Biograafiad Omadused Analüüs

Tunnianalüüsi skeem põhikooli näitel. Õpilaste teadmiste assimilatsiooni tase

Algklasside tundide aspektanalüüsid algklassides

Matemaatikatunni aspektanalüüs

Tunni teema: “Aasta viimane kordus».

Klass: 4

Tunni vorm:"Matemaatiline kaleidoskoop"

Tunni tüüp: uuritava materjali koondamine

Tunni tüüp: kombineeritud

Kasutatud tehnoloogiad: kriitilise mõtlemise arendamise tehnoloogia (tunni korraldamise ja põhiteadmiste täiendamise etapis), kaasaegne hindamistehnoloogia (õpitud materjali kinnistamise etapis, refleksiooni staadiumis), info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (kasutades ettekannet teema: "Matemaatika kaleidoskoop" tunni kõikides etappides), "Koostööpedagoogika" tehnoloogia (õpetaja tunnetusliku tegevuse motivatsioon, õpilaste vaba arvamuse avaldamine)

Kooliõpilaste põhivõimed, millele tund keskendub: kujutlusvõime, mõtlemise, teksti mõistmise, organiseerimis-, reflekteerimis-, enesemääramis- ja eneseväljendusvõime arendamine.

Moodustunud kompetentside rühmad:

Isiklik UUD: huvi arendamine erinevat tüüpi tegevuste vastu, õpiedukuse põhjuste mõistmine, enesehinnangu kujundamine õppetegevuse edukuse kindlaksmääratud kriteeriumide alusel.

Reguleeriv UUD: õpiülesande aktsepteerimine ja oskus järgida õpetaja juhiseid või pakutud ülesandeid; oskus iseseisvalt hinnata tehtud toimingu õigsust ja teha vajalikke kohandusi.

Kommunikatiivne UUD: osalemine rühmatöös, kasutades kõnevahendeid kommunikatiivsete probleemide lahendamiseks; lihtkõne vahendite kasutamine oma arvamuse edastamiseks; algatusvõime avaldumine haridusprotsessis.

Kognitiivne UUD: uute teadmiste saamine; saadud teabe töötlemine järelduste tegemiseks.

Töö vormid: frontaalne (ülesande ühine täitmine), rühm (abi klassikaaslasele), individuaalne (iseseisev töö)

Töömeetodid: tegevuskäsitlus õppimisele (näidetele ja probleemidele lahenduste iseseisev otsimine).

Töömeetodid: probleem - aruandlus (nähtavuse alusel tabelite, diagrammide kujul), kognitiivse töö isekorralduse meetod tunni kõigil etappidel.

Tunni eesmärk:õpilaste tegevuse korraldamine õpitava materjali kinnistamiseks; aktiivse isiksuse kujunemine; iseseisvuse kasvatamine; õpilastes aine vastu huvi arendamine.

Tunni eesmärgid:

1. Kinnitada laste teadmisi ja oskusi mitmekohaliste arvudega matemaatiliste tehtete sooritamisel, ülesannete lahendamisel.

2. Isikliku kommunikatiivse, regulatiivse ja kognitiivse UUD arendamine.

Vaatlusprogramm:

1. Organisatsioonimoment.

2. Sissejuhatus teemasse

    Rühmatöö

Aktiveerib tähelepanu

Individuaal- ja rühmatöö olemasolu

Teksti lugemine ja märkimine

RAM-i arendamine

Võimalus töötada paaris

Visuaalse mälu arendamine

Lugemiskiiruse diagnostika, dikteerimine

Täitmine, kontrollimine.

Fizminutka

Psühholoogiline leevendus

Töö õpikuga.

Iseseisev töö

Täitmise kiirus

Teadmiste ja oskuste sügavus

Tunni refleksioon: ülevaade

mängutunni kohta

Jah – 100% õpilastest

Kas tundsid huvi?

Järeldus:

Tunni kirjandusliku lugemise aspektanalüüs 4. klassis

Teema: kirjanduslik lugemine

Klass: 4-D

UMC:"Venemaa kool". L.F. Klimanov. “Kirjanduslik lugemine. 4. klass »

Tunni teema:"Lugu surnud printsessist ja seitsmest bogatyrist".

Põhimõisted: muinasjutt heast ja kurjast

Metasubjekti lingid: vene keel

Vahendid:

    õpik L.F. Klimanov "Kirjanduslik lugemine: 4. hinne" 1. osa Lk. 70-90. - M: Valgustus, 2013;

    arvuti, multimeediaprojektor, ekraan, esitlus "Lugu surnud printsessist ja seitsmest bogatyrist";

A.S. muinasjutul põhinev animafilm. Puškin

2. Tunni korraldus.

Tunni tüüp:õppetund eelmises tunnis õpitu kinnistamine

3. Tunni ülesehitus.

1. Organisatsioonietapp.

2. Tunni eesmärgi ja eesmärkide seadmine.

3. Teadmiste aktualiseerimine.

4. Tunni teema sõnum

5. Uue materjali õppimine

6. Esmane kinnitus.

7. Info kodutööde kohta.

8. Peegeldus.

Tunni ülesehitus vastab sisule ja eesmärgile.

1. Valmisolek tegevusteks, õpilaste tähelepanu mobiliseerimine. Positiivse emotsionaalse orientatsiooni loomine õppetegevusele. Kooliõpilaste enesekontrolli ja eneseorganiseerumise stimuleerimine.

2. Uuritud tegevusmeetodite aktualiseerimine, vaimsete operatsioonide arendamine. Võimalus navigeerida oma teadmiste süsteemis (kognitiivne UUD).

d / z kontrollimine.

Hinnake muinasjutu katkendi peast lugemise õigsust

Parandage kodutöö tegemisel tehtud vead.

3. Probleemi püstitamine, tunni teema sõnastamine, ülesanded .

Täites mõistatusülesande. Vasta õpetaja küsimustele, sõnasta tunni eesmärk.

4. Uue materjali õppimine

Uute teadmiste kaasamine teadmussüsteemi ja kordamine. Õpikutöö.

5.Fizminutka

    Saadud õppetunni kinnistamine. Rühmatöö

6. Esmane arusaamine ja kinnistamine

Õpilased tuvastavad ja realiseerivad, mida on juba õpitud ja mis on veel õppimata, hindavad assimilatsiooni kvaliteeti ja taset.

Tunni tulemused. Peegeldus

Kutsub õpilasi hindama iga oma tunnis tehtud tööd, täites enesehinnangutabeli.

Viib läbi arutelusid teemadel:

Mis teid tunni ajal eriti huvitas?

- Mida sa tunnis õppisid?

2. Tunni vastavus föderaalse osariigi haridusstandardi nõuetele.

Tund on suunatud UUD kujunemisele ja arendamisele, isiklike tulemuste saavutamisele:

Planeeritud tulemused:

Teema:

    Oskab algoritmi samm-sammult toiminguid sooritades määrata rõhutu isikulõpuga verbide konjugatsiooni.

Isiklik. Moraalsete väärtuste süsteemi kujunemine (loodusearmastus, uhkus oma riigi üle, inimsuhete ilu, austus vanemate vastu).

Metasubjekt:

    Regulatiivne UUD: tunni õpiülesande sõnastamine. Tuginedes õpiku materjali analüüsile ühistegevuses, selle mõistmisel, tegevuste kavandamisel koos õpetajaga tunni teemaga tutvumiseks, oma töö hindamisel tunnis.

    Suhtlemisvõimeline UUD. Küsimustele vastamine õpiku kunstilise teksti põhjal, paaris- ja rühmatöös suhtlemise reeglite mõistmine.

    Kognitiivne UUD. Kirjandusteksti analüüs, selles oleva põhiidee esiletõstmine, viitesõnade valimine oma teksti loomiseks, vajaliku info otsimine raamatust, orienteerumisoskus hariduslikus ja kunstilises raamatus.

- kognitiivne:

Õpitakse omandama uusi teadmisi: leidma küsimustele vastuseid kasutades oma elukogemust ja tunnis saadud infot;

Eristada õpetaja abiga uut juba teadaolevast;

Valige kõige tõhusam lahendus;

Tehke toiminguid etteantud algoritmi järgi;

Tea, kuidas oma teadmiste süsteemis navigeerida.

Õppetund ehitatud süsteemse lähenemise raames arendab õpilaste oskust iseseisvalt püstitada õpiülesannet, kavandada selle elluviimise viise, jälgida ja hinnata oma saavutusi.

Tund oli probleemne ja arendav, õpetaja ise seab eesmärgiks koostöö õpilastega ning suunab õpilasi oskuslikult koostööle õpetaja ja klassikaaslastega.

Õpetaja organiseerib oskuslikult probleem- ja otsingusituatsioone, aktiveerib õpilaste aktiivsust ja nad teevad ise järelduse.

Õppetund vastab GEF-ile.

See õppetund on otseselt seotud käsitletava materjaliga.

6. Tunni metoodika.

Aktiveerimist esitleti küsimuste süsteemi, töökorralduse erinevate vormide, probleemsituatsiooni kasutamise, meelelahutuse ja nähtavuse elementide (multimeedia esitlus), tervist säästvate tehnoloogiate kasutamise kaudu.

kasutatud

paljunemismeetodid;

Otsi ülesandeid;

visualiseerimismeetod;

deduktiivne meetod;

Kontrolli ja enesehindamise meetod.

Ülesannete raskusaste tõusis järk-järgult.

Tunni kõikides etappides on esikohal õpetamisülesanded. Neid tehakse nii frontaalselt kui ka iseseisva töö käigus.

Iseseisva töö maht vastab ealistele nõuetele, on piisav, olemus on tunnetuslik, otsiv.

Kasutati erinevat tüüpi kontrolli: enesekontroll, õpilane – õpetaja (nende töö võrdlus tahvlil oleva valimiga).

Sel viisil korraldatud töö võimaldas õpilastel orienteeruda oma teadmiste süsteemis, eristada õpetaja abiga „uut“ juba teadaolevast, omandada uusi teadmisi, leida õpiku ja õppetöös saadud teabe abil küsimustele vastuseid. õppetund.

7. Tunni psühholoogilised aspektid.

Tunnis loodi igale õpilasele soodne kliima ja mugavad tingimused. Arvestati laste füsioloogilisi ja psühholoogilisi iseärasusi ning tehti töid, mis leevendasid väsimust. Vaimsete protsesside arendamine tunnis toimus läbi õpilaste tähelepanu mobiliseerimise mitmekülgselt: läbi otsese nõude, aineõppe sidumise eluga, läbi mitmesuguse meelelahutusliku materjali kasutamise. Töötati mõtlemise koormuse ülekaalu üle õpilaste mälu koormuse üle. Motivatsioon teadmiste aktiivseks assimileerimiseks viidi läbi õpilaste stimuleerimise kaudu kasutama erinevaid õppekoormuse meetodeid. Tunni materjali sisu ja tööde liigid olid suunatud õpilaste tunnetusliku aktiivsuse säilitamisele kogu tunni vältel.

8. Kodutöö.

9. Enesevaatluse järeldus.

Õppeaega tunnis kasutati otstarbekalt, tunni planeeritud maht täidetud, püstitatud eesmärk ja ülesanded täidetud.Lapsed õppisid selgeks antud teema töö algoritmi ja rakendasid seda oskuslikult praktikas. Tunni intensiivsus oli esimese klassi õpilaste füüsilisi ja psühholoogilisi võimeid arvestades optimaalne. Sõbralik keskkond, positiivne suhtumine tundi, kaasaegsete meetodite ja tehnikate valik aitas iga last

Ümbritseva maailma õppetunni aspektanalüüs

MAAILMA TUND 4D-KLASSIS

"MAAILMA AJALOOLANE SILMAS"

Klass: 4

Eesmärgid
tegevused
õpetajad

luua tingimused õpilaste tutvustamiseks ajalooteadusega, teadmiste ja "teadmatuse" piiride määramiseks; soodustada õpilaste arusaama kujunemist meid ümbritsevast maailmast ajaloolaste vaatenurgast, esmaseid oskusi vajaliku teabe leidmiseks ja saadud teabe analüüsimiseks; huvi arendamine
teemale "Maailm ümber"

Tunni tüüp

uute teadmiste avastamine

Planeeritud
hariv
tulemused

teema(arengu maht ja pädevuste tase) : saab võimaluse õppida töötama õpikuga, töötama uuritavate objektide ja ümbritseva maailma nähtuste mudelitega.

Metasubjekt(kultuuripädevuse kogemuse / omandatud pädevuse komponendid) : valdab oskust mõista tunni õpiülesannet, vastata küsimustele, üldistada oma ideid, kuulata vestluskaaslast ja pidada dialoogi, hinnata tema saavutusi tunnis; oskab tegeleda verbaalse suhtlusega, kasutada õpikut.

Isiklik: omab motivatsiooni õppetegevuseks, koostööoskusi täiskasvanute ja eakaaslastega erinevates olukordades

mMeetodid ja vormid
õppimine

selgitav ja näitlik; frontaalne, individuaalne, kollektiivne

Hariduslik
ressursse

http://download8.proshkolu.ru

Varustus

Interaktiivne tahvel, arvuti; muuseume kujutavad fotod või postkaardid; skeem "Ajalooallikad"; sõnakaardid; üksikute ülesannete kaardid; ristsõna

Peamine
mõisted

Ajalugu, ajaloolane, ajalooallikad, arhiivid, eksponaadid

Vaatlusprogramm:

1. Organisatsioonimoment.

Esitluse kasutamine organiseeris õpilasi, andis tunnisse positiivse suhtumise

2. Sissejuhatus teemasse

Ekraanil esitatud ülesannete abil õnnestus õpetajal tagada, et õpilased sõnastasid tunni teema.

Ristsõna töö

(ülesannete etapiviisiline täitmine)

Kinnitage omandatud teadmisi

Aktiveerib tähelepanu

Individuaal- ja frontaaltöö olemasolu

Uue materjali õppimine

RAM-i arendamine

Oskus töötada õpikuga

Visuaalse mälu arendamine

Kaarditöö

Täitmine, kontrollimine.

Varem omandatud teadmiste kinnistamine

Fizminutka

Psühholoogiline leevendus

Töö õpikuga.

Oskus rakendada ärilise koostöö reegleid.

Tegevuse ilming interaktsioonis,

Läbirääkimisoskus ja ühistegevuses ühisele arvamusele jõudmine.

Praktilised tegevused

Täitmise kiirus

Teadmiste ja oskuste sügavus

Õpilased jõuavad järeldusele, kui oluline on omada kindlaid teadmisi

Tunni refleksioon: ülevaade

mängutunni kohta

Kas olete õppetunniga rahul?

Jah – 100% õpilastest

Kas tundsid huvi?

Kas teil on õnnestunud oma teadmisi kinnistada?

Kas olete saanud oma teadmisi näidata?

Järeldus:Õpetajal õnnestus kogu tunni jooksul säilitada kasvatuslik ja tunnetuslik huvi õppematerjali vastu, süstematiseerida õpilaste teadmisi, arendada praktilisi oskusi ja oskusi, enesehindamise oskust õppetegevuse edukuse kriteeriumide alusel, mis viitab tema oskusele. professionaalsus ja oskused.

Aktiivsus oli õigustatud: lapsed jagasid iseseisvalt oma teadmisi. Loodi tingimused isiklikuks arenguks, õppetegevuse kujunemiseks, õpilaste praktilise kogemuse ja sõnavara rikastamiseks.

Kuidas GEF-tunni analüüs välja näeb? Vaatleme valimit hiljem, kõigepealt selgitame välja kaasaegse hariduskorralduse tunnused, selle komponendid.

Eksperttöö

Õppetunnil, mis on välja töötatud täielikult teise põlvkonna standardite järgi, on traditsioonilisest vormist tõsiseid erinevusi.

GEF-tunni analüüs põhikoolis põhineb nooremate õpilaste universaalse õppetegevuse arendamise kaalumisel. Õpetaja kutsetegevust hindav ekspert pöörab erilist tähelepanu probleemõppe kasutamisele õpetaja poolt.

Kaasaegse õppetunni peamised parameetrid

Föderaalse osariigi haridusstandardi kohane õppetundide analüüsiskeem sisaldab lõiku, mis märgib kooliõpilaste võimet tunni teema iseseisvalt sõnastada. Õpetaja põhiülesanne on viia lapsed teema mõistmiseni. Õpetaja esitab ainult täpsustavaid küsimusi, millele vastuseks õpilased sõnastab õigesti tunni eesmärgid.

Põhikooli GEF-tunni analüüs sisaldab plaani tunni alguses püstitatud eesmärgi saavutamiseks.

Õpilased sooritavad UUD-d (universaalsed õppetegevused) koos mentoriga koostatud kava järgi. Õpetaja korraldab frontaalset, paaris-, individuaalset tegevust.

Föderaalse osariigi haridusstandardi õppetundide analüüsiskeem sisaldab lõiku, mis märgib õpetaja võimet pakkuda lastele erinevaid töövõimalusi, sealhulgas individuaalseid ülesandeid.

Kaasaegse õppetunni traditsioonilisest vormist eristavate tunnuste hulgast tõstame esile nii vastastikuse kontrolli kui ka enesekontrolli olemasolu. Igasugune koolitunni analüüs vastavalt föderaalsele osariigi haridusstandardile sisaldab peegeldust. Enesehindamise käigus tuvastatud peamised vead, puudujäägid, teadmiste lüngad kõrvaldavad kooliõpilased omal jõul. Poisid hindavad mitte ainult enda UUD-d, vaid analüüsivad ka klassikaaslaste saavutusi.

Arutlemise etapis peaks arutlema saavutatud edusammude üle ja analüüsima õppetunni tõhusust.

Õpetaja arvestab kodutööde koostamisel laste individuaalset arengut, valib erineva keerukusega harjutusi ja ülesandeid, tegutseb tunnis konsultandina, andes lastele nõu iseseisva tegevuse käigus.

GEF-tunni analüüs - skeem

Kuidas peaks GEF-i õppetundide analüüs välja nägema? Uute haridusstandardite jaoks välja töötatud näidisskeemil on klassikalisest vormist olulised erinevused.

Toome välja peamised punktid, mida eksperdid kaasaegse koolituse hindamisel arvesse võtavad. Niisiis, mida sisaldab GEF-i õppetundide analüüs? Õppealajuhataja valim eeldab kooliõpilaste eesmärkide, organisatsiooniliste tegevuste, motivatsioonitüüpide olemasolu. Tund peaks täielikult vastama psühholoogilistele ja füsioloogilistele omadustele, laste vanusele. Föderaalse osariigi haridusstandardi kohane avatud tundide analüüs koostatakse eraldi õppetunni (sündmuse) jaoks. Kaardile märgib ekspert õpetaja andmed, õppeasutuse nime, õppeaine, metoodilise komplekti, tunni teema, samuti tunni kuupäeva.

Valminud skeemi variant

Kuidas GEF-i õppetundide analüüs välja näeb? Sellele küsimusele vastab näidiskaart.

  1. Põhieesmärgid.

Tunni hariduslike, kasvatuslike, arengueesmärkide olemasolu. Mil määral on need saavutatud? Kas need praktilised eesmärgid, mille õpetaja õpilastele seadis, said teoks?

  1. Tunni organiseerimine.

Kuidas oli tund korraldatud? Tunni läbiviimise meetodite loogika, struktuur, tüüp, ajaraam, vastavus valitud ülesehitusele.

Mida GEF-tunni analüüs veel sisaldab? Õppealajuhataja näidis sisaldab plokki kooliõpilaste kognitiivse huvi kujunemise kohta uuritava akadeemilise distsipliini vastu.


Tunni põhisisu

Hinnatakse vaadeldava materjali teadusliku lähenemise otstarbekust, õpetamise taseme vastavust kooliõpilaste ealistele iseärasustele ja kooli õppekavale.

Igasugune GEF-tunni analüüs, mille näidist hiljem käsitleme, viitab kognitiivse tegevuse avaldumisele ja kooliõpilaste iseseisvuse määrale, modelleerides õpetaja erinevaid probleemsituatsioone. Nende lahendamiseks kasutavad poisid omaenda elukogemust; teoreetiline baas on seotud praktilise õppetegevusega.

Tund peaks sisaldama interdistsiplinaarseid seoseid, samuti eelmistes tundides õpitud materjali loogilist kasutamist.

Metoodika

Eksperdid hindavad kooliõpilastele kättesaadavate teadmiste tegevusmeetodite aktualiseerimist. Autor analüüsib tunni jooksul probleemsete olukordade loomist, täpsustades küsimusi - võtteid, mida õpetaja kasutab töö käigus. Võrreldakse paljunemis- ja otsingutegevuse kestust, kooliõpilaste iseseisva töö mahtu.

Analüüsis on eriline koht dialoogi kasutamisel tunnis, diferentseeritud õppimise põhimõttel, ebastandardsetel olukordadel, õpetaja ja lapse vahelisel tagasisidel, mitut tüüpi tegevuste pädeval kombineerimisel.

Hinnatakse visuaalsete näidismaterjalide olemasolu, mis aitavad kaasa motivatsiooni tõstmisele, tunni alguses püstitatud ülesannete täielikule täitmisele, nende vastavusele tunni eesmärkidele ja eesmärkidele.

Tunni analüüsimisel vastavalt föderaalsele osariigi haridusstandardile pööratakse erilist tähelepanu psühholoogiliste organisatsiooniliste probleemide käsitlemisele: võttes arvesse iga lapse individuaalsust, õpetaja tegevuse keskendumist mõtlemise, mälu, kujutlusvõime arendamisele, erineva keerukusega ülesannete vaheldumine, laste emotsionaalse mahalaadimise olemasolu.

Eksperthinnangu võimalused

Näiteks õppetunni "Maailm meie ümber" analüüs föderaalse osariigi haridusstandardi järgi hõlmab mitte ainult iga üksuse punktide arvu kokkuvõtmist, vaid ka ekspertide täiendavaid selgitusi.

Kui õppetund (klass) vastab täielikult kõigile GEF-kaardi nõuetele, määravad eksperdid maksimaalse punktide arvu. Kui õpetaja täidab kriteeriumid osaliselt või üldse mitte, hinnatakse teda 0–1 punkti.

Tunni korralduse veerus võtavad eksperdid arvesse koolituste vormide mitmekesisust: uue teabe omastamine, UUD integreeritud kasutamine, ajakohastamine, oskuste üldistamine, kontroll, korrigeerimine.

Veerus õppetunni vastavuse kohta föderaalse osariigi haridusstandardi nõuetele analüüsitakse UUD-d. Ekspert arvestab oskusi rühmades: regulatiivsed, kognitiivsed, kommunikatiivsed, isikuomadused.

Näiteks lugemistunni analüüs föderaalse osariigi haridusstandardi järgi eeldab kõigi UUD-de moodustamist, kuid erilist tähelepanu pööratakse isikuomadustele.

Tunni analüüsi skeem GEFi raames

Teema – Vesi.

Punktide koguarv on 24 punkti.

Lühike jõudluse analüüs

Tunni põhieesmärgid on saavutatud, ellu viidud koolituse käigus (2 punkti).

Esitatakse õppetund, milles selgitatakse uut materjali, millel on loogiline ülesehitus, optimaalne etappide suhe ajas (2 punkti).

Motivatsiooni annab demonstratsiooni ja individuaalse katse kasutamine (2 punkti).

See õppetund keskendub föderaalsele osariigi haridusstandardile, järgitakse didaktilisi põhimõtteid, kujundatakse universaalseid õppimisoskusi (2 punkti).

Õpetaja kasutab tunnis kaasaegseid tehnoloogiaid: projekti- ja uurimistegevust, IKT-d (2 punkti).

Tunni materjal vastab kooliõpilaste ealistele iseärasustele (2 punkti).

Teoreetiliste teadmiste ja nende praktilise rakendamise vahel on seos, erilist tähelepanu pööratakse iseseisvale tegevusele, tunnetusliku tegevuse arendamisele (2 punkti).

Uute oskuste ja vilumuste kujundamisel keskendub õpetaja varem õpitud materjalile (2 punkti).

Tunnis luuakse kooliõpilastele probleemsituatsioone, õpetaja sõnastab eriküsimused, mis on suunatud õpilaste iseseisva otsuse tegemise vajadusele (2 punkti).

Õpetaja kasutas probleemõppe meetodit, diferentsiaalset lähenemist, projekt- ja uurimistegevust, kombineeris reproduktiivse iseloomuga ülesandeid koolinoorte loogilise mõtlemise arendamisele suunatud loominguliste ülesannetega (2 punkti).

Iseseisev töö selgitati täismahus, see hõlmas info otsimist, vaatlust, praktilisi katseid, saadud tulemuste võrdlemist (2 punkti).

Tunni ajal oli õpilaste ja mentori vahel kvalitatiivne tagasiside, mugav psühholoogiline kliima (2 punkti).

Järeldus

Selleks, et uute föderaalsete haridusstandardite nõuete kohaselt läbi viidud õppetundi saaks pidada tõhusaks ja tõhusaks, peab õpetajal olema ettekujutus kriteeriumidest, millele nad peavad vastama. GEF-i tunnianalüüsi skeem võimaldab õpetajal läbi viia eneseanalüüsi, tuvastada tööprobleemid ja need kõrvaldada enne, kui professionaalsed eksperdid hakkavad tema tegevust hindama.

GEFi TUNNI ANALÜÜS

Algkooli õpetaja
Drezno gümnaasium
Guseva Irina Evgenievna

GEFi TUNNI ANALÜÜS
Iga tund peaks olema mentorile ülesanne, mida ta peaks täitma, mõeldes selle eelnevalt läbi: igas tunnis peaks ta midagi saavutama, astuma sammu edasi ja panema kogu klassi seda sammu astuma.
K.D. Ušinski.
Tunni (tundide süsteemi) analüüs (eneseanalüüs) on selle kui terviku üksikasjalik ja igakülgne käsitlemine teatud vaatenurgast (aspektist). Aspektide valik sõltub nii analüütilisest vajadusest kui ka tekkinud praktilisest vajadusest.
Klassides osalemise viisid
1. Valikuline.
2. Temaatiline.
3. Paralleel.
4. Üksikute klasside terviklik õpe.
5. Tunni sihtkülastus spetsialisti kutsel.
Õppeasutuses kasutatakse järgmisi tunni analüüsi ja enesevaatluse vorme:
1. Lühi(hindav)analüüs - kasvatus-, kasvatus- ja arendusülesannete lahendamist iseloomustav üldhinnang tunni funktsioonidele.
2. Struktuurne (samm-sammult) analüüs - tunnis domineerivate struktuuride (elementide) väljaselgitamine ja hindamine, nende otstarbekus, mis tagab õpilaste kognitiivsete võimete arengu.
GEF-tund koosneb 9 kohustuslikust etapist:
Organisatsioonimoment, aktiivsuse enesemääramine.
Teadmiste värskendamine ja raskuste fikseerimine tegevustes.
Õppeülesande avaldus
Projekti koostamine raskustest väljumiseks
Ehitatud projekti elluviimine
Esmane tugevdamine hääldusega väliskõnes
Iseseisev töö enesetestiga
Teadmiste süsteemi kaasamine ja kordamine
Õppetegevuse kajastamine tunnis, teave kodutööde ja soorituste kohta.
3. Täielik analüüs - aspektanalüüside süsteem, mis sisaldab hinnangut tunni ülesannete täitmisele, õpilaste õppetegevuse sisule ja tüüpidele vastavalt sellistele tunnustele nagu õpilaste teadmiste omastamise tase ja vaimsed meetodid. aktiivsus, õpilaste areng, didaktiliste põhimõtete rakendamine ja tunni tulemuslikkus.
4. Struktuur-ajaline analüüs - tunniaja kasutamise hindamine selle iga etapi kohta.
5. Kombineeritud analüüs - tunni peamise didaktilise eesmärgi ja struktuurielementide hindamine (samaaegne).
6. Psühholoogiline analüüs - tunni psühholoogiliste nõuete täitmise uurimine (areneva tüüpi õpilaste kognitiivse tegevuse tagamine).
7. Didaktiline analüüs - peamiste didaktiliste kategooriate analüüs (didaktika põhimõtete rakendamine, koolinoorte õpetamise ja õpetamise meetodite, tehnikate ja vahendite valik, tunni õppematerjali didaktiline töötlemine, õpilaste iseseisva tunnetustegevuse pedagoogiline juhendamine , jne.).
8. Aspektanalüüs - läbimõtlemine, üksikasjalik ja igakülgne uurimine ja hindamine teatud vaatenurgast mis tahes poole või tunni eraldi eesmärgi / ülesande suhtes seoses õpilaste tegevuse tulemustega.
Tunni näited:
arendavate meetodite kasutamine klassiruumis;
õpilaste kognitiivse aktiivsuse suurendamise võimaluste uurimine;
kognitiivse huvi arendamise viisid;
kooliõpilaste üldhariduslike oskuste ja vilumuste kujundamine;
õpilaste teadmiste, oskuste ja vilumuste kontrollimine ja hindamine;
tunni tervist säästva funktsiooni tagamine;
psühholoogiline kliima klassiruumis;
IKT kasutamise tase ja iseloom klassiruumis;
probleemõppe korraldamine klassis jne.
9. Terviklik analüüs - tunni didaktiliste, psühholoogiliste ja muude aluste samaaegne analüüs (enamasti õppetundide süsteem).
10. Kõige optimaalsem ja objektiivsem saab olla ainult süsteemianalüüs – omavahel seotud tehnikate ja protseduuride kogum, mida kasutatakse komplekssete integraalsete süsteemide objektide ja protsesside uurimiseks.
Süsteemi analüüsi aspektid:
metafüüsiline (lagundamine - tükeldamine);
struktuurne (suhted);
funktsionaalne (funktsioonide pakkumine);

Geneetiline (päritolu ja edasise arengu võimalus).
Tunni ettevalmistamise ja kohalviibimise nõuded
1. Tutvu tunnipäevikuga, mis annab aimu õpilaste edasijõudmisest antud aines teatud perioodi jooksul.
2. Tuvastage teema, mida eelmises tunnis õppisite.
3. Pöörake tähelepanu õpilaste teadmiste hindamise regulaarsusele ja õigeaegsusele.
4. Analüüsige iga õppetundi iga õpetajaga eraldi.
5. Viige tunni arutelu läbi põhimõttekindlalt ja nõudlikult, kuid korrektselt ja sõbralikult.
6. Argumenteerige õpetajale ebameeldivad kommentaarid faktide ja sätetega pedagoogika ja psühholoogia teooriast.
Õppetundide analüüsi üldised juhised
1. Kõigile õpetajatele ei saa anda ühesuguseid soovitusi (mis ühele sobib, teisele sobimatu).
2. Kõik soovitused õpetaja töö parandamiseks peaksid põhinema tema saavutustel ja tugevustel.
3. Vajalik on soodustada tunni loovat läbiviimist, julgustada õpetajat selle ülesehitust ja metoodikat iseseisvalt välja töötama.
4. Tuleks hinnata, kui ratsionaalselt kasutati õpetaja valitud õppemeetodeid ja -meetodeid, näiteks kui sobivad nendes tingimustes olid teatud tüüpi vestlused, iseseisev töö.
5. Märkused ja soovitused õpetajale tuleks tunni analüüsi põhjal selgelt sõnastada ja tunnistusele kanda.
GEF-tunni analüüsiskeem
Klass______________________________________________________________________
Teema_______________________________________________________________
Õpetaja ________________________________________________________________________
(nimi, kategooria)
Õpiku autor _________________________________________________________________
Tunni teema __________________________________________________________________
Tunni tüüp ______________________________________________________________________
Õpilaste arv klassis __________________________________________________
Tunnis osalemine
Analüüsi etapid Hinded
1. Tunni põhieesmärgid: hariv, arendav, hariv. Kas õpetaja seatud tunni eesmärgid realiseeruvad?
2. Tunni korraldus: tunni liik, tunni ülesehitus, etapid, nende loogiline järjestus ja doseerimine ajas, tunni ülesehituse vastavus selle sisule ja eesmärgile.
3. Kuidas annab õpetaja motivatsiooni antud teema õppimiseks (õppematerjal)
4. Tunni vastavus föderaalse osariigi haridusstandardi nõuetele:
4.1. Orienteerumine uutele haridusstandarditele.
4.2. Tegevuste fookus UUD kujunemisel
4.3. Kaasaegsete tehnoloogiate kasutamine: disain, teadusuuringud, IKT jne.
5. Tunni sisu:
5.1. Tunnis oleva materjali kajastuse teaduslik korrektsus, vastavus vanuselistele iseärasustele
5.2. Tunni sisu vastavus programmi nõuetele.
5.3. Teooria seos praktikaga, õpilaste elukogemuse kasutamine tunnetusliku aktiivsuse ja iseseisvuse arendamiseks.
5.4. Õpitava materjali seos varem käsitletud materjaliga, interdistsiplinaarsed seosed.
6. Tunni metoodika:
6.1. Õpilaste teadmiste ja tegevusmeetodite aktualiseerimine. Probleemide lahendamine, probleemide lahendamine.
6.2. Milliseid meetodeid õpetaja kasutas. Kui suur osa on paljunemis- ja otsingu- (uurimis)tegevusest? Võrrelge suhet: reproduktiivse iseloomuga ülesannete ligikaudne arv: ("lugeda", "jutustada", "korrata", "jäta meelde") ja otsitava iseloomuga ülesannete ligikaudne arv ("tõesta", "selgita", "hinda", "võrdle", "leia viga)
6.3. Õpetaja tegevuse ja õpilaste tegevuse seos. Iseseisva töö maht ja iseloom.
6.4. Milliseid tunnetusmeetodeid õpetaja kasutab (vaatlus, kogemine, teabe otsimine, võrdlemine, lugemine jne)
6.5. Dialoogiliste suhtlusvormide rakendamine.
6.6. Ebastandardsete olukordade loomine õpilaste teadmiste kasutamisel.
6.7. Tagasiside rakendamine: õpilane-õpetaja.
6.8 Frontaal-, rühma- ja individuaaltöö kombineerimine.
6.9 Diferentseeritud õppe rakendamine. Ülesannete olemasolu erineva õppetasemega lastele.
6.10. Haridusvahendid. Nende kasutamise otstarbekus vastavalt teemale, koolituse etapile.
6.11. Visuaalse materjali kasutamine: illustratsiooniks, emotsionaalseks toeks, õpiprobleemide lahendamiseks. Visuaalne materjal on üleliigne, piisav, sobiv, ebapiisav.
6.12. Enesekontrolli ja enesehindamise oskuste kujundamine.
7. Tunni psühholoogilised alused:
7.1. Õpetaja poolt õpilaste tegeliku arengutasemete ja nende proksimaalse arengu tsooni arvestamine.
7.2. Õppimist arendava funktsiooni rakendamine. Omaduste arendamine: taju, tähelepanu, kujutlusvõime, mälu, mõtlemine, kõne.
7.3. Tunni rütm: erineva raskusastmega materjali vaheldumine, erinevat tüüpi õppetegevus.
7.4. Psühholoogiliste pauside olemasolu ja tunni emotsionaalse sfääri tühjenemine.
8. Kodutöö: optimaalne maht, õpetuse kättesaadavus, diferentseerimine, valikuõiguse esitamine ..
9. Uute elementide olemasolu õpetaja pedagoogilises tegevuses (malli puudumine)

Kokku: iga kriteeriumi kohta antakse punkte 0 kuni 2: 0 - kriteerium puudub, 1 - see ilmneb osaliselt, 2 - täielikult.
KOKKUVÕTE
Kaasaegne õppetund on traditsioonide ja uuenduste süntees. See on traditsiooniliste ja uudsete meetodite tooteid valdanud ja jätkuvalt valdava õpetaja tegevuse protsess ja tulemus.
Tänases õppetükis:
1. Õpetaja mitte ainult ei tunnista õpilase õigust oma otsusele, vaid tunneb sellest ka huvi.
2. Uued teadmised näivad tõesed mitte ainult õpetaja, teadlase või õpiku autori autoriteedi tõttu, vaid ka nende tõesuse tõestamise tõttu arutlussüsteemiga.
3. Tunni materjal sisaldab erinevate seisukohtade arutelu kasvatusprobleemide lahendamisel, taastoodab tunni sisuloogikat, näitab võimalusi õpitavate teadmiste praktikas rakendamiseks.
4. Suhtlemine õpilastega on üles ehitatud nii, et see viib nad iseseisvate järeldusteni, muudab nad partneriteks teadmiste ja nende kasutamise võimaluste ettevalmistamise, otsimise ja leidmise protsessis.
5. Õpetaja koostab sisendmaterjalile küsimusi ja vastab neile, tõstatab õpilastelt küsimusi ja stimuleerib tunni jooksul iseseisvat vastuste otsimist. Tagab, et õpilane mõtleb temaga kaasa.
Tunnianalüüsi skeem aitab nii tunni ülesehitamisel kui ka avatud tunni eneseanalüüsil. Nõuetele keskendudes saate oma tööd kohandada nii, et vältida rikkumisi kaasaegse tunni ülesehituses.

Kaasaegsetes tingimustes muutub keskmise kooli direktori asetäitja tegevuste ring laiemaks. Seetõttu tuleb pidevalt otsida uusi juhtimisviise, mis võimaldasid kulutada minimaalselt aega ja saada rohkem teavet selle kohta, kuidas ja milliste meetoditega klassiruumis õpetatakse. Sellest lähtuvalt aitab ajakohane ja läbimõeldud skeem selle probleemiga toime tulla.

Analüüsi üldine fookus

On teada, et föderaalne osariigi haridusstandard nõuab kasutamist koolituses, mille eesmärk on saada õpilasest arenenud ja küpseks isiksuseks. Selleks, et õpe oleks huvitav ja õpetaja tegevus tulemuslik, on vaja õigeaegset, kuid “pehmet” kontrolli. Tekib palju küsimusi: kuidas õppetundi õigesti korraldada, jaotusmaterjale ja metoodilist materjali õigesti paigutada nii, et seda oleks mugav kasutada nii õpetajal kui ka praktikandil.

Pakume ülevaatlikku ja klassikalist tunnianalüüsi skeemi, mis põhineb föderaalse osariigi haridusstandardi soovitustel ja õpetajate kogemustel. See arendus aitab teil kiiresti ja täielikult analüüsida peaaegu iga õppetundi, olenemata selle teemast ja fookusest.

Tunni struktuur

Kõigepealt mõelgem välja, milliseid etappe peab iga õpilastega töötamise "seanss" sisaldama. Seega on üldised soovitused järgmised:

  • organiseerimise etapp.
  • Eesmärkide püstitamine ja õpilaste motiveerimine. Selle etapi õigsusest sõltub palju. Näiteks kirjandustundi analüüsides tuleks tähelepanu pöörata sisendandmetele ja sõnadele, millega õpetaja püüab oma õpilasi huvitada.
  • Dirigeerimine Lihtsamalt öeldes antakse õpilastele sel ajal uut teavet, mille nad peavad "kinnitama" aine juba omandatud kaardile.
  • Õpilased assimileerivad saadud andmeid, loevad kirjandust ja tutvuvad teemaga metoodilisi materjale lugedes.
  • Juhtivaid küsimusi esitades kontrollib õpetaja, kui palju on tema hoolealused uut materjali valdanud.
  • Saadud teave on koondamisel.
  • Antakse uus kodutöö, mille käigus saavad õpilased teemaga rohkem tuttavaks ja õpivad sellega iseseisvalt töötama.
  • Peegeldus. Õpilased analüüsivad kõike, mida kuulevad ja näevad, teevad järeldused.

Kuidas saavutada teadmiste maksimaalne säilivus?

Selleks, et lapsed tõesti õpiksid teavet ja õpiksid seda tulevikus kasutama, peate tegema rohkem pingutusi. Praktika näitab, et ühest õppetunnist selgelt ei piisa. Vajame teist korda, parandamist. Üldiselt ei erine selle struktuur praktiliselt ülaltoodust, kuid föderaalse osariigi haridusstandard soovitab anda õpilastele konsolideerimiseks situatsioonilisi ülesandeid: tüüpilisi ja muudetud. Nii on selgelt näha, et lapsed õppisid tõesti kogu materjalihulka ja saavad seda "välitingimustes" kasutada. See on äärmiselt oluline.

Niisiis, me mõtlesime välja klasside struktuuri. Kuidas aga seostub sellega tunni analüüsiskeem? See on lihtne: selle klassikalist ehitust teadmata on raske midagi kontrollida ja kontrollida. Jätkame teemaga.

Föderaalse osariigi haridusstandardi õppetunni analüüsimise ülesanded

Mida põhjalikumalt konkreetse tunni kulgu analüüsitakse, seda pädevamaid ja mõistlikumaid soovitusi saab õpetajale anda. Need aitavad spetsialistil (eriti noorel) tuvastada nende probleemide põhjused, mis põhjustavad tema tundides pakutava materjali ebapiisava omastamise. Lisaks ei muuda töös esinevate puuduste regulaarne kõrvaldamine seda mitte ainult tõhusamaks, vaid tõstab oluliselt ka õpetaja enesehinnangut.

Kohe tuleb hoiatada, et meie poolt välja pakutud tunnianalüüsi skeem eeldab hästi arenenud refleksioonivõimet. Ilma selle oskuseta on võimatu "tagasi vaadata", et oma vigu ja vigu parandada ja hinnata.

Miks seda teha?

Seega pakub koolituste kvaliteedi uurimine järgmisi hindamatuid võimalusi:

  • Õppige õigesti seadma eesmärke ja eesmärke nii õpilastele kui ka endale.
  • Õpitakse nägema seost materjali esitamise tingimuste ja meetodite ning kasvatusprobleemide lahendamise kiiruse vahel.
  • Õpetaja poolt praktikas kasutatavate teatud pedagoogiliste võtete rakendamise tulemuslikkuse ennustamise ja ettenägemise võime kujunemine.
  • Lõpetuseks, see on ainus viis edastada paljudele õpilastele lihtsat tõde: mida kiiremini saate tunni alguses üldsätetest „mõista“, seda lihtsam on orienteeruda nii konkreetses õppeaines kui ka kõigis sellega seotud tööstusharudes. See on eriti oluline tänapäevaste keeruliste tingimuste korral, kui spetsialistid peavad mõnikord sõna otseses mõttes käigu pealt ümber ehitama.

Oluline on mõista, et meie pakutav plaan on universaalne. Eelkõige ei erine matemaatikatunni analüüsimise skeem vene keele tunni kontrollimisest. Materjali esitamise lähenemisviis on sama ja igal juhul on vaja, et lapsed õpiksid huvi ja siira sooviga uut materjali, mis on neile tulevikus kasulik.

Mida me tegema peame?

Niisiis hakkame tegelema otseselt analüüsi metoodikaga. Esiteks uuritakse valikuliselt õppetükke. Spetsialist uurib, millega õpilased tegelevad, millised võimalused neile on ette nähtud. Siiski ei tohiks te isegi sellele tähelepanu pöörata. Õppetunnis tuleks kasutada järgmisi tehnoloogiaid:

  • Probleemne dialoog. Sel juhul antakse õpilasele mingi ebatüüpiline ülesanne. Ta peab leidma talle lahenduse, kasutades õppetunnis saadud teavet. Ebastandardne lähenemine ja leidlikkus on teretulnud. See on eriti hea, kui tunni analüüs (9. klass ja kõrgem) viiakse läbi samaaegselt õpilaste ja ettevõtte esindajate kohtumisega (ametialase orientatsiooni käigus).
  • Produktiivne lugemine. Nagu nimigi viitab, teeb õpilane tekstiga tihedat koostööd, selgitades välja kõige olulisema teabe. Parim on, kui see etapp eelneb problemaatilisele dialoogile: nii saate visuaalselt kontrollida uue materjali assimilatsiooni täielikkust.
  • Õppeedukuse kajastamine või hindamine. Õpilased õpivad tehtud tööd adekvaatselt hindama, tuvastades selles vigu ja puudusi, tegema järeldusi, kuidas neid edaspidi vältida. On väga hea, kui samal ajal pannakse kirja põhitööd ja iga paari tunni järel kontrollib õpilane, kui hästi ta sõnastatud kommentaaridest kinni peab. Selline koolitunni analüüsimise skeem võimaldab näidata lastele selliste tegevuste praktilist väärtust.

Milliseid funktsioone peaks õpetaja tunnis täitma?

Neid on mitu ja need kõik on võrdselt olulised. Kõige klassikalisem ja ilmsem funktsioon on reguleeriv. Õpetaja seab eesmärgid ja koostab tunni üldplaani, tema määrab ka selle, kui edukalt tulid õpilased toime eelmistes tundides neile püstitatud probleemidega. Lihtsamalt öeldes hindab ta klassi- ja kodutööd.

Kuid samal ajal unustavad paljud täielikult teise funktsiooni - kognitiivse. See sõltub õpetajast, millise tahtmise või puudumisega õpilased uut õppima hakkavad.

Teine õpetaja võib isegi põhitõdede selgitamise muuta põnevaks looks ja teine ​​isegi huvitava kunstiteose uurimise tõeliseks piinamiseks. See õppetunni analüüsi näide näitab, kui oluline on seda õpetava inimese isiklik sarm ja karisma.

Oluline on mõista ühte asja. Selle funktsiooni täitmise astet analüüsides tuleb arvestada, kui palju suudab inimene enda selgitatava materjali praktilisi külgi paljastada. Näiteks kui räägite kuivalt elektrolüüsi teooria põhitõed, proovivad nähtuse olemusse süveneda ainult kõige kangekaelsemad õpilased. Kui täpsemalt rääkida sellest, et sellised protsessid toimuvad näiteks autoakudes, et nende abil saab tavalisest veest ja lauasoolast palju olulisi aineid ammutada, tekib huvi tuntavalt rohkem. See on õppetundide analüüsi edukaim näide.

Suhtlemisest ja õpilastevahelistest suhetest

Kolmas funktsioon on kommunikatiivne. Ka paljud õpetajad ei pööra sellele tähelepanu, mis toob lastele kaasa kohutavad tagajärjed. Selle õpetaja rolli määramine on ühtaegu lihtne ja keeruline. Ta peab õpetama lapsi õigesti rääkima, edastades oma mõtteid teistele, ega olema häbelik avalikkusele rääkimast. Samas ei räägi me “universaalse kõneleja” loomisest: üliõpilane, isegi kui ta väljendab mingisuguseid ekslikke mõtteid, peaks saama seda kaaslastega arutada, jõudma ühiselt järeldusele oma ebatäpsuste kohta. teooriat ja arvestama vastaste vastuväiteid.

Kui inimene seda noorelt ei õpi, ei oota teda ees midagi head. Temast saab kas “hall hiireke”, kes ei suuda väljendada ühtki oletust, või, vastupidi, muutub temast demagoog, kes ei salli teiste arvamusi. Ja siinne joon, ükskõik kui kummaline see ka ei tunduks, on üsna õhuke. Seda eriti siis, kui algklassides toimub õppetund, mille analüüs peaks olema eriti sügav.

isiksuse funktsioon

Ei olnud juhus, et lisasime selle eraldi lõiguna, sest selle õpetaja rolli tähtsust on raske alahinnata. Kuidas seda dekrüpteerida? Õpetaja ülesandeks on siin kujundada moraalne, vastutustundlik, isiksus, mis on piisav. Iga laps on ainulaadne ja seetõttu võib seda olla raske teha. Eriline raskus seisneb selles, et paljud õpetajad valivad teadlikult või alateadlikult endale teatud “lemmikud”, millesse suhtumine on mõne isikuomaduse tõttu parem.

Igal juhul on sellised järeldused paljud föderaalse osariigi haridusstandardi spetsialistid, kes veetsid palju aega õppimise lähenemisviiside uurimisel kõigis riigi koolides. Nende nõuetest lähtuvalt koostati selle materjali raames pakutav õppetund.

See ei tohiks olla, kuna ülejäänud klass tajub sellist olukorda vaenulikult, samal ajal kui õpetaja enda autoriteet langeb, õpilased on tema sõnade ja tegude suhtes palju kriitilisemad. Kõik see muudab klassiga täieliku töötamise ja lastele uue materjali andmise väga keeruliseks. Seega oleme avalikustanud üldise teabe. Pärast seda saate pliiatsit ja paberit varuda. Nad peavad määrama punktid iga analüüsi elemendi eest.

Tähtis! Sel juhul ei toimu hindamine tavapärase viiepallisüsteemi, vaid ainult kahepallisüsteemi (0-2) järgi. Sel juhul tuleks juhinduda järgmistest kriteeriumidest: kui “0”, siis õppetund ei vasta täielikult standarditele. Kui "1", siis see ei ühti täielikult. Seega hinne "2" tähendab, et kõik on tehtud suurepäraselt. Mida tähendab tunni analüüsiskeem? Valim eeldab tunni iga etapi eraldi käsitlemist.

Tunni analüüsi etapid

Esimene etapp: tunni kvaliteedi kontrollimine, nende funktsioonide täitmise uurimine, mida tund peaks täitma (kasvatuslikud, arendavad ja kasvatuslikud). Samuti pööravad nad tähelepanu haridusprotsessi korraldusele: kui loogiliselt see on korraldatud, teabe esitamise viisile ja muudele olulistele teguritele. Lõpuks on selle etapi jaoks kõige olulisem see, kui hästi suudab õpetaja tagada õpilaste motivatsiooni, et nad saaksid neile esitatava uue materjali sama täielikult ja tõhusalt omastada. Eesmärkide, organiseerituse ja motivatsiooni eest antakse järjekindlalt punkte.

Ja nüüd pöörame tähelepanu analüüsitud õppetunni vastavusele föderaalse osariigi haridusstandardi uusimatele nõuetele. Selles etapis vastatakse mitmele küsimusele:

  • Kas õpetaja keskendub uusimatele haridusstandarditele ja tehnikatele. Muidugi ei too 1. klassi tunni analüüsimine kaasa nii rangeid nõudeid, kuid gümnasistide tundide kontrollimise puhul tuleks sellele pöörata suuremat tähelepanu.
  • Laste oskuste kujundamine Lihtsamalt öeldes, kas õpilased saavad kiiresti ja asjatundlikult kasutada neile pakutavat teavet erinevate situatsiooniprobleemide lahendamisel.
  • Väga oluline on uute õppimisviiside praktiline kasutamine: projektid, uuringud.

Nagu ka eelmisel juhul, hinnatakse iga alapunkt punktides. Järgmises etapis hinnatakse tunni sisu. Niisiis, mida õppetunni analüüsiskeem veel tähendab? Meie poolt selle artikli lehtedel esitatud näidis annab sügava sukeldumise õppetunni teemasse.

Tunni teaduslik kehtivus

Esiteks, mil määral vastab esitatud materjal teaduslikult kinnitatud andmetele. Kui objektiivne on õpetaja nägemus selles küsimuses. Lõpetuseks, kuidas vastab tunni sisu programmi nõuetele. Ka see jääb paljudele kahe silma vahele, mis pole hea. Samuti (vastavalt föderaalsete osariigi haridusstandardite viimastele nõuetele) on vaja, et tunnis arvestataks võimalikult paljude praktiliste olukordadega, et tunni raames antud teavet saaks õpilane oma täiskasvanuelus edukalt kasutada. , "välja" tingimustes.

Lõpuks peaksid tunniprogrammid olema omavahel loogiliselt seotud. See hõlbustab õpilastel klassiruumis antava teabe mõistmist ja kiirendab laste "mõistmist" kõige keerulisemates mitmeetapilistes teemades. Seega hõlmab GEF-i õppetundide analüüsiskeem peatumist järgmiste punktide hindamisel:

  • teaduslik kehtivus.
  • Programmi järgimine.
  • Teoreetilise ja praktilise osa seos.
  • Varem käsitletud teemade seos uue materjaliga. See on eriti oluline, kui õpetaja annab tunni põhikoolis. Selliste uuringute analüüs tuleks läbi viia eriti hoolikalt.

Tundide läbiviimise metoodika

Siin on põhirõhk õpetaja oskusel luua probleemsituatsioone ja pidada dialooge, mille käigus õpilased otsivad võimalusi nende probleemide lahendamiseks. See on ka föderaalse osariigi haridusstandardi uute nõuete kategooriast. Seda vaadatakse avatud õppetunni analüüsimisel.

Kui suur osa on deduktiivsest ja reproduktiivsest tegevusest? Lihtsaim viis õpetamise kvaliteeti määrata on järgmist tüüpi küsimuste vahekorra järgi: "loe, ütle, kirjuta ümber" ja "tõesta, selgita, võrdle". Mida rohkem viimaseid ja mida täielikumad, objektiivsemad vastused neile antakse, seda parem on õppeprotsess. Veelgi olulisem on see, et samal ajal on lapsed palju paremad ja terviklikumad isegi keeruka õppekava omastamisel. Arvestades selle jaoks ette nähtud mahtusid, mis kipuvad iga aastaga suurenema, on see äärmiselt oluline.

Kui ajalootunni analüüs läbi viia, peaks rõhk tõenditel ja võrdlustel olema maksimaalne. Sel juhul ei jäta õpilased pähe mitte ainult minevikusündmuste fakte, vaid saavad ka iseseisvalt aru, miks ja miks see juhtus.

Samuti pannakse rõhku õpilaste ja õpetajate iseseisva töö vahekorrale. Kui sageli uurivad praktikandid probleemi iseseisvalt ja teevad sellest järeldusi? Õpilased peaksid suutma mitte ainult tähelepanelikult õpetajat kuulata, vaid ka iseseisvalt probleemile lahendust otsida, kasutades ainult omal käel leitud teavet. See on põhiline asjaolu, mida GEF-i õppetundide analüüsiskeem eeldab.

Ja kuidas kokku võtta? See on väga lihtne: iga üksuse kontrollimise tulemuste põhjal saadud punktid liidetakse. Mida suurem on kogusumma, seda parem.

slaid 1

Teema.Õppetunni analüüs paranduskooli algklassides süsteemse tegevuse lähenemise seisukohalt.

Uued suundumused hariduses on mõjutanud ka paranduskoole. Seoses föderaalse osariigi haridusstandardi ametliku kasutuselevõtuga alates 2016. aastast, kus süsteemne lähenemine õpetamisel on prioriteetne ja kohustuslik, seisab õpetaja ees ülesandeks kujundada teadmisi vastavalt universaalse õppetegevuse uutele standarditele.

slaid 2

Süsteemi-tegevuse lähenemine koosneb kahest mõistest süsteem ja tegevus.

Süsteem (muu kreeka keelest σύστημα - osadest koosnev tervik; ühendus) - omavahel suhetes ja ühenduses olevate elementide kogum, mis moodustab teatud terviklikkuse, ühtsuse.

Tegevus on spetsiifiliselt inimlik aktiivse suhte vorm ümbritseva maailmaga, mille sisuks on selle otstarbekas muutmine ja ümberkujundamine.

Süsteemne tegevusviis on õppeprotsessi korraldamine, milles põhikoht on antud õpilase aktiivsele ja mitmekülgsele, maksimaalselt iseseisvale kognitiivsele tegevusele. Tegevuspõhise lähenemisviisi põhipunktid on järkjärguline lahkumine informatsioonilistest reproduktiivteadmistest teadmistele tegevusest.

slaid 4

Peamine pedagoogiline ülesanne on laste tegevust käivitavate tingimuste loomine ja korraldamine.

Avatud tundide läbiviimisel 2015 - 2016 õppeaastal. Süsteemi-aktiivsuse lähenemist kasutaval aastal puutusime kokku probleemiga, mida proovisime lahendada ja teile ülevaatamiseks esitada – see on õppetunni analüüs süsteemse tegevuse lähenemise positsioonilt. Oleme leidnud erinevat tüüpi näidistundide analüüse, kuid need kõik on mõeldud tavakoolidele. Oma tegevuse tulemusi prooviti hinnata, kuid reeglina selgus, et vanemates klassides oli pedagoogilise tegevuse tulemus kõrgem kui alamate klasside õpetajatel. Metoodilise päeva arutamisel otsustasime: töötada välja vormid tundide analüüsimiseks linkide järgi (meil on 2 linki) ja õppetegevusteks. Minu ülesandeks oli algkoolis tunnianalüüsi väljatöötamine. Esitan teie tähelepanu tulemustele.

Tunnianalüüsi kaart algkoolis (paranduskoolis) süsteemse tegevuse lähenemise (SAP) positsioonilt

Klass _____ Õpetaja nimi ___________________________________________________

Külastuse eesmärk _____________________________________________________________

Tunni nimi ____________________________________________________________

Tunni teema __________________________________________________________

Külastuse kuupäev _________________________________________________________________

Tunni analüüsi kaart asub tabelis, mis sisaldab veerge nimedega ... ja toon näiteid avatud tunnist teemal Lemmikloomad. Kass. Äratundmine, nimetamine. Välimus, harjumused, toit. Mis kasu kass inimesele toob, kuidas inimene tema eest hoolitseb.

p/p

valikuid

kriteeriumid

Kriteeriumide kättesaadavus

hinne

Märge

motivatsiooni

1. Hea tahe,

2. huvi õppematerjalide vastu,

3. huvitav kuju,

4.mittestandardne tund

1 emotsionaalsus

2. kas see oli huvitav?

3. segatud kirjale tantsime, matil. -luuletused jne.

4. see on ebatraditsiooniline (määratlemata struktuur: õppetund-mäng, võistlus, oksjon, integreeritud, binaarne - viib läbi 2 õpetajat)

eesmärkide seadmine

1. Eesmärgi määrab õpetaja.

2. Tunni eesmärk lepitakse kokku õpilastega arutades.

3. Tunni eesmärgi sõnastavad õpilased osaliselt iseseisvalt

Näide abstraktsest

Milleks kassid on?

Olenevalt klassist antakse hinnang, samuti selle seadmise täpsust ja selgust arvesse võttes.

Õppeülesannete olemus

1. Reproduktiivne (mudeli järgi teostus);

2.Sigimine koos iseseisva töö kaasamisega;

3. Uuriv, loov (koos loovuse elementidega)

Näide?

Määrake värv

Kuidas kassi paitada

Näide?

Õpilase tunnetusliku tegevuse juhtimine ja õpilase tegevuse tunnused tunnis

1. aktsepteerib õpetaja antud probleemsituatsiooni;

2. aktsepteerib õpetaja seatud eesmärke ja eesmärke;

3. kasutab pakutud toimingute algoritmi;

4. kasutab pakutavaid ressursse;

5. oskab probleemi osaliselt sõnastada;

6. püüab probleemi ise lahendada;

7. teab, kuidas planeerida tööd õpetaja abiga;

8. teostab osaliselt kontrolli oma tegevuse üle

Hinne määratakse sõltuvalt klassist 1-4, õpilaste kontingendist ja õpetaja õigest juhtimisest õpilaste kognitiivse tegevuse poolt

Tunni valdamise vormid

1. iseseisev;

2. töötada paaris;

3. töötada rühmades;

4. üksikisik;

5. eesmine

Vajalik mitmekesisus

Tunnis kasutatud meetodid

1. probleemi esitlus (õpetaja tutvustab konkreetsele probleemile lahenduse leidmise protsessi);

2. reprodutseeriv (esitatud teadmiste ja tegevusmeetodite teostamine mudeli järgi või korduv reprodutseerimine);

3. heuristiline (õpetaja korraldab õpilaste osalemise üksikute sammude elluviimisel probleemile lahenduse leidmiseks);

4. selgitav ja näitlik;

Valige toidud, mis kassi toitaksid

Milleks kassid on mõeldud (ravitseja, hea tuju, kunstnikud, ilmaennustajad)

3. see on avastamisel või oletusel põhinev õppimistehnika (uurimismeetod)

Uuenduslike tehnoloogiate rakendamine (rakenduse tõhusus)

2. projekti tegevus (elemendid);

3. probleemdialoogilise tunni elemendid

Paranduses Kool Pole kasutatud

Nii palju kui võimalik

Õpilaste suhtlus

1. jälgib kõnenorme;

2. õppida töötama paaris ja rühmas;

3. oskavad omavahel läbi rääkida;

4. väldi konfliktsituatsioone;

5. esitage mõistmiseks küsimusi;

BUD-i moodustamine

1. uue materjali selgitamise ajal kuulub tegevus õpetajale;

2. uue materjali selgitamine õpetaja poolt probleemsete küsimuste lisamisega, heuristiline vestlus;

3. õpetaja selgituse kombinatsioon õpilaste väidetega (elukogemusest);

Tagasiside korraldamine tunnis

1. õpetaja küsib - õpilane vastab;

2. õpetaja püstitab probleemi - õpilased valivad tagasiside andmise viisid ja vormid;

3. olukordade ühine modelleerimine (hinnangute arutamine);

harjumusi

tõi koju kassipoja

Õpilaste saavutuste hindamise süsteem

1. õpilaste enesehindamine verbaalsete omaduste põhjal;

2. õpilaste kaasamine vastuse arutelusse;

3. hindamise taotlus koos põhjustega;

Peegeldus

Slaid 5-17

1. õpilased räägivad tunnist;

2. õpilased hindavad töö tulemust;

Tunni tõhusus

1. tunni tulemused ühtivad tunni eesmärgiga;

Kodutöö

1. klassitööga sarnased ülesanded;

2. ülesannete maht ei ole suurem kui 25% tunnitööst;

3. diferentseeritud iseloomuga ülesanded;

1. klassis ei määrata

Järeldused: _____________ Suurepärane õppetund, süsteemne tegevus. Lähenemisviisi jälgitakse kogu õppetunni vältel jne. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Soovitused: __ Avalda kodulehel, läbiviimine noortele õpetajatele - kui tund on hea, kui esineb puudujääke, siis külasta kellegi teise tunde jne ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Tunnis osalenud isiku allkiri __________________________________________________________________

slaid 5

Peegeldus- inimese peegeldus, mille eesmärk on analüüsida ennast, oma tegevust ja minevikusündmusi.

slaid 6

Jaotatud tüüpideks:

füüsiline (õnnestus - ei olnud aega);

sensoorne (heaolu: mugav - ebamugav);

intellektuaalne (et ta mõistis, et ta mõistis - et ta ei saanud aru, milliseid raskusi ta koges);

vaimne (ta muutus paremaks – halvemaks, lõi või hävitas ennast, teisi).

slaid 7, 8, 9

Meeleolu ja emotsionaalse seisundi peegeldus

10., 11., 12., 13., 14., 15., 16. slaid

Tegevuse peegeldus

Viime läbi oma suhtlusmängu "Mikrofon" refleksiooni. Palun avaldage oma arvamust minu kõne kohta. (Kas teile meeldis? Kas õppisite midagi uut? Kas see oli huvitav? Kas teil on hea tuju? Lisa: - Sain aru, et ..., - ma olin üllatunud ..., - ma saan ...)

Slaid 18 “Hariduse suur eesmärk ei ole teadmised, vaid tegutsemine” (Herbert Spencer)