Biograafiad Omadused Analüüs

Keskkond on üks Mis on keskkond

Maailm ümber 1 klassi.

Mida maailm.

1. tund

Teema: Mis on maailm ümber.

Tundide korraldusvorm (tunni tüüp): tund koos uurimis- ja mängutegevuse elementidega.

Tunni liik: sissejuhatav tund, uue õppeainega tutvumise tund.

Tunni eesmärgid:

    Esialgsete ideede assimilatsioon teemal "Maailm meie ümber", elava ja eluta looduse objektide kohta.

    Tingimuste loomine kujunemiseks ja arenguks vaimsed funktsioonid, võimed, motiveerivad hoiakud, loov uurimuslik mõtlemine läbi kaasamise aktiivsesse õppe- ja teadustegevusse

    Moraalsete ja tahteomaduste kujunemine, oskus kontrollida oma käitumist õpiolukordades.

Põhimõisted: ümbritsev maailm: loodusmaailm, asjade maailm, inimeste maailm.

Metasubjekti seosed: ümbritsev maailm, kunst.

Vahendid: õpilaste töövihikud, õpikud, värvilised pliiatsid, 3 pilti linnast, veealune maailm ja tüdrukud tiigi ääres; haagised ja loodusobjektid, asjad, inimesed.

Planeeritud õpitulemus, sh. UUD moodustamine:

    Omada ideid meid ümbritseva maailma, elusate ja elutute objektide kohta, anda ligikaudsed vastused küsimusele: "Miks on vaja meid ümbritsevat maailma uurida?",

    Tea eristavad tunnused elava ja eluta looduse objektid.

    Oskab teha lihtsaid vaatlusi, võrrelda elus- ja eluta loodusega objekte, anda lühikese lause vormis vastuseid lihtsatele õpetaja küsimustele või muinasjutu tegelane oskama järgida õpetaja juhiseid.

    Oskab teha kaaslastega koostööd kõige lihtsamas rollimäng ja pidada lihtsaid vestlusi.

1. Isiklik UUD: huvi kujundamine uue õppeaine vastu, maailma, milles elad, uurimise vajaduse kindlaksmääramine;

2. Regulatiivne UUD: töökoha korraldus vastavalt õpetaja juhistele; võimalusel hinda enda ja sõbra tööd; määrab õpetaja juhendamisel ülesande täitmise kava.

3. Kognitiivne UUD: navigeeri õpikus ja töövihik; võrrelda objekte, objekte: leida ühist ja erinevust; rühmitada esemeid, esemeid oluliste tunnuste alusel; reprodutseerida kuuldut, määrata tunni teema; teha järeldusi õpetaja juhendamisel.

4. Kommunikatiivne UUD: osaleda tunnis dialoogis, vastata õpetaja küsimustele, sõnastada küsimus huvipakkuval teemal; kuulata ja mõista teiste kõnet.

7. Peegeldus. Isiklik UUD

Moodustati UUD

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

1. Organisatsioonimoment

Suhtlemisvõimeline UUD

Õpetaja tervitab lapsi, võtab nende tervitused naeratades vastu ning väikese hingamisharjutuse abil maandab võimalikke pingeid. Laste ettevalmistamine

ÕPETAJA. Tere hommikust, lapsed! Valmistume koos tunniks – tõstke käed üles, hingake sügavalt sisse, hoidke paar sekundit käsi üleval ja seejärel langetage need järsult alla, tehes samal ajal kerge ettekäände ja sügava väljahingamise. Ja nüüd istuvad kõik maha nii, nagu tal on tunnis mugav töötada.

Lapsed tervitavad rõõmsalt õpetajat, tehke hingamisharjutus ja istuda oma töökohale. Samal ajal on neil õppimiseks mugav, kuid vastuvõetav poos.

2. Põhiteadmiste aktualiseerimine.

Isiklik UUD

Kõne treening. Õpetaja kaasab õpilased dialoogi.

- Kes on teie arvates tunnis teie assistent?

Mõistatuse vihje.

Siin on esimene abimees:
Ta on tark ja lojaalne
Õppetunnis lauale heidetakse pikali
Vaadake seda, ta ütleb teile kõik!

-Mis on meie õpiku nimi?

See on õppeaine nimi, mida uurime.

Sissejuhatus töövihikusse.
.

Õpetaja, seltsimees, kodus, ema.

See on õpik!

Maailm.

Lapsed võtavad selle kätte, kaaluge katet.

3. Eesmärkide seadmine ja motivatsioon.

Regulatiivne UUD

-Räägime sellest, mida arutatakse meie esimeses tunnis meid ümbritsevast maailmast.

- Mis on keskkond?

Miks on vaja seda järsku uurida?

4. Laste poolt uute teadmiste avastamine

Kognitiivne UUD

Isiklik UUD

ÕPETAJA. Ja nüüd kasutame oma esimest abimeest – avage lehel olev õpetus. Vaatame illustratsiooni lähemalt.
Õpetaja loeb luuletuse.
ÕPETAJA.
Vaata ringi, sõber!
Sa näed jõge, metsa, heinamaad,
linnuparved, lennuk,
Mis läks lendu.
Taevas, tuul, pilved,
Jälle jõgi, heinamaa jõgi!
ÕPETAJA. Hakkame uut uurima teema- "Maailm". Vaata uuesti pilti, vaata aknast välja, vaata ringi, mõtle ja ütle, mis on sind ümbritsev maailm? Mis ja kes on osa keskkonnast?

ÕPILASED. Maailm meie ümber on see, mis meid ümbritseb, mis on meie ümber. Need on erinevad olendid ja objektid, loomad, taevas, pilved, puud, majad, inimesed.
ÕPETAJA. Olgu poisid! Hästi tehtud! Ja ma tahan, et õpiksite ümbritsevat maailma jälgima, seda uurima ja uurima.

Õppetunnis meid ümbritseva maailma kohta saame teada, miks päev järgneb ööle? Mitu päeva aastas? Miks aastaajad muutuvad? Kui mitmekesised on taime- ja loomamaailm Maa? Miks on oluline, et inimene elaks perekonnas? Milliseid imesid suudavad inimkäed luua?

Mäng on teekond.

1 rida läheb metsa.

2 rida läheb veealusesse maailma.

3 rida jalutama meie linnas.

-Loetlege loodusobjektid, mida seal nägite?

- Üks, kaks, kolm - reisilt tagasi. Te osutusite väga tähelepanelikuks, nii et nimetasite paljusid objekte ümbritsevas maailmas.

Võtame esimese tulemuse kokku.

-Mida uuritakse aines "Maailm ümber"?

Õpilased avavad oma raamatud ja vaatavad pilte.

Maailm meie ümber on see, mis meid ümbritseb, mis on meie ümber. Need on erinevad olendid ja objektid, loomad, taevas, pilved, puud, majad, inimesed

Õpilased saavad loetleda enda ümber mitu eset.

1. rida: tüdruk, tiik, part pardipoegadega, puud, muru.

2. rida: meretähed, taimestik, korallid, põhi, vesi.

3. rida: hoone, ruut, lilled, puud.

Ümbritseva maailma teema uurib loodusmaailma, asjade maailma, inimeste maailma.

5. Esmane kinnitus.

Regulatiivne UUD

Suhtlemisvõimeline UUD

TÖÖ õpiku järgi lk. 5Z

Ülesanne: Jaga joonised kahte rühma. Selgitage oma otsust. Võite kasutada vihjeid.

- Loetlege pildil olevad esemed.

Millisesse kahte rühma sa nad jagaksid? Miks?

- Proovime anda täieliku vastuse küsimusele: mis on meid ümbritsev maailm?

1. variant vastab: elav ja elutu loodus.

Variant 2: loodusmaailm, inimeste maailm, asjade maailm.

Õpiku järgi: meid ümbritsev maailm on see, mis on meie ümber: loodus, inimesed ja kõik, mis on inimese loodud.

Hinnatakse nende laste vastuseid, kes suudavad seda määratlust täpsemalt reprodutseerida.

6. Iseseisev töö.

Suhtlemisvõimeline UUD

Kognitiivne UUD

Isiklik UUD

TÖÖD lk 4-5 töövihikutes

Ülesanne 1 lk.4.

-Värvige seda, mis metsloomadele kuulub.

FÜÜSILINE MINUT silmadele ja kätele.
ÕPETAJA. Oleme teinud head tööd ning teie silmad ja käed väärivad veidi puhkust. Tõusime töölt püsti, lahkusime töölaudadest, tõstsime käepidemed üles, langetasime. Kordame kolm korda. Nüüd proovime teha pöördeid kätega: edasi, tagasi. Sirutasime käed küljele, painutasime küünarnukkidest ja pöörasime: edasi-tagasi, nüüd sirutasime käed külgedele ja pöörame käsi: edasi-tagasi. Nüüd pange käed alla ja raputage veidi käsi. Sulgege silmad, kujutage ette, et olete õrna sooja mere kaldal, pange käed sooja vette, võtsite pintslid veest välja ja proovige tilgad maha raputada. Hästi tehtud! Vaatame nüüd ettevaatlikult aknast välja kooliõue suurt puud, lõpetame puu vaatamise, loeme valjult 10-ni. Hea! Nüüd sulgege silmad ja lugege uuesti 10-ni.

Lapsed järgivad õpetaja juhiseid: pöörake käsi, pöörake küünarnukist kõverdatud käsi, pöörake ja raputage käsi, sulgege silmad.

TÖÖ lk.5. märkmikud.

- Ühendage joonised kahte rühma. Selgitage oma valikut.

MÄNG "Haagis treilerid rongidesse."

Elus ja eluta loodus.

Kutsun juhatusse kaks üliõpilasrongi. Lapsed kohapealt näitavad oma pilti, rongid koguvad treilereid.

ÕPETAJA. Hästi tehtud poisid! Tõsi, kõik looduses leiduvad objektid võib jagada kaheks suured rühmad- eluslooduse objektid ja eluta looduse objektid.

Lilled, liblikas, kuusk, seened.

Töötage paaris: "Pöörduge naabri poole."

Nõud on elutu loodus, muud eluslooduse objektid.

Nad on aktiivsed ja iseseisvad.

Kontrolli ennast ja oma kaaslasi mängu ajal.

Juhtimine tahvlil oleva mudeli järgi.

Kommunikatiivne UUD -Mida uut sa tunnis õppisid?

Kellel see raske oli? Huvitav? Hinnang teie tööle.

PEDAGOOGIAÜLIKOOL "ESIMESE SEPTEMBER"

VINOGRADOVA Natalja Fedorovna,
RYDZE Oksana Anatoljevna

"Maailm ümber" kui teema sees Põhikool: omadused, võimalused, metoodilised lähenemised

Kursuse loenguplaan

Ajalehe number

Loengu pealkiri

1. loeng Noorem koolipoiss ja teda ümbritsev maailm: suhtlemise tunnused.
Kas noorem õpilane tajub maailma samamoodi kui täiskasvanu? Mis on "taju terviklikkus"? Kas noorem õpilane tunneb üles huvi oma kodumaa looduse, ajaloo, kultuuri vastu? Kas lapse isiksus muutub teda ümbritseva maailma mõjul?

2. loeng Areng ja haridus algkooli õpilane- aine "Maailm ümber" õppimise eesmärk. Miks asendati aine "Looduslugu" ainega "Maailm"? Milline on õppeaine "Maailm ümber" panus noorema õpilase arengusse ja kasvatusse? Milliseid isiksuseomadusi arendatakse peamiselt ümbritseva maailma tundides?

3. loeng Mida õpetada: millised teadmised meid ümbritseva maailma kohta on noorema õpilase jaoks olulised. Mida tähendab "praegune teadmine"? Miks peaks ümbritseva maailma kohta teadmiste sisu olema lõimitud? Millistel tingimustel muutuvad teadmised väärtussuheteks?

Test № 1.

4. loeng "Ümbritseva maailma" õppetund: tüübid ja struktuur. Miks ei võiks kombineeritud õppetund olla prioriteediks meid ümbritseva maailma uurimisel? Mis tüüpi tunnid kajastavad ümbritseva maailma kui õppeobjekti eripära? Miks peaks mäng, loogilised ja loovad ülesanded olema tunni kohustuslikud struktuuriüksused?

5. loeng Kui noorem õpilane on aktiivne: aktiveerimismeetodid kognitiivne tegevus"ümbritseva maailma" tundides. Millistel kognitiivse tegevuse korraldamise tingimustel on noorem õpilane aktiivne, algatusvõimeline, iseseisev ja proksimaalse arengu tsoonis töötav?

6. loeng Mis on õppimise autonoomia ja kuidas seda arendada? Mis vahe on kodu ja kooli iseseisvusel? Millised oskused tagavad haridusliku iseseisvuse kujunemise?

Kontrolltöö number 2.

7. loeng Nooremad õpilased töötavad koos: kasutage erinevaid vormeõppe korraldamine ümbritseva maailma tundides. Kui õpetamine muutub kollektiivne tegevus? Mis on didaktiline väärtus erinevad vormidühistegevuse korraldamine?

8. loeng Kas ma pean "Maailma ümber" täpselt teadma? Kas suhteid ja tundeid saab märgiga mõõta? Kuidas hinnata teadmisi maailma kohta?

Lõputöö.

2. loeng

Noorema õpilase arendamine ja harimine on õppeaine "Maailm meie ümber" õppimise eesmärk

Ümarlaua teema.“Kas aine “Maailm meie ümber” on põhikoolis vajalik?

Liikmed: metoodik UO, õppealajuhataja, õpetaja, lapsevanem.

Peaõpetaja Teema "Maailm ümber" hiljuti algklasside õppekavasse lülitatud, enne seda õppis kool ainet "Loodusteadus". Ja ma arvan, et keskkooliõpilase jaoks oli ta väga edukas. Lastele meeldis see ese.

Õpetaja. Nõustun: mitu aastat on lapsed edukalt looduslugu õppinud! Kursus "Maailm ümber" on üsna keeruline, sisaldab märkimisväärsel hulgal teavet paljudest valdkondadest (bioloogia, geograafia, sotsiaalteadused, füüsika ja isegi keemia). Laps on niigi ülekoormatud vene keele ja matemaatika teadmistega ja siin on selline koormus: lugeda, katsetada, leiutada ... See on selles vanuses lastele väljakannatamatu. Ja kui palju kannatusi see aine õpetajale toob! Iga õppetund võtab aega, et valmistuda...

Metodist UO. Tuletan kallitele kolleegidele meelde, et alghariduse arenguloos on alati olnud lõimitud õppeaine, mis tutvustab lastele neid ümbritseva maailma erinevaid tahke. See sai alguse 19. sajandil K.D. Ushinsky filmis "Põhisõna", A.Ya. Gerd "Jumala maailmas" ja hiljem - kursusel "Loodusteadus ja geograafia", mida õpiti XX sajandi 20ndatel ja mis sisaldas teadmisi inimese ja looduse suhetest.

Lapsevanem. Pean tunnistama, et teadmiste hulk on tänapäeval tõesti väga suur. Kuid mu noorimal tütrel, kes seda ainet õppib, on ühiskonnaelust palju kindlamad teadmised kui tema vanemal tütrel, kes õppis looduslugu. Minu arvates teema "Maailm ümber" on noorema õpilase jaoks äärmiselt vajalik, sest võimaldab keskkonnas orienteeruda, võtta õigeid otsuseid sellest, kuidas looduses käituda, jälgida oma tervist, õppida suhtereegleid ja riigi kultuuri.

Metodist UO. See on eriti oluline tänapäeval, kui oleme kaotanud väärtuslikke asju. Nõukogude ühiskond ja pole veel uusi ostnud.

Õpetaja. Kuid see kursus on palju raskem kui looduslugu. See on väga mitmetahuline, eeldades (eelkõige õpetajalt!) soovi ja oskust uurida, avastada midagi uut. Kuigi olen nõus, on meie töö tulemused ilmsemad.

Lapsevanem.Ütlete, et kursus on raske, kuid tunnetusprotsessi raskused (muidugi saadaval) on huvitavamad kui nende puudumine. Ja veel: palju seda, mida uuritakse, laps juba teab. Aga millegipärast panevad paljud õpetajad ikkagi õppima kõike, mis õpikus kirjas. Kas tõesti pole 20-30 aastaga midagi muutunud ja meie lastel, nagu meil ja vanematel, peaks arenema tuupimisvõime?

Metodist UO. Teen ettepaneku arutada kõiki neid probleeme:

    Miks asendati aine "Looduslugu" ainega "Maailm"?

    Milline on õppeaine "Maailm ümber" panus noorema õpilase arengusse ja kasvatusse?

    Milliseid isiksuseomadusi arendatakse peamiselt ümbritseva maailma tundides?

? Miks asendati aine "Loodusõpetus" ainega "Maailm ümber"?

Kui vaatame pedagoogika ajaloo õpikuid ja tunneme huvi õppekavade ja ainete nomenklatuuri vastu, mis on erinevates õppeainetes. ajaloolised ajad koolilapsed õppisid Põhikool, pöörakem tähelepanu asjaolule, et esimest korda ilmus loodusloole sarnane kulg 18. sajandi teisel poolel. Autor "Sissekirjutus looduslugu avaldatud riigikoolidele Vene impeerium... "(1786) V.F. Zuev tegi ettepaneku tutvustada algkooliõpilastele elutut loodust ("Fossiilne kuningriik"), taimi ("Taimne kuningriik"), loomi ("Loomariik"). Kõikide hiljem, kuni 19. sajandi 90ndateni õpitud loodusloo kursuste autorid (A. Gerd, L. Sevruk, I. Poljanski, D. Kaigorodov, V. Goroštšenko, A. Nizova, Z. A. Klepinina, L. F. Melchakov, A. A. Pleshakov), keskendus laste omandatud teadmiste laiendamisele. Järk-järgult hakati tutvustama üha uusi loodusteaduste valdkonda kajastavaid rubriike: pinnas, looduslikud kooslused, inimkeha ehitus, ökoloogia jne. Kursuse aluseks oli idee looduskuningriikide mitmekesisusest. , nende esindajate omadused.

Huvitav on ka see, et aeg-ajalt eemaldati õppeaine "Loodusõpetus" ("Loodusõpetus") iseseisva õppeainena ja asendati selgitava lugemisega lugemises ja emakeel. See oli ajal, kui K.D. Ushinsky ja tema järgijad; see kestis peaaegu kolmkümmend aastat aastatel 1937–1966. See maailmaga tutvumise kursus ei suutnud loomulikult lahendada kõiki haridus- ja haridusprobleeme, kuid sellel oli üks eelis - maailma uuriti tervikuna.

Ajalooõpetus lülitati erinevatel ajaloolistel aegadel ka algklasside õpilaste õppekavasse. Nii nägi “Gümnaasiumide ja progümnaasiumide harta” (1864) ette episoodilise ajalookursuse õppimist 3.–4. algkursus sotsiaalteadus 1920. aastatel oli kohustuslik aine algkooli 2.–3. klassis, seejärel (1930. aastatel) võeti kasutusele NSV Liidu ajaloo kursus. Kahjuks hilisem ajalooga tutvumine, kaasaegne eluühiskond jäi selgitava lugemise piiridesse.

Võib-olla sai hariduse loomuliku vastavuse põhimõtte rikkumine (algkooliealised lapsed tunnevad maailma terviklikult) peamiseks põhjuseks aine "Maailm ümber" tekkimisel "Loodusõpetuse" põhjal.

Ükskõik kui huvitav ja kasulik oli looduslugu, ei lahendanud see noorema koolilapse sotsiaalse arengu probleeme. On teada, et inimene pole mitte ainult bioloogiline olend, vaid ka sotsiaalne olend.

Pealegi sünnib inimene sellisena bioloogiline olend, vaid areneb sotsiaalsena, konkreetse ühiskonna liikmena, mis eksisteerib aastal kindel aeg ja teatud ruumis. Inimene ei saa areneda väljaspool ühiskonda, mitte ükski Mowgli sees päris elu ei saanud täielikuks inimeseks.

Ümbritseva maailma kolmainsus (loodus-inimene-ühiskond) sai uue põhikooli õppeaine "Maailm ümber" väljatöötamise peamiseks kontseptuaalseks ideeks. Esiteks rakendati seda autoriprogrammis "Maailm ümber" N.F. Vinogradova ja kajastub seejärel osariigi standardis ja õppekava, kus alates 90ndate algusest on ilmunud teema "Maailm ümber".

Võttes arvesse kaasaegse ühiskonna iseärasusi ja inimeste elu sotsiaalset poolt, on muutunud probleemiks teadmiste laiendamine meid ümbritseva maailma kohta. eriline tähendus. Tänaseks on riik ja ühiskond seadnud koolile kõige olulisema ülesande: kasvatada noorema põlvkonna kõrgemaid tundeid, kujundada ettekujutusi meie riigi ajaloost, arendada väärtussuhteid ja suuniseid.

? Milline on õppeaine "Maailm ümber" panus noorema õpilase arengusse ja kasvatusse?

Pöörakem tähelepanu asjaolule, et teadmiste kättesaadavus, igasuguse teabe omastamine on arengu oluline näitaja, kuid mitte kõige olulisem.

Väljapaistev lastepsühholoog L.S. Võgotski määratles lapse areng õppimise tulemusena, mis ei kattu selle sisuga, see tähendab isiksuse neoplasmidena, mis eristavad hariduse lõpus last põhimõtteliselt temast alguses. Need on muutused, mis toimuvad psüühikas (taju, tähelepanu, kujutlusvõime, mõtlemise, kõne ja mälu) isiklik areng(enese mõistmises, enesekontrollis ja -hinnangus, oma tunnete ja tegude juhtimises jne), seoses ümbritseva maailma ja tegevustega, millega laps tegeleb jne.

Mida arenguomadused, noorema õpilase jaoks kõige olulisemad, kujunevad aine "Maailm ümber" õppimisel?

    Oskus omandatud teadmisi rakendada, valida ratsionaalne viis õpiprobleemi lahendamiseks;

    soov olla iseseisev ja võtta initsiatiiv ümbritseva reaalsuse uurimisel, leida viise saada, teabe süstematiseerimine, üldistamine;

    oskus teha haridusalast koostööd, valida tegevusteks partnerit, sobivaid koostööviise;

    oskus hinnata oma teadmatust, leida vea põhjus ja selle parandamise võimalused, määrata uute teadmiste omandamise vajadus.

Vaadeldava teema üks peamisi eesmärke on areng ühine kultuur koolipoiss. Algklassiõpetaja tegevus on suunatud ökoloogilise kultuuri elementide kujundamisele, arendamisele moraalsed tunded, samuti ühiskonna käitumiskultuuri.

Kuna tunnid põhinevad konkreetsel ja lastele lähedasel materjalil, mõjutavad need nende tundeid, võimaldavad võrrelda oma kogemust omandatuga, omada oma vaatenurka. Näiteks 2. klassis õpivad lapsed piisavalt raske teema"Venemaa on teie kodumaa". Teise klassi õpilase jaoks raske tekstiga töötamiseks pakub õpik kahte emotsionaalset tuge. Esimene - lugu "Millest issi rääkis" - kujutab emotsionaalset olukorda, mis on tuttav pea igale lapsele: isa naaseb komandeeringult ja räägib lastele, kuidas ta igatses koju. Teksti lugemise ja arutamise käigus saavad lapsed vastata järgmised küsimused: “Kas sinuga on selliseid lugusid juhtunud? Millal sa koju igatsesid? Kas sa mäletad oma kodulinn, tänav, maja, kui lahkute mujale? Miks inimene igatseb koju?

Tulemusena kollektiivne arutelu koolilapsed jõuavad järeldusele: inimene harjub oma koduga, kus tal on alati mugav ja hea, kus teda oodatakse ja igatsetakse. Kodumaa on ka põliskodu Seetõttu ei saa inimene ilma oma Isamaata kaua elada.

Samal ajal pakub õpetaja veel üht emotsionaalset tuge: õpilased vaatavad reproduktsiooni I.I. Levitan "Õhtukellad". Eriti oluline on juhtida laste tähelepanu sellistele sõnadele: "Luuletaja annab oma armastust kodumaa vastu edasi sõnadega, helilooja meloodiaga ja kunstnik värvidega." See valmistab õpilasi ette analüüsima I. Shaferani luuletuse "Punane päike" tähendust. (2. klassi õpikus lk 52)- annab luuletaja edasi oma armastuse tunnet kodumaa, loodus, kodumaa.

Muidugi, isiklik suhtumineüritusele moraalne norm ei ole noorema õpilase puhul kerge tekkima. Selleks on vaja üles ehitada emotsionaalsete “abide” süsteem: tuua näiteid laste elust, elustada nende kogemusi, kasutada visuaalset materjali jne.

Võtame näite. 4. klassis õpitakse teemat "Sünnist vanaduseni". Ühes õppetunnis kutsutakse lapsi juurdlema teemal “Miks vanad inimesed sinu abi vajavad?”. Esimese emotsionaalse toena teema arutamisel kasutab õpetaja õpilase elukogemust. Neljanda klassi õpilane võrdleb eaka inimese kuvandit, mis on olemas tema varasemate kogemuste põhjal, õpiku tekstis esitatud kujutisega. Sel juhul ühendatakse emotsionaalne tugi sisuga: laste kogemust rikastavad konkreetsed elusituatsioonid.

Teiseks emotsionaalseks toeks on tähelepanuväärse vene kunstniku V.M. maali reproduktsioon. Vasnetsov "Korterist korterisse". Võrreldes oma kogemust vanemate inimestega suhtlemisel, pilti vaadates saab õpilane võimaluse mõelda, kas suhtumine eakatesse on normaalne, mida me sageli jälgime, kuidas me ise käitume. Võib-olla pühendab õpilane, olles klassikaaslastega eakatele tähelepanu olulisusest ja vajadusest arutanud, mõnda aega oma lähedastele, näiteks hea sõna vanurid, osutab vajadusel igakülgset abi. Kolmas emotsionaalne tugi on õpilaste jutud sellest, kuidas nad vanavanemaid aitavad, ja olukorra arutelu "Vanaema tuli koju".

Õppetunnid keskkonnast korralikult organiseerituna võimaldavad need arendada kõige olulisemat intellektuaalsed omadusedõpilane: oskus võrrelda, liigitada, teha järeldusi. Näiteks 2. klassis teemat “Teie esimene tutvus tähtedega” õppides soovitab õpetaja kaaluda kahte diagrammi ja arutada järgmist probleemi: “Iidsetel aegadel asetasid inimesed universumit joonistades Maa keskmesse. umbes nii, nagu on näidatud esimesel diagrammil, ja arvasin, et Päike tiirleb ümber Maa. Võrrelge diagramme. Milline neist tundub teile kaasaegse astronoomia seisukohalt õige? (Teine diagramm näitab kaasaegne välimus tuju Päikesesüsteem.)

Arutelu tulemusena jõuavad lapsed järgmise järelduseni: iidsetel aegadel oli inimestel väär arusaam Päikese rollist päikesesüsteemis. See täht on päikesesüsteemi keskpunkt ja Maa tiirleb ümber päikese. Seega, kui võrrelda kahte erinevad punktid nägemus saab aluseks ümbritseva maailma seoste õigeks mõistmiseks.

Ümbritseva maailma uurimise eesmärkide hulgas on üheks olulisemaks sotsiaalse arendamine olulised omadused isiksus, väärtushinnangud loodusest, inimestest, ühiskonnast. See on suunatud selle saavutamisele kursuse sisuna , ja looduse, ühiskonna, inimeste jne tutvumise meetodi kõik komponendid. Probleemsituatsioonid on eriti olulised positiivse suhtumise kujundamiseks maailma ja selle tundmise suhtes.

Näiteks 4. klassi arutelu käigus probleemsed küsimused: “Miks vene sõdurid enda taga alati sildu põletasid?”, “Miks nad ütlesid: “Taganeda pole kuhugi. Moskva on seljataga!“, „Mida räägivad A.S. Puškin ütles Kutuzovi kohta: "Kui rahva usu hääl ..." (vaata õpetust)?", "Miks inspireerisid laulu "Tõuse püsti, riik on tohutu ..." sõnad inimesi vägitegudele? jne. - lastel arenevad kõrgeimad moraalsed tunded - patriotism, uhkus kangelasliku ajaloo üle kodumaa, imetlust meie esivanemate vägitegude vastu.

Noorema koolilapse väärtuspositsioonid avalduvad tema tegevuses - esmalt haridussituatsioonides, seejärel igapäevaelus. Noorem õpilane peegeldab oma väljaütlemistes, kommentaarides oma joonistusi ja õpiku illustratsioone, esseedes, lugudes-etüüdides enda arusaam riigi sündmustest, õpib võrdlema oma emotsionaalset seisundit suhetega, mida kunstimaalide autorid oma töödes väljendavad, kirjandusteosed, skulptuurikompositsioonid jne Näiteks 4. klassi õpikusse valiti välja hulk Suurele Isamaasõjale pühendatud plakateid. Neid vaadates pööravad neljanda klassi õpilased tähelepanu kujundlikud vahendid kunstnikud kasutavad seda, kuidas nad kujutavad meie sõdureid ja fašistlikke vaenlasi. Niisiis, plakat "Mida Hitler tahab ja mida ta saab" tähendab kujutav kunst nimetab tegelikult mitmeid põhjuseid, miks Hitler vallandas sõja Nõukogude Liit: “Hitler tahab talupoegadelt leiba ära võtta; tahab tehased kodanluse kätte anda; tahab maad kirstudega üle puistata; tahab teha vabu orje.

Loomulikult on algkoolieas lapse refleksiooni kujunemine alles algamas. Et õpilane õpiks oma tegevuse tulemusi hindama, enesehinnangu ja enesekontrolli edukaks kujundamiseks viiakse juba 1. klassis sisse spetsiaalne harjutus: "Hinda, kuidas ülesande täitsite." Õpilane loeb ise hoolikalt läbi (või kuulab õpetajat) kõik ülesande hinnangul antud vastused:

- kiiresti, korrektselt, iseseisvalt;
– õige, kuid aeglaselt;
- õige, aga teiste abiga;
- kiire, kuid vale.

Seejärel valib õpilane vastuste hulgast ühe, mis tema seisukohast vastab tema tegevuse protsessile ja saadud tulemusele. Kuna õpilane saab valida vaid ühe vastuse neljast, sunnib see teda esmalt analüüsima kõiki pakutud vastuseid. Selle ja sarnaste harjutuste kasutamise kogemus näitab, et esimese õppeaasta lõpuks hindavad lapsed oma tegevust üsna objektiivselt, mis võimaldab järgmistes klassides diferentseeritumaid hindamisi juurutada.

Ümbritseva maailma uurimise protsess rohkem kui kõik teised algkooli haridusvaldkonnad, aitab see kaasa laste eruditsiooni arendamisele.

Kursusel õppides omandavad õpilased üsna suure hulga teadmisi erinevatest haridusvaldkonnad- loodusteadused, geograafia, sotsiaalteadused, anatoomia jne. See tähendab, et aine "Maailm ümberringi" on kultuuriline, kujundab lapse kultuuri ja eruditsiooni. Looduse, ühiskonna ja inimese uurimine aitab kaasa indiviidi moraalsele kujunemisele, inimliku suhtumise kujunemisele kõigesse elavasse. Laps õpib käitumisreegleid, õpib suhtlema teiste inimestega, mõistma iseennast, kontrollima oma käitumist.

Näiteks õpivad lapsed 2. klassis tundides teemal “Kes elab sinu kõrval” käitumiskultuuri ja inimestesse suhtumise reegleid. Ehitamisest, reeglite formaalsest päheõppimisest pääsemiseks tuleks rohkem tähelepanu pöörata emotsionaalne pool inimtegevused. Järeldus, mille õpilased teevad, on: „Ilma reegliteta ei saa ühiskond eksisteerida. Reeglid aitavad inimestel probleemideta elada. Reeglite järgimine võimaldab teil elu korraldada. ( Siin on näide 2. klassi õpikust. lk 42–43.)

tähtis pidu kasvava lapse isiksus on ökoloogilise kultuuri harimine. Lapsed õpivad looduses eluseaduste ABC-d, õpivad tundma taime- ja loomaorganismide koostoimet, vajadust hoolika, hoolsa ja mõistliku suhtumise järele. looduskeskkond. Õppeprotsessis kujuneb inimese looduses käitumise hindamise kogemus, oskused ja oskused loomade, taimede eest hoolitsemisel ja nende varustamisel. vajalikku abi nii kunstlik kui looduskeskkond elupaik. Nooremate kooliõpilaste esteetilise kasvatuse keskmes on looduse ja inimese loodud objektide kujundlik, emotsionaalne tajumine. Ümbritseva maailma objektide mitmekesisus, heledus, dünaamilisus mõjutavad emotsionaalsete muljete stabiilsust ning emotsionaalsete ja kognitiivsete suhe muutub esteetiliste tunnete kujunemise tingimuseks.

Pidevalt ümbritseva maailma nähtusi jälgides ning selle objektide ja esemetega vastasmõjus olles omandab noorem õpilane mitte ainult suurepärase sensoorse kogemuse. Ta arendab analüüsi, seoste ja sõltuvuste tuvastamise, vaadeldava klassifitseerimise, võrdlemise, üldistamise, järelduste tegemise oskust - see tähendab, et ta õpib olema õpilane.

Välismaailmaga tutvumise käigus on üsna lihtne luua üllatus-, küsi-, oletus-, ettenägemisolukordi, mis saavad aluseks teadmiste omandamise motiivi ilmnemisele, omandavad arengus erilise tähenduse. loogiline mõtlemine ja sidus kõne (kõne arutlemine).

Esitame nüüd skeemi kujul õppeaine eesmärgid.

Õppeaine "Maailm ümber" peamised eesmärgid

Õppeaine loodusloolise sisuga määratud eesmärgid:

    süstematiseeritud teadmiste kujundamine looduse mitmekesisusest ja selle elutingimustest;

    positiivse suhtumise kujundamine loodusesse, ökoloogilise kultuuri elemendid;

    hoolika, loova loodusesse suhtumise oskuste kujundamine.

Õppeaine sotsiaalteadusliku sisuga määratud eesmärgid:

    kõrgemate moraalsete tunnete (suhe kodumaa, selle kultuuri ja ajalooga), sallivuse jm põhimõtete kasvatamine;

    käitumis- ja suhetekultuuri edendamine;

    empaatiavõime, tähelepanu näitamise, abi osutamise jne oskuse arendamine.

Kursuse sisu integreeritud olemusest tulenevad eesmärgid:

    kooliõpilaste üldkultuuri ja eruditsiooni kujundamine;

    väärtussuhete arendamine ümbritseva maailmaga, moraalsed ja esteetilised tunded;

    teadvustamine iseendast kui looduse osast ja ühiskonna liikmest.

? Milliseid isiksuseomadusi arendatakse peamiselt ümbritseva maailma tundides?

Kui lähtuda didaktikas omaks võetud seisukohast, et õpieesmärgid on kavandatud didaktilise protsessi tulemus, siis eelnimetatud noorema õpilase kasvatuse põhieesmärkide elluviimine toob kaasa „uute moodustiste“ tekkimise. ” (L.S. Võgotski) oma isiksusest.

Need lapse isiksuse uued omadused aitavad tal suhelda maailma ja iseendaga ning saavad osaks tema valmisolekust selliseks suhtluseks.

Toome välja noorema õpilase valmisoleku põhikomponendid välismaailmaga suhtlemiseks.

1. INTELLIGENTNE VALMISTUS- teabega töötamise oskus erinevat tüüpi, oskus rakendada teadmisi ebastandardsetes olukordades, määrata õppeülesande konstrueerimise meetod; omama (vanuse tasemel) uute teadmiste iseseisva omandamise meetodeid. To intellektuaalne valmisolek sisaldab ka kognitiivsete huvide vajalikku arengutaset, õpilase otsingutingimustes töötamise oskust, eelduste esitamise ja arutlemise oskust ning väikeuuringuid.

2. ISIKLIK VALMISVALMISTUS- soov ja võime näidata iseseisvust, algatusvõimet, sihikindlust, tahtejõud raskuste ületamisel; oskus oma tegevust ise planeerida ja korraldada elementaarsed reeglid haridusalast koostööd.

3. SUHTLEMISVALMISTUS- oskus kasutada keele- ja kõnevahendeid teabe vastuvõtmiseks ja edastamiseks, oskus osaleda haridusdialoogis, ehitada üles monoloogid erinevat tüüpi.

4. REFLEKSIIVNE VALMISVALMISTUS- oskust jälgida ja hinnata oma tegevust, ette näha oma tegevuse võimalikke tagajärgi, leida ja kõrvaldada tekkivate raskuste põhjus; teadvus väärikust oskus objektiivselt hinnata oma õpitulemusi ja püüda neid parandada.

5. ÄRI (tegevus) VALMISTUS- oskus tõlkida praktiline ülesanne õpetlikuks, kujundada oma tegevust eesmärgi püstitamisest kuni tulemuseni; võime rakendada toimingute algoritmi; võime töötada valitud tingimustel.

6. LOOVVALMISTUS- otsustusvõime õppeülesanne loominguliselt; soov
ja võimalus mudelist keelduda, saavutada lahenduse originaalsus ja uudsus.

7. EMOTSIONAALNE VALMISVALMISTUS- hariduslike ja tunnetuslike motiivide süsteem (mõistlik soov õppida), piisav emotsionaalne reaktsioon erinevatel õpisituatsioonidel, sensoorsete kogemuste kasutamise ja omandamise oskus.

Eeltoodust järeldub, et noorema õpilase valmisoleku tunnused on hariduse sisu suhtes ükskõiksed, st need õpilase omadused võivad kujuneda igas tunnis.

Küsimused enesekontrolliks

1. Tõesta ümbritseva maailma erilist tähtsust lapse sotsiaalsele arengule.

2. Kuidas suhtuvad teie klassi õpilaste vanemad ainesse „Maailm ümber“?

3. Kirjeldage üht aine õppimise eesmärki.

4. Kuidas mõistate noorema koolilapse valmisolekut eluks teda ümbritsevas kaasaegses maailmas?

5. Avaldage oma arvamust küsimusele: "Kas õppeprotsessi on vaja kohandada seoses praeguse sotsiaalse olukorra muutustega?"

1. Vinogradova N.F.. Haridusliku ja metoodilise komplekti "XXI sajandi algkool" ehitamise kontseptuaalsed alused. – M.: Ventana-Graf, 2005.

2. Vinogradova N.F.. strateegia Venemaa Föderatsioon hariduse arendamise valdkonnas perioodiks kuni 2008: hariduse prioriteedid panusena riigi sotsiaal-majanduslikku arengusse // Algharidus. – 2005. – № 5.

3. Vinogradova N.F.. Kuidas rakendada õpilaskeskset õpet põhikoolis? // Põhikool. - 2001. - nr 9.

4. Vinogradova N.F.. Haridus peaks arenema // Algharidus. - 2004. - nr 2.

5. Vinogradova N.F. Kuidas arendada refleksioonivõimet. Algharidus. - 2005. - nr 4.

6. Žurova L.E., Vinogradova N.F.. Õppetegevus: programm algkoolile // Laupäeval. "Kavad nelja-aastasele põhikoolile". – M.: Ventana-Graf, 2005.

See artikkel esitab materjali 3. klassi õpilastele, kelle jaoks on neid ümbritsev maailm ette nähtud lihtsustatud ökosüsteemi mudelite kujul. Käsitletakse ka inimeste ühiskonna mõistet, selle ülesehitust ja tähendust iga inimese elus. peal lihtsaid näiteidümbritseva maailma selgitamise protsess. See on selle materjali peamine ülesanne.

Ökosüsteemide mõiste

Selleks, et 3. klassi õpilane saaks paremini aru, mis on planeet Maa, on vaja selgelt demonstreerida maakera mudelit. Meie planeedil on väliskest, mida nimetatakse atmosfääriks. Kõik elusorganismid Maal hingavad atmosfääriõhk. Atmosfäär kaitseb Maad ülekuumenemise, kosmiliste kiirte eest.

Maal on veekarp on hüdrosfäär. Hüdrosfääri moodustavad maakera veealused veed, jõed, mered, ookeanid.

Litosfäär moodustab Maa tahke kesta. Maa, mäed, maa kuuluvad litosfääri.

Kõik Maal elavad elusorganismid elavad biosfääris. Biosfäär asub kõigi ülejäänud kolme sfääri piiril.

Kõik elusorganismid Maal elavad õhus, vees ja maapealne keskkond. Et ainete ringkäik looduses ei peatuks, ei saa kõik elusorganismid üksteiseta hakkama. Kõik organismid oma funktsioonide järgi (või võib siiski võrrelda organismide funktsioone elukutsete omadega) jagunevad tootjateks, tarbijateks ja hävitajateks. Tootjateks on taimed ja puud, tarbijateks on põhimõtteliselt kõik loomad, kuid hävitajateks liigitatakse bakterid, seened ja ussid. Tootjad, tarbijad ja hävitajad ei saa Maal elada ilma õhu, vee, pinnase ja kivid. Järelikult võib kõik ülaltoodud elemendid jagada kahte suurde rühma: elav ja elutu loodus. Seega on võimalik ette kujutada ümbritsevat maailma – see on elav ja elutu loodus.

Ühiskonna mõiste. Selle struktuur

3. klassi õpilase jaoks tuleks ühiskonna mõiste defineerimiseks tuua näitena tema enda perekond, mis (enamjaolt) koosneb liikmetest: isa, ema, vanaema, vanaisa, vennad, õed. Perekond (inimeste rühm) on ühiskonna elementaarne või põhiüksus. Kõik ühiskonna liikmed suhtlevad üksteisega. Seega on ühiskond ka ümbritsev maailm. Kogu ühiskond toetub neljale komponendile. Need komponendid on parlament, haigla, kirik, vangla. Ümbritsev maailm on teatud struktuur, mis kujunes välja iidsetel aegadel ja mille vundament on säilinud tänapäevani.

Majanduse kontseptsioon

Toome esile need asjad, mida inimene eluks vajab. Neid asju nimetatakse vajadusteks. Mida saame omistada inimeste vajadustele? See on vajadus toidu, puhkuse, riiete, töö, tervise säilitamise, transpordi, ohutuse järele. Seda nimekirja võib veel kaua jätkata. Inimkonna vajadused on eesmärgi ja tähenduse poolest erinevad.

Vajadused võivad olla tunnetuslikud (teater, raamatud, televiisor), füsioloogilised (nälg, uni), materiaalsed (korter, arvuti, auto, suvila). Loodus annab meile palju – see on päikese soojus, õhk, vesi, maa saak. Ja armastus, suhtlemine, sõprus – see on kõik, mida me üksteisega suheldes saame. Ja kõik materiaalsed hüved – see on see, mida looduses olla ei saa (majad, autod, riided) – annavad meile majandust. Tõlgitud keelest kreeka keel- majapidamine. Siin selles lihtne seletus klassi õpilaste jaoks näeb maailm nende ümber lihtne ja arusaadav.

Järeldus

Kokkuvõtteks tahan öelda, et vaatamata mastaapsusele ja keerukusele on meid ümbritsev maailm üsna habras struktuur ning seda on oluline hinnata ja mis kõige tähtsam - kaitsta tulevaste põlvede jaoks. peamine ülesanne täiskasvanud enne lapsi. Kuid samal ajal peab noorem põlvkond väljaõppe etapis kujundama sobiva väärtussüsteemi.

Kõigil aastaaegadel on selge vahetumine. Igaüks neist on ainulaadne ja sellel on oma eripärad. Sügise, talve, kevade ja suve eredamad märgid peegelduvad suurte luuletajate, kirjanike ja kunstnike loomingus. Lisaks tähelepanekud hooajalised muutused looduses mängitud oluline roll inimeste majandustegevuse korraldamisel.

septembril

Septembrit peetakse sügise esimeseks kuuks. Just sel ajal hakkasid toimuma muutused, mis olid seotud elusa ja eluta looduse eluga. Eelkõige puudutab see õhutemperatuuri langust, sademete hulga muutumist ja selgete päevade vähenemist. Pole juhus, et septembrit kutsuti muinasajal kevadiseks või süngeks. Paljud sügise märgid iseloomustavad seda just nii.

Sajandeid tagasi sündinud avaldused on säilinud tänapäevani:

  • September on külm, kuid täis;
  • äike septembris - sooja sügiseni;
  • kraanad lendavad kõrgel, valjult kaagutades - hea sügiseni.

Esimese jaoks sügiskuu käes on India suve aeg. Selle perioodiga on seotud palju rahvapäraseid sügismärke. Nii asendub näiteks septembri keskpaigast kuu lõpuni kehtestatud kehv ilm kindlasti pika kuiva sügisega. Selge "India suvi" näitab, et talv tuleb pakaseline.

oktoober

Gryaznik, podzimnik, pulm - kõik need on sama kuu - oktoobri - nimed. Vanades nimedes peegelduvad teise sügiskuu põhijooned, aga ka üldised sügise tunnused. Oktoobris sajab sademeid, sajab lund, regulaarsed öökülmad. Sel ajal on juba ammu kombeks pulmi mängida, sest raskete põllutööde aeg oli lõppemas. Lisaks polnud pärast saagikoristust raske pidulikku pidusööki korraldada.

Rahva seas oli uskumusi, mida tuli rangelt järgida. Et sookured oma kodumaale tagasi saaks, oli vaja lendava parve peale hüüda: "Teed rattaga!" Oktoobri esimesel poolel pidi mesi alati laual olema. Kuu lõpus soovitati kõik riided hommikuses pakases üles riputada, et kurjadest vaimudest lahti saada.

On selliseid sügise märke, millest iga tänapäeva inimene teab. Nii viitab näiteks oktoobri alguses lendav võrk, et külm ei tule niipea. 4. oktoobri päev annab tunnistust sellest, milline on ilm veel neli nädalat.

novembril

tarretis, pooltalv, rind, lehtede langemine. Nii nimetasid esivanemad viimast sügiskuud. pimedad ööd- selle peamine omadus. Kuid pärast esimest lund, mis novembris maad katab, muutub öösel heledamaks.

Suur hulk lund, mis sisse sadas Eelmine kuu sügisel, lubab loota head saaki järgmine aasta. Sääskede ilmumine novembris viitab sellele, mida oodatakse soe talv. Külm jääb püsima, kui viimased lehed langeb aeglaselt puudelt alla.

Novembris valmistuvad nii loodus kui inimene talve saabumiseks. Seetõttu viitavad paljud novembrikuu märgid sellele, milliseks kujuneb algav hooaeg. Märkide tundmine, nende kasutamise oskus aitab inimestel kohaneda looduslikud tingimused, tunnevad end kindlamalt. Just sel põhjusel peaks erinevate aastaaegadega seotud peamiste märkidega tutvumine toimuma juba lapsepõlves.

Sügise märgid eelkooliealistele lastele

Iga aastaaja eripärade nägemine on väga oluline oskus mida laps peab enne kooli minekut valdama. Konkreetse aastaaja märkidega tutvumine toimub praktilisel tasandil jalutuskäikudel metsas, pargis, väljakul, tiigi läheduses. Ka lihtne looduse vaatlemine oma toa aknast võib lapsele palju anda.

Sügis on helge aastaaeg. Selle märke ei saa laps ignoreerida. Lapsed hakkavad tavaliselt ise küsima puude lehtede muutunud värvi kohta, neid hämmastab tihe udu, lindude hüvastijätuhüüd. Täiskasvanu jaoks on oluline toetada last vestlustes, anda talle võimalus arutleda ja anda talle uusi teadmisi.

Pargis jalutades ja oravaid vaadates võib seda mainida suur hulk rikkalike varudega oravate sahvrid võivad viidata karmile talvele. Sellest annab tunnistust ka pihlakamarjade hea saak. Kasel olevate lehtede järgi saate teada külmade ilmade lähenemise ajastuse. Kui need altpoolt kollaseks lähevad, ei tule kauaks pakane. Kui kaskede võra hakkas ülevalt kollaseks tõmbuma, on külmapoori lähenemine kohe nurga taga.
Regulaarsed vestlused lapsega sügise märkide üle viivad selleni, et ta areneb järk-järgult kognitiivne huvi, märkab ta ise kergesti peamisi looduses toimuvaid muutusi.

Fenoloogilised vaatlused

Lapsed hakkavad koolis õppides süstemaatiliselt jälgima aastaaegade vahetumisega seotud looduse muutusi. Seda nõuavad programmi nõuded õppeaines "Maailm ümber", mis on kantud kohustuslike erialade loetellu.

Üksikute teemade õppimise tulemusena saavad lapsed teada, et maaelanike töö iseloom sõltub aastaajast. Talve, kevade, suve märke loetlevad lapsed ilma raskusteta, nagu ka sügise märke. 2. klass - hariduse etapp, mil õpilased hakkavad pidama loodusvaatluste päevikut. Rahvalikud ended, millest tundides räägiti, tuleb võimalusel jälgida ja veenduda, et esivanemate tehtud järeldused on õiged. Süstemaatiline töö selles suunas pole mitte ainult huvitav, vaid ka kasulik lapsele looduse edasiseks uurimiseks.

- ▲ maailm (millest) elamu ümbritsev maailm. maailm on tervik, süsteem kõigest olemasolevast. valgus. valge valgus(mida lihtsalt maailmas pole). jumala valgus. ↓ teadvus ... Vene keele ideograafiline sõnaraamat

Vaadake Maad (Allikas: "Aforisme kogu maailmast. Tarkuse entsüklopeedia." www.foxdesign.ru) ...

Maailm pole lihtsalt hämmastavam, kui me ette kujutame, see on hämmastavam, kui me ette kujutame. John Burdon Haldane Mitte ainult ei tule iga päev uus päike, vaid päike uueneb pidevalt. Herakleitos Peale praeguse hetke serva on kogu maailm ... ... Aforismide koondentsüklopeedia

- (inglise Dayworld) teaduslikult fantaasia triloogia kirjanik Philip José Farmer. Kasvava ülerahvastatuse vastu võitlemiseks jagati inimkond seitsmeks osaks. Igaühel on õigus elada üks päev nädalas, ütleme ... ... Wikipedia

R. L. Bartini ruumi ja aja mudel, illustratsioon teosele "Multiple geometries and the multiplicity of physicists" raamatus "Modelleerimine" dünaamilised süsteemid"(koos P. G. Kuznetsoviga) Bartini maailm on abstraktsioon, mille järgi aeg, nagu ... Wikipedia

"Võrdsete maailmade maailm"- Pärast raudse eesriide langemist kaasaegne maailm muutunud teistsuguseks. Kahe suurjõuga maailmakord on asendunud suhtlusruumi multipolaarsuse ja mitmemõõtmelisusega. Tärkava Uue Maailma silmapiiril rahvusvahelised suhtedGeoökonoomiline sõnaraamat-teatmik

- "MAAILMA TAHTE JA ESINDUS" (ilmus 1818. aastal, täiendatud 1844. ja 1859. aasta väljaannetes), autor Schopenhauer. Eessõnas selgitab autor, et teose materjal esitatakse süstemaatiliselt, et hõlbustada selle assimilatsiooni, kuid peab ... ...

Maailm, ruum, asjade kord ja kujutlus, mille Jumal on inimelu jaoks ette näinud. I. SÕNARAHU OT: 1) Heebr. VT ei tea mõistele M ainsatki tähistust, mida saab väljendada erineval viisil: a) sõnad kogu maa (1. Moosese 11:1,8,9) või ... ... piibli entsüklopeedia Brockhaus

- (ilmus 1818, täiendatud 1844 ja 1859 väljaannetes) Schopenhaueri teos. Eessõnas selgitab autor, et teose materjal esitatakse süstemaatiliselt, et hõlbustada selle assimilatsiooni, kuid see peaks toimima kogu organism, st…… Filosoofia ajalugu: entsüklopeedia

Aya, oh. Asub, asub ümber, läheduses. Oh, olukord, piirkond. Asjade kohta. Oh maailm. Võitle puhtuse eest keskkond. ◁ Ümbritsev, vau; vrd. O. kerge, kurb. Uskuge keskkonna muutmisse. Huvi, ükskõiksus ... ... entsüklopeediline sõnaraamat

Raamatud

  • Maailm ümber, M. N. Danilova, I. R. Koltunova, O. N. Lazareva. …
  • Maailm ümberringi, Kadomtseva N. Maailm ümberringi on üks huvitavamaid ja kasulikumaid aineid põhikoolis. Kui teie laps valmistub juba kooli alustama, on see raamat teie jaoks. Arendavaid ja harivaid ülesandeid koguti ...