Biograafiad Omadused Analüüs

Algklasside klassivälise lugemise tunni kokkuvõte „Vene rahvajutud. Koolivälise lugemise tunni kokkuvõte "Raamat on teadmiste allikas"

Klassivälise lugemistunni konspekt

Teema:"Raamat on teadmiste allikas."

Eesmärgid: - laiendada laste teadmisi raamatu loomise ajaloost;

Laiendage õpilaste silmaringi selles valdkonnas ilukirjandus;

Arendada kognitiivne huvi lugemisele;

Kasvatada austustunnet raamatute loojate vastu, ettevaatlik suhtumine raamatu juurde.

Varustus: lasteraamatute näitus, kirjanike ja luuletajate portreed.

Tundide ajal:

    Aja organiseerimine.

Tunni teema ja eesmärkide esitlus õpetaja poolt.

(Tund koosneb kahest osast: informatiivne ja võistluslik.)

Luuletuste lugemine raamatust (loevad neli eelnevalt ettevalmistatud õpilast).

Raamat tuleb igasse koju.

Puudutage selle lehti -

Ta räägib sinuga

Loomade ja lindude elust.

Näete jõgede üleujutusi,

Kuulake hobuse tramp.

Chuk ja Huck tulevad teie juurde,

Timur ja onu Styopa.

Ta ei karda kurja lumetormi,

Ja mudalihe pole kohutav,

Ta räägib sinuga

Milline tark kaaslane.

Noh, kui see järsku kurvaks muutub,

Ärge olge liiga ärritunud:

Nagu parim tõeline sõber,

Raamat hajutab igavuse.

    Raamatu ajaloost.

Oleme raamatuga harjunud, harva peame seda imeliseks aardeks ja juhtub, et me seda alati ei hinda ega hinda. Kuid mõelge sellele, sest raamat on usaldusväärne vahend teadmiste edasiandmiseks põlvest põlve. Raamatud mitte ainult ei tutvusta meid minevikuga, vaid võimaldavad meil mõista ka olevikku ja nagu tiivad, viivad meid tulevikku. See on ainuke "ajamasin", millega saab põnevaid reise teha. Raamatu lehekülgedelt tõusevad meie ette ja Vana-Rooma ja vana Venemaa. Raamat võimaldab teil külastada kõiki osi gloobus elu tundma õppida imelised inimesed. Raamat on teadmiste allikas, hea tuju.

Nüüd räägin teile lühidalt raamatute sünniloo, sest need on elanud juba mitu tuhat aastat. Kuid need ei olnud alati sellised, nagu me neid praegu näeme.

Vanasti väärtustati raamatuid väga. Need olid kallid, kuna loodi aeglaselt, krooniku vaevarikka töö hinnaga, kes kirjutas rida-realt käsitsi ümber. Kroonik kirjutas sulepea või terava pulgaga papüürusele, kasetohule või pärgamendile (õhuke vasikanahk). Kroonikutöö oli väga raske.

Ilma inimesteta, ilma sõpradeta, üksi

Ta lõi nööri nöörile.

Kirjutan vaid paar raamatut ümber

Ja näe, juba vaevunud vanamees.

Trükipressi (leiutas Johannes Gutenberg Saksamaal) tulekuga hakati raamatuid kiiremini looma. Raamatuid tuli juurde ja need muutusid kõigile kättesaadavaks. Ivan Fedorov oli esimene raamatutrükkija Venemaal.

Ja nüüd on lõpuks käes see aeg,

Millal trükipress leiutati?

Ja raamat sai sajakordselt kättesaadavaks,

Ja mehel oli selle üle väga hea meel.

Masin on saanud targemaks, targemaks ja nüüd

Usaldas raamatu suurepärase masina kätte

Nii et me saame raamatu, selle kohal

Paljud inimesed töötasid.

Masin ise, ka kõige targem, üksi ei suuda meile raamatut teha. Milliste elukutsete esindajad näevad raamatu loomisel palju vaeva? (õpilane vastab).

Paberi tegemiseks töötavad saemehed ja sarikad (raamatupaber on ju tehtud puidust). Kirjanikud, luuletajad, teadlased kirjutavad tekste, kunstnikud joonistavad illustratsioone. Trükikojas loovad raamatuid trükkijad, köitjad ja paljud teised. Nagu näete, aitab trükipress inimestel raamatut teha, kuid inimtöö jääb põhiliseks.

Raamat ei olnud kerge ja pikk tee enne meieni jõudmist. Sa ei saa teda hooletult kohelda.

Kui iga meest peaksite austama

Rebivad linad, katte, nende tööd ja mured -

Milleks raamat tehakse? Hoolitse nii raamatu kui ka märkmiku eest,

Poisid natuke? Ärge kortsuge, ärge määrige, ärge vangutage

Et lastel oleks raamatud Lehed, köited.

Raamatukogus, koolis on raamatud meie parimad sõbrad,

Paljud inimesed töötasid ja toovad meile õnne.

Tehases ja põllul. Ja see raamat on minu

Teie isa ja ema töötasid kõvasti. Ja osaliselt ka sinu oma!

    Raamatu käsitsemise reeglid.

Nüüd kuulake raamatu käsitsemise reegleid (kõik õpilased saavad meeldetuletusi):

1. Võtke ainult raamat puhaste kätega.

2. Pakkige raamat sisse, pange sinna järjehoidja.

3. Pöörake raamatu lehti paremale ülemine nurk.

4. Ärge painutage raamatut lugemise ajal.

5. Ärge tehke raamatusse kustumatuid jälgi, ärge voldige lehti.

6. Kui raamat on rebenenud, liimi.

Raamat on sinu sõber ja abimees. Neile, kes teavad, kuidas raamatuga suhelda, saab sellest hea vestluskaaslane.

Raamatu käsitlemise reeglitest võib jätkata, kuid nüüd kuulakem, kuidas raamat meile, lugejatele, meeldib.

Ma olen raamat, ma olen su sõber,

Ole, koolipoiss, minuga ettevaatlik.

Minu puhas välimus alati meeldiv

Hoia mind plekkide eest.

Jäta halb harjumus

Läbi lehed, ärge sõrmi lobisege!

Oh, sa kukutasid mu põrandale!

Hei, sa laksasid mind supiga!

Mis loomad siin on? Missugused linnud?

Lehtede määrimine pole hea!

Painutas mu linad jälle!

Ära kaitse mind, sõber, sind.

Ärge painutage mu köidet!

Ära murra mu selgroogu!

Ärge unustage mind aias

Äkki hakkab vihm hätta?

Pea meeles, et ma olen sinu oma parim sõber!

Aga mitte määrdunud käte jaoks!

Täitkem alati raamatu palvet ja austagem oma sõprade kohtlemise reegleid.

Ja nüüd korraldame mitu võistlust, mis näitavad meile eksperte Kunstiteosed.

    Saladusvõistlus. Arva ära muinasjuttude kangelased, nimeta teos ja autor. Õige vastuse eest - märk.

    Ravib väikesi lapsi

Ravib linde ja loomi.

Vaatab kõiki läbi prillide

lahke arst(Aibolit, K. Tšukovski)

    Segatakse hapukoorega

Aknal on külm

Ümmargune külg, punakas külg,

Rullitud… (Kolobok, R.Sc.)

    Paljudele ammu tundmatu

Temast sai kõigi sõber.

Kõik huvitava muinasjutu järgi

Sibulapoiss on tuttav.

Väga lihtne ja lühike

Teda kutsutakse... (Cippolino, D. Rodari)

    Mets lähedal serval

kolm neist elavad onnis.

Seal on kolm tooli ja kolm kruusi,

Kolm voodit, kolm patja

Arvake ilma vihjeta -

Kes on selle loo kangelased? (Three Bears, R.Sc.)

    puust mees,

Vee peal ja vee all

Otsin kuldset võtit.

Sellel on igal pool pikk nina.

Kes see on?... (Pinocchio, A. Tolstoi)

    Konkurss "Kes see on?"

Nimetage vastavalt portreele kirjaniku või luuletaja nimi. Iga õige vastuse eest - märk. Portreed: S. Maršak, N. Nosov, S. Mihhalkov, A. Barto, K. Tšukovski, A. S. Puškin, I. Krõlov, G. H. Andersen.

    Konkurss "Kogu vanasõna".

Raamatute ja lugemise kasulikkuse kohta on palju vanasõnu.

Raamat aitab tööl, aitab hädas.
Kes palju loeb, see teab palju.
Raamatuga elamine ei tähenda sajandit kurvastamist.

Juba ammusest ajast kasvatab raamat inimest.

Raamat on nagu vesi: see jõuab kõikjale.
Hea raamat on sinu parim sõber.

Kulda kaevandatakse maast ja teadmisi raamatust.

Iga õige vastuse eest - märk.

    Ristsõnavõistlus "Mida sa minust tead?"

Enne kui raamat sinu koju jõuab, peab keegi selle valmis tegema. Sellest, kuidas raamatut antakse ja meie mäng saab olema.

    Mis on mis tahes teose teksti nimi, mis on kirjutatud käsitsi? (Käsikiri.)

    Inimene, kes kirjutab kirjandusteosed. (Kirjanik.)

    Isik, kes toimetab kirjaniku käsikirja. (Toimetaja.)

    Mis on selle asutuse nimi, kus toimetaja töötab? (Avaldaja.)

    Kus raamat trükitakse? (Trükikoda.)

    Kes teeb raamatule joonised? (Maalikunstnik.)

    Kuidas nimetatakse vastupidavaid raamaturõivaid? (Siduv.)

    Kokkuvõtteid tehes.

Loetakse kokku õpilastele vastamise käigus saadud märgid, selgitatakse välja ilukirjanduse tundja. Konkursi võitja saab auhinna – raamatu.

Sul on palju sõpru

Ja nad elavad ümber

Aga kõigist headest sõpradest

Raamat on sinu parim sõber!

Raamat on sinu sõber ja seltsimees,

Me võtame selle igal pool kaasa

Sest ta aitab sind

Nii õppimises kui ka tööl.

Kes kõnnib raamatuga ümber maailma,

Kes teab, kuidas temaga sõber olla,

See raamat aitab alati

Õppige, töötage ja elage!

Nii et meie õppetund on lõppenud.

Lugege raamatuid ja rakendage praktikas kõike, mida nendest leiate. Tee elu paremaks. Soovin teile edu!

Tunni eesmärgid:

  1. Lugemissoovi arendada läbi põnevate mängutegevuste.
  2. Kasvatage armastust lasteraamatute vastu.
  3. Laiendage silmaringi.

Varustus: jaamade “Uznavaykino”, “Ugadaykino”, “Zagadaykino”, “Razvlekaykino”, “Umeykino” nimed, magnetofon, lastelaulude salvestused.

1. Sissejuhatav vestlus.

See õppeaasta kuulutati lugemisaastaks. Tänases tunnis räägime teiega raamatutest.

Alates esimesest päevast, mil inimene sünnib, hakkab ta õppima. Ta õpib kõndima, aru saada maailm, räägi, loe. Peamiselt läbi lugemist inimene saab teadmisi.

Neil päevil, kui inimesed ei osanud veel lugeda ega kirjutada, edastati teadmisi suuliselt. Kirjutamine on muutnud inimmõtte surematuks. Raamatutest on saanud teadmiste allikad.

Nad räägivad meile palju: loodusest, inimestest, ajaloost...

Raamat on usaldusväärne abiline töös. Töötaja loeb raamatut, et oma masinat paremini juhtida; maatööline õpib kasvatama head saaki; arst, kuidas aidata inimestel terveks saada; ja õpetaja – kuidas lapsi kõige paremini õpetada ja harida.

Raamat on läbinud pika tee, et saada selliseks, nagu oleme harjunud seda nägema. Esimesed raamatud koosnesid saviplaatidest, puitplaatidest, papüürusest (taim), nahast (pärgament). Venemaal kirjutati esimesed raamatud kasetohust. Lõpuks hakati neid paberist tegema.

Kas sa tead, kus leiutati paber? (Hiinas).

Trükipressi (leiutas Johannes Gutenberg Saksamaal) tulekuga hakati raamatuid kiiremini looma. Raamatuid tuli juurde ja need muutusid kõigile kättesaadavaks. Venemaal oli esimene raamatutrükkija Ivan Fedorov.

Raamatut lugedes kujutate oma mõtetes ette, mida see ütleb. Nii areneb teie kujutlusvõime. Kui te raamatut lugedes millestki aru ei saa, võite minna tagasi ja read uuesti läbi lugeda. Raamat ei solva sind, ei tüüta sinu peale, selle ees ei häbene, et sa midagi ei tea.

Raamatute ja lugemise kasulikkuse kohta on palju vanasõnu. Näiteks:

Raamat aitab tööl, aitab hädas.
Kes palju loeb, see teab palju.
ma loen uus raamat- kohtusin sõbraga.
Hea raamat on sinu parim sõber.

2. Reisimäng.

Täna läheme selle rongiga reisile Readingi riiki. Ja et meil oleks huvitav, väljume erinevates jaamades ja täidame ülesandeid. Nii et mine!

1 jaam "Uznavaykino".

Küsimused muinasjututegelaste kohta:

  1. Kellele moosi kõige rohkem meeldis? (Carlson).
  2. Mis on Prostokvashino küla postiljoni nimi? (Petškin).
  3. Kes andis jutupalgi papa Carlole? (Giuseppe).
  4. Mis oli Karupoeg Puhhi sõbra nimi? (Põrsas).
  5. Kes R. Kiplingi kangelastest ütles: "Me oleme sama verd." (Mowgli).

2 jaam "Ugadaikino".

Kellest me räägime?

  1. "Vale" mesilane Karupoeg Puhhi järgi? (Heilane).
  2. Nad ei pane mind lennukisse, nad ütlevad: "Lendage läheduses, kuna seal on mootor." (Carlson).
  3. Mis on doktor Piljulkini lemmikravimi nimi kõikide haiguste vastu? (Kastoorõli).
  4. Mis oli viiekümneaastase noore krokodilli nimi? (geen).
  5. Loom, kes rändas apelsinikarbis ja seadis end sisse telefonikiosk? (Tšeburaška).
  6. Mis poisi nimi oli onu? (Onu Fedor).
  7. Kuigi ta ei tea midagi, on temast saanud kuulsa raamatu kangelane? (Ei tea).

3 jaam "Meelelahutus".

Kõnnin aeda ja kooli,
Kohtume õues.
Naljakas, rõõmsameelne
Ja lärmakas mäng.
Minuga sa unustad
Kõik nende mured.
Ja nüüd kordate
Soojendage oma hääli.
Hüüdke, kes on lõpus sõbralik,
See saab olema lõbusam.
Ja sõnad on väga lihtsad
Ja käigud on järgmised:
Üks lill, kaks lille.
Siilid, siilid.
Sepistatud, sepistatud
Käärid, käärid.
Jookseb paigal, jookseb paigal.
Jänkud, jänesed.
Noh, koos
Tulge koos
Tüdrukud…
Poisid...

Alustuseks ei midagi
Aga proovime uuesti...

Oleme nüüd peaaegu kurdid.
Aga tunnistan südamest:
Nii tüdrukud kui poisid -
Kõik olite tublid!
Lõbutse ja müra
Palun alati.
Ärge kunagi jääge haigeks.
Ja kui igav hakkab
Lihtsalt hüüa: "Mäng!"

4 jaam "Zagadaykino".

Arva ära mõistatused:

  1. Ma kannan käes uut maja,
  2. Maja uksed on lukus.
    Siin on üürnikud paber
    Kõik on kohutavalt tähtsad. (Portfell).

  3. Nüüd olen puuris, siis rivis,
  4. Kirjutage mulle julgelt.
    Saate ka joonistada.
    Kes ma olen? (Märkmik).

  5. Ma tean ja õpetan kõiki.
  6. Aga ma olen alati vait.
    Et minuga sõbrustada
    Vaja õppida lugema. (Raamat).

  7. Armastan otsekohesust
  8. Ja ta on sirge.
    Tehke sirgjoon
    Aitan kõiki. (Joonlaud).

  9. Lihtsa pliiatsiga
    On üks abimees:
    Kui ta teeb vea,
    Hetke pärast ta kustutab selle. (Elastne).

5 jaam "Umeykino".

Joonistage ja värvige oma lähedasi muinasjutu kangelased.

3. Järeldus.

Nii et meie õppetund on lõppenud.

Lugege raamatuid ja rakendage praktikas kõike, mida nendest leiate. Tee elu paremaks. Soovin teile edu!

Ma pöördun teie poole, seltsimehed lapsed!
Pole midagi kasulikumat kui raamat!
Laske oma sõprade raamatutel majja tulla.
Lugege kogu elu, saage targaks!

Tunni teema: K.I. Tšukovski lastele.
Tunni eesmärgid:

  • tutvuda kirjaniku loominguga;
  • saavutada teadlikkus, ilmekas lugemine(kasutada võib K. Tšukovski tekste);
  • kasvatus positiivseid omadusi kangelaste eeskujudel, tekitades huvi lugemise vastu.

Tundide ajal.
Psühholoogiline meeleolu.
Looduses on päike. See särab ja soojendab. Nii et las iga selle kiir jõuab täna sinuni ja mitte ainult soojendab sind oma soojusega, vaid annab ka jõudu ja kindlustunnet oma teadmistes.

Sissejuhatus tunni teemasse
-Täna meenutame K.I. Tšukovski teoseid, tutvume kirjaniku loominguga, tema raamatute kangelastega.

Ajalooline saal.
 TŠUKOVSKI KORNEI IVANOVITŠ (1882-1969), päris- ja perekonnanimi Nikolai Vassiljevitš Kornejčukov, vene kirjanik, tõlkija, kirjanduskriitik. Sündis 19. märtsil 1882 Peterburis. Tegeles eneseharimisega, õppis inglise keelt.
- Korney Ivanovitš Tšukovski oli pikka kasvu mees, tal olid suurte kätega pikad käed, suured näojooned, suur uudishimulik nina, vuntsharjad, otsaesisel rippus ulakas juuksesalk ja üllatavalt kerge kõnnak.

Mõistatused
- Tšukovskit eristas suur töökus. Kus iganes ta oli: trammis, leivajärjekorras, hambaarsti ootesaalis, talle ei meeldinud aega raisata, ta koostas lastele mõistatusi. Proovige need lahti harutada.

1) Mul on kaks hobust, kaks hobust,
Nad kannavad mind vee peal.
Ja vesi on kõva
Nagu kivi. (Uisud)

2) Ma kõnnin, ma ei eksle läbi metsa,
Ja vuntsid ja juuksed.
Ja mu hambad on pikemad
Kui hundid ja karud. (Kamm).
- Nüüd lugege läbi teie ees olevad mõistatused ja proovige neid lahendada.
1).Ära puuduta mind:
Ma põletan selle ilma tuleta! - Mis see on? (Nõges).

2). Tark nägi temas tarka,
Loll on loll, jäär on jäär.
Lammas nägi temas lammast ja ahv nägi temas ahvi.
Kuid nad tõid tema juurde Fedja Baratovi,
Ja Fedya nägi pulstunud litsat. (Peegel).

3) Ma laman su jalge all,
Talla mind oma saabastega
Ja homme vii mind õue
Ja löö mind, löö mind
Et lapsed saaksid minu peal lamada,
Lest ja salto minu peal. (Vaip). Slaid - Tšukovski mõistatused.

Jutuvestja Tšukovski kohta.
Korney Ivanovitšile meeldisid väga lapsed, kuid temast sai juhuslikult lasteluuletaja. Ja see osutus järgmiselt:
Tema väike poeg jäi haigeks ja nad sõitsid koos öörongiga. Poiss oigas, käitus, nuttis. Et teda kuidagi lõbustada, hakkas isa talle muinasjuttu rääkima:
Seal elas krokodill.
Ta kõndis mööda tänavat.
- Poiss rahunes äkki ja hakkas kuulama. Järgmisel hommikul, kui ta ärkas, palus ta isal seda talle öelda õhtune lugu. Tšukovski oli ta juba unustanud ja poeg õppis ta sõna-sõnalt pähe. Nii sündis esimene muinasjutt nimega "Krokodill".

Ja siin on veel üks juhtum:
Kord kontoris töötades kuulis Tšukovski. Tema noorim tütar nuttis. Ta möirgas kolmeks ojaks, sest ta ei tahtnud end pesta. Siis tuli isa üles, võttis ta sülle ja ütles üsna ootamatult:
"Ma pean, ma pean pesema
Hommikud ja õhtud.
Ja puhastamata korstnapühkijad
Häbi ja häbi, häbi ja häbi! Nii sai Korney Tšukovskist jutuvestja. Slaid - jutuvestja - Tšukovski.
- Millise muinasjutu ridu sa kuulsid? (Moydodyr).

Lenda Tsokotukha.
- Korney Ivanovitšil oli kord rõõmus meeleolu, nii et ta tahtis tiibu lehvitades õhku tõusta ja lennata. Just sel päeval koostas ta muinasjutu Mucha topeltpühast – tema nimepäevast ja pulmadest ning autor tutvustas end peigmehena. - Kes õppis sellest muinasjutust lõigu?

Milline vanasõna sobib selle looga kõige paremini?
Ära oma 100 rubla, aga sul on 100 sõpra.
Abivajaja sõber on tõesti sõber.
Vana sõber on parem kui kaks uut.

Raamatute näitus, mäng "Õpi muinasjutt".
- Paljude Tšukovski raamatute kangelased on krokodill. Ma loen teile katkendeid muinasjuttudest ja teie proovite neid ära arvata.

Ja siis krokodill helistas
Ja pisarsilmil küsis ta:
"Mu kallis, hea,
Saada mulle kalossid.
Ja mina, mu naine ja Totosha. (Telefon) – Kes õpetas sellest teosest katkendit?

Pööras ümber, naeratas
Krokodill naeris.
Ja kaabakas Barmaley,
Nagu kärbse neelamine. (Barmaley).

Muinasjutu Barmalei Tšukovski komponeeris samuti juhuslikult: Petrogradi poolel seigeldes kohtas ta kummalise nimega "Barmalejeva" tänavat ja hakkas selle nime peale mõtlema, kuid ei saanud aru, miks seda nii kutsuti. Ja siis tuli mulle pähe mõte, et Barmaley on kuri röövel, kes elas Aafrikas, kohutav ja kohutav. - Kes õpetas katkendit sellest muinasjutust?
- Ja mis saab Barmaleyst muinasjutu lõpus? (hea, hea võidab kurja).

Ja sisse suur jõgi Krokodill valetab.
Ja tema hammastes ei põle tuli -
Päike on punane. (Varastatud päike). - Kes koostas katkendi sellest muinasjutust?

Pikk - pikk krokodill
Sinine meri kustus.
Pirukad ja pannkoogid
Ja kuivatatud seened. (Segadus).

Ja ka meie muinasjutud on kõik segamini. Aidake neil arvata. Slaidiseanss Guess.
- Kes oskab öelda ridu muinasjutust “Aibolit?

Fizminutka
Me lööme tippu,
Plaksutame kätega,
Oleme silmad hetkega,
Me õlad chik-chik,
Üks - siin, kaks - seal,
Pöörake ennast ümber.
Üks - istus maha, kaks - tõusis üles,
Kõik tõstsid käed üles.
lendas, lendas
Ja nad istusid vaikselt töölaudade taga.

Muinasjutt "Kana".
- Kuid mitte kõik autori muinasjutud pole värssides kirjutatud. Loeme koos teiega muinasjuttu "Kana" ja mõtleme, mida see meile õpetab. Slaidiseanss.

Tšukovski luuletused – tõlkija.
- Lisaks muinasjuttudele tõlkis autor Ingliskeelsed laulud, Kiplingi, Mark Twaini ja teiste kirjanike muinasjutte, kirjutas luulet.
Näiteks need:
"Fedotka"
Vaene Fedotka on orb.
Õnnetu Fedotka nutab.
Tal pole kedagi, kes teda haletaks.
Ainult ema, jah onu, jah tädi.
Ainult isa ja vanaisa ja vanaema.
- Kes valmistas ette Tšukovski luuletused?

Tunni kokkuvõte
- Millise loovusega lastekirjanik kas me täna kohtusime?
- Tšukovski raamatute kangelasi esitletakse meie joonistusnäitusel ja see näitab, et lugesite raamatuid väga hoolikalt ja suure huviga.

Peegeldus

Täna tunnis sain aru, et...
. Minu jaoks oli kõige huvitavam...
. See ei olnud mulle selge...
. Mulle meeldiks…

Telegrammid
1. Tere! Jah! Jah!
Mu jänku sai trammilt löögi! (Aibolit)
2.Hei, tuletõrjujad, kiirustage!
Kustutage sinine meri! (Segadus)
3. Oh! Oeh! Oeh!
Oeh! Oeh! Oeh!
Tule tagasi koju! (Fedorino lein).
4. Oh! Päästke morsk!
Eile neelas ta siili alla! (Telefon).
5. Kallid külalised, aidake!
Ämblik - tapa kaabakas! (Lenda Tsokotukha)

Kodune muusikaline ülesanne.(Muinasjutud).


Materjali täistekst 1. klassi klassivälise lugemistunni kokkuvõte. vaata allalaadimisfaili.
Leht sisaldab katkendit.

Vallaeelarveline haridusasutus

Aleksejevskaja keskel üldhariduslik kool»

Petropavlovski rajoon Altai territoorium

Tunni kokkuvõte on klassiväline lugemine
algkoolis


"Vene keel rahvajutud»

ette valmistatud

õpetaja Põhikool

Prokopeva Ludmila Nikolaevna

Koos. Aleksejevka

2014

Teema: Vene rahvajutud.
Sihtmärk:
    tutvustada lastele vene rahvajuttude žanri, selle žanri märke; arendada kognitiivset huvi, mõtlemist, kõnet; kujundada töö sisu edasiandmise oskus; kasvatada lastes pidevat lugemishuvi, arendada pädeva lugeja oskusi; äratada õpilastes huvi rahvakunst, Vene kirjandus.
    Aja organiseerimine.
Kontrollige tunniks valmisolekut.
    Eesmärkide seadmine.
- Kirjuta tahvlile: Mõnes kuningriigis mõnes osariigis Elas kord üks vanamees vana naisega üks kordJagage read sõnadeks.Mida sa märkasid? Milliseid ettepanekuid saite?Täna teeme lõbus reis vene rahvajuttude maailma.Vaatame lähemalt sõnastik Vladimir Ivanovitš Dahl. Kuidas on sõnastikus defineeritud sõna "muinasjutt"? (fiktiivne lugu, enneolematu ja isegi teostamatu lugu, legend)
    Teadmiste värskendus.
Kõik armastavad muinasjutte, isegi täiskasvanud. Alates varases lapsepõlves kuuleme lugusid. Kui sa olid väike, rääkisid su ema ja vanaema sulle lugusid, kui panid sind magama. Ja kauges minevikus, kui teie vanavanemad olid väikesed, rääkisid täiskasvanud neile ka muinasjutte. Muinasjuttude rääkimine on vana vene komme. Juba iidsetel aegadel oli muinasjuttude esitamine kättesaadav kõigile: meestele, naistele, lastele ja täiskasvanutele. Oli inimesi, kes pidasid kalliks ja arendasid oma muinasjutulist pärandit. Rahvas on neid alati austanud. Andekaid jutuvestjaid on rahva hulgas alati olnud, kuid enamiku kohta pole andmeid. Üks laulja või jutuvestja, lauldes muinasjuttu, andis selle kuulajatele edasi. Teine, ümberjutustades, lisas midagi omast. Kui muinasjutt õnnestus, jäeti see meelde ja anti edasi “suu kaudu”. Nii sai muinasjutt populaarseks, selle autori nimi ei jäänud meelde. Vene rahvajutt on aare rahvatarkus. Seda eristab ideede sügavus, sisu rikkus, poeetiline keel ja kõrge hariduslik orientatsioon. Vene muinasjutt on üks populaarsemaid ja armastatumaid folkloorižanre, kuna sellel pole mitte ainult meelelahutuslik süžee, mitte ainult hämmastavad tegelased, vaid ka sellepärast, et muinasjutul on tõelise luule tunne, mis avab lugeja inimmaailma. tundeid ja suhteid, kinnitab lahkust ja õiglust. , ning tutvustab ka vene kultuuri, tarka rahvakogemust, emakeelt.Millised on esimesed väikesed muinasjutud, mida mäletate varasest lapsepõlvest?Isegi sellisesse väikesesse muinasjuttu panid inimesed oma unistused headusest, õiglusest ja mugavast elust. Muinasjutte kuulates tungite imelisse, salapärasesse, salapärasesse maailma. Igas rahvajutus on mõni tark mõte. Pole ime, et seda öeldakse vanasõnas: "Muinasjutt on vale, aga selles ...". Jätka vanasõna.
    Uue materjali õppimine.
Vaadake raamatute kaaneid. Millised tegelased, esemed on teile tuttavad?Kas raamatu kaantel on autori nimed?- Ja miks? - Pöörake raamatute lehti. Kas teie raamatus on üks muinasjutt või mitu?Raamatut, kuhu on kogutud mitu muinasjuttu, nimetatakse muinasjuttude kogumiks.Kuidas leiame muinasjutu, mida tahame lugeda?Mängime ühte lugu. See on muinasjutt "Naeris".
Rollid on jagatud: Jutustaja, Vanaisa, Vanaema, Lapselaps, Lutikas, Kass, Hiir; mängitakse lavastust.
Tuletame meelde muinasjutte
Mängime muinasjutte.
Vaata muinasjuttu "Naeris"
Ja aidake kangelasi.
Nad peavad saama naeris,
Kes on kelle taga, kus ta peaks seisma?

Tänases tunnis kuulame, milliseid muinasjutte veel kodus loed. Õpime otsima rahvajuttude märke, valima vanasõnu, määrama peamine idee muinasjutud.
    Kodutööde kontrollimine.
Olete koostanud oma lemmiklõigu ümberjutustuse rahvajuttudest. Lepime kokku, et muinasjutule nime ei pane. Laske oma klassikaaslastel arvata, kuidas seda nimetatakse (laste ümberjutustused).
    Õpitu kinnistamine.
Milline maagilised tegelased kohtusid muinasjuttudes? (Baba Yaga, haug, Firebird, Sivka-burka jne) maagiline muinasjutu tegelased- see on üks rahvajuttude märke. Otsime teisi vapustavaid märke:
    Kättesaadavus vananenud sõnad; stabiilsed fraasid; algus; maagilised esemed; kolmekordne kordus; võitlus hea ja kurja vahel; hea võidab kurja; muinasjutu lõpp.
Kehalise kasvatuse minut "Jutud"
Hiir jooksis kiiresti
(jookse paigal)
Hiir liputas saba
(liikumise simulatsioon)
Oeh, mul kukkus muna maha
kummarduda, "munand üles tõsta")
Vaata, see on katki
(näidake "munandit" väljasirutatud kätel)

Siin me selle istutasime (kummardu)
Ja valas vett peale (liikumise simulatsioon)
Kaalikas kasvas hästi ja tugevalt (laiutage käed külgedele)
Nüüd tõmbame selle (liikumise simulatsioon)
Ja keeda kaalikast putru (toidu imitatsioon)
Ja naerist oleme terved ja tugevad (näita tugevust)

Oleme uhke kitsepere
Meile meeldib hüpata ja sõita (hüppab paigale)
Meile meeldib joosta ja mängida
Meile meeldib sarvi lüüa (nad muutuvad paariks ja näitavad mõlema käe nimetissõrmega "sarvi")
    kirjanduslik mäng.
Valime vene rahvajuttude tundja. Mängime kirjanduslikku mängu. Mängija, kes sai vastuseid suur kogus märgid - võitja.
Esimene ringreis. "Õpi lugu"
    Nägi natuke nagu pall
Ja sõitis radadel. Veeres kõigist eemale Lisaks "punapeale" milline naer!/"Kolobok"/
    Pole jõge ega tiiki -
Kus vett juua? Väga maitsev vesi Kabjast auku! .. /"Õde Aljonuška ja vend Ivanuška"/
    Hiir on kodu leidnud
Hiir oli lahke Majas, et ju Elanikke on palju!/"Teremok"/
    Punane tüdruk on kurb:
Talle ei meeldi kevad. Tal on päikese käes raske! Pisarad on valatud, vaeseke!/"Lumetüdruk"/
    Oh, Petya - lihtsus,
Natuke läinud: Sa ei kuulanud kassi Vaatas aknast välja... /"Kukk - kuldne kamm"/
    Ja tee on kaugel
Ja korv pole lihtne. Kännule istuma, Söö pirukat... /"Maša ja karu"/
    pekstud jah pekstud
Ninaga taldrikul - Ei neelanud midagi Ja lahkus ninaga ... /"Rebane ja kraana"/
    Metsa lähedal, serval,
Kolm neist elavad onnis. Seal on kolm tooli ja kolm kruusi, Kolm voodit, kolm patja. Arvake ilma aimugi Millistest muinasjututegelastest?/"Kolm karu"/
    Inimesed on üllatunud:
Pliit põleb, suitsu tuleb, Ja Emelya pliidil Suurte rullide söömine! Tee kallab ise Tema tahtel. Mis on muinasjutu nimi? /"Haugi käsul"/
    Alyonushka õde
Nad viisid linnu väikese venna ära. Nad lendavad kõrgel Nad näevad kaugele./"Luigehaned"/
Teine ring. "Kellele need sõnad kuuluvad?"
    "Tule ühest kõrvast sisse ja teisest välja - kõik saab korda."
/lehm/
    "Kas sul on soe, tüdruk? Kas sul on soe, punane?
/Morozko/
    "Ära joo, vend, sinust saab kits."
/Alyonushka/
    "Fu-fu, vene vaimu pole kuulda olnud, vaadet pole nähtud ja nüüd tuli vene vaim iseenesest."
/Baba Yaga/
    “Sivka-burka, prohvetlik kaurka! Seisa mu ees nagu leht enne rohtu."
/ Ivan loll /
    "Niipea, kui ma välja hüppan, kui ma välja hüppan, lähevad killud mööda tagumist tänavat."
/Rebane/
    "Rebane kannab mind tumedad metsad, kiirete jõgede jaoks, kõrgete mägede jaoks.
/Kukk/
    "Lapsed, lapsed! Avage, avage! Su ema tuli ja tõi piima."
/kits/
    "Näe näe! Ära istu kännu otsas, ära söö pirukat. Tooge see vanaemale, tooge see vanaisale."
/Maša/
    "Otsige mind kaugetest maadest, kaugest kuningriigist, kaugest riigist."
/Printsess Konn/
Kolmas ring. "Paranda vead". Pea meeles õiged nimed muinasjutud.
    "Koera käsul." "Printsess Türgi"."Sivka-putka". Ivan Tsarevitš ja roheline hunt. "Õde Aljonuška ja vend Nikitushka." "Kukk on kuldne karjane." "Rusikaga poiss." "Hirmul on suured kõrvad." "Nuudlid kirvest." "Kuidas mees kassipoegi jagas."
Neljas ring. "Leidke muinasjuttudest peidetud loomad." bagel (jäär); barakk (vähk); uisud (hobune); hundikoer (hunt); luksumine (kass); draakon (kits); ait (lõvi); võlur (Härg); Vasilisa (rebane).
Viies voor. "Mis on muinasjututegelaste nimed ja mis on maagiliste esemete nimed?" Kana - ... Printsess - ... Baba - ... Kuumus - ... Sivka - ... Vaip - ... Haned - ... Laudlina - ... Ivanushka - ... Saapad - ... Mõõk - ... Hiir - ...
    Võitja auhinnatseremoonia.
    Õppetunni kokkuvõte.
Mida soovite õppetunni kohta öelda? Millist hinnet meie tund väärib?
- Mis teile eriti meeldis?
    Peegeldus.
Teie ees on võluõun. Värvige see ühes kolmest värvist: roheline, punane, kollane. Kui tund meeldis - punasega, kui midagi väga ei meeldinud - kollasega, kui tund tundus igav ja miski ei meeldinud - rohelisega.- Tänan teid õppetunni eest!
On aeg öelda
"Näeme"
Meie vapustav karneval on läbi
Käisime külas südamekülalistel,
AT imeline muinasjutt kõik on käinud.
Mu noor sõber! Võtke see teele kaasa
Sinu lemmikmuinasjututegelased
Hinnatud tunnil aitavad nad teid
Tee elu helgemaks.

AT kaasaegne kool Kahjuks on töö klassivälise lugemisega (isiklike tähelepanekute järgi) halvasti korraldatud. Võib-olla on see tingitud asjaolust, et suurt tähelepanu antakse GIA ja ühtse riigieksami ettevalmistamiseks. Aga madalad hindedõpilased, kellel on teadvuseta lugemine madala tempoga, saavad tavaliselt eksamile (kahjuks on selliseid lapsi üheksandas klassis). Üks tingimus edukas tarne eksamid sisse uus vorm- tähelepanelik lugemine. AT see kontseptsioon panustame võimesse mõista ja ümber jutustada mis tahes tekste, vastata sisu puudutavatele küsimustele, mõista allteksti.

Tänapäeva õpilastel puudub lugemismotivatsioon ja individuaalne lugemiskogemus. Lapsed ei tea, mida lugeda, kust raamatuid saada, kuidas neid valida. Nad on harjunud, et lugeda tuleb ainult seda, mis kirjandustundides või (in parimal juhul Mida vanemad ostavad?

Lugemistehnika täiustamise üheks tingimuseks on lugemismahu suurendamine, lugejas õpilaste vastu huvi kujundamine. See eeldab õpetaja süstemaatilist tööd koostöös õpilastega. Klassivälise lugemise töös tuleks lastele anda rohkem loomingulist vabadust kui kirjandustundides.

EESMÄRK klassivälised lugemistunnid:

  1. Õpetada õpilasi süstemaatilist iseseisvat lugemist.
  2. Lugejate huvi äratamine.
  3. Iseseisva lugemiskogemuse loomine.

ÜLESANDED:

  • hariv: iseseisva ja teadliku (!) lugemise õpetamiseks.
  • Hariduslik: intelligentsuse arendamine, lugemisoskuse parandamine, areng kognitiivsed protsessid, loovus, oskused suuline kõne.
  • Hariduslik: silmaringi laiendamine, mõtleva ja mõtiskleva lugeja kasvatamine, moraalne ja esteetiline kasvatus.

Nüüd peame parsima "klassivälise lugemissüsteemi" määratluse. Meie mõistes ei ole tegemist 1-2 õppetunniga aasta jooksul, vaid igakuise (iganädalase - olenevalt klassi ettevalmistuse tasemest) tööga alates teisest klassist ning alates neljandast klassist toimub algklassiõpetaja koostöö õpetaja on vajalik Keskkool, millest lapsed õpivad, et koostada suveks lugemisnimekiri. Ilma järjepidevuseta laguneb süsteem laiali.

Iga klassi (5-11) kohta on koostatud klassivälise lugemise muutuv nimekiri. See tähendab, et te ei pea rangelt järgima soovitatud kirjanduse järjekorda ja kogust. Olenevalt tunni valmisolekust võib raamatuid asendada või vahele jätta (loomulikult ei pea kõik klassid Moby Dicki või The Pickwick Papersi lugema).

KLASSIVÄLISTE LUGEMISTUNDIDE REEGLID

Klassiväliseks lugemiseks kirjandust valides peate meeles pidama järgmisi tingimusi:

  1. 2.-6. klassis tuleb valida LASTE jaoks huvipakkuv kirjandus ja läbi viia sellel mängutunnid.
  2. Kirjanduse õppimisel rakendada ajaloolist ja kirjanduslikku aspekti (võimaluse korral).
  3. Integreerida vene keele tunde ja klassivälist lugemist. Sellest vaatenurgast on eriti edukas õpik G.G. Granik ( Tänan teid väga harjutustes soovitatud kirjanduse autorid, mida lapsed suure heameelega loevad).
  4. 7.-11. klassis rakenda probleemiotsingu meetodit.
  5. Alates 9. klassist vähendage järk-järgult koolivälise lugemise nimekirja.

KLASSI LUGEMISTUNDIDE KORRALDAMINE

Õppeaasta alguses koostatakse õpilastele jooksva õppeaasta klassivälise lugemise nimekiri. Tunnis toimub arutelu, kumb õpilastest iga nimekirjas oleva töö juures tunni läbi viib (raskuste korral määrab rühmad õpetaja).

Igas rühmas peaksid olema tugevad ja nõrgad õpilased. Esimest seanssi juhib tugevate õpilaste rühm, et anda nõrkade õpilastega rühmadele rohkem ettevalmistusaega. Igaks tunniks valmistavad KÕIK õpilased (2.-7. klass) ette loetud raamatutele illustratsioonid, teevad teste ja ristsõnu, mida tundides kasutatakse. Õpetaja koos rühma õpilastega koostab tunni kokkuvõtte (tugevaid õpilasi võib usaldada 5.-11. enesetreening). Tundide kogemusest võime järeldada, et mida rohkem vabadust lastele tunniks valmistumisel antakse, seda huvitavamad on tunnid. See on tingitud asjaolust, et lapsed on selliste ülesannete eest väga vastutustundlikud, eriti noorematel aastatel. koolieas kui neil on veel mängu juhtiv tegevus.

Selliste tundide üks peamisi ülesandeid on suulise kõne, loominguliste võimete, oskuste arendamine avalik esinemine. Kui laps on tunni juhi rollis, muutub ta palju kogukamaks, pöörab rohkem tähelepanu õigesti konstrueeritud suulisele vastusele.

Loomulikult, mida vanemaks lapsed saavad, seda vähem jääb mängutegevusi ja seda rohkem on õppetunde, mis on suunatud moraalsele, eetilisele ja esteetilisele kasvatusele, enamus viib läbi õpetaja. Tunnid peetakse edasi klassitunnid, konsultatsioonid, erikursused, reservtunnid - ära jäta aega tunniväliseks lugemiseks.

Praktiseeritakse ka põhikooliõpilaste viktoriinide läbiviimist.

Ja soovina. Unustada ei tohi nõukogude kirjandust.

KIRJANDUSE NÄIDISLOETELU

5. klass

  1. D. Darrell "Rääkiv pakett", "Minu perekond ja muud loomad"
  2. N. Nosov "Vitya Maleev koolis ja kodus"
  3. V. Dragunsky "Deniska lood"
  4. V. Koržikov "Solnõškini meresõit"
  5. V. Medvedev "Barankin, ole mees"
  6. E. Veltistov "Elektroonika seiklused"
  7. L. Lagin "Vanamees Hottabych"
  8. V. Gubarev "Kõrvpeeglite kuningriik"
  9. P. Travers "Mary Poppins"
  10. M. Twain "Tom Sawyeri seiklused"
  11. A. Gaidar "Timur ja tema meeskond", "Trummari saatus"
  12. N. Nosov "Tolja Kljukvini seiklused", "Dunno" (kõik raamatud)
  13. D. Mamin-Sibiryak "Lood"
  14. K.M. Stanyukovitši "Maximka", "Põgenemine" ja muud lood
  15. A.P. Tšehhov "Kaštanka", "Valgepealine", "Poisid", "Põgenik"
  16. A.I. Svirsky "Ryzhik"
  17. M. Priležajeva "Seitsmenda klassi õpilased"

6. KLASS

  1. D. Defoe "Robinson Crusoe seiklused"
  2. A. Gaidar "Kool", "Timuri vanne"
  3. J. Swift "Gulliver"
  4. D. Darrell "Loomaaed pagasiruumis"
  5. V. Krapivin "Squire Kashka", "Musketär ja haldjas"
  6. V. Oseeva "Dinka"
  7. R. Fraerman "Jutt esimesest armastusest"
  8. A. Garin-Mihhailovski "Tyoma lapsepõlv"
  9. L. Tolstoi "Lapsepõlv", " Kaukaasia vang »
  10. F. Dostojevski "Poisid" ("Vennad Karamazovid" 2. kd, 4. osa, 10. raamat), "Poiss Kristuse juures jõulupuul"
  11. L. Kassil "Konduit ja Shvambraania"
  12. A.N. Tolstoi "Nikita lapsepõlv"
  13. D.V. Grigorovitš" Guttapertša poiss»
  14. N.S. Leskov "Metsaline"
  15. V. Hugo "Cosette"
  16. F. Raspe "Parun Münchauseni seiklused"
  17. L. Andreev "Kusaka", "Petka maal", "Ingel", "Hotell"
  18. A. Kuprin " valge puudel”,“ Koonus ”,“ Maa sisikonnas ”,“ Imeline arst»
  19. A.S. Puškin "Dubrovski"

7. KLASS

  1. C. Dickens "Jõululood", "Oliver Twisti seiklused"
  2. A. Conan Doyle "Sherlock Holmes" (lood, "Baskerville'ide hagijas"), " kadunud Maailm»
  3. L. Kassil "Olge valmis, Teie Kõrgus!"
  4. V. Hugo "Notre Dame'i katedraal"
  5. J. London" Valgekihv”, “Sacramento kaldal”
  6. A. Beljajev "Professor Dole'i ​​pea", "Kahepaikne mees"
  7. Kir Bulõtšev 2 raamatut õpilase valikul
  8. L. Boussenard "Kapten rebib pea maha"
  9. M. Twain "Prints ja vaesus"
  10. A. Lindgren "Rasmus-tramp"
  11. J. Verne" Salapärane saar"," 15-aastane kapten "

8. KLASS

  1. Ch. Dickens " Suured Ootused»
  2. V. Hugo "Les Misérables"
  3. A. Rõbakov "Pistoda", "Pronkslind", "Lask"
  4. V. Kaverin "Kaks kaptenit"
  5. A. Dumas "Kolm musketäri"
  6. V. Krapivin 2 raamatut õpilaste valikul
  7. A. Fadeev "Noor kaardivägi"
  8. W. Scott "Ivanhoe"
  9. M. Reid "Peata ratsanik"
  10. J. Verne "Kapten Granti lapsed", "80 päevaga ümber maailma", "80 liigat mere all"
  11. L. Kassil "Gladiaatori karikas", "Valge kuninganna käik"
  12. Roheline " Scarlet Sails”, “Roheline lamp”, “Kuldne kett”
  13. K. Fedin "Ebatavaline suvi"
  14. R. Stevenson "Aarete saar"

9 KLASS

  1. A. Rybakov "Kroši seiklused" (kõik raamatud)
  2. A. Dumas "Krahv Monte Cristo"
  3. F. Dostojevski "Vaesed inimesed"
  4. V. Železnjakov "Hirmutis", "Hirmutis-2 ehk ööliblikate mäng"
  5. A. Beljajev "Vana kindlus"
  6. A. Cronin "Brody loss"
  7. W. Collins "Kuukivi"
  8. G. Troepolsky "Valge Bim must kõrv »
  9. V. Obrutšev "Sannikovi maa"
  10. G. Melvin "Moby Dick" (valikuline).
  11. C. Dickens "Pickwicki paberid"

10-11 KLASS

  1. EM. Remarque "Elusäde", "Kolm seltsimeest"
  2. L. Ulitskaja "Jutud"
  3. D. Selinger "Püüdja ​​rukkis"
  4. G. Štšerbakova "Sa pole kunagi unistanud"
  5. P. Sanaev "Mata mind sokli taha"

Jällegi võib nimekiri muutuda.

A. DUMA TÖÖ "KOLME MUSKETÄRI" VÄLJASELGUSE LUGEMISE TUNNI KAVA

TUNNI ETAPP LAVA SISU (LÜHIKE)
Aja organiseerimine Õpilased jaotatakse esinejate koostatud nimekirjade järgi kolme rühma.
Tutvumine A. Dumas’ eluloo ja peategelaste prototüüpidega Läbiviijate koostatud multimeedia esitlus + sõnalised kommentaarid
"Õhupallid" Üks inimene meeskonnast saab kaks õhupallidülesannetega
"Nimed" Tõmmake maha tegelaste nimed, keda romaanis pole
Ristsõna võistlus Juhid annavad igale rühmale ristsõnu.
teatrivõistlus Romaani stseenide kujutamine rühmadena
"Kõige targem" Vastused küsimustele teemadel: "Armastuse intriigid", "Duellid", "Päästmine", "Siga kotis".
  1. Romaani sündmused leiavad aset:
    – Karl 9;
    - Henry 4;
    – Franciscus 1;
    - Louis 13.
  2. Austria kuninganna Anne, Prantsusmaa kuninga naine, oli rahvuselt:
    - hispaania keel
    - inglanna;
    - prantslanna;
    - Saksa keel.
  3. Sündmused raamatus algavad:
    - 1625. aasta aprilli esimesel esmaspäeval;
    - 1635. aasta aprilli esimesel esmaspäeval;
    - 1625. aasta esimesel pühapäeval;
    esimesel esmaspäeval 1623. a.
  4. Mida soovitas Porthos peategelasel osta, kui ta kuningalt raha sai?
    - sulane;
    - hobune;
    - riideid vahetama;
    - mõõk.
  5. Mitu ripatsit käskis kardinal Milady Buckinghami hertsogilt ära lõigata?
    – 1;
    – 3;
    – 2;
    – 4.
  6. Mis oli Aramise teenija nimi?
    - Bazin;
    - Planchet;
    - Grimaud;
    - Musketon.
  7. Kui palju hindas inglise juveliir lõigatud ripatseid?
    - igaüks 1,5 tuhat püstolit;
    - 2 tuhat püstolit kõige jaoks;
    - igaüks 2 tuhat püstolit;
    - 1,5 tuhat püstolit kõik.