Біографії Характеристики Аналіз

Чекаю я тривогою охоплений історія створення. Поетичний образ весни у ліриці Ф

«Я тобі нічого не скажу».., «Чекаю я, тривогою обійнятий»…,

Художні особливості лірики А. Фета

Урок літератури у 10 класі

Цілі уроку : формувати уявлення про художні особливості лірики А.А. Фета; виховувати інтерес, любов до поетичного слова; дати поняття про пародія як літературний жанр.

Обладнання: пам'ятка "Як працювати над аналізом поетичного твору", роздавальний матеріал (картки з текстами віршів та питаннями до них).

Організація роботи:робота у групах

Хід уроку

  1. Слово вчителя про творчість А. Фета

Поет Афанасій Фет завжди вважався «прапором чистого мистецтва» і насправді був ним. І хоча його вірші, на перший погляд, прості та зрозумілі, він залишається поетом елітарним, і сенс його творів доступний лише уважному та тонкому читачеві.

А.А. Фет – поет природи у дуже широкому значенні. У його віршах природа олюднена і людина природна.

Його називали поетом миті: мить у його віршах набуває силу і значущість вічності.

Сьогодні на уроці ми ближче познайомимося з віршами Афанасія Фета, спробуємо осягнути їхній філософський сенс і художні особливості. Ми продовжуватимемо вчитися аналізувати поетичний твір, отримаємо нові уявлення про літературну пародії.Цілі уроку: на прикладі запропонованих для аналізу віршів визначити особливості поетики А. Фета, удосконалювати вміння складати зв'язну розгорнуту монологічну відповідь на питання.

Хід уроку . Діти розбиваються на 4 (5) груп, у кожній є консультанти – сильні учні. Кожна група отримує картку із завданнями. Протягом 15-20 хвилин діти працюють над завданнями, використовуючи довідкові зошити. Кожна група складає розгорнутий аналіз віршів. Вчитель допомагає учням, спрямовує їхню роботу

Закінчивши роботу, кожна група знайомить клас із колективно складеною відповіддю. Інші діти під час розповіді записують у робочих зошитах тези виступів товаришів. Наприкінці уроку робиться висновок про тематику та художні особливості творів А. Фета.

Домашнє завдання: на вибір учнів

  • Вивчити напам'ять вірш, що сподобався;
  • Підготувати виразне читання та усний аналіз одного з віршів;
  • Намалювати ілюстрацію до вірша.

Матеріали до уроку

Пам'ятка

Як працювати над аналізом поетичного твору

  1. Уважно прочитай вірш. Які думки, почуття, переживання воно викликало?
  2. Як автору вдалося цього досягти? Знайди "ключ" до вірша (головний засіб виразності). Це можуть бути стежки, особливості лексики, ритміки, синтаксису, фонетики... З якою метою вони вживаються, яке смислове навантаження несуть? Врахуй також закони жанру.
  3. Пам'ятай, що «ключ» може знайтись у несподіваному «місці»! У вірші будь-який елемент форми може грати головну роль розкритті його ідеї!
  4. Визнач ідею твору.
  5. Роздатковий матеріал

З відповідей учнів:

Вірш А. Фета «Чудова картина…» гранично лаконічно. Синтаксичний лад речень простий, навіть одноманітний: всі пропозиції, крім першого, – односкладові, називні; створюється своєрідна монотонна ритміка вірша. Поет показує панораму здалеку, вражає глибина перспективи, що створюють «далекі сани». Усі визначення у вірші є епітетами, оскільки допомагають відчути величезність, майже нескінченність світу. Колірна гама вірша бідна: єдиний колір – білий («біла рівнина»), погляд читача не відволікається на земні фарби пейзажу. Вірш було б повністю статично, якби не останній рядок, у якому є єдине слово, що означає дію, але дію як предмет (біг)

Перед нами вірш поета, що завмер у подиву перед нескінченністю світу.

Завдання для групи 5

  1. Як ви ставитеся до цієї пародії? Яке враження вона справила на вас?
  2. Чим, на вашу думку, було викликане таке знущальне ставлення до одного з найкращих віршів А.Фета?

3. Наскільки майстерно зумів пародист зімітувати поетичну манеру Фета?

А. Фет

Шепіт, несміливе дихання,
Трелі солов'я,
Срібло та коливання
Сонного струмка,

Світло нічне, нічні тіні,
Тіні без кінця,
Ряд чарівних змін
Милі особи,
У димних хмарках пурпур троянди,
Відблиск бурштину,
І лобзання, і сльози,
І зоря, зоря!

Д. Мінаєв

Холод, брудні селища,
Калюжі та туман,
Кріпацтво,
Гомін поселян.
Від дворових немає поклону,
Шапки набік,
І працівника Семена
Марнота і лінощі.
На полях чужі гуси,
Зухвалість гусенят,
Посоромлення, загибель Русі,
І розпуста, розпуста!..

З відповідей дітей

Пародія справляє подвійне враження. Вона смішна, найсмішніше те, що Д. Мінаєву вдалося майстерно зімітувати поетичну манеру Фета. Подібність – у точному повторенні ритму, метра, порядку викладу думки. Проте перша реакція – сміх – скоро минає, поступається місцем якогось подиву. Наче на гарну, ліричну мелодію написали грубі, навіть непристойні слова.

Напевно, таке знущання до віршів А. Фета пояснюється тим, що його сучасники головним завданням поета вважали боротьбу за свободу народу, а «чисте мистецтво», думали вони, відволікає читача від глобальних суспільних проблем. Пародія ніби закликає поета побачити, що у світі немає місця ніжності та ліриці, що настав час інших пісень.



«Я тобі нічого не скажу».., «Чекаю я, тривогою обійнятий»…,
Художні особливості лірики А. ФетаУрок літератури у 10 класі
Цілі уроку: формувати уявлення про художні особливості лірики А.А. Фета; виховувати інтерес, любов до поетичного слова; дати поняття про пародія як літературний жанр.
Обладнання: пам'ятка «Як працювати над аналізом поетичного твору», роздатковий матеріал (картки з текстами віршів та питаннями до них).
Організація роботи: робота у групах
Хід уроку
Слово вчителя про творчість А. Фета
Поет Афанасій Фет завжди вважався «прапором чистого мистецтва» і насправді був ним. І хоча його вірші, на перший погляд, прості та зрозумілі, він залишається поетом елітарним, і сенс його творів доступний лише уважному та тонкому читачеві.
А.А. Фет – поет природи у дуже широкому значенні. У його віршах природа олюднена і людина природна.
Його називали поетом миті: мить у його віршах набуває силу і значущість вічності.
Сьогодні на уроці ми ближче познайомимося з віршами Афанасія Фета, спробуємо осягнути їхній філософський сенс і художні особливості. Ми продовжуватимемо вчитися аналізувати поетичний твір, отримаємо нові уявлення про літературну пародії. Цілі уроку: на прикладі запропонованих для аналізу віршів визначити особливості поетики А. Фета, удосконалювати вміння складати зв'язну розгорнуту монологічну відповідь на питання.
Хід уроку. Діти розбиваються на 4 (5) груп, у кожній є консультанти – сильні учні. Кожна група отримує картку із завданнями. Протягом 15-20 хвилин діти працюють над завданнями, використовуючи довідкові зошити. Кожна група складає розгорнутий аналіз віршів. Вчитель допомагає учням, спрямовує їхню роботу
Закінчивши роботу, кожна група знайомить клас із колективно складеною відповіддю. Інші діти під час розповіді записують у робочих зошитах тези виступів товаришів. Наприкінці уроку робиться висновок про тематику та художні особливості творів А. Фета.
Домашнє завдання: на вибір учнів
Вивчити напам'ять вірш, що сподобався;
Підготувати виразне читання та усний аналіз одного з віршів;
Намалювати ілюстрацію до вірша.
Матеріали до уроку
Пам'ятка
Як працювати над аналізом поетичного твору
Уважно прочитай вірш. Які думки, почуття, переживання воно викликало?
Як автору вдалося цього досягти? Знайди "ключ" до вірша (головний засіб виразності). Це можуть бути стежки, особливості лексики, ритміки, синтаксису, фонетики... З якою метою вони вживаються, яке смислове навантаження несуть? Врахуй також закони жанру.
Пам'ятай, що «ключ» може знайтись у несподіваному «місці»! У вірші будь-який елемент форми може грати головну роль розкритті його ідеї!
Визнач ідею твору.
Роздатковий матеріал
Завдання для групи №1
Афанасій Фет
Чудова картина, Як ти мені рідна: Біла рівнина, Повний місяць, Світло небес високих, І блискучий сніг, І саней далеких Одинокий біг.
Проаналізуйте синтаксичний лад входять у вірш речень.
З якої точки огляду показаний пейзаж?
Знайдіть визначення. Які їх можна вважати эпитетами? Яка роль останнього епітету (самотній біг) у вірші?
Визначте колірну гаму вірша. Її роль?
Статичний чи динамічний пейзаж?
З відповідей учнів:
Вірш А. Фета «Чудова картина…» гранично лаконічно. Синтаксичний лад речень простий, навіть одноманітний: всі пропозиції, крім першого, – односкладові, називні; створюється своєрідна монотонна ритміка вірша. Поет показує панораму здалеку, вражає глибина перспективи, що створюють «далекі сани». Усі визначення у вірші є епітетами, оскільки допомагають відчути величезність, майже нескінченність світу. Колірна гама вірша бідна: єдиний колір – білий («біла рівнина»), погляд читача не відволікається на земні фарби пейзажу. Вірш було б повністю статично, якби не останній рядок, у якому є єдине слово, що означає дію, але дію як предмет (біг)
Перед нами вірш поета, що завмер у подиву перед нескінченністю світу.
Завдання для групи №2
А. Фет
Я тобі нічого не скажу, І тебе не стривожу нітрохи, І про те, що я мовчки тверджу, Не наважуся ні за що натякнути.
Цілий день сплять нічні квіти, Але тільки сонце за гай зайде, Розкриваються тихо листи, І я чую, як серце цвіте.
І в хворі, втомлені груди Віє вологою нічний ... я тремчу, Я тебе не стривожу нітрохи, Я тобі нічого не скажу.
Визначте тему вірша. Йдеться про щасливе чи про нещасливе кохання?
Знайдіть уособлення, метафори. Яка їхня роль?
Які особливості композиції твору?
Визначте віршований розмір, спосіб римування. Чи впливають вони створення емоційної тональності твори?
З відповіді учнів:
Цей вірш про кохання, причому незрозуміло, про розділене або нерозділене, але, безумовно, про щасливе: ліричний герой не наважується зізнатися у своєму почутті, але переповнений любовною тугою. Цей стан допомагає зрозуміти друга строфа. Уособлення сплять ... квіти створює живий образ природи; Особливого значення набуває ця метафора в порівнянні з метафорою серце цвіте: «олюдненість» природи тут «зустрічається» з «природністю» людини.
Віршований розмір – тристопний анапест; за визначенням Н. Гумільова, «анапест стрімкий, рвучкий, це вірші у русі, напруга нелюдської пристрасті». Перехресна рима у поєднанні з чоловічою клаузулою - метушня, пригнічує напружена.
Два останні вірші – дзеркальне відображення двох перших, що надає композиції замкненого характеру: ліричний герой знову і знову звертається до свого невисловленого почуття.
Завдання для групи №3
А. Фет
Чекаю я, тривогою обіймати, Чекаю тут на самому шляху: Цією стежкою через сад Ти обіцялася прийти. покликав Тут же біля ніг дракон.
Знайдіть порівняння, метафори, уособлення. Яка їхня роль у розкритті теми?
Яка роль повтору на початку твору?
Поясніть сенс виразу на самому шляху у цьому контексті.
Яку роль грають у вірші живі істоти?
З відповідей дітей
Вірш гранично напружений, розвинений не тільки тому, що тут відразу сказано про тривогу: ця тривога і від напруження, що нагнітає, повтору на самому початку («Чекаю… Чекаю…»), і від дивного, начебто безглуздого висловлювання – «на самому шляху»: звичайна стежка через сад стала найшляхом з усією багатозначністю смислів. У цьому максимально напруженому стані людина загострено сприймає природу і сама, віддаючись їй, починає жити як природа. «Чутка, розкриваючись, росте, Як північна квітка» – у цьому порівнянні передається процес уживаності у світ природи. Тому вірші «хрипко подругу покликав…коростіль» – не просто паралель із життям природи. Це «хрипло» відноситься не тільки до птаха, а й до людини, яка вже стоїть, можливо, з перехопленим, пересохлим горлом. І так само органічно у світ природи включається вона: «Ах, як пахло навесні! Це, напевно, ти».
Завдання для групи №4
А. Фет
Водограй
Ніч і я, ми обидва дихаємо,
Кольором липи повітря п'яне,
І, безмовні, ми чуємо,
Що, струменем своїм колишим,
Наспівує нам фонтан.

Я, і кров, і думка, і тіло.
Ми слухняні раби:
До певної межі
Все підносимося ми сміливо
Під тиском долі.

Думка мчить, серце б'ється.,Мгле мерехтінням не допомогти;
До серця кров знову повернеться,
У водойму мій промінь проллється,
І зоря загасить ніч.
Визначте тему вірша.
Якого значення у творі набувають поняття кров, думка, доля, серце?
З якою метою в першій строфі слова ніч і я дублюємося словами ми обидва?
Чи можна вважати цей вірш твором філософської лірики? У чому його філософський сенс?
З відповідей дітей
Вірш називається «Фонтан», але тема його набагато ширша: цей твір про закон природи та життя, загальний і для фонтану, і для людини, і для всього живого на землі. Вже в першому рядку людина об'єднана зі світом природи («Я і ніч – ми обидва дихаємо»)
Поняття кров, думка, тіло у вірші перестають бути приналежністю лише людини, і доля керує і людиною, і струмом води у фонтані, і всі ці поняття замкнуті в єдиному, космічно-гармонійному світі.
Завдання для групи 5
Як ви ставитеся до цієї пародії? Яке враження вона справила на вас?
Чим, на вашу думку, було викликане таке знущальне ставлення до одного з найкращих віршів А.Фета?
3. Наскільки майстерно зумів пародист зімітувати поетичну манеру Фета?
А. Фет
Шепіт, несміливе дихання, Трелі солов'я,Срібло і коливанняСонного струмка,
Світло нічний, нічні тіні, Тіні без кінця, Ряд чарівних змін Милого обличчя, У димних хмаринках пурпур троянди, Відблиск бурштину, І лобзання, і сльози, І зоря, зоря!
Д. Мінаєв
Холод, брудні селища, Лужі та туман, Кріпацтво руйнування, Говір поселян.
З відповідей дітей
Пародія справляє подвійне враження. Вона смішна, найсмішніше те, що Д. Мінаєву вдалося майстерно зімітувати поетичну манеру Фета. Подібність – у точному повторенні ритму, метра, порядку викладу думки. Проте перша реакція – сміх – скоро минає, поступається місцем якогось подиву. Наче на гарну, ліричну мелодію написали грубі, навіть непристойні слова.
Напевно, таке знущання до віршів А. Фета пояснюється тим, що його сучасники головним завданням поета вважали боротьбу за свободу народу, а «чисте мистецтво», думали вони, відволікає читача від глобальних суспільних проблем. Пародія ніби закликає поета побачити, що у світі немає місця ніжності та ліриці, що настав час інших пісень.
Здається, Фету боляче було читати цю пародію. А сьогодні Мінаєва знають мало хто, а вірші А. Фета стали класикою.

Фет розширив можливості поетичного зображення дійсності, показавши внутрішній зв'язок світу природи і світу людини, одухотворюючи природу, створюючи пейзажні картини, що у всій повноті відбивають стан душі людини. І це було новим словом у російській поезії.
«Фет прагне фіксації змін у природі. Спостереження у його віршах постійно групуються та сприймаються як фенологічні прикмети. Краєвиди Фета не просто весняні, літні, осінні чи зимові. Фет зображує більш приватні, коротші і тим самим конкретніші відрізки сезонів» .
«Ця точність і чіткість робить пейзажі Фета строго локальними: зазвичай це пейзажі центральних областей Росії.
Фет любить описувати точно визначений час, прикмети тієї чи іншої погоди, початок того чи іншого явища в природі (наприклад, дощу у вірші «Весняний дощ»).
Має рацію С.Я. Маршак у своєму захопленні «свіжістю, безпосередністю та гостротою фетовського сприйняття природи», «чудесними рядками про весняний дощ, про політ метелика», «проникливими краєвидами», – має рацію, коли говорить про вірші Фета: «Його вірші увійшли в російську природу, стали її невід'ємною частиною».
Але тут же Маршак зауважує: «Природа в нього – точно в перший день творіння: кущі дерев, світла стрічка річки, солов'їний спокій, солодкий ключ, що дзюрчить… Якщо настирлива сучасність і вторгається іноді в цей замкнутий світ, то вона відразу ж втрачає свій практичний сенс і набуває декоративного характеру».
Фетовський естетизм, «схиляння перед чистою красою», часом веде поета до нарочитої краси, навіть банальності. Можна відзначити постійне вживання таких епітетів, як "чарівний", "ніжний", "солодкий", "чудовий", "пестливий" і т.п. Це вузьке коло умовно-поетичних епітетів додається до широкого загалу явищ дійсності. Взагалі епітети та порівняння Фета іноді страждають деякою солодкістю: дівчина – «лагідний серафим», очі її – «як квіти чарівної казки», жоржини – «як живі одаліски», небеса – «нетлінні як рай» тощо. .
«Звичайно, не лише конкретністю та детальністю сильні вірші Фета про природу. Їхня чарівність насамперед – у їхній емоційності. Конкретність спостережень поєднується у Фета зі свободою метафоричних перетворень слова, зі сміливим польотом асоціацій».
«Імпресіонізм на тій першій його стадії, до якої тільки можна віднести творчість Фета, збагачував можливості і витончував прийоми реалістичного листа. Поет пильно вдивляється у світ і показує його таким, яким він став його сприйняттю, яким здається йому зараз. Його цікавить не так предмет, як враження, вироблене предметом. Фет так і каже: «Для художника враження, що викликало твір, дорожче за саму річ, яка викликала це враження» .
«Фет зображує зовнішній світ у вигляді, який йому додало настрій поета. За всієї правдивості та конкретності опису природи воно насамперед служить засобом вираження ліричного почуття».
«Фет дуже дорожить миттю. Вже давно його назвали поетом миті. «… Він ловить лише один момент почуття чи пристрасті, він весь у теперішньому… Кожна пісня Фета належить до однієї точки буття…» – наголошував Микола Страхов. Сам Фет писав:

Лише в тебе, поет, крилатий слова звук
Вистачає на льоту і закріплює раптом
І темне марення душі та трав неясний запах;
Так, для безкрайнього залишивши убогий дол,
Летить за хмари Юпітера орел,
Сніп блискавки несучи миттєвий у вірних лапах.

Це ранок, радість ця,
Ця міць і дня і світла,
Це синє склепіння,
Цей крик і низка,
Ці зграї, ці птахи,
Цей гомін вод...

У монолозі оповідача немає жодного дієслова - улюблений прийом Фета, але тут також немає жодного визначального слова, крім займенникового прикметника "це" ("ці", "цей"), повтореного вісімнадцять разів! Відмовляючись від епітетів, автор ніби зізнається у безсиллі слів.
Ліричний сюжет цього короткого вірша ґрунтується на русі очей оповідача від небесного склепіння – до землі, від природи – до житла людини. Спочатку ми бачимо синяву неба і пташині зграї, потім весняну землю, що звучить і квітуча, - верби і берези, вкриті ніжним листям («Цей пух - не лист...»), гори і доли. Нарешті, звучать слова про людину («... зітхання нічного селища»). В останніх рядках погляд ліричного героя звернений усередину себе, у свої відчуття («мгла і жар ліжка», «ніч без сну»).
Для людини весна пов'язана з мрією про кохання. У цю пору в ньому прокидаються творчі сили, що дозволяють «парити» над природою, усвідомлювати та відчувати єдність всього сущого:

Ці зорі без затемнення.
Це зітхання нічного селища,
Ця ніч без сну,
Ця імла і жар ліжка,
Цей дріб і ці трелі,
Це все – весна.

У поетичному світі Фета важливі як зорові образи, а й слухові, і нюхові, і дотикові. У вірші «Це ранок, радість ця...» оповідач чує «гомін води», крик і заливистий спів птахів («дроб» і «трелі», «зик» і «свист»), дзижчання бджіл і мошкари. Особливу увагу до «музики світу» можна знайти у більшості творів поета. Фет взагалі один із «музичних» російських поетів. Поет насичує свої твори гармонійними звуками, мелодійними інтонаціями. Автор майстерно використовує звуконаслідування – так, безліч свистячих і шиплячих звуків в останніх рядках другої строфи («Ці мошки, ці бджоли, / Цей зик і свист...») дозволяє не тільки уявити, а й певною мірою «почути» живу музику лук, а передостанній рядок вірша («Цей дріб і ці трелі...»), завдяки накопиченню звуків «др», «тр» ніби відтворює звучання пташиних зграй.
Фетовський ліричний герой не бажає знати страждань та скорботи, думати про смерть, бачити соціальне зло. Він живе у своєму гармонійному та світлому світі, створеному з хвилюючих своєю красою та нескінченно різноманітних картин природи, витончених переживань та естетичних потрясінь.
«Широкої та узагальненої змістовності «весняних» пейзажів (картин) Фет досягає виключно завдяки тому, що емоції та переживання ліричного «я» ніби проникають у навколишній світ, розливаються в ньому, вони «пізнані» через природу. Пейзаж не самоцінний, він виявляє життя душі, живе в унісон із нею. «Оригінальність Фета, – робить висновок один із дослідників його поезії Н.Н. Скатов, – у тому, що олюдненість природи зустрічається в нього з природністю людини».
У «весняних» циклах переважають світлі картини та мотиви цвітіння, кохання, юності. «Людське» і «природне» у цих картинах або злиті докупи, або, розвиваючись паралельно, прагнуть єдності. Для Фета це принципова філософсько-естетична установка, висловлювана їм неодноразово, і найчіткіше сформульована у статті про вірші Ф.Тютчева (1859): «У творі істинно прекрасному є думка… Але не можна… визначити, де саме треба її шукати… Але що вона тут, за це ручається таємна спорідненість природи і духу або навіть їхня тотожність». Саме в цьому, одному з найзадушевніших переконань Фета, що неухильно реалізується в його ліриці, особливо в 40-50-і роки, і міститься невичерпне «джерело оптимізму, світлого почуття, «свіжості», «неналомленості» – такими визначеннями щедро нагороджувала його критика ».
Багатогранність краси зовнішнього світу щоразу приводить поета в радісне здивування: краса криється в кожній, найменшій і, здавалося б, незначній частинці цього світу:

Оглянься – і світ повсякденний
Багатобарвний і дивовижний.

Рада краса світу, перед якою не можна «не співати, не славити, не молитися», – вічне джерело натхнення поета, вона наперекір усім життєвим негараздам ​​вселяє в нього оптимізм, трепетну жагу життя, свіжість сприйняття світу.
«Зовнішній світ хіба що забарвлюється настроями ліричного «я», пожвавлюється, живе ними. З цим пов'язаний антропоморфізм, характерне олюднення природи у поезії Фета.
Коли у Тютчева дерева марять і співають, тінь хмуриться, блакит сміється, склепіння небесне мляво дивиться, а гвоздики лукаво дивляться, – ці предикати вже не можуть бути зрозумілі як метафори.
Фет йде далі Тютчева. У нього «квіти дивляться з тугою закоханою», троянда «дивно усміхнулася», верба «дружна з болісними снами», зірки моляться, «і марить ставок, і дрімає тополя сонна», а в іншому вірші тополя «не проронить ні зітхання, ні трелі». Людські почуття приписуються явищам природи без прямого зв'язку зі своїми властивостями. Лірична емоція хіба що розливається у природі, заражаючи її почуттями ліричного «я», поєднуючи світ настроєм поета» .
Ось як відгукується Б.Я. Бухштаб про «весняну» лірику поета: «Фет ​​– без сумніву один із найпрекрасніших російських поетів-пейзажистів. У його віршах постає перед нами російська весна – з пухнастими вербами, з першим конвалією, що просить сонячних променів, з напівпрозорим листям берез, що розпустилися, з бджолами, що вповзають «у кожен гвоздик запашного бузку», з журавлями, що кричать у степу».
Давайте розглянемо вірш «Чекаю я, тривогою обіймати…»:

Чекаю я, тривогою обіймати,
Чекаю тут на самому шляху:
Цією стежкою через сад
Ти обіцяла прийти.

Плачачи, комар проспіває,
Впаде плавно листок.
Слух, розкриваючись, росте,
Як північна квітка.

Немов струну обірвав
Жук, налетівши на ялинку;
Хрипко подругу покликав
Тут же біля ніг борщ.

Тихо під покровом лісової
Сплять молоді кущі.
Ах, як пахло навесні!
Це, мабуть, ти!

«Вірш, як часто у Фета, гранично напружений, збуджений відразу не тільки тому, що про тривогу сказано: ця тривога і від напруги повтору, що нагнітає, на самому початку («Чекаю… Чекаю…»), і від дивного, начебто безглуздого визначення – «На самому шляху». Але в цьому «самому» теж є граничність, кінцівка, як, наприклад, і у вірші «Сіяла ніч…» – «Рояль був весь розкритий…», де слово «весь» несе віддачу до кінця і розкритий рояль тут як душа. Проста стежка «через сад» стала «самим шляхом» із нескінченною вже багатозначністю смислів: фатальним, першим, останнім, шляхом спалених мостів тощо. У цьому максимально напруженому стані людина загострено сприймає природу, і сама, віддаючись їй, починає жити як природа. «Чутка, розкриваючись, росте, Як північна квітка» – у такому порівнянні з квіткою є не тільки сміливе і напрочуд наочне опредмечивание людського слуху, матеріалізація, що виявляє його природність. Тут передається процес самої цієї вживаності у світ природи («Чутка, розкриваючись, росте…»). Ось тому й вірші «Хрипко подругу покликав / Тут же біля ніг дракон» вже перестають бути простою паралеллю з життя природи. Це «хрипло» відноситься не тільки до птаха, а й до людини, яка стоїть тут, на «самому шляху», вже, можливо, з перехопленим, пересохлим горлом. І також органічно включеної у світ природи виявляється вона:

Тихо під покровом лісової
Сплять молоді кущі.
Ах, як пахло навесні!
Це, мабуть, ти!

Це не алегорія, не порівняння з весною. Вона і є сама весна, сама природність теж, що в цьому світі органічно живе. «Ах, як пахло навесні!» - цей середній рядок відноситься стільки ж до неї, молодий, скільки до молодих кущів, але цей же рядок і об'єднує її і природу, так, що вона є як весь природний світ, а весь природний світ як вона» - таке прочитання вірша, що розглядається, знаходимо у Н.М. Скатова.
У «Вечірніх вогнях» – пізньому збірнику віршів Фета – принцип організації текстів з урахуванням з'єднання обраних автором «деталей», збуджуючих уявлення читачів, застосовується у найрізноманітніших його варіантах. І це природно, оскільки наявність «деталей» та його логічно не виправданий безпосередньо добір у замкнутому тексті, як і раніше, залишається дієвим засобом порушення асоціацій, що розширюють смислові та емоційні можливості тексту.
Прикладом тексту, що штовхає читача на домислення недомовленого автором, може бути вірш «Травнева ніч» (1870), про який Л. Толстой писав: «…вірш одне з найрідкісніших, у якому жодного слова додати, зменшити чи змінити не можна: воно саме і чарівно ... "Ти, ніжна!", Та й все чарівно. Я не знаю у вас найкращого” .

Відсталих хмар над нами пролітає
Останній натовп.
Прозорий їх відрізок м'яко тане
У місячного серпу.
Царить весни таємнича сила
Із зірками на чолі. -
Ти ніжна! Ти щастя мені обіцяла
На суєтній землі.
А щастя де? Не тут, серед убогої,
А воно – як дим.
За ним! за ним! повітряною дорогою –
І у вічність полетимо!

«Вірш тематично розпадається на дві рівні частини: злам – на середині другої строфи. Перша половина тексту малює весняне нічне небо. Динамічна картина руху хмар. Воно передається не тільки зміною їх найменування - відсталі хмари і потім відрізок їх, але відображено і в дієсловах, що римуються, що підкреслюють тему «розчинення» - пролітає - тане, а також зверненням до слова натовп (хмар), вміщеному між двома дієвими дієсловами, і внаслідок цього хіба що характеризує пластичний вигляд рухомих хмар і швидкість їх руху (натовп – це щось товпляче, що рухається суцільною масою).
Перші два вірші першої строфи відрізняє від двох других не лише зазначений характер хмарного покриву – їх відрізок тане м'яко – а й поява на небі нового об'єкта – місячного серпу, поєднання, що замикає строфу.
Перша половина наступної строфи продовжує тему першої, але логічно з неї не випливає, хоча з нею пов'язана. Стрибок від конкретного опису весняного неба до узагальнюючого висновку визначено, з одного боку, подальшою зміною картини неба (воно очистилося від хмар і засяяло зірками), з іншого – умовою поета, викликаним красою весняної ночі, її владною збудливою силою.
Вірші ці звертають на себе увагу деякою тематичною єдністю їх складових елементів: абстрактний висновок у вірші «Царить весни таємнича сила» було цілком самодостатнім для вираження враження про владну силу весни без приєднання наступного вірша «З зірками на чолі», який порушує природне тематичне у межах пропозиції. На чиєму чолі зірки? Граматична залежність у реченні висуває як суб'єкт речення слова «весни таємнича сила». Слово чоло тягне у себе персоніфікацію суб'єкта, чому пручається його реальне осмислення. І справді, вірш «із зірками на чолі» продовжує тему весняного неба, конструює його вигляд після відходу хмар. Усеяне зірками чисте небо виступає у цих словах ніби вінцем всемогутньої весняної таємничої сили, особливо відчутної цієї травневої ночі.
Чим викликаний перехід до суто інтимної теми другої половини вірша? Очевидно, двома чинниками: впливом сили весни, відродження, яке панує, підпорядковуючи собі все у природі, отже, і людини, збуджує у ньому сумно-ліричний настрій та спогади. Сила весняного впливу і чарівність травневої ночі простягли асоціативну нитку до колишньої такої ж ночі і до коханої жінки, а також збудили думки про нездійснене щастя, аналогом якого і стали хмари, що танули в місячному сяйві.
Отже: травнева ніч – небо – чарівність розквіту весняної життєвої сили – міркування на тему: «що таке щастя?», що завершується песимістичним висновком – ось ті сходи почуттів, які розгортає автор у цьому невеликому вірші.
Слід, можливо, ще зупинитися на деяких слововживаннях, що коливають їхнє звичне синтаксичне з'єднання: натовп хмар, відрізок хмар (пор. натовп дітлахів, відрізок шляху, відрізок тканини). Якщо слово відрізок у значенні «залишок», а не «частина чогось». привертає увагу деякою незвичністю свого вживання, то слово натовп (хмар) естетично дуже значуще, т.к. виявляє тут дієвість своєї внутрішньої форми – «щось товпиться, витісняється і рухається масою», посилюючи пластичність руху повітряних мас. Незвичайним є і прислівник м'яко (тане), що означає «плавно», «не різко», «повільно, ніби розчиняючись».
Текст вірша будується на основі індивідуального вживання слів можливого синонімічного ряду, зіткнення слів різних тематичних планів, мотивованих особистою волею художника, що коливають звичне їхнє вживання».
«При всій правдивості та конкретності опису природи у Фета вона ніби розчиняється в ліричному почутті, служачи засобом його вираження».
А.А. Фет гостро відчуває красу і гармонію природи в її швидкоплинності та мінливості. У його пейзажній ліриці багато найдрібніших подробиць реального життя природи, яким відповідають найрізноманітніші прояви душевних переживань ліричного героя. Наприклад, у вірші «Ще травнева ніч» краса весняної ночі породжує в герої стан схвильованості, очікування, стомлення, мимовільності вираження почуттів:

Яка ніч! Усі зірки до єдиної
Тепло і лагідно в душу дивляться знову,
І в повітрі за піснею солов'їною
Розноситься тривога та любов.

У кожній строфі цього вірша діалектично поєднуються два протилежні поняття, які перебувають у стані вічної боротьби, викликаючи щоразу новий настрій. Так, на початку вірша холодна північ, "царство льодів" не тільки протиставляється теплій весні, а й породжує її. А потім знову виникають два полюси: на одному тепло і лагідність, а на іншому «тривога та любов», тобто стан занепокоєння, очікування, невиразних передчуттів.
У вірші 1847 року «Що за вечір…» бачимо молодецтво і розмах народної чи, вірніше, кольцовской пісні:

Так-то все навесні живе!
У гаю, у полі
Все тремтить і співає
Мимоволі.

Ми замовкнемо, що в кущах
Хори ці, -
Прийдуть із піснею на вустах
Наші діти;

А не діти, то пройдуть
З піснею онуки:
До них з весною підуть
Ті самі звуки.

У цьому, що це випадкові штрихи, переконує одне примітне вірш. Воно, здається, ясно свідчить про потяг Фета навіть до епосу. «Ю. Айхенвальд колись помітив, що поезії Фета характерні не переходи, а прориви» . Ось такий «прорив» в епос і представив вірш 1844:

Вже верба вся пухнаста
Розкинулась кругом;
Знову весна запашна
Повіяла крилом.

Станицею хмарки носяться,
Тепло осяяні,
І в душу знову просять
Чарівні сни.

Скрізь різноманітною
Картиною зайнятий погляд,
Шумить натовпом святом
Народ, чомусь радий…

Якоюсь таємною жагою
Мрія розпалена
І над душею кожною
Проноситься весна.

Тут ми бачимо у Фета не тільки рідкісний, а й на рідкість вдалий приклад, коли особистий настрій зливається із загальним настроєм інших людей, маси, народу, виражає його та розчиняється у ньому.
Пізніше фетівські вірші близькі до Тютчевського. Фет взагалі близький до Тютчева як представника «мелодійної» лінії у російській поезії. Але у низці старечих віршів Фет примикає і до «ораторської» лінії Тютчева.
Символіка природи, побудова вірша в порівнянні природи і людини або на основі образу зі сфери природи з аналогією з людиною, що розуміється, філософська думка, то простежує за метафорою, то прямо формулюється в дидактичному стилі, - все це особливо зближує пізнього Фета з Тютчевим.
Ось вірш «Я радий, коли із земного лона…» (1879):

Я радий, коли із земного лона,
Весняній спразі спричинений,
До огорожі кам'яної балкона
З ранку кучерявий лізе плющ.

І поруч, кущ рідний бентежна,
І намагаючись і боячись літати,
Сім'я пташок молода
Зве дбайливу матір.

Не ворушуся, не турбуюся.
Чи не заздрю ​​тобі?
Ось, ось вона тут, під рукою,
Їсти на кам'яному стовпі.

Я радий: вона не відрізняє
Мене від каменю на світлі,
Тремтить крилами, пурхає
І ловить мошок на льоту.

«Вірш передає радість прилучення до життя природи у дні «весняної спраги», як каже тут Фет, повторюючи вираз із раннього вірша «Я прийшов до тебе з привітом…» («І весняний сповнений спраги»). Тема традиційна у поезії. Але тут, крім почуття, є відтінок думки: радість бачити, як птах – «дбайлива мати» – «тремтить крилами, пурхає і ловить мошок на льоту»; радість, що межує із заздрістю («Не заздрю ​​чи тобі?»), пов'язана з визнанням органічного життя природи більш природним, величним і мудрим, ніж життя людини, незважаючи на несвідомість природи або, швидше, саме завдяки цій несвідомості.
Плющ, «що лізе» до огорожі балкона, щоб обвитися навколо неї, зіставлений з птахом, що виробляє так само несвідомі, але біологічно доцільні дії».
На аналізованої нами, і, до речі, однією з улюблених тем Фета – темі приходу весни – зручно простежити еволюцію Фета від імпресіоністично забарвлених зображень до створення символів. «У 40-ті роки настання весни малюється в основному поширенням на природу весняних почуттів лірика:

У новому листі кущ бузку
Явно радий веселощів дня.
Весняної ліні, тонкої ліні
Члени повні у мене.
(«Весна на півдні»)

У 50-ті роки прихід весни показується зазвичай підбором прийме, як у вже цитованому вірші «Ще весни запашної млості…» або у вірші «Знову незримі зусилля…»:

… Вже сонце чорними колами
У лісі дерево обвело.
Зоря прозирає відтінком червоним.
Посмикнути блиском небувалим
Покритий снігом косогор.

І т.д.
У 60-ті роки у зв'язку з філософським поглибленням теми підхід до неї знову змінюється. Фет знову уникає деталізованих описів, посилює персоніфікацію явищ природи, але це персоніфікація більш узагальнена, ніж раніше: персонажем постає не кущ бузку, а сама весна; конкретні прояви весни замінюються на її символічні атрибути:

Я чекав. Нареченою-царицею
Знову на землю ти зійшла.
І ранок блищить багряницею,
І все ти віддаєш сторицею,
Що осінь мізерна взяла.

Ти промайнула, ти перемогла,
Про таємниці шепоче божество,
Цвіте недавня могила,
І несвідома сила
Своє тріумфує торжество.

Тема дана в настільки узагальненому вигляді, що один одному протистоять убога осінь і переможна весна; що весна змінює не осінь, а зиму – це, певне, за такої міри узагальненості поетичної думки не грає ролі.
У вірші є лише одна більш-менш конкретна риса: «Ранок блищить багряницею»; тут сказано про те, про що і в щойно цитованому вірші («зоря прозирає відтінком червоним»). Але звернемо увагу: маючи на увазі зорю, Фет говорить не про багряницю, а про багряницю – червоний царський плащ, порфір цариці-весни. Царська та юна свіжість весни об'єднуються у символі «нареченої-цариці», хоча – з погляду життєвих реалій – наречена повинна бути царівною, а чи не царицею.
Ще менш конкретний образ: "Квітне недавня могила". Адже це не означає, що зацвіла якась свіжа могила, а значить, що розквітає все, що ще недавно здавалося мертвим.
Але ще одна розробка цієї ж теми, що відноситься вже до кінця 70-х років:

Глибока небес знову ясна,
Пахне в повітрі весна,
Кожну годину та кожну мить
Наближається наречений.

Спить у труні крижаній
Зачарована сном,
Спить, нема і холодна,
Вся у владі чарів вона.

Але крилами весняних птахів
Він свіває сніг з вій,
І з холоду мертвих мрій
Проступають краплі сліз.

Ознаки весни тут лише найзагальніші: ясність неба, весняне повітря, приліт птахів, танення снігу. Тема весняного відродження природи втілюється в образи казки про мертву царівну, але у вигляді найзагальніших символів: наближається наречений, спляча в труні наречена починає оживати. Це саме символи, а не просто уособлення. У попередньому вірші під «нареченою» прямо очевидна весна; але чи можна сказати, що цього разу весна названа не нареченою, а нареченим? Такої невідповідності у граматичному роді завжди рішуче уникає і мова, і фольклор, і поезія. Вірніше сказати, що тут і наречений, і наречена - символи весняної природи, що оживае, втіленої в двох засадах: що несе і сприймає відродження.
Така "неприкріпленість" символів дає можливість надзвичайної свободи у виборі атрибутів. Так, сльози нареченої – це, певне, весняна крапель; але подібні деталі не складаються в зоровий образ «нареченої», так само як неможливо уявити зорово зв'язок «нареченого» з «крилами весняних птахів» .
Вірш «Ще весни запашної млості…» відбиває такий момент у природі, коли весна ще не настала, але відчуття весни вже виникло. Здавалося б, у природі нічого не змінилося: сніг не розтанув, дороги замерзлі, дерева без листя, але з якихось малих прикмет і просто інтуїтивно людина вже чекає на весну і радіє її приходу.
Звернімо увагу на початковий рядок «Ще весни запашної млості…». Фет вдається до одного зі своїх улюблених образних висловів - "нега". У сучасній лексиці це слово здається застарілим, а поетичному словнику XIX століття воно вживалося часто, і Фет охоче використав його. Це іменник, однокорінний прикметнику “ніжний”, дієслову “ніжитися”; їхнє смислове значення – задоволення з відтінком м'якості, тонкості, витонченості.
Звукове інструментування також привертає увагу. У перших двох віршах виділяються звукосполучення зі звуком [н].

Ще весни запашної млості
До нас не встигла...

Картина уточнюється деякими деталями, що малюють зиму: сніг, заморожений шлях. У другій строфі замальовка продовжується, посилюється динаміка завдяки використанню великої кількості дієслів, три з яких, крім того, знаходяться в позиції римуючих: "гріє", "жовкне", "сміє". Говорячи про зиму, Фет вводить у вірш яскраві весняні фарби: "зоря", "червоніє", "жовкне". Заперечуючи те, що весна вже настала, він наближає її прихід, згадуючи у тому, що «сонце гріє», що соловейок співає в смородинном кущі. Образ весни виникає з заперечень і узагальнюється в останній строфі, яка починається з антитези: «Але відродження жива // Вже є ...». Особливої ​​ролі набувають звуки, пов'язані зі словом «життя»: «відродження», «жива», «проводжуючи».
Вірш рухається від заперечення до затвердження і завершується образом степової красуні «з рум'янцем сизим на щоках». Фет зробив предметом мистецтва, загалом, не поетичні речі: смородинний кущ, сизий рум'янець. Однак це точні деталі, які дозволяють відчути і зрозуміти, що йдеться не про весну взагалі, а про весну в Росії, яку Фет знає і, безсумнівно, любить, незважаючи на всі закиди сучасників у безідейності.
Цей вірш хіба що перегукується з тютчевским «Ще землі сумний вид…», написаним значно раніше.
Образи природи у віршах Фета різноманітні. Серед них є стійкі символи, наприклад: ранок, зоря та весна. Багато квітів (троянда, конвалія, бузок) і дерев (верба, береза, дуб). Як уже говорилося, прихід весни – один із улюблених мотивів Фета. Весняне оновлення природи, розквіт життя викликає у поета приплив сил, піднесений настрій. У його віршах як персонажі постають кущ бузку, пухнаста верба, запашна конвалія, що просить сонячних променів, журавлі, що кричать у степу. За всієї правдивості та конкретності природних образів вони передусім служать засобом вираження ліричного почуття. Мотив весни допомагає поетові передати найголовніше своє відчуття – радісне прийняття навколишнього світу, бажання бігти «назустріч весняним дням». Чудові рядки про весняний дощ, про політ метелика, про бджіл, що вповзають у запашні квіти, будять у душі кожної людини теплі почуття. Як весна зігріває все живе, так і вірші Фета про весну пестять слух, підносять душу, підсилюють «бій» навіть «безстрашних сердець».
З мотивом весни у ліриці Фета тісно пов'язаний образ зорі. Зоря ототожнює вогонь сонця. На початку дня всі фарби природи прозорі та чисті, промені сонця висвітлюють землю ніжним світлом. Таємничий світ сяє у відблисках зорі, породжуючи чарівну силу натхнення. Весна – джерело трепетного захоплення, вона дає можливість серцем торкнутися Прекрасного.
Над віршами Фета, наповненими чистим повітрям весни, зірками, красою, рухом, жагою до польоту, не владні ні час, ні простір. Його вірші вічно молоді та прекрасні.
У присвяченому Фету вірші «Тобі мій серцевий уклін» Тютчев називає його «співчутливий поет». Цей вірш Тютчева написано у відповідь на послання Фета з проханням посилати йому портрета. Інше послання Тютчева Фету, написане в той же час (квітень 1862), встановлює кровну спорідненість двох російських ліриків:

Великою Матір'ю коханий,
Стократ завидніша твоя доля –
Не раз під оболонкою зримою
Ти саме її побачив...

Велика мати-природа пропонує іншим «інстинкт пророчо-сліпий». Доля Фета, з погляду Тютчева, завидніша: під зримою оболонкою Природи він побачив незриме, «саме її» – природу. Таку характеристику Тютчева удостоївся один Фет. Читаючи цей вірш, важко позбутися думки, що маємо дуже тонка характеристика лірики самого Тютчева…
Як відомо, Фету належить прониклива стаття про поезію Тютчева та чотири віршовані послання йому. Три їх написані за життя Тютчева, четверте – після його смерті. Нарешті, Фет здійснив переклад французького вірша Тютчева:

О, як люблю я повертатися
До початку перших твоїх днів
І, слухаючи серце, захоплюватися
Все тією ж красою промов.

Переклад витриманий у дусі тютчевської поезії і говорить про шанобливе проникнення Фета в її сутність.
Звичайним стало поєднання цих двох імен – Тютчева та Фета: одні зближують їх, інші протиставляють. Блок має слова: «Все торжество генія, не вміщене Тютчевим, вмістив Фет». Це – утвердження найвищої спорідненості наших ліричних поетів.
Поступаючись Тютчеву в космічній масштабності поетичного почуття, Фет у найдосконаліших своїх віршах доторкнувся до вічних тем, безпосередньо з буттям людини. Фетовська людина перебуває у постійному та різноманітному спілкуванні та розмові з природою. У звичайнісіньких предметах Фет знаходить поезію. Садівник, грибник, мисливець, агроном, фенолог, мандрівник, лісничий, малювальник знайдуть у віршах Фета десятки їхніх подробиць, що їх цікавлять, повз які вони пройшли б, якби поет не вказав на ці подробиці. Те, що є їхньою спеціальністю або особливим інтересом, поет через своє бачення розкриває у віршах з несподіваного навіть для них боку.
У двох художників, звісно, ​​різні результати. Там, де у Тютчева одна-єдина картина, у Фета безліч етюдів, дробова і наполеглива розробка однієї й тієї ж теми в нескінченному ланцюзі варіантів.
Слідом за Тютчевим, разом з ним, Фет удосконалив і нескінченно урізноманітнював найтонше мистецтво ліричної композиції, побудови мініатюр. За повторюваністю їх стоїть нескінченна різноманітність і різноманіття, безперервний ліричний контрапункт, що відображає складність духовного життя людини.
«Перша конвалія» Фета складається з трьох строф. Перші два чотиривірші – про конвалію, яка «з-під снігу» просить «сонячних променів», який чистий і яскравий – дар «займистої весни». Далі про конвалію поет не говорить. Але його якості перекинуті на людину:

Так діва вперше зітхає.
Про що – неясно їй самій, –
І боязкий подих пахне
Надлишком життя молодий.

Ця тютчевська побудова, тонко і розумно сприйнята Фетом і освоєна ним.
Звичайно ж, це не наслідування та не запозичення. Загальні завдання російської філософської лірики, дух епохи, спорідненість творчих манер відіграють вирішальну роль» .
Чи не думка, не філософську чи соціальну тенденцію цінує Фет у поезії Тютчева, а ясновидіння краси: «Стільки краси, глибини, сили, одним словом поезії!». Фет визначив основну сферу естетичного ясновидіння Тютчева. Якщо Некрасов підкреслював глибоке розуміння природи Тютчева, то Фета творчість поета викликала асоціацію з нічним зоряним небом.
Для Некрасова Тютчев пов'язаний із землею, її форми він уміє передати у пластичних образах. Для Фета Тютчев – «найповітряніше» втілення романтизму, він співак «півночі нетутешнього».
Входження Тютчева в поезію Фета, фетівське художнє осмислення улюбленого поета виражені у його посвяті 1866г. «Пройшла весна – темніє ліс». Три строфи з чотирьох (перша, третя, четверта) зіткані з тютчевських образів і мотивів: «весна», «весняні струмки», «сумні верби», «ниви», «вішній співак», «північ нетутешня», «весни поклик» , «Усміхнувся крізь сон».

Висновок

Разом з Тютчевим Фет – найсміливіший експериментатор у російській поезії ХІХ ст., прокладає шлях у сфері ритміки досягненням ХХ в.
Виділимо їх спільні риси: єдність естетичних поглядів; спільність тематики (любов, природа, філософське осмислення життя); склад ліричного обдарування (психологічна глибина, тонкість почуття, витонченість мови, відточеність мови, надчутливе художнє сприйняття природи).
Спільне для Тютчева та Фета – філософське осмислення єдності людини та природи. Однак у Тютчева, особливо в ранній ліриці, образи, пов'язані з природою, тяжіють до абстрактності, узагальненості, умовності. На відміну від Тютчева, у Фета вони на рівні деталей конкретніші, нерідко предметні. Це з тематичної близькості віршів, особливостей їх побудови, збігу окремих слів, особливостей образного низки обох поетів, символіки деталей у Тютчева та його конкретності у Фета.
Порівнюючи ліричні твори Фета і Тютчева можна дійти невтішного висновку у тому, що тютчевское вірш завжди передбачає знайомство читача з попередньою творчістю поета, даючи синтез образних шукань автора нині, водночас воно відкрито для асоціативних зв'язків із новими віршами, які можуть бути створені поет ; фетовское вірш – хіба що запис одного миттєвого переживання чи враження у ланцюга переживань, воно – ланка у цьому ланцюгу, яка має взаємного початку й кінця, але цей «шматок життя» самостійний. Тобто. таких, як у Тютчева, обов'язкових асоціацій коїться з іншими віршами, у Фета немає.
Отже, підсумуємо ще раз, які ознаки чи якості, природи виділяє Тютчев, створюючи поетичний образ весни у своїй творчості. Фарби цікавлять його лише малою мірою. Колірні епітети небагатослівні і, як правило, неоригінальні. Вони позбавлені в нього зазвичай основного смислового навантаження. Зате велику роль у нього грають дієслова руху, що передають стан об'єктів природи. На перший план висуваються слухові та тактильні, дотичні ознаки пейзажу. До Тютчева слухові образи не грали подібної ролі в жодного з російських поетів.
У Фета природа лише об'єкт художнього захоплення, естетичної насолоди, відчуженої від думки про зв'язок природи з людськими потребами та людською працею. Він дуже дорожить миттю, прагне фіксації змін у природі і любить описувати точно визначений час доби. У творчості поетичний образ весни зіставлений з переживаннями, психологічним настроєм людини; у «весняному» циклі Фет виявив здатність передати природні відчуття у тому органічному єдності.
У ліриці Фета, як і Тютчева, поетичний образ весни невіддільний від людської особистості, його мрій, прагнень та поривів.


Список використаної літератури

1. Літературознавчий словник-довідник. - М.: Академія, 2005.
2. Тютчев Ф.І.. Вірші. Листи. - М., ГІХЛ, 1957.
3. Фет А.А. Твори. - У 2 т. - Т.2. - М., 1982.
4. Бухштаб Б.Я. А.А. Фет: Нарис життя та творчості/АН СРСР. - 2-ге вид. -Л.: Наука. Ленінградське відділення, 1990.
5. Передмова Б.Я. Бухштабу до кн.: А.А. Фет. Вірші. Л., 1966.
6. Горєлов А.Є. Три долі: Ф. Тютчев, А. Сухово-Кобилін, І. Бунін. - Л.: Рад. письменник. Ленінгр. відд-ня, 1976.
7. Григор'єва А.Д. Слово у поезії Тютчева. - М.: Наука, 1980.
8. Григор'єва А.Д. «А.А. Фет та її поетика» // Російська мова №3, 1983.
9. Касаткіна В.М. Поетичний світогляд Ф.І. Тютчева. - Саратов, вид. Сарат. ун-ту, 1969.
10. Лагунов А.І. Афанасій Фет. - Х.: Ранок; Веста, 2002.
11. Некрасов Н.А. Повн. зібр. тв., Т.9, М., ГІХЛ, 1950.
12. Нікітін Г. «Люблю грозу на початку травня ...» // Літ. навчання №5, 2003.
13. Озерів Л. Поезія Тютчева. М: Худож. літ., 1975.
14. Озеров Л. А.А. Фет (Про майстерність поета). - М.: Знання, 1970.
15. Озеров Л. «Люблю грозу на початку травня ...»// Юність №2, 1979.
16. Орлов О.В. Поезія Тютчева: посібник зі спецкурсу для студентів-заочників філол. фак. держ. ун-тів. - М.: Вид-во МДУ, 1981.
17. Сільман Т. Нотатки про лірику. - М.-Л., 1977.
18. Скатов Н.М. Ліріка А.А. Фета (витоки, спосіб, еволюція). - М., 1972.
19. Толстой Л.М. Повне зібрання творів, ювілейне видання, Т.11. Гослітвидав, М., 1932.
20. Чагін Г.В. Федір Іванович Тютчев: (185 років від дня народження). - М.: Знання, 1985.

У Фета безліч етюдів, дробова і наполеглива розробка однієї і тієї ж теми в нескінченному ланцюзі варіантів.

Слідом за Тютчевим, разом з ним, Фет удосконалив і нескінченно урізноманітнював найтонше мистецтво ліричної композиції, побудови мініатюр. За повторюваністю їх стоїть нескінченна різноманітність і різноманіття, безперервний ліричний контрапункт, що відображає складність духовного життя людини.

Перший конвалія Фета складається з трьох строф. Перші два чотиривірші про конвалію, який з-під снігу просить сонячних променів, який чистий і яскравий дар займистої весни. Далі про конвалію поет не говорить. Але його якості перекинуті на людину:

Так діва вперше зітхає

Про що неясно їй самій,

І боязкий подих пахне

Надлишком життя молодий.

Ця тютчевська побудова, тонко і розумно сприйнята Фетом і освоєна ним.

Звичайно ж, це не наслідування та не запозичення. Загальні завдання російської філософської лірики, дух епохи, спорідненість творчих манер відіграють вирішальну роль.

Не думка, не філософську чи соціальну тенденцію цінує Фет у поезії Тютчева, а ясновидіння краси: Стільки краси, глибини, сили, одним словом поезії! Фет визначив основну сферу естетичного ясновидіння Тютчева. Якщо Некрасов підкреслював глибоке розуміння природи Тютчева, то Фета творчість поета викликала асоціацію з нічним зоряним небом.

Для Некрасова Тютчев пов'язаний із землею, її форми він уміє передати у пластичних образах. Для Фета Тютчева найповітряніше втілення романтизму, він співак півночі нетутешній.

Входження Тютчева в поезію Фета, фетівське художнє осмислення улюбленого поета виражені у його посвяті 1866г. Минула весна темніє ліс. Три строфи з чотирьох (перша, третя, четверта) зіткані з тютчевських образів і мотивів: весна, весняні струмки, сумні верби, ниви, весняний співак, північ нетутешня, весни поклик, усміхнувся крізь сон.

Висновок

Разом з Тютчевим Фет найсміливіший експериментатор у російській поезії ХІХ ст., що прокладає шлях у галузі ритміки досягненням ХХ ст.

Виділимо їх спільні риси: єдність естетичних поглядів; спільність тематики (любов, природа, філософське осмислення життя); склад ліричного обдарування (психологічна глибина, тонкість почуття, витонченість мови, відточеність мови, надчутливе художнє сприйняття природи).

Загальне для Тютчева та Фета філософське осмислення єдності людини та природи. Однак у Тютчева, особливо в ранній ліриці, образи, пов'язані з природою, тяжіють до абстрактності, узагальненості, умовності. На відміну від Тютчева, у Фета вони на рівні деталей конкретніші, нерідко предметні. Це з тематичної близькості віршів, особливостей їх побудови, збігу окремих слів, особливостей образного низки обох поетів, символіки деталей у Тютчева та його конкретності у Фета.

Порівнюючи ліричні твори Фета і Тютчева можна дійти невтішного висновку у тому, що тютчевское вірш завжди передбачає знайомство читача з попередньою творчістю поета, даючи синтез образних шукань автора нині, водночас воно відкрито для асоціативних зв'язків із новими віршами, які можуть бути створені поет ; фетовское вірш хіба що запис одного миттєвого переживання чи враження у ланцюга переживань, воно ланка у цьому ланцюгу, яка має взаємного початку і кінця, але це шматочок життя самостійний. Тобто. таких, як у Тютчева, обов'язкових асоціацій коїться з іншими віршами, у Фета немає.

Отже, підсумуємо ще раз, які ознаки чи якості, природи виділяє Тютчев, створюючи поетичний образ весни у своїй творчості. Фарби цікавлять його лише малою мірою. Колірні епітети небагатослівні і, як правило, неоригінальні. Вони позбавлені в нього зазвичай основного смислового навантаження. Зате велику роль у нього грають дієслова руху, що передають стан об'єктів природи. На перший план висуваються слухові та тактильні, дотичні ознаки пейзажу. До Тютчева слухові образи не грали подібної ролі в жодного з російських поетів.

У Фета природа лише об'єкт художнього захоплення, естетичної насолоди, відчуженої від думки про зв'язок природи з людськими потребами та людською працею. Він дуже дорожить миттю, прагне фіксації змін у природі і любить описувати точно визначений час доби. У творчості поетичний образ весни зіставлений з переживаннями, психологічним настроєм людини; у весняному циклі Фет виявив здатність передати природні відчуття у тому органічному єдності.

У ліриці Фета, як і Тютчева, поетичний образ весни невіддільний від людської особистості, його мрій, прагнень та поривів.

Список використаної литературы:

1. Літературознавчий словник-довідник. М: Академія, 2005.

2. ТютчевФ.І.. Вірші. Листи. М., ГІХЛ, 1957.

3. ФетА.А. Твори. У 2 т. т.2. М., 1982.

4. Бухштаб Б.Я. А.А. Фет: Нарис життя та творчості/АН СРСР. 2-ге вид.Л.: Наука. Ленінгр. відд-ня, 1990.

5. Передмова Б.Я. Бухштабу до кн.: А.А. Фет. Вірші. Л., 1966.

6. Горєлов А.Є. Три долі: Ф. Тютчев, А. Сухово-Кобилін, І. Бунін. Л.: Рад. письменник. Ленінгр. відд-ня, 1976.

7. Григор'єва А.Д. Слово у поезії Тютчева. М: Наука, 1980.

8. Григор'єва А.Д. А.А. Фет та її поетика // Російська мова №3, 1983.

9. Касаткіна В.М. Поетичний світогляд Ф.І. Тютчева. Саратов, вид. Сарат. ун-ту, 1969.

10. Лагунов А.І. Афанасій Фет. Х.: Ранок; Веста, 2002.

11. Некрасов Н.А. Повн. зібр. тв., Т.9, М., ГІХЛ, 1950.

12. Нікітін Г. Люблю грозу на початку травня ... / / Літ. навчання №5, 2003.

13. Озерів Л. Поезія Тютчева. М: Худож. літ., 1975.

14. Озеров Л. А.А. Фет (Про майстерність поета). М: Знання, 1970.

15. Озеров Л. Люблю грозу на початку травня ... / / Юність № 2, 1979.

16. Орлов О.В. Поезія Тютчева: посібник зі спецкурсу для студентів-заочників філол. фак. держ. ун-тів. М: Вид-во МДУ, 1981.

17. Сільман Т. Нотатки про лірику. М.Л., 1977.

18. Скатов Н.М. Ліріка А.А. Фета (витоки, спосіб, еволюція). М., 1972.

19. Толстой Л.М. Повне зібрання творів, ювілейне видання, Т.11. Гослітвидав, М., 1932.

20. Чагін Г.В. Федір Іванович Тютчев: (185 років від дня народження). М: Знання, 1985.