігрової діяльності.
  2. Виховувати любов до дитячої книги.
  3. Розширювати кругозір.

Обладнання: назви станцій "Узнавайкіно", "Угадайкіно", "Загадайкіно", "Развлекайкіно", "Умейкіно", магнітофон, записи дитячих пісень.

1. Вступна розмова.

Цей навчальний рікоголошено Роком Читання. Сьогодні на нашому уроці ми поговоримо з вами про книги.

З першого дня людина, з'явившись на світ, починає вчитися. Він вчиться ходити, розумітимир, говорити, читати.В основному через читаннялюдина отримує знання.

У ті часи, коли люди не вміли ще читати, ні писати, знання передавалися усно. Писемність зробила людську думку безсмертною. Книжки стали джерелами знань.

Вони розповідають нам багато про що: про природу, людей, про історію…

Книга є надійним помічником у праці. Робітник читає книгу, щоб краще керувати своїм верстатом; сільський трудівник дізнається про те, як виростити добрий урожай; лікар – про те, як допомогти людям стати здоровими; а вчитель – про те, як краще вчити та виховувати дітей.

Книга пройшла цілий шлях, поки стала такою, якою ми звикли її бачити. Перші книги складалися з глиняних плиток, дерев'яних дощок, папірусу (рослина), шкіри (пергамент). У Росії перші книжки писали на бересті. Нарешті їх почали робити з паперу.

А ви знаєте, де винайшли папір? (В Китаї).

З появою книгодрукарського верстата (винайшов його Йоганн Гуттенберг у Німеччині) книги стали швидше створюватися. Книг побільшало, і вони стали доступні всім. У нас на Русі першим друкарем був Іван Федоров.

Коли ви читаєте книгу, то у своїй уяві уявляєте те, про що йдеться в ній. Тож у вас розвивається фантазія. Якщо під час читання книги ви щось не зрозуміли, ви можете повернутися назад і перечитати рядки. Книга вас не скривдить, не дратуватиметься на вас, перед нею ви не соромитеся того, що ви чогось не знаєте.

Багато є прислів'їв про користь книг та читання. Наприклад:

Книга допоможе у праці, виручить у біді.
Хто багато читає, багато знає.
Прочитав нову книгу– зустрівся з другом.
Хороша книга – найкращий друг.

2. Гра-подорож.

Сьогодні ми з вами вирушимо в подорож до країни Читання на цьому паровозику. А щоб нам було цікаво, ми виходитимемо на різних станціях і виконуватимемо завдання. Отже, у дорогу!

1 станція "Узнавайкіно".

Питання про казкових героїв:

  1. Хто найбільше любив варення? (Карлсон).
  2. Як прізвище листоноші з села Простоквашине? (Пєчкін).
  3. Хто подарував говоряче поліно татові Карло? (Джузеппе).
  4. Як звали друга Вінні-Пуха? (П'ятачок).
  5. Хто з героїв Р. Кіплінга говорив: "Ми з тобою однієї крові". (Мауглі).

2 станція "Угадайкіно".

Про кого йдеться?

  1. "Неправильна" бджола на думку Вінні-Пуха? (Оса).
  2. У літак мене не садять, кажуть: "Лети поряд, раз мотор є". (Карлсон).
  3. Як називаються улюблені ліки доктора Пілюлькіна від усіх хвороб? (Касторка).
  4. Як звали молодого крокодила п'ятдесят років? (Гена).
  5. Звірятко, що подорожувало в ящику з апельсинами і оселилося в телефонної будки? (Чебурашка).
  6. Якого хлопчика звали дядько? (Дядько Федір).
  7. Хоч нічого не знає, а чи став героєм відомої книги? (Незнайка).

3 станція "Развлекайкіно".

Іду в сад і школу я,
Зустрічаю на подвір'ї.
Кумедна, весела
І галаслива гра.
Зі мною ви забуваєте
Сумували всі свої.
А зараз ви повторюйте
Голоси розігрійте.
Крикне хтось наприкінці дружньої,
Той і буде веселішим.
А слова зовсім прості,
І рухи такі:
Раз квітка, дві квітки.
Їжачки, їжачки.
Накували, накували
Ножиці, ножиці.
Біг на місці, біг на місці.
Кролики, кролики.
Ану дружно,
Ану разом
Дівчатка…
Хлопчики...

Для початку нічого,
Але спробуємо ще…

Ми зараз мало не оглухли,
Але зізнаюся від душі:
І дівчата, і хлопчики –
Усі ви були гарні!
Веселіться та шуміть
Ви, будь ласка, завжди.
Не хворійте ніколи.
А коли вам стане нудно,
Тільки крикніть: "Гра!"

4 станція "Загадайкіно".

Відгадайте загадки:

  1. Новий будинок несу в руці,
  2. Двері будинку на замку.
    Тут мешканці паперові
    Усі дуже важливі. (Портфель).

  3. То я в клітку, то в лінійку,
  4. Написати на мені зумій.
    Можеш і намалювати.
    Хто я така? (Зошит).

  5. Я всіх знаю та навчаю.
  6. Але сама завжди мовчу.
    Щоб зі мною подружитися,
    Треба грамоті вчитися. (Книжка).

  7. Я люблю прямоту,
  8. І сама пряма.
    Зробити рівну межу
    Усім допомагаю. (Лінійка).

  9. У олівця простого
    Є помічниця одна:
    Якщо зробить помилку,
    Миттю зітре її вона. (Гумка).

5 станція "Умейкіно".

Намалювати та розфарбувати коханих казкових героїв.

3. Висновок.

Ось і добіг кінця наш урок.

Читайте книги і втілюйте в життя все добре, що ви знайдете в них. Робіть життя краще. Успіхів вам!

Я звертаюся до вас, товариші діти!
Корисніше книги немає речі на світі!
Нехай книжки друзями заходять у будинки.
Читайте все життя, набирайтеся розуму!

Тема урока:Твори К.І. Чуковський для дітей.
Цілі уроку:

  • познайомити із творчістю письменника;
  • домагатися усвідомленого, виразного читання(тексти К.Чуковського можна використовувати для);
  • виховання позитивних якостейна прикладах героїв, прищеплення інтересу до читання.

Хід уроку.
Психологічний настрой.
У природі є сонце. Воно світить та гріє. Тож нехай же сьогодні кожен його промінчик добереться до вас і не тільки зігріє своїм теплом, а й додасть вам сил та впевненості у своїх знаннях.

Знайомство з темою уроку
-Сьогодні ми з вами згадаємо твори К.І.Чуковського, познайомимося із творчістю письменника, із героями його книг.

Історичний зал.
 ЧУКІВСЬКИЙ КОРНІВ ІВАНОВИЧ (1882-1969), справжні ім'я та прізвище Микола Васильович Корнійчуков, російський письменник, перекладач, літературознавець. Народився 19 березня 1882 року в Санкт-Петербурзі. Займався самоосвітою, вивчив англійську мову.
- Корній Іванович Чуковський був людиною високого зросту, у нього були довгі руки з великими пензлями, великі риси обличчя, великий, цікавий ніс, щіточки вусів, неслухняне пасмо волосся, що звисало на лоб і напрочуд легка хода.

Загадки
-Чуковський вирізнявся великою працьовитістю. Де б він не був: у трамваї, у черзі за хлібом, у прийомній у зубного лікаря, він не любив марно витрачати час, складав для дітей загадки. Спробуйте розгадати їх.

1).Двоє коней у мене, два коні,
По воді вони возять мене.
А вода тверда,
Немов кам'яна. (Ковзани)

2).Ходжу, блукаю не по лісах,
А по вусах та волоссі.
І зуби у мене довші,
Чим у вовків та ведмедів. (Розрахунок).
- А тепер прочитайте загадки, які перед вами та спробуйте їх розгадати.
1).Ах, не чіпайте мене:
Обпалю і без вогню! - Що це? (Кропива).

2). Мудрець у ньому бачив мудреця,
Дурень - дурня, баран - барана.
Вівцю в ньому бачила вівця, і мавпу – мавпа.
Але ось підвели до нього Федю Баратову,
І Федя побачив нечупара кудлатого. (Люстерко).

3) Лежу у вас я під ногами,
Топчіть мене чоботами,
А завтра у двір віднесіть мене
І бийте мене, біть мене,
Щоб діти могли повалятися на мені,
Барахтатися і перекидатися на мені. (Килим). Слайд – загадки Чуковського.

Про казкаря Чуковського.
Корен Іванович дуже любив дітей, але дитячим поетом став випадково. А сталося це так:
Захворів його маленький синочок, а вони разом їхали нічним поїздом. Хлопчик стогнав, вередував, плакав. Щоб хоч якось розважити його, батько почав розповідати йому казку:
Жив та був крокодил.
Він вулицею ходив.
- Хлопчик зненацька затих і почав слухати. На ранок, прокинувшись, він попросив тата розповісти йому вечірню казку. Чуковський її вже забув, а синочок запам'ятав її слово в слово. Так народилася перша казка під назвою «Крокодил».

А ось інший випадок:
Якось, працюючи в кабінеті, Чуковський почув. Це плакала його молодша дочка. Вона ревла в три струмки, бо не хотіла вмиватися. Тоді тато підійшов, взяв її на руки і зовсім несподівано сказав:
«Треба, треба вмиватися
Вранці та вечорами.
А нечистим сажотрусам
Сором і сором, сором і сором!». Так Корній Чуковський став казкарем. Слайд – казкар – Чуковський.
- Рядки з якої казки ви почули? (Мойдодир).

Муха Цокотуха.
— Якось Корній Іванович мав радісний настрій, такий, що хотілося спалахнути і полетіти, змахнувши крилами. Саме в цей день він і написав казку про подвійне свято Мухи - її іменини та весілля, а в ролі нареченого автор представив себе. - Хто вивчив уривок із цієї казки?

Яке з прислів'їв більше підходить до цього твору?
Не май 100 рублів, а май 100 друзів.
Друзі пізнаються в біді.
Старий друг краще нових двох.

Виставка книг, гра «Дізнайся казку».
– Героями багатьох книг Чуковського є Крокодил. Я прочитаю вам уривки із казок, а ви спробуйте їх вгадати.

А потім зателефонував крокодил
І зі сльозами просив:
«Мій милий, добрий,
Прийшли мені калоші.
І мені, і дружині, і Тотоші». (Телефон) - Хто навчав уривочок із цього твору?

Повернувся, посміхнувся,
Засміявся Крокодил.
І лиходія Бармалея,
Мов муху проковтнув. (Бармалей).

Казку Бармалей Чуковський написав теж випадково: блукаючи Петроградською стороною, він зустрів вулицю з дивною назвою «Бармалеєва» і став думати над цією назвою, але ніяк не міг зрозуміти, чому вона так називається. А потім на думку спала думка, що Бармалей - це злий розбійник, який жив в Африці, страшний і жахливий. - Хто вчив уривок із цієї казки?
- А яким стає Бармалей наприкінці казки? (добрим, добро перемагає зло).

А в великий річціКрокодил лежить.
І в зубах його не вогонь горить
Сонце червоне. (Крадене сонце). - Хто приготував уривок із цієї казки?

Довго - довго Крокодил
Море синє гасив.
Пирогами та млинцями
І сушеними грибами. (Плутанина).

А наші казки теж усі переплуталися. Допоможіть їх вгадати. Слайдшоу "Вгадай-ка".
- Хто може розповісти рядки із казки «Айболіт?

Фізхвилинка
Ми ногами топ-топ,
Ми руками хлоп-хлоп,
Ми очима миттєво,
Ми плечима чик-чик,
Раз - сюди, два - туди,
Повернися довкола себе.
Раз - присіли, два - привстали,
Руки вгору все підняли.
Полетіли, полетіли
І за парти тихо сіли.

Казка «Курча».
- Але не всі казки автора написані у віршах. Давайте прочитаємо з вами казку «Курча» і подумаємо, чого ж вона нас вчить. Слайд шоу.

Вірші Чуковського – перекладач.
- Окрім казок автор перекладав англійські пісеньки, казки Кіплінга, Марка Твена та інших письменників, писав вірші.
Наприклад такі:
«Федотка»
Бідолашний Федотка - сирітка.
Плаче нещасний Федотко.
Немає в нього нікого, хто пошкодував би його.
Тільки мама, та дядько, та тітка.
Тільки тато, та дідусь із бабусею.
– Хто підготував вірші Чуковського?

Підсумок уроку
- З творчістю якого дитячого письменниками сьогодні познайомились?
– Герої книжок Чуковського представлені на нашій виставці малюнків, а це говорить про те, що ви читали книжки дуже уважно, з великим інтересом.

Рефлексія

Сьогодні на уроці я зрозумів, що…
. Найцікавішим для мене було…
. Мені було незрозуміло...
. Я бажав би…

Телеграми
1. Ай! Ай! Ай!
Мій кролик потрапив під трамвай! (Айболіт)
2.Гей, пожежники, поспішайте!
Море синє тушкуйте! (Плутанина)
3.Ой! Ой! Ой!
Ой! Ой! Ой!
Верніться додому! (Федорине горе).
4.О! Врятуйте моржа!
Вчора проковтнув він їжака! (Телефон).
5.Дорогі гості, допоможіть!
Павука - лиходія зарубайте! (Муха Цокотуха)

Домашнє музичне завдання. (Чарівні казки).


Повний текст матеріалу Конспект уроку позакласного читання у 1 класі. дивіться в файлі.
На сторінці наведено фрагмент.

Муніципальне бюджетне загальноосвітня установа

«Олексіївська середня загальноосвітня школа»

Петропавлівського району Алтайського краю

Конспект уроку з позакласному читанню
у початкових класах


"Російські народні казки»

підготувала

вчитель початкових класів

Прокоп'єва Людмила Миколаївна

с. Олексіївка

2014

Тема:Російські народні казки.
Ціль:
    ознайомити дітей із жанром російської народної казки, ознаками цього жанру; розвивати пізнавальний інтерес, мислення, мовлення; формувати вміння передавати зміст твору; виховувати в дітей віком стійкий інтерес до читання, виробляти навички грамотного читача; пробуджувати в учнів інтерес до народної творчості, російської словесності.
    Організаційний момент.
Перевірити готовність до уроку.
    Постановка цілей.
– На дошці запис: У деяких царствах в деяких державах Жили були старий зі старою Жили були дедібабаРозділіть рядки на слова.Що ви помітили? Які пропозиції вийшли?Сьогодні ми зробимо захоплююча подорожу світ російських народних казок.Давайте заглянемо в тлумачний словникВолодимира Івановича Даля. Як визначається у словнику слово «казка»? (вигадана розповідь, небувала і навіть нездійсненна повість, оповідь)
    Актуалізація знань.
Казки люблять усі, навіть дорослі. З самого раннього дитинствами чуємо казки. Коли ви були маленькими, мама та бабуся, укладаючи вас спати, розповідали вам казки. І в далекому минулому, коли були маленькими ваші дідусі та бабусі, їм також розповідали казки дорослі. Розповідь казок – старий російський звичай. Ще в давнину виконання казок було доступне кожному: і чоловікам, і жінкам, і дітям, і дорослим. Були такі люди, які берегли та розвивали свою казкову спадщину. Вони завжди користувалися повагою у народі. Талановиті казкарі в народі були завжди, але про більшість із них не залишилося жодних відомостей. Один співак чи оповідач, співаючи казку, передавав її слухачам. Інший, переказуючи, додавав щось своє. Якщо казка виходила вдалою, вона запам'ятовувалась і передавалася «з вуст у вуста». Так казка ставала народною, ім'я автора не запам'ятовувалося. Російська народна казка – це скарб народної мудрості. Її відрізняє глибина ідей, багатство змісту, поетична мова та висока виховна спрямованість. Російська казка – один із найпопулярніших і найулюбленіших жанрів фольклору, тому що в ній не лише цікавий сюжет, не лише дивовижні герої, а тому, що в казці є відчуття істинної поезії, яка відкриває читачеві світ людських почуттів та взаємин, стверджує доброту і справедливість , а також долучає до російської культури, до мудрого народного досвіду, до рідної мови.Які перші маленькі казки запам'яталися вам з раннього дитинства?Навіть у таку маленьку казку народ вкладав свої мрії про добро, справедливість, безбідне життя. Слухаючи казки, ви проникаєте у чудовий, загадковий, таємничий світ. У кожній народній казці міститься мудра думка. Недарма про це йдеться у прислів'ї: «Казка – брехня, та в ній…». Продовжіть прислів'я.
    Вивчення нового матеріалу.
Подивіться на обкладинки книг. Які герої, предмети вам знайомі?Чи є на обкладинках книжок прізвище автора?- А чому? - Перегорніть сторінки книг. У вашій книзі одна казка чи кілька?Книга, де зібрано кілька казок, називається збіркою казок.Як нам знайти казку, яку захочемо прочитати?Давайте одну з казок проінсценуємо. Це казка «Ріпка».
Розподіляються ролі: Оповідач, Дід, Бабця, Онучка, Жучка, Кішка, Мишка; розігрується спектакль.
Будемо казки згадувати,
Будемо у казки ми грати.
Казку «Ріпка» подивіться
І допоможіть героям.
Ріпку треба дістати,
Хто за ким, де маєш стати?

Сьогодні на уроці ми послухаємо, які ще казки ви читали вдома. Вчимося шукати ознаки народних казок, підбирати прислів'я, визначати головну думкуказки.
    Перевірка домашнього завдання.
Ви приготували переказ уривка з народних казок, що найбільш сподобався. Давайте домовимося не називати казки. Нехай ваші однокласники самі здогадаються, як вона називається (перекази дітей).
    Закріплення вивченого.
Які чарівні персонажізустрілися вам у казках? (Баба Яга, щука, Жар-птиця, Сивка-бурка тощо) Чарівні казкові персонажі– це одна з прикмет народних казок. Давайте знайдемо й інші казкові прикмети:
    наявність застарілих слів; стійкі словосполучення;зачин; чарівні предмети; триразовий повтор; боротьба добра та зла; добро перемагає зло; кінцівка казки.
Фізкультурна хвилинка «Казки»
Мишка швиденько бігла
(біг на місці)
Мишка хвостиком виляла
(Імітація руху)
Ой, яєчко впустила (
нахилитися, «підняти яєчко»)
Подивіться, розбила
(Показати «яєчко» на витягнутих руках)

Ось її ми посадили (нахилитися)
І водою її полили (Імітація руху)
Виростала ріпка хороша та міцна (Розвести руки в сторони)
А тепер її потягнемо (Імітація руху)
І з ріпи кашу зваримо (імітація їжі)
І будемо ми від ріпки здорові та міцні (Показати «силу»)

Ми славна родина козенят
Ми любимо, стрибати та стрибати (Підстрибування на місці)
Ми любимо, бігати і грати
Любимо ріжками боротися (стають парами та вказівними пальчиками обох рук показують «ріжки»)
    Літературна гра.
Давайте виберемо знавця російських народних казок. Зіграємо у літературну гру. Гравець, який отримав відповіді більша кількістьжетонів – переможець.
Перший тур. "Дізнайся казку".
    Був схожий на м'яч трішки
І катався доріжками. Укотився від усіх, Окрім «рудої», ось так сміх!/«Колобок»/
    Немає ні річки, ні ставка –
Де води напитися? Дуже смачна вода В ямці від копитця! /«Сестриця Оленка і братик Іванко»/
    Мишка дім собі знайшла,
Мишка добра була: У будинку тому зрештою Стало багато мешканців!/«Теремок»/
    Червона-дівчина сумна:
Їй не подобається весна. Їй на сонці тяжко! Сльози ллє бідолаха!../«Снігуронька»/
    Ах ти, Петре – простота,
Схибив трохи: Не послухав ти кота, Виглянув у віконце. /«Півник – золотий гребінець»/
    А дорога – далека,
А кошик – нелегкий. Сісти б на пеньок, З'їсти б пиріжок. /"Маша і Ведмідь"/
    Забивав та бив
По тарілці носом Нічого не проковтнув І залишився з носом. /«Лиса та Журавель»/
    Біля лісу, на узліссі,
Троє їх живе у хатинці. Там три стільці та три кружки, Три ліжка, три подушки. Вгадайте без підказки, Із якої герої казки?/"Три медведі"/
    Дивується народ:
Їде піч, дим іде,А Ємеля на печі Їсть великі калачі! Чай сам наливаєтьсяНа його бажання. Як казка називається? /«По-щучому велінню»/
    У Оленки-сестриці
Забрали братика птаха. Високо вони летять, Далеко вони дивляться./«Гусі-лебеді»/
Другий тур. "Кому належать ці слова".
    «Влезь до мене в одне вушко, а в інше виліз – все буде спрацьовано».
/корова/
    «Чи тепло тобі, дівчино? Чи тепло тобі, червона?
/Морозко/
    «Не пий, братику, козенятком станеш».
/Оленка/
    «Фу-фу, російського духу не чути, видом не бачено, а нині російський дух сам прийшов».
/Баба Яга/
    «Сівка-бурка, віщ каурка! Стань переді мною, як лист перед травою».
/Іван Дурак/
    «Як вискочу, як вистрибну, підуть клаптики по закутках».
/Лиса/
    «Несе мене лисиця за темні ліси, За швидкі річки, за високі гори».
/Півник/
    «Козлятушки, хлопці! Відчинитеся, відіпріться! Ваша мати прийшла, молока принесла.
/Коза/
    «Бачу-бачу! Не сідай на пеньок, не їж пиріжок. Неси бабусі, неси дідусеві».
/Маша/
    «Шукай мене за тридев'ять земель, у тридесятому царстві, у тридесятій державі».
/Царівна жаба/
Третій тур. "Виправ помилки". Згадай правильні назвиказок.
    «З собачого наказу». «Царівна-індичка»."Сівка-будка". «Іван-царевич та зелений вовк». «Сестриця Оленка і братик Микитко». «Півник – золотий пастушок». «Хлопчик із кулачок». «У страху вуха великі». «Локшина з сокири». "Як мужик кошенят ділив".
Четвертий тур. «Знайди тварин, що сховалися, з казок». бублик (баран); барак (рак); ковзани (кінь); вовкодав (вовк); гикавка (кіт); бабка (коза); хлів (лев); чарівник (Віл); Василиса (лисиця).
П'ятий тур. «Як звуть казкових героїв і як називаються чарівні предмети?» Курочка – … Царівна – … Баба – … Жар – … Сивка – … Килим – … Гуси – … Скатертина – … Іванушка – … Чоботи – … Меч – … Мишка –…
    Нагородження переможців.
    Підсумок уроку.
Що ви хочете сказати про урок? На яку оцінку заслуговує наш урок?
– Що особливо сподобалося?
    Рефлексія.
Перед вами чарівне яблучко. Розфарбуйте його одним із трьох кольорів: зеленим, червоним, жовтим. Якщо урок сподобався – червоним, якщо щось не дуже сподобалося – жовтим, якщо урок здався нудним і нічого не сподобалося – зеленим.- Дякую за урок!
Настав час сказати
"До нової зустрічі"
Закінчено казковий наш карнавал
В гостях ми були у гостей серцевих,
У чудовій казцікожен побував.
Мій юний друже! Візьми з собою у дорогу
Своїх улюблених казкових героїв
У заповітну годину вони тобі допоможуть
Зробити життя світлішим.

У сучасній школі, на жаль, слабо поставлено роботу з позакласного читання (за особистими спостереженнями). Можливо, це пов'язано з тим, що велика увагаприділяється підготовці до ДІА та ЄДІ. Але низькі оцінкиза іспит зазвичай одержують учні, у яких неусвідомлене читання з низьким темпом (на жаль, такі діти є й у дев'ятому класі). Одна з умов успішної здачііспитів у новій формі- Усвідомлене читання. У дане поняттями вкладаємо вміння розуміти та переказувати будь-які тексти, відповідати на запитання щодо змісту, розуміти підтекст.

У сучасних учнів немає мотивації до читання та індивідуального читацького досвіду. Діти не знають, що їм читати, де брати книги, як їх обирати. Вони звикли, що читати потрібно лише те, що задають на уроках літератури або (у найкращому випадку) що куплять батьки.

Однією з умов покращення техніки читання є збільшення обсягу читання, формування читацького інтересу учнів. І тому потрібна систематична робота вчителя у співпраці з учнями. У роботі з позакласного читання дітям потрібно надавати більше творчої свободи, ніж під час уроків літератури.

МЕТАуроків позакласного читання:

  1. Привчити учнів до систематичного самостійного читання.
  2. Стимулювання читацького інтересу.
  3. Створення самостійного читацького досвіду.

ЗАВДАННЯ:

  • Освітня: навчити самостійного та усвідомленого(!) читання
  • Розвиваюча: розвиток інтелекту, вдосконалення навички читання, розвиток пізнавальних процесів, творчих здібностей, навичок усного мовлення.
  • Виховна: розширення кругозору, виховання мислячого та розмірковуючого читача, моральне та естетичне виховання.

Тепер слід розібрати визначення «система позакласного читання». У нашому розумінні це не 1-2 уроки протягом року, а щомісячна (щотижнева - залежно від рівня підготовки класу) робота з другого класу, а з четвертого класу потрібна співпраця вчителя початкових класів та вчителя середньої школи, у якого навчатимуться діти, для розробки списку читання на літо Без наступності система розвалиться.

Для кожного класу (5-11) складено варіативний перелік позакласного читання. Це означає, що не потрібно суворо дотримуватися порядку та кількості літератури, що рекомендується. Залежно від рівня підготовленості класу можна замінювати книги або пропускати їх (звісно, ​​не у всіх класах потрібно читати «Мобі Діка» або «Записки Піквікського клубу»).

ПРАВИЛА ПРОВЕДЕННЯ УРОКІВ ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ

При виборі літератури для позакласного читання слід пам'ятати про такі умови:

  1. У 2-6 класах потрібно підбирати цікаву ДІТЯМ літературу та проводити за нею ігрові уроки.
  2. Під час вивчення літератури застосовувати історико - літературний аспект (там, де можливо).
  3. Інтегрувати уроки російської мови та позакласного читання. Особливо вдалий із цього погляду підручник Г.Г. Граник ( Щиро Дякуюавторам за рекомендовану у вправах літературу, яку діти читають із величезним задоволенням).
  4. У 7-11 класах застосовувати проблемно-пошуковий метод.
  5. Починаючи з 9 класу, поступово зменшувати список позакласного читання.

ОРГАНІЗАЦІЯ УРОКІВ ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ

На початку навчального року учням надається перелік позакласного читання на поточний навчальний рік. У класі проходить обговорення, хто саме з учнів проводитиме урок по кожному творі зі списку (якщо виникають труднощі, призначає групи вчитель).

У кожній групі мають бути сильні та слабкі учні. Перше заняття проводить група сильних учнів з метою дати більше часу для підготовки груп зі слабкими учнями. До кожного уроку ВСІ учні (2-7 класи) готують ілюстрації до прочитаних книг, складають тести та кросворди, які використовуються на уроках. Вчителем спільно з групою учнів складається конспект уроку (сильним учням можна довірити у 5-11 класах та самостійну підготовку). З досвіду проведених уроків можна дійти невтішного висновку у тому, що більше дітям надано свободи під час підготовки до уроку, тим цікавіше проходять уроки. Це тим, що діти дуже відповідально ставляться до таких завдань, особливо у молодшому шкільному віціколи у них ще зберігається провідна діяльність гра.

Одне з головних завдань таких занять – розвиток мовлення, творчих здібностей, навички публічних виступів. Коли дитина опиняється в ролі провідного уроку, вона стає набагато зібранішою, більше уваги приділяє правильно побудованій усній відповіді.

Природно, що старші стають діти, тим менше стає ігрових занять і тим більше стає уроків, спрямованих на морально-етичне та естетичне виховання, велику частинуяких проводить учитель. Уроки проводяться на класному годиннику, консультації, спецкурси, резервні години - не шкодуйте часу на позакласне читання.

Також практикується проведення вікторин учнями середньої школи для початкової школи.

І як побажання. Не слід забувати про радянську літературу.

ПРИКЛАДНИЙ СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

5 КЛАС

  1. Д. Даррелл «Сверток, що говорить», «Моя сім'я та інші звірі»
  2. Н. Носов «Вітя Малєєв у школі та вдома»
  3. В. Драгунський «Денискіни оповідання»
  4. В. Коржиков «Мореплавання Сонешкіна»
  5. В. Медведєв «Баранкін, будь людиною»
  6. Е. Велтистов «Пригоди Електроніка»
  7. Л. Лагін «Старий Хоттабич»
  8. В. Губарєв «Королівство кривих дзеркал»
  9. П. Треверс «Мері Поппінс»
  10. М. Твен «Пригоди Тома Сойєра»
  11. А. Гайдар «Тимур та його команда», «Доля барабанщика»
  12. Н. Носов «Пригоди Толі Клюквіна», «Незнайка» (всі книги)
  13. Д. Мамин-Сибіряк «Оповідання»
  14. К.М. Станюкович «Максимка», «Втеча» та ін.
  15. А.П. Чехов «Каштанка», «Білолобий», «Хлопчики», «Втікач»
  16. А.І. Свірський «Рижик»
  17. М. Прилежаєва «Семикласниці»

6 КЛАС

  1. Д. Дефо «Пригоди Робінзона Крузо»
  2. А. Гайдар "Школа", "Клятва Тимура"
  3. Дж.Свіфт «Гулівер»
  4. Д. Даррелл «Зоопарк у багажнику»
  5. В. Крапівін «Зброєносець Кашка», «Мушкетер та фея»
  6. В. Осєєва «Дінка»
  7. Р. Фраєрман «Повість про перше кохання»
  8. А. Гарін-Михайловський «Дитинство Теми»
  9. Л. Толстой «Дитинство», « Кавказький полонений »
  10. Ф. Достоєвський «Хлопчики» («Брати Карамазови» т.2 ч.4 кн.10), «Хлопчик у Христа на ялинці»
  11. Л. Кассиль «Кондуїт та Швамбранія»
  12. О.М. Толстой «Дитинство Микити»
  13. Д.В. Григорович « Гуттаперчевий хлопчик»
  14. Н.С. Лєсков «Звір»
  15. В. Гюго «Козетта»
  16. Ф. Распе «Пригоди барона Мюнхгаузена»
  17. Л. Андрєєв «Кусака», «Петька на дачі», «Янголятко», «Гостинець»
  18. А. Купрін « Білий пудель», «Тапер», «У надрах землі», « Чудовий лікар»
  19. А.С. Пушкін «Дубровський»

7 КЛАС

  1. Ч. Діккенс «Різдвяні історії», «Пригоди Олівера Твіста»
  2. А. Конан-Дойль "Шерлок Холмс" (оповідання, "Собака Баскервілей"), " загублений світ»
  3. Л. Кассиль «Будьте готові, Ваша високість!»
  4. В. Гюго «Собор Паризької Богоматері»
  5. Дж. Лондон « Білий клик», «На берегах Сакраменто»
  6. А. Бєляєв «Голова професора Доуля», «Людина-амфібія»
  7. Кір Буличов 2 книги на вибір учня
  8. Л. Буссенар «Капітан Зірви-голова»
  9. М. Твен «Принц і жебрак»
  10. А. Ліндгрен «Расмус-бродяга»
  11. Ж. Верн « Таємничий острів», «15-річний капітан»

8 КЛАС

  1. Ч. Діккенс « Великі надії»
  2. В. Гюго «Знедолені»
  3. А. Рибаков «Кортик», «Бронзовий птах», «Постріл»
  4. В. Каверін «Два капітана»
  5. А. Дюма «Три мушкетери»
  6. В. Крапівін 2 книги на вибір учнів
  7. А. Фадєєв «Молода гвардія»
  8. В. Скотт "Айвенго"
  9. М. Рід «Вершник без голови»
  10. Ж. Верн "Діти капітана Гранта", "За 80 днів навколо світу", "80 льє під водою"
  11. Л. Кассиль «Чаша гладіатора», «Хід білої королеви»
  12. А. Грін « червоні вітрила», «Зелена лампа», «Золотий ланцюг»
  13. К. Федін «Незвичайне літо»
  14. Р. Стівенсон «Острів скарбів»

9 КЛАС

  1. А. Рибаков «Пригоди Кроша» (всі книги)
  2. А. Дюма «Граф Монте-Крісто»
  3. Ф. Достоєвський «Бідні люди»
  4. В. Залізняків «Чучело», «Чучело-2, або гра метеликів»
  5. А. Бєляєв «Стара фортеця»
  6. А. Кронін «Замок Броуді»
  7. У. Коллінз «Місячний камінь»
  8. Г. Троєпольський «Білий Бім чорне вухо »
  9. В. Обручєв «Земля Саннікова»
  10. Г. Мельвін «Мобі Дік» (за бажанням).
  11. Ч. Діккенс «Записки Піквікського клубу

10-11 КЛАС

  1. Е.М. Ремарк «Іскра життя», «Три товариші»
  2. Л. Улицька «Оповідання»
  3. Д. Селінджер «Над прірвою в житі»
  4. Г. Щербакова «Вам і не снилося»
  5. П. Санаєв «Поховайте мене за плінтусом»

Уточнюю ще раз, що список варіативний.

ПЛАН УРОКУ ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ З ТВОРЕННЯ А. ДЮМА «ТРИ МУШКЕТЕРИ»

ЕТАП УРОКУ ЗМІСТ ЕТАПУ (КОРОТКИЙ)
Організаційний момент Учні поділяються на три групи за списками, які склали провідні
Знайомство з біографією О.Дюма та прототипами головних героїв Мультимедійна презентація, приготовлена ​​ведучими + усні коментарі
«Кульки» По одній людині з команди одержують по два повітряних кулькиіз завданнями
«Імена» Викреслити імена героїв, яких немає у романі
Конкурс кросвордів Кожній групі ведучі видають кросворди
Театральний конкурс Зображення сцен із роману за групами
"Найрозумніший" Відповіді на запитання на теми: «Любовні інтриги», «Дуелі», «Спасіння», «Кіт у мішку».
  1. Події у романі відбуваються за часів правління:
    - Карла 9;
    - Генріха 4;
    - Франциска 1;
    – Людовіка 13.
  2. Королева Анна Австрійська, дружина короля Франції, за національністю була:
    - Іспанкою;
    - англійкою;
    - француженкою;
    - Німкою.
  3. Події у книзі починаються:
    – першого понеділка квітня 1625 року;
    – першого понеділка квітня 1635 року;
    – у першу неділю 1625 року;
    – у перший понеділок 1623 року.
  4. Що порадив придбати Портос головному герою, коли він отримав гроші за короля?
    - Слугу;
    - Коня;
    - Змінити одяг;
    - Шпагу.
  5. Скільки підвісок наказав кардинал зрізати Міледі у герцога Бекінгема?
    – 1;
    – 3;
    – 2;
    – 4.
  6. Як звали слугу Араміса?
    - Базен;
    - Планше;
    - Гримо;
    – Мушкетон.
  7. На скільки англійський ювелір оцінив зрізані підвіски?
    - 1,5 тис. пістолів кожна;
    - 2 тис. пістолів за все;
    - 2 тис. пістолів кожна;
    - 1,5 тис. пістолів все.