Biograafiad Omadused Analüüs

Vesinikkloriidhape ja selle soolad abstraktne. Lämmastikhape ja selle soolad

Tund 8. klassis teemal: Vesinikkloriidhape ja selle soolad.

Eesmärk: uurida vesinikkloriidhappe keemilisi omadusi ja kaaluda selle happe ulatust.
Ülesanded:
Haridus - uurimistöö käigus uurige vesinikkloriidhappe keemilisi omadusi ja tutvuge kvalitatiivse reaktsiooniga kloriidioonile.
Arendav – arendab võrrandite kirjutamise oskusi keemilised reaktsioonid; õppida võrdlema, üldistama, analüüsima ja järeldusi tegema.
Haridus - arendada kognitiivne tegevus eksperimendi kaudu.

Tunni tüüp: õppetund uute teadmiste omastamiseks.

Õppemeetod: selgitav-illustreeriv, probleemiotsing, praktiline töö, IKT kasutamine.
Organisatsioonivormid: vestlus, praktiline töö, õpilaste sõnumid.

Seadmed ja reaktiivid: perioodiline süsteem keemilised elemendid, lahustuvuse tabel, statiiv katseklaasidega, vesinikkloriidhape, naatriumhüdroksiid, hõbenitraat, vask, magneesium, alumiinium, sinine lakmus, metüüloranž, fenoolftaleiin.
Aktiveerimistehnikad vaimne tegevusõpilased:
Haridusliku teabe analüüs.
Avalikustamine subjektidevaheline suhtlus keemia, füüsika, bioloogia vahel.
Hüpoteeside püstitamine.
Analüüs ja üldistavate järelduste tegemine.
Tundide ajal.

sissejuhatusõpetajad:
Meie tunni teemaks on “Soolhape ja selle omadused”.
Meie tunni motoks on Goethe sõnad:
"Ainult teadmine pole veel kõik, teadmisi tuleb kasutada."
Peate näitama, kuidas saate oma teadmisi kasutada erinevaid olukordi. Kõigepealt meenutagem, mida me hapete kohta teame. Nii et esimene küsimus on:
Mis on hape? (vesinikuaatomitest ja happejäägist koosnev kompleksaine).
Mitu vesinikuaatomit võib hapetes olla? Kuidas neid selle alusel liigitatakse? (ühe-, kahe-, kolmealuseline). Too näiteid.
Mis võib vesinikku asendada? Mis selle tulemuseks on? (metallid; soolad).
Defineerige sool. ( Komplekssed ained, mis koosneb metalliaatomitest ja happejäägist).
Füüsikalised omadused:
kontsentreeritud vesinikkloriidhape ( massiosa vesinikkloriid on 37%) - see on värvitu lahus, niiskes õhus tugevalt suitsev, vesinikkloriidi eraldumise tõttu terava lõhnaga.
Vesinikkloriidhappe saamine:
1. Tööstuses saadakse vesiniku põletamisel klooris ja reaktsioonisaaduse lahustamisel vees.
2. Laboris H2SO4 + 2NaCl 2HCl + Na2SO4
See gaas on vees kergesti lahustuv: kuni 450 mahuosa vesinikkloriidi - ühes mahus vees. Katseklaasis moodustub vesinikkloriidhape - vesinikkloriidi lahus vees.
Keemilised omadused:
1) Indikaatori värvi muutmine (lakmuspunane)
2) Suhtleb metallidega (kui metall on N. N. Beketovi poolt vesinikuks koostatud seerias, siis eraldub vesinik ja tekib sool.
HNO3 väljajätmine (eralduvad muud gaasid)

Mg + 2HCl MgCl2 + H2 2Al + 6HCl 2AlCl3 + 3H2 Cu + HCl

Praktiline töö
3) interakteerub aluseliste ja amfoteersete oksiididega:

MgO + 2HCl MgCl2 + H2O ZnO + 2HCl ZnCl2 + H2O

4) suhtleb alustega:

HCl + KOH KCl + H2O 3HCl + Al(OH)3 AlCl3 + 3H2O

5) See interakteerub sooladega (vastavalt paljudele hapetele võib iga eelnev hape soolast järgmise välja tõrjuda), moodustub teine ​​hape ja teine ​​sool.
HNO3
H2SO4, HCl, H2SO3, H2CO3, H2S, H2SiO3

·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
H3PO4

CaCO3 + 2HCl CaCl2 + H2O + CO2

6) Suhtleb hõbenitraadiga, sadestub valge värv mis ei lahustu vees ega hapetes.

HCl + AgNO3 AgCl + HNO3

Hõbenitraat on vesinikkloriidhappe ja selle soolade reaktiiv st. kasutatakse kvalitatiivse reaktsioonina kloriidiioonide äratundmiseks.
Praktiline töö

7) interakteerub oksüdeerivate ainetega (MnO2, KMO4, KClO3)

6HCl + KClO3 = KCl + 3H2O + 3Cl2
Järeldus: kõigis uuritud reaktsioonides saadi kloriidid - vesinikkloriidhappe soolad.

Pöördume vesinikkloriidhappe soolade uurimise poole, mida nimetatakse kloriidideks.
Vesinikkloriidhappe soolad on kloriidid.
Kviitung:
1. Metallide koostoime klooriga.
2Fe + 3Cl2 2FeCl3
2. Vesinikkloriidhappe interaktsioon metallidega.
Mg + 2HCl MgCl2 + H2
3. Vesinikkloriidhappe koostoime oksiididega
CaO + 2HCl CaCl2 + H2O
4. Vesinikkloriidhappe koostoime hüdroksiididega
Ba(OH)2 + 2HCl BaCl2 + 2H2O
5. Vesinikkloriidhappe koostoime mõnede sooladega
Pb(NO3)2 + 2HCl PbCl2 + 2HNO3

Enamik kloriide lahustuvad vees (välja arvatud hõbe-, plii- ja ühevalentsed elavhõbekloriidid).

Vesinikkloriidhappe ja selle soolade kasutamine:

Vesinikkloriidhape on osa maomahlast ja soodustab valgulise toidu seedimist inimestel ja loomadel.
Vesinikkloriidi ja vesinikkloriidhapet kasutatakse ravimite, värvainete, lahustite ja plastide tootmiseks.
Vesinikkloriidhappe aluseliste soolade kasutamine:
KCl - väetis, kasutatakse ka klaasi- ja keemiatööstus.
HgCl2 - sublimaat - mürk, kasutatakse meditsiinis desinfitseerimiseks, seemnete külvamiseks põllumajandus.
NaCl- soola- tooraine vesinikkloriidhappe, naatriumhüdroksiidi, vesiniku, kloori, valgendi, sooda tootmiseks. Seda kasutatakse naha- ja seebitööstuses, toiduvalmistamisel ja konserveerimisel.
ZnCl2 - puidu immutamiseks lagunemise vastu, meditsiinis, jootmisel.
AgCl – kasutatakse mustvalges fotograafias, kuna sellel on valgustundlikkus – laguneb valguse käes vabaks hõbedaks: 2AgCl => 2Ag + Cl2

Ülesanded kordamiseks ja kinnistamiseks

nr 1. Tehke teisendused vastavalt skeemile:
HCl Cl2 AlCl3 Al(OH)3 Al2O3 AlCl3 Cl2
nr 2. Antud ained:
Zn, Cu, Al, MgO, SiO2, Fe2O3, NaOH, Al(OH)3, Fe2(SO4)3, CaCO3, Fe(NO3)3
Millised järgmistest ainetest reageerivad vesinikkloriidhappega. Kirjutage keemiliste reaktsioonide võrrandid
nr 3. Lahendage probleem:
Kui palju alumiiniumi reageerib liigse vesinikkloriidhappega, et saada 5,6 liitrit vesinikku (N.O.)?

D / Z lk 49, ülesanne 4-5 lk 169.

Peegeldus
Õpetaja (koos õpilastega hindab tundi, võtab vastu nende ettepanekuid ja soove).
Poisid, mida igaüks teist tänases tunnis õppis?
Kas olete omandanud mõisted: "kloriidid", "inhibiitor", " kvalitatiivne reaktsioon»?
Mis teile tunnis meeldis või ei meeldinud ja miks?
Õpilased vastavad küsimustele, hindavad omandatud teadmiste täielikkust ja hindavad oma tööd. Määrake kõige huvitavamad ja täielikumad vastused, põhjendage nende seisukohta.
Selgub hariduslike eesmärkide täitmise määr.

Tund 8. klassis teemal: Vesinikkloriidhape ja selle soolad.

Sihtmärk : uurida vesinikkloriidhappe keemilisi omadusi ja kaaluda selle happe ulatust.

Ülesanded:

Haridus - uurimistöö käigus uurige vesinikkloriidhappe keemilisi omadusi ja tutvuge kvalitatiivse reaktsiooniga kloriidioonile.

Arendav - arendada edasisi oskusi keemiliste reaktsioonide võrrandite koostamisel; õppida võrdlema, üldistama, analüüsima ja järeldusi tegema.

Hariduslik – kognitiivse tegevuse arendamine läbi eksperimendi.

Tunni tüüp : õppetund uute teadmiste omastamisel.

Õppemeetod Märksõnad: selgitav-illustreeriv, probleemiotsing, praktiline töö, IKT kasutamine.

Organisatsioonilised vormid: vestlus, praktiline töö, õpilaste sõnumid.

Seadmed ja reaktiivid:keemiliste elementide perioodilisustabel, lahustuvuse tabel, rest katseklaasidega, vesinikkloriidhape, naatriumhüdroksiid, hõbenitraat, vask, magneesium, alumiinium, sinine lakmus, metüüloranž, fenoolftaleiin.

Õpilaste vaimse tegevuse aktiveerimise tehnikad:

  1. Haridusliku teabe analüüs.
  2. Keemia, füüsika, bioloogia interdistsiplinaarsete seoste avalikustamine.
  3. Hüpoteeside püstitamine.
  4. Analüüs ja üldistavate järelduste tegemine.

Tundide ajal.

Õpetaja sissejuhatav kõne:

Meie tunni teemaks on “Soolhape ja selle omadused”. (slaid 1)

Meie tunni motoks on Goethe sõnad:

"Ainult teadmine pole veel kõik, teadmisi tuleb kasutada." (sl.2)

Peate näitama, kuidas saate oma teadmisi erinevates olukordades kasutada. Kõigepealt meenutagem, mida me hapete kohta teame. Nii et esimene küsimus on:

Mis on hape? (vesinikuaatomitest ja happejäägist koosnev kompleksaine).

Mitu vesinikuaatomit võib hapetes olla? Kuidas neid selle alusel liigitatakse? (ühe-, kahe-, kolmealuseline). Too näiteid.

Mis võib vesinikku asendada? Mis selle tulemuseks on? (metallid; soolad).

Defineerige sool. (Keerulised ained, mis koosnevad metalliaatomitest ja happejäägist).

Füüsikalised omadused:

Kontsentreeritud vesinikkloriidhape (vesinikkloriidi massiosa on 37%) on värvitu lahus, mis suitseb niiskes õhus tugevalt ja millel on vesinikkloriidi eraldumise tõttu terav lõhn. (3. slaidi video katsest "Suitseva vesinikkloriidhappe omadused")

Vesinikkloriidhappe saamine:

1. Tööstuses saadakse vesiniku põletamisel klooris ja reaktsioonisaaduse lahustamisel vees.

2. Laboris H 2 SO 4 + 2NaCl → 2HCl + Na 2 SO 4

See gaas on vees kergesti lahustuv: kuni 450 mahuosa vesinikkloriidi - ühes mahus vees. Katseklaasis moodustub vesinikkloriidhape - vesinikkloriidi lahus vees.

Keemilised omadused:

1) Indikaatori värvi muutmine (lakmuspunane)

2) Suhtleb metallidega (kui metall on N. N. Beketovi poolt vesinikuks koostatud seerias, siis eraldub vesinik ja tekib sool.

Erand HNO 3 (eraldub muid gaase)

Mg + 2HCl → MgCl2 + H22Al + 6HCl → 2AlCl3 + 3H2Cu + HCl →

Praktiline töö

3) interakteerub aluseliste ja amfoteersete oksiididega:

MgO + 2HCl → MgCl 2 + H 2 O ZnO + 2 HCl → ZnCl 2 + H 2 O

4) suhtleb alustega:

HCl + KOH → KCl + H 2 O 3HCl + Al(OH) 3 → AlCl 3 + 3H 2 O

5) See interakteerub sooladega (vastavalt paljudele hapetele võib iga eelnev hape soolast järgmise välja tõrjuda), moodustub teine ​​hape ja teine ​​sool.

HNO3

H 2 SO 4, HCl, H 2 SO 3, H 2 CO 3, H 2 S, H 2 SiO 3

────────────────────────

H3PO4

CaCO 3 + 2HCl → CaCl 2 + H 2 O + CO 2

6) See interakteerub hõbenitraadiga, moodustub valge sade, mis ei lahustu ei vees ega hapetes.

HCl + AgNO 3 → AgCl↓ + HNO 3

Hõbenitraat on vesinikkloriidhappe ja selle soolade reaktiiv st. kasutatakse kvalitatiivse reaktsioonina kloriidiioonide äratundmiseks.

Praktiline töö

7) interakteerub oksüdeerivate ainetega (MnO 2 , KMO 4 , KClO 3 )

6HCl + KClO 3 \u003d KCl + 3H 2O + 3Cl 2

Järeldus: kõigis uuritud reaktsioonides saadi kloriidid - vesinikkloriidhappe soolad.

Pöördume vesinikkloriidhappe soolade uurimise poole, mida nimetatakse kloriidideks.

Vesinikkloriidhappe soolad - kloriidid.

Kviitung:

1. Metallide koostoime klooriga.

2Fe + 3Cl 2 → 2FeCl 3

2. Vesinikkloriidhappe interaktsioon metallidega.

Mg + 2HCl → MgCl2 + H2

3. Vesinikkloriidhappe koostoime oksiididega

CaO + 2HCl → CaCl 2 + H 2 O

4. Vesinikkloriidhappe koostoime hüdroksiididega

Ba(OH)2 + 2HCl → BaCl2 + 2H2O

5. Vesinikkloriidhappe koostoime mõnede sooladega

Pb(NO 3 ) 2 + 2HCl → PbCl 2 ↓ + 2HNO 3

Enamik kloriide lahustuvad vees (välja arvatud hõbe-, plii- ja ühevalentsed elavhõbekloriidid).

Vesinikkloriidhappe ja selle soolade kasutamine:

Vesinikkloriidhape on osa maomahlast ja soodustab valgulise toidu seedimist inimestel ja loomadel.

Vesinikkloriidi ja vesinikkloriidhapet kasutatakse ravimite, värvainete, lahustite ja plastide tootmiseks.

Vesinikkloriidhappe aluseliste soolade kasutamine:

KCl on väetis, mida kasutatakse ka klaasi- ja keemiatööstuses.

HgCl 2 - sublimaat - mürk, kasutatakse meditsiinis desinfitseerimiseks, põllumajanduses seemnete puhtimiseks.

NaCl - lauasool - tooraine vesinikkloriidhappe, naatriumhüdroksiidi, vesiniku, kloori, valgendi, sooda tootmiseks. Seda kasutatakse naha- ja seebitööstuses, toiduvalmistamisel ja konserveerimisel.

ZnCl 2 - puidu immutamiseks lagunemise vastu, meditsiinis, jootmisel.

AgCl - kasutatakse mustvalges fotograafias, kuna sellel on valgustundlikkus - laguneb valguse käes vabaks hõbedaks: 2AgCl => 2Ag + Cl 2

Ülesanded kordamiseks ja kinnistamiseks

nr 1. Tehke teisendused vastavalt skeemile:

HCl → Cl 2 → AlCl 3 → Al(OH) 3 → Al 2 O 3 → AlCl 3 → Cl 2

nr 2. Antud ained:

Zn, Cu, Al, MgO, SiO 2, Fe 2 O 3, NaOH, Al(OH) 3, Fe 2 (SO 4 ) 3, CaCO 3, Fe(NO 3 ) 3

Millised järgmistest ainetest reageerivad vesinikkloriidhappega. Kirjutage keemiliste reaktsioonide võrrandid

nr 3. Lahendage probleem:

Kui palju alumiiniumi reageerib liigse vesinikkloriidhappega, et saada 5,6 liitrit vesinikku (N.O.)?

D/Z lk 49, ülesanne 4-5 lk 169.

Peegeldus

Õpetaja (koos õpilastega hindab tundi, võtab vastu nende ettepanekuid ja soove).

Poisid, mida igaüks teist tänases tunnis õppis?

Kas olete omandanud mõisted: "kloriidid", "inhibiitor", "kvalitatiivne reaktsioon"?

Kas oli arusaamatuse hetki?

Kas suutsime need vestluse käigus lahendada?

Nimetage oma kaaslaste edukaimad vastused.

Mis teile tunnis meeldis või ei meeldinud ja miks?

Õpilased vastavad küsimustele, hindavad omandatud teadmiste täielikkust ja hindavad oma tööd. Määrake kõige huvitavamad ja täielikumad vastused, põhjendage nende seisukohta.

Keemilised omadused: 1. Indikaatori värvi muutmine (lakmuspunane) 2. Reageerib metallidega Mg + 2 HCl → MgCl 2 + H 2 2Al + 6HCl → 2AlCl 3 + 3H 2 Cu + HCl →

Järeldus: Kui metall on N. N. Beketovi koostatud seerias kuni vesinikuni, siis eraldub vesinik ja tekib sool. HNO 3 väljajätmine (eralduvad muud gaasid)

3. Interakteerub aluseliste ja amfoteersete oksiididega: MgO + 2HCl → MgCl 2 + H 2 O ZnO + 2 HCl → ZnCl 2 + H 2 O Tekib sool ja vesi

4. Interakteerub alustega: HCl + KOH → KCl + H 2 O 3HCl + Al (OH) 3 → AlCl 3 + 3H 2 O Tekib sool ja vesi

5. Interakteerub sooladega Mitmed happed HNO 3 H 2 SO 4, HCl, H 2 SO 3, H 2 CO 3, H 2 S, H 2 SiO 3 ──────────── ->

Järeldus: Vastavalt paljudele hapetele võib iga eelnev hape soolast järgmise välja tõrjuda, tekib teine ​​hape ja teine ​​sool.

6. Interakteerub hõbenitraadiga HCl + AgNO 3 → AgCl ↓ + HNO 3 moodustub valge sade, mis ei lahustu ei vees ega hapetes.

Järeldus: Hõbenitraat on vesinikkloriidhappe ja selle soolade reagent st. kasutatakse kvalitatiivse reaktsioonina kloriidiioonide äratundmiseks.

7. Interakteerub oksüdeerivate ainetega Oksüdeerivad ained: (MnO 2 , KMnO 4 , KClO 3) 6HCl + KClO 3 = KCl + 3H 2 O + 3Cl 2

Järeldus: kõigis uuritud reaktsioonides saadi kloriidid - vesinikkloriidhappe soolad.

Vesinikkloriidhappe kasutamine See on osa maomahlast ja soodustab valguliste toitude seedimist Ravimite, värvainete, lahustite, plastide tootmiseks.

Soolade kasutamine - kloriidid KCl - väetis, kasutatakse ka klaasi- ja keemiatööstuses. HgCl 2 - sublimaat - mürk, desinfitseerimiseks meditsiinis, seemnete puhtimiseks põllumajanduses. ZnCl 2 - puidu immutamiseks lagunemise vastu, meditsiinis, jootmisel.

Ülesanded nr 1 fikseerimiseks. Tehke teisendused vastavalt skeemile: HCl → Cl 2 → AlCl 3 → Al (OH) 3 → Al 2 O 3 → AlCl 3 → Cl 2 nr 2. Antud on ained: Zn, Cu, Al, MgO, SiO 2 , Fe 2 O 3, NaOH, Al (OH) 3, Fe 2 (SO 4) 3, CaCO 3, Fe (NO 3) 3 Millised järgmistest ainetest reageerivad vesinikkloriidhappega. Kirjutage keemiliste reaktsioonide võrrandid

nr 3. Lahendage probleem: kui palju alumiiniumi reageerib liigse vesinikkloriidhappega, et saada 5,6 liitrit vesinikku (n.o.s.)?

Kodutöö Lõige 49, ülesanne 4-5 lk.169.


Keemiatund 9. klassis

Teema: "Soolhape ja selle soolad".

Sihtmärk:uurige vesinikkloriidhappe keemilisi omadusi ja kaaluge selle happe rakendusi.

Ülesanded:

hariv - uurimistöö käigus uurida vesinikkloriidhappe keemilisi omadusi ja tutvuda kvalitatiivse reaktsiooniga kloriidioonile.

Hariduslik- arendada edasisi oskusi keemiliste reaktsioonide võrrandite koostamiseks; õppida võrdlema, üldistama, analüüsima ja järeldusi tegema.

Hariduslik- kognitiivse tegevuse arendamine läbi katse.

Seadmed ja reaktiivid: keemiliste elementide perioodiline süsteem, lahustuvuse tabel, rest katseklaasidega, vesinikkloriidhape, naatriumhüdroksiid, hõbenitraat, sinine lakmus, metüüloranž, fenoolftaleiin.

Õpilaste vaimse tegevuse aktiveerimise tehnikad:

1. Haridusalase teabe analüüs.

2. Keemia, füüsika, bioloogia interdistsiplinaarsete seoste avalikustamine.

3. Hüpoteeside püstitamine.

4. Analüüs ja üldistavate järelduste tegemine.

Tunni struktuur.

1. korralduslik etapp.

2. Algteadmiste uuendamine.

3. Uue materjali õppimine.

1. Lavastus õppeülesanne. Eesmärkide seadmine.

2. Laste poolt uute teadmiste “avastamine”.

3. Vesinikkloriidhappe saamise meetodite ja omaduste uurimine ..

4. Kehaline kasvatus.

5. Laboratoorsed katsed nr 2

4. Teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine.

5. Kodutöö.

6. Õppetunni kokkuvõtte tegemine. Peegeldus.

Tundide ajal.

1. korralduslik etapp.

2. Algteadmiste uuendamine.

Õpilaste tervitamine, loomine emotsionaalne meeleolu ja motivatsiooni uue materjali õppimiseks. Viimases tunnis kohtusime gaasiline aine- vesinikkloriid.

1. Mis on vesinikkloriidi valem?

2. Kuidas toodetakse vesinikkloriidi? Kirjutage keemiliste reaktsioonide võrrandid.

3. Millised on vesinikkloriidi omadused ja kasutusalad?

4. Mis tekib vesinikkloriidi lahustamisel vees?

3. Uue materjali õppimine.

Õpetaja. Tõepoolest, kui vesinikkloriid lahustatakse vees, tekib vesinikkloriidhape.Ning seetõttuMeie tunni teemaks on “Soolhape ja selle omadused”. Määratleme koos oma tunni eesmärgid. Meie tunni motoks on Goethe sõnad:"Ainult teadmine pole veel kõik, teadmisi tuleb kasutada."

Peate näitama, kuidas saate oma teadmisi erinevates olukordades kasutada. Kõigepealt meenutagem, mida me hapete kohta teame. Nii et esimene küsimus on:

1) Mis on hape?

2) Mäletate bioloogiakursusest, kus leidub inimorganismis vesinikkloriidhapet?

3) Kuidas happed maitsevad?

4) Kuidas te hapetega töötate?

Õpetaja. Alustame tutvust vesinikkloriidhappega selle hankimise uurimisega.

Vesinikkloriidhappe saamine:

1. Tööstuses saadakse vesiniku põletamisel klooris ja reaktsioonisaaduse lahustamisel vees.

2. Laboris H2SO4 + 2NaCl → 2HCl + Na2SO4

Füüsikalised omadused:

Kontsentreeritud vesinikkloriidhape (vesinikkloriidi massiosa on 37%) on värvitu lahus, mis suitseb niiskes õhus tugevalt ja millel on vesinikkloriidi eraldumise tõttu terav lõhn. (3. slaidi video katsest "Suitseva vesinikkloriidhappe omadused")

See gaas on vees kergesti lahustuv: kuni 450 mahuosa vesinikkloriidi - ühes mahus vees. Katseklaasis moodustub vesinikkloriidhape - vesinikkloriidi lahus vees.

Keemilised omadused:

1) Indikaatori värvi muutmine (lakmus - punane)

2) Suhtleb metallidega (kui metall on N. N. Beketovi poolt vesinikuks koostatud seerias, siis eraldub vesinik ja tekib sool.

HNO3 väljajätmine (eralduvad muud gaasid)

Mg + 2HCl → MgCl2 + H2

2 Al + 6 HCl → 2 AlCl 3 + 3 H 2

Cu + HCl →

3) interakteerub aluseliste ja amfoteersete oksiididega:

MgO + 2HCl → MgCl2 + H2O

ZnO + 2 HCl → ZnCl2 + H2O

4) suhtleb alustega:

HCl + KOH → KCl + H2O

3 HCl + Al (OH) 3 → AlCl 3 + 3 H 2 O

5) See interakteerub sooladega (vastavalt paljudele hapetele võib iga eelnev hape soolast järgmise välja tõrjuda), moodustub teine ​​hape ja teine ​​sool.

CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + H2O + CO2

6) interakteerub oksüdeerivate ainetega (MnO2, KMO4, KClO3)

6HCl + KClO3 = KCl + 3H2O + 3Cl2

7) See interakteerub hõbenitraadiga, moodustub valge sade, mis ei lahustu ei vees ega hapetes.

HCl + AgNO3 → AgCl↓ + HNO3

Hõbenitraat on vesinikkloriidhappe ja selle soolade reaktiiv st. kasutatakse kvalitatiivse reaktsioonina kloriidiioonide äratundmiseks.

Laborikogemus nr 2.(õpilased teevad laborikogemus, tutvumine kvalitatiivse reaktsiooniga kloriidioonidele)

Teema. Kvalitatiivsed reaktsioonid vesinikkloriidhappele ja selle sooladele.

Tööprotsess.

Ohutusalane instruktaaž.

Katseklaasidesse vesinikkloriidhappe ja naatriumkloriidi lahusega lisage mõni tilk hõbenitraadi AgNO3 lahust (kvalitatiivne reaktsioon kloriidioonile Cl-). Mida sa vaatad? Kirjutage reaktsioonivõrrandid molekulaarsel ja ioonsel kujul.

Reaktsioonivõrrandid: HCl + AgNO3 =

NaCl + AgNO3 =

Töö lõpus kirjutavad õpilased järelduse.

Vesinikkloriidhappe ja selle soolade kasutamine:

Vesinikkloriidhape on osa maomahlast ja soodustab valgulise toidu seedimist inimestel ja loomadel.

Vesinikkloriidi ja vesinikkloriidhapet kasutatakse ravimite, värvainete, lahustite ja plastide tootmiseks.

Vesinikkloriidhappe aluseliste soolade kasutamine:

KCl on väetis, mida kasutatakse ka klaasi- ja keemiatööstuses.

HgCl2 – sublimaat – mürk, kasutatakse meditsiinis desinfitseerimiseks, põllumajanduses seemnete puhtimiseks.

NaCl - lauasool - tooraine vesinikkloriidhappe, naatriumhüdroksiidi, vesiniku, kloori, valgendi, sooda tootmiseks. Seda kasutatakse naha- ja seebitööstuses, toiduvalmistamisel ja konserveerimisel.

ZnCl2 - puidu immutamiseks lagunemise vastu, meditsiinis, jootmisel.

AgCl – kasutatakse mustvalges fotograafias, kuna sellel on valgustundlikkus – laguneb valguse käes vabaks hõbedaks: 2AgCl => 2Ag + Cl2

4. Teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine.

Ülesanded kordamiseks ja kinnistamiseks

nr 1. Tehke teisendused vastavalt skeemile:

HF → F2 → FeF3 → Fe(OH)3 → Fe2O3 → FeF3 → F2

nr 2. Antud ained:

Ca, Au, Fe(II), ZnO, FeO, LiOH, Fe(OH)3, FeSO4, Na2CO3, Fe(NO3)2

Millised järgmistest ainetest reageerivad vesinikkloriidhappega.

5. Kodutöö. §15, nt. Nr 2,3, TK lk.58.

6. Õppetunni kokkuvõte. Peegeldus.

Õpetaja : Tänases tunnis süvendasime oma teadmisi hapetest, tutvudes lähemalt soolhappega. Ja nüüd tahaksin, et hindaksite pärast seda õppetundi oma teadmiste taset. Pange "+" nende väidete juurde, mis teie arvates vastavad teie enda puhul tõele.

1) Pärast õppetundi hakkasin (a) rohkem teadma.

2) Süvendanud (a) teadmisi teemal, oskan neid praktikas rakendada.

3) Tunnis oli, mille üle mõelda.

4) Sain (a) vastused kõikidele tunni jooksul tekkinud küsimustele.

5) Tunnis töötasin heas usus ja saavutasin tunni eesmärgid (la).

Õpetaja: Töö lõppedes tõsta palun käed neil, kes panevad

5 "+"; 4 "+"; 3

Tunni vorm: uue materjali kollektiivne uurimine.

Tunni eesmärgid ja eesmärgid:

  • tutvustada õpilasi saamise meetoditega ja füüsikalised omadused vesinikkloriid ja vesilahus vesinikkloriidhape;
  • süstematiseerida ja süvendada teadmisi keemilised omadused ah vesinikkloriidhape, et iseloomustada selle rakendusala, et värskendada teadmisi vesinikkloriidhappe kohta bioloogia kursusest. Parandada võimet ennustada aine redoksomadusi selle koostise põhjal;
  • kujundada kloriidiooni äratundmise võime;
  • kujundada õpilaste grupitöö oskust, arendada esinemisel oskusi ja vilumusi keemiline eksperiment, järgides ohutusreegleid;
  • arendamist jätkata kognitiivne huvi koolinoored, oskus esile tuua peamist, võrrelda, üldistada, arendada ökoloogilist kultuuri.

Õpetaja esialgne ettevalmistus seisneb valiku tegemises lisakirjandust sellel teemal. Need võivad olla erinevad keemiaõpikud koolidele, ülikoolidele; bioloogiaõpikud, teatmeteosed, populaarteaduslik kirjandus.

Varustus. Skeemid-plakatid "Hapete keemilised omadused", polümeeridest esemed, seade vesinikkloriidi tootmiseks, katseklaasid.

Reaktiivid: kristalliline naatriumkloriid, kontsentreeritud väävelhape, indikaatorid, alused, lahustuvad, lahustumatud ja amfoteersed, oksiidid, metallid - tsink, vask, raud.

Tundide ajal

I. Klassiorganisatsioon

(õpilaste tunniks valmisoleku kontrollimine).

II. Õpetaja sissejuhatav kõne

(Esitluslaual on sünteetilistest materjalidest tooted: jalanõud, mänguasjad, värvid, plastik, plastpudelid).

Õpetaja. Mis on neil esemetel pistmist vesinikkloriidhappega?

– Selgub, et leiame selle meile mugavana, odavatena tunduvatest majapidamisesemetest ja me viskame need lihtsalt, tagajärgedele mõtlemata, prügimäele, kus see kõik siis ära põletatakse.

Alates 1995. aastast on plastide (polümeeride) toodang maailmas kahekordistunud iga 5 aasta järel ning 2000. aastal ületas see 200 miljoni tonni piiri. Erinevate prognooside kohaselt ületab 2010. aasta polümeeride toodang maailmas 300 miljoni tonni piiri.

Demonstratiivne eksperiment (polümeeripuru põletamine tõmbekapis).

Jah, see lõhnab halvasti. Halb lõhn sisaldavad tavaliselt tervisele kahjulikke aineid.

- Sünteetilised materjalid on iseenesest ohutud, mida ei saa öelda nende polümeeride kõrvaldamisel tekkivate ainete kohta.

Tudengisõnum:Ühe kilogrammi polüvinüülkloriidi või lihtsalt PVC põletamine - ja neid on mitut tüüpi linoleum, tapeet, plastpudelid saame kuni 50 mikrogrammi universaalseid mürke, mis mõjutavad kõiki elusolendeid isegi tühistes kontsentratsioonides. Mürgisuse poolest on nad paremad surmavatest mürkidest, nagu kuraar ja vesiniktsüaniidhape, kuid nad ei lagune keskkond aastakümneid, kogunevad ülemisse mullakihti ja satuvad inimkehasse peamiselt toidu, vee ja õhuga.

Dioksiinid ei ole vaenlase sabotaaž, need on 200+ tüüpi klooriühendeid - kõrvalsaadused tehnoloogia. Nende mürkide allikad on peaaegu kõigi tööstusharude ettevõtted, kus kasutatakse kloori.

Dioksiinidel on kantserogeenne (st vähktõve põhjustaja), teratogeenne (s.o sünnidefekte põhjustav) ja mutageenne (see tähendab pärilikkust mõjutav) toime.

Õpetaja. Nüüd tagasi meie kogemuse juurde. Nagu näha, on märg lillakas paber punaseks läinud. See näitab, et põlemisel tekib lisaks ülaltoodud ainetele ka vesinikkloriid.

- Selgub, et PVC põletamisel tekib ka vesinikkloriid. Õhuga suhtlemisel tekkiv udu ja vesinikkloriidi aurud on väga ohtlikud. kontsentreeritud hape. Need ärritavad limaskesti ja hingamisteid. Pikaajaline töötamine HCI atmosfääris põhjustab hingamisteede katarri, hammaste lagunemist, silma sarvkesta hägusust, nina limaskesta ilminguid, seedetrakti häireid, ägedat mürgistust, millega kaasneb häälekähedus, lämbumine, nohu, köha.

Lekke või lekke korral võib vesinikkloriidhape põhjustada olulist keskkonnakahju.

Esiteks viib see aine aurude eraldumiseni atmosfääriõhk kogustes, mis ületavad sanitaar- ja hügieenistandardeid, mis võib põhjustada kõigi elusolendite mürgistust, samuti happeliste sademete ilmnemist, mis võib põhjustada pinnase ja vee keemiliste omaduste muutumist.

Teiseks võib see imbuda põhjavette, mille tulemuseks on siseveekogude reostus.

Kus jõgede ja järvede vesi on muutunud üsna happeliseks (PH<5) исчезает рыба. При нарушении трофических цепей сокращается число видов водных животных, водорослей и бактерий (фото).

Linnades kiirendavad happelised sademed marmor- ja betoonkonstruktsioonide, monumentide ja skulptuuride hävimist (fotol). Metallidega kokkupuutel on HCI söövitav ja reageerib selliste ainetega nagu valgendi, mangaandioksiid või kaaliumpermanganaat, moodustades mürgise kloorigaasi.

Jah, see on kurb pilt. Tänapäeval võib mõistlik inimene, võimas inimene oma pöördumatus soovis "muuta kogu maailma, kuid mitte iseennast", hävitada kogu elu Maal. Seetõttu on meie ajal inimese loodusega suhete moraalne pool erilise tähtsusega. Kaasaegne inimene on kohustatud mitte ainult loodust kaitsma, vaid ka seda aitama. Luuletaja Martõnov L.N. kirjutab sellest kirglikult, valu südames:

Ma kuulen looduse häält
Üritab karjuda
Kuidas ja millega ta võitles?
Kaosest väljumiseks
Võib-olla mitte nimes
Kindlasti meie teiega
Aga selleks, et me saaksime elavaks
Mõtlevad olendid.
Ja looduse hääl ütleb:
Sinu võimuses, sinu võimuses
Et kõik ei laguneks
mõttetuteks osadeks.

Keemia ja inimkonna suhe on alati olnud keeruline. Tänapäeva inimkonna olemasolu on mõeldamatu ilma keemiata ning mitmesuguste toodete ja materjalideta, mida on võimalik saada keemiatehnoloogiate abil. Samal ajal on teda ümbritsev inimese kunstlikult loodud maailm üha enam keemiatoodetest küllastunud. Nende õige käsitsemine eeldab kõrgetasemelisi keemiaalaseid teadmisi. Ka kodus ei saa igapäevaelus hakkama ilma keemiaalaste teadmisteta, mis aitavad erinevaid aineid õigesti ja sihtotstarbeliselt kasutada, muidu saab maksta nii enda kui ka teiste tervisega. Mis saab keemiast meie maailma jaoks – kas surm või päästmine, sõltub ainult sellest, kuidas inimesed selle võimalusi ära kasutavad.

Tuletame 8. klassis saadud teadmiste põhjal hapete kohta meelde nende üldisi omadusi.

Õpetaja. Tuginedes oma teadmistele, vaatame koos vesinikkloriidi ja vesinikkloriidhappe saamisviise, omadusi ja rakendusi.

  1. Vesinikkloriidhappe avastamise ajalugu (sõnum üliõpilaselt, 1. lisa).
  2. Vesinikkloriidi saamine tööstuses.

Vesinikkloriidhape saadakse vesinikkloriidi lahustamisel vees. Praegu on vesinikkloriidi tootmise peamiseks tööstuslikuks meetodiks selle süntees vesinikust ja kloorist, toimides vastavalt võrrandile

H2 + Cl2 \u003d 2HCl + 43,8 kcal.

See protsess viiakse läbi vesiniku põletamisel kloorijoas. Kui saadud vesinikkloriid imendub vees, saadakse "sünteetiline" vesinikkloriidhape.

Õpetaja. Vesinikkloriidi saame samadest ainetest, mida kasutas M.R. Glauber 1648. aastal NaCl (kristalne lauasool kontsentreeritud väävelhappega) kuumutamisel.

Enne katsete sooritamist kordame õpilastega üle ohutusreeglid.

a) alkoholi käitlemine
b) hapete ja leelistega

2NaCl + H2SO4 \u003d Na2SO4 + 2HCl

Krist. konts

- Miks kasutatakse vesinikkloriidi saamiseks kristalset. NaCl ja konts. H2SO4

Õpetaja. Vesinikkloriid lahustub vees hästi, ühes mahus vees lahustub umbes 500 mahuosa gaasi.

Demonstratsioonikogemus. Suleme vesinikkloriidiga täidetud ballooni klaasplaadiga, keerame tagurpidi, toome vette ja eemaldame plaadi vee all, vesi täidab silindri kiiresti.

Vesinikkloriidi lahus vees on vesinikkloriidhape. Seda saab lakmusega kontrollida.

Klass on jagatud rühmadesse. Igale rühmale antakse ülesanded – Lisa 4.

Õpetaja. Kõik, mida varem soolhappe kohta öeldi ja katsetes kontrolliti, saab kokku võtta järgmiselt:

Tudengisõnum. HCl ja selle soolade kasutamine. ( Lisa 2)

Konsolideerimine. Lugu-ülesanne sellel teemal (Õpetaja räägib, Lisa 3).

Teadmiste hindamine. Kokkuvõte Iga osaleja saab meeskonna hinde. Võitnud meeskond saab 5 punkti, ülejäänud vastavalt õigete vastuste arvule. Aktiivsemad mängijad (1-2) saab võistkonna edule kaasaaitamise eest lisapunkti esitada.

Kodutöö ülesanne. Lisateavet vesinikkloriidhappe omaduste kohta.

Kasutatud kirjandusallikate loetelu:

  1. Volkova L.A. Tavaline ja hämmastav lauasool // Keemia koolilastele. - 2008. - nr 1. - Lk 34.
  2. Glinka N. L. Üldine keemia: Proc. toetus ülikoolidele / Toim. A. I. Ermakova. - 30. väljaanne, Rev. - M.: INTEGRAL-PRESS, 2005. - 728 lk.
  3. Koshel P.A. Vesinikkloriidhappe ja kloori avastamine. Materjal saidilt him.1september.ru/articlef.php?ID=200501401
  4. Shtrub V. Keemia arenguviisid: 2 köites. T. 1. Per. temaga. – M.: Mir, 1984. – 239 lk.
  5. Khodakov Yu.V. Lugu-ülesanne keemias. Õpetaja abistamiseks. Ed. 3., rev. M.: Valgustus, 1965. - 124 lk.
  6. Hovhannisyani juhend keemia kohta ülikoolidesse sisenemiseks. - M.: Kõrgkool, 1991. - 464 lk.
  7. Savinkova E.V., Loginova G.P. Keemia. Ülesannete kogumine 8-9 lahtrit. - AST-Press, 2001. - 400 lk.
  8. Guzey L.S., Sorokin V.V., Surovtseva R.P. Keemia. 8. klass. – M.: Bustard, 2003. – 288 lk.
  9. Guzey L.S., Sorokin V.V., Surovtseva R.P. Keemia. 9. klass – M.: Bustard, 2003. – 288 lk.

Tunni arendamine (tunni märkmed)

Põhiline üldharidus

Liin UMK O. S. Gabrielyan. Keemia (8–9)

Tähelepanu! Saidi rosuchebnik.ru administratsioon ei vastuta metoodiliste arenduste sisu ega ka arenduse vastavuse eest föderaalsele osariigi haridusstandardile.

WMC"Keemia. 9. klass "O. S. Gabrielyan.

Tunni tüüp: kombineeritud.

Eesmärgid:

a) kognitiivne kujundada oskus iseloomustada väävelhappe omadusi elektrolüütilise dissotsiatsiooni, redoksreaktsioonide teooria valguses, kinnitada vastavaid keemiliste reaktsioonide võrrandeid;

b) arenev - kõne semantilise funktsiooni komplitseerimine, võime analüüsida, üldistada, võrrelda;

c) harimine - tolerantne suhtumine teiste ütlustesse, distsipliin ja rahulikkus.

Ülesanded:

  • konkretiseerida õpilaste üldteadmisi hapete omadustest elektrolüütilise dissotsiatsiooni (TED) teooria valguses lahjendatud väävelhappe näitel;
  • konkretiseerida õpilaste teadmisi hapete oksüdeerivatest omadustest, kasutades näitena kontsentreeritud väävelhapet;
  • näidata selle happe ja selle soolade rahvamajanduslikku tähtsust.

Varustus ja materjalid: väävelhape (lahjendatud ja kontsentreeritud), kontsentreeritud happe jaoks on vaja pipetti või klaastoru, tsingigraanuleid, vasktraati, naatriumhüdroksiidi lahust, naatriumkarbonaadi lahust, baariumkloriidi lahust, tuhksuhkrut, kilde, valget papplehte, katseklaase, eksikaatorit, filtrit paber, põleti, kuiv kütus, tikud; arvuti, projektor, ekraan, arvutiesitlus; D.I. keemiliste elementide perioodiline süsteem. Mendelejev ja "Hapete, aluste ja soolade vees lahustuvuse tabel", samuti skeem "Kontsentreeritud väävelhappe koostoime metallidega".

Kasutatud allikad:

  • Õpetaja käsiraamat. Keemia. 9. klass Gabrielyan O.S., Ostroumov I.G.,
  • Keemia. 9. klass Õpik. Gabrielyan O.S.

Tundide ajal

Esialgne ettevalmistus:õpetaja poolt tahvlile kirjutatud ülesanded:

1) Viige läbi teisenduste ahel:

2) Arvutage õhu maht, mis kulub 320 mg väävli põletamiseks.

3) Kirjutage vesinikkloriidhappe omadusi iseloomustavad keemiliste reaktsioonide molekulaarvõrrandid.

I. Organisatsioonimoment

  • tervitused;
  • õpilaste ettevalmistamine tunniks;
  • klassi päevikusse märkige puuduv;
  • kottide kohustuslik paigutamine töölaudadele konksudele (ridadevahelise läbipääsu vabastamiseks).

II. Kodutöö kontrollimise etapp

(Õpetaja kutsub ühe õpilase vahetunnis tahvli juurde, kontrollib kodutööd ja palub õpilasel kirjutada tahvlile õige lahendus.)

Õpetaja: Poisid, kodutöö sai tehtud. Tahvlile kirjutasid nad kodutöö õige lahenduse, kontrollige oma sooritust ja märkmeid. Tõstke palun käsi üles, kelle lahendus ja märkmed ühtivad tahvlile kirjutatuga. Ja nüüd need, kellel on ebatäpsusi? Kui te pole oma kodutööd teinud, tõstke palun käsi. Vahetunnis pöörduge õpetaja poole ja selgitage põhjust. (Õpetaja peab kirja panema nende nimed, kes kodutööd ei täitnud, ja selgitama välja põhjused vahetunnis, tehes vastavad sissekanded päevikusse.)

III. Õpilaste ettevalmistamise etapp uue materjali õppimiseks

1. Õpilaste küsitlemine tahvli ääres

Õpetaja: Poisid, meil on juba palju teavet väävlit sisaldavate ainete omaduste ja nende hankimise kohta. Tuletame koos meelde põhipunktid ja selleks täidame tahvlile kirjutatud ülesanded. (Õpetaja loeb esmalt ette tahvlile kirjutatud ülesanded ja seejärel kutsub soovi korral kolm õpilast.)

1.1. Üks õpilane täidab ülesande "Tehke teisenduste ahel:

1.2. Teine õpilane lahendab ülesande "Arvutage õhuhulk, mis kulub 320 mg väävli põletamiseks"

1.3. Kolmas õpilane täidab ülesande "Kirjutage vesinikkloriidhappe omadusi iseloomustavad keemiliste reaktsioonide molekulaarvõrrandid"

2. Teadmiste aktualiseerimine vestluse vormis

(Sel ajal, kui õpilased täidavad tahvlil ülesandeid, vestleb õpetaja õpilastega.)

Klassiintervjuu: (Õpetaja soovitab õpilastel vajadusel oma töövihikusse märkmeid teha.)

– Märkige keemilise elemendi väävel asukoht keemiliste elementide perioodilises tabelis;

– Arvutage elementaarosakeste arv väävliaatomis (prootonite, elektronide ja neutronite arv);

- Kirjutage ja lugege väävliaatomi elektrooniline valem;

- Märkige, milliseid oksüdatsiooniastmeid väävel võib kompleksainetes esineda;

- Tooge näiteid väävliühenditest, mille oksüdatsiooniaste on 0, -2, +2, +4, +6;

– Koostage vääveloksiidide valemid ja märkige nende vääveloksiidide olemus;

– Koostage vastavate hüdroksiidide valemid ja märkige nende hüdroksiidide olemus;

- Loetlege anorgaaniliste ühendite klassid, millega väävel- ja väävelhapped reageerivad.

3. Õpilaste poolt täidetud ülesannete kontrollimine tahvli juures

Õpetaja palub kommenteerida tehtud ülesandeid, teeb vajadusel kommentaare, kutsub häälekalt välja iga õpilase hinnangu väikese kommentaariga.

4. Teema, eesmärgid ja eesmärgid

Õpetaja sõnastab õpilaste abiga tunni eesmärgi: "Uurida erineva kontsentratsiooniga väävelhappe keemilisi omadusi."

IV. Uue materjali assimilatsiooni etapp

1. Lahjendatud väävelhappe omadused

Õpetaja, kasutades arvutiesitluse slaidi nr 2, tutvustab õpilastele kontsentreeritud happe füüsikalisi omadusi ning demonstreerib seda pudelis ja katseklaasis, võrdluseks demonstreerib väävelhappe lahust.

Need on tüüpilised hapete omadused, mis on iseloomulikud ka lahjendatud väävelhappele. Õpetaja palub lastel kirjutada üles H 2 SO 4 reaktsioonivõrrandid (dešifreeritud) molekulaarsel kujul:

  • metallidega kuni (H 2), näiteks Zn, (slaid nr 5)
  • metallioksiididega (aluseline ja amfoteerne), näiteks MgO ja ZnO (slaid nr 6);
  • alustega, näiteks NaOH-ga, olenevalt väävelhappe ja aluse koguse vahekorrast võib tekkida erinevaid sooli (slaid nr 7.8)
  • sooladega, näiteks Ca 3 (PO 4) 2-ga (slaid nr 9)

(Sel ajal, kui õpilased võrrandeid tahvlilt kopeerivad, viib õpetaja läbi näidiskeemiakatseid, mis kinnitavad lahjendatud väävelhappe tüüpilisi keemilisi omadusi.)

Õpilased vaatavad aja kokkuhoiu huvides õpetaja läbiviidud katsete demonstratsiooni.

2. Kehaline kasvatus

Õpetaja annab õpilastele väikese kehalise kasvatuse minut.

3. Kontsentreeritud väävelhappe omadused (slaid nr 10).

Õpetaja demonstreerib järgmisi katseid:

  • kontsentreeritud väävelhappe lahjendamine (on vaja korrata vastavat reeglit: "hape valatakse vette");
  • H 2 SO 4 (kontsentreeritud) hügroskoopsed omadused (slaid nr 11):
  • killu, paberi, tuhksuhkru söestamine (kogemuse demonstreerimine);
  • kasutamine eksikaatoris ainete kuivatamiseks;
  • kontsentreeritud väävelhappe (slaid nr 12) koostoime metallidega on õpetaja selgitusel täiesti erinev lahjendatud happe reaktsioonist nendega.

Ilmselgelt, kuna see sisaldab väga vähe vett (näiteks kontsentreeritud laborihapet on ainult 2%), ei ole oksüdeerivad ained H + katioonid (need pole sellises happe "lahuses"), vaid väävelhappe molekulid ise (täpsemalt selle sees sisalduv S +6). Seetõttu oksüdeerib H 2 SO 4 (kontsentreeritud) paljusid metalle, olenemata nende asukohast pingereas, moodustades samal ajal mitte H 2, vaid taastudes S, SO 2 või H 2 S, olenevalt metallist ja reaktsioonitingimustest.

H 2 SO 4 (kontsentreeritud) koostoimet vasega kuumutamisel demonstreeritakse ja analüüsitakse OVR-i seisukohast (selleks kutsub õpetaja tahvli juurde ühe õpilase, kes järjestab elektroonilise kaalu abil koefitsiendid selles reaktsioonivõrrandis meetod):

Cu 0 + 2H 2S + 6O 4 \u003d Cu + 2SO 4 + S + 4O 2 + 2H 2 O

Õpetaja peaks rõhutama, et H 2 SO 4 (kontsentreeritud) ei reageeri tavalistes (standardsetes) tingimustes mõne metalliga, nagu raud, alumiinium, kroom, kuld. Seetõttu saab seda hoida raudkonteinerites, transportida terasmahutites.

Õpetaja: Selleks, et määrata, millisel juhul S, SO 2 või H 2 S kirjutada, peate kasutama vihjet diagrammi kujul, mis on teie laual jaotusmaterjalina, samuti slaidil nr. 13, palun kirjutage see oma töövihikusse.

Õpetaja: Poisid, palun kirjutage kodus kontsentreeritud väävelhappe ja naatriumi ja hõbeda interaktsiooni keemiliste reaktsioonide võrrandid, korraldage koefitsiendid elektroonilise tasakaalu meetodi abil

4. Väävelhappe soolad

Kahealuselise happena dissotsieerub H2SO4 lahuses etappidena:

H 2 SO 4 \u003d H + + HSO 4 - (1 etapp)

HSO 4 - \u003d H + + SO 4 2 - (2. etapp)

Väävelhape moodustab kahte seeriat soolasid:

  • happelised või hüdrosulfaadid, näiteks NaHS04,
  • keskmine (normaalne) või sulfaadid, näiteks Na2SO4.

Kõik hüdrosulfaadid ja enamik sulfaate lahustuvad vees hästi.

5. Kvalitatiivne reaktsioon sulfaadioonile (slaid nr 14)

Õpetaja palub õpilastel määratleda mõiste "kvalitatiivne reaktsioon", nimetada kloriidioonide reagendid ja "Hapete, aluste ja soolade vees lahustuvuse tabeli" abil määrata, milliste ioonide abil saab läbi viia kvalitatiivse reaktsiooni. reaktsioon sulfaadioonile. Seejärel selgitab ta, miks just baariumiioon, mitte teised õpilaste pakutud, viib läbi näidiskatse.

Seetõttu on sulfaadiiooni reaktiiv baariumiioon:

Ba +2 + SO 4 2– = BaSO 4

(Kui aega lubab, võib rääkida soolade esindajatest, meenutada kristallilisi hüdraate, näidata looduslike materjalide, kipsi jms proove.)

Õpetaja: Poisid, palun kodus, kasutades vähendatud ioonvõrrandit, taastage täielikud ioon- ja molekulaarvõrrandid.

6. Väävelhappe pealekandmine

Õpetaja tutvustab slaidi nr 15 abil õpilastele lühidalt väävelhappe kasutusvaldkondi, tähtsust rahvamajanduses ja tootmises.

V. Uute teadmiste kinnistamise etapp

- Loetlege anorgaaniliste ainete klassid, millega lahjendatud väävelhape võib reageerida.

Mis tingimus peab olema täidetud, et väävelhappe ja aluse reaktsioonil tekiks happesool?

Nimetage ioonid, milleks lahuses dissotsieeruvad väävelhappe tavalised ja happelised soolad.

Nimetage reaktsioonisaadused, mis tekivad lahjendatud väävelhappe reageerimisel metallidega.

- Nimetage reaktsiooniproduktid, mis võivad tekkida kontsentreeritud väävelhappe reageerimisel metallidega.

- Määrake ja nimetage, millised ained tekivad kontsentreeritud väävelhappe reageerimisel:

  • kaltsium
  • elavhõbe
  • raud (ei reageeri)
  • baarium
  • alumiiniumist
  • hõbedane.

- Nimetage metallid, millega kontsentreeritud väävelhape standardtingimustes ei reageeri.

– Nimetage ioon, mida kasutatakse sulfaadioonide esinemise määramiseks pakutud lahuses.

VI. Õpilaste kodutöödest teavitamise etapp

Õpetaja: Poisid, meie õppetunni lõpus vaadake uuesti ekraani, kus see on Sel hetkel seal on kodutöö slaid ja kontrolli, kas kogu ülesanne on sinu töövihikutes kirjas. Kui teil on ülesannete kohta konkreetseid küsimusi, siis küsige. Pöörake tähelepanu asjaolule, et ülesanne on õpikust. (slaid number 16)

(Tunni lõpus tuletab õpetaja meelde, et õpilased, kes pole selle tunni kodutööd täitnud, tuleksid vahetunnis üles)

VII. Tunni kokkuvõtte tegemise etapp

Õpetaja teeb tunni kokkuvõtte, helistab tahvlile vastanud õpilaste hinded; märgib kõige aktiivsemad ja passiivsemad õpilased; tänan õppetunni eest.