Biograafiad Omadused Analüüs

1. tund keemias. Kuidas teha keemiatund huvitavaks

8. klass

1. tund

"Keemia aine"

Tunni eesmärgid. Hariduslik:tutvustada õpilastele keemia ainet; anda aimu keemiast kui täppisteadusest, millel puuduvad laulusõnad; esitada seisukohti sõna „keemia” päritolu kohta; näidata keemia seost teiste teadustega.

Arendamine: kognitiivse huvi arendamine aine vastu; õpilaste tutvustamine saavutustega kaasaegne teadus, suurte keemikute elulugudega.

Hariduslik: kasvatada armastust isamaa vastu, uhkust meie riigi saavutuste ja kordaminekute üle teaduse vallas; kasvatus ettevaatlik suhtumine teie tervisele; austuse kasvatamine erinevad punktid teiste inimeste silmad.

Seadmed ja reaktiivid.J. Ya. Berzeliuse, D. I. Mendelejevi, R. Bunseni, F. A. Kekule, N. N. Beketovi, S. Arrheniuse, R. Woodi, N. N. Zinini portreed; riiulid katseklaasidega, keemiatopsid, tiiglitangid, piirituslamp, portselanist tass, kooniline kolb, kild; vesi, ammoniaagilahus, äädikhappe lahus, etüülalkohol, bensiin, soola, suhkur, tärklis, jahu, jääkuubikud, vatt, jõeliiv, saepuru, parafiin, sinine vitriool, rauaviilud, vaselaastud, punane fosfor, väävel, KI lahused, Pb(NO 3) 2, KOH, CuSO 4, NaOH, FeCl 3, Na 2 SO 4, BaCl 2, HCl, Na 2 CO 3, CaCl 2 , lakmus, fenoolftaleiin, ammooniumdikromaat.

1. Aja organiseerimine.

Sissejuhatus klassi.

2. Teadmiste aktualiseerimine.

Milliseid assotsiatsioone sõna “keemia” sinus tekitab?

Millisesse teaduste rühma keemia kuulub?

Kas teate juba, kuidas sõnu tõlgitakse: "geograafia", "geomeetria", "bioloogia", aga kuidas tõlgitakse sõna "keemia"?

3. Teave.

Sõna "keemia" päritolu kohta on mitu seisukohta.

a) Hmi (Egiptuse) - "must" maa. iidne nimi Egiptus, kust sai alguse keemiateadus.

b) Keme (Egiptuse) - "must" teadus. Alkeemia kui tume, kuratlik teadus (võrdle nõidusega – kurjade vaimude tegevusel põhineva nõidusega).

c) Huma (vanakreeka) - metallide "valu"; sama tüvi ja kreeka humos - "mahl".

d) Kim (vana hiina) - "kuld". Siis võib keemiat tõlgendada kui "kulla valmistamist".

4. Soojenda.

Kuigi keemia on keeruline teadus, teate juba palju teistest teadustest, elukogemusest. Vaatame ise: teile pakutakse küsimusi 8., 9., 10. klassi keemiakursuse erinevatel teemadel. Kes tahab vastata?

Viktoriini küsimused „Kas tõesti keeruline keemia?”

Miks me tiku peale puhume, kui tahame selle kustutada?

(Väljahingatav õhk sisaldab CO 2.)

Miks ei saa bensiinipõlenguid veega kustutada?

(Bensiin on veest kergem ega segune sellega.)

Kuidas kanda 1 liitrit vett peopesas ilma, et see tilkagi maha voolaks?

(Külmutage jääs.)

Kumb on soojem: kolm särki või kolmekordse paksusega särk?

(Kolm särki.)

Millises meres sa ei saa uppuda? Miks?

(Surnumeres on see väga soolane.)

Kumb on raskem: 1 kg rauda või 1 kg puuvilla?

(Nad on võrdsed.)

Millisest metallist saab 1 g-st tõmmata 2,5 km pikkuse traadi?

(Kullast.)

Kas õhuga on võimalik täita ainult pool ballooni?

(See on keelatud.)

Mida tähendab väljend "vesi pardi seljast"?

(Veelindude sulgi ei niisuta vesi.)

Millised metalliühendid annavad planeedile Marsile punase varjundi?

(Rauaühendid.)

Kolm ühesugust põlevat küünalt kaeti korraga kolme purgiga mahuga 0,4 l, 0,6 l ja 1 l. Mis juhtub?

(Mida varem küünal kustub, seda väiksem on purgi maht.)

Mis on siis keemia?

Keemia - see on teadus ainetest, nende omadustest, teisendustest ja nende muundumistega kaasnevatest nähtustest

Aine - see on see, millest keha koosneb.

Keha on osa ainest, mis on ruumis piiratud.

Harjutus:

  1. Määrake allolevast loendist aine või keha:

nael, klaas, klaas, lehter, raud, joonlaud, tärklis, Al traat.

  1. Täpsustage ained, millest kehad on valmistatud:

hobuseraud, kahvel, joonlaud, katseklaas, pastakas

  1. Milliste ainete kohta võib öelda:

A) kell normaalsetes tingimustes- värvitu vedelik ilma maitse, lõhnata, t pall = 100°C, kõveneb 0°C juures. Miks?

B) punakas tahke aine, juhib hästi elektrit, on suure plastilisusega, võimaldab toota õhukest traati.

Niisiis, me räägime teiega ainete omadustest

Omadused - need on märgid, mille järgi mõned ained erinevad teistest või on üksteisega sarnased.

Omadused on füüsikalised ja keemilised.

Füüsikaline – värvus, maitse, lõhn, agregatsiooni olek, elektri- ja soojusjuhtivus, sulamis- ja keemistemperatuurid, tihedus.

5. Mäng “Arva ära aine”.

Mis on keemia ilma eksperimentideta? Muidugi tahad sa ise "keemida"! Kas sa tead aineid? Kas saate neid eristada?

Kontrollime…

Õpetaja näidislaual on kolm alust ainetega -

ühes värvitus läbipaistvas vedelikus,

muu ainult valge tahked ained,

kolmandas mitmevärvilised tahked ained.

V e s e s t v a

1. salv. Väikestes tassides: vesi, ammoniaagilahus, äädikhappe lahus, etüülalkohol, bensiin.

2. salv. Tahked ained väikestes tassides valge värv: sool, suhkur, tärklis, jahu, jääkuubikud, vatt.

3. salv. Väikestes tassides on tahked mitmevärvilised ained: jõeliiv, saepuru, parafiin, sinine vitriool, rauaviilud, vaselaastud, punane fosfor, väävel.

Vajame katsetajatena kolme vabatahtlikku, kes püüavad määrata kavandatud aineid, selgitades tingimata nende tegevust.

Õpetaja hoiatab õpilasi katse läbiviimisel ohutusreeglite järgimise eest.

Õpilased püüavad aineid tuvastada.

6. Teave. Huvitavaid fakte keemikute elust.

Näidatakse teadlaste portreesid.

Berzeliuse kokk.

Ühe väikelinna, kus elas ja töötas kuulus Rootsi teadlane J. J. Berzelius, elanikud küsisid kord tema kokalt: "Mida teie peremees tegelikult teeb?"

"Ma ei oska täpselt öelda," vastas naine, "ta võtab suure kolvi mingi vedelikuga, valab selle väikesesse, raputab, kallab veel väiksemasse, raputab uuesti ja kallab väga väike..."

"Ja siis?"

"Ja siis ta valab kõik välja!"

Demonstratsioon

Katse jaoks võetakse 4 erineva suurusega kolbi. Esmalt valatakse suurde kolbi värvitu leeliselahus, väiksem kolb niisutatakse eelnevalt fenoolftaleiini lahusega. Leeliselahus valatakse fenoolftaleiiniga kolbi, lahus muutub karmiinpunaseks. Kolmandasse, veelgi väiksemasse kolbi, valage veidi lahust vesinikkloriidhappest suurem kontsentratsioon kui leeliselahus ja seejärel valatakse sellesse värviline leeliselahus. Kolmandas kolvis muutub lahus värvituks. Ja kui kogu segu valatakse väga väikesesse kolbi, milles on veidi kontsentreeritud leeliselahust, omandab lahus jälle karmiinpunase värvi.

Kohvrimeister.

D.I.Mendelejev armastas köita raamatuid, liimida portreede raame ja meisterdada kohvreid. Tavaliselt ostis ta nende teoste jaoks Gostiny Dvoris. Ühel päeval õiget toodet valides kuulis ta selja tagant: "Kes see auväärt härrasmees on?" "Te peate selliseid inimesi tundma," vastas ametnik austusega oma hääles. "See on kohvrimeister Mendelejev!"

Hea sõber.

Ühel päeval tuli kolleeg Robert Bunseni juurde. Nad rääkisid poolteist tundi. Ja külaline oli lahkumas, kui järsku ütles Bunsen: "Te ei kujuta ette, kui nõrk mu mälu on. Ju siis arvasin sind nähes, et sa oled Kekule!” Külastaja vaatas talle imestunult otsa ja hüüatas: "Aga mina olen Kekule!"

Svante Arrhenius.

Svante Arrhenius hakkas kaalus juurde võtma väga vara. Ta rääkis oma ülekaaluga seotud loo. Kord kogunesid teadlased Berliini kesksesse hotelli järjekordseks aruteluks. Arrhenius jättis oma mantli garderoobi ja avas ukse, et kolleegidega ühineda, kuid garderoobiteenindaja peatas ta sõnadega: "Te lähete valele teele, söör, läheduses istub lihunikukorporatsioon!"

Tööl.

Ameerika füüsik Robert Wood alustas oma karjääri laborandina. Ühel päeval läks tema ülemus tuppa, mis oli täis pumpade ja seadmete mürinat ja kõlinat, ning leidis sealt Woodi, kes oli süvenenud kriminaalromaani lugemisse. Pealiku nördimusel polnud piire.

- Härra Wood! hüüatas ta vihast tulvil: "sa ... lubate endale detektiivilugu lugeda ?!

- Jumala pärast, vabandust! Wood oli segaduses. - Aga sellise müraga luulet lihtsalt ei tajuta!

Professor Zinini kangelaslikud lõbustused.

Kas Venemaal rünnati õpilasi? Karm vägivald ei olnud, aga õpetajad, kuigi harva, kasutasid mansetti. Tuntud akadeemik N.N. Zinin mitte ainult ei sõimas hooletuid õpilasi, vaid ka peksis neid. Keegi ei solvunud selle peale, sest. lubati akadeemikule vahetusraha anda. Kuid jahimehi polnud, kes oleks võtnud vastumeetmeid. Zininil oli suur füüsiline jõud ja ta suutis vaenlase oma käte vahel nii pigistada, et ei suutnud pikka aega taastuda.

7. Tee ise imed.

Õpilaste laudadel on kahe katseklaasiga nagid.

Olete ise suurepärased katsetajad, kelle abiga lihtsad nipid sa võid teha imesid. Sinu ülesandeks on segada katseklaaside sisu omavahel.

Õpetaja selgitab õpilastele katse ohutusreegleid.

Lahused valitakse nii, et igal juhul kukub välja erinevat värvi sadet või eraldub gaas või muutub värvus.

Õpilased sooritavad katse, jälgivad toimuvaid muutusi. (Näiteks kaaliumjodiidi ja plii (II) nitraadi; kaaliumhüdroksiidi ja vask (II) sulfaadi; naatriumhüdroksiidi ja raud (III) kloriidi; naatriumsulfaadi ja baariumkloriidi; lakmus ja vesinikkloriidhape, lakmus ja naatriumhüdroksiid; äädikhape hape ja naatriumkarbonaat jne)

8. Mängime...

Mäng "Arva ära mida?"

Esimene asi

1) Seda ainet nimetati vanasti elu ja surma valitsejaks. Teda ohverdati jumalatele ja mõnikord kummardati teda kui jumalust.

(5 punkti.)

2) See oli rikkuse, jõu, vastupidavuse, võimu mõõdupuu, seda peeti nooruse ja ilu hoidjaks.

(4 punkti.)

3) Uskumuste kohaselt on sellel võime aidata inimest kõigis tema asjades, päästa hädadest ja õnnetustest.

(3 punkti.)

4) "Ta sünnib veest, kuid ta kardab vett."

(2 punkti.)

5) Seda kasutatakse laialdaselt igapäevaelus, toiduvalmistamisel, nahaäris, tekstiilitööstuses ja mujal.

(1 punkt)

(Vastus. sool.)

S e k o n e

1) Vanad egiptlased nimetasid seda "vaaepereks", mis tähendab "taevas sündinud".

(5 punkti.)

2) Vanad koptid nimetasid seda "taeva kiviks".

(4 punkti.)

3) Sellest valmistatud tooteid hinnati rohkem kui kulda. Sellest võisid sõrmuseid ja sõlgi valmistada vaid väga rikkad inimesed.

(3 punkti.)

4) Alkeemikud pidasid seda niivõrd mitteväärismetalliks, et sellega ei tasu tegeleda.

(2 punkti.)

5) Tema järgi on nimetatud sajand. See on plastiline pehme metall.

(1 punkt)

(Vastus. Raud.)

9. "Kas teadsite, et..."

Õpetaja. Nüüd õpime tundma kaasaegse teaduse saavutusi, huvitavaid avastusi keemia ja sellega seotud teaduste valdkonnas.

Nano (kreeka keelest nanos - kääbus) - miljardik millestki. Teadusvaldkond, mis uurib objektide omadusi suurusega 10–9 m. Nanotehnoloogia manipuleerib üksikute osakestega, mille suurus jääb vahemikku 1 kuni 100 nm, ning arendab ka sarnase suurusega seadmeid. Nüüd on loodud pulbrid ja suspensioonid, mis parandavad mootorite ja mehhanismide tööd. Nanotehnoloogia abil valmistatud materjalidest valmistatud katted hoiavad ära roostetamise, aitavad materjalil isepuhastuda või mitte olla veest märjaks. Esimesed nanorobotid suudavad läbi loomade keha rännata. Vesinikku saab nanotorude abil ohutult säilitada. Tulevikus on võimalik kujundada mis tahes molekule ja luua ülitugevaid materjale. Meditsiinis on kavas luua sihipäraseid ravimeid, mis tungivad kahjustatud koesse või kasvajasse; nanorobotite kasutamine peaaegu kõigi haiguste diagnoosimiseks ja raviks, kudede ja elundite kultiveerimine. Elektroonikas on selleks subminiatuursete elektroonikaseadmete, paindlike kuvarite, elektrooniliste paberite, uut tüüpi mootorite ja kütuseelemendid.

Paljud glatsioloogid usuvad, et polaarala paksus jäälehed väheneb aeglases tempos. Viie aasta jooksul on Atlandi ookeani igal aastal laskuva jää maht kasvanud peaaegu 2 korda, mis võrdub Maailma ookeani taseme tõusuga 0,5 mm aastas. Antarktika aastatel 2002–2005 kaotas aastas keskmiselt 152 km 3 jää. Aastaks 2100 võib ookeanide tase tõusta praegusest 4–6 m.

2000 aastat tagasi kividele tehtud kreeka- ja ladinakeelsed pealdised pole neid hävitanud erosiooni tõttu loetavad. Kirjade taastamiseks kasutasid teadlased fluorestsentsmeetodit: millal röntgenikiirgus pommitavad pinda, aatomid erutuvad ja seejärel puhkeolekusse naastes kiirgavad nähtavat valgust. See võimaldab kindlaks teha iidse autori peitli jäetud plii või raua jälgi.

Vene keemikud mõtlesid välja, kuidas plastpudeleid taaskasutada, ning sünteesisid ka uue kummide ja polümeeride täiteaine. Vesinikkütus annab heitgaaside asemel puhta vee.

USA-s on välja töötatud läbipaistev polümeerist seinakate, mille külge miski ei kleepu. See on teatud tüüpi teflon. Sellisele kattekihile ei saa kirjutada ega joonistada värvide, kriidi või viltpliiatsiga. Katet saab kasutada merelaevade põhjade kaitseks saastumise ja lennukite kere jäätumise eest.

10. Meelelahutuslikud näidiskatsed.

Õpetaja. Täna oli teie esimene tutvus keemiaga. Muidugi ootate midagi ebatavalist, imelist. Püüan muutuda mustkunstnikuks ja näidata teile keemia imesid.

Õpetaja demonstreerib kogemusi.

"Suits ilma tuleta".

Kaks tassi niisutatakse kontsentreeritud ammoniaagi ja vesinikkloriidhappe lahustega ning seejärel viiakse need üksteise külge. Jälgige suitsu ilma tuleta.

"Ühest klaasist - vahuvesi, vaarikamahl ja piim."

Soolhappe, kaltsiumkloriidi ja fenoolftaleiini värvitud läbipaistvad lahused valatakse kolme identsesse keeduklaasi. Valage naatriumkarbonaadi lahus portselankruusi. Seejärel valatakse naatriumkarbonaat kruusist kordamööda igasse kolme klaasi. Neist esimeses eraldub kiiresti gaas ("sooda"), teises ilmub valge sade ("piim") ja kolmandas muutub lahus indikaatori värvi muutumise tõttu vaarikaks. leeliseline lahus ("vaarikamahl").

"Tulekindel sall".

Taskurätikut leotatakse vees ja seejärel etüülalkoholis. Tiiglitangide abil viiakse see põleva piirituslambi juurde ja pannakse põlema. Vaatamata tohutule leegile jääb taskurätik lõpuks terveks, sest. alkohol süttib ja põleb läbi enne, kui niiske lapp süttib.

Vulkaan laual.

Koonilise kolvi kaelale asetatakse portselanist tass. Kolvi alla asetatakse suur paberileht. Ammooniumdikromaat valatakse tassi, keskelt kergelt alkoholiga niisutatud. “Vulkaan” süüdatakse põleva kiluga. Reaktsioon kulgeb ägedalt, tekib mulje purskavast vulkaanist, mille kraatrist paiskuvad välja punakuumad massid.

11. Õppetunni kokkuvõtte tegemine.

D / z: §- 1. lk. 13 №3,4


Tund töötati välja UMK G.E. Rudzitis, F.G. Feldman.

Selle tunni põhieesmärk on üldistada ja kinnistada õpilaste teadmisi esialgsest keemilised mõisted; aktiveerimine kognitiivne tegevus ning õpilaste motivatsiooni tõstmine keemiat õppida. Õpilaste keemiahuvi arendamine ja kognitiivse tegevuse aktiveerimine, kasutades mittestandardseid mänguvormid õppetegevused. Tund toimub turniiri vormis.

Tunnis kasutatakse IKT-d, arvutiesitluse kasutamise vajaduse tingivad järgmised põhjused:

  • Õpilaste erinevate tegevuste korraldamine.
  • Materjali nähtavuse ja tihendamise vahendid.
  • Enesekontrolli korraldamine ilma tunniaega kulutamata.
  • Aitab kokku hoida tunniaega

Meetodid: verbaalne, visuaalne, IKT kasutamine, probleemiotsing.

Mängu eesmärgid:

  • õpitud keemiamaterjali kordamine lünkade täitmiseks ja planeeritud kontrolltööks valmistumiseks;
  • keemiahuvi arendamine ja tugevdamine, õpilaste silmaringi laiendamine, nende kultuuritaseme tõstmine;
  • suhtlemisoskuse, enesekindluse ja suhtlemise lõdvuse arendamine;
  • vastutustundliku suhtumise edendamine kollektiivsesse tegevusse.

Sihtrühm: 8. klassile

See areng saab kasutada redoksreaktsioonide uurimisel 11. klassis. See sisaldab kirjeldust laboritööd, mis demonstreerib kroomi ja mangaani ühendite muundumise visuaalset efekti erinevates keskkondades.

Samuti aitab arendus õpetajal selgitada õpilastele, kuidas muutuvad kroomi ja mangaani oksüdatsiooniastmed sõltuvalt lahuse keskkonnast ning millised ühendid nendest elementidest tekivad erinevad tingimused. Arendus sisaldab ülesandeid materjali kinnistamiseks.

Keemiatunni arendamine 8. klassis. Selle tunni eesmärgid on:
süstematiseerida kompleksainete nimetuste ja koostise tähendust;
kujundada õpilaste teadmisi aluste koostisest, hüdroksorühma valentsusest, füüsikalistest ja keemilised omadused leelised, nende tootmine;
arendada õpilaste oskust võrrelda aineid isolatsiooniga ühiseid jooni aluste koostises ja omadustes.
Tunni eesmärgid:
oskuste arendamine iseloomustada aluste koostist valemitega ja eristada neid teistest kompleksainetest;
võrrandite koostamise ja salvestamise õigsuse testimine keemilised reaktsioonid, sealhulgas neutraliseerimisreaktsioonid;
oskuste kujundamine täpseks tööks kemikaalidega vastavalt ohutusreeglitele. See õppetund loodud autori E.E.Minchenkovi õppematerjalide järgi.

Sihtrühm: õpetajatele

See õppetunni edasiarendus teemal " Perioodiline seadus ja perioodiline süsteem keemilised elemendid D.I. Mendelejev aatomi ehituse teooria valguses ”koostatakse UMK Gara N.N. jaoks õpik Keemia-11 (Rudzitis G.E.). Tund on mõeldud 11. klassi õpilastele. Metoodiline arendus sisaldab keemiatunni kokkuvõtet 11. klassis + esitlus.

Esitlus sisaldab illustreeritud teoreetiline materjal ning kontroll- ja mõõtematerjal teadmiste ja oskuste kontrollimiseks.

Keemiatunni ülevaade 10. klassis vastavalt TMC Gabrielyan O.S. esitlus aktiivsete linkidega videokogemustele.

Tunni eesmärgid:

  • uurida ühealuselise keemilisi omadusi karboksüülhappedäädikhappe näitel;
  • tagasikutsumine vastastikune mõju aatomid karboksüülhappe molekulides, nomenklatuur;
  • areneda loogiline mõtlemineüldistusvõime ja järelduste tegemise oskus; korrake põhilisi ohutuseeskirju; arendada laboriseadmete käsitsemise oskusi;
  • harida kõnekultuuri, oskust kuulata ja oma mõtteid õigesti väljendada.

Sihtrühm: 10. klass

Mõtteeksperiment, mis on üks ebatavalisemaid ülesandeid lõplik sertifikaatõpilastele, põhjustab rakendamisel olulisi raskusi. Töötingimused sisaldavad sageli konkreetse kirjeldust keemiline nähtus millega kaasnevad teatud omadused. Ülesannete võimalikult täielikuks täitmiseks seda tüüpiõpilastelt nõutakse teadmisi ainete keemilistest omadustest, nende nimetustest, see tähendab igasuguse keemilise terminoloogia mõistmist ja oskust väljendada toimuvaid protsesse reaktsioonivõrrandite kirjena. Sellele eksamivormile valmistumise käigus on oluline, et õpetaja oskaks suunata õpilasi mõistma eksperimendi kirjelduse võtmesõnu.Käesolev metoodiline materjal on pühendatud õppetöö ülesannete täitmiseks valmistumisele. seda tüüpi.

Sihtrühm: 11. klass

Tunni metoodiline arendus teemal "Hape" sisaldab ettekannet ja tunni kokkuvõtet. Teemakohase uue materjali õppimise tund tutvustab õpilastele anorgaaniliste ühendite klassi - happeid, nende üldine valem, klassifikatsioon, levik looduses. Samuti on õpilastel võimalus tutvuda peamiste anorgaaniliste hapetega.

  1. 1. Esimene keemiatund 8. klass Armastada keemiat esimesest tunnist... Keemia pole lihtne teadus, sest ilmaasjata ei hakata seda õppima alles 8. klassis, kui koolilastel on juba teatud teadmised matemaatikast , füüsika, bioloogia, geograafia jne. Aga koolilaste südamed suutsid vallutada ka teised ained ja nende õpetajad. Seetõttu on keemiaõpetaja olukorras, kus on vaja panna õpilased oma teadusesse armuma esimesest silmapilgust, esimesest tunnist.Pakun välja esimese keemiatunni arendamise 8. klassis. See tund peaks näitama õpilastele, et keemia on huvitav, paeluv teadus, kuid samas nõuab tõsist suhtumist, suurt hoolsust. Klassis kasutan erinevaid vorme töö õpilastega: vestlus, viktoriin, mäng, laboratoorsed katsed, näidiskatse, lugu, video vaatamine Tunniga kaasneb arvutiesitlus, videolõikude demonstreerimine teaduse ajaloost, dramatiseeringud NOU (õpilaste teadusliku ühenduse) keemiaosakonna liikmete poolt Tunni ajal on vaja kaasata klassi võimalikult palju õpilasi, anda neile võimalus millelegi vastata, ülesannet täita või kogeda – ennast tõestada. Kaheksanda klassi õpilastele on iseloomulik materjali tajumine piltide kaudu, nende enda muljete kaudu iseseisev tegevus, mida on oluline kasutada teema vastu jätkusuutliku huvi tekitamiseks. Mida rohkem kavandatava materjali tajumise kanaleid kasutatakse, seda rohkem õpitakse teavet ja koolituse efektiivsus suureneb. Seetõttu peaksid õpilased juba esimeses tunnis tähelepanu pöörama sellele, et vaatlemise, kuulamise, rääkimise, mõtlemise, analüüsimise, järelduste tegemise jms oskuste arendamine aitaks kaasa materjali paremale omastamisele. erinevad klassid. Kõige mugavam aeg selleks on veerandi või poole aasta viimane õppetund. Õpetaja oleks pidanud arenema kogu süsteem tegevused, mis aitavad kaasa tunnetusliku ainehuvi kujunemisele: õppeaasta esimene ja viimane tund, keemianädal, klassiväline tegevus, ekskursioonid, LEU, osalemine konverentsidel, konkurssidel, olümpiaadidel jne Tunni ülesanded. Hariduslik: tutvustada õpilastele keemiaainet; anda aimu keemiast kui täppisteadusest, millel puuduvad laulusõnad; esitada seisukohti sõna „keemia” päritolu kohta; näidata keemia seost teiste teadustega Arendav: kognitiivse huvi arendamine aine vastu; õpilaste tutvustamine kaasaegse teaduse saavutustega, suurte keemikute elulugudega Hariduslik: isamaa-armastuse, uhkuse kasvatamine oma riigi saavutuste ja kordaminekute üle teaduse vallas; oma tervisesse hooliva suhtumise edendamine; austava suhtumise edendamine teiste inimeste erinevatesse vaatenurkadesse Seadmed ja reaktiivid. Arvuti, videofragmendid OMS moodulite kogust, viktoriiniküsimuste ja ainete kirjeldustega kaardid, J. Y. Berzeliuse, D. I. Mendelejevi, R. Bunseni, F. A. Woodi, N. N. Zinina portreed; riiulid katseklaasidega, keemiatopsid, tiiglitangid, piirituslamp, portselanist tass, kooniline kolb, kild; vesi, ammoniaagilahus, äädikhappelahus, etüülalkohol, bensiin, sool, suhkur, tärklis, jahu, jäätükid, vatt, jõeliiv, saepuru, parafiin, sinine vitriool, rauaviilud, vaselaastud, punane fosfor, väävel, KI, Pb (NO3) 2, KOH, CuSO4, NaOH, FeCl3, Na2SO4, BaCl2, HCl, Na2CO3, CaCl2, lakmuse, fenoolftaleiini, ammooniumdikromaadi lahused. Aja organiseerimine. Klassiga tutvumine.2. Teadmiste aktualiseerimine.Õpetaja. Milliseid assotsiatsioone sõna “keemia” sinus tekitab? Millisesse teaduste rühma keemia kuulub? Kas teate juba, kuidas tõlgitakse sõnu: "geograafia", "geomeetria", "bioloogia", aga kuidas tõlgitakse sõna "keemia"? Õpilaste vastused.3. Teave Õpetaja. Sõna “keemia” päritolu kohta on mitu seisukohta.Näidatakse videoklippe OMC moodulite kogust (RNMC – haridusministeeriumi tarkvaratoode, http://www.shkola.edu.ru) Õpetaja. Vaatleme fragmenti “Keemia arengu ajalugu” (mmlab.chemistry.002i.oms), milles on toodud sõna “keemia” tõlke versioonid. a) Khmi (egiptuse) - “must” maa . Egiptuse iidne nimi, kus keemiateadus sündis b) Keme (egiptlane) - “must” teadus. Alkeemia kui tume, kuratlik teadus (võrdle nõidusega – kurjade vaimude tegevusel põhinev nõidus) c) Hyuma (vanakreeka keel. ) – metallide “valu”; samatüve ja kreeka humos - "mahl". d) Kim (vana hiina) - "kuld". Siis võib keemiat tõlgendada kui "kulla valmistamist".
  2. 2. 4. Soojendus.Õpetaja. Kuigi keemia on keeruline teadus, tead juba palju teistest teadustest, elukogemusest. Vaatame ise: teile pakutakse kaarte küsimustega 8., 9., 10. klassi keemiakursuse erinevatel teemadel. Kes soovib vastata? Viktoriini "Kas keemia on nii raske?" küsimused Miks puhume tikku peale, kui tahame selle kustutada? (Väljahingatav õhk sisaldab CO2.) Miks ei saa põlevat bensiini kustutada veega? (Bensiin on veest kergem ega segune sellega.) Kuidas kanda 1 liiter vett peopessa, ilma et tilkgi välja voolaks? (Külmub jäässe.) Kumb on soojem: kolm särki või kolmekordse paksusega särk? (Kolm särki.) Millises meres ei saa uppuda? Miks? (Surnumeres on see väga soolane.) Kumb on raskem: 1 kg rauda või 1 kg vatti? (Need on võrdsed.) Millisest metallist saab 1 g-st välja tõmmata 2,5 km pikkuse traadi ? (Kullast.) Kas õhuga on võimalik täita ainult pool ballooni? (See on võimatu.) Mida tähendab väljend “pardi seljast vesi”? (Veelindude sulgi ei niisuta vesi.) Millised metalliühendid anda planeedile Marsile punane toon?(Rauaühendid.) Kolm ühesugust põlevat küünalt kaeti korraga kolme purgiga mahuga 0,4 l, 0,6 l ja 1 l. Mis sel juhul saab? (Mida varem kustub küünal, seda väiksem on purgi maht.) Iga vastuse järel ütleb õpetaja, millisesse teemasse ja klassi küsimus kuulub.Õige vastuse eest saab õpilane lahustuvustabel või väikese suurusega perioodiline tabel mälu jaoks. Kõiki küsimusi ei saa kasutada, olenevalt neile vastamise ajast, kuid lastele tuleb öelda, et nende uued teadmised põhinevad neil juba olemasolevatel. teistes tundides ja koos rasked küsimusedõpetaja aitab mõista.5. Mäng “Arva ära sisu.” Õpetaja. Mis on keemia ilma eksperimentideta? Muidugi tahad sa ise "keemida"! Kas teate vihjeid? Kas saate neid eristada? Kontrollime... Õpetaja vitriinlaual on kolm alust ainetega - ühes on ainult värvitud läbipaistvad vedelikud, teises ainult valged tahked ained ja kolmandal - mitmevärvilised tahked ained Ained 1. kandik. Väikestes tassides: vesi, ammoniaagilahus, äädikhappe lahus, etüülalkohol, bensiin 2. salv. Väikestes tassides valged kuivained: lauasool, suhkur, tärklis, jahu, jääkuubikud, vatt 3. kandik. Väikestes tassides on tahked mitmevärvilised ained: jõeliiv, saepuru, parafiin, sinine vitriool, rauaviilud, vaselaastud, punane fosfor, väävel.Õpetaja. Vajame katsetajatena kolme vabatahtlikku, kes püüavad kindlaks teha pakutavad ained, selgitades tingimata nende tegevust. Õpetaja hoiatab õpilasi katse tegemisel ohutusnõuete järgimisest. Õpilased püüavad aineid tuvastada. oms), annab ülevaate elust ja tööst. alkeemikutest.6. Teave. Huvitavad faktid keemiateadlaste elust. Mängitakse ette üliõpilaste - NOU liikmete poolt eelnevalt ettevalmistatud dramatiseeringud. Näidatakse teadlaste portreesid. Berzeliuse kokk. "Ma ei oska täpselt öelda," vastas naine, "Ta võtab suur kolb vedelikuga, valab väikesesse, raputab, kallab veel väiksemasse, raputab uuesti ja valab väga väikesesse... "Ja siis?" "Ja siis ta valab kõik välja !”
  3. 3. Looga kaasneb kogemuste demonstratsioon õpetaja poolt. Katse jaoks võetakse 4 erineva suurusega kolbi. Esmalt valatakse suurde kolbi värvitu leeliselahus, väiksem kolb niisutatakse eelnevalt fenoolftaleiini lahusega. Sfenoolftaleiiniga kolbi valatakse leeliselahus, lahus muutub karmiinpunaseks. Kolmandasse, veelgi väiksemasse kolbi valatakse veidi leeliselahusest suurema kontsentratsiooniga vesinikkloriidhappe lahust ja seejärel värviline leeliselahus. Kolmandas kolvis muutub lahus värvituks. Ja kui kogu segu valatakse väga väikesesse kolbi, milles on veidi kontsentreeritud leeliselahust, muutub lahus jälle karmiinpunaseks. Tavaliselt ostis ta nende teoste jaoks Gostiny (1834-1907) hoovis. Ühel päeval õiget toodet valides kuulis ta selja tagant: "Kes see auväärt härrasmees on?" "Te peate selliseid inimesi tundma," vastas ametnik austusega oma hääles. “See on kohvrimeister Mendelejev!” Vargad raamatukogus Kord jooksis akadeemik N. N. Beketovi kabinetti elevil sulane: “Nikolaj Nikolajevitš! Teadlane, kes ei vaadanud kohe oma arvutustelt üles, küsis rahulikult: "Mida nad seal loevad?" Svante Arrhenius. Svante Arrhenius hakkas väga varakult kaalus juurde võtma. Ta rääkis oma ülekaaluga seotud loo. Kord kogunesid teadlased Berliini kesksesse hotelli järjekordseks aruteluks. Arrhenius jättis mantli garderoobi ja avas ukse, et kolleegidega ühineda, kuid garderoobiteenindaja peatas ta sõnadega: "Te lähete valele teele, söör, läheduses istub lihunikukorporatsioon!"7. Tee ise imed.Õpilaste laudadel kahe katseklaasiga statiivid Õpetaja. Olete ise imelised katsetajad, lihtsate nippide abil saate imesid korda saata. Sinu ülesandeks on katseklaaside sisu omavahel segada.Õpetaja selgitab õpilastele katse sooritamisel ohutusreegleid.Õpetaja. Lahendused valitakse nii, et igal juhul kukub välja erinevat värvi sademeid või eraldub gaas või muutub värvus.Õpilased sooritavad katse, jälgivad toimuvaid muutusi. (Näiteks võetakse kaaliumjodiidi ja plii (II) nitraadi lahused; kaaliumhüdroksiid ja vask (II) sulfaat; naatriumhüdroksiid ja raud (III) kloriid; naatriumsulfaat ja baariumkloriid; lakmus ja vesinikkloriidhape, lakmus ja naatriumhüdroksiid äädikhape ja naatriumkarbonaat jne. ) kaheksa. Mängime ... Mäng "Mis on mustas kastis?" Klass on jagatud 4-liikmelisteks meeskondadeks. Õpetaja. Meeskondadele määramine: vastavalt omaduste omaduste kirjeldusele, avastuse ajaloole, tuttavatele kasutusaladele peate ära arvama, milline aine kõnealune. Kui arvate aine ära esimesel katsel, saate 5 punkti, teisel - 4 punkti ja nii edasi. Vastused antakse kirjalikult, et teised meeskonnad saaksid mängu jätkata. Kui võistkond andis vale vastuse, on tal õigus mängu jätkata, kuid saab miinus 1 punkti Kahe-kolme vooru tulemuste põhjal selgitatakse välja võitja võistkond, kes saab auhinna.Võõrustaja annab õige vastuse iga vooru lõpus. Punkte hoitakse tahvlil (klassi kuttide hulgast saate valida abilise) Esimene aine1) Seda ainet kutsuti vanasti elu ja surma valitsejaks. Teda ohverdati jumalatele ja mõnikord kummardati teda kui jumalust. (5 punkti.) 2) See oli rikkuse, jõu, vastupidavuse, võimu mõõdupuu, seda peeti nooruse ja ilu hoidjaks. (4 punkti.) 3) Levinud uskumuste kohaselt on sellel võime aidata inimest kõigis tema asjades, päästa teda hädadest ja õnnetustest. (3 punkti.) 4) "Ta sünnib veest, aga ta kardab vett." (2 punkti.) 5) Seda kasutatakse laialdaselt igapäevaelus, toiduvalmistamisel, nahaäris, tekstiilitööstuses jm. (1 punkt) (Vastus. Lauasool.) Teine aine1) Vanad egiptlased nimetasid seda “vaaepereks”, mis tähendab “taevas sündinud”. (5 punkti.) 2) Muistsed koptid nimetasid seda "taeva kiviks". (4 punkti.)
  4. 4. 3) Tooteid sellest hinnati rohkem kui kulda. Sellest võisid sõrmuseid ja sõlgi valmistada vaid väga rikkad inimesed. (3 punkti.) 4) Alkeemikud pidasid seda niivõrd mitteväärismetalliks, et sellega ei tasu tegeleda.(2 punkti.) 5) Vanus on tema järgi nimetatud. See on plastiline pehme metall. (1 punkt) (Vastus. Raud.) 9. "Kas teadsite, et..." Õpetaja. Nüüd saame teada kaasaegse teaduse saavutustest, huvitavatest avastustest keemia ja sellega seotud teaduste vallas Infoga kaasneb arvutiesitlus, mille slaidid on illustreeritud fotode, videoklippide, välk-animatsioonide jms Nanotehnoloogiad : täna ja homme. Nano (kreeka keelest nanos - kääbus) - miljardik millestki. Teadusvaldkond, mis uurib 10–9 m suuruste objektide omadusi. Nanotehnoloogia manipuleerib üksikute osakestega, mille suurus on vahemikus 1 kuni 100 nm, ning arendab ka seadmeid sarnased suurused. Nüüd on loodud pulbrid ja suspensioonid, mis parandavad mootorite ja mehhanismide tööd. Nanotehnoloogia abil valmistatud materjalidest valmistatud katted hoiavad ära roostetamise, aitavad materjalil isepuhastuda või veega mittemärguda. Esimesed nanorobotid suudavad läbi loomade keha rännata. Vesinikku saab nanotorude abil ohutult säilitada. Tulevikus on võimalik kujundada mis tahes molekule ja luua ülitugevaid materjale. Meditsiinis on kavas luua ravimile suunatud toime, mis tungib mõjutatud koesse või kasvajasse; nanorobotite kasutamine peaaegu kõigi haiguste diagnoosimiseks ja raviks, kudede ja elundite kultiveerimine. Elektroonikas on selleks subminiatuursete elektroonikaseadmete, paindlike kuvarite, elektrooniliste paberite, uut tüüpi mootorite ja kütuseelementide loomine (http://www.aif.ru). Paljud glatsioloogid usuvad, et polaarjääkihtide paksus kahaneb lakkamatus tempos. Viie aasta jooksul on Atlandi ookeani igal aastal laskuva jää maht kasvanud peaaegu 2 korda, mis võrdub Maailma ookeani taseme tõusuga 0,5 mm aastas. Antarktika aastatel 2002–2005 kaotas aastas keskmiselt 152 km3 jääd. Aastaks 2100 võib ookeanide tase tõusta praegusest 4–6 m. 2000 aastat tagasi kividele tehtud kreeka- ja ladinakeelsed pealdised pole neid hävitanud erosiooni tõttu loetavad. Kirjade taastamiseks kasutasid teadlased fluorestsentsmeetodit: kui röntgenikiirgus pinda pommitab, satuvad aatomid ergastatud olekusse ja seejärel puhkeolekusse naastes kiirgavad nähtavat valgust. See võimaldab kindlaks teha iidse autori peitli jäetud plii või raua jälgi. Vene keemikud mõtlesid välja, kuidas plastpudeleid taaskasutada, ning sünteesisid ka uue kummide ja polümeeride täiteaine. Vesinikkütus annab heitgaaside asemel puhta vee. USA-s on välja töötatud läbipaistev polümeerist seinakate, mille külge miski ei kleepu. See on teatud tüüpi teflon. Sellisele kattekihile ei saa kirjutada ega joonistada värvide, kriidi või viltpliiatsiga. Katte abil saab kaitsta merelaevade põhja määrdumise ja lennukite kere jäätumise eest.10. Meelelahutuslikud näidiskatsed.Õpetaja. Täna oli teie esimene tutvus keemiaga. Muidugi ootate midagi ebatavalist, imelist. Püüan kehastada mustkunstnikuks ja näidata teile keemia imesid.Õpetaja demonstreerib katseid.“Suits ilma tuleta.” Kaks tassi niisutatakse kontsentreeritud ammoniaagi ja vesinikkloriidhappe lahustega ning seejärel viiakse need üksteise juurde. Nad vaatlevad suitsu ilma tuleta.“Ühest klaasist - gaseeritud vesi, vaarikamahl ja piim.” Kolme identse keemiaklaasi valatakse soolhappe, kaltsiumkloriidi ja fenoolftaleiini värvitud läbipaistvad lahused. Valage naatriumkarbonaadi lahus portselankruusi. Seejärel valatakse naatriumkarbonaat kruusist kordamööda igasse kolme klaasi. Neist esimeses eraldub kiiresti gaas ("sooda"), teises ilmub valge sade ("piim") ja kolmandas muutub lahus indikaatori värvi muutumise tõttu vaarikaks. leeliseline lahus (“vaarikamahl”).” Taskurätik leotatakse vees ja seejärel etüülalkoholis. Tiiglitangide abil viiakse see põleva piirituslambi juurde ja pannakse põlema. Vaatamata tohutule leegile jääb taskurätik lõpuks terveks, sest. alkohol süttib ja põleb läbi enne, kui märg riie süttib.“Vulkaan laual.” Koonilise kolvi kaelale asetatakse portselanist tass. Kolvi alla asetatakse suur paberileht, topsi valatakse ammooniumdikromaat, keskelt kergelt alkoholiga niisutatud. Nad süütavad “vulkaani” põleva kiluga. Reaktsioon kulgeb ägedalt, jääb mulje purskavast vulkaanist, mille kraatrist paiskuvad välja hõõguvad massid.

Õpetaja poolt välja töötatud MOU 1. keskkool

Teema: Keemia aine. Ained. Ainete omadused.

Hariduslikud ülesanded: Anda õpilastele esmane arusaam keemia ainest. Korrake mõisteid "aine", "puhtad ained" ja "segud" (seos looduslooga). Õppige tuvastama ja kirjeldama teatud ainete omadusi.

Hariduslikud ülesanded. Näidake keemia rolli teaduse ja tehnoloogia areng, tutvustada edusamme keemia ja sellega seotud teaduste vallas: kõik, mis on juba loodud ja luuakse, on inimtegevuse tulemus, tema töö, ande ja intellekti vili.

Motivatsioon. Vastus küsimusele: "Miks ma pean koolis keemiat õppima?"

Varustus.

1. Kollektsioonid “Nafta”, “Süsi”, “Plastikud”

2. Albumid “Maakeemia; keemia ja elu; teadus ületamas unistust; see on huvitav” ja teised, mis demonstreerivad keemia tähtsust elus.

3. Laboriseadmete esemed ja majapidamistarbed, mis võimaldavad näidata samu tooteid, millest on valmistatud erinevaid aineid(klaasist, portselanist, metallist, plastikust jne klaasid), ja erinevaid tooteidühest ainest (klaaskolvid, lehtrid, katseklaasid, torud, külmkapp jne).

4. Ained katsete läbiviimiseks (näidatud tekstis).

TUNNIDE AJAL

Kõnega astun klassi, tutvustan end selgelt. Juhin õpilaste tähelepanu keemiakabineti sisseseadele. Sellega seoses räägin ma selles sisalduvatest käitumisreeglitest ja sellest, mis peab igas tunnis kaasas olema. Kirjutan tahvlile:

https://pandia.ru/text/78/193/images/image002_125.gif" width="34" height="36 src="> Pliiats Teeme kõvasti tööd!

Järgmiseks tunniks palun kuttidel kaasa võtta kaks õhukest märkmikku puuris (praktiliseks ja proovitööks). Näitan keemiaalast teatmekirjandust ja soovitan võimalusel osta keemiaalast lugemiseks raamatuid. Näitan õpikuid, mille järgi saab keemiat õppida mitte ainult koolis, vaid ka ülikooliks valmistudes ja eksami sooritamisel.

Pärast korralduslike küsimuste lahendamist jätkan tunni põhiosaga. Pakun välja mõelda: miks nad hakkavad 8. klassis keemiat õppima?

Poisid vastavad, et "see on keeruline teadus", "nõuab suurt mõistust", "kõigepealt peate õppima bioloogiat, füüsikat ja seejärel keemiat" jne.

Toon mõttele, et vastuse saab anda pärast peamise mõistmist MIS KEEMIA ÕPINGUD st mis on keemia aine?

Kirjutan tunni teema tahvlile ja õpilased ühisesse vihikusse. Tuletame meelde, mis on botaanika, füüsika ja loodusloo uurimisobjekt. Märgime: kõik looduses toimuvad muutused on loodusnähtused, näiteks: vihm, sügis sügisesed lehed, oja kohin, kuldnoka laul jne. Keemia koos bioloogia ja füüsikaga uurib loodust ja on seotud loodusteadused; see selgitab, mis ja kuidas elus ja eluta looduses toimub.

Korja üles tükk leiba, “üks suurimaid saavutusi inimmõistusest”, sõnadega - see imeline toode, mis on vajalik elu jätkumiseks Maal, hingab sisse parimat, võrreldamatut leivaaroomi. Bulgaaria luuletaja Ahsan Bayanov rääkis temast kaunilt luuletuses “Leib”:

Lapsepõlvest mäletan igavesti:

Leib on maa. Leib on õhk. Leib-vesi.

Päikesevalgusti elab selles,

Selles elab põlispõldude hing,

Minu hea ema hellus.

Elu on leivast ja leivast on jõud.

Leib, mis saadab meist igaüht esimestest sammudest kuni viimased päevad, genereeritakse väljal.

Nad viskasid seemned viljakale maale. Kuidas ja millised protsessid toimuvad taimedes valguses fotosünteesi käigus klorofülli terades süsinikdioksiidist ja veest ning kuidas tekivad orgaaniline aine See on keemiateadus. Joonistan tahvlile rohelise lehe (või valmistan joonise eelnevalt värviliste värvipliiatsidega) ja näitan skemaatiliselt moodustamise protsessi orgaaniline aine rohelistes lehtedes.

Annan keemiateaduse määratluse (see on tahvlil kirjas):

"Keemia on teadus ainetest, nende omadustest ja muundumistest, aga ka nende transformatsioonidega kaasnevatest nähtustest"

Seejärel pöördume küsimuse juurde mõistete erinevuse kohta " füüsiline keha” ja „aine”.

Kõiki meid ümbritsevaid objekte nimetatakse füüsikalisteks ja seda, millest need koosnevad, nimetatakse kemikaalideks.

Demonstreerin erinevaid ühest ainest (materjalist) - klaasist valmistatud kehasid ja vastupidi, näitan erinevatest ainetest (materjalidest) klaase.

Kutsun õpilasi üles järgmisest esemeloendist eraldi välja kirjutama ainete ja kehade (esemete) nimetused: suhkur, võti, sooda, jäätükk, raamatud, nööbid, kapron, küünal.

Looduses on palju aineid – üle 10 miljoni. Nn transformatsioonide käigus suudavad ühed ained üle minna (muutuda) teisteks.

Näitan kogemusi.

Kogemus 1. Filmides, eriti "märulifilmides", voolab veri nagu jõgi. "Verise pleki" saamiseks kasutatakse raudkloriidi ja kaaliumtiotsüanaadi koostoimet.

Kogemus 2. "Vaarikasiirupi" saamine

Lisage lahjendatud leeliselahusele fenoolftaleiini värvitu alkoholilahus.

Kogemus 3. Loodus juhtis inimest (demonstreerin roostes esemeid).

Niisiis iseloomustavad aineid teatud tunnused – värvus, lõhn jne.

Anname ainete omadustele definitsioonid: aine omadused on märgid, mille järgi nad üksteisest erinevad või on sarnased.

Töö õpikuga (skeem 1, lk 5).

Sellise näiliselt väikese detaili nagu sepistatud nael tähendusest rääkis ta koomilises luuletuses:

Naela polnud - hobuseraud oli kadunud,

Hobuseraua polnud – hobune lonkas.

Hobune lonkas - komandör tapeti,

Ratsavägi on katki, sõjavägi jookseb.

Vaenlane tungib linna, ei säästa vange,

Sest sepikojas polnud naela!

Keemia üheks ülesandeks on ained, nende omadused ja rakendused rahvamajanduses.

Teine ülesanne on saada erinevaid aineid. (Näitan kollektsioone “Nafta”, “Süsi”, “Plastikud, metallid ja sulamid”.)

Ebatavalised edusammud rakendus(praktilises) keemias saavutati suhteliselt lühikese aja jooksul, eraldades meid ajastust. Keemilise protsessi saladused, mis võimaldasid loodusel muuta orgaanilised ained kasulikeks, meie jaoks tänapäeval nafta ja gaas, on lahti harutatud.

Sünteesitud ainete omadused ületavad sageli looduse loomingut. Kõik need on saadud tänu mitme põlvkonna keemikute talendile ja hoolikale tööle. Need imematerjalid on märkamatult ja kindlalt meie igapäevaellu sisenenud.

1970. aastate alguses uudishimulikud ja üldlevinud geoloogid avastasid lõputute Siberi metsade kõrvalisest kohast Lykovi perekonna, kes elas mitukümmend aastat linnadest ja küladest kaugel tsivilisatsioonist täielikus isolatsioonis.

Need on vanausulised. Mis geoloogide toodud asjade hulgas erakuid kõige enam rabas? Läbipaistev polüetüleenkile. "Klaasist, aga kortsus," ütles halli habemega perepea imetlevalt.

Keemikud on nüüd võimelised hankima etteantud omadustega aineid; külmakindel ja kuumakindel, kõva ja pehme, kõva ja elastne, hügroskoopne ja niiskuskindel jne.

Näitan raamatut "Keemiamaailm". Juhin õpilaste tähelepanu tahvlile kirjutatud epigraafile:

"Keemia laiutab inimasjades käed laiali..."

Ma peatun silmapaistvate inimeste väljaütlemistel keemia kohta.

Propakas kirglikult keemiat: „Kõigepealt ja kõige hoolikamalt õppige keemiat. See on hämmastav teadus, teate. Tema terav silm (nägemine) tungib Päikese tulisesse massi ja pimedusse maakoor, oma südame nähtamatutesse osakestesse ja kivi ehituse saladustesse ja puu vaikivasse ellu. Ta vaatab kõikjale ja, avastades kõikjal harmooniat, otsib kangekaelselt elu algust .... Ja ta leiab selle, ta leiab selle. Aine struktuuri saladusi uurides loob ta klaaskolvis elav aine"(M. Gorki. "Päikese lapsed").

Zelinsky 16. jaanuar 1941 Pöördus raadios noorte poole: „Kogu oma elu meeldis mulle keemiateadus ja mu kirg pole sugugi nõrgenenud, vaid vastupidi, praegusel ajal veelgi süvenenud. Keemia on mulle sageli pakkunud suurimaid naudinguid looduse veel uurimata saladuste tundmisest. Olen kindel, et ükski keemiahuvilistest ei kahetse, et valis selle teaduse oma erialaks. Niisiis, keemia suudab palju, kuid mitte kõike. Ja ärge süüdistage keemiat ja keemikuid selles, et polümeerid ei saa veel täielikult asendada metalle ja sünteetilisi kangaid - villa, et antibiootikumid, mis on sageli vajalikud inimese päästmiseks, võivad olla tervisele kahjulikud, et pestitsiidid ja väetised saagi säilitamiseks ja suurendamiseks, vette kukkudes kala hävitada.

Süüdistada tuleb ennast. Ohtlik pole mitte keemia, vaid selle teadmatus. Mõõtmatu, põhjendamatu entusiasm toob alati kahju. Mitte keemia, vaid me ise oleme süüdi selles, et olles selle enda jaoks tööle pannud, ei mõelnud me võimalikud tagajärjed. Ja veel, keemia toob inimestele rohkem rõõmu kui leina.

Keemia ei ole neitsimaa, aga see pole ka õitsev aed. Nagu näha, on selles palju tööd neile, kes selle oma elutööks valivad. Kuid sisenedes tema kaunisse ja salapärasesse maailma, ärge unustage õppida selle loonud teadlaste kohta. Tutvuge kindlasti nende eluga, saavutustega keemias. Las oma õpetajad olla...

Kirjandus

Gabrielyan. 8. klass. M.: Bustard, 1997. Koltun M. Keemiamaailm. Lastekirjandus 1988.

Keemiatund 8. klassis

(sissejuhatava tunni esitlus)

Tutvuge keemiaga!

Keemia õpetaja

Zagirova Irina Nikolaevna

aasta 2014

1. tund

(Sissejuhatav tund – esitlus)

"Keemial on vastupandamatu veetlus

tänu tohutule, piiramatule jõule

ta kingib neile, kes teda tunnevad."

W. Collins

Teema: "Kohtu keemiaga!"

Sihtmärk:

Arendada 8. klassi õpilastes tunnetuslikku huvi keemia aine vastu.

Ülesanded:

    tutvustada õpilastele keemia arengulugu, anda esimesi ideid selle teaduse kohta;

    uuendada õpilaste teadmisi ainetest, hakata kujundama ettekujutusi ainete omadustest ja nende muundumistest;

    arendada õpilaste analüüsivõimet.

Varustus.

Temaatilised seinalehed, kaardid valemitega

ained ja keemilised reaktsioonid, keemilised keeduklaasid,

lamedapõhjalised kolvid, tumedast klaasist kann, tikud,

kuivkütus, näidislaud, tiigel

tangid, taskurätik, portselantiigel, metallide ja plastide kollektsioonid.

Ained.

kaaliumjodiidi ja pliatsetaadi värskelt valmistatud lahused,

fenoolftaleiin, sooda, naatriumvesiniksulfaat,

etanool, norsulfasooli tabletid, ammooniumdikromaat.

Tundide ajal

I . avakõneõpetajad.

Maailmas on teadus, ilma milleta on tänapäeval võimatu ellu viia kõige fantastilisemaid projekte ja vapustavaid unistusi. seda KEEMIA. Tema hoiupõrsas on palju selliseid imesid, mille ees maailma parimate jutuvestjate fantaasiad kahvatuvad: nagu oleks Tuhkatriinu printsessiks, muudab ta grafiidist briljantseks teemandiks, annab paberile metalli tugevuse ja metalli. annab mälu. Asjata ei kutsuta teda nõiaks ja imetegijaks: ta toidab, jootab, riietab, ravib, peseb, ammutab mineraale, laseb tal kosmosesse tõusta ja ookeani põhja vajuda.

Igaüks teist viib enese teadmata iga päev läbi keemilisi reaktsioone, isegi kodust lahkumata: süütab tikud ja gaasi, valmistab süüa. Jah ja mina ise Inimkeha- suur keemiatehas, kus toimub palju keemilisi reaktsioone.

Täna on teie esimene tutvus selle hämmastava teadusega. Ja esitluse peavad 9. klassi õpilased. Nad räägivad teile keemiateaduse arengu ajaloost, näitavad teile palju huvitavaid kogemusi, ja tunni lõpus saate viktoriini küsimustele vastates osta kiirrongi sissepääsupiletid, mis kihutab teid mööda planeedi avarusi.Keemia - 8.

II. Uue materjali õppimine. Kogemuste demonstreerimine.
Esimene saatejuht

8. klassis hakkad õppima enda jaoks uut ainet.keemia -ainete ja nende muundumiste teadus.Kõik meid ümbritsevad ained koosnevad keemilistest elementidest, mida on praegu üle 110. Erinevate elementide aatomitest koosnedes moodustuvad kokku üle kahekümne miljoni aine.

Ainete omaduste tundmiseks on vaja leida nende rakendus. Jah, meie kauged esivanemad, hindas räni erakordset kõvadust ning kasutas seda relvade ja tööriistade valmistamiseks. Mõned ained, mida te juba teate: raud, alumiinium, vesi, kriit, suhkur, hapnik, süsinikdioksiid, plastid ja teised (metallide, plastide kollektsioonide demonstratsioon). Mitte ainult Maal leiduvad ained, vaid kogu Universum koosneb samadest elementidest, mida teadlased on üksteise järel meie planeedil avastanud.

Keemiatundides saate teada palju huvitavat keemiliste elementide kohta. Ja täna tahame teile lühidalt tutvustada keemia arengu ajalugu.

õpilased

Reeglina eristab enamik keemia ajaloolasi selle arengu järgmisi põhietappe:

1. Alkeemiline periood: kuni III sajandini. AD

Alkeemia-eelsel perioodil arenesid ainealaste teadmiste teoreetilised ja praktilised aspektid üksteisest suhteliselt sõltumatult. Aine omaduste päritolu käsitles iidne loodusfilosoofia, praktilised toimingud ainega olid käsitöökeemia eesõigus.

2. Alkeemiline periood: III - XVII sajand.

Alkeemiline periood jaguneb omakorda kolmeks alamperioodiks -Aleksandria (kreeka-egiptuse keel)araabia keel ja euroopalik alkeemia. Alkeemiline periood on otsimise aeg tarkade kivi, mida peeti vajalikuks metallide transmutatsiooni läbiviimiseks. Sel perioodil sündis eksperimentaalne keemia ja koguti teadmisi aine kohta; alkeemiateooria, mis põhineb iidsetel filosoofilistel ideedel elementide kohta, oli tihedalt seotud astroloogia ja müstikaga. Koos keemilis-tehnilise "kulla valmistamisega" on alkeemiline periood märkimisväärne ka ainulaadse müstilise filosoofia süsteemi loomise poolest.

3. Moodustamisperiood (assotsiatsioon): XVII - XVIII sajand.

Keemia kui teaduse kujunemise käigus toimus selle täielik ratsionaliseerimine. Keemia vabanes loodusfilosoofilistest ja alkeemilistest vaadetest elementidele kui teatud omaduste kandjatele. Koos laienemisega praktilisi teadmisi aine kohta hakkas kujunema ühtne vaade keemilised protsessid ja kasutada täielikult ära katsemeetodit. Selle perioodi lõpetanud keemiarevolutsioon andis keemiale lõpuks iseseisva (ehkki teiste loodusteaduste harudega tihedalt seotud) teaduse ilme, mis tegeleb eksperimentaalne uuring kehade koostis

4. Kvantitatiivsete seaduste periood (aatomi- ja molekulaarteooria): 1789 - 1860.

Kvantitatiivsete seaduste periood, mida iseloomustas keemia peamiste kvantitatiivsete seaduste - stöhhiomeetriliste seaduste - avastamine ja aatom-molekulaarse teooria kujunemine, viis lõpuks lõpule keemia muutumise täppisteaduseks, mis ei põhine mitte ainult vaatlusel, vaid ka mõõtmine.

5. Klassikalise keemia periood: 1860 - XIX lõpus sisse.

Klassikalise keemia perioodi iseloomustab teaduse kiire areng: perioodiline elementide süsteem, valentsusteooria ja molekulide keemiline struktuur, stereokeemia, keemiline termodünaamika ja keemiline kineetika; rakendatud anorgaaniline keemia ja orgaaniline süntees. Seoses aine ja selle omaduste alaste teadmiste mahu kasvuga algas keemia diferentseerumine - selle eraldi harude eraldamine, omandades iseseisvate teaduste tunnused.

6. Uusaeg: 20. sajandi algusest tänapäevani.

20. sajandi alguses toimus füüsikas revolutsioon: Newtoni mehaanikal põhinev teadmiste süsteem mateeria kohta asendati uuega. kvantteooria ja relatiivsusteooria. Aatomi jaguvuse tuvastamine ja loomine kvantmehaanika investeeris keemia põhimõistetesse uut sisu. Füüsika edusammud 20. sajandi alguses võimaldasid mõista elementide ja nende ühendite omaduste perioodilisuse põhjuseid, selgitada valentsjõudude olemust ja luua teooriaid. keemiline side aatomite vahel. Põhimõtteliselt uue tekkimine füüsilised meetodid uuringud on pakkunud keemikutele enneolematuid võimalusi koostise, struktuuri ja reaktsioonivõime ained. Kõik see kokku määras muude saavutuste kõrval 20. sajandi teise poole bioloogilise keemia hiilgavad kordaminekud - valkude ja DNA struktuuri väljaselgitamise, elusorganismi rakkude talitlusmehhanismide tundmise.

Teine saatejuht

Keemia sai alguse Egiptusest. Nimi« keemia » tuleneb sõnast hemi ehk huma (must), mida vanad egiptlased nimetasid oma riigiks. Seega tähendab sõna "keemia" Egiptuse kunsti, mis käsitles erinevaid mineraale ja metalle. Keemiat peeti jumalikuks teaduseks, see oli preestrite käes ja oli võhikute eest varjatud. Araablased lisasid sellele iseloomuliku sõna "keemia". araabia keel eesliide "al". Ilmusid terminid "alkeemia" ja "alkeemik". Nüüd nimetatakse alkeemiat keemia arengu perioodiksIV peal XVI sajandite jooksul AD

Alkeemikute uurimistöö oli suunatud "filosoofi kivi" otsimisele, mis väidetavalt oleks võimeline muutma mis tahes metalli kullaks. Kuningad ja kuningad hoidsid oma paleedes alkeemikuid, et neile kulda hankida. Vaadake, kuidas alkeemikud töötasid.

Alkeemik

- Näitan teile kogemust "Vee kullaks muutmine.

Üks keeduklaas sisaldab värskelt valmistatud kaaliumjodiidi lahust, teine ​​pliatsetaadi lahust. Mõlemad lahused valatakse suurema mahutavusega keeduklaasi. Tekib erekollane pliijodiidi sade (näitab keemilise reaktsiooniga kaarti).

2 KI + Pb (CH 3 COO ) 2 = PbI 2 + 2 KCH 3 COO

Järgmistes tundides saame teada, mida sellised keemiliste reaktsioonide võrrandite kirjed tähendavad.

Kolmas peremees

Kuid alkeemikutel ei õnnestunud kunagi metalle kullaks muuta. Alkeemia on paljudes riikides keelatud. Alkeemilise uurimistööga tegelenud inimesi süüdistati nõiduses ja nad põletati tuleriidal. Kuid teadust ei saa keelata. Teadlased jätsid sõna "alkeemia" eesliite "al" kõrvale ja said uue nime - keemia. Nii kutsutakse seda praeguteadus, mis uurib meid ümbritsevaid aineid, samuti nende omadusi ja muundumisi.

tänased tooted keemiline tootmine meie turul domineerival positsioonil Igapäevane elu. Keemilised uuringud viiakse läbi uurimisinstituutide laborites, tehastes, tehastes jne. Igas koolis on keemiatuba ja keemialabor.

Nüüd tutvume mõne aine ja keemiliste muundumisega.

Esimene laborant

- Näitan teile kogemust "Vee muutmine vaarikasiirupiks".

Katse jaoks kasutatakse nelja keemilist keeduklaasi ja tumedat klaaspurki. Esimene keeduklaas sisaldab fenoolftaleiini, teine ​​sisaldab naatriumkarbonaati, neljas sisaldab naatriumhüdrosulfaati ja kann sisaldab vett. Kolmas klaas ei sisalda midagi.

Tumedas klaasist kannus on tavaline vesi, valage see nelja klaasi. Seejärel valage vesi klaasidest, välja arvatud viimane, tagasi kannu, jättes viimase klaasi kontrolliks. Kalla vesi kannust tagasi klaasidesse. Vaata: lahus on muutunud heledaks karmiinpunaseks, nagu siirup! Valage "siirup" kannu, lahjendage viimasest klaasist "veega". Viimasel korral valame vee kannust klaasidesse. Vaata, "siirup" muutus jälle veeks.

Tundub, et see on ime! Ei, lihtsalt ühes klaasis oli fenoolftaleiin, teises - leeliselise keskkonnaga lahus. Nende segamisel tekib vaarikavärvi lahus. Pidage meeles:fenoolftaleiin leeliselistes lahustes alati karmiinpunane. Et värv kaoks, lisasin veidi happelist lahust. Hape neutraliseeris leelise ja lahus muutus värvituks.

nimi keemilised ained mida selles katses kasutati.

Teine laborant

- Paljud teist armastavad muinasjutte ja fantaasiat. Nüüd näete, kuidas tulnukas või lihtsalt madu Gorynych sünnib kookonist.

(Muusika kõlab, näidatakse vaarao mao kogemust)

Kogemuste kirjeldus

Jahvatage kuiva kütuse tablett ja asetage see alusele slaidi. Asetage kolm norsulfasooli tabletti kütuse peale. Kuiv kütus süüdata. Roomavate "madude" parandamiseks kasutage metallvarrast. Pärast katse lõppu kustutage tulekahju plastkaane sulgemisega.

Esimene laborant

- Nüüd võtan taskurätiku pihku, leotan selle kõigepealt allikaveega ja panen tikuleegiga põlema.

(Esitatakse kogemust "Tulekindel sall")

Kogemuste kirjeldus

Loputage taskurätik vees, seejärel väänake see kergelt välja ja leotage seda hästi alkoholiga. Haarake taskurätiku ühest otsast tiiglitangidega ja hoidke neid väljasirutatud käes, tooge kangale pikk kild. Alkohol lööb kohe lõkkele – tundub, et taskurätik põleb. Kuid põlemine lakkab ja taskurätik jääb terveks, kuna märja lapi süttimistemperatuur on palju kõrgem kui alkoholil.

C 2 H 5 Oh + 3 O 2 = 2 CO 2 + 3 H 2 O

Nimetage aine, mis toetab põlemis- ja hingamisprotsesse. Mida teate selle aine omadustest?

Teine laborant

- Meie kohtumise lõpus näitan katset nimega "Vulkaan". Muidugi teate, kui suurejooneline vaatepilt see on – vulkaanipurse. Iidsetel aegadel kattis Pompei linna Vesuuvi vulkaan.

(Muusika kõlab, kogemust näidatakse.)

Kogemuste kirjeldus

Sisestage koonilise kolvi kaela sisse tiigel või portselanist tass. Kolbi saab katta plastiliiniga, andes sellele mäe kuju, või teha künka mudeli. Asetage kroomoksiidi kogumiseks suur paberileht kolbi või maketi alla (III). Valage tiiglisse ammooniumdikromaat, niisutage seda mäe keskel alkoholiga. Vulkaan süüdatakse põleva kiluga. Reaktsioon on eksotermiline, kulgeb kiiresti, koos lämmastikuga lendavad välja kuumad kroomoksiidi osakesed (III). Kui valgust kustutada, jääb mulje purskavast vulkaanist, mille kraatrist paiskuvad välja hõõguvad massid (näitab keemilise reaktsiooniga kaarti).

(NH 4 ) 2 Kr 2 O 7 = N 2 + Kr 2 O 3 + 4 H 2 O

(kroomoksiid ( III) koguge ja salvestage muudeks katseteks).

Õpetaja

Siin on mõned huvitavad keemilised transformatsioonid sa pidid täna klassis vaatama.

Keemilist reaktsiooni saab hinnata selle tunnuste järgi - ainete värvuse muutus, lõhna ilmumine, sademed, valguse ja soojuse eraldumine, gaasilise aine moodustumine.

- Milliseid keemiliste reaktsioonide märke saate demonstreeritud katsetes nimetada?

III. Viktoriin õpilastele
Õpetaja

- Noh, poisid, kas keemia vallutas teid oma imedega? Ja nüüd proovite vastata ka viktoriini küsimustele, mis on teile justkui sissepääsupiletid imeline maailm ained ja teisendused.

Viktoriini küsimused

    Kõige tavalisem aine maa peal. (vesi)

    See ei vaju vees, ei põle tules, eksisteerib ainult temperatuuril alla null kraadi.(Jää)

    Nimetage metall, mis on toatemperatuuril vedel. (Elavhõbe)

    Ilma selle gaasita maailmas

Loomad ja inimesed ei elaks.

Lapsed oskavad seda nimetada

Lõppude lõpuks kutsutakse teda ....Hapnik

5) Ma elan maailmas tuntud, kolmeteistkümnendas korteris. Olen pehme, kerge, tempermalmist, pakendis sädelev. (Alumiiniumist )

6) See gaas tekib pikselahenduse käigus. Seal on see männimetsas, kus on kerge hingata.

Ja see ei jäta vette üldse maitset, Sest see desinfitseerib seda hästi. (Osoon )

Hästi tehtud, kõikidele küsimustele vastati õigesti.

Milliseid kemikaale oskate praegu nimetada?

IV. Õppetunni kokkuvõte
Õpetaja:

Minu abilised on teile tõestanud, et keemia on seda huvitav teadus? Mis aitas teil selles veenduda? Milliseid katseid saate kodus korrata, et oma lähedasi üllatada? Kuid ärge unustage ohutust.

Kuid keemia on üks keerulised teadused sisaldub loodusteaduste sektsioonis. Miljonid ained ja seega miljonid keemilised valemid, keemilised reaktsioonid, paljud seadused ja seaduspärasused. Ja sa pead õppima neid seadusi, keemiaseadusi, universumi seadusi. Igaüks, kes sellele teadusele pühendub, saab anda oma panuse looduse saladuste lahtiharutamisse, luues uusi aineid ja materjale, mida looduses ei eksisteeri.

ajal õppeaastal, õppetunnist õppetundi vallutame järk-järgult planeedi – keemia 8, mida saame omandada vaid oma teadmiste toel.

Soovin teile edu selles keerulises, kuid huvitav viis! Edu!

V. Kodutöö

    Õpiku järgi: Eessõna. Sissejuhatus. 1. peatükk.§üks Keemia aine. Ained. Ainete muundumine.

Valmistage ette (vabatahtlik) aruandeid keemia ajaloost: "Muistsete rahvaste keemialikud teadmised", "Alkeemia", "Iatrokeemia", " Praktiline keemia Vana-Venemaal.