Biograafiad Omadused Analüüs

Dialoogivormid geograafiatundides. Õpilaste tunnetusliku huvi arendamine ajaloo uurimise vastu läbi uute õpetamisviiside kasutamise

Romaanis kajastatud ajastu

"Isad ja pojad"

Eesmärk: - tutvustada õpilasi ajaloolise ja kultuurilise eripäraga -

Venemaa areng XIX sajandi 60ndatel (ajastu, mida kajastab

romaan "Isad ja pojad";

Õpilaste kõne arendamine;

Armastuse õpetus Venemaa ajaloolise mineviku vastu.

Tundide ajal:

1. Uue materjali õppimine:

Sissejuhatus: (Kõlab romantika "Udune hommik")

Iga kord, kui seda romantikat kuulate, hämmastab teid iga sõna, teoste iga detaili hämmastav täpsus ja tasakaal. "Meenutage minevikku vastumeelselt. Samuti mäletate kaua unustatud nägusid. Turgenev püüdis lugejale edastada vähimaidki kõikumisi avalikus elus.

Nagu olen korduvalt öelnud, pole 19. sajandi teostes midagi juhuslikku, tuleb lihtsalt kuulata, tähelepanelikult vaadata ja olla pealtnägijaks sündmustele, mis on tuttavad ja tuttavad tänapäeva lugejale.

Iga Turgenevi romaani keskmes on kangelane, kes peab läbima rea ​​katseid. Ja traditsiooniliselt Turgenevi jaoks mõeldud narratiiv algab visanditega, mis on põhitegevuse arendamise taustaks. See taust on ajalooliste muutuste ajastu. Niisiis, kirjutage tunni teema üles ...

Kuld roostetab, teras mädaneb.

Marmor mureneb. Kõik on surmaks valmis.

Kõige tugevam asi maa peal on kurbus

Ja kuninglik sõna on vastupidavam.

See on sõna, mis suudab sadu aastaid hiljem edasi anda vaevumärgatavat kõla, jutustada romaani muusikalisest taustast.

- Sõnum "Romaani muusikaline taust"(5 minutit);

Romaani kangelased vaidlevad elu, kunsti, looduse üle. Ainus, mis vaidlusi ei tekita, on Mozarti muusika. (Mozarti sonaat 11 kõlab). (3 minutit).

Armasta maalimist, luuletajad!

Ju talle, ainsana, antakse

Muutuvate märkide hinged

Ülekanne lõuendile.

Ja tõepoolest, sõna ei saa lahutada pildist, mis lugeja silme ette kerkib. pidasid paljude kriitiliste artiklite autorid maastikuvisaade meistriks, samas väitsid samad kriitikud, et romaan "Isad ja pojad" on erandlik nähtus. Siin on peamine kompositsiooniseade dialoog. Aga igatahes… ( Sõnum "Maastikuvisandid romaanis").

Looduspildid, muusika, valgus ... aga pilt on alati vigane, kui konkretiseerimist pole. Tegevus toimub konkreetsel ajaloolisel ajal, mida kriitikud iseloomustavad kui ... ( Sõnum "Vene kriitika 60ndate ajastu kohta").

Vaatame nüüd teksti uuesti:

Loo algne kuupäev?

Märkige tahvlile kirjutatud kuupäev (19. veebruar 1861). Mis sündmus sellega seotud on?

Mitu aastat enne pärisorjuse kaotamist romaani tegevus toimub?

Mis on pärisorjuse ajastule iseloomulik?

Kõige silmatorkavam kirjandusteos, mis kajastas kõiki pärisorjade olukorra raskusi, on Radištšovi teekond Peterburist Moskvasse ... (tähelepanu tekstis) ... Pärisorjuse ajastut on kujutatud ka romaanis „Isad ja pojad ", aga ...

Kas Turgenev märgib mõningaid iseärasusi?

Mis on see täiustatud inimtüüp?

Seetõttu võime järeldada, et valitsusreforme ei ole justkui toimunud, kuid elu on oluliselt muutunud ning kõik järgnevad tegevused on püüd olemasolevat olukorda legitimeerida. Mida tunnistavad ka ajaloolased ... ( Sõnum "60ndate ajalooline olukord"):

Krimmi sõda stimuleeris tööstuse kiiret arengut, lüüasaamine sõjas näitas Venemaa sotsiaal- ja majandussüsteemide ebaefektiivsust. Ajavahemikul 1856–1860 tekkis Venemaal hulk aktsiaseltse, mis ületasid nende arvu eelneva 20 aasta jooksul. Maaomanikud arvati turukäibesse; need, kes ei suutnud kohaneda uute majandustingimustega, kaotasid oma maad.

Kriisiolukord avaldus talurahvarahutuste suurenemises ja revolutsioonilise liikumise arengus, mis saavutas haripunkti aastatel 1859-1861.

1855. aasta veebruaris tuli troonile Aleksander II. 19. märtsi 1856 manifestis, mis kirjeldas Venemaale Pariisi rahus valitsevaid ebasoodsaid tingimusi, esitati esimene valitsuse taotlus eelseisvateks reformideks. Mõni päev hiljem ütles keiser Moskvas aadli esindajatele peetud kõnes talupoegade vabastamisest rääkides: "See on palju parem, kui see juhtuks ülalt kui alt."

1856. aasta lõpus loodi Talurahvaasjade Salakomisjon (seda juhtis sandarmipealik A. Orlov). Radikaalse reformi elluviimine nõudis aga suuremat avalikkust ja umbes aasta eksisteerinud toimkond muudeti Talurahvaasjade Peakomiteeks, mis toetus oma töös kubermangukomiteedele, kust tulid reformiettepanekud.

- Millised on vaadeldava ajastu olulised jooned, saame esile tõsta? Mis see ajastu on?

2. Järeldused õppetunni kohta:

Seega näib, et tavaline taustanähtus omandab selged jooned ja märgid. Ja mõnikord tundub, et kahe hiiglase Bazarovi ja Kirsanovi vaidlusse sekkub kolmas osapool, kes suudab kõik oma kohale asetada – Venemaa tegelikkuse. Kuid sellest räägime järgmistes tundides.

3. Kodutöö: romaani lugemine

Ainenädala ajakava:

1. Nädala avamine "Meie ilus vene keel!"

2. Lugejate konkurss.

3. Viktoriin tööde kohta.

4. Kohtumine kirjandus- ja muusikasalongis "Stopp: kevad!".

5. Vene keele ja kirjanduse nädala tulemuste kokkuvõte.

Konkursid kuulutatakse välja:

Parima armastuse teemalise teose eest;

Parima illustratsiooni eest luuletusele "Mäletan imelist hetke";

Parima ristsõna eest teoste kaupa;

- "Nutikas". Juhend:

1. Kirjutage tekst;

2. Tee võimalikult palju vigu;

3. Võidab see, kellel on kõige rohkem vigu.

Loo sisu valdamine

"Maa-aluse lapsed"

Tundide ajal:

1. Org. hetk

2. Arutelu loo sisu üle:

1. Kõlab romantiliselt "Lark"

2. Stseen loost "Maaaluse lapsed"

3. Nekrasov kirjutab Venemaa tegelikkust mõtiskledes:

Las muutuv mood räägib

Mis on rahva vana viletsuse teema

Ja see luule peab selle unustama!

Ärge uskuge mind, poisid! - Ta on elus!

Selle tõestuseks kõlab M. Gorki sõnul üks “humaansemaid” ja samas “üks kohutavamaid” lugusid, mille analüüsile pühendame tänase õppetunni.

Käesolevas töös käsitletav teema (vaesus, sotsiaalne ebavõrdsus, inimestevahelised suhted) on 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse kirjanduse jaoks aktuaalne. Piisab, kui loetleda nende aastate teoste pealkirjad: M. Gorki "Põhjas", Kuprin "Süvend", Bunin "Kuiv org". Kuidas sa arvad : kas selle teema käsitlemine on juhus?(Sõnum "Ajalooline olukord sajandivahetusel").

Kuidas saab sellega kooskõlas tõlgendada teose pealkirja?

Kunstiteose keerukat organiseerimist nimetatakse kompositsiooniks. Kompositsioonis on erilisel kohal narratiivi alguspunkt. See mõjutab, milliseid sündmusi autor püüab lugejale edastada ja kuidas ta seda teeb.

Kelle vaatenurgast lugu räägitakse?

Miks valib autor jutustamise esimeses isikus (Korolenko kaldub kõrvale üldtunnustatud stereotüübist: vaatleb “halba ühiskonda” ainult kui kurjategijate kamp, ​​kõikvõimalike pahede kehastust)? Ta kujutab neid inimesi indiviididena, kes suudavad peenelt tunda, kaasa tunda ja oma positsiooni häbeneda. Ta hägustab piiri positiivse ja negatiivse kangelase mõistete vahel. Tema kangelane on olude ohver, kellele peate ilmutama lahkust ja kaastunnet).

Milliseid kangelasi loob Korolenko oma loos?

Ja nüüd, tegelaste omadustest, pöördume süžee poole:

1. Räägi meile linnast, kus lugu toimub?

2. Mis oli kõige tähelepanuväärsem hoone, mis pälvis peategelase tähelepanu?

3. Mis ühel päeval juhtus?

4. Kuhu kadus “halb ühiskond”? Räägi meile sellest?

5. Mis asjaoludel sa Valeki ja Marusyaga kohtusid?

6. Miks sa arvad, miks lapsed said sõpradeks?

7. Kõlab loo "Tänaval sajab vihma" salvestus. Mis on ühist laulu süžees ja loo süžees? Mille poolest need erinevad?

8. Milliseid järeldusi tegi peategelane sellest loost?

9. Millist inimese ideaali kuulutab Korolenko?

10. Kas see teema on teie arvates praegu aktuaalne?

3. Järeldus:

Vaesus, kerjused - mõisted, mis muutusid meie jaoks aktuaalseks 90ndatel, tungisid meie ellu kiiresti, muutes seda tundmatuseni. Me võime selle nähtusega suhestuda erineval viisil. Kuid see küsimus jääb avatuks seni, kuni see eksisteerib. Ja võib-olla ei pea ükski põlvkond sellel teemal rääkima. (Kõlab salvestus "Generals of the sandpits").

Üldine loovuse õppetund

Tundide ajal:

1. Org. hetk

2. Uuritava üldistus:

A) Viimase tunni kodutöö oli, et pidid läbi lugema suvalise teose. Milliseid raamatuid sa siis lugenud oled? Ja nüüd tuleb jagada rühmadesse (peamiseks jagunemise märgiks on loetud töö). Harjutus: Valmistage loetu kohta lühike lugu.

B) Pidage meeles Korolenko teoste sisu. Enamikus teostes on nende kangelasteks lapsed. Nüüd vaadake neid kahte portreed tähelepanelikult. Need on portreed poistest, mille on maalinud erinevad kunstnikud: Tropinin ja Zelentsov. Milline neist portreedest sobib kangelase kuvandiga kõige paremini? Miks?

C) Nõus, et paljud Korolenko teosed on seotud muusikaga. Ja ühte neist nimetatakse isegi "Pimedaks muusikuks". Muusika kaudu sai selle loo kangelane kõige täielikumalt väljendada oma suhtumist reaalsusesse, kuid muusika oli tema jaoks ka tunnetusvahend. Kuulame nüüd natuke muusikat :( Harjutus: Milline muusikapaladest peegeldab kõige täielikumalt palade meloodiat?). On katkendeid Beethoveni Kuuvalgussonaadist, Mozarti 5. sümfooniast, E. Griegi koidikust.

D) Alustasime oma õppetundi tõsiselt: rääkisime Korolenko teoste eripäradest, muusikast, maalimisest. Ja välkviktoriin lõpetab meie õppetunni:

1. Mis oli V. Korolenko isa nimi?

2. Mis aastal kirjanik sündis?

3. Nimetage 5 Korolenko teost?

4. Nimeta 5 Korolenko teoste kangelast?

5. Milliseid värve leidub Korolenko töödes?

6. Mis on 3 Korolenko teost, milles põhiteosteks on lapsed?

3. Järeldused õppetunni kohta:

Täna lõpetame loovuse õppe. Tegelikult mitte loovus, vaid ainult väike osa sellest. Korolenko loominguga saad lähemalt tutvuda 11. klassis. Uurisime üksikasjalikult kahte tema teost: esseed "Paradoks" ja miniatuuri "Tuled" ning tutvusime põgusalt veel mitme teosega. Tahaks uskuda, et Korolenko looming jättis teie hinge jälje, huvitas, pani mõtlema. "Inimene on loodud õnneks, nagu lind lendama."

Milline on kirjaniku kunstiline oskus, kes suutis romaanis paljastada ajastu ideoloogilised vastuolud. Teost iseloomustab kokkuvõtlikkus, ülevaatlikkus. Turgenev valib välja väikese arvu episoode, kuid need kõik on vajalikud pea- ja kõrvaltegelaste iseloomustamiseks. Näiteks, kasutades vaheepisoodi (Arkadi lugu oma onu elust), lahendab Turgenev kohe kolm probleemi: ta iseloomustab Pavel Petrovitši tühja, sihitut elu, märkab Arkadi nihilismikire haprust, imetleb Bazarovi otsekohesust, tugevust. veendumus.
Mind köidab selles teoses kõik: kompositsiooni harmoonia ja osavalt kujutatud tegelaste portreed, nende keel... Ja maastik!.. Üldjoontes on ju teada, et Turgenev on ületamatu maastikumeister . Turgenevi peamine võte kangelaste portreede, tegelaste ja tõekspidamiste paljastamisel on antitees. Tundub, et Ivan Sergejevitš viib selle tehnika täiuslikkuseni.
Kuidas saab unustada pikka Bazarovit, tema “tohutut otsaesist”, “avarat pealuud”, pikad juuksed (tolleaegse demokraatia märk), “punase käe”, mis kindaid ei tundnud! Kohe on selge, et tegemist on suure intelligentsiga, mitte rikka mehega, kes tunneb rasket tööd. Ja tema vastane Pavel Petrovitš, kindrali poeg, on hellitatud, elust rikutud. Millised on ta käed, valged nagu naisel, roosade küüntega, kitsad kraed, tõuline nägu. Kirsanov, nagu Bazarov, on tark, kuid see ei kajastu tema portrees. Eugene, tegude mees, loodusteaduste tšempion, pöörab oma "riietusele" vähe tähelepanu. Pavel Petrovitš veedab palju aega oma tualeti taga. Ja täna lõbustavad meid veidi tema “fesotška”, “lakitud poolsaapad” ja nii edasi, nagu need kunagi Bazarovi naerma ajasid.
Üldiselt kasutab kirjanik peenelt sellist võtet nagu iroonia. Tegelaste kontrast koos sellega väljendub ka nende kõneviisis.
Tegelaste sisemaailm avaldub kõige enam vaidlustes-dialoogides, kuigi leidub ka sisemonolooge, milles autor tegutseb imelise psühholoogina (see võte on omasem pigem hilisemale kirjandusele, eriti Dostojevskile ja Tolstoile). Sellisele vaidlusele on pühendatud romaani 10. peatükk. Pavel Petrovitš läks õhtust teed jooma, olles juba valmis lahinguks “härra nihilistiga”, kõik “põlenud kannatamatusest”, kuigi lubas oma vennale “mitte unustada”. Bazarov vastas talle "laisa häälega". Nendest üksikasjadest piisab, et mõista "isade ja laste" suhtumist üksteisesse. Kirjanik märgib vaid, et võit jäi tugevama vastase poolele, nii et Pavel Petrovitš ei suutnud end tagasi hoida.
Aga mõistagi väljenduvad ajastu ideoloogilised vastuolud kõige selgemini vaidlustes endis. Lakooniline, nagu talle üldiselt omane, suutis Turgenev Bazarovi ja teiste kangelaste vahelistes vaidlustes väljendada erinevaid seisukohti ühiskonnale murettekitavates küsimustes: vene rahvast ja nende saatusest, riigi arenguviisidest, suhtumine olemasolevatesse tellimustesse, perekonnasse, abielusse, kunstisse. Need küsimused jagasid toonase mõtleva ühiskonna revolutsioonilisteks demokraatideks, liberaalideks ja konservatiivideks.

    Isade ja laste probleemi võib nimetada igaveseks. Eriti süveneb see aga ühiskonna arengu pöördepunktidel, mil vanem ja noorem põlvkond saavad kahe erineva ajastu ideede eestkõnelejaks. See on selline aeg Venemaa ajaloos - XIX sajandi 60ndad ...

    Noorus on tarkuse õppimise aeg, vanadus on aeg seda rakendada. J.-J. Rousseau Arkadi Kirsanov, veetnud päeva Bazarovide mõisas, küsib oma vanemalt õpetajast sõbralt, kas ta armastab oma vanemaid, ja saab otsese vastuse: "Ma armastan sind, Arkadi" ...

    Intriigi kokkupõrgetest tulenev piiratus kajastus omakorda selle üksikute osade paigutuses, aitas kaasa süžee lähenemisele haripunkti ja haripunkti lõpptulemusele. Rangelt võttes langeb romaanis "Isad ja pojad" intriigi haripunkt peaaegu kokku lõpuga...

    Romaanis "Isad ja pojad" räägime teravast, lepitamatust konfliktist aristokraatide ja demokraatide, liberaalide ja raznochintsy revolutsionääride vahel. Kuigi I.S. Turgenev ei uskunud Bazarovi juhtumi väljavaadetesse, ta mõistis suurepäraselt paremust ...

Kui hakkame mõne teose kallal töötama, püüame hoomata ajastut, mis on autori või tema loomingu kaasaegne. Ainult ajaloo kontekstis on võimalik mõista romaanis kirjeldatud sündmusi, autori tõstatatud probleemide olulisust ja asjakohasust.
Tunni tüüp: kombineeritud, hõlmab interaktiivse tahvli kasutamist, jaotusmaterjale. Tunni erinevatel etappidel kasutatakse nii õpilaste rühma- kui ka individuaalset tööd.

Lae alla:


Eelvaade:

Lõimitud tunnis kirjandus + ajalugu 10. klassil teemal „Ajastu peegeldus I.S.i romaanis. Turgenev "Isad ja pojad".

Eesmärgid:

  • Hariduslik:jälgida, kuidas ajastut romaanis kajastub, paljastada romaani ideoloogiline ja kunstiline originaalsus
  • Arendamine: parandada tekstianalüüsi oskusi; arendada õpilaste oskust tõmmata kirjanduslike tegelaste põhjal analoogiat päriseluga; parandada võrdleva analüüsi oskust ja oskust töötada kriitilise kirjandusega
  • Hariduslik: kujundada iseseisvust ja mõtlemise loovust individuaal- ja rühmatöö tingimustes
  • Üldaine (meta-aine):analüütilise mõtlemise arendamine

Tunni varustus:portreed I.S. Turgenev, Nikolai I ja Aleksander II; interaktiivsed võrdlustabelid (Nicholas I ja Aleksander II; aadlikud ja raznochintsy), mobiilne klass

Teabeallikad:

  • Vene keel ja kirjandus. Kirjandus. 10 rakku Kõrgtase: õpik. Kell 2 1. osa / A.N. Arhangelsky, D.P. Buck ja teised; - M .: Bustard, 2013.
  • Zolotareva I.V., Mihhailova T.I. Universaalsed tunniarendused kirjanduses: 10. klass, 1. poolaasta. - M.: VAKO, 2009.
  • Žuravleva O.N. Venemaa ajalugu: 10. klass: õpik õppeasutuste õpilastele: algtase: kõrgtase / O.N. Žuravleva, T.I. Paškova, D.V. Kuzin - M.: Ventana-Graf, 2013
  • I. S. Turgenevi romaan "Isad ja pojad"
  • artikli autor Yu.V. Lebedev “Avalikud seisukohad I.S. Turgenev"
  • "Turgenev vene kriitikas" (kriitiliste artiklite kogumik: D.I. Pisarev "Bazarov", M.A. Antonovitš "Meie aja Asmodeus", M.N. Katkov"Meie nihilismist Turgenevi romaani suhtes")
  • õpilaste individuaalsed sõnumid

Tunni tüüp: kombineeritud

Metoodilised meetodid:üksikud sõnumid, lisamine, cinquain, töö interaktiivse tahvliga (lohistamine), analüütiline töö tekstiga, võrdlustehnikad

Õppetegevuse korraldamise vormid tunnis:individuaalne ja rühmatöö

Epigraaf: " Taasesitage täpselt ja jõuliselt tõde, elu reaalsus on kirjaniku jaoks suurim õnn, isegi kui see tõde ei lange kokku tema enda sümpaatiatega. ON. Turgenev

Tundide ajal

Kirjandusõpetaja sõna:

(Loeb epigraafi) Tõstke esile epigraafi võtmesõnad (tõde, reaalsus, talent, enda sümpaatiad...) Kuidas te sellest väitest aru saate? (õpilaste arvamus)

Oma aja vaimule vastamiseks, lugejas huvi äratamiseks ja eriti 19. sajandisse puutudes peab teos peegeldama tegelikkust. Võib-olla ei kahtle keegi, et kõik I.S. Turgenev täidab selle nõude täielikult. Ta ei kartnud vastata modernsusele uudsel kujul ja tuua välja alati uue kangelase. Iga I. S. Turgenevi romaan on üles ehitatud uue kangelase või õigemini uue põlvkonna ümber. Meenutagem hüvastijätt üleliigse inimese tüübiga, näidates, kuidas ta ei ole enam asjakohane, tema nõrkust ja sobimatust uude ajastusse – see on Rudin. Siis aadlimõisa kokkuvarisemise tunne, selle mütoloogia - "Aadlipesa". Siis tuleb tormiste, rikkalike muutuste ootus ja ühiskond elab endiselt “Eelõhtul”, kuid selle romaani keskmes, hoolimata uut tüüpi kangelasest - revolutsionäärist, mitte vene inimesest, vaid bulgaarlasest Insarovist. Pärast seda ilmuvad “Isad ja pojad”, mis fikseerivad põhimõtteliselt uut tüüpi kangelase, ilmub uus põlvkond, Jevgeni Vassiljevitš Bazarov, kelle ootus kõlab juba teose esimestel ridadel:- Mida, Peter, pole veel näha? ..

Küsimused klassile:

  • Milline on teie esimene mulje romaanist?
  • Milliseid probleeme autor puudutab ja kas need on meie jaoks (tänapäeval) kaasaegsed?("isade" ja "laste" probleem, suhtumine loodusesse, nihilism - hea või halb; nihilism = ükskõiksus ...)

ON. Turgenev kirjutas: „Kogu mu lugu on suunatud aadli kui kõrgklassi vastu. Vaadake Nikolai Petrovitši, Pavel Petrovitši, Arkadi näkku. Nõrkus ja letargia. Esteetiline tunne pani mind võtma just häid aadli esindajaid, et oma teemat veelgi õigemini tõestada: kui koor on halb, kuidas on lood piimaga? .. Nemad on aadlikest parimad - ja seepärast olen valinud mind et tõestada oma ebaõnnestumist.

Just neile hakkab E. V. vastu. Bazarov on "laste" esindaja, st. 60ndate uus põlvkond.

Juba romaani pealkirjas on see vastand paika pandud.

  • Kuidas nimetatakse kangelaste vastasseisu kirjanduses?(konflikt)

Töö tekstiga:

Mida, Peeter, sa ei näe veel? - küsis 20. mail 1859 ilma mütsita maanteel asuva võõrastemaja madalal verandal välja minnes tolmuses mantlis ja ruudulistes pükstes umbes neljakümneaastane härrasmees oma teenijalt, noorelt ja nipsakas sell, lõual valkjas kohev ja väikesed tuhmid silmad.

Sulane, kelles kõik: türkiissinine kõrvarõngas kõrvas ja pomaad mitmevärvilised juuksed ja viisakad liigutused, ühesõnaga paljastas kõik uuema, täiustatud põlvkonna inimese, vaatas alandlikult mööda teed ja vastas: "Ei. viisil, söör, te ei näe seda."

Ei näe? kordas barin.

Mitte näha, - vastas sulane teist korda.

Peremees ohkas ja istus pingile. Tutvustame teda lugejale sel ajal, kui ta istub, jalad enda all kõverdatud ja mõtlikult ringi vaatab.

Niisiis on juba romaani alguses plaanis uue kangelase otsing, mida pole veel saadaval → autor otsib teda kindlas aegruumis → kuupäev on romaanis selgelt märgitud, 20. mai, 1859. Ja see pole juhuslik, sest autor soovib anda lugejale konkreetse ettekujutuse ajaloolisest olukorrast.

Kuidas romaan ajastuga suhestub?

Ajalooõpetaja sõna:

Romaani kestvus on 1855-1861. - Venemaa jaoks raske periood. Tuletame meelde:

  • Kes oli sel ajal troonil?(Aleksander II)
  • Kes oli tema eelkäija?(Nicholas I)

1855. aastal lõppes Venemaa poolt kaotatud sõda Türgiga, see lüüasaamine oli meie riigile häbiväärne. Toimus ka sisepoliitika olulisim sündmus: valitsemisaja vahetus. Nikolai I suri, tema surm lõpetas repressioonide ajastu, avaliku liberaalse mõtte mahasurumise ajastu. Aleksander II valitsusajal Venemaal õitses erinevate elanikkonnakihtide haridus. Raznochintsidest on saamas tõeline sotsiaalne jõud, samal ajal kui aristokraatia on kaotamas oma juhtivat rolli. Muidugi erines raznochintsi haridus põhimõtteliselt aadli omast. Aristokraatlikud noored õppisid "enese jaoks", see tähendab, et see oli haridus hariduse enda nimel. Raznochintsyl seevastu polnud ei vahendeid ega aega selliseks luksuseks nagu silmaringi laiendamine. Neil oli vaja saada elukutse, mis neid toidaks ja inimestele tõelist kasu tooks. See suhtumine määras erialade valiku, mille valisid peamiselt raznochintsy. Põhimõtteliselt olid need loodusteadused, nad eitasid täielikult vaimset maailma. Sel ajal hakkasid Venemaal arenema ka kapitalistlikud suhted, mille arengut pidurdas mäda feodaalsüsteem. Päevakorras oli talurahvarevolutsiooni küsimus. Selles küsimuses tekkis lahknevus liberaalide vahel, kes seisid reformistliku tee eest, ja revolutsiooniliste demokraatide vahel, kes pidasid seda ebatõhusaks. - 1861. aasta märtsi alguses avaldati tsaari 19. veebruari manifest talupoegade vabastamisest. Sajandeid kestnud orjus oli läbi. Talupojad said lõpuks kauaoodatud vabaduse. Kuid nagu revolutsioonilised demokraadid eeldasid, ei viidud reformi mingil juhul läbi rahva huvides. Maa jäi endiselt mõisnike kätte ja nende väikeste eraldiste eest, mida talupojad said, pidid nad kas tasuma lõivu või töötasu maha. Üle riigi käis talurahvarahutuste ja rahutuste laine, mille valitsus surus maha uskumatu julmusega. Venemaal on kujunenud revolutsiooniline olukord. Revolutsioonilised demokraadid hakkasid ette valmistama ülestõusu: tekkis salaselts nimega "Maa ja vabadus", mille ideoloogiline inspireerija oli Tšernõševski, levitati kuulutusi, mis kutsusid üles otsustavale võitlusele autokraatiaga. Algul tervitas Turgenev entusiastlikult talupoegade vabastamist. Kuid 1861. aasta lõpuks oli tema entusiasm märgatavalt jahtunud, ta ei saanud nägemata jätta, et reform pole talupojaküsimust lahendanud. Tõsi, ta lootis endiselt, et "asjad lähevad hästi", kuid üha sagedamini hakkavad tema selle perioodi kirjades kõlama pettumuse noodid. "Me elame pimedal ja raskel ajal," kirjutas ta 1861. aasta detsembris oma sõbrale N. P. Borisovile, "me ei tule sellest välja."

  • Mis vahe oli kahe keisri poliitikal? (individuaalsed ülesanded - tabel, üldistus - sünkroniseerimine valikute järgi)
  • Milline uus elanikkonnakiht tekkis Aleksander II valitsemisajal ja sai tõeliseks ühiskondlikuks jõuks ning keda see asendas? ( raznochintsy ) (interaktiivne võrdlustabel - aadlikud (aristokraadid) - lihtinimesed)

Nii on romaan "Isad ja pojad" kirjutatud aastatel, mil muutusid Venemaa sajanditevanused alused, revolutsioonilise olukorra aastatel, mil feodaalsüsteem mõranes. Ühiskond jagunes mitmeks leeriks, millest igaüks jutlustas ja kinnitas oma väärtuste süsteemi ja maailmavaadet.

Kirjandusõpetaja sõna:

  • Kas romaanis on kahe põlvkonna esindajad? ( jah)
  • Nimetage säravaim - Pavel Petrovitš - 40ndad.

Bazarov - 60ndad.

  • Miks ei olnud Nikolai Petrovitš ja Arkadi säravamate esindajate hulgas? (Nikolai Petrovitš on oma vennast pehmem, püüdes mõista "laste" põlvkonda, ei astu avalisse ideoloogilisse vaidlusse, püüab jõuda uuele põlvkonnale võimalikult lähedale. Ja Bazarovi ideed haaravad Arkadi vaid korraks, mõtetes, tunnetes, tegudes jääb ta oma isa pojaks. Üksildase, asja eest võitleja elu pole tema jaoks, "pehme, liberaalne barich" - nii kinnitab Bazarov teda)
  • Kas Arkadit võib siiski pidada "laste" esindajaks? (vanuse poolest - jah, hariduse, kasvatuse ja põhimõtete poolest on ta isale lähemal)

Niipea kui romaan ilmus, hakkasid kõik sellest rääkima. Vaidlus järgis põhimõtteliselt E. Bazarovi kuvandit, kuna just tema oli kõigi näitlejate vastu.

(individuaalsed ülesanded - õpilaste ettekanne vene kriitikute poolt - D.I. Pisarev, M.A. Antonovitš ja M.N. Katkov)

Järeldus (kirjanduse õpetaja):Kangelasel on kaks polaarset vaatenurka.Mis oli autori kavatsus? Kuidas ta oma tegelaskujusse suhtub?

Kirjas A.A. Fetu I.S. Turgenev kirjutas: "Kas ma tahtsin Bazarovit noomida või teda ülendada? Ma ei tea seda ise, sest ma ei tea, kas ma armastan teda või vihkan teda.

Ava romaani 1 lehekülg,kellele see on pühendatud? (V.G. Belinsky) Miks sa arvad? (Belinsky for Turgenev on autoriteetne kriitik, 40ndate esindaja, raznochinets. Turgenev hindas teda, Bazarovi omadused on seotud Belinsky kuvandiga).

Miks ütles I. Turgenev, et ta ise ei tea, kuidas ta Bazarovit kohtles?Kuna ka tema poliitilised vaated olid väga omapärased. Ja romaani mõistmiseks on vaja ettekujutust autori sotsiaalsetest vaadetest.

Töötades artikliga Yu.V. Lebedevi meetod "sisesta".

Midagi, mida te juba teate, muutub teie jaoks täiesti uueks, te ei pruugi millegagi nõustuda, teil võib tekkida küsimusi → "sisestamise" meetod - teksti märgistamine.

Romaan "Isad ja pojad" on teravalt poleemiline teos. Selles ei kajastanud kirjanik mitte ainult "isade ja laste" igavikulist probleemi ja sellega seotud inimeksistentsi tähtsamaid küsimusi, vaid ka "käesoleva sajandi ja möödunud sajandi" kokkupõrget, s.o. sotsiaalne konflikt, võitlus mitte ainult kahe põlvkonna, vaid ka kahe leeri esindajate vahel: liberaalid ja revolutsioonilised demokraadid.

Kuid sellest räägime järgmises õppetükis.

Kodutöö:Lugege uuesti läbi peatükid 5-9; Miks tutvustab kirjanik meile nii järjekindlalt oma kangelaste kolme elulugu? Miks on kunstiteose puhul isiklik täpsus? Millise mulje jätsid Bazarov ja P.P. Kirsanov üksteisele?Võrrelge kangelaste portreesid. Individuaalselt: Lühike ümberjutustus kangelaste elulugude põhipunktidest. Koostage teksti põhjal Bazarovi elulugu.

Eelvaade:

Esitluste eelvaate kasutamiseks looge Google'i konto (konto) ja logige sisse: https://accounts.google.com


Slaidide pealdised:

Nikolai I ja Aleksander II sisepoliitika Lõpetanud: Cherentaeva Ksenia, Vladimiri MAOU 2. keskkooli 10. klassi õpilane

Ajaloolane V. O. Kljutševski kirjeldas Nikolai I sisepoliitikat järgmiselt: Nikolai seadis endale ülesandeks mitte midagi muuta, mitte midagi uut vundamenti sisse viia, vaid ainult säilitada olemasolevat korda, täita lünki, parandada lagunenud. märgid, mis avastati praktilise seadusandluse abil ja tehes seda kõike ilma ühiskonna osaluseta, isegi sotsiaalse iseseisvuse allasurumisel, ainult valitsuse vahenditega; kuid ta ei eemaldanud järjekorrast neid põletavaid küsimusi, mis eelmisel valitsemisajal olid tõstatatud, ja tundub, et ta mõistis nende põletamist isegi rohkem kui tema eelkäija. Kaasaegsed kirjutasid tema despotismist. Samal ajal, nagu märgivad ajaloolased, oli viie dekabristi hukkamine ainus hukkamine Nikolai I kõigi 30 valitsemisaasta jooksul, samas kui näiteks Aleksander II ajal - sadu. Rožkov kirjutab, et pärast kohtuotsuse langetamist pehmendas ta seda, asendades surmanuhtluse leebemate karistustega. Samas tõi Pokrovski välja, et Aleksander II ajal jätkus taas vägivald poliitvangide vastu.

Talupojaküsimus: Nikolai valitsusajal peeti pärisorjade olukorra leevendamiseks komisjonide koosolekuid; Nii kehtestati pagulastalupoegade keeld sunnitööle, müüa neid ükshaaval ja ilma maata, talupojad said õiguse lunastada end müüdavatest valdustest. Sellest kõigest sai alus pärisorjuse kaotamisele.

Talupojaküsimust uurinud ajaloolased kommenteerisid Aleksandri seaduste põhisätteid järgmiselt. Kogu reform taandus enamiku talupoegade jaoks sellele, et neid lakkas ametlikult nimetamast "orjadeks", vaid hakati nimetama "kohustuslikeks"; formaalselt hakati neid vabaks pidama, kuid nende positsioonis ei muutunud midagi: eelkõige jätkasid maaomanikud nagu varemgi talupoegade suhtes ihunuhtlust. 19. veebruaril 1861 kirjutas Aleksander II Peterburis alla pärisorjuse kaotamise manifestile ja pärisorjusest väljuvate talupoegade määrustele, mis koosnes 17 seadusandlikust aktist.

Nikolai I valitsusajal Venemaal lõppes "soosiku ajastu" – ajaloolaste poolt sageli kasutatav eufemism, mis tähendab avalike positsioonide, autasude ja autasude anastamist tsaari ja tema lähikonna lemmikute poolt. Näiteid "soosimisest" ja sellega seotud riigivara laiaulatuslikust röövimisest (või "raiskamisest") on peaaegu kõigil valitsusaegadel alates 17. sajandi algusest kuni Aleksander I-ni. Ajaloolaste arvamusi ja fakte, mida nad avaldavad, on palju. tsiteerida, tunnistades korruptsiooni kasvust Aleksander II valitsemisajal. Korruptsioon Kuid tema valitsusajal püüti luua tõhusam eelarvekulude kontrollisüsteem. Selleks reformiti riigikontrolli.


19. veebruaril 1861 allkirjastas tsaar manifesti vabastamise kohta
talupojad, ilmus sama aasta 5. märtsil. Sellest ajast peale Venemaa
astus oma ajaloolise arengu uude – reformijärgsesse – perioodi.
Selle algust tähistas uus talupoegade ülestõusulaine. Tõesti
tsaariaegsete reformide röövellikkus sai paljudele peagi selgeks
edumeelse vene intelligentsi esindajad. Ta sai selgeks ja
Turgenev. Läks aga kaua aega, enne kui ta lõpuks sai
vabanes illusioonidest, mis olid seotud tema kunagiste lootustega Aleksandrile
II. See tema maailmavaate kujunemise periood oli väga keeruline ja vastuoluline.
Üha enam jätab Turgenev enesekindluse, mida ta loodab
tõeks saama. Kui palju valu oli tema selle perioodi kirjades, kui palju
muret oma kodumaa saatuse pärast.

Just sel pimedal ja raskel ajal jõuab Turgenev veelgi enam
täielik mõistmine selle tohutust tähtsusest Venemaa tuleviku jaoks
revolutsionääride tegevus. Siis muutub see aina kriitilisemaks
suhtumine liberaalidesse.
1862. aasta veebruaris ilmus Turgenevi neljas romaan „Isad ja
lapsed”, mis peegeldas kõige täielikumalt sotsiaalpoliitilisi vaateid
tolleaegne kirjanik, peegeldas tema suhtumist kõigesse, mis toimub
Venemaa.
Kahe põlvkonna teema, mis määras romaani "Isad ja pojad" süžee, oli
ajendas Turgenevile äge ideoloogiline võitlus liberaalide ja
demokraadid, mis rullus lahti talurahvareformi ettevalmistamisel.
Romaani kallal töötades võttis Turgenev arvesse ja kajastas mitte ainult sensatsioonilist vaidlust
umbes kaks põlvkonda – paljud teised
tolleaegse ühiskondlik-poliitilise elu olulisemad sündmused: poleemika üle
kunsti ja kirjanduse küsimused, vaidlused filosoofia, ajaloo jm küsimuste üle.
Romaani pealkirja "Isad ja pojad" mõistetakse sageli väga lihtsustatult: muutus
põlvkondade sotsiaalne ideoloogia, aristokraatide ja lihtrahva konflikt. Aga
Turgenevi romaan ei piirdu ainult sotsiaalse sfääriga, seda on ka
psühholoogiline heli. Ja taandada kogu teose tähendus eranditult
ideoloogia tähendab selle mõistmist "Bazarovi viisil". Lõppude lõpuks, Bazarov ise
usub, et uue aja olemus on vajadus pühkida kõik maa pealt,
teinud "isad", diskrediteerida neid koos nende "põhimõtete" ja moraaliga
häguse "helge tuleviku" nimi. Selline vulgaarne ajastu tähenduse lihtsustamine
ja seda ajastut taasloov ja uuriv romaan on vabandamatu.
Isaduse probleem on üks olulisemaid, see on arengu ühtsuse probleem
kogu inimkonnast. Ainult inimese teadlikkus oma juurtest, oma sügavusest
vaimne side minevikuga annab talle tuleviku. Põlvkondade vahetus on alati protsess
raske ja valutu. "Lapsed" pärivad "isadelt" terviku
inimkonna vaimne kogemus. Muidugi ei tohiks nad orjalikult kopeerida
“isad”, nende elukreedo loov ümbermõte on vajalik – aga
esivanemate põhimõtete austamisest lähtuv ümbermõte. Ühiskonna ajastul
šokid, sellist väärtuste ümberhindamist uue põlvkonna poolt tuleb ette palju
karmimalt ja julmemalt kui vaja. Ja tulemused on alati olemas.
traagiline: kiirustades läheb liiga palju kaduma, need lüngad on liiga rasked
täiendada.


Venemaal 19. sajandil oli tugevaim sotsiaalne murrang
Dekabristide mäss. Põlvkond, kellele kujunemisperiood möödus
Nikolajevi reaktsiooni ajastul, ei suutnud leppida oma kõrge aukoodeksiga
isad, sellest saab Venemaa ajaloos "kadunud põlvkond". "Rahvas
sünge ja peagi unustatud,” nimetaks teda selle põlvkonna üks parimaid poegi
M.Yu. Lermontov, kes mõistis kogu ühiskonna vaimse elu tragöödiat
sündmused 14. detsembril.
Lermontovi juurutatud mõiste “ajakangelane” tähendab inimest, kes
kõige tüüpilisem sellele ajastule, mille olemus ja saatus
selle ajastu kujundatud, peegeldavad selle valusid ja mured, tõusud ja mõõnad.
Muidugi ei saa põlvkond koosneda ainult “ajakangelastest”.
Ajastu justkui “puudutab” suure osa inimestest, nad teavad, kuidas
kohaneda. Ja see on imeline – kujutage ette ühe põlvkonna põlvkonda
Petšorinid või Bazarovid! Võimatu: elu peatuks.

"Ajastu õhk"













Koosseis

Romaani "Isad ja pojad" kompositsioon on monotsentriline: peategelane on kesksel kohal ning kõik teose "formaalsed" elemendid on suunatud tema iseloomu paljastamisele.
Oma "rännakute" ajal külastab Bazarov samu kohti kaks korda: Maryino, Nikolskoje, Bazarov. Seega õpime esmalt kangelast tundma ja siis saame tunnistajaks, kuidas olude mõjul (duell Pavel Petrovitš Kirsanoviga, tüli Arkadiga, armastus Anna Sergejevna Odintsova vastu jne) tema vaated ja uskumused muutuvad.


Maastiku eripära romaanis "Isad ja pojad"

Võrreldes teiste I. S. Turgenevi romaanidega on "Isad ja pojad" maastikuliselt palju vaesem. Erandiks on Maryino lähedase piirkonna kirjeldus 3. peatükis (maastik on tõestuseks Arkadi mõttele: "muutused on vajalikud"). Õhtune maastik 11. peatükis (näitab Bazarovi vaadete ühekülgsust, kes usub, et "loodus pole tempel, vaid töökoda" ja N. P. Kirsanova, kes loodust imetledes ei pööra tähelepanu vaesusele. talupojad). Pilt mahajäetud maakalmistust peatükis 28 (seadistab lugeja filosoofiliseks mõtisklemiseks).


Turgenevi maastiku tunnused


1. Turgenevi maastik ei sulandu kunagi tegelaste kogemuste analüüsiga ja see analüüs ise praktiliselt puudub – kirjaniku psühhologism on "salajane", looritatud. Selles plaanisloodus teostesTurgenev ei ole seotud tegelaste siseeluga. Samas on teadlased korduvalt märkinud, et Turgenevi looduspildid on sageli antud tegelaste tajus, värvituna nende emotsionaalsusest, subjektiivsest maailmavaatest. Ja selles läheneb kirjanik Tolstoile ja Gontšarovile.
2 . Turgenevi maastiku eripära on selle maalilisus,"Akvarell", kergus. Kirjaniku loomingu uurijad on korduvalt märkinud, et Turgenev on pooltoonide, parimate varjundite, värvide ülevoolu, erinevate valgusefektide kunstnik. Ta ei kasuta maastikel ega portreedel teravaid, kindlaid värve, selgeid, konarlikke jooni. Kuid vaatamata Turgenevi loodusmaalide erilisele õhulisusele, kergusele on need kõik väga elusad ja realistlikud, käegakatsutavalt konkreetsed. See on loodud nende maalide heli-, kombamis- ja lõhnarikkuse tõttu. Turgenevi maastikud on täis looduslikke helisid, lõhnu, ta annab oskuslikult edasi suvise hommikusoojuse ja öise värskuse, kevadtuule ja pakaselise talveõhu aistinguid. Ja need Turgenevi maastike omadused meenutavad meile Lermontovi ja Feti maastikke.
3. Eriline mõtisklev suhtumine loodusesse, selle esteetilise väärtuse, ilu ja salapära äratundmine ja kinnitamine teostes. Looduse kujutamisel tajub Turgenev loodusnähtuste kirjeldustes täpsust ja truudust ... Turgenevi maastik on psühholoogiline. Loodus Turgenevis ta elab, hingab, muutub igas hetkes või inimese tunnete ja kogemustega harmoneerumine või nende varjutamine, selles moraalses ja psühholoogilises olukorras osalejaks saamine.

4. Turgenev kujutab sageli looduspilte, mida näeb rändur, kangelane, kes on teel.

Maastiku funktsioonid romaanis on erinevad. See on tegelaste psühholoogilise seisundi, nende tegelaste omaduste ülekandmine. Maastik loob meeleolu, tekitab positsioonides ja olukordades koomilist või traagilist. Turgenevi loodud looduspildid on küllastunud filosoofilistest motiividest ja on seotud teose ideoloogilise tähendusega.


Žanr

"Isad ja pojad" on žanriliselt mitmetahuline romaan. Perekondliku teema olemasolu võimaldab nimetada seda perekonnaks, sotsiaalajaloolise konflikti kasutamine ideena - sotsiaalne, inimtegelaste sügav uurimine - psühholoogiline ja filosoofiliste probleemide kajastamine - filosoofiline. Kõige sagedamini, arvestades nende aspektide arenguastet, määratletakse žanr "Isad ja pojad" sotsiaalpsühholoogilise romaanina.

Ajastu ja tegelased romaani "Isad ja pojad"

Turgenev lõi tohutu hulga tegelasi. Tema proosa on teistsugune.
suur "rahvastik". Tema kunstimaailmas olid
mida esindavad peaaegu kõik peamised vene elutüübid, kuigi mitte in
suhe, mis neil tegelikult oli.
Kuidas nägi Turgenev reformieelset Venemaa tegelikkust ja kuidas
ta ilmus tema kunstimaailma? Turgenevi tegelased esindavad
peamiselt aadel ja talurahvas – kaks peamist klassi, edasi
mida autokraatlik-feodaalriik pidas. muud
taasloodud Turgenevi kunstimaailmas väga valikuliselt.
Vene rahvas tundis Turgenev ennekõike siirast huvitatust
puhas, ei suuda "jahtida" romantikuid ja ratsionaliste-praktikuid,
ülevenemaalises mastaabis mõtlemine, irooniliselt kalduv.
Ka romaan “Isad ja pojad” on täis huvitavaid kujundeid.
Nagu teate, alustas Turgenev tavaliselt uue teose kallal
nn ettevalmistavad materjalid ja ennekõike koos koostamisega
"Ametlik näitlejate nimekiri", mis viitas tõelistele prototüüpidele
Tulevased kangelased, nende tegelased ja elulood töötati üksikasjalikult läbi.

BAZAROV

Turgenevi jaoks on Bazarov veel üks negatiivne, sisse nimetatud negatiivne
romaan nihilistilt, see tähendab mehelt, kes, nagu Turgenev selgitas, „et
suhtub kõike kriitilisest vaatenurgast, mis ei allu
milliste autoriteetide poolt, kes ei pea ühtki põhimõtet iseenesestmõistetavaks, mille järgi
olenemata sellest, kui austatakse seda põhimõtet.
Olles otsustanud kehastada Bazarovi mõtteviisis tüüpilisi jooni
60ndate “uute inimeste” maailmavaade, on Turgenev tema väidete aluseks
filosoofia ja sotsiaalpoliitiliste küsimuste üle mõtiskleda,
välja töötatud mitmetes Dobroljubovi ja Tšernõševski artiklites ning küsimuste kohta
teaduslik ja looduslik - Pisarevi artiklites.
Nihilist Bazarov esindab "uut rahvast". Bazarov - sekstoni lapselaps,
kohaliku arsti poeg. Materialist, nihilist. Ta ütleb: "Lask, aga
julge hääl”, kõnnak “solid ja kiirelt julge”. Ta räägib
selge ja lihtne. Bazarovi maailmapildi olulised jooned on tema ateism ja
materialism. Tal oli eriline võime äratada inimestes usaldust
madalamad, kuigi ta neid kunagi ei hellitanud ja kohtles neid juhuslikult.
Bazarov eitab mitte ainult eitamise nimel, vaid eitab selle nimel
positiivse ideaali tähistamine. Bazarov ihkab kasulikku tööd ja on selleks võimeline
alistuda talle ilma reservideta. Ja kuna praegu takistab vana uue ehitamist, siis ta
kindel selle hävitamise vajaduses.
Bazarov päris paljud omadused Insarovilt, ainult seekord
need tunnused on Turgenev heledamaks välja kirjutanud.
On uudishimulik, et kirjanik tutvustas Bazarovile vaimse duaalsuse tunnuseid,
mis tekkis Turgenevi sõnul tingimustes vältimatuse tagajärjel
tolle aja, isegi revolutsionääride jaoks, kõikumised usu ja umbusu vahel
masside aktiivsus.
Bazarovi suhtumine talupoegadesse oli väga keeruline ja vastuoluline.
Ta otsis, kuid ei leidnud nendega ühist keelt. Samal ajal Bazarov isegi mitte
varjas, et põlgab mužikut, "kui ta väärib põlgust" "sisse
oma praegust positsiooni."
Pange tähele, et kirjanik Bazarovi viimased sõnad on ilmselt tsensuuri kohaselt
kaalutlusi, ei jätnud romaani lõppteksti, kuid siiski
on säilinud piisavalt vihjeid, et pärisorjus oli nii
surus vene talupoega maha, et nüüd ta "ei mõista ennast" ja
äärmiselt passiivne. Ja just selle igavuse ja passiivsuse mõistis ta hukka
tema Bazarov.
Samal ajal olid Bazarovi enda vaated, tema positsioon elus
ettemääratud, nagu romaanis rõhutatakse, ka tänapäeva olukord
pärisorjad Venemaal. Vaidluses P.P. Kirsanov Bazarov ütleb
ta: "Sa süüdistad minu suunda, aga kes sulle ütles, et see on minus
juhuslikult, et seda ei põhjusta seesama rahvavaim, kelle nimel sa
kas sa võitled nii?"
Sama keeruliselt kujutas Turgenev talupoegade suhteid Bazaroviga.
Ta ei olnud nende jaoks härrasmees ja teenis seetõttu kiiresti nende poolehoiu ja
enesekindlus. Ja ometi vältlesid talupojad sageli Bazarovit, et temaga läbi saada
nad ei saanud temast tegelikult aru ja mõnikord tundus ta neile naljakas,
koguni "midagi herneste naljasarnast".
Ja see viimane asjaolu oleks ehk pidanud olema vastavalt
Turgenevi mõtted, tuues Bazarovi Don Quijotele veelgi lähemale, aidates uskuda
et “nihilistide” jaoks saabub hetk, mil “mass inimesi<...>
kogu südamest uskudes,” järgneb neile.
Bazarovit on romaanis kujutatud üksiku mehena, kellel pole väärt
mõttekaaslasi. Tema tragöödia seisneb selles, et ta sündis varakult. Ta on selleks valmis
võitlema, kuid mõistes, et rahvas pole veel võitluseks valmis, räägib ta Arkadile sellest
tulevane põlvkond: "Nad on targad ainult sellepärast, et nad sünnivad õigel ajal,
mitte nagu sina ja mina."
Bazarov on varustatud mitte ainult tahtega, vaid ka mõistusega, mitte ainult entusiasmi, vaid
ja teadmisi. Ja seetõttu on ta lähedane mitte ainult Don Quijote, vaid ka Hamletiga.

Mis on Bazarovi julmuse põhjused?

Kangelane kogeb ägedat traagilist sisekonflikti: elava inimloomuse nõuete kokkusobimatus nihilismiga; tugeva isiksuse võimatus loobuda oma veendumustest ja võimatus pöörduda ära looduse nõudmistest.

Bazarov püüab temaga toimuvale vastu seista, mahutada oma sisemist "mina" nihilismi raamidesse, mida järgides peab ta oma elu mõtteks. See paneb teda toime panema küünilisi, julma tegusid, näitama üles ükskõiksust ümbritsevate inimeste tunnete suhtes.

Bazarovi armutõbi

Olles Nikolskist lahkunud mõttega, et ta ei saavuta kunagi Odintsova armastust, läks Jevgeni Vassiljevitš Maryino juurde, et meelt lahutada ja teha seda, mida armastas - keemilisi katseid tegema. Kuid tal ei õnnestu Anna Sergeevna mõtet välja lülitada, siis otsustab Bazarov kergeuskliku Fenechkaga flirtida, kuid valel hetkel püüab Pavel Petrovitš ta kinni ja kutsub ta duellile. Jevgeni Bazarov võtab väljakutse vastu.


- Milline on Bazarovi suhtumine duelli?
- Miks ta võtab vastu Pavel Petrovitši väljakutse?

Bazarovi suhtumine duelli:
"Siin on minu arvamus," ütles ta. -
Teoreetilisest vaatenurgast on duell absurdne; Noh, praktilisest küljest on asi hoopis teine.
„Nii et kui ma ainult aru saan, siis tahad sa öelda, et olenemata teoreetilisest arusaamast duellist, siis praktikas ei laseks sa ennast solvata ilma rahuldust nõudmata?
- Sa arvasid mu mõtte suurepäraselt ära.
- Väga hea, söör. Mul on väga hea meel seda teilt kuulda. Sinu sõnad viivad mind tundmatust välja...
- Otsustamatusest, tahad sa öelda.
Bazarov võtab Pavel Petrovitši väljakutse vastu ainult seetõttu, et keeldumise korral kavatses ta teda nuiaga lüüa.

Milline on vastaste käitumine duelli ajal?

"Bazarov liikus vaikselt edasi ja Pavel Petrovitš läks talle vastu, pistis vasaku käe taskusse ja tõstis järk-järgult püstoli suukorvi ... "Ta sihib otse minu nina poole," arvas Bazarov, "ja kui usinalt ta silmi kissitab. , röövel! See on aga ebameeldiv tunne, ma vaatan tema kella ketti..." Bazarovi kõrva lähedal kostis midagi teravalt ja samal hetkel kostis lask. "Ma kuulsin, nii et mitte midagi," - õnnestus tal peast läbi vilksatada. Ta astus veel ühe sammu ja purustas vedru ilma sihtimata. Pavel Petrovitš värises kergelt ja hoidis käega reiest kinni. Verd voolas mööda tema valgeid püksipükse.
Bazarov käitub rahulikult ja julgelt. Pärast seda, kui Pavel Petrovitš sai haavata, muutub ta kahevõitlejast kohe arstiks,
haavatuid aidata.
Pavel Petrovitš näeb kohatult pompoosne ja naljakas välja,
kuni ta saab haava, mille Bazar kraav paraneb.

Bazarov ja ühiskondlik tegevus

ON. Turgenev kirjutas oma kangelase kohta: "Kui teda nimetatakse nihilistiks, siis tuleks lugeda: revolutsionäär." Tegelikult on Bazarovi poliitiline programm, kes väidab, et tema asi on “koht puhtaks teha” ja teised ehitavad, väga ebamäärane ja kummaline. Vanad teooriad ümber lükates ei kavatse ta uusi usaldada: kas need ei muutu dogmadeks, mis nõuavad kuulekust?
Erinevalt populistidest (tõelistest tollastest revolutsionääridest) ei mõtle Jevgeni Vassiljevitš rahvast enda kõrvale meelitada. Seega sarnaneb ta vähe revolutsionääriga, kuid romaani autor tabas temas just nende aastate revolutsioonilise populismi vaimu koos selle vihkamisega senise asjade korra vastu ning kõigist avalikest ja kodanikuhüvedest lahtiütlemisega.

Suhted rahvaga

Ühelt poolt lähedus tavaliste inimestega, teenijate kaastunne Bazarovi vastu, tõeline valgustav vaade rahvale.
Teisalt aga suutmatus talupoegadega ühist keelt leida: vanemate pärandvaras selgub, et inimesed, kelle huve ta kaitseb, on talle arusaamatud.
Ja Eugene ise on talupoegade silmis "midagi hernejoru taolist".

Bazarovi surma sümboolika

Kangelase surm on sügavalt sümboolne. Ta sureb mõttetult: isegi mitte oma arstikohustust täites, vaid ainult harjutades nakatub, haigestub ja sureb.
Miks oli autoril vaja sellist kangelase surma?
Paljastada temas kogu indiviidi jõud ja jõud. Kuna Bazarov ei suuda end elus realiseerida, näitab ta surma ees oma õilsust, kõrget vaimu, vastupidavust. Surev Bazarov on lihtne ja inimlik: tema "romantismi" pole vaja varjata. Absurdne surm ei kibestu kangelast. Ta püüab siiralt oma vanemaid lohutada, mitte näidata oma kannatusi, mitte takistada neil religioonist lohutust otsimast. Ta leiab lihtsad ja igavesed sõnad, jättes hüvasti oma ainsa armastuse Anna Sergeevna Odintsovaga.

PAVEL PETROVICH KIRSANOV

Pavel Petrovitš - sõjaväekindrali poeg 1812. aastal. Lõpetanud lehe

raami. Tal oli meeldiv nägus nägu, nooruslik harmoonia. Aristokraat,

anglofiil, oli naljakas, enesekindel, hellitas end ära. Elamine maal
vend, säilitas aristokraatlikud harjumused.
Pavel Petrovitši sõnul ei tunne nihilistid lihtsalt midagi ära ja
austa mitte midagi. Küsimus on selles, mida ära tunda, mille alusel, mis alusel
oma veendumuste kujundamine on Pavel Petrovitši jaoks äärmiselt oluline. See on mis
esindavad Pavel Petrovitš Kirsanovi põhimõtteid: õigust juhtida
aristokraadid võitsid oma positsiooni ühiskonnas mitte päritolu, vaid tänu
moraalsed voorused ja teod (“Aristokraatia andis Inglismaale vabaduse ja
toetab seda”), st. aristokraatide välja töötatud moraalinormid -
inimese isiksuse alus. Ainult ebamoraalsed saavad elada ilma põhimõteteta
inimesed. Pavel Petrovitši “põhimõtetel” pole tema tegevusega mingit pistmist
ühiskonna hüvanguks.
Jevgeni Bazarovi riigisüsteemi eitamine viib Paveli
Petrovitš oli segaduses (ta "muutus kahvatuks").
Pavel Petrovitš on kahtlemata haritud ja huvitav inimene.
Turgenev oli selle vastu Bazarovi eitamise "masinale", nagu teda kutsutakse
tasakaalusta nihilist, tema pilt aitab lugejal kõike mõista
olukorra peensusi, teevad positiivse kohta oma järeldused
nihilismi ja vana korra küljed.

portree tunnus


NIKOLAI PETROVICH
Kirsanov Nikolai Petrovitš - aadlik, Arkadi Kirsanovi isa, lesk. N.K. - nõrk inimene, kuid lahke, tundlik, õrn ja üllas. See kangelane püüab täita oma romantilist ideaali elus - töötada ja otsida õnne armastusest ja kunstist. N.K. püüdes ajaga kaasas käia. Ta teeb jõudumööda mõisa ümber, loob uusi suhteid talurahvaga. Tal on naine - noor tüdruk Fenechka ja väike laps.
N.K. suhtub lahkelt ja kaastundlikult noortesse, kes püüavad elada ja mõelda teisiti. Kuid Bazarov tajub N.K. "pensionärina" ("lauldakse tema laulu"). Isegi tema enda poeg, keda kangelane väga armastab ja oma pärijana näeb, püüab isa ümber kasvatada ja solvab teda sageli. Kuid isa armastav kannatlikkus ja poja kasvamine võimaldavad neil romaani lõpus lähedasemaks saada. Mõlemat Kirsanovit ühendavad ühised eluväärtused ja ühine eesmärk (majapidamine).

ODINTSOVA

Odintsova Anna Sergeevna on aristokraat, kes armus Bazarovisse. O.-s avalduvad uuele aadlike põlvkonnale iseloomulikud jooned: snobismi ja kõrkuse puudumine, arvamusvabadus ja demokraatia. O. on tark ja uhke. Tema surnud vana abikaasa jättis O.-le tohutu pärandi. See võimaldab kangelannal iseseisvalt elada ja teha seda, mis talle meeldib. Ainult O. pole ammu midagi tahtnud. Ta ütleb Bazarovile: "Ma olen väga väsinud, olen vana, mulle tundub, et olen elanud väga kaua ... Mälestusi on palju, kuid pole midagi meenutada, ja ees, ees ma olen pikk-pikk tee, aga eesmärki pole... ma ei taha minna. Kangelanna rahuliku rahu ja mõõdetud olemasolu taga peitub tema vaimne külmus, suutmatus tegeleda hobidega, ükskõiksus, isekus. Bazarov ise ütleb O.-le, et ta tahab armuda, kuid pole selleks võimeline. Ja selles vaimses külmuses peitub tema õnnetus. Kuid O. ise valis tee "ilma emotsioonideta". See on rahulik ja mugav tee, mis ei too rõõmu, kuid ei pane ka kannatama. Romaani lõpus abiellub kangelanna "mitte armastusest, vaid veendumusest", et tagada endale jõukas elu kõrge eani.

SITNIKOV, KUKŠINA

Sitnikov on pseudo-nihilist, kes peab end Bazarovi õpilaseks. Ta püüab, nagu tema iidol, olla vaba ja julge. Tema imitatsioon tundub aga koomiline. "Nihilismi" all mõistab S. nende komplekside ületamist. Tal on häbi näiteks oma isa-taluniku pärast, kes saab kasu rahva jootmisest, kannatab oma isiksuse tühisuse ja väärtusetuse all. Ja "nihilism" võimaldab kangelasel tunda oma tähtsust, seotust "suure" asjaga. S.-le on omane "ärevus ja rumal pinge" ja koeralik pühendumus juht-Bazarovile, hoolimata sellest, et too teda avalikult põlgab. Bazarov usub, et Sitnikovid on musta töö jaoks vajalikud: "Jumalad pole tegelikult potte põletada!" Kukshina Avdotya Nikitishna on emantsipeerunud maaomanik ja pseudonihilist. K. on oma hinnangutes väga terav ja vaadetes leppimatu. Teda huvitab naiste positsioon kogu maailmas ("naiste teema"), talle meeldivad loodusteadused. See kangelanna on jultunud, labane, rumal. Lisaks lohakas ja korrastamata. K.-l on kahetsusväärne naise saatus: ta on kole, ei naudi edu meeste juures ja ta on mehe poolt hüljatud. "Nihilismis" leiab ta puhkuse, tunneb, et on hõivatud "tähtsa asjaga". Romaanis on see pilt antud satiirilistes toonides.

Avalik õhkkond


Maailm on paigutatud nii, et “noorus” ja “vanadus” tasakaalustavad selles üksteist vastastikku: vanadus pidurdab kogenematu nooruse impulsse, noorus saab üle vanade inimeste liigsest ettevaatlikkusest ja konservatiivsusest, lükates elu edasi. Selline on olemise ideaalne harmoonia Turgenevi arvates.


Romaani filmitöötlused

1915 – Isad ja pojad (rež. Vjatšeslav Viskovski)
1958 – Isad ja pojad (rež. Adolf Bergunker, Natalja Raševskaja)
1974 – Isad ja pojad (rež. Alina Kazmina, Jevgeni Simonov)
1983 – Isad ja pojad (rež. Vjatšeslav Nikiforov)
2008 – Isad ja pojad (rež. Avdotja Smirnova)

Järeldus

"Isad ja pojad" pole mitte ainult Turgenevi parim romaan, vaid üks 19. sajandi säravamaid teoseid. Romaan ei kajasta mitte ainult sotsiaalseid, vaid ka universaalseid probleeme. Just filmis "Isad ja pojad" suutis I. S. Turgenev esmakordselt luua positiivset tüüpi kuju. Romaan valmis 1861. aastal.