Біографії Характеристики Аналіз

Розробка уроку: «Взаємини між організмами. Тема: Відносини організмів у спільнотах

Тема: "Біотичні взаємини популяцій в екосистемах"

«Вміючі мислити вміють ставити запитання»

Е. Кінг

Мета уроку:організувати діяльність учнів, спрямовану вивчення зв'язків організмів в екосистемах, їх пристосувань до довкілля.

Завдання уроку:

Освітні:

    Створити умови для формування вміння знаходити біотичні зв'язки, що вивчаються в природі.

    Забезпечити під час уроку засвоєння та закріплення основних понять про відносини організмів у біоценозі.

Розвиваючі:

Виховні:

    Створити умови для формування вміння швидко орієнтуватися в потоці інформації та знаходити потрібне, осмислити та застосувати отриману інформацію.

    Сприяти поважному ставленню до думки своїх товаришів, вміти чітко та логічно викладати свою точку зору та аргументувати її.

Обладнання:мультимедійна установка, картки із завданнями.

План уроку:

    Організаційний момент.

    Актуалізація, цілепокладання, мотивація.

    Осмислення змісту. Вивчення нового матеріалу.

    Фізкультхвилинка.

    Систематизація знань.

    Закріплення нового матеріалу.

    Рефлексія. Підбиття підсумків уроку.

    Домашнє завдання.

Хід уроку:

    Організаційний момент.

Привітання вчителя та учнів одне одного, створення доброзичливої ​​робочої атмосфери групи, перевірка готовності учнів до уроку. Вчитель:Я думаю, що урок принесе нам радість спілкування один з одним, ви дізнаєтесь багато нового та цікавого, якщо будите, уважні та активні.

    Актуалізація, цілепокладання, мотивація.

Вчитель:Діти, давайте з вами пригадаємо, що таке екологія? (Ймовірна відповідь: наука про взаємини організмів один з одним та з умовами навколишнього середовища).

Вчитель:А що таке місце існування? (Передбачувана відповідь: все те, що оточує жива істотав природі).

Вчитель:Скажіть, будь ласка, а що таке екологічні фактори? (Ймовірна відповідь: це умови середовища, що надають певний впливна існування та географічне поширенняживих істот).

Вчитель: На які групи можна поділити всі екологічні фактори?

(Передбачувана відповідь: абіотичні, біотичні та антропогенні).

Вчитель:Яка група із названих екологічних факторівми ще не розглядали? (Ймовірна відповідь: біотичні).

Вчитель:Чи може хоч один живий організм існувати ізольовано від інших? (Ні).

Вчитель:Правильно. Всі організми існують у природі тільки в тісній взаємодіїодин з одним. Весь комплекс таких взаємодій називають біотичними зв'язками.Вони дуже різноманітні. Біотичні взаємини – це тема нашого сьогоднішнього уроку.

Вчитель:Діти, спробуйте сформулювати мету уроку.

Учні формулюють мету уроку, а вчитель їх коригує.

Ціль:познайомитися з різноманіттям біотичних зв'язків у природі, виявити їх особливості, систематизувати їх за певними принципами, які ми маємо з'ясувати.

    Осмислення змісту. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель:Живі організми поселяються один з одним не випадково, а утворюють певні спільноти, пристосовані до спільного проживання. Серед величезної різноманітності взаємозв'язків живих істот виділяють певні типивідносин, мають багато спільного в організмів різних систематичних груп. Прямі біотичні зв'язки здійснюються за безпосереднього впливу одного виду на інший (наприклад, хижака на жертву). Непрямі – через вплив на зовнішнє середовищечи інші види. За напрямом на організм всі вони поділяються: позитивні, негативні і нейтральні.

Вчитель:«Види будь-яких організмів, що живуть на одній території та контактують один з одним, вступають у різні відносини між собою. Положення виду при різних формах взаємин позначається умовними знаками. Знак «мінус» (-) позначає несприятливий вплив (особини виду зазнають пригнічення). Знак «плюс» (+) означає сприятливий вплив (особини виду мають користь). Знак "нуль" (0) показує, що відносини байдужі (відсутня вплив). Усі біотичні взаємини можна розділити на 6 груп:

      Нейтральні:організми не впливають один на одного.

(++) – Взаємокорисні:між організмами є взаємовигідні, симбіотичні відносини.

(+0) – Корисно – нейтральні:один із організмів отримує користь, інший не зазнає шкоди.

(+-) – Корисно – шкідливі:один із організмів відчуває вигоду, інший відчуває пригнічення.

(--) – Взаємо – шкідливі:відносини, шкідливі обох організмів.

(-0) – Шкідливо – нейтральні:один із видів пригнічується, інший не має користі».

Вчитель:А зараз я вам пропоную уважно прочитати текст про класифікацію біотичних взаємин та отримані знання з тексту структурувати, оформивши їх у вигляді схеми.

Учні індивідуально вивчають матеріал підручника на сторінці 90-93

Через 6 - 8 хвилин учні репрезентують свої роботи, аналізую схему.

Вчитель:А тепер, хлопці, подивіться на схему, де я помістила класифікацію біотичних зв'язків. Як ви вважаєте, чого тут не вистачає?

Які питання залишилися неосвітленими, подивіться у свої записи, порадьтеся у парі. (Ймовірна відповідь: не вистачає типів біотичних взаємин та його прикладів).

Вчитель:Я пропоную Вам внести до схеми типи біотичних відносин, їх визначення та приклади. Все різноманіття типів взаємовідносин організмів можна звести до кількох основних груп. Ця класифікація враховує, що отримує організм внаслідок цього впливу: користь, шкода чи цей вплив нейтрально.

    Фізкультхвилинка

Випереджувальне завдання.

При вивченні глави «Організм та середовище» я просила вас підібрати приклади взаємин між різними організмами. Готуючись до уроку, я використала ваші приклади, тому якщо на слайді з'являється знайома вам інформація, то прошу проаналізувати її.

З'являється слайд і виходить учень, пояснюючи свій приклад. Далі йде спільна робота учня та вчителя, де вони доповнюють одне одного.

Аналіз підручника.

Якщо термін пояснюється, його озвучуємо, аналізуємо, приклади записуємо в робочий зошит. Поняття «аменсалізм», «нейтралізм», «протокооперація» у підручнику наводяться у таблиці, а формулювання не дано. На це звертаємо увагу учнів та записуємо пояснення даного терміна.

Вчитель. Нейтралізм- Форма взаємовідносин, при якій спільно мешкають на одній території організми не впливають один на одного. У природі часто зустрічається співжиття двох і більше видів, що іноді переходить у тісну залежність.

Учень. Існують взаємовигідні, взаємокорисні стосунки. Для низки видів ці відносини настільки важливі, що вони навіть не можуть вижити без іншого. Виникає симбіоз– тісне взаємовигідне співжиття різних видів. Це – лишайники, зооксантели та коралові поліпи, бобові рослини та бульбочкові бактерії.

Учень. Симбіотичні відносини, за яких спостерігається стійке взаємовигідне співжиття двох організмів різних видів, називається мутуалізм.Прикладом даних відносин є співжиття актинії та раку – самітника, буйвола та чапель.

Вчитель.Розглянемо ще приклад взаємовигідних відносин. Це п ротокооперація– первинне співробітництво, у якому спільне проживання вигідне обох видів, але необов'язково.

Вчитель.Аменсалізм -шкідливо - нейтральні відносини, за яких один вид відчуває негативний вплив, А іншому це байдуже. Прикладом аменсалізму може бути вплив темнохвойних дерев на види мохового та трав'яного ярусів.

Вчитель: А зараз давайте підіб'ємо підсумки Їх може озвучити учень за допомогою вчителя.

Висновок: Хоча взаємодії організмів дуже різноманітні, вони призводять лише до трьом головним результатам: 1) забезпечення їжею, 2) зміни довкілля, 3) розселення видів у просторі. Внаслідок складності та переплетеності зв'язків між видами, необережне втручання людини в життя природи може викликати ланцюгову реакціюподій, які призведуть до несподіваних та небажаних наслідків.

    Систематизація знань.

    1. 1. Робота по парах із внесення доповнень до схеми «Біотичні зв'язки організмів».

      1. 2.Вчитель:Для систематизації здобутих знань я пропоную стати учасниками гри «Дерево знань». Розділимося на 2 групи. Кожен учень повинен написати записку, в якій ставить важке питанняна тему уроку. Записки складаємо та кріпимо до кімнатного дерева. Представники груп підходять до дерева, "зривають листя", і група спільно готує та подає відповіді на запитання.

        6. Закріплення знань.

        Завдання з карток для всього класу, а високомотивованим учням, використовуючи індивідуальний диференційований підхід, можна запропонувати виконати ЦТ (2008 варіант 31 – 40 №14 частина А, 2012 рік - №2 частина В). Позначки виставляються на наступному уроці.

    Рефлексія

Вчитель:Що з того, що ви дізналися на уроці, було вам знайоме?

Що виявилося новим?

Що з того, з чим ми працювали, найбільше запам'яталося вам?

    Домашнє завдання.Параграф 21, проаналізувати записи у зошиті.

Урок біології в 11 класі на тему: «Біотичні взаємини організмів»

«Вміючі мислити вміють ставити запитання»

Е. Кінг

Мета уроку:класифікацію.

Завдання уроку:

Освітні:

Розвиваючі:

Виховні:

    Формування вміння працювати у групі, де виникає загальне рішення.

Обладнання: АРМ вчителі, картки із зображенням живих організмів, термінами, тест у електронному вигляді, рейтинговий аркуш групи.

План уроку:

    Організація класу.

    Рефлексія. Підбиття підсумків уроку.

    Домашнє завдання.

Хід уроку:

    Організація класу.

Привітання вчителя та учнів одне одного, створення доброзичливої ​​робочої атмосфери у класі, перевірка готовності учнів до уроку.

- Я сьогодні дозволила змінити хід уроку. І ось чому. Вважаю, що тема нашого уроку сьогодні є дуже цікавою. А ось як вам здасться попрошу вас щиро сказати наприкінці уроку. І так одразу тема уроку «Взаємини між організмами».(Слайд 1) Назвіть мені ключове словоу назві теми. Звичайно «взаємини».

-А між людьми взаємини - це що?

- спосіб життя

- стосунки у сім'ї

- на роботі

- в школі, дитячому садку

- на прийомі в лікаря

- і т.д.

— Як на ваше, що має лежати в основі взаємовідносин між людьми?

- вірність

- відповідальність

- Доброзичливість

- любов

- Довіра

- співчуття

—Я бажаю вам цих стосунків у житті та на уроці.

На дошці записано епіграф"Вміючі мислити вміють ставити питання". Хочеться, щоб цей вислів простежувався протягом нашого уроку.

— Чарльз Дарвін одного разу розглядав таку проблему: «Чи існує якийсь зв'язок між кількістю «старих дів» та величиною надою у корів у цій місцевості?»(Слайд 2)

Вислуховуються варіанти відповідей.

— На перший погляд, питання здається абсолютно абсурдним. Однак давайте спробуємо уявити:(Слайд 3)

    Припустимо, що у цій території збільшилася кількість старих дів.

    Збільшиться кількість кішок, яких дуже люблять старі діви.

    Зменшиться кількість мишей, якими харчуються кішки.

    Збільшиться кількість джмелів, гнізда яких часто руйнують миші.

    Підвищиться успішність розмноження конюшини, яка запилюється джмелями.

    Збільшиться удій у корів, так як у них буде більше смачного та якісного корму.

-Який можна зробити висновок, простеживши цей ланцюгподій?

— На життя кожного організму впливають взаємини з іншими організмами

- Як називається даний видвзаємин?

— Які групи екологічних факторів ви знаєте?

— Сьогодні на уроці ми детальніше зупинимося на біотичних зв'язках.

«Працювати ви будете індивідуально та в парах. На кожному з етапів уроку, виконуючи завдання, ви заробите певну кількість балів, які заноситимете до «Рейтингового листа пари», де дано критерії оцінювання, і наприкінці уроку ми з вами виявимо самого рейтингового учня та найрейтинговішу пару. Бажаю вам успіху.

Назвати учнів, які можуть собі поставити до рейтингового листа бали за індивідуальні відповіді».

    Актуалізація, цілепокладання, мотивація.

Діти, спробуйте сформулювати мету сьогоднішнього уроку.

Учні формулюють мету уроку, а вчитель їх коригує . Ціль: познайомитися з різноманіттям біотичних зв'язків у природі, виявити їх особливості,систематизувати їх за певними принципами, які ми маємо з'ясувати. (Слайд 4).

Діти, а що ви вже знаєте про взаємини між організмами?

- відповіді учнів

    Осмислення змісту. Вивчення нового матеріалу та його закріплення.

(Слайд 4). Вчитель: Живі організми поселяються один з одним не випадково, а утворюють певні спільноти, пристосовані до спільного проживання. Серед величезної різноманітності взаємозв'язків живих істот виділяють певні типи відносин, що мають багато спільного в організмів різних систематичних груп. Прямі біотичні зв'язки здійснюються за безпосереднього впливу одного виду на інший (наприклад, хижака на жертву). Непрямі – через впливом геть навколишнє середовище чи інші види. За напрямом на організм всі вони поділяються на позитивні, негативні і нейтральні.

Вчитель: А зараз я вам пропоную уважно прочитати текст про класифікацію біотичних взаємин та отримані знання з тексту структурувати, оформивши їх кластером

Кластер -це графічна організація матеріалу, що показує смислові поля тієї чи іншої поняття. Слово «кластер» у перекладі – пучок, сузір'я. Складання кластера дозволяє учням вільно і відкрито думати щодо будь-якої теми. Учень записує у центрі аркуша ключове поняття, А від нього малює стрілки - промені в різні сторониякі з'єднують це слово з іншими, від яких промені розходяться все далі і далі.

Текст на пару:

      Нейтральні:

(++) – Взаємокорисні:

(+0) – Корисно – нейтральні:

(+-) – Корисно – шкідливі:

(—) – Взаємо – шкідливі:

(-0) – Шкідливо – нейтральні:

Вчитель:Ви можете порадитись із сусідом по парті.

За 2-3 хвилини вчитель демонструє на слайді свій кластер.

(Слайд 5).

Вчитель: а тепер, хлопці, подивіться на слайд, де помістила класифікацію біотичних зв'язків. Як ви вважаєте, чого тут не вистачає?

Які питання залишилися неосвітленими, подивіться у свої записи, порадьтеся у групі. (Бракує типів біотичних взаємин та його прикладів).

Діти відповідають. Вчитель коригує їхні відповіді.

(Спірні факти чи невірні все одно фіксуються, але біля них ставиться «?», щоб позначити моменти, які хотілося б прояснити).

Вчитель: Доробляти свій кластер ви будете під час перегляду презентації протягом сьогоднішнього уроку. Я пропоную Вам внести в нього типи біотичних відносин та приклади.

Все різноманіття типів взаємовідносин організмів можна звести до кількох основних груп. Ця класифікація враховує, що отримує організм внаслідок цього впливу: користь, шкода чи цей вплив нейтрально.

У будь-якому біоценозі є види, які пов'язані один з одним через ланцюг інших видів і безпосередньо не взаємодіють, уживаючись водному співтоваристві. Ценейтралізм ФОРМА ВЗАЄМОВІДНОСИН, ПРИ ЯКІЙ ОРГАНІЗМИ, ЩО СПІЛЬНО МІСНУЮТЬ НА ОДНІЙ ТЕРИТОРІЇ НЕ ВПЛИВАЮТЬ ДРУГ НА ДРУГА. ( Слайд 7,8)

У природі часто зустрічається співжиття двох і більше видів, що іноді переходить у тісну залежність. Існують взаємовигідні, взаємокорисні стосунки. Для низки видів ці відносини настільки важливі, що вони навіть не можуть вижити без іншого. Виникаєсимбіоз – тісне взаємовигідне співжиття різних видів. Це – лишайники(Слайд 9) . А чи знаєте ви що є найглибоководнішим дзеркалом? (Слайд 10).

Симбіотичні відносини, за яких спостерігається стійке взаємовигідне співжиття двох організмів різних видів, називаєтьсямутуалізм. Прикладом даних відносин є співжиття актинії та раку – самітника, буйвола та чапель.( Слайд 11, 12).

Розглянемо ще приклад взаємовигідних відносин. Це протокооперація – первинне співробітництво, у якому спільне проживання вигідне обох видів, але необов'язково(Слайд 13, 14).

Прикладом цих відносин може бути поширення насіння деяких рослин (копитень європейський, чебрець) мурахами.
Інший тип відносин –коменсалізм - ВЗАЄМОВІДНОСИНИ, ПРИ ЯКИХ ОДИН ВИД ОТРИМАЄ КОРИСТЬ ВІД Співжиття, А ІНШОМУ ЦЕ байдуже.

Це приклад корисно-нейтральних стосунків. (Слайд 15).
Приклади комэнсалізму можна розділити на 3 групи:
- Нахлібництво. Риба – прилипала прикріплюється до риб, черепах, китів
- Сотрапезництво. Це споживання різних частинабо речовини однієї їжі. Наприклад: ґрунтові бактеріїта вищі рослини. (Слайд 16)
- Квартиранство. Прикріплюючись до ствола дерева орхідеї отримують необхідне світло, не приносячи ні шкоди, ні користі дереву-опорі, або сусідство птахів - касиків та ос.(Слайд 17).
П аразитизм - це корисно – шкідливі стосунки.ФОРМА ВЗАЄМОВІДНОСИН, ПРИ ЯКІЙ ОРГАНІЗМІ ОДНОГО ВИДУ ЖИВУТЬ ЗА РАХУНОК ЖИВНИЧИХ РЕЧОВИН АБО ТКАНИНЬ ОРГАНІЗМУ ІНШОГО ВИДУ В ПЕРЕЧУ ВИЗНАЧЕНОГО ЧАСУ(Слайд 18).

Конкуренція може бутивнутрішньовидовий ― це боротьба за одні й самі ресурси, що відбувається між особинами однієї й тієї виду. Це важливий чинник саморегуляції чисельності популяцій.Міжвидова конкуренція взаємовід'ємні відносини видів, які займають подібну екологічну нішу.(Слайд 28-29).

Аменсалізм - шкідливо - нейтральні відносини,ПРИ ЯКИХ ОДИН ВИГЛЯД ВІДПОВІДАЄ НЕГАТИВНИЙ ВПЛИВ, А ІНШОМУ ЦЕ БЕЗОБРАЗНО. Прикладом аменсалізму може бути вплив темнохвойних дерев на види мохового та трав'яного ярусів.(Слайд 30)

Висновок: Хоча взаємодії організмів дуже різноманітні, вони призводять лише дотрьом головним результатам: Спочатку обговорити з учнями

(Слайд 31) 1 ) забезпечення їжею, 2) зміни довкілля, 3) розселення видів у просторі. Внаслідок складності та переплетеності зв'язків між видами, необережне втручання людини в життя природи може викликати ланцюгову реакцію подій, які призведуть до несподіваних та небажаних наслідків.

Закріплення.

      1. Робота у парах зі складання загального підсумкового кластера «Біотичні взаємини».

      Вчитель:хлопці, а зараз я пропоную вам перевірити правильність упорядкування кластера «Біотичні взаємини», який ви почали на початку уроку. Кожній групі пропонується створити міні-проект, який буде частинкою загального класного проекту-кластера, який ми оформимо на дошці. Для цього кожна група вибирає пакет, де знаходяться: назва групи та типу екологічних взаємодій, відповідні малюнки. Вам потрібно за допомогою цього роздаткового матеріалу, маркерів, ножиць та клею протягом 5 хвилин скласти свою частинку кластера за тим типом, який ви вибрали. Оформлення довільне. (Вчитель допомагає, коригує роботу дітей фронтально).

      Діти за допомогою вчителя прикріплюють свої проекти на магнітній дошці, де вчитель заздалегідь має назву кластера: «Біотичні взаємини»).

      Вчитель:а тепер перевіримо правильність нашого проекту з слайд.

      (Не зовсім правильні міні – кластери – м'яко коригуються вчителем, виправляються в усній форміі дається рекомендація групі у тому, що треба з цього ще попрацювати. Вчитель оцінює разом з іншими учнями роботу груп з п'ятибальною системою, і просить консультантів занести результати до рейтингового листа).Вдома я попрошу вас доповнити кластер прикладами.

      1. 2. Індивідуальна роботаіз тестом. ( Слайд №32-37). Самооцінка результатів роботи за п'ятибальною системою.

Вчитель: Отриману оцінку, що відповідає кількості набраних балів, внесіть, будь ласка, до рейтингового листа.

    Парна робота з тесту з вибором відповіді. (Слайд 38 - 44).

Вчитель: Внесіть отриману оцінку кожному члену групи рейтинговий лист.

Заповніть аркуші активності групи, підсумуйте.

Вчитель : критерії підбиття підсумку роботи на уроці –Слайд 45.

Підніміть руки ті, хто одержав сьогодні на нашому занятті «5».

А хто – «4»? Молодці. "3"? Не погано. "2"? Не засмучуйтесь - у вас все попереду.

    Рефлексія.Слайд 46 .

Що виявилося новим?

Що б ще хотілося дізнатися на цю тему?

Висловіть своє ставлення до уроку: що вам сподобалося на уроці, що не сподобалося, щоб ви хотіли змінити, провести інакше?

    Домашнє завдання. Слайд 68 .

Якщо ви отримали на уроці оцінку «5» або «4» – пропоную вам ззалишити кросворд про типи взаємин організмів. Якщо ваша оцінка «3» і менша, то § 6.4 вивчити. Та й усім доповнити кластер прикладами.

—У кожного у вас на парті лежать три типи карток червоного, жовтого, зеленого забарвлення з метафорами. Ви прочитайте їх і визначтеся в парі, якої стадії діяльності на уроці ви досягли. Консультанти груп – вам слово.

Листок активності пари № 1

п/п

Ф.І. учня

Етапи уроку

Підсумок

кожному

учню

Проект

Індивідуаль

ний тест

Парний тест

Жесткова А.

Скоробогатів С.

Листок активності пари № 1

п/п

Ф.І. учня

Етапи уроку

Підсумок

кожному

учню

Проект

Індивідуаль

ний тест

Парний тест

Вайхель Л.

Куріше Н.

Загальна кількість набраних парою балів –

Листок активності пари № 1

п/п

Ф.І. учня

Етапи уроку

Підсумок

кожному

учню

Проект

Індивідуаль

ний тест

Парний тест

Петрищев До.

Костенко М.

Загальна кількість набраних парою балів –

«Види будь-яких організмів, що живуть на одній території та контактують один з одним, вступають у різні відносини між собою. Положення виду за різних форм взаємовідносин позначається умовними знаками. Знак «мінус» (-) позначає несприятливий вплив (особини виду зазнають пригнічення). Знак «плюс» (+) означає сприятливий вплив (особини виду мають користь). Знак "нуль" (0) показує, що відносини байдужі (відсутня вплив). Усі біотичні взаємини можна розділити на 6 груп:

      Нейтральні:організми не впливають один на одного.

(++) – Взаємокорисні:між організмами є взаємовигідні, симбіотичні відносини.

(+0) – Корисно – нейтральні:один із організмів отримує користь, інший не зазнає шкоди.

(+-) – Корисно – шкідливі:один із організмів відчуває вигоду, інший відчуває пригнічення.

(—) – Взаємо – шкідливі:відносини, шкідливі обох організмів.

(-0) – Шкідливо – нейтральні:один із видів пригнічується, інший не має користі».

«Види будь-яких організмів, що живуть на одній території та контактують один з одним, вступають у різні відносини між собою. Положення виду за різних форм взаємовідносин позначається умовними знаками. Знак «мінус» (-) позначає несприятливий вплив (особини виду зазнають пригнічення). Знак «плюс» (+) означає сприятливий вплив (особини виду мають користь). Знак "нуль" (0) показує, що відносини байдужі (відсутня вплив). Усі біотичні взаємини можна розділити на 6 груп:

      Нейтральні:організми не впливають один на одного.

(++) – Взаємокорисні:між організмами є взаємовигідні, симбіотичні відносини.

(+0) – Корисно – нейтральні:один із організмів отримує користь, інший не зазнає шкоди.

(+-) – Корисно – шкідливі:один із організмів відчуває вигоду, інший відчуває пригнічення.

(—) – Взаємо – шкідливі:відносини, шкідливі обох організмів.

(-0) – Шкідливо – нейтральні:один із видів пригнічується, інший не має користі».

«Види будь-яких організмів, що живуть на одній території та контактують один з одним, вступають у різні відносини між собою. Положення виду за різних форм взаємовідносин позначається умовними знаками. Знак «мінус» (-) позначає несприятливий вплив (особини виду зазнають пригнічення). Знак «плюс» (+) означає сприятливий вплив (особини виду мають користь). Знак "нуль" (0) показує, що відносини байдужі (відсутня вплив). Усі біотичні взаємини можна розділити на 6 груп:

      Нейтральні:організми не впливають один на одного.

(++) – Взаємокорисні:між організмами є взаємовигідні, симбіотичні відносини.

(+0) – Корисно – нейтральні:один із організмів отримує користь, інший не зазнає шкоди.

(+-) – Корисно – шкідливі:один із організмів відчуває вигоду, інший відчуває пригнічення.

(—) – Взаємо – шкідливі:відносини, шкідливі обох організмів.

(-0) – Шкідливо – нейтральні:один із видів пригнічується, інший не має користі».

Біотичнівзаємини

Нейтральні (00)

Нейтралізм

Взаємокорисні (++)

Протокооперація

Симбіоз

Мутуалізм

Кориснонейтральні (+0)

Коменсалізм

Співтрапезництво

Нахлібництво

Квартиранство

Корисношкідливі (+-)

Хижацтво

Взаємошкідливі (- -)

Конкуренція

Внутрішньовидова

Міжвидова

Шкідливонейтральні

(- 0)

Аменсалізм

САМОАНАЛІЗ УРОКУ БІОЛОГІЇ в 11 класі НА ТЕМУ: «БІОТИЧНІ ВЗАЄМОВІДНОСИНИ ОРГАНІЗМІВ» ВЧИТЕЛЕМ МОУ «Лугівська ЗОШ» Мельникової С.В.

    Дидактична мета уроку:

Створити умови для усвідомлення та осмислення блоку нової навчальної

інформації засобами критичного мисленнята інформаційно – комунікаційної технології.

    Ціль за змістом:

познайомитися з різноманіттям біотичних зв'язків між організмами, виявити їх особливості такласифікацію.

    Завдання уроку:

Освітні:

    Сформувати у школярів поняття про взаємини організмів у природі;

    Продемонструвати на прикладах основні засади класифікації біотичних зв'язків;

    Продовжити роботу щодо формування біологічних термінів.

Розвиваючі:

    Розвиток в учнів основ дослідницької діяльності, уміння проводити аналіз, синтез, систематизацію отриманих знань;

    Розвиток самостійної діяльності, посилення активізації та мотивації вчення.

    Вироблення системного логічного мислення.

Виховні:

    Виховання вміння швидко орієнтуватися в потоці інформації та знаходити потрібне; осмислити та застосувати отриману інформацію.

    Формування вміння працювати у парі, де виникає загальне рішення.

    Шанобливо ставитися до думки своїх товаришів, вміти чітко і логічно викладати свою точку зору та аргументувати її.

    Я вважаю, що мети уроку було досягнуто, про це свідчать кінцеві результати навчання.

    Технології навчання, що використовуються: інформаційно – комунікаційна технологія, елементи технології критичного мислення, елементи проектної методикищодо складання міні – проектів.

    Форми організації пізнавальної діяльності: індивідуальна та

парна.

    Методи, що застосовуються: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, проблемний, частково-пошуковий, аналітичний, синтетичний, порівняльний, класифікаційний.

    Тип уроку: вивчення нового матеріалу з мультимедійною підтримкою.

Відбір змісту, форм та методів бучення здійснювався відповідно до метою уроку. Використовувалися матеріали CD-диску «Уроки біології» та Інтернет – ресурси для складання мультимедійної презентації.

Етапи уроку логічно перетікали один одного відповідно технології критичного мислення.

    Це 7 урок у темі «Основи екології». Навчальне заняттятісно пов'язано з попередніми уроками, оскільки базується на знаннях довкілля, екологічних факторів. Очікувані результати та ступінь їх досягнення випливають з особливостей адаптивної проектування освітнього середовищазасобами критичного мислення: навчити кожного учня самостійно мислити, осмислювати, структурувати та передавати інформацію, щоб інші дізналися про те, що нове він відкрив для себе, формування комунікативних властивостейособистості в результаті роботи в парах, індивідуальних здібностей та інтересів, вміння аналізувати свою діяльність, товаришів та давати їм оцінку. Я вважаю, що всі заплановані мною результати навчання були реалізовані та доведені до логічного осмислення та своєї кінцевої мети.

    Психологічна атмосфера на уроці була задовільною та створювала можливість прояву своїх здібностей для кожної дитини. Проводилася стимуляція роботи кожного учня рахунок накопичувальної оцінки. Проглядається опора вже знання учнів, з їхньої суб'єктний досвід, рефлексія дозволила виявити ступінь задоволеності дітей навчальним занятием.

    Я вважаю, що урок пройшов на хорошому рівні. Основних вимог до використання всіх вищеперелічених технологій навчання було дотримано.

    Інтерактивні компоненти – тест-вибір одного варіанта з кількох, вказівка ​​малюнку потрібного об'єкта; демонстраційна графіка істотно доповнювала і дидактично збагачувала матеріал, що вивчається, формуючи правильні уявлення про досліджувані об'єкти.

Технологія розвитку критичного мислення, що використовується на уроці,

дозволила досягти кінцевої мети – створення такої атмосфери

навчання, при якій учні спільно з учителем активно працюють,

свідомо розмірковують над процесом навчання, відстежують,

підтверджують, спростовують чи розширюють свої знання, набувають

нові ідеї, почуття чи думки. Мною певною мірою була

змінено класичне трактування програми «Розвиток критичного

мислення через читання та лист» на «Розвиток критичного

мислення через використання мультимедійних презентацій». Та як

вважаю, що це найбільш ефективний та результативний прийом

засвоєння навчального матеріалу, тому що включається образне

мислення.

Тема: Відносини організмів у спільнотах

Ціль: вивчити типи взаємодії між організмами в екосистемах

Завдання:

    Навчальні:сформувати в учнів знання види взаємодії між організмами, показати залежність одних видів від інших.

    Розвиваючі:розвивати вміння аналізувати, робити висновки, працювати самостійно групи.

    Виховують:сприяти моральному вихованнюучнів, виховувати культуру спілкування, почуття відповідальності за результат своєї праці, почуття колективізму, співпереживання, удосконалювати навички групової роботи.

    Актуалізація знань.

Здрастуйте хлопці.

На дошці запропоновані такі завдання:

    Знайти відповідність.

Рослини руйнівники

Гриби споживачі

Тварини

Бактерії

    Знайти відповідності

    Природні спільноти

    Штучні спільноти

А. садок Д. озеро

Б. степ Е. океан

В.город Ж. акваріум

Г. ліс З. луг

    Перевірка знань термінів (фронтально)

Рослинна спільнота, життєва формарослин, видовий склад.

2.Література

На слайді зображено ілюстрацію до казки.

Вчитель: До якої казки належить ця ілюстрація?

Учні: Теремок.

У відомій російській народної казки"Теремок" в одному будинку оселилися:
жаба, мишка, їжачок, лисиця і заєць і вовк. Чи можуть справді всі ці тварини перебувати в одному “теремці”. Що їх може пов'язувати?

На ці запитання ми з вами дамо відповідь після вивчення теми уроку. І так, тема нашого уроку "Взаємини організмів у співтоваристві"

Яку мету ми можемо сформулювати?

Визначити, які взаємини між різними видамиу біоценозі можуть існувати?

План вивчення теми(На слайді.)

Немає такої людини, яку б не хвилювала доля навколишньої природи, і, відповідно, його власна доля. Життя будь-якої живої істоти неможливе без інших. Вони ніколи не живуть ізольовано, а постійно контактують між собою та живими організмами. Тому між тваринами складаються різні стосунки.

4. Взаємовигідні відносини.

4. Відкриття нового знання

Вивчаючи певну тему, складаємо кольоровий кластер(схему) типів біотичних взаємозв'язків. (Працюють 4 групи.)

Працюємо з вами 5 хвилин, можна використовувати підручник параграф № 12, при цьому заповнюємо таблицю такого змісту:

Тип взаємин

Визначення

Після вивчення типу взаємин охарактеризуйте його.

Конкуренція –взаємо-шкідливі відносини, у яких організми пригнічують внаслідок боротьби за існування. Уздовж пшеничного поля, прилеглого до узлісся, ростуть бур'яни: волошки, пирій, льнянка. Взаємини культурних і бур'янів також конкурентні. У змішаних лісах дерева, що швидко ростуть, будуть затінювати, і пригнічувати дерева, що повільно ростуть, а також трав'янисті рослини, які вимагають більше світла, і тим самим, витісняти їх, позбавляючи світла і поживних речовин. Прикладом може бути проживання однієї території двох близьких видів – солов'я і варакушки. Як правило, ці види в природі в одному біотопі не живуть разом. (Щука та окунь, вовк та лисиця.)

Взаємовигідні відносини

Симбіоз – позитивні стосунки. Це така форма взаємовідносин, за якої партнери отримують користь один від одного (або один з них).

Мурашник рудої лісової мурахи. Симбіоз з попелицями - харчування падіння попелиць. Попелиці мурахи знаходять, заповзаючи на дерева. Крім рідкої їжі (падь), мурахи харчуються твердою їжею, велику частинуякої становлять комахи всіх стадіях розвитку. Руді лісові мурахи не лише симбіонти, а й хижаки. Симбіоз – буквально “ спільне життя. Розрізняють кілька форм симбіозу: мутуалізм, кооперація та комменсалізм. Якщо вплив одного організму необхідний зростання і виживання іншого, такий симбіоз називають мутуалізмом. Мутуалізм– взаємовигідне співжиття, коли присутність партнера стає обов'язковою для кожного з них. Мутуалістичні відносини складаються між гіфами гриба та зеленими одноклітинними водоростями, які утворюють новий організм – лишайник. Можна спостерігати ще один приклад симбіозу: конюшина, запилювана джмелями. Влаштування ротового апарату джмелями пристосовано до запилення закритих квіток бобових рослин.

Капелюшкові гриби та дерева. Це також симбіотичні відносини. Гіфи капелюшних грибів проростають у коріння дерев, замінюючи втрачені кореневі волоски, вони всмоктують воду, яка надходить потім у провідні судини дерева. Натомість дерево постачає гриб готовими органічними речовинами. Приклади: бульбочкові бактерії на коренях бобових, лишайник, мікориза – симбіоз гриба та кореня, береза ​​та підберезник та інші.

Фізкультхвилинка (2-3 вправи).

    Відпрацювання навчальних дій

Визначте характер взаємовідносин організмів у природі, використовуючи позначення:

    Конкурентні стосунки.

    Стосунки хижак – жертва.

    Взаємовигідні відносини.

    олені та лосі, як рознощики насіння рослин;

    гриб та водорість у складі лишайника;

    сніговики, як споживачі насіння рослин;

    капелюшковий гриб та дерево;

    трутовик та дерево;

    мурахи та попелиці;

    клест та білка;

    корова та трава;

    лисиця та блоха;

    бур'яни та культурні рослини.

Перевіримо характер взаємовідносин шляхом взаємоперевірки та поставимо один одному оцінки. Ключ написано на дошці. (Без помилок – “5”, 1–2 помилки – “4”, 3 помилки – “3”.)

6.Рефлексія

Буде представлена ​​у вигляді “Ромашки вражень”. Що нового ви дізналися на уроці? Що вам сподобалося на уроці? Що не зрозуміло? Де ці знання вам знадобляться у практичної діяльності?

Отже, існують невидимі нитки життя у природі.

Чи можуть справді всі ці тварини перебувати в одному “теремці”. Що їх може пов'язувати? А проблемне питання? Ми на нього відповіли роботою на уроці.

Ідеальне домашнє завдання

- Зробити малюнок до теми;
- Вигадати біологічне завдання по темі;
– придумати розповідь, наприклад, “життя організму в новому середовищіпроживання”
творче завдання: уявіть, що тварини можуть говорити Про які проблеми вони розповіли б людям і про що нас попросили?

Відповідь подайте у вигляді твору, придумайте заголовок.

Закінчити урок мені хочеться словами наказу: автор Борис Заходер.

“Потрібні всі на світі, потрібні всі підряд,
Хто робить мед і хто робить отруту,
Погані справи у кішки без мишки
У мишки без кішки не краще справи
Не можна обійтися і без чудових безглуздих
І навіть без хижаків злих та лютих”.

Список використаної літератури

    Сухорукова Л.М., Кучменко В. С. , Біологія 5-6 клас-Москва» Освіта» 2012

Розробка уроку:«Взаємини між організмами»

Тип уроку: формування нових знань та способів діяльності

Мета уроку : познайомити учнів із різноманіттям біотичних зв'язків між організмами, виявити їх особливості та розглянути їх класифікацію.

Завдання уроку:

Освітні: сформувати у школярів поняття про взаємини у природі; продемонструвати на прикладах основні засади класифікації біотичних зв'язків; продовжити роботу з біологічними термінами.

Розвиваючі: продовжити розвивати в учнів основу пошукової роботи; розвивати вміння робити висновки з урахуванням отриманих відомостей.

Виховні: екологічне виховання.

Обладнання: мультимедійна презентація, екран, проектор.

Навчальний посібник: підручник « Загальна біологія», Автори В.Б. Захаров, С.Г. Мамонтов, В.І. Сонін М., «Дрофа», 2004р.

Методи:

Оформлення уроку:

Зроблено записи на дошці, на екран проектується презентація

Структура уроку:

    Організаційний момент

    Вивчення нового матеріалу

    Закріплення

    Домашнє завдання

    Підбиття підсумків уроку

1.Організаційний момент:

Учні заходять у клас та займають місця.

Здрастуйте, хлопці! Сідайте. Хто відсутній?

Ми з вами вивчаємо екологію – науку про взаємини організмів. Скажіть, чи може хоч один організм існувати окремо від інших? Так, звичайно, ні. Усі організми існують у природі лише у тісному взаємодії друг з одним. Весь комплекс таких взаємин називають біотичними зв'язками. Сьогодні ми познайомимося з різноманіттям біотичних зв'язків у природі, і виявлятимемо їх особливості.

2.Вивчення нового матеріалу

Взаємодія двох популяцій можна як парних комбінацій символів: +, -, 0, де-

«+» - вигода,

«-» - погіршення стану,

«0» - відсутність значення

(Дані заздалегідь написані на дошці)

Існують різні комбінації символів. Давайте складемо їх:

0, +-, 0-, --, 00

(Запис на дошці)

У напрямку впливу на організм розрізняють такі види відносин:

Позитивні

Негативні

Нейтральні

Давайте розглянемо їх докладніше.

Позитивні відносини - це форма взаємовідносин, у якому, обидва чи одне із партнерів отримує користь від другого. Запишіть.

Розрізняють кілька форм взаємокорисного співжиття живих організмів.

Давайте відзначимо цей вид стосунків знаками. Підкажіть, що треба записувати? Правильно ++.

Друга форма - цемутуалізм коли присутність партнера стає обов'язковою умовою існування кожного з них. Тут прикладом може бути лишайник, що є співжиттям гриба і водорості. У лишайнику гіфи гриба, обплітаючи клітини та нитки водоростей, утворюють спеціальні всмоктувальні відростки, що проникають у клітини. Через них гриб отримує продукти фотосинтезу, утворені водоростями. Водорість з гіф гриба витягують воду і мінеральні солі. Ви напевно бачили, що на коренях берези, сосни, ялинки та інших дерев міцелій гриба утворює товстий шар. Це також приклад мутуалізму.

А як ми відзначимо цей вид стосунків? Теж ++.

Третя форма відносин - цекоменсалізм , При якому один вид отримує користь, а іншому це байдуже. Приклад: гієни, що підбирають залишки недоїденого левами видобутку (нахлібництво). Використання тіла інших тварин як притулку (квартиранство). Приклад: дупло та білки.

А тут як зазначимо? +0

Тепер ми приступаємо до вивчення іншого виду взаємин.Антибіотичні відносини- це форма взаємовідносин коли одна чи обидві популяції відчувають негативний вплив. Несприятливий вплив одних видів інші теж має кілька форм.

З першою формою негативного впливу ви добре знайомі. Це-хижацтво . Цей вид відносин має велике значенняу саморегуляції біоценозів. Назвіть приклади цих відносин.

Так, всі приклади вірні, але також до хижацтва відноситься канібалізм-поїдання особин свого виду. Він часто зустрічається у павуків (самки з'їдають самців), риб (поїдання мальків).

Також хижацтво зустрічається не тільки у тварин. Деякі рослини через нестачу азотного харчування виробили собі механізм, що дозволяє їм ловити комах.

Подивіться на слайд. Ви бачите комахоїдних рослин венерину мухоловку та росянку круглолисту. Комаха, що прилипла до рослини перетравлюється, слизом, що виділяється волосками.

Цей тип ми запишемо як … +-

Наступний виднегативних відносин цеконкуренція.

Як ви вважаєте чому виникає конкуренція? (тому що обидва види мають однакові потреби). Форми конкурентної взаємодії можуть бути різними - від прямої фізичної боротьбидо мирного проживання на одній території.

Як ми відзначимо цей тип стосунків? - -

3.закріплення вивченого матеріалу

А тепер перевіримо, як ви засвоїли новий матеріал. Ми заповнимо таблицю. У другу колонку ви пишіть, який вплив вони мають один на одного. А в третю заносьте цифри з прикладами до типів взаємин. Кожен приклад можна використовувати лише один раз.

Типи взаємин

Взаємне вплив +, -,0

Приклади взаємин

Взаємодіючі види

1.КОНКУРЕНЦІЯ

    Чапля - жаба

    Шакал – лев

    Людина - аскарида

    Амеба – водні бактерії

    Береза ​​- підберезник

    Коні-мустанги – бізони

    Рак-самітник - актинія

    Щука - карась

    Росянка - муха

    Заєць-біляк - заєць-русак

    Акула – риба-лоцман

    Собака - блоха

3.СІМБІОЗ

4.ХИЖНИЦТВО

4.Домашнє завдання

    Навести приклади всіх типів взаємин (кожного по три)

5.Підбиття підсумків

Таким чином, сьогодні на уроці ми познайомилися з різноманіттям біотичних відносин, виявили особливості, якими їх об'єднують і подивилися їх приклади.

Сьогодні на уроці ви дуже активно працювали, молодці!

Оцінки за усні питаннята за заповнення таблиці.

Дякую за урок! Всі вільні. До побачення!