Біографії Характеристики Аналіз

Практична робота - приготування розчину кухонної солі. Практична робота з хімії на тему "приготування розчину солі з певною масовою часткою розчиненої речовини"

Цілі:

1. Вміти готувати розчини з певною масовою часткоюрозчиненої речовини, використовуючи такі операції: зважування, відмірювання певного обсягу рідини, розчинення; провадити необхідні розрахунки; знати розрахункову формулудля визначення масової частки розчиненої речовини, правила користування хімічним посудомта реактивами.

2. Виховувати свідому дисципліну під час практичної роботи. Розвивати діалектичний світогляд, виховувати комунікативну культуру учнів, формувати вміння організувати роботу.

3. Створити умови у розвиток логічного мислення, інтелектуальних умінь.

Обладнання: Технічні ваги з різновагами, хімічна склянка, мірний циліндр, ложечка для сипучих речовин, скляна паличка, склянка під приготований розчин.

Реактиви: Н 3 ВO 3 , NaHCO 3 , KMnO 4 - всі кристалічні, дистильована (кип'ячена) вода.

Хід уроку:

1. Організаційний момент

2. Підготовка до виконання практичної роботи.

Правила техніки безпеки

Обережно поводьтеся з хімічним обладнанням!
Користуйтеся чистим та придатним для роботи посудом.

3. Хід роботи.

Ціль:Закріпити знання на тему «Розчини», розвинути навички розв'язання задач на знаходження масової частки речовини, поводження з хімічними реактивами.

Схема руху за модулем

УЕ-1: вхідний контроль

Ціль. Перевірити знання та готовність до практичної роботи.

Працюємо у зошиті для практичних робіт.

ЗАВДАННЯ

I варіант

1. Масова частка – фізична величина, яка вимірюється:

а) у літрах;
б) у грамах;
в) у відсотках;
г) у молях.

2. Що називають меніском?

(1 бал.)

3. Яка масова частка (в %) гідроксиду калію в розчині, що містить 200 г води 40 г КОН?

а) 16,7;
б) 20;
в) 40;
г) 33,4.

II варіант

1. Масова частка - фізична величина, яка позначається:

а) m;
б) w;
в) V;
г) M.

2. Який меніск дає вода у скляній посудині?

3. Яка масова частка (в %) гідроксиду калію в розчині, що містить 180 г води 20 г КОН?

а) 16,7;
б) 20;
в 10;
г) 33,4.

Перевір себе за відповідями на дошці.
Якщо ти набрав 0 балів, то при виконанні УЕ користуйся зошитом з конспектами.
Якщо ти набрав 1 бал, переходь до УЕ-2.
Якщо ти набрав 2 бали, переходь до УЕ-3.
Якщо ти набрав 3 бали, переходь до УЕ-4.

Ціль. Розвинути вміння підбирати різновиди для відважування речовини певної маси.

Вправи.

1. Відібрати різноваги для відважування 6,25 г речовини (5 г + 1 г + 0,2 г +0,05 г = 6,25 г).

2. Відібрати різновиди для відважування 3,64г речовини 2г + 1г + 0,2г + 0.2г + 0,2г + 0,02г + 0,02г

Ціль. Розвинути навички розв'язання задач на знаходження маси розчиненої речовини у розчині.

I варіант

Яку масу гідрокарбонату натрію треба взяти, щоб приготувати розчин масою 20 г з часткою солі 2%? Де використовують цей розчин?

Відповідь: m (NaHCO 3) = 0,4 г. Отриманий розчин використовують для обробки шкірного покриву у разі потрапляння на нього кислоти.

II варіант

Визначте масу борної кислоти, необхідну для приготування 50 г розчину з часткою масової кислоти 0,02. Де застосовують цей розчин?

Відповідь: m (H 3 BO 3) = 1 г , Розчин борної кислоти використовують у медицині як дезінфікуючий засіб. У лабораторії він зберігається в аптечці для промивання очей у разі потрапляння до них лугу.

Ціль. Закріпити практичні вміння щодо приготування розчину із заданою масовою часткою розчиненої речовини в розчині.

При опіках електричним струмомнакладають пов'язку, змочену 1% розчином марганцевокислого калію KMnO 4 . Приготуйте 80 г розчину.

Ціль. Випарили 150 г 15%-ного розчину цукру. Скільки цукру залишилось у чашці після випарювання?

Здайте зошит для практичних робіт вчителю. Упорядкуйте своє робоче місце.

Рефлексія

Поверніться до цілей уроку. Чи досягли ви їх у ході роботи? Оцініть свою роботу за трьома напрямками: «я», «ми», «справа».

ПРАКТИЧНА РОБОТА

« Розчинність речовин»

Мета: вивчення розчинності деяких речовин при різних умовах; закріплення знань про явище розчинності

Рис. 1. Криві розчинності

Деяких солей

Практичні роботи" практичної роботи .

З життєвого досвідувам відомо, що розчинність речовин не безмежна. За ступенем розчинності речовини можна розділити на практично нерозчинно-римі наприклад, хлорид срібла - 0,0015 г/л), малорозчинні ( гіпс-2 г/л) та добре розчинні (цукор – 2000 г/л). Відповідно до кількості розчиненої речовини юри можуть бути ненасичені, насичені і перенасичені.

Розчин, в якому ця речовина при даній темпера|турі більше не розчиняється, називається насиченим, а розчин, в якому ще може розчинитися додаткова кількість даної речовини, - ненасиченим. Наприклад, - насичений розчин кухонної соліпри кімнатній температурі утворюється при розчиненні 100 г води 32 г солі. Якщо ми додамо ще кілька солі, вона випаде в осад. Однак при нагріванні суміші солі з водою до 100°С 100 г води може розчинитися 39,8 г солі. При охолодженні розчину надлишок солі який завжди випадає в осад. Такі розчини називаються перенасиченими (Вони дуже нестійкі). Графічно залежність розчинності від температури виражається так званими кривими розчинності (рис. 1). За ними можна визначити розчинність речовини за різної температури, вибравши відповідну точку. Наприклад, розчинність калійної селітри при 700 С – 130 г на 100 мл води. Кількісно розчинність характеризується коефіцієнтом розчинності- Ця маса (в г) речовини, що насичується за даних умов 100г розчинника.

Хід роботи

Результати оформляєте у таблицю:

I. Залежність розчинності від природи речовини, що розчиняється.

1. Отримайте такі речовини: іодид калію (KI), кухонну сіль (NaCl), калійну селітру (KN03).

2. Користуючись графіком розчинності, визначте коефіцієнти розчинності цих речовин за даної температури (масу речовин, що утворює насичений розчин у 100 мл води).

3. По можливості точно відважте необхідну кількість речовин і відміряйте мірним циліндром об'єм води - 100 мл (три порції).

4. Приготуйте насичені розчини: обережно присипайте в колби з водою відвішену кількість речовин, постійно перемішуючи скляною паличкою. Переконайтеся, що насичені розчини (речовини більше не розчиняються). Надлишок речовини видаліть із розчину фільтруванням.

Колби, в яких знаходяться насичені розчини кухонної солі та калійної селітри, залиште для подальшої роботи.

ІІ. Залежність розчинності твердих речовинвід температури.

1. Візьміть насичені розчини калійної селітри та кухонної солі, нагрійте їх до кипіння та припиніть нагрівання.

2. Обережно додавайте NaCl та KN03 у відповідні гарячі розчини, доки не отримаєте перенасичені розчини (подальшого розчинення речовин не відбувається). Зауважте, якої речовини вдалося розчинити більше (порівняйте ваші спостереження з даними кривих розчинності цих речовин).

3. Охолодіть розчини. Спостерігайте випадання кристалів розчинених речовин.

Сформулюйте загальний висновок щодо практичної роботи

Технологічна карта уроку №20

П.І.Б. вчителі : Говоруха О.В.

Клас: 5

Предмет: технологія

Кількість годин : 1

Тема урока : "Готування страви з варених овочів".

Мета уроку: Ознайомлення учнів із видами теплової обробки овочів; формування важливих правилтеплової обробки; вимоги до якості та оформлення готових страв.

Завдання уроку:

1) Ознайомити учнів із основними видами теплової обробки овочів.

2) Навчити учнів правильно проводити теплову обробку овочів та готувати страви варених овочів

3) Виховувати в учнів інтерес до мистецтва приготування їжі, акуратність, організованість, самостійність та естетичний смак, уміння дбайливо та економно використовувати продукти, містити в порядку робоче місце при приготуванні страв з варених овочів.

Тип уроку: Практична робота

Освітні ресурси: УМК за технологією підручник 5 клас Н.В. Синиця, В.Д. Симоненка; робочий зошит, комп'ютер, презентація, набір столового посуду та приладів для приготування салату з варених овочів, інструкційні картки, плакати.

Заплановані освітні результати:

Предметні - учні дізнаються про засоби теплової обробки овочів технологією приготування вінегрету, ознайомляться з вимогами до якості та оформлення готових страв із варених овочів.

Метапредметні (УУД):

- регулятивні - Визначення технологічної послідовності приготування салату.

комунікативні - вміння працювати у групі під час виконання завдання, вміння вести співпрацю з учителем, дозволяти конфліктні ситуації, адекватно сприймати та виробляти шанобливе ставлення до однолітків у ході спільної роботи.

- пізнавальні - вибір найбільш раціональних способів приготування їжі та проводити порівняльний аналіз.

Особистісні сприятиформуванню готовностідо раціонального ведення домашнього господарства,вміння провести самоаналіз виконаної роботи, розвивати працьовитість, виховувати акуратність та охайність у роботі.

етапу уроку

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учня

УУД, що формуються

Орг. Момент.

Перевірка знань на тему попереднього уроку.

Вітання дітей. Отримання інформації про відсутніх. Підготовка до заняття (підручник, зошит, ручка, щоденник).

Повторення пройденого матеріалу:

2. Як визначити готовність овочів при варінні?

3. Від чого залежить форма нарікання овочів?

4. Повідомлення, що означає слово "Вінегрет".

Відповіді дітей.

1.Щоб зменшити втрати вітаміну С, овочі варять у посуді із закритою кришкою.

2. Овочі необхідно проколоти ножем або вилкою; він має бути м'яким.

3. Форма нарікання овочів залежить від виду салату.

розвиток мовної діяльності, набуття досвіду використання мовних засобівдля регулювання розумової діяльності.

Мотивація (самовизначення)

до навчальної діяльності.

Продовжимо урок.

1.Чому ж ми повинні навчитися на цьому уроці?

2. Які завдання ми поставимо.

Техніка безпеки під час кулінарних робіт

ТБ під час користування електричною плиткою.

1) Перед увімкненням перевірте справність шнура живлення.

2) При вмиканні плитки штепсельну вилку вводіть у гнізда штепсельної розетки до відмови. Не допускайте вимкнення вилки смиканням за шнур.

3) Для варіння овочів використовувати вогнетривкий посуд. Забороняється користуватися пластмасовим посудом.

4) Слідкувати, щоб при закипанні вміст посуду не виливався через край, кришки гарячого посуду брати рушником або прихваткою та відкривати від себе.

ТБ під час користування різальними інструментами.

1) Дотримуйтесь максимальної обережності при розрізанні овочів ножем.

2) Передавати ножі та вилки тільки ручкою вперед.

3) Овочі нарізайте на обробних дошках, дотримуючись правильні прийомирізання. Пальці лівої руки мають бути зігнуті і на певній відстані від леза ножа.

4) Будьте обережні під час роботи з ручними терками. Щільно утримуйте продукти, що обробляються (фрукти, овочі), не обробляйте занадто малі частини.

Послідовність виконання роботи

1) Одягти робочий одяг (фартух, косинка або пілотка)

2) Вимити руки із милом.

3) Вивчити технологічну карту

4) Організувати робоче місце учня

5) Приготувати страву згідно з технологічною картою.

6) Виконати сервірування столу.

7) Здійснити подачу приготовленої страви.

8) Забрати своє навчальне місце.

1. Навчитися готувати салат із варених овочів. 2.Научиться нарізати варені овочі кубиками.

3. Дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог до приготування їжі та правила ТБ під час роботи з ножем.

Розповідають техніку безпеки під час кулінарних робіт

Л.Самовизначення, самоорганізація,

К. Планування спільної співпраці з однолітками та з учителем.

Р. Здатність прогнозувати діяльність на уроці

Актуалізація знань та фіксування індивідуальної скрути в пробній дії.

Запропонувати учням вивчити технологію виготовлення вінегрету за запропонованою технологічною картою.

додаток Послідовність виготовлення вінегрету, технологічна карта приготування салату.

Висловлюють припущення вивчають технологічну карту

П. витяг необхідної інформаціїз текстів

Р.виконання пробного навчальної дії

облік різних думок, вираження своїх думок з достатньою повнотою і точністю

Практична робота "Приготування вінегрету"

Вчитель розподіляє дії учнів.

Під час приготування вінегретувчитель звертає увагу учнів на пам'ятки та поради, що знаходяться в якості підказок у зоні виконання практичних робіт, у доступних для очей місцях.додаток

При вживанні їжівчитель стежить за дотриманням правил поведінки за столом та правилами користування столовими приладами.

Час завершити приготування страви, забрати робочі місця, приступити до дегустації.

Надягають косинки та фартухи, проходять у їдальню для виконання практичної роботи.

Учні готують салат, показуючи практично нарізку овочів, користуючись технологічною картоюприготування салату.додаток

Готовий красиво оформлений салат ставлять на стіл. Учні сідають за стіл, оцінюють зовнішній виглядстрави за допомогою карти оцінювання готової страви.додаток

Після їди учні миють і здають посуд.

Р. Визначення технологічної послідовності приготування салату.

К- вміння працювати у групі під час виконання завдання, вміння вести співробітництво з учителем, вирішувати конфліктні ситуації, адекватно сприймати і виробляти шанобливе ставлення до однолітків у ході спільної роботи.

П. вибір найбільш раціональних способів приготування їжі та проводити порівняльний аналіз.

Первинне закріплення з промовлянням у зовнішній промові.

1. Яка послідовність приготування вінегрету?

2.Як можна прикрасити вінегрет?

3. Яких правил потрібно дотримуватися при приготуванні вінегрету?

Відповідають на запитання, промовляють про свої труднощі

Аналіз, синтез, узагальнення, класифікація.

Формування та аргументація своєї думки та позиції комунікації, управління поведінки партнера.

Л. Усвідомлення відповідальності за загальну справу.

Рефлексія навчальної діяльності.

Підіб'ємо підсумок уроку.

Виберіть та продовжіть будь-яку пропозицію.

На сьогоднішньому уроці я дізналася.

На цьому уроці я б похвалила себе за…..

Після уроку мені захотілося.

Сьогодні я зуміла….

Дякую за урок!

Будинок. З'ясуй, як відбувається варіння на пару, яке пристосування для цього потрібно мати. Виконати завдання у робочому зошиті.

П.рефлексія способів та умов дії, контроль та оцінка процесу та результату діяльності.

Л. Самооцінка на основі критерію успішності, адекватне розуміння причин успіху та неуспіху у навчальній діяльності.

Планування навчального співробітництва.

Сільванович Марина Сергіївна

Вчитель хімії

КДУ «Бастомарська середня школа»

Мета уроку: сформувати вміння готувати розчин заданої концентрації.

- Закріплення теоретичних знаньпро розчини та способи вираження їх концентрації;

— вдосконалення навичок роботи з лабораторним обладнанням та умінь вирішувати розрахункові завданнявизначення концентрації розчину;

— виховання акуратності, спостережливості та культури безпечної поведінки у хімічному кабінеті.

Обладнання: ваги навчальні з різновагами, колба конічна, колба мірна вимірювальний циліндр, скляна паличка, аркуш паперу, кристалічна кухонна сіль.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація знань.

На минулих уроках ми з вами говорили, що розчини є невід'ємною частиною нашого життя.

— Хлопці, згадаємо, що таке розчин? ( Однорідна система, що складається з частинок розчинника та частинок розчиненої речовини.)

— Згадайте, яке значення мають розчини? (Відповіді учнів: майже всі лікарські речовини діють на організм у розчиненому стані, засвоєння їжі пов'язане з переведенням поживних речовин у розчин; розчинами є найважливіші фізіологічні рідини – кров, лімфа, клітинний сік рослин і т.д.; одержання добрив, металів та їх сплавів, паперу, парфумерної продукції протікають у розчинах).

Сьогодні на уроці ми з вами проведемо практичну роботу з приготування розчину з певною масовою часткою розчиненої речовини.

— Якою є мета нашого уроку? (Хлопці самостійно формулюють мету практичної роботи).

У повсякденному життіми часто стикаємося з розчинами: при приготуванні солінь, компотів, при вживанні лікарських препаратів. Багато професій пов'язані з розчинами: фармацевт, медсестра, кондитер, учитель хімії, лаборант.

Сьогодні на уроці ми практично навчимося готувати розчин потрібної концентрації.

1. З яких компонентів складаються розчини? (Розчинник, розчинна речовина)

2. З чого складається маса розчину? (Маса розчинника та маса розчиненої речовини)

3. Що показує масова частка розчиненої речовини?

4. У 150 г води розчинили 50 г сухого молока. Масова частка розчиненої речовини у розчині дорівнює.

5. Для приготування 500 г 2% молочного напою необхідно взяти масою води.

3. Виконання практичної роботи.

- Хімік-органік М.М. Семенов писав: "Хімія - це наука експериментальна, а не чарівна, і краще в цій науці бути в безпеці, ніж потім шкодувати".

Правила техніки безпеки.

При проведенні будь-якої практичної роботи ми з вами повинні дотримуватись правил техніки безпеки.

(Учні по черзі пояснюють усьому класу правила ТБ під час проведення практичної роботи).

Пам'ятай кожен учень, Знай, будь-яка малюк, Безпека – добре, А халатність – погано!

Не поспішай хапати пробірку, А інструкцію читай, Переконайся, що ти все зрозумів, Отоді й починай!

Щоб досвід вийшов, користуйся посудом чистим!

Хай у пробірці пахне воблою, В колбі наче мармелад, Речовини на смак не пробуй! Солодко пахне навіть отрута!

Практична робота №4:

Приготування розчинів солей з певною масовою часткою розчиненої речовини

Мета роботи: приготувати розчин із заданою масовою часткою розчиненої речовини

Устаткування. Технічні ваги з різновагами, хімічна склянка, мірний циліндр, ложечка для сипучих речовин, скляна паличка.

Реактиви: кухонна сіль - NaCl, дистильована (кип'ячена) вода - Н2О.

Хід роботи:

1. Розрахунок маси необхідних речовин для приготування розчину.

* Із запропонованих умов оберіть один і розрахуйте маси води та солі.

ВАРІАНТ 1.

Приготувати 25 г 4%-ного розчину кухонної солі.

ВАРІАНТ 2.

Приготувати 20 г 5%-ного розчину кухонної солі.

ВАРІАНТ 3.

Приготувати 25 г 2%-ного розчину кухонної солі.

2. Вимірювання маси солі та об'єму води

* Врівноважити ваги за допомогою аркуша паперу.

* На праву чашку терезів встановити гирку, на ліву насипати сіль до врівноважування.

* Висипати сіль у конічну колбу.

* Виміряти необхідна кількістьводи за допомогою мірного циліндра (mH2O=VH2O)

* Перелити воду в конічну колбу.

3. Приготування розчину

* Перемішайте сіль та воду в конічній колбі за допомогою скляної палички до повного розчинення солі.

* Перелийте отриманий розчин у мірний циліндр та виміряйте об'єм розчину.

* Приготовлений розчин здайте вчителю.

4. Оформлення роботи

4. Підсумок уроку, виставлення оцінок.

5. Домашнє завдання.

Практична робота №1

«Приготування розчину солі з певною масовою часткою розчиненої речовини»

Ціль: навчитися готувати розчин солі з певною масовою часткою розчиненої речовини, удосконалити навички роботи з лабораторним обладнанням.

Реактиви: кристалічні солі, калій хлорид, нітрат натрій, натрій хлорид, дистильована вода.

Обладнання: технохімічні ваги з гирками, хімічна склянка, скляна паличка, шпатель.

Правила техніки безпеки під час виконання практичної роботи

Для насипання твердих речовин слід скористатися шпателем. Брати реактиви не захищеними руками не можна брати. Перемішувати рідину у скляній склянці слід перемішувати скляною паличкою. Під час роботи зі склом потрібно бути обережними, особливо потрібно берегти очі.

Порядок виконання роботи

1. Обчислити маси солі та води, які необхідно взяти для приготування певного розчину. Масова частка w - це відношення маси розчиненої речовини до маси розчину. Виражається у відсотках.

Визначаємо масу розчиненої речовини (солі), яка необхідна для приготування розчину за формулою:

m(Рас. в-ва) =w

Знаходимо багато води. Оскільки маса розчину складається з маси розчиненої речовини та маси води, то маса води дорівнює різниці між масою розчиненої речовини та масою розчину.

Обчислюємо об'єм води, тому що зважувати воду на терезах не можна. Щільність води за температури +25°С дорівнює 1 г/см 3 .

V=;

Після обчислення маси солі та об'єму води необхідно зважити на терезах необхідну масу солі. Для цього використовують технохімічні ваги, що дають результати з точністю до 0,01 г.

2. Вимірюємо за допомогою мірного циліндра необхідний об'єм дистильованої води. Наливаємо в мірний циліндр дистильовану воду так, щоб нижній рівень речовини торкався обраної позначки. Під час вимірювання циліндр повинен бути у вертикальному положенні, а очі спостерігача і значення об'єму на одній відстані.

3. Вливаємо відмірений об'єм води у хімічну склянку із сіллю. Акуратно перемішуємо вміст скляною паличкою до повного розчинення солі.

Складаємо звіт у такій формі:

    Обчислюємо масу солі та об'єм води, необхідний для приготування розчину.

    Зважуємо на терезах сіль певної маси і висипаємо її в хімічну склянку.

    Відміряємо за допомогою мірного циліндра воду необхідного об'єму та виливаємо її у хімічну склянку.

    Перемішуємо вміст хімічної склянки скляною паличкою для повного розчинення.

Завдання

А) приготувати 20 г розчину з часткою калій хлориду 0,05;

Б) приготувати 25 г розчину з масовою часткою нітрату натрій 4%;

В) приготувати 10 г розчину з масовою часткою хлориду натрій 10%;

Спостереження: сіль розчинилася.

Висновки: взята сіль із розчиненою речовиною. У цьому розчині сіль є розчиненою речовиною, вода – розчинник.

Загальний висновок: під час виконання практичної роботи навчилися готувати розчин солі із певною масовою часткою розчиненої речовини, удосконалили навички роботи з лабораторним обладнанням.